KABINET SPRINGT BOER BIJ "REGERINGSMAATREGELEN VAAG EN ONVOLDOENDE" Klap voor Rijswijkse politie Den Uyl: "Begrip voor de onru Aardgas januari duurder Voor rij-instructeur snel bewijs verplicht "Nu geen economische groei ten koste van milieugrondstoffen en de derde wereld" VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 Actiecomités leggen hardere eisen voor aan landbouworganisaties DE MEERN (U.) Een tien man sterke delegatie van de actiecomité's va-n boeren en tuin ders praat vandaag met de voor zitters van de drie centrale land bouworganisaties over een eisen pakket van de actiecocnité's. Na zes uur vergaderen in De Meern (U.) zijn 582 vertegenwoor digers van 28 actiecomité's uit het hele land er in geslaagd, een eisenpakket te formuleren. De heer K. Olieman uit Zevenhuizen (Zü.), die als voorzitter van de vergadering fungeerde, zei in af wachting niet op de inhoud van vandaag niet op de inhoud van de eLsen te willen ingaan. „We willen niet dat de heren uit de pers vernemen waarmee we morgen op tafel komen", aldus de heer Olieman. Hij wilde wel kwijt dat de eisen fors zijn en verder gaan dan het eisenpakket dat de centrale landbouworganisaties tot nu toe naar. voren hebben ge bracht. Ook zei hij dat de actie comité's er op staan dat hun eisenpakket in zijn geheel wordt aangenomen door de drie centrale landbouworganisaties. Zo niet, dan zullen de actiecomité's zich „ernstig moeten gaan beraden over onder meer de medewerking aan de grote demonstratie, die voor zaterdag in Utrecht ie ge pland. De plannen voor steunmaat regelen voor de landbouw, die het kabinet donderdagavond bekend heeft gemaakt, vindt de heer Olieman vaag. Die vaagheid zit volgens de heer Olieman vooral in het feit, dat niet gezegd is met hoeveel procent het kabinet de b.tw. op agrarische produkten wil bijstel len Verder vindt hij het uitstel len van de verhoging van de aardgasprijs voor de glastuin bouw met enkele maanden een druppel op een gloeiende plaat. Volgens de heer Olieman willen zowel zijn eigen tuinders-actie comité als de centrale landbouw, organisaties een geleidelijke ver hoging van de aardgasprijs van 6,2 cent per kub. meter begin "70 tot 13,9 cent in 1980, terwijl de regering die 13,9 cent al in 1978 berekenen wil. „Op een aantal punten zeer vaag, op een aantal punten te enen male onvoldoende. Er ont breekt een standpuntbepaling over een tussentijdse venhoging van de EG-prijzen van de land- bouwprodukten Dit is, samenge vat, het oordeel van drs. R. Zijl stra, voorzitter van het overleg orgaan der drie centrale land bouworganisaties en van de Ne derlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, over de maatrege len voor de landbouw. Dat men op zo korte termijn heeft willen discussiëren en ook reeds tot conclusies heeft willen kamen duidt volgens de heer Zijlstra wel aan, dat ook de re gering zich bewust is van de ernst van de situatie in de landbouw. Als een positief punt ziet hij, dat het kaibineit met de landbouw organisaties inziet dat de EG- ministerraad op heel korte ter mijn bijeen moet komen. Het ont breken van een kabinetsstand punt inzake tussentijdse prijsver hoging (de Europese en de Ne derlandse boerenorganisaties wil len vier procent) is echter een leemte die hij graag opgevuld wil „Het lijkt op het eerste gezicht erg mooi, maar je bent gefopt als je direct ja zegt. De minister president is daar erg sterk in". Aldus het commentaar van ir. Leiders van de boerenactie-comité's in vergadering; v.l.n.r. Van Nieuwenhuijzen, woordvoerder K. Olieman uit Zevenhui zen en Jongsma. C. S. Knottnerus, voorzitter van mededelingen van het kabinet het Landbouwschap en van het heel precies en heel duidelijk. Koninklijk Nederlands Landbouw Wat het kabinet met het aard- Comité KNLC, op de door het gas en de olie wil: voor aardgas kabinet bekendgemaakte maat- enkele maanden uitstel van prtys- regelen voor de landbouw. Op verhoging, voor olie enkele maan- geen enkel punt vond hij de den verlenging van de voorschot regeling, ligt nog vrij ver van het punt waar Landbouwschap en or ganisaties naar toe willen. De prijsverhoging voor aardgas die de regering heeft aangekondigd is voor het eerste jaar te fors Er moet bij die verhoging ook reke ning worden gehouden met het inkomen van de tuinder. De olie toeslag moet volgens ir. Knottne rus omhoog, en de toeslagrege ling moet niet met enige maan den na 1 oktober, maar geduren de