"Is een bronzen plak het waard om sla ven- bestaan te leiden?" Beslissend jaar voor de partijen D'66 en DS'7 0 1 POLDER VISSERIJ WORDT BEDREIGD sport Meer Vissport KanjerKoning-competitie Senator prof. dr. I.A. Diepenhorst: VIS ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 Terwijl ae laatste prille zwemkam- pioenen van 10, 12 en 14 Jaar nog ln het water lagen, stelde senator Prof. dr. I. A. Diepenhorst aan CRM-minister Van Doorn hierover vragen. Diepenhorst is bezorgd over het wel en wee van de zeer Jeugdige kam pioenen die tot hoge prestaties wor den opgezweept. Zelf is hij een warm voorstander van een Juiste sportbeoefening. „In het algemeen kan men zeggen", aldus de senator", dat van protes tantse zijde in het verleden de sport verwaarloosd is. Men heeft vroeger ae vergissing gemaakt dat lichame>ijk opvoeding niet nodig Ik vind het nog steeds Jammer dat mede hierdoor de liberale minister J Th. de Visser in 1928 de Olympi sche Spelen geen subsidie mocht geven. Door Reny Dijkman De ov irheid heeft op het gebied van de sport duidelijk een taak. De Staten-Orneraal moet de kansen en bezwaren zien". Het .s overigens voor de tweede maal oinnen enkele maanden dat de AR-senator de vinger legt op een zere plek ln de sport: de ver dwazing. Tijdens het CRM-beleids- debat 'n de Eerste Kamer hield hij hierover een uitermate boeiende rede. Hij zegt: „Stel Je voor dat er geen 6port zou zijn Vooral in de gro te steden met die hoogbouw kan sport voldoende tegengif tegen ziek- teverschJnselen bieden. Het is een ultlaatklap voor vastlo pende jeugd, maar ook voor oudere mensen, die verder alleen nog maar autorijden. De proolemen ontstaan pas als de organisaties en de publieke opinie zich van de sport meester maken, zodra de nationale wedijver ont staat. Kijk, een stadion met 60.000 half- zlnnlgen vind ik niet erg. De mens heeft een verzetje nodig. De een drinkt een glaasje en de ander gaat naar de voetbal. Dat kan geen kwaad. Dat zijn de onberedeneerba re speelsheden van de mens. Het was anders toen in 1954 Duits land '.ampioen werd en de Duitsers meenden dat ze met dit resultaat voor alle nationale zanden uit het verleden hadden geboet. Zodra de overwinning gaat ten kos te van de gezondheid wordt het zaak om in te grijpen. Door de bokssport kan men ernstig lichame lijk letsel oplopen, vooral hersenlet sel. Iemand als Churchill moest van boksen niets hebben. En nu die Jonge kinderen On langs ïoorde ik een radioverklaring van een moeder die haar 8-Jarig dochtertje een vrij straf programma liet zwammen. Het kind ging elke ochtend vóór de officiële opening van het zwembad urenlang trainen. Wannen: Je nu ook nog afmetingen krijgt voor zeer Jonge kinderen met nationale titels, dan loopt het wel de spuigaten uit. Griezelig zijn ook de uitlatingen soms /in de trainers. Zo hoorde ik eens: ,In 1972 in MüNchen waren onze meisjes niet .hard" genoeg - en zet lat hard gerust tussen aan halingstekens. Die navelstreng met thuis moet doorgesneden worden. De meisjes bellen teveel met hun familie. Ook de kranten beginnen hun be zorgdheid uit te spreken. Er was weinig waardering voor al die aan moedigende familieleden bij de laatste kinderzwemwedstrijden. Als iemand van 11, 12 en 13 Jaar al schema's heeft met 1/lOde van se conden dan is de spanning veel te zwaar geladen. Er zijn al artsen die weten dat de groei van een kind door overmatige belasting kan wor den belemmerd." De seni'-or leest erg veel over sport. Met gemak plukt hij de voorbeelden uit de 'licht. Zijn filosofie over kindersport: „Kinderen moeten het gewoon aar dig vin-.en. Ze moeten niet overma tig worden aangemoedigd. Op 12, 13- Jarige