"Katwijk kan hoog eindigen" Harry v. d. Horst: "Tevreden als we goed meedraaien 'EENHEID IN PLOEG ONTBREEKT' Sterk RCL opnieuw kansrijk ■Qxtra. DONDERDAG AUGUSTUS 1074 Sprong naar zaterdagtop mislukte vorig seizoen, maar.... LEIDERDORP De sprong naar de absolutezaterdagtop lukte dit jaar nog niet. Het in drie jaar tijds van de vierde naar de tweede klasse opgeklommen RCL kwam in het afgelopen seizoen weliswaar bij vlagen bijzonder sterk voor de dag, maar zakte ook te vaak weg in een wat doel loos "tik-spelletje", waarmee je er ln de tweede klasse nu eenmaal niet komt. Technisch erg goed, maar op het punt inzet en karak ter tekortschietend. Juist dat punt dat door iedere tegenstander in de voor RCL nieuwe klasse wel uitstekend verzorgd bleek. Door Gert Jan Onvlee Zoekend naar de redenen van het al met al toch wat teleurstel lend verlopen seizoen '73'74, komt ook Joop Oudshoorn tot deze conclusie. De man die nu 25 jaar de roodwitte kleuren op al lerlei manleren hoog heeft gehou den, eerst als snelle midvoor "De snelheid is er nu. wel wat uit.vervolgens als actief lid, bestuurslid en ook zitting heb bende in de contactcommissie en elftalcommissie, weet dat het team vooral tegen de mindere clubs niet zo geïnspireerd het veld betrad: "Het verschil tussen bijvoorbeeld de uitwedstrijd tegen de latere kampioen Spijkenisse, die in de le helft door 'n gran dioos draaiend RCL werd wegge speeld en de twee zwakke duels tegen SIZO is bijzonder groot. Daarbij komt nog dat Leo Holl, toch een erg belangrijke man in onze voorhoede, zeker in het laat ste deel van de competitie z'n draal niet kon vinden. Toch ben ik er van overtuigd dat we, met de ze selectie, in de eerste klasse goed mee zouden kunnen komen". Een aanzet voor een betere sprong kan komend Jaar worden gegeven door een nieuwe trainer. Oefenmeester Dweel-aart stapte na vijf jaar trouwe dienst op en werd opgevolgd door de heer Hu- guenin. Oudshoorn"In Dweelaart hebben we vijf jaar lang een erg goede trainer gehad die vooral op het menselijk vlak z'n sterke pun ten had. Toch is het natuurlijk goed dat er nu een nieuwe man komt, met een andere, misschien wat minder zachte aanpak". Er is de laatste Jaren overigens veel veranderd bij de Leiderdorp- se Racing. De roodwitten groei den binnen enkele Jaren van een kleine gezellige vereniging uit naar een bijzonder grote (zo'n 700 leden tellende), maar nog altijd gezellige gemeenschap. Joop Oudshoorn: "De overgang van het oude veld aan de Hoogmaden- se weg naar ons nieuwe sportpark 'De Bloemerd", heeft deze ont wikkeling, die door het steeds groeiende bevolkingsaantal van Leiderdorp toch al op gang was gebracht, nog meer versneld. Met die overgang kwamen ook de suc cessen. Het eerst liep door naar de tweede klasse en het tweede team bereikte het hoogst haalba re: een plaats in de reserve eer ste klasse". De nieuwe accommodatie bleek ook een grote trekpleister voor betere voetballers om hun geluk eens by RCL te gaan zoeken. Het voorbeeld van vijf UVS-spelers Leo Holl, SJoerd Teske, Koos Ha- neveld, August Broerse en Bram Brandt is natuurlijk overbe kend. Oudshoorn: "De komst van die Jongens werd door velen wat argwanend bekeken. Logisch ook, omdat er in zo'n geval altijd het gevaar bestaat dat er een vereni ging in een vereniging gaat ont staan. Gelukkig is dat niet ge