de hele winter verlengd wor den. De regering erkent duidelijk de slechte situatie in de landbouw, maar de besluiten zijn niet alle even duidelijk. Aldus het commentaar van de heer C. G A. Mertens, voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond KNBTB Evenals zijn collega-voorzitters Zijistra en Knottnerus was hij t het ontbreken van percentage by de aankondi ging van een btw-bijstelling. Dat de Nederlandse regering bij een- roeping van de EG-minister raad wil, vond hij verstandig. Dat rij in haar oproep niet heeft gespro ken over prijsverhoging kon hij zioh wel enigszins voorstellen. Misschien heeft zij dat nagelaten om geen ministers in andere EG- landen in de gordijnen te jagen: het is niet zeker dat de ministers in alle EG-landen op prijsverho gingen gesteld zijn. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl gaat de landbou wers, die met een ernstige inkomensdaling worden gecon fronteerd helpen. Na het kabinetsberaad van giste- jen heeft premier Den Uyl de vol gende maatregelen aangekondigd: verlichting van de BTW-druk op 'agrarische produkten; uitstel gedurende een beperkte periode van de dit Jaar opgelegde ■voorlopige aanslagen inkomstenbelas tingen over 1973; jft uitstel van de aardgasprijsver hoging voor de glas-tuinbouw van enkele maanden, verlenging van de «voorschotregeling voor de olie in tuin bouw en visserij gedurende enige tijd; een andere berekening van de verwachte ontwikkeling van het agra risch inkomen in de verschillende sec toren; DEN HAAG De aardgasprijs gaat op 1 Januari van het komende Jaar omhoog. Dan zal ook een nieu we tariefstructuur worden ingevoerd. J Premier Den Uyl heeft dit gister avond verklaard. Over de omvang van de aardgasprijsverhoging zal Volgende week dinsdag meer bekend worden. nader overleg met het bestuur van het Landbouwschap over de pro blemen van de boeren op woensdag 14 augustus. De regering zal verder stappen ondernemen om de landbouwraad van de EEG nog deze maand bijeen te krijgen voor overleg over de ac tuele situatie in de landbouw. Een uitwerking van de voorgenomen maatregelen zal in de loop van de volgende week de Tweede Kamer be reiken. Maatregelen, die alle zelf standigen raken (dus niet alleen de landbouwers) zijn opgenomen in de Miljoenennota. Premier Den Uyl zei gisteravond nog niet te kunnen aangeven welke omvang de steunmaatregelen van de regering exact hebben. Hij noemde de onrust onder de boeren „begrijpe lijk" gezien de ernstige inkomens daling die is opgetreden. „De rege ring vindt echter wel dat de econo mische ontwikkeling in de landbouw over een aantal achtereenvolgende Jaren moet worden bekeken", aldus Den UyL Intussen zijn de centrale land bouworganisaties bezig met massale boerenprotest van zaterdag in het Utrechtse voetbalstadion voor te be reiden. Daarbij is komen vast te staan dat er nogal wat meningsver schillen bestaan tussen de centrale landbouworganisaties en de actieco mités. De Utrechtse politie zal voor lopig niet meer extra maatregelen nemen dan voor een topwedstrijd van de FC Utrecht. Het boerenpro test zal worden bijgewoond door de ministers Van der Stee (Landbouw) en Duisenberg (Financiën). DEN HAAG Autorij -instructeurs zullen oilmen afzienbare tijd alleen hun beroep mogen uitoefenen wan neer zjj beschikk enover een rij-in- struoteursbewijs. De regering heeft gisteren vakbe kwaamheidseisen voor rij-instruc teurs vastgesteld. Over enkele maan den zullen deze vakbekwaamheids eisen bij algemene maatregel van bestuur worden afgekondigd. Het verbod om les te geven zonder rij-in- structeursbewijs gaat zes maanden later in. Reeds gevestigde rijinstructeurs kunnen volstaan met het behalen van 'n door de minister van Verkeer en Waterstaat geldt gte verklaren ge tuigschrift-oude stijl, zoals het hui dige Vamordiploma met het daarbij behorende diploma methodische rij- instructie. Zij moeten dan wel ge durende één Jaar voor het inwer king ureden van de vakbekwaam heidseisen tenminste éénmaal per week rijles hebben gegeven. Zij krij gen tot zij het diploma hebben be haald een ontheffing van het verbod om zonder instructeursbewijs rijles te geven. Die ontheffing blijft an- Alkmaar CD A-nota ,.JL Verzakte tuinhuisjes en enorme modderplassen: dat trieste beeld vertoonde gisteren het volkstuin- c.?