Van Wezel: LFC" "Er is geen logische opbouw meer bij -&xtra 'Je kunt het nooit meer overdoen je kunt er alleen maar van leren99 ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 PAGINA 13 VOETBAL LEIDEN Wat is nou eigenlijk precies de positie van Jan van Wezel? Hij heeft binnen Roodenburg zo'n groot scala van bezigheden dat zijn taak zich moeilijk laat vangen onder de twee omschrijvingen die er voor bestaan. Vice-voorzitter en elftalbegeleider '(van het eerste en tweede team) heet hij officieel te zijn. Maar officieus bemoeit Van Wezel zich óók met de contacten tussen de spelers en de pers, was hij het afgelopen Jaar ge- legenheidscoach bij het tweede en had hij inleidende gesprekken met kandidaten voor de toen nog open trainers-functie. Het breidt het rijtje functies uit tot "vice-voorzitter, elf talbegeleider, sfeerbewaker, verken ner. oftewel "profiel-toetser" en vrije- tijds-coach. Door Paul de Tombe Zijn dat niet teveel belangrijke taken voor één persoon, die daar door wellicht een geheel eigen in vloedssfeer binnen een voetbalver eniging zou kunnen creëren? "Het zijn inderdaad niet allemaal typisch taken voor een elftalbegelei der of een vice-voorzitter", geeft Van Wezel onmiddellijk toe, "en daarmee zit je ook direct mi'dlden in hielt pro bleem dat er nog do weinig echte taakverdeling is in een amateurclub. Neem nou bijvoorbeeld die gesprek ken met kandidaat-trainers. Zoiets ontstaat eenvoudig. Op een gegeven moment is er iemand die zegt dat het eens tijd wordt om iets te onderne men met het oog op een nieuwe trai ner. Voordat Je het merkt ben Jij er dan mee bezig. Misschien ook wel lo gisch. Een elftalbegeleider trekt het hele Jaar met de groep op. Hij hoort dus de sfeer te kennen en moet we ten welke mogelijkheden er zijn, voor welke trainer. Zeker als vier spelers al een profiel van de gewenste man hebben gemaakt. Sam den Os, (de inmiddels naar RVC-vertrokken) Hennie de Klerk, Ger Straathof en Aad de Groot hebben destijds na mens de groep geschetst waaraan de nieuwe trainer zou moeten voldoen. Dat is vertaald in een advertentie, daarop zijn mensen gekomen en daar heb ik mee gepraat als de man die de wensen had aangehoord. Zo'n man kan ook wel een voordracht doen, maar hij moet natuurlijk wèl met redenen kunnen omkleden waarom hij Juist dié trainer wil. Het bestuur moet dan uitmaken of het die trai ner ook wordt. Anders zou het inder daad op persoonlijke macht gaan lijken". Maar Van Wezel heeft een plaats in het bestuur en kon dus zelf mee beslissen of hij de door hem zelf voor gestelde man wilde aanstellen. "Ja, beter zou daarom missdhhien zijn dat er één bestuurslid verant woordelijk zou zijn voor de selectie en dat daaronder één of meer elftal begeleiders zouden werken. Want zo'n elftalbegeleider kan wel los staan van het bestuur, maar zijn functie kan nooit losgekoppeld worden van de bestuurlijke verantwoordelijk heid. Bij de mensen van het bestuur ligt uiteindelijk de macht zolang de leden willen dat ze aanblijven". En zolang de leden dat willen, zal Jan van Wezel aanblijven als vice- voorzitter achter Uiterdijk. Zonder de brandende ambitie om de eerste man ooit op te volgen. Waar de al tijd onoerispelijk geklede vrijgezel (30) door anderen voorbestemd leek Roodenburgs' kroonprins te zijn, daar liet hij de opvolgingsgedachte zelf van lieverlee varen. 