beurd. Alle nieuwelingen werden leuk opgevangen en zijn nu dan ook "echte" RCL-leden gewor den". Joop Oudshoorn, zelf oorspron kelijk ook van UVS "afstam mend", de wisselwerking tussen deze Leidse vereniging en RCL is dus beslist niet alleen van de laat ste tijd, ziet het komende seizoen in de tweede klasse met gepast op timisme tegemoet: "We kennen nu zo'n beetje alle tegenstanders en we weten ook dat we hoog kun nen eindigen met dit elftal. Ik ben er van overtuigd dat we het dit Jaar weer ver kunnen schop pen". Een andere reden voor de hoopvolle toekomstvisie ligt voor Oudshoorn in het feit dat de Jeugd van RCL eveneens in opmars is. Het A-Junioren-team behaalde vo rig Jaar het kampioenschap, en speelt nu in de klasse onder de re gionale afdeling. Uit dat elftal ko men ook vijf talentvolle jeugdi gen de selectie versterken: Jos van Eerden, Jaap Boom, Bram Zaal, Henk Braat en Cees van der Zwan. Kortom: alle factoren lijken aan wezig om de successenreeks van RCL in '71 en '73 kampioen volgens plan met een nieuw kam pioenschap in '75 te bekronen. SASSENHEIM Toen Harry van der Horst, de Katwijkse oefenmeester van Ter Leede het afgelopen seizoen met deze Sassenheimse formatie de eigenlijk al lang verwachte stap te rug moest doen uit de topafdeling van het zaterdagvoetbal, betekende het voor Van der Horst privé de tweede degradatie in zijn inmiddels lange loopbaan. "Eén keer eerder had ik dit ook meegemaakt. Met DOSR. De ploeg moest toen zelfs terug naar de afdeling. Harry van der Horst klom daarna met DOSR weer pijlsnel op. Klopte zelfs op de poort van de tweede klasse, maar werd uiteindelijk in een beslissingsduel door Lugdunum teruggewezen. Van der Horst kreeg door deze opmerkelijke opmars het aureool van een toch wel succesvol trainer. Hij heeft in totaal vijf kam pioenschappen meegevierd en kan hoewel dat onderwerp tijdens het gesprek helemaal niet meer aan de orde kwam toch ook nog worden aangemerkt a's de man die Noord- wijk in het seizoen 1972—1973 mede naar de top van het amateurvoetbal bracht. VOETBAL KATWIJK "En toen dachten we: daar gaan we vreet." Katwijk-voorzitter Leen van Duijn (45) is al bladerend in het witboek van 't afgelopen, succesvolle seizoen bij de zevende wedstrijd aangeland. Een 4—0 nederlaag "uit" tegen ARC; een verlies dat Katwijk half uit de kopgroep in de vierde klasse A deed tuimelen. Een verlies ook dat herinneringen opriep aan al die keren dat de oranje-witte fonqatie het kampioenschap inderdaad net niet had gehaald. Dit seizoen zou die in achttien lange jaren opgebouwde (vierde-klasse)-traditie evenwel door broken worden. ARC "uit" bleef de enige neder- l»*r lang de voorzitterstomer tah- laag; de vier doelpunten tegen Katwijk-voorzitter Leen van Duijn (rechts) is samen met Leen Schrama in '39 mede-oprich ter van de vereniging in het oranje-zwarte archief gedoken. teert: De eerste Jaren in de vier de klasse waren voor Katwijk vaak bijzonder moeilijke, naderhand draaiden we leuk mee in de midden moot en in de laatste periode van jaar zaten we steeds bij 7^pnUUl de top. Natuurlijk moet het dan een B keer gebeuren dat je helemaal bovenaan eindigt, dat de stijgende lijn met een titel wordt bekroond". Niettemin betekende het kampioen schap meei dan een kampioenschap Het Katwijkse "voetbal-kluppie" alleen: "Als Je al zolang voorzitter