Landbouw- protest gaat door Twee nationaliteiten voor Surinamers in Nederland? Acrobaten zwaar gewond Uit in de Randstad BEZWAREN TEGEN MENSTRUATIE- REGELING NVSH CD A-ministers gekant tegen Van der Louw KLEDING MEISJE GEVONDEN GRENS VOOR DE KLEUTER SCHOOL TOCH VIER JAAR GWK geeft ustééds hoqere spaarrente Benoeming nieuwe burgemeester Rotterdam DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1974 Stalen mast viel om in Beekse Bergen HEL VARENBEEK Drie Duitse acrobaten zijn gistermiddag in het recreatieoord De Beekse Bergen gevallen, doordat een mast met kabel waaraan zü optraden, het heeft begeven. De gebroeders Tra- ber, de 19-jarige Charlie, de 22-jarige Schang en de 16-jarige Maxi, zijn zwaar gewond in een ziekenhuis in Tilburg opgenomen.. Charlie en Schang zouden elkaar halverwege de 200 meter lange staalkabel, die van de grond af liep naar een mast, passeren. In deze mast die 52 meter hoog is, zat op een hoogte van 40 meter de 16-jarige MaxL Toen Charlie en Schang ongeveer halverwege de kabel elkaar tot op tien meter waren genaderd, begon de kabel te slingeren. De twee vielen van een hoogte van 20 meter in het zand van het strandpark. De 16-jarige Maxi zag het gevaar aankomen en klom snel naar beneden, doch hij was maar een klein stukje gevorderd toen de mast ging vatten. De gebroeders Traber komen oorspronkelijk uit Breisach aan de Rijn. Over de gehele wereld brengen zij hun repertoire, waartoe ook stuntrijden met motoren op een staalkabel behoort. Zij waren ge contracteerd in verband met het tienjarig bestaan van het recrea tiepark. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van enkele duizenden toeschou wers. Onder het publiek is geen paniek uitgebroken. De toeschou wers hebben geen gevaar gelopen, omdat het gebied waar de ge broeders Traber optraden, wad^afgezet. De rijkspolitie en de arbeidsinspectie stllen een onderzoek in naar de juiste oorzaak van het ongeluk. DEN HAAG Het massale boerenprotest, komende zaterdag in Utrecht, gaat door. De top van de drie centrale landbouworganisaties heeft dat gistermiddag na een uren lang beraad met de gewestelijke voorzitters beslist. Het kabinet is vandaag bijeengekomen om de eisen van de boeren te bespreken. Landbouwminister Van der Stee is daarvoor van zijn vakantie in Bretagne teruggekomen. De demonstratieve samenkomst als afronding van de wilde acties, van boeren in Utrecht zal zaterdag van de landbouwers nog kontakt met uit veiligheidsoverwegingen niet in de actiecomité's. Volgens onbevestig de veilinghal, maar na alle waar- de berichten hebben de actiecomi- schijnlijkheid in het voetbalstadion té's een nieuw eisenpakket opge- de Galgenwaard worden gehouden, steld. AMSTERDAM Shaffy Theater: 9 t/m 15 aug., 20 30 uur, Hauser Orkater op avontuur. 10 aug., 22.00 uur, "De drie roomsoezen", funky der tiger jaren, close harmonie muziek. 13 aug., 22 00 uur, Zigeuner- kapel Kabanl 14 aug, 22 00 uur, jazz met dtverse groepen. 15 aug., 22 00 uur, Dixie, Jazz O'Matic Five Stadsschouwburg: 9 en 10 aug., 2015 uur, "De Lustige Witwe", Hoofdstad Operett. 11 t/m 15 aug., 20.15, Internationaal Folk loristisch Danstheater. ir, orgelconcert, Arie Keijzer, Bach. ROTTERDAM De Doelen: 10 aug., 15.00 DEN HAAG Kon. Schouwburg: 9, 10 en 15 aug., 20.15 uur, Wizn Kan mm.v. Qprry Vonk en Ru van Veen (piano). Kursaal: 9, 10 en 145 aug., 20.30 uur, "Mounfcies-Show", na de pauze Seith Gaaikema in zijn one-man show. Theater Pepijn: 9, 10 en 15 aug, 2100 uur, "Een klein concert", Liselore Gerritsen (zang), Laurens van Rooyen (piano) en Harry Sacksdoni (gitaar). Openluchttheater Zuiderpark: 9 aug, 14.00 uur, "Twee emmertjes water halen", Amstel Toneel. 10 aug, 2100 uur, Dutch Swing College Band, oi.v. Peiter Schüperoort. 