Nixon: het zwarte schaap in het Huis VOLLEDIGE TEKST VAN REDE NIXON Populaire president verloor in een jaar vertrouwen van Amerikanen VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 Richard Milhous Nixon, die in 1972 voor een tweede ambts termijn als president werd herkozen met een meerderheid zoals nog nooit eerder was voorgekomen in de geschiedenis van de Verenigde Staten, was een jaar later als gevolg van schandalen de minst populaire president die Amerika ooit had gehad. Slechts 26 procent van de bevolking had nog vertrouwen in „Tricky Dicky" welke naam hij al gekregen had in de periode toen hij nog geen president was. Het zag er by het begin van Nixons tweede ambtsperiode zo hoopvol voor de president uit. Tydens zyn eerste ambtstermijn was de toenadering tot het China van Mao Tse-toeng tot stand gekomen, werd vooruitgang ge- boekt bij de ontspanning tussen Oost en West in Europa, kwam de Ame rikaanse troepen uit Vietnam en de binnenlandse demonstraties tegen hef Vietnam-beleid waren weggeëbd. Er waren wel grote problemen als de economische en monetaire moeilijk heden, de grote werkloosheid en het milieu, maar op buitenlands gebied ging het goed. 1973 zou het jaar van Europa wor den, het jaar waarin de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap him problemen zouden oplossen en de Noördatlantische Verdragsge meenschap nieuw leven zou worden ingeblazen. Maar 1973 werd het jaar van Watergate en alle daarmee sa menhangende schandalen. Op 17 juni 1972 werd ingebroken in het Watergate-gebouw in Washing ton. tijdens de verkiezingscampagne hoofdkwartier van de Democratische party. Er was afluisterapparatuur geplaatst en de daders varen gegre pen dankzij de oplettendheid van een nachtwaker. Crisis Wat aanvankelijk terzijde was ge schoven als een incident" groeide in 1973 udt tot de grootste crisis rond het presidentschap uit de geschiede nis van de Verenigde Staten. Tot half april 1973 bleef Nixon ontkennen dat het Witte Huis op eni gerlei wyze betrokken zou zyn ge weest by onwettige praktijken. Toen deelde hij mee dat een eigen onder zoek "belangrijke nieuwe ontwikke lingen" had opgeleverd. Tydens het proces tegen de inbre kers in het Watergate-gebouw waren de namen gevallen van onder meer John Mitchell voormalig minister van Justitie en voorzitter van het herverkiezingscomité totdat zijn vrouw dreigde met scheiding en ont hulling van schandalen John Dean, juridisch adviseur van de pre sident en onderminister Jeb Magru- der. In april namen Magruder en Gray kandidaat-directeur van de fede rale recherche (FBI) ontslag en gin gen ook minister van Justitie, Klein- dienst, de stafchef van het Witte Huis, Bob Haldeman, Nixons advi seur voor binnenlandse zaken John Ehrlichmann en juridisch adviseur John Dean heen. De laatste had zich al eerder bereid verklaard te getui gen voor de senaatscommissie onder leiding van Sam Er vin, die afzonder lijk van het gerechtelijk onderzoek, zelf het Watergate-schandaal onder zocht. Tijdens de onderzoeken kwamen ook andere zaken aan het licht, waarbij figuren uit de omgeving van de president betrekken waren en ook de president zelf werd verweten te hebben gemanipuleerd. Zo was door de Joodgieters" een door het Witte Huis ingestelde ploeg die het uitlekken van regeringsge- hetmen moest uitzoeken ingebro ken bij de psychiater van Daniel Ellsberg, de man die in 1971 de ge heime studie over de oorlog in Viet nam (de Pentagon Papers onthul de. Fraude De president werd voorts verweten overheidsfonlsen te hebben gebruikt voor de verfraaiing van zyn drie hui zen en hij zou ook hebben