VVD-KANDIDAAT WAS IN DIENST BIJ DE S.S. wagencentrum Hulp-advies- centrum in Meren wijk Politiek overleg mislukt Leidenaar positief tegenover wijkraden VOOR EN VANUIT BEWONERS Stichting Zomerland ideele exploitante nieuwe service-flat frisse lucht en helder zicht dank zij doordacht ventilatie-systeem gebouwd uit veiligheid DE WEG NAAR DE BRUG VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 Als mijn persoon ter discussie komt, ga ik weg LEIDEN De Leidse buschauf feur B. J. Boonstra is het kandi- daar-raadslid over wie afgelopen maandag in het geheim door de gemeenteraad is vergaderd. De man is, volgens zijn zeggen, in de Tweede Wereldoorlog op zestien jarige leeftyd gedurende vtffen- eenhalve week in dienst geweest bij de S.S. Boonstra was als ze vende op de lijst gekozen voor de WD. Aan de toekomstige frac tie-voorzitter van deze party, El- zenga, heeft hjj inmiddels laten weten zich terug te zullen trek ken als zijn persoon ter discussie wordt gesteld. Zoals bekend heeft de raad afgelopen maandag be sloten om in de komende raads vergadering in het openbaar over deze kwestie te beraadslagen. Boonstra zou in 1942 alleen in de opleiding bij de S.S. hebben gezeten. Daarna zou hy ontslagen zijn wegens zijn Jeugdige leeftijd. Na de oorlog is hem tien Jaar het recht tot stemmen ontzegd. Zyn Nederlanderschap is hem niet ontnomen. In 1960 kwam de in Leeuwarden geboren buschauf feur naar Leiden. Daar trad hij in dienst by de NZH. De kwestie rondom het aspirant-raadslid werd in de vergadering van afge lopen maandag op gang gebracht door de communist Hoeven, by de behandeling van (Je geloofsbrie- van de nieuw gekozen raadsleden. De commissie van onderzoek, die onder voorzitterschap stond van het raadslid mevrouw Geelkerken, had alle geloofsbrieven in orde bevonden. Hoeven deed daarop het verzoek om in een besloten ziting over toelating van één der raadsleden verder te vergaderen. In een reactie zei toekomstige fractie-voorzitter Elzenga, dat er ook nu formeel geen reden be staat om de geloofsbrieven van de heer Boonstra af te keuren. Daarin wordt slechts melding ge maakt van nationaliteit, geboor tedatum, woonplaats en eventuele openbare betrekkingen. De VVD was niet op de hoogte van het oorlogsverleden van haar kandi daat-raadslid. „Het kwam voor ons als een donderslag by heldere hemel", zegt Elzenga, die de ge gevens die nu over de heer Boon stra bekend zyn geworden, heeft doorgegeven aan het partijbureau van de VVD in Den Haag. „Daar moeten ze maar beoordelen of de man eventueel geroyeerd moet worden. Dat is niet mijn taak". Met nadruk stelt Elzenga dat er van VVD-zyde geen druk is uit geoefend op de heer Boonstra om zich nu terug te trekken. „Ik heb hem, op verzoek van de raad, maandagavond verteld wat er in de besloten zitting besproken is. Hij heeft my daarop gezegd: „Zodra mijn persoon ter discussie komt. ga ik weg". Nummer acht op de lijst van de WD. drs. P. H. Schouten is door zijn party bena derd en heeft inmiddels laten we ten in principe bereid te zijn het raadslidmaatschap te den. Opening van regionaal woon- i Ï.F.TDEN Mevrouw N. A. LEIDEN Mevrouw N. A. den Haan-Groen, wethouder van CRM en in die hoedanigheid voorzitter van het Regionaal Woonwagencen trum Leiden, zal op woensdag 21 au gustus het nieuwe woonwagencen trum aan de Haarlemmerweg offi cieel openen. Een gekostumeerde voetbalwed strijd tussen centrumbewoners en een team samengesteld uit leden van het werkte am en de coördinatiecom missie, en een kinderkennis zullen de opening omlijsten. LEIDEN In een flat als alle andere flats in de Slaaghwijk (Merenwijk) gaat volgende week maandag het Hulp- en Ad vies Centrum Merenwijk van start. Geen centrum van één of andere officiële instantie- Wel een centrum dat draaiende zal worden gehouden door mensen die hun deskundigheid of het feit dat ze in de Merenwijk wonen, willen gebruiken om de wijkbewoner die met wat voor probleem dan ook te kampen heeft, te