Bertrand Tavernier kent filmbedrijf door en door Monique als Keetje Amerikaanse producent knorrig op onze keurders van Sinbad is in LFo-K-n.Het 9eld ligt op straat MAGNETISCHE VROUWEN Gina knipt Henry "Satan" OdLclil CAMERA: Jesus Christ Super star" Da. 215, 7.15 en 9.30 uur. Zo. ook 4.30 uur CINEAC: „De uitbrekers", 5.30, 7.30 en 920 uur. CORSO: „My name is nobody", da. 2 00 en 8.15 uur, za. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo, 2.00 4.15, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 Bertfand Tavernier mag niet mopperen. De in Lyon ge boren 33-jarige Parijzenaar heeft de wind bepaald mee. Of misschien is het beter te stellen dat hij met zijn debuut, de film „L'horloger de St. Paul" talentvol voor de dag is ge komen. Dat heeft hem al de felbegeerde Prix Delluc opge leverd voor jonge Franse regisseurs, die het daaitina over wegend succesvol hebben gemaakt. Bertrand Tavernier Goede films in andere steden „PAPILLON" (Dustin Hoffman en Steve McQueen), Du Midi, Den Haag. „LES NOCES ROUGES" (Michel Piccoll en Stéphane Audran, re gie: Claude Chabrod), De Uit kijk, Den Haag. „DR. STRANGELOVE" (Peter Sellers), Bio, Amsterdam. „THE CONSERVATION" (Gene Hackman), Caflypso, Amster dam. „SERPICO" (Al Pacino), Colos seum, Rotterdam. het op", het jeugdige dikkertje blijft het nog een weekje op knappen in Leiden TRIANON - .Alice in Wonder- land", avonturen in een fantas tische wereld. CAMERA „Sjors en Sjimmie en de toverring", spannende avonturen van dit olijke duo. REX .Allee in Wonderland". Nachtfilm llillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli CAMERA „Live-optreden van Jimi Hendrix". Rex Blijvers liiliiiiiiiiiiiiiiliililliiitiliiiiiiiiiiitiiiiiliiiiiiiiiiiiiiliii LUXOR „My name is nobody" Terence Hills blauwe ogen trekken vele bezoekers. STUDIO „Samen uit, samen thuis" of je wil of niet. Louis de Pu nes vindt het maar niks, alle capriolen die de Britse Terry Thomas en zijn kornui ten uithalen om de Duitsers een loer te draaien. LIDO „The Sting", alleen om de pokerscène de moeite aü waard. TRIANON 'Op de Franse toer' veel bloot en weinig wol. Terug ii$ Leiden Kindermatinee lllllllllliliillilllllllilllllllliliiiiilllllllllllilllllllllllllli STUDIO „Dik Trom knapt ,Aan de deur wordt niet ver kracht". Huisvrouwen, die zich stierlijk vervelen en argeloze col porteurs voor een spelletje in huis proberen te krijgen. De mannen van „Hebt u nog een deken no dig mevrouw, prima kwaliteit, 100% wod", trappen er maar al te graag in. Zij willen hun waar, die zij dagelijks aan de vrouw pro beren te brengen, nu wel eens op de kwaliteit testen. Samen onder de wol, ja gezellig!' wordt hun motto. Haagse bioscopen APOLLO: „Duel der gele gigan ten". Da 12.15, 220, 7.00 en 9.15 uur. Za en Zo. ook 4.45 uur. APOLLO 2: „Malizia". Da. 2.00, 7.30, 9.45. Zo. ook 4J5 uur. ASTA: „The Golden voyage of Sinbad". Da 220, 720 en 920 Zo. 120, 4.00 uur enz. BIJOU: „The way we were". Da. 2.00 7.15 en 920 uur. Zo. ook 4.15 uur. Charles H. Schneer is één van die Amerikaanse filmmakers, die zich met een zee aan overtuiging hebben vastgebeten in een bepaald genre film, dat zij blijven maken zelfs als men denkt dat het soort al zo'n beetje is uitgestorven. Zo is Sinbad, de vermetele kapitein een alleszins aantrekkelijke opvolger uit „Duizend en één nacht" een heeft gekregen in „Sinbad's Golden held, die niet uit zijn gedachten Voyage", een avontuurlijk epos, dat raakt en een Jaar of