gemani puleerd met het afstaan van per soonlijke documenten waardoor hij een groot bedrag aan belasting kon aftrekken. Nixon liet weten dat het geld voor de huizen was bestemd voor veiligheidsmaatregelen en dat de belastingkwestie volkomen legaal Tegen het einde van 1973 stond de president na lang verzet enkele ge luidsbanden met gesprekken af die zouden handelen over Watergate en waaruit zijn onschuld zou blijken. Grote stukken van de banden bleken echter te zyn uitgewist, naar het of- ricieel heette per ongeluk. Deskundi gen verklaarden echter voor rechter Sirica dat het onmogelijk onopzette lijk kon zyn gebeurd. Nixon had inmiddels de speciaal met het onderzoek belaste officier van Justitie Archibald Cox ontslagen en vervangen door Jaworski. Uit on genoegen over het ontslag vertrok Elliot Richardson als minister van Justitie. Steeds luider werd de roep om een* verwijderingsprocedure (impeach ment) tegen president Nixon op gang te brengen en in het congres werd een onderzoek naar de moge lijkheden daartoe ingesteJd. Maar by het indienen van zijn „State of the Union" boodschap 'in januari zei Nixon dat een jaar Watergate wel genoeg was geweest en dat het con gres zich nu maar eens met staats zaken moest gaan bezighouden. Afzetting Justitie, volksvertegenwoordiging én de openbare mening dachten er ech ter ander over. Terwijl Nixon de aan dacht op de buitenlandse politiek bleef vestigen en in 1974 opnieuw naar Europa toog om in Brussel in aanwezigheid van vele regeringslei ders de nieuwe Atlantische Verkla ring te tekenen, g.ng het onderzoek naar de mogelijkheid van een afzet tingsprocedure door. Het Hoog gerechtshof bepaalde zelfs met alge mene stemmen dat de president alle geluidsbanden af moest staan die de justitie dacht nodig te hebben voor haar onderzoek en die steeds door Nixon waren geweigerd. Eind juli besloot de commissie van justitie van het Huis van Afgevaar digden drie punten ten laste te leg gen, namelijk belemmering van de rechtspraak, misbruik van positie en belediging van het congres. Wat Nixon verre van zich had trachten te houden, was geschied: de im peachment-procedure kwam op gang. Op 5 augustus erkende Nixon ten slotte dat hij zes dagen na de in braak in het Watergate-gebouw op de hoogte kwam van pogingen de zaak in de doofpot te stoppen. Een andere deuk in het vertrouwen in de regering-Nixon was het ge dwongen vertrek in oktober 1973 van vice-president Spiro Agnew. De ze was er van beschuldigd in dé tijd dat hy nog andere functies bekleed de. onder meer als gouverneur, in de staat Maryland steekpenningen te hebben aanvaard van bouwfirma's en belastingfraude te hebben ge pleegd. Zelfs als vice-president zou Agnew zich nog hebben schuldig ge maakt aan ontoelaatbare praktijken. Na aanvankelijk felle tegenspraak trok Agnew zich tenslotte terug na een kleine belastingontduiking te hebben bekend, waarvoor hem een boete werd opgelegd. Schandalen Richard Nixon was al eerder bij een schandaal betrokken geweest. Dat was tydens de campagne voor de presidentsverkiezingen van 1952 toen hij kandidaat voor het vice-presi- dentschap was met generaal Dwight R. Eisenhower als presidentskandi daat. Nixon werd toen beschuldigd van het aanvaarden van 18.000 dollar van zakenlieden. In een bewogen te levisie-uitzending verklaarde hij zich onschuldig en deed de "bekentenis" toch wel iets te hebben aangenomen, namelijk het hondje Checkers waar zyn kinderen dol op waren. Aan Watergate en alles wat daar mee samenhing, was voor Richard Nixon een voorspoediger ambtsperio de voorafgegaan. Toen hij in 1968 by de presidents