leeftijd kan je ze van alles wijsmaken. Slechts weinigen kunnen de top ha len. Als Je na vijf Jaar intensief trainen die hoogste sport niet be reikt en Je Je daar volledig voor hebt ingezet, kijk je terug op een rommelige sportcarrière. Kijk nu eens naar het 17-Jarige zwemstertje Anke Renders die dit jaar haar zwemcarrière in Wenen afsluit. Ze mag daar alleen op de wisselslag uitkomen. Daar wordt nu al mee warig over gesproken". Diepenhorst wil beslist niet alle zwemsters over een kaan scheren. „Iemand als een Add Kok heeft in het minst geen spijt van haar zwempe-iode". De senator heeft nu aan minister van Doorn gevraagd om een kleine commissie te benoemen die de sport- efchiek eens onder de lourl kan gaan n-men. Niet alleen de menta liteit en gezondheid van de kinder tjes, maar ook bij voetbalclubs. „Grote voetbalclubs hebben hun el- gen bedrijfsartsen. Soms heb ik de indruk dat de wedstrijd belangrijker Senator prof. J. A. Diepenhorst. is dan de speler. Hij krijgt injecties tegen de pijn en middelen die op peppen. Daar zou men zich op volksgezondheid wel eens reken schap van mogen geven. Anders is het eind wel zoek. Dit onderwerp plus de vraag welke spanniagen jongeren ongestraft kunnen verdragen lijken me heel interessant. Binnenkort komt er over dit onderwerp ook een rapport van de Wiardi Beckmanstichting (het Wetenschappelijk instituut van de PvdA)". Filosoferend besluit hij: „Moet Je eens na gaan, is die bronzen plak het waard om Jarenlang een sla ven- of slavinnenbestaan te leiden en te vreten dat wanneer Je op de 4de plaats eindigt, alles is mislukt?" DEN HAAG Het komende par lementaire Jaar zal beslissend zijn voor het voortzetten van de partijen D'66 en DS'70. Van beide partijen kan gezegd worden dat ze twee din gen gemeen hebben: een stormach tige start met veel kiezers en een even turbulente teruggang, zij het dat DS'70 haar ledental hield. Met deze vergelijking houden de over eenkomsten op. Voor D'66 ziet de toekomst er nog minder rooskleurig uit dan voor DS *70. De charme van de Democraten die in '67 met gelijk 7 zetels in de Ka mer kwamen, stegen tot 11 zetels in '71 en terugvielen tot 6 in '72 en nu amper nog iets zouden halen, gezien de uitslag van Staten- en gemeente raadsverkiezingen, is weggevaagd. Al meer dan een Jaar wordt er ge schreven en gesproken over "de be grafenis van D'66". Het is wel een langdurige, maar nu lijkt het toch nabij. Niet zozeer omdat de kiezers het geloof verloren als wel door het feit dat de leiding het hoofd in de schoot heeft gelegd. Er is geen eenheid meer over de toekomst van de partij die de poli tiek dichter by de mensen wilde brengen. De drie meningen: ophef fen, doorgaan en opgaan in een an dere partij zullen in september aan het (laatste?) D'66-congres worden en deels uit "rechts" komt. Na het "krankzinnige avontuur" zoals Van Mierlo het partnerschip met de PvdA noemde, had D'66 nog voornamelijk aanhangers over die of links ston den of voor het midden voelden. Een van de duidelijkste verschillen tus sen beide partners was het NAVO- standpunt. D'66 heeft zich altyd uit gesproken voor handhaving van het lidmaatschap en draaide zelfs in '72 een dolgecongresseerde PvdA-beslis- sing hierover terug. Een pluspunt voor DS'70 is dat de vrij gedegen achterban plus bestuur en fractie er niet over peinzen er nu de brui aan te geven. Onmiddellijk na de laatste verkiezingen heeft men verklaard dóór te gaan, omdat er voor DS'70 nog duidelijk plaats is met haar ideeën in de Nederlandse poli tiek. Daarna stelde men een com missie in om zich in het electoraal falen van de partij te verdiepen en de toekomst onder ogen te zien. In september zal