vijftien gele- dan ook met een miljoenenresultaat den maakte hij dan ook al „De ze- hoog in de Amerikaanse toplijst is vende reis van Sinbad", welke nu doorgedrongen. Caroline Munro ADVERTENTIE 25 JAAR ERVARING MET SLAGERS EN FALERS - TWEEDE DRUK Bestel nu uw et door stoning van f 9.50 op giro 1872 van B.V. Uitgeversmij. Bonaventura, Amsterdam, meuermeldin^anbestelnijmme^-tf Maar zijn transformatie van een Simenon-verhaal leverde hem ook in Berlijn de speciale prijs van de jury op. Niet te vergeten: een 280.000 Parijzenaars kwamen naar zijn film kijken. En dat nog wel, nadat producenten niets in het sce- j nario hadden gezien van een ver- j haaltype. dat zij uit de tijd achten. Neen, Tavernier zal niet in zijn eerste film blijven steken. Dit na jaar gaat hij waarschijnlijk een kostuumfilm draaien over een com plot van Bretonnen uit de achttien de eeuw. Maar nu moeten voor de verandering de bioscoopeigenaren nog happen. De Jonge regisseur heeft echter de kennis om zijn zaken te organise ren, want sinds hij met Volker Schloendorff in Lyon in één ly ceumklas zat is zijn weg door het filmlandschap zeer gevarieerd ge weest. BU Melville mocht hij stage lopen tijdens de opnamen van „Léon Morin, prêtre", hij schreef daarna iir bijna alle belangrijke Franse filmtijdschriften, vertegen woordigde ook de perszaken voor Georges de Beauregard bij films van om. Chabrol en Godard. Die producent gaf hem zijn eerste kans, een Jaar of tien geleden, in een film sketches, „Les baisers" en la ter nog eens in „La chance et l'a- mour". Maar er moesten toch nog jaren overheen gaan voor hij zijn werkelijk speelfilmdebuut kreeg. Amerikanen Ondertussen maakte Tavernier naam met studies en artikelen over bekende Amerikanen uit een groots Hollywood-verleden: Howard Hawks, John Ford, Ella Kazan, Samuel Fuller, Raoul Walsh. De laatste is voor zijn filmcarrièfe van beslissende invloed lijkt het wel, want in gesprekken met hem komt steeds zijn bewondering boven voor het vakmanschap van deze Amerikaanse giganten. Hij stichtte met enkele anderen de Nickel-Odéon en vestigde zich als onafhankelijk publiciteitsagent, dat Wil zeggen hij zette zich in voor films, die hem bijzonder lief waren als bijvoorbeeld Dalton Trumbo's „Johnny got hls gun". Hij raakte vertrouwd met alle as pecten van het filmbedrijf en dat is doorslaggevend gebleken om op dit moment in het Franse filmbedrijf te kunnen slagen. De vertegenwoor digers van de Nouvelle Vague had den bijvoorbeeld niet de gewoonte zich bezig te houden met allerlei bijverschijnselen in het filmbedrijf, toen de rol van de producenten en hun staf nog zeer bepalend was. De Franse regisseur heeft nu een gro tere vrijheid gekregen, dat is een duidelijk voordeel, maar het eist ook kwaliteiten, waarop velen het antwoord schuldig moeten blijven. Mistroostig Het opvallendste aan „L'horloger" is dat Tavernier naar het verleden heeft willen kijken en niet de weg van een geforceerde nieuwlichter heeft willen gaan. Er was een tijd, dat er royaler uit het immense oeu vre van Georges Simenon werd ge put dan nu; hij schreef bijna pas- Door Piet Ruivenkamp klare filmscenario's met zijn thril lers. Maar in hun simpele gegeven met een diepgaande psychologische uitwerking zijn die boeken nog steeds even actueel als men ze ont doet van wat daterende elementen. De verhalen van Simenon spelen zich bijna zonder uitzondering in wat mistroostige weersomstandighe den af en Tavernier zou