'Ik ben daar twee seizoenen geleden duidelijk uitgekomen. Toen gingen we een paar dagen in een trainingskamp, voor een derby tegen UVS. Later heb ik voor mezelf nog eens twee films teruggedraaid. Die met de bezighe- en van de voorzitter en die met mijn eigen activiteiten. Ik vond de mijne veel leuker Als voorzitter zit Je te ver van het groepswerk af". En Juist het team-work boeit Van Wezel mateloos het onderwerp leidt naar zijn gemengde taak van elftal-begeleider, sfeerbewaker, en een soort public-relations-man. Het is er allemaal ongemerkt van gekomen, zo blijkt. "Ik ben zo'n vier jaar geleden een keer bij het vier de van Roodenburg gaan kijken, om dat daarin een collega van me speel- Roodenburg zonder spelersraad LEIDEN Roodenburg heeft geen spelersraad meer. f Na twee seizoenen waarin die y raad heeft gefunctioneerd, heeft h Van Wezel de gedachte gelan- [V ceerd die raad maar op te heffen L' Dat is ook gebeurd na rugge- K spraak met het bestuur, de trai- ner en de groep. Van Wezel: ij 'Want waarom is zo'n raad er. g Om bepaalde plannen te toetsen U en om de plannen die bij de spe- fc Iers leven naar de trainer te spelen en vice versa. Dat is een aardige gedachte, maar het is natuurlijk wel een extra scha lk kei in de communicatie. Die jJongens moeten heen en weer I gedachten vertalen, wat ze in een dualistische positie brengt. De groep is bovendien zo klei* dat Je plannen best met alle Jon gens tegeflijk kunt doorpraten. Zo hebben we bijvoorbeeld op 8 Ju ni een uitgebreid gesprek gehad met een terugblik en een voor uitblik. Een nuttige avond. De spelers wilden bijvoorbeeld het tijdstip van de bespreking ver anderd zien. Niet meer op zater dag, maar op donderdag na de training". Dat zal gebeuren in de eerste klasse, waarin (zegt Van Wezel) het percentage nieu- we gezichten en nieuwe situaties nog groter is dan in de hoofd- j klasse. "Alleen het niveau is la- 0 ger, al moet Je ook dat maar af- wachten". Roodenburg hoeft alleen het vertrek van De Klerk en doel man Boom op te vangen, omdat Pennenburg en De Roode tus sentijds vertrokken. Pleyter, Straathof, Mieremet. maar wel- licht ook de regionalen Daan Kooimans en Joop de Boer zijn goede kandidaten voor het eer- a ste team. Roodenburg houdt het aantal trainingen overigens op drie. "Anders kun Je de spelers wel in de kost nemen ook". L Wat is snel en wat is mogelijk? LEIDEN Het door vier spe lers geschetste trainersprofiel van de opvolger van Rinut Smits is met De Zwart in grote trekken beantwoord. Van Wezel "De Jongens wilden een traüner die zelf hoger op wilde, die een ploeg in de eerste klasse van de amateurs niet als einddoel Het voortvloeisel van die wens was het leeftijdsaspect. Zo'n ambitie kun je niet meer van een man van 53 verwachten wel van iemand tussen de 28 en 35 Jaar. De Zwart is 32, heeft een B-licentie en hij heeft zicb gemeld voor de A-opleiding. De gedachte van de Jongens was dat ze zelf misschien zouden wor den meegesleept. Zo snel moge lijk terug naar de hoofdklasse". "Maar wat is snel en wat is mogelijk? Eén seizoen is na tuurlijk het snelst, maar ik weet niet of Je dat wel als voor waarde kunt stellen. We hebben wèl de trainer en de voetballers om erbij te horen, maar dat zullen meerderen zeggen. Er zullen wellicht wat aanpassings moeilijkheden gaan spelen, maar of daarbij ook het resul taat van vorig Jaar invloed zal hebben weet ik niet. We hebben niet zo'n best seizoen gemaakt (na die wedstrijd tegen UVS had iedereen het gevoel dat het wel zou lukken, iedereen dacht: we lopen zo door), maar dat is ook maar betrekkelijk. Als de eindstand in I B omgekeerd zou zijn geweest, had ook niemand kunnen zeggen: hoe kan dat nou? We moeten in ieder geval niet door het resultaat van vo rig Jaar