De miss is al heel oud Franse vrouw eindelijk ook iets vrijer De snor er af VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 Advies van expert bij. Bestrijding van ongedierte Het ouderwetse kruidenzakje Is weer in de kleerkast verschenen. Het ruikt lekker, het levert een bij drage aan de zogenaamde nostalgi sche trend, en het heeft nog een derde functie: Kruidenzakjes kun nen, als er vooral veel kruidnagelen in zitten, de motten op afstand houden. Deze milieu-vriendelijke tip is afkomstig van de stichting huis houdelijke voorlichting ten platte- lande en sluit aardig aan bij de waarschuwingen tegen het overda dig gebruik van insekten verdel gingsmiddelen die de laatste tijd noal eens worden gehoord. Want er wordt weer heel wat afge- spoten in deze zomerdagen. Blad luis, mier en vlo leggen het loodje tegen giftige dampen die door een simpele druk op de knop door spuitbussen worden uitgewolkt, ook als het niet om ernstige insekten- plagen gaat. „Het middel is vaak erger dan de kwaal. De consument moet het spuiten van giftige stoffen zoveel mogelijk beperken", zegt een medewerker van de plantenziekte- kundige dienst in Wageningen. Onschuldig Er wordt op het ogenblik vooral veel gespoten met allerlei vergif te gen bladluizen. En als men weet dat hiervan in Nederland zo'n zes honderd soorten bestaan waarvan de meeste onschuldig zijn (slechts enkele soorten scheiden giftig speeksel af), dan wordt het duide lijk waarom deskundigen op dit ge bied van een „paardemiddel" spre ken als het over de giftige spuitbus gaat. Want op deze manier wordt ook heel wat uitgeroeid dat to de natuur onschadelijk, en vaak nuttig en in feite onmisbaar is. De afdeling ongediertebestrijding van de hoofdinspectie milieuhygiëne heeft uitgebreide documentatie over de bestrijding van insekten die de mens in en om het huis het leven Jde bestrijding van insekten die de mens in en om het huis het leven zuur kunnen maken. Ook hier ligt de nadruk op het advies: Ga niet klakkeloos met bestrijdingsmiddelen werken. Het bestrijden van mieren bijvoorbeeld zou alleen maar moe ten gebeuren als de beestjes werke lijk last in huis veroorzaken en deze last wordt meestal sterk over dreven. Zoetigheid In tuinen, parken en bossen zijn mieren nuttig omdat ze allerlei on gedierte verdelgen. Het opruimen van nesten veroorzaakt daar over het algemeen dan ook meer schade dan voordeel, te meer omdat ook andere insekten, zoogdieren en vo gels op die plekken vergiftigd kun nen raken. Mieren die binnenshuis rondrennen, komen meestal van buiten. Advies van de afdeling ongediertebestrij ding: bewaar levensmiddelen die aantrekkelijk voor de mier zijn (suiker, Jam, enz.) in goed afgesloten potten of bussen, dat is een beter afweermiddel dan een spuitbus met gif. Ook de mug ontkomt in deze tijd niet aan de Jacht met de spuitbus. Een doeltreffende maar ongezonde bestrijdtogsmethode is het 's avonds sluiten van de ramen om dan, vlak voor het naar bed gaan, in de ka mers een huishoudsinsecticide te verspuiten. Beter is het om overdag de kamers goed te laten doortoch ten, hardnekkige muggen met de stofzuiger van muren en plafonds weg te zuigen, en in slaapkamers horren met vliegengaas te gebrui ken. Wiegen en kinderbedjes kun nen met fijnmazig textielgaas wor den afgedekt. En dan is er nog de zeer hinderlij ke vlo die in de maanden Juli en augustus menig huisdier teistert. Ook hier adviseren de experts in ongediertebestrijding: gebruik zo weinig mogelijk verdelgtogsmidde- len. Vooral katten kunnen flink ziek worden als ze door hun inten sieve w as-gewoonten voortdurend insecticide binnenkrijgen. Veel effectiever is het regelmatig kammen met een goede metalen stofkam. Hoofdzaak in de bestrijding blijft het veel en zorgvuldig stofzuigen van vloeren, plinten, naden en kie ren, en het dagelijks luchten en kloppen (eventueel wassen) van alle „accessoires" van de huisdieren: manden, kussentjes, slaapdekens. de De larf van de vlo voedt zich name lijk met organisch materiaal dat in huisstof aanwezig is, en de volwas sen vlo blijft soms maanden in toestand" in haar