verkiezingen de toenmalige vice-pre sident Hubert Humphrey versloeg, beloofde hy een einde te maken aan de toen in alle hevigheid voortwoe dende oorlog in Vietnam en riep hy de wereld op "gezameniyk voorwaarts te gaan". Ai meteen na zyn ambts aanvaarding begon in Parys op 25 januari het door Nixons voorganger Johnson voorbereide vredesoverleg, waarby in een later stadium zyn ad viseur voor buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, zo'n belangryke rol zou spelen, evenals in andere buiten landse kwesties. In februari 1969 bezocht Nixon vyf Europese hoofdsteden met als doel de banden aan te halen met Europa, EiL die als gevolg van onder meer de crisis in Indo-China onder Johnson aanmerkelyk lósser waren geworden. Op 21 Juli 1969 zette, onder de re gering-Nixon, de Amerikaan Neil Armstrong als eerste mens voet op de maan. Een gebeurtenis die door de gehele wereld op de televisie werd ge volgd. Vietnam Na Jarenlange opvoering van de Amerikaanse strydkrachten in Indo- China kondigde Nixon in datzelfde Jaar de eerste terugtrekking van Amerikaanse soldaten aan. Later zou hij met zyn Goeam-doctrine komen, volgens welke de Verenigde Staten him bondgenoten zullen blyven steu nen, maar hun binnenlandse strijd in het vervolg zonder Amerikaanse sol daten zullen moeten voeren. De demonstraties tegen liet Viet nam-beleid van de regering, onder Johnson al van enorme omvang, be reikten een nieu whoogtepunt toen Nixon op 30 april 1970 zyn troepen Cambodja liet binnenvallen. Veel af schuw verwekte bet incident op de universiteit in Kent in Ohio waar de in het geweer geroepen nationale garde op betogende studenten in schoot van wie er vier dood bleven liggen. Met het naar huis komen van de Amerikaanse soldaten werden de betogingen steeds geringer om ten slotte geheel op te houden. By de verkiezingen voor het hele Huls van Afgevaardigden en een der de van de senaat eind 1970 voerden de Republikeinen een campagne voor „law and order" orde en recht) en verloren zy zetels in het Huis van Afgevaardigden. De monetaire en economische si tuatie in de Verenigde Staten was in de eerste twee jaren van Nixons re- regering verder achteruitgegaan en in een poging verbetering te brengen, benoemde Nixon eind 1970 de pemo- craat John Conally op Financiën. Toch was Amerika gedwongen in augstus 1971 de dollar te laten zwe ven waardoor voor het eerst de se dert 1944 geldende goudstandaard werd losgelaten. Een opzienbarend gebaar kwam in 1971 van de Chinese VolksrepubUek dat na zes jaar deelnam aan de we reldkampioenschappen tafeltennis in Tokio en dat daarna onder ander een Amerikaanse tafeltennisploeg uit nodigde voor een bezoek aan China. De „ping-pong-diplomatie" werd door Amerika snel beantwoord met geheime bezoeken van Nixon advi seur Kissinger aan Peking welke leid den tot de doorbraak en Nixons be zoek in februari 1972 aan China. Veiligheid In het verkiezingsjaar 1972 werd ook de overeenkomst met de Sow Jet- Unie gesloten ter beperking van ra ketafweerstelsels en het aantal stra- tegishe aanvalswapens (SALT). Het laatste betrof een interimakkoord dat binnen vyf jaar verder moet worden uitgewerkt. Voorbereidend overleg over een Europese Veiligheidsconferentie en Wederzydse en Evenwichtige Troe penvermindering in centra al-Euro pa leidde tot het begin van deze by- Een van de buitenhuizen van Nixon. De afgetreden president had kantoren in die buitenhuizen en op grond daarvan schreef hij alle onderhoudskosten af op zijn belasting, ook de brandverzeke ring en de afschrijvingen. Allemaal pluspunten voor het duo Nixon-Agnew dat in 1972 voor een tweede