helpen. Inmiddels heeft het college van B. en W. positief gereageerd op een ver zoek om startsubsidie. Het centrum kreeg een bedrag toegewezen van dit model inde 1500°- D<-' flatwoning aan de Arends- Het Hulp- en Advies Centrum Me- vier werkgroepen op te splitsen, elk renwtjk. gevestigd in de flatwoning met een eigen doel. Eén van die werk- Arendshorst 19, doet aan wijkgerichte groepen kreeg tot taak een nieuw hulpverlening. Daarbij is het de be- model van hulpverlening te ontwer- doeling met en vanuit de bewoners pen, waarbinnen een aantal leden hulp te verlenen om op die manier van instellingen op het gebied van drempe's weg te halen en een zeker de geestelijke gezondheidszorg nabuurschap te kweken. "Ons den samenwerken, en dit model fdeaal", lichtte gisteren pasteer J. v. praktijk te toetsen. horst, die door de medewerkers zelf Well toe, "is dat nabuurschap, waar- in februari vorig Jaar begon de werd ingericht, ^al °°k worden &e" door de bewoners een stuk verant- werkgroep te functioneren. En koos bruikt door de doorstrommgsambte- woordelijkheid voor elkaar gaan voe- Zii de Merenwijk om daar de nieuwe naar- de opbouwwerker en door de len". vorm van hulpverlening gestalte te g«amenlyke kerken. Pastor Van Well is één van de pro- geven. Bepalend voor deze keus was Uit toelichting van dr. L. J. fessionele werkers die het hulp- en 0.a. dat de wijk nog klein en over- Menges, klini^h psycholoog, op het adviescentrum samen met non-pro- zichtelijk is, zodat de werkgroep met dat^het fessionele bewoners gaan runnen. de uitbreiding van de wijk kan "1 I 1 In het team van medewerkers in groeien Andere belangrijke ov totaal vijftien zitten o.a. psy- gingen chologei. pedagogen en maatschap- i de peltjk werkers. In eerste aanleg is 't ten een geïsoleerde positie In, 2. de centrum het beste zal kunnen func- de bedoeling da* de hulpverlening bevoiking, die al in allerlei commis- via deskundigen en bewoners samen si£s iSi kan van meet af aan bi) gestalte krijgt, maar later, als de er- de werkgr0ep betrokken worden en varing wat gerijpt is en er een zeker 3 er was de Merenwijk al een systeem in zit. zullen zoveel mogelijk commissie "Gezondheidszorg" werk- diair" tussen bewoners en officieële Mam waarmee gemakkelijk contac- instanties. Dr. Menges bevestigde dit ten konden worden gelegd trum vooralsnog een soort experi mentele fase zal ingaan. Het zal im- voornamelijk van de bewo- '7°de" wijk neemt in allerlei opzich- ners afhangen op welke manier het centrum U*1 tioneren. Wel staat vast dat het hulp- en ad viescentrum een belangrijke functie zal kunnen vervullen als "interme- Op het Stadhuisplein en op de Haarlemmerstraat gaf de Is raëlische Haifa Municipality Stu dents folkdancing group gister avond alvast een voorproefje van het volksdanstestival dat van daag, morgen en overmorgen in de Groenoordhal wordt gehouden. De groep had over belangstelling niet te klagen; de koopavond zal daar echter wel enigszins debet aan zijn geweest. Gistermiddag werden alle aan het festival deel nemende groepen op het stadhuis door burgemeester en wethouders verwelkomd. Een wandeling door heidens binnenstad ging daar aan vooraf. (Foto Jan Holvast) Nieuw concept gewest Leiden LEIDEN Aan de colleges van B. en W. in zes gemeenten is ge vraagd nog deze maand aan hun ge meenteraden een voorstel te doen om mee te doen aan een Gewest Lei den. Zoals bökend haakten vijf van de elf gemeenten die aanvankelijk aan het gewest zouden deelnemen, af. Nadien werd er een werkgroep inge steld die de toen bestaande concept regeling ging herzien. De aan het gewest deelnemende ge meenten zijn nu Leiden, Voorscho ten, Warmond, Sassenheim, Leider dorp en Zoeterwoude. LEIDEN Ook Leiden zal binnen afzienbare tijd een „Service flat" kunnen begroeten. Nadat eer der al in Wassenaar en Den Helder een dergelijk project in uitvoering werd genomen, kon gistermiddag op een terrein aan de Jan Luykenlaan het (rumoerige) startschot