den vrijwel zonder "opvolgers" blij ven. Katwijk werd kampioen. En hoe! Met negen punten voorsprong op nummer twee Lisser Boys, en met een doelsaldo dat er niet loog: 39 doelpunten v< Door Gert Jan Onvlee Werd de verzorging beter, werden broken is natuurlijk van groot er ook shirts uitgereikt van de ver- belang geweest voor de betere resul- eniging, een elftalbegeleider aange- taten. Ondanks het verlies van een steld en gezellige avondjes ver- Gert Prcnk en eerder Jan zorgd. Van Duijn, tijdens het gehe Quick Boys zagen de scheidsrechter die in '39 i - bij de Harrisson en Piet Kruyt binnen de 1939 als Ambtenaren Sportvereni ging opgericht; in '41 omgedoopt in Algemen? Sport Vereniging en na 1946 definitief als "Katwijk" de wij- dat je eigenlijk de wjreld inblikkend —mocht zich stappen eindelijk derdeklasser noemen. Een ontwikkeling die. zo weet ook Leen van Duijn, niet kon uitblijven. De die al zeventien elftal bent van een vereniging en het lukt maar niet ga Je vanzelf denken dat het gevoerde beleid niet goed is en beter kimt op- Juist te de laatste Jaren heeft dat beleid echter een ander aanzien ge kregen. Pas toen kreeg het eerste ASV betrokken was eigen gelederen te houden en samen r liefst 28 jaar deel uitmaak- met routiniers als Leen de Best 't Katwijk-bestuur: "Je hebt die van Nieuw Zuid afkwam en 'n uitgangspositie natuurlijk Wim var Beelen kon iv een homo geen elftal worden samengesteld. De samenstelling die de laatste twee ia u en ook het komende sei zoen weer in handen s van trainer den. We wisten wel dat t team het Hans Verkuylen. De oud-UVS-er was moeilijker zou krijgen, maar een de- al eerder bij Katwijk in dienst ge- wel het gevaar diait 't le wordt losge weekt van de vereniging. Dat is niet gebeurd, maar wei is ons 2e elf tal er *en beetje de dupe van gewor- gradatie was beslist niet ingecalcu- weest en kwam i 1 2-Jaarlijks i "speciale behandeling". Ook de doorbraak van de Jeugd in Katwijk al lange tijd sterk ver- tegenwo< rdigd, maar aooit doorge- termezzo van Harrie van der Horst weer temg. Opnieuw met een rigou reuze aanpak, die nu beter beviel. Van Duijn: 'Het was de keus van qe spelers om weer met Verkuylen te gaan werken. En ik kan niets an ders zeggen dan dat die keuze toch wel bijzonder goed is geweest". En nog even terugkomend op de talent volle spelers die in de vierdeklasser hun toekomst bleven zien"Daar heb ik toch wel bewondering voor. Er zijn er verschillende, die makke lijk in een hogere klasse mee kun nen draaien". Over het komend seizoen is de Katwijk-praeses niet pessimistisch: "We hebben ook nu weer erg veel aan de entourage kunnen doen. De zittribune. geluidsinstallatie, recla meborden en een nieuw veld; alle maal positieve factoren. We moe ten in 1e derde klasse gewoon goed meekunnen en daarbil komt nog dat we volgens de spelers direct naar de eerste klasse kunnen doorstomen". En: "Ik heb zelf een eindstand ge maakt en daarop staat Katwijk erg hoog Harry van der Horst maakte dat succes door de bekende controverses niet meer mee. Zoals hij in de juni- periode ook de degradatie van ASC naar de vierde klasse niet mee maakte. Terwijl ASC in de na- competitie voor het behoud van het derdeklasserschap vocht, verbleef Van der Horst op zijn Spaanse vakantie adres. Van der Horst zal het ko mende seizoen de Leidse rood