ambtstermyn campagne voer de tegen een sterk verdeelde Demo cratische party. In de verkiezings- stryd werd de Democratische gouver neur George Wallace uitgeschakeld door een schot dat hem gedeeltelyk verlamde. Senator Muskle moest zich na een lastercampagne tegen hem (welke later bleek te zyn gefinan cierd uit Nixons herverkiezingsfonds) terugtrekken en tenslotte kwarrt de kandidaat van de jeugd en de intel ligentsia George McGovern (come home America) als presidentskandi daat van de Democraten naar voren met Thomas Eagleton als kandidaat voor het vice-presidentschap. Eagle ton werd vervangen door Sargent Shriver toen uitkwam dat Eagleton onder psychiatrische behandeling was geweest. Nixon en Agnew won nen de verkiezingen met de grootste meerderheid die ooit was behaald. Een golf van verontwaardiging ging over de wereld toen Nixon vlak na zyn verkiezingen in november met de Kerstdagen de zware luchtaanval len op Hanoi en Haiphong liet her vatten omdat de laatste fase van het vredesoverleg was vastgelopen. De vredesovereenkomst werd tenslotte ln januari 1973 getekend waarna de laatste Amerikanen naar huls kwa men. Communisten Toen Richard Milhous Nixon in 1969 president werd had hy al een grote ervaring in nationale ambte- lyke en politieke zaken. Twee ambts- termynen (van 1952-1960) was hy vice-president geweest en zyn optre den in de Amerikaanse volksverte genwoordiging dateerde van 1946 toen hy Congreslid werd. Nixon werd 9 januari 1913 te Yorba Lindia in Cailifornië geboren, als tweede zoon van een citroen-kweker. In 1937 promoveerde hy aan de uni versiteit in de rechten en ln 1942 trad hy iin - overheidsdienst. In de tweede wereldoorlog was hy als ma rine-officier in het gebied van de Stille Oceaan en na zyn demobilisa tie in 1946 ging hy in de politiek. Hy werd dat jaar voor de staat Califor- nië in het Huis van Afgevaardigden gekozen in welke hoedanigheid hy onder meer meewerkte aan het tot stand komen van de Taft-Hartley- arbeidsweft. Hy trok de aandacht door zyn werk in de commissie voor on-Amerikaanse activiteit, welke zich vooral bezig hield met de com munistenjacht. In 1950 werd Nixon met grote meerderheid in de Senaat gekozen. Toen Dwight D. Eisenhower in 1952 Republikeins presidentskandi daat werd, koos hy Nixon alls tweede man. Twee ambtstermynen was Richard Nixon vice-president en in 1955. 1956 en 1957 bekleedde hy ty- dèns ziekten van Elsenhower tyde- ïyk het presidentschap. Kennedy Toen Eisenhower in 1960 bedank te voor een nieuwe ambstermyn werd Nixon Republikeins kandidaat, m? ar hy werd verslagen door John F. Kennedy. Velen zeiden dat Nixon a nederlaag te wüten had aan een .?- Ie visiedebat met Kennedy waaruit ij "geschonden" tevoorschijn was ge komen. Latere uitdagingen voor tele visiedebatten heeft hy in elk geval steeds van de hand gewezen. In 1962 trachtte Nixon nog het gouverneurschap van Calilfornië te bemachtigen, maar hy verfoor het duel van de Democraat Edmund Brown. Teleurgesteld trok hy zich daarna terug om, zoals hy zelf toen zei, nooit meer in de politiek terug te keren. Het verlies weet hy aan de "ongunstig gezinde" pers. "U zult my nooit meer behoeven rond te schop pen", zo zei Nixon by zyn afscheid in 1962. Maar hy kwam wel terug en wel als president en ditmaal moest hy opnieuw de degens kruisen met de pers maar ook met de Justitie en op andere dan gebruikelijke wyze met de volksvertegenwoordiging. Richard Milhous Nixon trad in 1940 in het huwelyk met Patricia Ryan. Het echtpaar heeft twee ge trouwde dochters: Patricia en Julie. Goedenavond. Dit is de zevenendertigste maal dat ik