achterna worden geze ten. Daar moeten we iets van leren. Zodra dat het geval is, zijn we weer positief bezig". der, dus als ze Je daar weer eens zien, word aan Je gevraagd: "Kun Je dat jeugdelftal zaterdag niet eens Jan van Wezel: "De technische kant van voetbal heeft iets van spelen." (Foto Jan Holvast) de. Je ontmoet meer bekenden en Je gaat nof eens kijken. Een voetbal club heeft een groot gebrek aan ka- daar of daarheen brengen?" Dat ie, maar Je blijft kijken bij de strijd van die jongens, want ze n: ten ook terug. Je interesse is gewekt en je gaat door". 'Ik ben bij het derde begonnen als elftal begeleider, omdat organiseren een hobby van me was en omdat het teamwork me zo boeide Als elftal begeleider hoef je geen verstand van voetballen te hebben (als bestuurs lid natuurlijk wel), maar ik heb me erin verdiept. Ik vind het leuke dat de groepsontwikkeling en het presta- tieniveaa evenredig zijn. En om dat goed te kunnen beoordelen, moet je ook begrip kunnen opbrengen voor de technische aspecten. Die kant be gint steeds meer mijn belangstelling te krijgen. Bij het tweede heb ik de gelegenheid gekregen om me daarin te verdiepen. Onder supervisie van Smits hield ik het praatje voor de wedstrijd en in de rust. Dat is leuk het heeft iets van spelen Van scha ken, met dat schuiven. In het per soneelszaken werk doe je ongeveer hetzelfde. Juiste man op de Juiste plaats, of als dat niet het geval is iemand een duwtje geven zodat hij het wel wordt óf de mensen om hem heen inspireren hem op te vangen. Dat komt bij een amateurclub sterk aan de orde. Daar kim je maar niet blijven ver vangen, nee je moet de spelers in hun element brengen .Ze zijn er tenslotte voor hun plezier." Pennenburg en Keereweer waren er ook erg lange tijd voor hun ple zier: beiden gingen bepaald teleur gesteld heen. "Blessures en een gevoelskwestie hebben daarbij meegespeeld" herin nert Van Wezel zich. Ik heb wel be grip voor de tefleursstelling, wamt het is natuurlijk een vervelende zaak om zoals Pennenburg op zaterdag te moeten horen dat Je niet meespeelt in een derby op zondag. Maar als er iets organisatorisch anders gaat dan gewenst, dan moet Je daarover kun nen praten. Er moet tenslotte een beleidslijn zijn. Een speler kan daar zijn eigen andere mening over heb ben en dan is hij natuurlijk vrij om te gaan." Bij het plezier dat een amateur op hoog niveau aan het voetbal beleeft, moet volgens Van Wezel overigens een hoop miisère worden ingecalcu leerd. "Er wordt van hem verwacht dat hij op zaterdagavond op tijd naar bed gaat en dat hij twee of driemaal per week een hoop baggergoed laat schoonmaken door zijn vrouw of moe der. Bovendien wordt op vrijdagavond al aan z'n kop gezeurd hoe hij over de wedstrijd van zondag denkt. En op maandag komen de mensen die de partij hebben gezien hun opwach ting maken. Dinsdags is het verslag in de krant gelezen en beginnen zijn collega's nog eens. En dat is allemaal wel leuk als het goed gaat, maar als het minder draait, krijg Je daarvan weieens genoeg. Juist dan gaan ze door. Voor iemand die 'n wat minder groot incasseringsvermogen heeft, is 't geen lolletje. Het is trouwens frus trerend voor amateurs dat er maar pakweg 1500 man naar een wedstrijd komen kijken en dat de rest het wel voor gezien houdt. Die lezen wel in de krant hoe goed of hoe slecht het was en vormen daaruit hun oordeel." Het onderwerp sportjournalistiek dan. Van Wezel was vaak bij gesprek ken spelers - pers aanwezig, hij ook ondertekende in de kampioenscom petitie van Roodenburg het papiertje met een