hierover een advies aan het hoofdbestuur worden uitge bracht. Ook de start van DS'70 was ko meetachtig. Het was nog nooit in de vaderlandse geschiedenis voorgeko men dat een nieuwe partij bij de eer ste verkiezing 8 zetels haalde. Met de zes van '72 kon men ook nog vrede hebben. En toen kwam in eens de klad erin. De laatste twee verkiezin gen gaf slechts anderhalf procent van de Nederlanders de vertrouwcns- stem aan de democratisch socialis ten. DS'70 kan niet verweten worden dat zij haar basisprincipes ontrouw werd. Beginnend bij het Cambodja- debat in de Kamer met Goedhart en Schuitemaker die uit de PvdA stap- quente lijn. Hierin staan beperking van de overheidsuitgaven, algehele mati ging, handhaving van het NAVO- De partij laat wel een erfenis ach ter. Een levende have van één mi nister en twee staatssecretarissen en de door de progressieven onder steunde ideeën opgenomen in een voorontwerp tot grondwetswijziging: invoering van een districtenstelsel en een gekozen formateur. Misschien is er nog één ander punt van overeenstemming tussen de beide getalspartijen: de start met ten achterban die deels uit "links" Van Mierlo krankzinnig avontuur ten tot op heden ligt er één conse- lidmaatschap en het op peil houden van de defensie-uitgaven en milieu bewustheid centraal. Wat ging er dan mis? De achter ban van DS'70 kan niet meer terug naar de PvdA. Nieuw links was destijds de hoofd oorzaak van de scheiding der geesten. Evenmin past ze in de VVD. Misschien zal de achterban het komende jaar nog wat uitgedund raken. DS'70 nog op zoek naar een echt politieke naam heeft eni ge principes die "rechts" lijken en daardoor mensen trekken die feite lijk verder in deze partij niet thuis horen .Een stop op de onbeperkte toevloed van rijksgenoten en een pleidooi voor grotere veiligheid in Nederland plus uitbreiding van het politiebestand kunnen een gevaar lijke aantrekkingskracht uitoefenen op ultrarechtse elementen, die weer in conflict raken met programma punten als een redelijke inkomens verdeling of een harmonische stad. (Evenwicht tussen wonen, werken en recreatie). DS'70 zal moeten gaan schiften om verdeeldheid binnen de partij te voorkomen. Aan dat punt ging D'66 in wezen stuk. DS'70 heeft het voor beeld voor ogen. Verder zal er hard en professioneel aan de presentatie moeten worden gewerkt, een gruwel in de ogen van deze partij die te lang heeft gedacht dat integriteit en een goed program ma voldoende waren. DS'70 zal zich zelf populair moeten gaan maken; actief is de partij genoeg. Er zijn nog drie jaar voor een wederopbouw, maar voor het vestigen van een nieu we partijnaam met daaraan ver bonden begrippen zal de partij zeer snel aan het werk moeten. Maar hoop doet leven. De polder heeft z'n aparte bekoring Het vissen in de polder wordt bedreigd. Bedreigd van verschil lende kanten. En dat is byzonder jammer, want de sportvissery in polderwater wordt gekenmerkt door een byzondere attractie. In de meeste gevallen is het de lan- deflyke rust, de geheimzinnigheid van het water en de fraaie na tuur die de hengelaar naar de polder lokt. maar daarnaast spe len zeker ook de visstand en de byzondere vismogelyfcheden een belangryke roL Denken we in dat opzicht alleen maar eens aan de bekoring, die een dagje snoeken in de polder of het gebruik van een vliegehengel in een dicht begroeide sloot kan hebben. Dit alles dreigt de laatste jaren in de knel te komen door ver schillende oorzaken. Eén van de belangrykste is wel de drastische verlaging van het waterpeil, waarop polderbesturen aandrin gen ten behoeve van de landbouw en de veeteelt. Dat betekent min der water in de sloten, tochten en