worden gegeven voor de eigenlijke bouw. Bouwbedrijf Fraanje BV uit Ridder kerk zal ook nu de uitvoering van het door Architectenbureau Kers bergen uit Den Helder gemaakte ontwerp in handen nemen, dit alles in opdracht van Stichting „Zomer land-Leiden". Deze stichting werd in 1971 in het leven geroepen. Voorzitter van Zo merland èn initiatiefnemer Graaf- „gepensioneerde bejaarde" in 1971 voor het eerst kennis met de enorm grote problemen waarop je stuit als je op zoek bent naar een woning. Op dat moment ook besloot ik zelf iets te gaan doen om bejaarden aan een redelijk goedkope huurwoning te hel pen". Het initiatief van de heer Graaf land: .Persoonlijk maakte ik als land en de andere oprichters van de stichting, lyJkt bijzonder aan te slaan. In Wassenaar bijvoorbeeld moest nog voor de opening een wachtlijst worden ingesteld van zo'n 250 men sen en ook in Leiden is de belang stelling voor de flat. waarin je ge woon jezelf kunt zyn, maar waarin je ook de noodzakelijke voorzienin gen als verpleging, een dagwinkel, een bankgebouw en meer van dat soort zaken aantreft, erg groot. Nog voor de eerste paal v. al tachtig aanmeldingen. Geen wonder dus dat die eerste paal gistermiddag met groot cere monieel werd geslagen. De Leidse wethouder van CRM, mevrouw Den Haan, belastte zich bijzonder graag met de opdracht „heien-maar" en na enige startmoeilijkheden wist de vrouwelijke heibaas de buis in re cordtempo de grond in te jagen. Genodigden en stichtingsbestuur verplaatsten zich hierop naar „Klein- Minerva" waar behalve het uitge breide koude buffet ook de traditio nele toespraken en bedankjes wacht ten. Zowel voorzitter Graafland als architect Kersbergen en de heer Fraanje bedankte een ieder die z'n steentje had bijgedragen en in 't bijzonder het algehele Leidse amb tenarencorps dat zich in deze zaak van z'n beste zijde had laten zien. Aan - wethouder Den Haan was de eer om als laatste in de rij van vier sprekers alle bedankjes op haar beurt te retourneren. Kat-Expo in Groenoordhal LEIDEN Ter gelegenheid van de 400ste viering van 3 okober organi seert de Nederlandse Kattenfokkers Vereniging op zaterdag 28 en zondag 29 september een internationale „Kat-Expo-Leiden" in de Groen oordhal. Met ruim 1000 ingeschreven raskatten uit geheel Europa wordt deze expositie de grootste van Euro pa. Niet alleen aan raskatten zal on derdak worden gegeven, maar ook aan de „gewone huiskat". Iedere kat kan in principe meedingen naar een prijs. De huiskatten zullen worden gekeurd door een dierenarts. Er zal slechts worden gelet op goede ver zorging en conditie van deze katten. Schoonheid en kleur spelen dus geen rol. Belangstellenden kunnen nog in schrijven voor dit kattenfestijn. Ze moeten dan bellen naar het In- schrijfbureau van de Kat-Expo.: 070 -995696. Voorwaarde is dat de deel nemende kat tenminste 14 dagen voor de tentoonstelling is ingeënt te gen kattenziekte. de bewoners van de Merenwijk het centrum bemannen. Het nulp- en adviescentrum staat in principe voor iedere Merenwijk- bewoner open. En men kan er met problemen van velerlei aard terecht: in verband dat het centrum zich samenwerking" tot stand duidelijk als bewonerscollectief zal kunnen opstellen. Ook zal het cen- het vorig trum een signaleringsfunctie krijgen de Me- en bepaalde problemen die veelvuldig optreden Inventariseren. Op die kon worden gebracht. In de maand maart Jaar werden de bewoners persoonlijke problemen, problemen nwl1k bu de voorbereidingen de werkgroep ingeschakeld en werd nier kan er in elk geval een zekere die de omgeving betreffen. De werk wijze komt er globaal op neer dat de hulpvragende in de wijk zelf veelvuldig verga- derd. In Juni werd de werkgroep uit- ST'prTtTmi'de 2&EÏS gebreid met vertegenwoordiger, van om te proberen samen 'n oplossing te rnaatschappelijke instellmgen in vinden. Eventueel zal de hulpver- Lelden. En tegin dit Jaar vdel het be- negen lenende, ln samenspraak met de eluit om het