niets liever doen dan eens een misdaadgeschie denis van de meester bij stralend weer voor de camera te brengen. Dat Simenon overigens voor hem al het halve werk zou hebben gedaan wijst Tavernier van de hand, want „L'horloger d'Everton" speelt ten slotte in Amerika. Dat is nu op een onorthodoxe manier Lyon, zijn ge boortestad geworden, in een sfeer, die zelf moet zijn gecreëerd. Trou wens ook de Frans-politieke achter grond in de film is uiteraard niet van Simenon. Oudgedienden De regisseur kreeg hulp van twee op Jaren gekomen vaklieden uit de filmgeschiedenis, Jean Aurenche en Pierre Bost, die 't scenariowerk voor talrijke beroemde films van direct na de oorlog hebben gedaan. Ze blijken ten onrechte verwaaloosd, toen de Nouvelle Vague zich een plaatsje onder de zon bevocht. De samenwerking met het tweetal ver liep met een ongedacht Jeugdig elan. Tavernier wijst op de oudere Amerikaanse vaklieden als bijvoor beeld een Dalton Trumbo, wiens naam men in vele Amerikaanse succesfilms van dit moment tegen komt. Men moet zich ook niet vergissen, „L'horloger de Saint-Pau}" is geen ouderwetse film in zijn snelle stijl en het voortdurende gebruik van de schoudercamera in louter natuurlij ke dekors. Francois Truffaut heeft het verhaal van een vader, die op speurtocht gaat naar zijn zoon, die een man heeft gedood en nu voortvluchtig is, al eens willen verfilmen, maar strandde in de opzet van het ver haal dat tot het eind een suspense bouwt naar de ontmoeting van va der en zoon, zodat de toeschouwer even nieuwsgierig wordt naar die zoon als de klokkenmaker naar zijn nakomeling in een andere situatie. Nog maar elkele jaren geleden zou zo'n opzet voor de film niet haal baar zijn, maar Tavernier blijkt er de filmische adem voor te hebben gehad om stap voor stap de klok kenmaker te blijven volgen. Een nieuwe generatie van Franse filmers, waar Tavernier ongetwijfeld toe behoort, dient zich bepaald minder manifest aan dat de Nou velle Vague een vijftien Jaar gele den. Zoals ook ai uit zijn werkme thode valt te proeven oordeelt Ta vernier die verandering van de wacht destijds als artistiek vrij kunstmatig. Truffaut De Truffaut van nu zou zich waar schijnlijk niet meer zo tegen voor gangers afzetten als hij toen in scherpe kritieken deed. De Nouvelle Vague heeft zichzelf teveel in haar onderwerpen begrensd en de bewon dering van Tavernier voor Ameri kaanse regisseurs is ook -terug te vinden in de zeer gevarieerde keus van genres, die hij voor de toe komst in het hoofd heeft. Er zijn geen regels en ook bij de Amerika nen treft men nu door al die klas siek vertelde verhalen heen toch de mentaliteit van een zekere onrust. Tavernier houdt niet van een eti kettering. In zijn nieuwe film vindt men Phi lippe Noiret, Jean Rochefort en Christine Pascal, de nieuwe ontdek king van de Franse film, weer te rug. Tavernier is zeer geprezen voor zijn spelregie. Die komt niet tot stand met het rechtstreekse aanwij zingen op de set, maar via discus sies tussendoor. Zo kon commissaris Rochefort ook bekennen dat hij zijn figuur pas helemaal goed was gaan begrijpen na een debat over Audiberti! Hij volgt daarin de inzichten van de bewonderde Jean Renoir, die eens - en dat was zeldzaam - boos uitbarstte bij de opnamen van „La béte humaine" toen de belichters de spelers vroegen een 6tapje opzij te doen. Zij moesten zich maar rich ten naar de spelers, die praktisch vrijgelaten werden. Het Franse publiek kwam