tot u spreek vanuit dit bureau, waar zo veel besluiten zijn ge nomen die de geschiedenis van dit land maken. Elke keer heb ik dat gedaan om met u een kwestie te bespreken die naar mijn mening het nationale belang betrof. Bij alle be slissingen die ik in mijn openbare leven heb genomen, heb ik altijd getracht te doen wat het beste was voor het land. Gedurende de lange en moeilijke tijd van Watergate heb ik het als m'n plicht gevoeld te volharden, om al 't mogelijke te doen om mijn ambtstermijn, waarvoor u mij koos, te vol tooien. In de afgelopen dagen echter, is het mij duidelijk geworden, dat ik niet langer over een politieke basis in het Congres beschik die zo sterk is dat voortzetting van die inspanning gerechtvaardigd is. Zolang een dergelijke basis be stond, was ik sterk van mening dat het noodzakelijk was ervoor te zorgen dat het constitutionele proces tot het einde toe zijn loop zou hebben en dat anders handelen ontrouw aan de geest van dat opzettelijk moeililke proces zou zyn en een gevaarlijk destabiliserend precedent voor de toekomst. Maar met het wegvallen van die basis ben ik nu van mening dat het grondwettelijke doel is ge diend en er bestaat niet langer een noodzaak het proces voort te zetten. Ik zou er de voorkeur aan heb ben gegeven tot het einde door te gaan, welke persoonlijke kwel ling dit ook met zich zou hebben gebracht en mijn gezin heeft daar ook bij mij op aangedron gen. Maar het belang van het land moet altijd vóór iemands per soonlijke overwegingen gaan. Na de besprekingen die ik met Congres- en andere leiders heb gehad, ben ik tot de slotsom ge komen dat ik, vanwege de Wa- tergate-zaak, mogelijk niet de steun van het Congres heb die ik nodig acht om achter de zeer moeilijke beslissingen te staan en de plichten van dit ambt te vervullen op de wijze die de be langen van het land vereisen. Ik ben nooit een wegloper ge weest. Het neerleggen van het ambt voor mijn termijn is ver streken, is strijdig met elk in stinct in mij en, als president, moet ik het belang van Amerika op de eerste plaats stellen. Amerika heeft een president no dig die zich volledig kan geven en een Congres dat zich volledig kan geven, in het bijzonder in deze tijd met de problemen waarvoor wij in binnen- en bui tenland staan. Blijven strijden gedurende de komende maanden voor mijn persoonlijke handha ving zou de tijd van de presi dent zowel als van het Congres vrijwel volledig opslokken in een periode waarin onze volledige aandacht sericht zou moeten zijn op de grote zaken van vrede in het buitenland en voorspoed zonder inflatie thuis. Daarom zal ik het president schap met ingang van het mid daguur morgen neerleggen. Vi ce-president Ford zal op dat uur in dit ambt worden beëdigd. Als ik mij de grote verwachtin gen voor Amerika herinner waarmee wy deze tweede ambts termijn begonnen, voel ik diepe droefheid dat ik niet hier in dit ambt namens U zal werken om die verwaentingen in de komen de twee-en-een-half Jaar waar te maken. Maar, door de leiding van de regering aan vice-presi dent Ford over te dragen weet ik, zoals ik de natie heb gezegd toen ik hem voor dat ambt kan didaat stelde, dat de leiding van Amerika in goede handen zal zijn. Ik draag dit ambt ook aan de vice-president over met een diep besef van de last van de verant- woordelykheid dat morgen op zijn schouders komt te liggen en daarom van het begrip, van het geduld, de samenwerking die hij van alle Amerikanen nodig zal hebben. Nu hij deze verantwoordelijkheid op zich neemt, zal hij die hulp en steun van ons allen verdie- Als wij naar de toekomst kijken, is de eerste