cocon alvorens „slaaptoestand" in haar cocon alvo rens actief te worden. NEW YORK De brandweerlieden van New York City, die volgens traditie al meer dan honderd Jaar grote snorren dragen, hebben een historische beslissing moeten nemen. Over het algemeen ging iedereen wel akkoord met de nieuwe regeling die de leidinggevende figuren namen. Dat betekende voor de New Yorkse spuitgasten: geen lange haren, geen tochtlatten en geen snorren Brandweerman Artie Trusoelli poseert hier gewillig voor de fotograaf voor en na de behandeling. Of het voor hem nu een stap vooruit isEnfin smaken verschillen.. vraagstukken van geboortenbeper king, waarin de meesten van hun seksegenoten nog verkeren. De lei ders van deze campagne zeggen, dat er jaarlijks zeker vijftigduizend abortussen in het geheim worden uitgevoerd. En abortus is nodig, al dus deze vrouwen, omdat voorbe hoedmiddelen zo moeilijk te krijgen zijn. Slechts vijftien procent van de Franse vrouwen maakt er min of meer regelmatig gebruik van, de pil is nauwelijks verkrijgbaar en op de scholen wordt haast geen seksueel onderricht gegeven. In november 1972 leidde de befaam de rechtszaak wegens abortus van een verkracht meisje van zestien ertoe, dat de regering besloot een wetsontwerp voor te bereiden om gewenste zwangerschappen aan te moedigen en het aantal abortussen - ook de legale - zo sterk terug te dringen dat abortus uiteindelijk al leen nog alleen een probleem van het eigen geweten zou zijn. De beweging „Laat hen leven" van abortus-tegenstander dr. Jerome Le- Jeune, hoogleraar aan de universi teit van Parijs, tekende scherp pro test aan. Binnen een maand zetten tienduizend van Frankrijks 70.000 artsen hun handtekening onder een manifest van de beweging, waarin zij aankondigden onder alle om standigheden abortus te zullen wei geren. Fel keerde Lejeune zich ook tegen voorlichting over geboortebe perking en zelfs pijnloze bevalling wees hij af op grond van de Bijbel, die naar zijn mening heeft bepaald dat vrouwen hun kinderen in smart zullen baren. Tot voor kort was het aanstootge vend om zelfs maar te praten over dat soort zaken. Ondanks zijn repu tatie is Frankrijk bepaald niet het land waar alles kan - integendeel. De Fransen zien de acties van fe ministen in het buitenland gefasci neerd, maar ontsteld aan. De Fran se vrouw bindt niet de strijd aan met de man. om zijn positie over te nemen, zij wil voor alles vrouw blij ven en geen feministe worden. De kwesties van voorbehoedsmidde len en abortus zullen hier vermoe delijk belangrijker blijven dan kwesties als gelijke beloning voor man en vrouw en gelijke kansen in het bedrijfsleven, want de belang stelling van de Fran?aises gaat nog steeds voornamelijk uit naar zaken in en rond het eigen huis. Na bewogen debatten in de Natio nale Vergadering en tegen aUe pro testen in van de Bond van Katho lieke Gezinnen krijgt Frankrijk toch eindelijk een vrijere wetgeving op de geboortenbeperking. De pil wordt op recept verkrijgbaar voor alle vrouwen, ook voor meisjes on der de achttien. De Nationale Ge zondheidsraad zal de kosten beta len, die per jaar op bijna 78 mil joen worden geschat. Ook al blijft dan een recept van de dokter nodig, toch is deze hervor ming een opvallende verandering in dit land, waar gedurende zestien Jaar gaullisme elke verandering in de wetgeving op het moederschap en seksuele aangelegenheden is te gengehouden. De wet gaat nu naar de Senaat, die er zeker mee ak koord zal gaan. De wet wordt in de herfst van kracht, en zal dan zeker leiden tot een diepgaander debat over abortus, een ondewerp dat de laatste Jaren heeft geleid tot bittere geschillen. Nog altijd wordt abortus als een misdaad beschouwd, tenzij het leven van de moeder in gevaar is. De wet die nu de verkoop van voorbehoedmiddelen vergemakke lijkt, is ingediend door minister Sl- mone Veil van Gezondheidszaken, zelf een arts en moeder van drie kinderen. Zij is de enige vrouw in het door president Giscard d'Es- taing gevormde kabinet. Tijdens de verkiezingscampagne voor het presi dentschap vermeden alle belangrijke kandidaten zich uit