voor „L'horloger de Saint-Paul". De Amerikaanse invloed by Tavernier wil trouwens niet zeggen dat hij niet overtuigd is van diep Franse wortels," die in elke Franse film aanwezig moeten zijn. Noch dat hij een terugkeer naar het verleden verlangt. De recon structie van oude grappen en oude stijlen door de Amerikaan Peter Bogdanovich heeft bepaald niet zijn bewondering. „Sinds Churchill, Kennedy en De Gaulle zijn er geen mannelijke ster ren van betekenis geweest in de we reldpolitiek. Kissinger? Kom nou. Hoe je het ook draait of keert, er blijven alleen maar twee vrouwen over met een magnetische persoon lijkheid: Indira Gandhi en Golda Meir". Filmacteur Anthony Qulnn in maandblad Marie-Claire. Hij glimlachte en zei met zijn ba- ritonstem: „Ik ben zo blij dat ik u u eindelijk ontmoet. Ik heb het zo vaak geprobeerd". Dat zei Henry Kissinger tegen de mooie filmster Gina Lollobrigida toen ze hem kwam opzoeken voor het maken van een fotoserie Kissinger-cloee-up. De nieuwbakken fotografe die al een fotoboek over haar geboorteland Italië heeft gemaakt kreeg van het Amerikaanse maandblad Ladies' Ho me Journal de opdracht om „De interessante mannen van de wereld" te fotograferen en dacht meteen aan Kissinger. Hij vindt zichzelf niet fo togeniek, maar volgens, Gina heeft hij een zeer interessant gezicht en uitermate „onthullende" ogen. Ze vroeg hem van welk type vrouwen hij houdt en hij zei dat hij van sterke, intelligente vrouwen houdt. Het daar op volgende weekeinde zou hij trou- ADV ERTENTIE Het leven van Jezus heeft film en toneelwereld geïnspireerd tot proclukties die volle zalen trokken nu lijkt de diuivel aan de beurt te zijn. Weekblad Elle publiceert de cij fers van een kort geleden in de Ver enigde Staten gehouden enquête naar de mate waarin men „in de duive! gelooft". Van de ondrvraagde vrou wen en mannen beweert bijna 59 procent, onwrikbaar aan het bestaan van Satan te geloven. Twintig pro cent vindt het „waarschijnlijk' dat hij bestaat. Tien jaar geleden, bij 'n soortgelijk onderzoek nam slechts 37 procent van de Amerikanen het bestaan van de duivel serieus. Nu slaat het bezoek aan een film als „The exorcist" (de duivelbezweer der) in Amerika en Engelland alle records. In Parijs is een gespeciali seerd boekhandeltje geopend dat .Satan en gezelschap" heet, een Frans tijdschrift heeft een extra nummer uitgegeven met als titei „Satan superstar". En in het kielzog van de nieuwe rage duiken reeds df» „duivelbezweerders" op: mensen uie beweren dat ze (uiteraard tegen een stevig honorarium) de ongelukkige medemens kunnen redden die „in de ban van satan" zou zijn geraakt. DU MIDI: „Papilion", da 8.15 uur EURO CINEMA: „The Great Race", za. zon woe 3.45 en 7.45 ovefige dagen 1.45 en 7.45 uur. FLORA: „De laatste tango in Hamburg", da. 2.00, 7.00 en 9.15 zo ook 4 30 uur. KRITERION„Way Out", da 3.00, 7.00 en 9.30 uur. ODEON: „Vriezen we dood, dan vriezen we dood", do en vrij 2.00 6.45 en 9.15 u. "Vakantiepe rikelen met Funes-tegevolgen" za en zo 1.45 4.15, 6.45 en 9.15 uur. „De eend en de Cadillac", da 2.00 en 8 00 uur. PASSAGE: „The Sting" da 220, 7.00, 9.30 uur, za en zo 130, 420 7.00 en 920 uur. REX: „De nonnen van Sant'Ar- cangelo", da 9.30, 11.30, 120, 3.30 6.30, 7.30, 9 30 uur zo v.a. 120 uur enz. ROYAL '70: „Geen hallelujah voor 3 duivels", ma t/m woe 2.15 en 8.00 uur. do, vrij en zo 2.15 7.00 en 920 uur, za 2.15 en 7.00 ROYAL OP ZOLDER: „De ka- rate-konlng van Hong-kong", ma