noodzaak te begin nen met het helen van de won den van dit land, om de bitter heid en de verdeeldheid van het recente verleden achter ons te laten en om die gezamenlijke Idealen weer te ontdekken die de kern van onze kracht en eenheid als een groot en vry volk vormen. Door deze daad te verrichten hoop ik dat ik het begin van dat proces van genezing, dat in Amerika uiterst noodzakelijk is, zal hebben bespoedigd. Ik betreur het diep zo er in de loop van de gebeurtenissen die tot deze beslissing hebben geleid enig onrecht is geschied. Ik wil slechts zeggen dat als sommige van mijn beoordelingen verkeerd waren en sommige waren ver keerd zij werden gemaakt in het beste belang van het land, naar ik op dat ogenblik geloofde. Degenen die naast mij hebben gestaan gedurende deze afgelo pen moeilyke maanden, myn ge zin, myn vrienden, vele ande ren die mijn zaak steunden om dat zij geloofden dat hij Juist was, zal ik eeuwig dankbaar zijn voor hun steun. En tot degenen die zich niet in staat hebben geacht mij hun steun te geven, wil ik zeggen dat ik vertrek zonder bitterheid ten opzichte van degenen die zich tegenover mij hebben geplaatst, omdat wij allen uiteindelijk ons hebben bezig gehouden met het goede van het land, hoewel onze meningen kunnen verschillen. Laten wij ons daarom nu allen aaneensluiten in die gemeen schappelijke verbintenis en onze nieuwe president helpen slagen voor het welzijn van alle Ameri kanen. Nixon in conferentie met zijn opvolger Gerald Ford. Ik zal dit ambt verlaten met spijt dat ik mijn termijn niet heb voltooid, maar met dank baarheid voor het voorrecht ge durende de afgelopen vijf- en - een-half jaar als Uw president te hebben gediend. Deze jaren zijn een belangrijke tijd in de geschiedenis van ons land en de wereld geweest. Het is een tijd van succes geweest waarop wij allen trots kunnen zijn, succes sen die de gezamenlijke inspan ningen vande regering, het Congres en het volk betekenen. Maar de uitdagingen die voor ons liggen zijn even groot en ook zy zullen de steun en in spanning vereisen van Congres en volk in samenwerking met de nieuwe regering. Wij hebben Amerika's langste oorlog beëindigd, maar bij het werken voor een duurzame vrede in de wereld zijn de voor ons liggende doelen zelfs nog vér strekkender en moeilijker. Wij moeten een zodanige vredes- structuur scheppen dat van deze generatie, onze generatie, van Amerikanen, door de volkoren van alle naties zal worden ge zegd dat wij niet slechts één oorlog beëindigden, maar dat wij toekomstige oorlogen voorkwa- Wij hebben de deuren ontsloten die gedurende een kwart eeuw tussen de Verenigde Staten en de Volksrepubliek China stonden. Wij moeten nu verzekeren dat het kwart van de wereldbevolking dat in de Volksrepubliek China leeft, niet onze vijand is en blijft, maar onze vriend. In het Midden-Oosten kijken de honderd miljoen mensen in de Arabische landen die ons gedu rende bijna twintig Jaar als hun 'vijanden hebben beschouwd, nu naar ons als hun vrienden. Wij moeten op die vriendschap voortbouwen opdat eindelijk vre de kan worden gesticht in het Midden-Oosten en opdat de wieg van de beschaving niet haar graf zal worden. Tezamen met de Sowjet-Unie hebben wij beslissende doorbra ken bewerkstelligd die het proces van beperking van kernoorlogen op gang hebben gebracht, maar wij moeten niet slechts beper king als ons doel stellen, maar vermindering en uiteindelijk ver nietiging van deze verschrikkelij ke wapens opdat zij de bescha ving niet kunnen vernietigen en opdat de dreiging van een kern oorlog niet langer boven de we reld en de mensheid zal