vaarten. Met de lozing van een zelfde hoeveelheid afvalprod.uk- toen kan een rechtstreeks gevolg zyn dat er eerder watervervuiling optreedt, wat onvermyüeiyk ook zyn terugslag heeft OP de vis stand. Bovendien zijn er de 1 aatste Ja ren in de poldergebieden nogal eens veeveredelingsbedryven ont staan, die in de meeste gevallen het omringende polderwater vry sterk vervuilen. In de derde plaats speelt een rol het feit dat de sloten, omdat ze hun functie voor de boer goeddeels verloren hebben, minder goed worden on derhouden dan in het verleden. Vele sloten verlanden in snel tempo. Waterplanten die vroeger uit de sloot werden verwyderd sterven nu af en zinken naar de bodem. En aangezien er bepaalde vissoorten zyn, die zich in ondiep water moeilyk in stand kunnen houden, worden ze met uitster ving bedreigd. In onze naaste omgeving is er bovendien de laatste tijd een dui delijk streven merkbaar om pol dersloten te willen dempen of af te sluiten. Met name het Kade waterschap >rDe Ade", da/t een De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11. tel. 24020 groot deel van de polders in het Zuidhollandse plassengebied om vat is er toe overgegaan in adver tenties aan te kondigen dat men tot demping of afsluiting van poldersloten wil overgaan. Het gaat hier om fraaie stukjes viswater, die op korte afstand van grote plassen als de Wyde Aa liggen, en die een belangryke functie als kraamkamer voor de vis op die plassen vervullen. Kar per, snoek, voorn en brasem trekt in het voorjaar naar deze ondie pere poldersloten om te paaien en kuiit af te zetten. Wanneer derge lijke wateren gedempt zouden worden betekent dat een grote terugslag voor de visstand op meren, plassen en kanalen in onze omgeving. Ook ruilverkave lingen kunnen een regelrechte bedreiging vormen voor de pol dervisser y. Niet zozeer omdat de visstand daardoor achteruit gaat, al komt dat natuurlyk plaatselyk zeer zeker voor, maar in het bij zonder omdat de sfeer van zo*n polder door de ruilverkaveling verloren gaat. En juist de sfeer is een van de belangrykste „smaakmakers" voor de polder visser. Hy is het, die liever in een kronkelig slootje met riet aan bedde kanten vist, dan in een keurig rechte wetering met be tonnen of houten beschoeiing. Nog te vaak wordt er door de politici gedacht, dat je dat ve rlies kunt compenseren door de aanleg van prachtige vissteigers, ruime parkeerplaatsen en wat dies meer zy. Voor een bepaalde categorie gelegenheidsvissers zal dat zeker opgaan, maar voor de werkelyke sportvisser is het een schrikbeeld. Wat dat betreft ben ik hele maal niet gerustgesteld door het antwoord, dat de minister van Landbouw en Vissery, mr. Van der Stee, onlangs gaf op schrif telijke vragen van het Tweede Kamer-lid Van Leyenhorst. De bewindsman schreef dat er steeds by ruilverkavelingen zal worden gestreefd naar het voorkomen van botsingen tussen de sport vissery en de landbouw Als maatregel somt hy dan on der meer op voorzieningen ter verbetering van de toegankelyk- heid voor sportvissers van be staand water, het op vissery - eisen afstemmen van de afmetin gen van watergangen en het aan leggen van nieuwe voorzieningen. Ik hoop dat de minister met dat eerste punt bedoelt, dat hy zich zal beyveren voor het creëren van meer visbotenverhuurbedryven, maar ik vrees dat hy het ocg gericht heeft op een ontsluiting van dergelyke gebieden voor de auto. Zo zit ik ook wat vreemd aan te kijken tegen het tweede punt. Ik geloof niet dat de afme tingen van polderwater er iets toe doet zolang er maar veel vis in rondzwemt. Standaardmaten voor een slootje, tocht, oog of wetering zyn natuurlyk waanzin evenals nieuwe voorzieningen, want