zwarten ook niet meer leiden. Een ontwikkeling, die van begin-af- aan eigenlijk al opgesloten zat ln de overeenkomst, omdat hij —als ASC- lid de training slechts ter hand nam om zijn vereniging-in-trainers- nood niet zo maar te laten zakken. Harry van der Horst is de afge lopen weken rnet de nasleep van het uitstapje geconironteerd. Hij zou de" hechte banden tussen ASC en de De Goeys hebben verbroken ten gunste van Ter Leede. hij zou ook aldus beweren Oegstgeester tongen minder plezierig zijn vertrokken. Harry van der Horst: „Ik weet hier niets van. Ik vind ASC bijzonder fijn als vereniging en datzelfde geldt voor de mensen. Mijn vakantie stond vast. Ik vind het bijzonder triest, dat de ploeg het niet heeft gered". En over het „meenemen" van spelers van ASC naar Ter Leede. „Dat is een verwijt dat ik helemaal niet kan begrijpen. Ik geloof ook niet dat dit van ASC is gekomen. Daar voor heeft de vereniging gewoon te veel klasse. Iedereen weet dat Leen de Goeij weg wilde. Al voor het ein de van de competitie had hij over schrijving naar UVS aangevraagd. Wat heb ik daar dan mee te maken? Ik heb hem als ASC-trainer toen wel gevraagd waarom hij dat deed. Als hij van vereniging wilde veran deren om hoger te spelen had hij toch ook naar een vereniging dichter bij huis kunnen gaan. Leen woont in Sassenheim. Dus hij had keus uit Teylingen en Ter Leede, twee twee deklassers. Zélf was hij er op dat mo ment ook nog niet van overtuigd of hij het met UVS in de hoofdklasse zou redden. Twee weken na dat ge sprek hoorde ik dat hij naar Ter Lee de zou komen. Dat de zaak met UVS al rond was, 'blijkt trouwens ook wel uit het feit, dat Leen niet direct bij Ter Leede kan spelen. Wanneer hij mag spelen staat nog niet definitief vast. Zijn broer Hir.b is later ook naar Ter Leede gekomen. Hij zag het by ASC niet meer zitten." Mét deze twee spelers en nog een achttal andere nieuwe spelers onder wie de voor Ter Leede "ondge- dienden" als Cees van der Zwart, Nanne Sluymer en Piet Knetsch, be gint Harry van der Horst aan zijn tweede seizoen in Sassenheim. Mét een betere uitgangspositie dan het afgelopen Jaar. Toen, als nieuwe ling, kende hij het spelersmateriaal nauwelijks.' Pas toen de competitie eenmaal goed en wel ®p gang was ge- Van der Horst komen, groeide Van der Horst naar de basisformatie. "Die tijdwinst heb ik dit keer dus. Ik verwacht dat ik zo'n twee weken voor het competitie- begin de basisploeg kan laten spe len. In grote lijnen natuurlijk. Vo rig Jaar wilde en moest ik trouwens ook iedereen een faire kans geven. Nu krijgt ook iedereen een eerlijke kans. Zeker ook de nieuw gekomen spelers. Voor de buitenwereld lijkt het vaak erg aardig dat je met zo veel nieuwelingen kunt beginnen, maar voor bij de zaak betrokkenen ligt het vaak erg moeilijk. Je mag geen brokken maken, zeker niet bij je oude spelers". Van der Horst heeft ook het voordeel van de weten schap dat zijn ploeg ndet bij voorbaat gedoemd is tot het lijden van vele nederlagen. "Het afgelopen Jaar kwam ik bij een ploeg, die niet alleen al jarén tot de zwakkeren van de eer ste klasse behoorde, maar tevens ook weer wat betere spelers was kwijtgeraakt. Uit dat oogpunt bezien heeft de ploeg 't ondanks de degrada tie goed gedaan, al kan ik me best voorstellen dat er wordt gezegd dat de degradatie toch niet helemaal no dig