aantal regels waaraan plaatselijke sportjournalisten zich toen moesten houden (bepaalde avond voor een interview, tien minu ten na de wedstrijd toegang tot de kleedkamer). "Die wensen kwamen uit de groep. Er was toen een bepaal de verbittering over wat er over Roo denburg werd geschreven. Ik zat erbij in het kader van het groepswerk. Eén individu wordt in het zonnetje gezet en dat kan gevolgen hebben voor de groep. Dan moet je weten met wie dat gebeurt en dat moet je kunnen vertalen voor de groep. Want het probleem is dat uitspraken soms los van de context worden gebruikt. Dat kan weieens verkeerd overkomen. Ook in wedstrijdverslagen trouwens. Ik heb het gevoel dat sportjournalis ten met een verkeerde lineaal naar amalteurwedistrijden komen. Die zouden ze eigenlijk moeten in leveren aan de kassa. Maar dat van die lineaal zou ook kunnen geilden voor 'n trainer met z'n tactisch con cept of voor mijn part voor 'n elftal- begeleider met zijn groepssfeer. Die kunnen ook te hoog mikken. Daar kun je alleen maar van leren: de aantrekkelijke extra-dimensie van voetbal is dat we het nooit over kun nen dioen." Wij ook niet.. spontaan zijn. Dat mis Je bij wat oudere spelers. Die hebben ook veel meer mogelijkheden om zich te ontspannen dan vroeger". Neu teboom trekt al zes Jaar met de "hope" van LFC op. Daarvoor was hij vijf jaar bij SJC ("Jon gens als Karstens heb ik groot zien worden") en drie Jaar bij Oranje Groen. Vooral ook bij SJC kwam het er op neer dat Neuteboom spelers voorbereidde op het grotere werk. In dit geval bij Noordwijk. Over het Jeugdwerk bij LFC zegt de man, die in het verleden ooit eens "met negen UVS'ers en Wim Rietbergen vam ASC" het Leidse elftal heeft gevormd: "Ik zeg tegen Jongeren dat ze niet door het vuur moeten. Je moet er altijd rekening mee houden dat ze op school zitten. Een kampioen schap is mooi, maar het moet niet ten koste van alles gaan. Ik waar schuw ze wel eens als ik voel dat een tegenstander er op uit is om ze uit te schakelen. Ik zeg dan dat ze de bal eerder moeten af spelen en persoonlijke duels uit de weg moeten gaan. Vooral in de omgeving van Rotterdam wordt door de regionalen hard gevoet bald dat is gewoon volwassenen voetbal. Maar begrijp me goed, papkinderen wil ik er ook niet van maken. Ik kan fel zijn op de training. Mijn eigen zoon heb ik wel weggestuurd. Maar ik wil de jongens ook adviseren als 't nodig is. Als ik voel dat er iets is stap ik naar een speler toe. Een per soonlijk gesprek kan op z'n tijd erg belangrijk zijn. Je moet de baas zijn, maar geen boeman". LEIDEN. Nadat LFC door Koos Bekooy in de wedstrijd tegen Laakkwartier de eerste klasse was ingeschoten werd invaller- trainer Jan Neuteboom toege juicht en was er een hand-in- hand-kameraden-stemming. De Jeugd, die de plaatsen van de al dan niet rebellerende ouderen had overgenomen, had tegen de ver- wacnting in voor promotie ge zorgd. Nu de nieuwe competitie in zicht Is vechten hoop en vrees bij Neuteboom om de voorrang. Het tweede elftal is gedegradeerd naar de onderbond, de al-junioren hebben met de grootste moeite de regionale status weten te behou den, trainer Kovacs, in december van het vorig Jaar in de zieken boeg ondergedoken, is nog altijd niet terug en bovendien zijn maar liefst vier kanaries uitgevlogen: Bekooy, algemeen beschouwd als een belofte, Chris Gubler, Teun Hoek en Cock van Weerlee. Het feesv is voor LFC duidelijk voor bij. Cok voor Neuteboom, die te rugkeert naar zijn Jeugd, waar mee hfj LFC's toekomst een iets rooskleuriger aanzien moet geven. Voorlopig