hangen. Wij hebben nieuwe betrekkingen met de Sowjet-Unie geopend. Wij moeten deze nieuwe betrek kingen blijven ontwikkelen en uitbreiden opdat de twee sterkste naties in de wereld in samen werking, in plaats van in con frontatie zullen samenleven. In de hele wereld, in Azië, in Afrika, in Latijns-Amerika. in het Midden-Oosten, zijn miljoe nen mensen die in verschrikke lijke armoede en hongersnood leven. Wij moeten ons als doel blijven stellen het afzien van de produktie voor oorlog en uitbrei ding van de.produktie voor vre de opdat de mensen overal op deze aarde een behoorlijk leven kunnen hebben, zo niet in onze eigen tijd dan toch in die van hun kinderen. Hier in Amerika zijn wij zo ge lukkig dat de meesten van ons volk niet slechts de zegeningen van de vrijheid hebben, maar ook de middelen om ten volle en goed te leven, naar wereldmaat staven zelfs een overvloedig le ven. Wij moeten echter niet al leen meer en betere werkgele genheid blijven nastreven maar ook volledige kansen voor elke Amerikaan. En wat wij Juist nu zo hard trachten te hereiken, welvaart zonder inflatie. Gedurende langer dan een kwart eeuw in het openbare leven, heb ik deel gehad aan de woelige ge schiedenis van dit tijdperk. Ik heb gestreden voor datgene waar ik in geloofde. Naar mijn beste vermogen heb ik getracht te vol doen aan de verplichtingen en verantwoordelijkheden die mij waren toevertrouwd. Soms ben ik geslaagd en soms heb ik gefaald, maar ik heb al tijd moed geput uit wat Theodo re Roosevelt eens zei over de man in het strijdperk „wiens soldaat wordt ontsierd door stof, zweet en bloed, die moedig strijdt, die dwaalt en steeds weer tekort schiet omdat er geen inspanning zonder vergissing en tekortkoming is, maar die daden tracht te verrichten die het gro te enthousiasme kent, de grote toewijding, die zich voor een waardige zaak opoffert, die als het goed gaat aan het einde de triomfen van grote successen kent en die als het slecht gaat. als hij faalt, tenminste of omdat hij iets groots waagde". Ik beloof u vanavond plechtig dat ik tot myn laatste adem tocht ln deze geest zal voort gaan. Ik zal blijven werken voor de grote zaken waaraan ik al mijn jaren als lid van het Con gres, als senator, als vice-presi dent en als president, was toege wijd: de zaak van vrede, niet al leen voor Amerika maar tussen alle naties, de welvaart, de ge rechtigheid en kansen voor ons hele volk. Er is één zaak waaraan ik boven al ben toegewyd en waaraan ik mijn hele leven toegewijd zal blij ven. Toen ik vijfen-een-half Jaar geleden voor het eerst de ambts eed als president aflegde ging ik deze heilige verbintenis aan: „mijn ambt mijn energie en al de wijsheid die ik op kan bren gen, te wijden aan de zaak van vrede tussen de naties". Sedertdien heb ik altijd mijn ui terste best gedaan die belofte gestand te doen. Ik ben ervan overtuigd dat de wereld als ge volg van deze inspanningen van daag een veiliger plaats is, niet alleen voor het volk van Ameri ka, -naar voor de volkeren van alle landen en dat al onze kin- derm een betere kans dan voor heen hebben om in vrede te le ven, in plaats van in een oorlog te sterven. Dit -s meer dan wat ook, wat ik hooTe te bereiken toen ik naar het presidentschap dong. Dit is meer dan wat ook, naar ik hoop, miln erfenis voor U voor ons land hu ik het Drosidentschap neerleg. Dit ambt te hebben bekleed, be tekent een zeer persoonlijk ge voel van verwantschap te hebben gevleid met Iedere Amerikaan. Ik leg het neer met dit gebed: Moge Gods genade in alle ko mende dagen met U zijn.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 12