™?Iex de, Rotterdamse Van Brienenoordbrug. Over de oorzaak: een doorgebroken dijk, be richtten we gisteren reeds uitvoerig. DEN HAAG De economische groei mag niet tot stand komen ten koste van ons milieu, ten koste van de beschikbaarheid van voldoende grondstoffen voor toekomstige gene raties of ten koste van de ontwikke lingskansen van de derde wereld. Dit is "een kernpunt" uit de nota "Gere de twijfel", opgesteld door de we tenschappelijke instituten van KVP, ARP en CHU. De nota bedoeld als een bijdra ge in de discussie over de perspectie ven van onze economische ontwik keling zegt dat het niet mogelijk is te voorzien welke gevolgen het toepassen van deze norm zal heb ben. De nota geeft echter wel "heel globaal, by wijze van indicatie" 'n beeld van de mogelijke gevolgen. Agente bekent relaties met Aage M. derhalf Jaar geldig, ln die tijd moe ten het diploma-oude stijl of het nieuwe getuigschrift behaald worden. Vergeleken met de eisen, die wor den gesteld voor het Vamor- en MI- diploma, zijn de nieuwe eisen zwaar der. Vlooieninvasie in nieuwbouw ALKMAAR Bewoners van de Hargerwaard in de noordelijke nieuwbouw van Alfkmaar schuiven de schuld van een vlooiendnvasie op de gemeente Alkmaar. Van een braak liggend stuk gemeentegrond dringen de laatste dagen vlooien de wonin gen binnen. De gemeente heeft woensdag en donderdagochtend het terrein met een insectendodend middel bespoten. Men vertrouwt er op dat dit na enkele dagen resultaat zal hébben. RIJSWIJK De 26-Jarige Rijs wijkse agente mejuffrouw W. J. H. V. heeft de Haagse meesterkraker Aage M. (32) verschillende keren in haar flat'aan de Tulpstraat in Rijs wijk onderdak verleend. De agente, die dienst doet bij de recherche-af deling, heeft dit na haar arrestatie dinsdag JJ. aan collega's van de rijksrecherche toegegeven. Inmid dels is de vrouw nog gisteren in vrij heid gesteld. Zij keert echter niet meer terug in de Rijswijkse politie korps. Haar arrestatie is voortge vloeid uit het aftappen door de Haag se politie van een in Den Haag door Aage M. gebruikte telefoon, zo heeft de officier van Justitie mr. C. van Steenderen gisteravond toegegeven. Volgens mr. Van Steenderen is de recherche bij het afluisteren van de telefoongesprekken —dat gebeurde gedurende een periode van ongeveer 10 dagen tot de ontstellende ont dekking gekomen dat Aage en de Rijswijkse agente met elkaar con tacten onderhielden. Nog niet duide lijk is hoe deze contacten zijn ont staan en wanneer dit voor het eerst is gebeurd. Maar naar de indruk van de Haagse officier van Justitie zijn zij niet van lange duur geweest, al wordt wel sterk vermoed dat er sprake was van een vriendschappe lijke verhouding. „De man-vrouw relatie heeft in deze zaak zeker een rol gespeeld", zo vertelde hij. De Rijswijkse agente is tenslotte dinsdagmiddag ruim "een uur na de arrestatie van haar vriend Aage in haar flat op grond van twee ver denkingen aangehouden. In de eerste plaats zou rij de meesterkraker on derdak hebben verleend en voorts werd zij ervan verdacht mogelijk ook wel eens inlichtingen te hebben door gegeven. Op grond daarvan werd zij in verzekering gesteld. Verhoor door de rijksrecherche leidde er de afge lopen dagen toe, dat de vrouw toe gaf Aage onderdak te hebben ver leend. Het doorgeven van tips ont kent zij echter. Omdat de justitie voorlopig niet voldoende bewijzen heeft dat de Rijswijkse zich wel aan het verschaffen van inlichtingen over politie-activiteiten in de richting van Aage heeft schuldig gemaakt, is zij tenslotte gistermiddag weer in vrij heid gesteld. Het onderzoek in deze voor de Nederlandse Justitie unieke zaak duurt overigens voort. De Haagse Justitie heeft de ar restatie van agente V. vóór de pu- publicatie in onze krant niet bekend gemaakt omdat het volgens mr. Van Steenderen „niet verantwoord was dit eer Ier te doen. De paar verhalen die wij over de telefoon hadden ge hoord waren voor ons niet voldoen de om de aanhouding aan de pers mee te delenDe rijksrecherche had In tussen drie dagen geleden wel dus danige sterke aanwijzingen tegen de agente, dat tot haar arrestatie werd overgegaan. De officier van Justitie heeft overigens niet de Indruk dat deze zaak van dezelfde grootte is als die van de Zoebermeerse recherche chef Piet Z. Hij werd enige tijd ge leden veroordeeld wegens het door geven van polltie-lnformaties aan Aage. Agente V. is, naar gisteren be kend is geworden, per 1 september as. ontslag uit het Rijswijkse politie korps verleend. Vooralsnog zijn er geen aanwijzingen dat dit verband houdt met