een poldergebied leent zich niet voor vormen van massa- recreatie. Zowel wat de dempings- en af- sluitingsplannen van de polder besturen, als wat het waterpeil en de ruilverkavelingen betreft, zou het goed zyn wanneer de hengel sport/organisaties zich eens tot de betrokken instanties zouden wen den om hun bezorgdheid over deze ontwikkelingen kenbaar te maken. Vooral nu het grote wa ter steeds meer in beslag wordt genomen door de snel groeiende watersport (kapitale motorjach ten, speedboten, waterskiën enz.) biedt het polderwater nog een uitstekende mogelijkheid om uit te wyken wanneer het op plas sen en meren te druk wordt. Be houd van het polderwater in zyn huidige vorm is voor de henge laar dan ook een harde noodzaak. voor minder geld sortering kwaliteit verlaagde prijzen DEN HOLDER HENGELSPORT Janvossensteeg 75/77 Leiden De Kanjer Koning-competitie is weer begonnen. Voor de tiende achtereenvolgende maal organi seert de KRO in samenwerking met de hengeJsporthandel, de schippers van sportvisboten en de Directie Vissery weer de na tionale hengelcompetiltie. Tot en met eind september kunnen in de verschillende categorieën weer banjers van vissen worden aan gemeld. Gezien de toch al zo geteister de snoekstand in ons land is het een verstandig besluit geweest om dit jaar geen "kanjer-snoek" ELAN echte visboten. LLOYD'S certificaat, vanaf f 1390,—. YAMAHA- OUTBOARDS. 2 tot 55 pk. 2 Jaar garantie. Echte service door fabrieks- monteur. Boot-Centrum b.v. uit te roepen. Zoetwatervissen die wel meetellen zyn voorn, winde, brasem, zeelt, karper, baars, snoekbaars en aal. Om te kunnen melden moeten pe ten minste die volgende afmetingen hebben: voorn 30 cm, winde 40 cm, brasem 50 cm, zeelt 35 cm, karper 60 cm, baars 30 cm, snoekbaars 65 cm en all 75 cm. Voor elk van deze categorieën is er een hoofdpos van f 150,- voor volwassenen en f75,- voor Jeug dige vissers. De nog resterende zoetwater vissen als kroeskarpers, meun, barbeel en forel zyn gezamenlijk in één categorie ondergebracht. De zeevissen zyn verdeeld in twee klassen, namelijk een voor de platvis en een voor de rond- vis. De minimumlengten voorde zeevissen zyn: schol 36 cm. tong 35 cm, bot 35 cm, schar 30 cm, zeebaars 50 can, harder 40 cm, geep 60 cm, kabeljauw (gul) 60 om, makreel 40 cm. Naast de pryzen voor de verschillende klassen is er een ereprijs van f 250(volwassenen), f 100(Jeugd) voor de meest opzienbarende vangst (en) ven de gehele com petitie. De aanmelding van een kanjer is pas geldig als de gevangen vis wordt getoond aan en gemeten door een hengelsportwinkelier of een schipper van een sport visse rij schip. De sportvisser moet een aanmeldingsformulier invullen, die mede wordt ondertekend door de winkelier of de schipper. Daarna moet het formulier wor den opgestuurd aan de Directie Visseryen, SbadhouderSlaan 57, Utrecht. Voor winde, voorn en meun geldt de byzondere bepa ling dat de vis in een koel- of vrieskast bewaard moet biyven totdat de vis is gecontroleerd. De grootste vangsten worden bekendgemaakt in het KRO-ra- dioprogramma op vrydagavond rond 19.00 uur via Hilversum I. Mocht u ook mee willen doen, dan volgt hieronder een ïystje van de recordvissen tot nu toe. Ze vormen een globale richtlijn voor wat u moet vangen om in de pryzen te vallen: voorn 34 cm, winde 50 cm. brasem 67 cm, zeelt 57 cm, karper 92 cm, baars 38 cm, snoekbaars 87 cm, aal 97 cm. In de jeugdklasse tot en met 15 jaar waren de recordvangsten tot dusver: voorn 33 cm, winde 44.5 cm, brasem 59 cm, zeelt 43 cm en baars 42.5. U ziet het er zyn records by die best voor ver betering vatbaar zyn.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11