t/m woe 2.15 en 8.00 uur, do t/m zo 2.15, 7.00 en 9.30 uur. STUDIO: „De rechter- en de lin kerhand van de duivel", da 2.15, 7.00 en 920 uur, zo 120, 4.00 STUDIO: 2000: „It's in bhe air", da 2.00^ 7.15 en 920 uur, zo 1.00 7.15 en 920 uur DE UITKIJK: „Les noces rouges" da 220, 7.00 en 9.15 uur, zo 1.45 4.00, 7.00 en 9.15 uur. Door Piet Ruivenkamp Net ala zijn landgenoot Bronston eerdere vestigde Scheer zich in Spanje, waar nu blijkbaar de in boorlingen op zijn aanraden de La tijnse oe rus ting van het .morgen" hebben vervangen door het woord bij-de-daad van vandaag". Enfin, Schneer maakt daar films mee en wilde het hoe en waarom bij de naderende Nederlandse pre mière we. even uit komen leggen. Hij bracht daarvoor de 23-Jarige monter ogende Caroline Munro mee naar Amsterdam, die als ex-model alles jeslaagd in beheer heeft dat een kapiteinslief en ex-slavinnetje ook behoort te hebben. Maar Schneer heeft meer. Hij sjouwt rond met een boodschappentas, waarin een rubbergriezeltje verbor gen zit. Op advies van mannen in zijn ge zelschap heeft Schneer steeds weer de neiging de tas terug te brengen naar zijn hotelkamer, want Je moet de fiimmagie van een monster, dat ergens tussen een aap en een reu- zenvleermuis past, niet zo maar ontnuchterend op tafel zetten. Maar Schneer is verliefd genoeg op zijn schepping om het tenslotte toch niet te kunnen laten en daar staat het gifgroene ding dan, heel wat minder griezelig dan in zijn film. Bij de keuring zou dit monstertje misschien een goed alibi voor stren ge heren hebben kunnen vormen die Sinbads nieuwste reis op een publiek boven de veertien jaar heb ben bepaald. Schneer houdt niet op daar over te schamperen en wat waar is, is waar, Nederland is het enige land waar hem dat over kwam. Zijn volgende Sinbad zal hier wel achttien worden, profeteert hij zwartgallig. En de plaat? Mogen kinderen die hier ook niet horen, de snel populair geworden griezelmu- ziek van Miklós Rozsa? Ik zie hier weinig kinderen op straat, worden ze oinnengehouden? Het zit Schneer niet lekker. De films, die Schneer maakt, ziet men niet zoveel meer, maar de ver rassing er toch weer eens mee ge confronteerd te worden is er te dui delijker om. De charme zit voor een aanzienlijk deel in het Dynarama, dat Ray Harryhausen alle kansen gaf zijn visuele goocheltoeren met meester schap te hanteren. Sommige beel den zijn in het laboratorium opge bouwd uit vier verschillende opna men. De enorme vleeraap werd al genoemd, maar er doemt ook nog pen gigantisch tot leven gewekt boegbeeld op om Sinbad en zijn zeelieden angst aan te jagen. Een kunststukje is bovendien de danse res, die met zes armen, en later in elk vau de bijbehorende handjes een grimmig zwaard, rondtrippelt. Schneer is een tovenaarscompagnon, die geniet van zijn griezelwerk. "Was u perplex?" vraagt hij. "Juist dat was cok de bedoeling". Wie net moeilijk hebben gehad met de film waren vooral de acteurs en de actrices Met alle optische trucs waren zij vaak niet in staat oog in oog te treden met tegenstanders maar rroesten zij hun schrik zo maar voorwenden. Caroline Munro had daar niet zo veel moeite mee, want zij trad eer der voornamelijk op in horrorfilms en Christopher Lee zelf mocht on dervinden dat zij een meisje is om zo in te bijten. De opnamen voor de film "Keetje Tippel" zyn in volle gang. Paul Verhoeven geeft aanwijzingen aan Monigue van de Ven,

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9