de deze week aan het licht gekomen affaire, waarin zij als verdachte fungeert. Rijks- wijks commissaris P. Schultz zei gis teravond: „Zij heeft mij 16 mei ge vraagd haar ontslag te verlenen. Dat is haar toen per 22 mei verleend, met de gebruikelijke termijn van drie maanden. Voor die tijd had zij al herhaaldelijk aan mij en aan haar chef, de hoofdinspecteur Muusse, la ten weten dat zij toch liever een functie 'n het burgerleven wilde aan vaarden. Zij zag daarin meer toe komst en dacht er aan om hostess of stewardess te worden. Kennelijk had zij het bij de politie niet naar haar zin". Volgens de korpschef waren er ook wel bepaalde bezwaren tegen de wij ze waarop mejuffrouw V., die per 1 september 1971 van het Haagse naar het Rijswijkse politiekorps verhuisde dienst deed. „Op haar beoordciing waren bepaalde vlekjes", aldus de heer Schultz. De verhouding tussen de agente en de meesterkraker zou vooralsnog geen nadelige invloed hebben gehad voor onderzoeken van de Rijswijkse recherche. Naar de mening van com missaris Schultz beschikte zij in haar functie bij de recherche over weinig voor Aage bruikbare wetenschap. De heer Schultz: „In deze zaak heeft meegespeeld het feit, dat de Hagenaar nooit een verdachte van de Rijswijkse politie Is geweest. Hij is, zo gezegd, niet een van onze vaste cliëntele. De zaken van ons korps hebben er bijna zeker buiten gestaan, maar de aanhouding van mejuffrouw V. is voor ons allemaal een zeer naar bericht". De flat aan de Rijswijkse Tulpstraat waar de 26-jarige agente Aage M. verscheidene malen ontving. De samenstellers houden o.m. re kening met een gelijkblijven (dwz. niet meer groeien) van de totale vrij besteedbare looninkomens. Men is wel van mening dat er dan binnen die looninkomens nog herverdeling zal moeten plaatsvinden. De moge lijkheden hiertoe willen de drie we tenschappelijke instituten echter niet overschatten. De samenstellers zijn nagegaan sleohts met 3 procent per Jaar zal door het bepleitte beleid het bruto na tionale produkt de komende Jaren wat het kan betekenen als mede toenemen .ZIJ komen tot de volgen de verdeling van deze 3 procent: 0.5 pet. reservering voor ruil voetverslechtering (invoer duurder); der) 1.25 pet. voor belastingen en pre mies sociale verzekering (reeds no dig voor het ongewijzigd voortzetten van het huidige beleid) fj 0.50 pet. extra investeringen voor milieuzuivering en terugwin nen van grondstoffen; 0.75 extra ruimte voor overheid, sociale verzekeringen en de particu liere sector. De nota wijst op zwaarwegende verlangens op het terrein van de so ciale verzekering en de noodzaak om de particuliere sector niet elke extra ruimte te onthouden. In dit verband pleit het discussiestuk voor een krachtige herwaardering van de collectieve uitgaven. Deze herwaar dering is niet alleen nodig om ruim te te krijgen voor de noodzakelijke nieuwe uitgaven. Wellicht nog be langrijker is aldus de nota dat de overheid met een krachtig beleid het morele gezag kan verwerven, dat onmisbaar is voor het voeren van 'n beleid, zoals in de nota uiteengezet. Als er in ons land geen overeen stemming komt over de te volgen koers, dan zal er een strijd komen om de (beperkte) ruimte, met als ge volg een voortduren van de sterke inflatie. Wij schuiven dan de proble men voor ons uit. De speelruimte die de inflatie-uitvluchten ons biedt, treft rift-n de welvaartskansen van de derde wereld, en de na ons komende generaties, aldus de nota. De CDA-nota bevat tenslotte nog een aantal aanbevelingen over de beperking van het grondstoffenge- bruik: rem het toenemend gebruik van grondstoffen af door schaarse stof fen te vervangen door minder schaarse; vervang grondstofrijke produk ten zoveel mogelijk door grondstof- arme produkten; er moeten produkten worden ge maakt met een langere levensduur, terwijl "recycling", dat wil zeggen 't opnieuw gebruiken van grondstof fen, bevorderd moet worden. Een studiegroep van de drie CDA- lnstituten, die ai dit voorjaar is in gesteld, zal de komende herfst aan bevelingen doen over een energiebe leid. 2500 academici zonder werk DEN HAAG (ANP) Volgens mi nister Boersma (Sociale Zaken) heeft de ontwikkeling van de werk loosheid onder de academici zich sinds het najaar van 1973 gestabili seerd. Volgens de laatste gegevens waren er in juni van dit jaar 2535 werkloze academici, waarvan 2141 i 394 vrouwen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7