te spreken over het abortusvraagstuk, al gaf Gis card toe voor gezinsbeperking te zijn. Kruistocht De laatste vijf Jaar houdt een aan tal vrouwen een kruistocht tegen de onwetendheid ten aanzien van Samenstelling Henriëtte van der Hoeven Miss Frankrijk 1955 Miss Korea 1974 iss Engeland En natuurlijk wordt niet alleen de mooiste van het land ge kozen. Ieder evenement dat zichzelf respecteert heeft een Miss, Prinses of Koningin. De eerste festival Miss die we in het archief konden opduiken stamt uit 1948, het is de Miss Cine ma van Cannes (foto links)Op de foto rechts een van haar opvolgsters, een miss uit 1959. "Geen gepoederde en geverfde toneelbeauty's, geen filmkonin ginnen, maar erkende typen van mooie vrouwen uit het bui tenland". Dat waren 50 jaar gele den, in de zomer van 1924, de lich tende voorbeelden voor Neder landse meisjes en vrouwen die het voorzien hadden op de ereti tel "schoonste vrouw van Neder land". Ja, ook toen al. De schoon heidswedstrijd en de miss-verkie zing, doornen in het oog der femi nisten, zijn blijkbaar geen typi sche uitwassen van de naoorlogse consumptiemaatschappij. Met dit verschil dat het een halve eeuw geleden aanzienlijk minder professioneel in zijn werk ging, en dat de prijzen nog niet beston den uit oogverblindene automo bielen of snoepreisjes naar verre sbreken. De geestdriftige oproep aan de appetijtelijke dames in het Ne derland van die dagen was af komstig van het bekende geïllus treerde tijdschrift "Het Leven", mioodib afkerig van wat sensatie. Niet alleen de lezeressen, ook de heren lezers werden in het geweer geroepen. Zij mochten "uitspraak doen en 30 uitgelezen schoonhe den classificeren", en de mannen die kans zagen om daar weer de vijf schoonste uit te halen, kregen als beloning een kistje havana-si- garen. Geen bloot Enig bloot van betekenis kwam er niet aan te pas, alles speelde zich af via een selectie van keuri ge foto's. Met als pikante uitschie ter de beeltenis van deelneemster nummer 16, die een blote schou der en een stuk blote rug prijs gaf aan het oog van de camera. "Waarom zouden onze schoone Nederlandsche vrouwen zich voor hun schoonheid schamen? Laat geen valsche bescheidenheid u weerhouden", riep "Het Leven" geestdriftig, om vervolgens te melden dat "schoonheidswedstrij den in dezen geest" in het buiten land volstrekt geen zeldzaamheid zijn. De lichtende voorbeelden in de ze schoonheidscompetitie blijken dan ook uit Parijs te stammen. Twee schalks kijkende dames met enorme hoeden: een zekere Gene vieve Felix (beter bekend als de muze van Montmartre vanwege haar eerste prijs in een door schil ders van dit Parijse kwartier uit geschreven schoonheidswedstrijd) en mademoiselle Myrdette Le grand, koningin van het Quar- tier Latin, die door studenten van de Sorbonne tot mooiste van de linker Seine-oever was gebombar deerd. Mom Ze waren trouwens maar twee representanten van een hele por trettengalerij van (naar de be grippen van die tijd) internationa le schoonheden. „Wie in 't buiten land bekroond wordt, wordt pu bliek als zodanig geëerd," deelden de organisatoren aanmoedi gend mee. En zo lieten tientallen meisjes en vrouwen „met aan trekkelijke kopjes" zich in die zomerdagen van 1924, al dan niet met de zenuwen in het lijf por tretteren („bij voorjteur kabinet formaat, buste-portret," luidden de spelregels). In vier series van acht portret ten zagen ze zichzelf wat later te rug in het tijdschrift. Lachende, pruilende of sereen kijkende hoof den, met losjes opgestoken of stijfjes geonduleerde haren. Alle maal vanwege de eer en de prij zen: de schoonste van Nederland kreeg een gouden medaille en 250 harde guldens. Voor de twee de prijswlnnares was er een ver guld-zilveren medaille met 75 gul den. De derde tot en met de vijf de in het klassement kregen een zilveren medaille en 25 gulden. De rest ging naar huis met de zelfde schrale troost als tegen woordig: dat de aJUermooósten toch altijd thuis blijven en daarmee el ke bekroning tot een wassen neus degraderen. Miss Finland 1954 mmW

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19