was. Daar kan iedereen zijn gedachten over hebben. De inzet was echter groot, de sfeer was goed, er was een groot trainingsbezoek en wat dat betreft kun, Je de spelers niets verwijten. Evenmin als ik bepaalde spelers verwijt dat zij persoonlijk zou den hebben gefaald. We hebben met ons twaalven ik reken mezelf daar ook bij verloren". Van der Horst zegt emotioneler ook bij de degradatie betrokken te zijn geweest dan misschien opper vlakkig leek. "Ik kan", zegt hij, "mij voorstellen, dat tegen het einde van het seizoen enkelen hun teleurstel ling hebben geuit. Bij sommigen, komt zoiets direct en klinkt het on genuanceerd, anderen uiten zich la ter en vaak gemotiveerder. Daarom dacht ik ook niet, dat we terug moe ten komen op bepaalde uitspraken. Zelf was ik ook teleurgesteld dat we het niet hadden gehaald. Maar er wordt dan van mij verwacht dat ik er wat nuchterder onder blijf. Er is wel eens gezegd, dat ik zeer emotio neel ben. Maar naar buiten en in de groep kan dat niet. Misschien dat daarom ook de indruk ontstaat dat ik niet of nauwelijks motiveer of iemand enthousiast maak. Dat is volgens mij echter schijn". Harry van der Horst ziet het ko mende seizoen met vertrouwen maar tegelijk ook reëel tegemoet. "Het verlies van Sjoerd Boot ligt er na tuurlijk. Een "grote" speler, die het bij Noordwijk wel zal maken. Bij Ter Leede met de nieuwe spelers had hij er waarschijnlijk ook beter uit gekomen. Maar ik dacht dat dit ver lies en het stoppen van Dick van Bie zen voldoende worden gecompen seerd. Heel belangrijk zal de begin fase worden. Als Je de eerste wed strijden wint, gaat de ploeg, die zo vaak heeft moeten verliezen, ook ge loven in zichzelf. Als we goed mee draaien ben ik tevreden. Het doel is zo hoog mogelijk te eindigen". RIJNSBURG De tijden dat Rijusburgse Boys in de competi tie pittige streekd3rby's tegen Quick Boys en Noordwijk uit vocht lijken al weer in een ver veriedeD te liggen. Terwijl Quick Boys en Noordwijk in de top van het zaterdagvoetbal meedraaien moet Rijnsburgse Boys zich mo menteel tevreden stellen met een plaacs in de derde klasse. En zelfs in deze klasse konlen de geel zwarten het afgelopen seizoen niet imponeren. Door Bert Paauw Secretaris Han Breedijk, één van ue stuwende krachten achter het huidige Rijnsburgse Boys, heeft ae terugval de 'aatste Jaren met lede ogen aanschouwd. Ne gen laar geleden kwam hij in Rijnsburg wonen en deed zich aanvankelijk als een vlot scoren de spitsspeler bij de Boys gelden. Een vrii ernstige blessure (Bree dijk: "Als spits krijg Je heel wat optaters") deed hem echter be sluiten met de actieve voetballe rij ie stoppen. Sindsdien maakt hij zich verdienstelijk op het be stuurlijke vlak. De terugval wijt Breedijk voor al aar. de defensieve problemen die enkele seizoenen terug na het vertrek van het vertrouwde "de fensie-trio" Bab Kra.it, Jac van Kla/eren, Dik Heemskerk ont stonden. Breedy k"Er waren voor hen niet onmiddeliyk goede ver vangers Wat de achterhoede mis te wa*. een organisator, iemand die rusi kon brengen Omdat de voorhoede moeilijk tot scoren kwam was een eenmaal opgelo pen achterstand bijna altijd fa taal. Die wetenschap maakte het optreden van de achterhoede-ispe- lers er ook niet rustiger op". Toch waren de Rijnsburgers er het afgelopen seizoen van over tuigd een vooraanstaande rol in de