Hulp- en Advies Cen- tot twaalf hulpvragende, contact opnemen met trum Merenwijk op te richten. deskundigen elders. De praktijk zal evenwel moeten uitwijzen wat het behoeftepatroon van de bezoekers is. De totstandkoming van het hulp en advescentrum heeft een tamelijk lange voorgeschiedenis die teruggaat tot mei 1972. In die maand van dat Jaar w?rd er in Leiden een commis sie Geestelijke Gezondheidszorg inge steld die moest gaan studeren op de toekomstige herstructurering en de reorganisatie van de maatschappe lijke dienstverlening in de ruimste zin van het woord in de regio Lei den. De commissie was samengesteld uit vertegenwoordigers van een groot aantal instellingen op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg, en volgde eigenlijk in eerste instan tie niet meer dan de aandrang van uit Den Haag om in het omvangrij ke gebied van de geestelijke gezond heidszorg te bekijken waar het mo gelijk was samenwerkingsverbanden te creëren. Omdat een gemeenschappelijke koers niet op korte termijn bleek te kunnen worden uitgedacht en de commissie bovendien inmiddels te groot was geworden, werd begin vo rig Jaar besloten de commissie in ADVERTENTIE mate van preventie worden bereikt. Het hulp- en adviescentrum be gint met drie spreekuren per week en wel op maandagavond van acht tot woensdagochtend van elf lur en vrijdagochtend elf tot twaalf uur. CDA EN VVD WILLEN OVER COLLEGEVORMING PRATEN LEIDEN Vertegenwoordigers van de zes toekomstige fracties in de gemeenteraad hebben gisteravond in een zaaltje van De Burcht een poging ondernomen om tot een gesprek te komen over het praktisch functio neren van de nieuwe gemeenteraad, waarvan de leden begin volgende maand worden geïnstalleerd. Het initiatief tot dit beraad was uitge gaan van de PvdA en PPR-PSP- D'66, de partijen die onderling over eengekomen zijn dat ze straks het college van wethouders zullen gaan vorming niet mogelijk was, omdat de linkse partijen de overeenkomst die ze voor de verkiezingen hebben ge sloten vorming van een program college in het geval van een meer derheid in de raad willen nako men. Hij wees erop, dat al een jaar geleden door de PvdA stappen zijn ondernomen om tot een gesprek met alle partijen te komen en dat alleen door PPR, PSP en D'66 hierop po sitief was gereageerd Een gesprek ln dit stadium over collegevorming noemde Van der Horst „tijdverspil- Officieel DAF-dealer voor Leiden en omstreken VAN ULDEN AUTO'S B.V. Showroom: Verdamstraat 6 - Leiden - Telefoon 23041 Het Is bij een poging gebleven. Van werkelijk overleg is geen spra ke geweest. Driessen (CDA) en El zenga (VVD) lieten aan het begin van de bijeenkomst weten, dat ze een gesprek slechts zinvol achtten, als daarbij ook over collegevorming gesproken zou kunnen worden. Ook Hoeven (CPN) drong er op aan, dat VVD en CDA daar alsnog bij betrokken zouden worden. Namens de PvdA antwoordde Van der Horst hierop, dat een gesprek over college- Driessen zei daarop: „Over be langrijke zaken heeft u de beslissing samen al genomen. Dan zult u dat verder ook op die wijze moeten doen. Die consequentie moet u trekken" en 't toekomstige WD-raadslid Van Duyn merkte op deze uitnodiging van PvdA en PPR/PSP/D'66 hy pocriet" te vinden. Driessen liet zich wel Informeren waarover de linkse partijen overleg hadden willen voe ren. Van der Horst noemde o.a. de volgende voorstellenverande ring van het vergaderschema van de raad (één maal in de twee weken in plaats van één maal in de drie weken), om de veertien dagen verga deringen van de belangrijkste raads commissies, fractievergaderingen op dezelfde avond houden en opnemen in 't vergaderschema en 't by voor keur slechts 's avonds vergaderen van de commissies. Elzenga vroeg naar aanleiding van drt laatste, of de ambtenaren daarbij inspraak zou den krijgen. Dat bleek niet het geval te zijn. Van der Horst: ,Dat is een kwestie van beloning en personeel. De raad bepaalt primair zijn eigen werkwijze'. Lief