kunnen de Junioren ech ter met voor de Grote voetbal dienst worden opgeroepen Het a- elftal it het afgelopen seizoen al afgeroomd toen LFC-1 in spelers- nood kwam. Neuteboom, begin dit 'aa? als tijdelijk opvolger van Kovics van de Junioren naar de senioren gepromoveerd: "De top is te smal. De Jeugd is te Jong. Daar zal nu niet op kunnen wor den teruggegrepen". Ook de kloof tussen het eerste en reserve-elf- tal ïiïkt veel te groot te zijn ge worden. "Het had toch niet mo gen voorkomen dat zo'n tweede elfbal degradeert. Het is het erg ste wat had kunnen gebeuren. Er is geen logische opbouw meer. Toen ik het elftal van Kovacs overnam had het vijf punten. Aan het eind van het seizoen vijf tien. Eén punt tekort. Voor mij was het een grote teleurstelling. Door Jan Preenen Er zaï ook alles aan moeten wor den gedaan om dit elftal in de KNVB terug te brengen". De uittocht van spelers is eveneens een tegenvaller voor LFC. Zeker voor Neuteboom, die zich LFC'er in hart en nieren noemt - tot zijn 37ste Jaar draafde hij in de geel zwarte kleuren rond - en zich niet kan voorstellen dat clubtrouw zo betrekkelijk kan zijn: "De orga nisatie zou niet goed zijn geweest. Daar zit wel wat in. Vergeet niet dat LFC pech heeft gehad met Ko vacs en dat de voorzitter en de secretaris ziek zijn geworden. Maar ik begrijp niet dat dat een reden kan zijn om weg te gaan. De ene week vliegen ze elkaar om de hals en veertien dagen la ter ben je ze kwijt. Van Teun Hoek kan ik het me nog voor stellen. Hij gaat naar UVS en als hij slaagt speelt hij straks in de hoofdklasse. Maar de anderen gaan er alleen maar op achter uit". Heeft LFC zich niet al te zeer blind gestaard op het eerste elftal? Neuteboom: "Ik dacht het niet. Daardoor moesten)zij nogal eens twee keer in een weekeinde spe len. Dat laatste is natuurlijk roof bouw. Dat ze zo Jong al in het eer ste elftal kwamen vind ik niet erg. Ik was zelf ook pas zestien toen ik eerste elftalspeler werd". Beden kelijker vindt Neuteboom het dat de keuzemogelijkheden in de ko mende voetbaljaargang beperkt zijn. "Ik dacht eerst dat LFC geen problemen zou krijgen in de eer ste klasse. Maar nu vier spe lers zijn weggegaan zie ik het toch wel een beetje somber in. Er zijn teveel vraagtekens. Handha ven zou al een goed resultaat zijn. Veel zal afhangen van de nieuwe lingen. In ieder geval zul Je te maken krijgen met een ploeg, waarin de Jongens niet op elkaar zijn ingespeeld". De zes nieuwe spelers, die LFC krijgt lijken overigens een be hoorlijke compensatie te vormen voor het verlies: Pim v.d. Meer van LDWS, Van Dijk van RCH, Slingerland en Kruijff van de re serves van UVS, Peter Boom van Roodenburg en De Wit uit Voge lenzang. De kans dat zij een plaats in LFC's eerste krijgen is groter dan dat Neubeboom de koers van het geelzwarte vlagge- schip zal blijven bepalen. Zo goed als zeker zal hij weer alleen de jeugd opleiden. "Senioren trainen en begeleiden heb ik nooit ge ambieerd. De Jeugd heeft me al tijd meer aangesproken. Het ent housiasme, waarmee wordt ge speeld, de lol van een doelpunt. Die Jongeren springen nog om 'n bekertje en kunnen nog lekker Niet alles is er tenminste voor op geofferd. Na vier wedstrijden is het eerste elftal nauwelijks meer veranderd. Trouwens, Je laat toch ook niet zomaar de promotie schieten. Het is wel zo dat de al 't moeilijk heeft gekregen, omdat van dat team veel Jongens nodig waren voor het eerste en tweede. Jan Neuteboom: "De top is te smal, de jeugd is te jong." (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13