derde klasse te gaan spelen. Dat ir er echter in het geheel niet uitgekomen. Breedijk hierover: "In net begin van de competitie ging het redelijk. Toen we een maal een paar sleutelwedstrijden hadden verloren en bet duidelijk was dat we niet meer bij de top zouden komen kwam de klad er in. De interesse bij de jongens zakte weg en er werden volkomen onnodig punten uit handen gege- OaarbiJ speelden "x>k het afge lopen seizoen weer de bij de Rijnsburgers c zo oekende moei lijkheden rond de weustrijd-voor- berelding een rol. Omdat veel spelers in het bloemenvak zitten moeten zij op zaterdagmorgen werken en kunnen dikwyis maar met de grootste moeite op tyd zyn voor de wedstryd. Breedyk: "Het is wel duideiyk dat dit niet de ide ale voorbereiding is. Het is 'n paar maai gebeurd dat trainer Visser mij te paniek kwam vragen om de Han Breedijk genoeg kwaliteiten scheidsrechter nog even aan de praat te houden omdat er nog te speler moest komen. Als Je op een dergelijke manier aan een wed stryd moet beginnen dan sta Je by wijze van spreken al met 1—0 achter". Met deze moeilijkheden zal de nieuwe trainer, Frans van der Zeeuw, ook ongetwijfeld te maken krijgen., Hem wacht in Rijnsburg een Jeugdige selectie-groep omdat de leiding van de geelzwarten de groep de laatste Jaren bewust heeft verjongd. Breedijk: "Toen het op een gegeven moment duidelijk werd dat het met de al wat oude re spelers niet meer zou lukken, het verloren terrein te herwinnen zijn we gaan verjongen. Op die manier kun Je echt weer aan een elftal gaan bouwen. De eenheid in het team ont breekt echter op het ogenblik nog. Dat zie ik als het ste punt voor Van der Zeeuw. We hebben het afgelopen jaar veel te wisselvallig gespeeld. Ik hoop, dat Van der Zeeuw daar verande ring iin kian brengen en dat hy ze ook mentaal wat harder kan ma ken. Want daar schortte het nog wel eens aan onder de vorige trai ner Jan Visser, met wie we overi gens in een prettige sfeer heb ben gewerkt". De selectiegroep heeft geen noe menswaardige verandering on dergaan. Misschien zullen Van Rijn (Katwijk) en Koomen (Roo- denb.-Jeugd) de geelzwarte kleu ren gaan verdedigen maar dat hangt er vanaf of Van der Zeeuw hun capaciteiten voldoen de acht. Is dit niet het geval dan zullen zij niet als lid worden ge accepteerd omdat Rijnsburg se Boys, zoals vele andere clubs een ledenstop heeft ingesteld. Breedijk: "We hebben 9 elftallen bij de senioren, 10 bij de Junio ren en dan nog wat pupillentearas. Daarvoor hebben we drie velden. Uitbreiding met 1, maar liefst nog met 2 velden is dringend noodza kelijk". Voor de realisering daarvan zal Breedijk, in het dagelijks leven hoofdonderwijzer, zich volledig in zetten evenals hij dat heeft ge daan voor de totstandkoming an 'de prachtige kantine waar de geel zwarten nu over beschikken. e«n kantine, een eersteklasser waar- lig. Maar voorlopig zit Rijnsburg se Boys nog ln de derde klasse al is Breedijk vol goede moed cat daar op niet al te lange termijn wijziging in zal komen. Breedijk: "Natuurlijk is iedereen voor de aanvang van de competitie opti mistisch maar mijn optimisme is dacht ik, toch niet irreeël. De jongens hebben genoeg kwalitei ten, zondermeer. Wanneer er var. de ploeg een eenheid gemaakt kan worden zijn we zo weer de derde klasse uit".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9