Driessen, Elzenga en Hoeven ble ven aandringen op overleg over col legevorming, de vertegenwoordigers van PvdA en PPR/PSP/D'66 bleven dat op him beurt weigeren. Meijer, toekomstig fractievoorzitter van de PvdA, vertelde bovendien, dat de portefeuilleverdeling een zaak is, die slechts het college zelf aangaat, het geen Driessen een „draai van 180 graden an de PvdA ten opzichte van vier Jaar geleden" noemde. Op de vraag of dit zijn wijze van oppositie voeren zou worden, antwoordde de CDA-er: „Dit is nog echt lief". Met de andere partijen wacht hij nu het resultaat van 3 september af, de dag. waarop het nieuwe college (de he ren Van Aken, Van Dam, Oosterman. Tesselaar, Verboom en Waal) zal worden gekozen. Niet ter sprake kwam gisteravond een brief van de ambtenaren Akse (volkshuisvesting), De Raad (alge-, mene zaken), Van Beest (onderwijs), Lelieveld (voorlichting) en Lek (volkshuisvesting en openbare wer ken), die aan het schrijven van 5 april herinnerden, waarin 136 secre tarieambtenaren hun ernstige be zorgdheid uitspaken over het gebrek kig functioneren van het bestuurlijk en ambtelijk apparaat en de nade lige ge/olgen hiérvan voor de ge meente Leiden als grote delen van de raad niet in het dagelijks bestuur van de gemeente vertegenwoordigd zijn. De beste voegloze 14 k. ringen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190,— Dit model met briljant 265,— Met 2 briljanten 340,— Gratis graveren. Blyvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. De Koning der Verlovings ringen UW JUWELIER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN Hoe zit het met de ge dachten over inspraak en partici patie in Leideii? Uit het onderzoek onder 600 burgers blijkt, dat de Leid se bevolking zich duidelijk positief opstelt ten aanzien van wijkraden. Ruim 80 procent is daar voorstander van. Niet minder dan 90 procent blijkt voorstander van functionele raden als de Sportstichting en de Leidse Jeugd Actie. Ongeveer een kwart van de steek proef zegt bereid te zijn zitting te nemen in een wijkraad en ongeveer een derde in een functionele raad. Volgens de burgers zou een wijkbe- stuur met name moeten behandelen woningproblemen (toewijzing, op knappen, huren), Jeugd- en ver- keersvoorzienlngen en zaken, die be trekking hebben op de leefbaarheid van de wijk in engere zin. Gezagsdragers zijn minder positief over wijkraden. Meer zijn ze voor standers van functionele raden. De intermediaire kaders zyn vóór beide. Net als de burgers vinden deze groe pen het woningprobleem één van de belangrijkste zaken, die een wijkraad zou moeten behandelen. Opvallend is dat gezagsdragers en kaders relatief veel sport en recreatie noemen. Een groot deel van de gezagsdragers legt de nadruk op de categorie „alle wijk en buurtproblemen". Ruim 60 procent, van de onder vraagden staat sympathiek tegen over actiecomité's, veel jongeren en personen, die de voorkeur geven aan linkse partijen. De burgers hebben positief stelling genomen ten aanzien van inspraak. Men wil het hebben en men zou het geven als men het zelf voor het zeg gen zou hebben. De inspraak terrei nen, die worden aangewezen, zijn met name het woningbeleid, gevolgd door verkeer, milieu, Sport en stads planning. De helft van de gezagsdragers vindt de inspraakmogelijkheden in Leiden voldoende, bijna de helft on voldoende en de rest weet het niet. Bij de intermediaire kaders vindt één kwart het voldoende en drie kwart niet. Van de gezagsdragers vinden vooral de wethouders de mo gelijkheden voldoende. Hiermee zijn ondanks het volg nummer 11 de rapporten in grote lijnen besproken. Het is voor een me dium als een krant ondoenlijk er meer aandacht aan te besteden. Om de gedachten te bepalen de volgende keer (as. maandag) nog een aantal „hoogtepunten". Elfde van twaalf artikelen van Hans Melkert, gebaseerd op het onderzoek naar de relatie tussen Leidse burger en gemeentelijke overheid.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3