14 aug, 20.00 uur, Israë lisch Folkloristisch gezelschap uit Haifa. Diligentia: 13, 14 en 15 aug, 20.15 uur. "Kwartetten", Fons Jansen, mm.v. Frans Oudhoff (piano). Grote Kerk: 15 aug, 12.46, orgelconoert Gerard Akkerhuls. veilinghal heeft ruimte voor 15.000 mensen, het stadion kan al leen op zitplaatsen al 20.000 man herbergen. De drie landbouworganisaties zoe ken bij de voorbereiding van het massale boerenprotest, dat zij zien AMSTERDAM De kleding van de 10-jarige Helene Isaac, die dins dagochtend gewurgd en geheel naakt werd aangetroffen bij het sportpark Elzenhagen in Amsterdam-noord, is terecht. De kleertjes van het meisje lagen in een bundeltje op een betonnen paal bij een brug op de Klaprozen- weg in Amsterdam-noord. De vind plaats ligt hemelsbreed geme ten op ongeveer twee kilometer af stand van Elzenhagen. Het bundel tje werd woensdagochtend vroeg ge vonden door de brugwachter. De kledingstukken zullen nauwkeu rig worden onderzocht op eventuele sporen. Het moordonderzoek heeft tot dus ver geen tastbare resultaten opgele verd. De recherche heeft veel tips gekregen. De minister over wie de afgelopen dagen het meest gesproken is, was ongetwijfeld minister Van der Stee van Landbouw en Visserij. Gisteravond kwam hij in Nederland aan voor kdbi- netsoverleg. Hij onderbrak daarvoor zijn vakantie in Bretagne. „Die eisen kennen we niet, maar we willen graag met deze comité's een gesprek hebben", aldus gisteren drs. Rinse Zijlstra, voorzitter van het overlegorgaan van de drie centrale landbouworganisaties. Het Landbouwschap heeft giste ren opnieuw de eisen van de geor ganiseerde landbouwers ter kennis van de regering gebracht. De be langrijkste eisen: Uitstel van de belastingbetaling voor landbouwers; Verlichting van de BTW-druk via compensaties; Een minder snelle stijging van de aardgasprijzen in land- en tuin bouw; Extra steun voor jonge onder nemers in de landbouw, die het moeilijk hebben met de hoge ren testand. Van de zijde van de landbouworga nisaties kunnen nauwelijljs meer concessies worden gedaan, zo bleek gisteren in de vergadering van het landbouwschap. Daarmee zou de aChtert>an zeker geen genoegen ne men. De regering overweegt van daag een reeks maatregelen ten be hoeve van de landbouw, waarmee in totaal 250 miljoen gulden ge moeid zou zijn. Drs. Zijlstra wilde gistermiddag op deze wat hij noemde speculatieve berichten geen commentaar geven. Wasmandgevangene weer ontsnapt ARNHEM De 21-jarige T. H. die kort geleden als „de wasmand- gevangene" naam maakte met een geslaagde uitbraakpoging uit de Zutphense Jeugdgevangenis, is er op nieuw vandoor gegaan. Na de ontvluchting in de mand van een Oostertoeeks wasserijbedrijf was hij snel gevangen. Ditmaal wist hij voor langere tijd te verdwijnen: sinds maandag is hij zoek na een les in metaalbew erken. Prof. Haspels: UTRECHT Van de sinds 1 juni door de Stichting directe hulpverle ning NVSH geïntroduceerde metho den „overtijdbehandeling" en ,jnen- struatieregeling" wordt de menstrua- tieregeling door de Utrechtse vrou wenarts prof. dr. A. A. Haspels af gewezen. Volgens prof. Haspels is het gevaar voor infecties te groot om deze in greep maandelijks uit te voeren. Hij vindt, ondanks de problemen die veel vrouwen maandelijks hebben, dat het booh beter is „de natuur zijn gang te laten gaan". Het gaat hierbij om één en dezelf de medische ingreep, echter met ver schillende indicatie. Bij de overtijd behandeling gaat het erom mogelijke zwangerschap al in het eerste sta dium te voorkomen, bij de menstrua- fcier egeling is het de bedoeling vrou wen, die daarvan erg veel last heb ben, voor een groot gedeelte van hun klachten af te helpen. De overtijd behandeling beoogt hetzelfde als de .morning after pill", waarbij echter tot ongeveer twee weken nadat de vrouw ongesteld had moeten worden, de behandeflLng nog zonder proble men kan worden uitgevoerd. Volgens de arts C. J. Smit, medisch coördinator van de stichting directe hulpverlening, U bi] de overtijdbe handeling in feite nog 'geen sprake van abortus. Dokter Smit zei dat de ingrepen worden uitgevoerd in de twee klinie ken van de stichting in Den Haag en in de kliniek in Zwolle. Sinds 1 juni is men overstroomd met aan vragen van vrouwen die zich met name op grond van menstruatiepro- blemen wilden laten behandelen. Velen van hen zijn echter zonder behandeling weer naar huis gezon den: „Ik ben het geheel met prof- Haspels eens als hij zegt dat Je niet moet rommelen als het n et nodig is" aldus dokter Smit. „Wij hanteren dan ook een streng indicatie-gebied voor de menstrua'tieregeling. De vrouw moet maandelijks ernstige klachten hebben, zoals zodanige pijn dat ziekteverzuim het gevolg .s, of het moet gepaard gaan met ernstige bloedingen en van lange duur zijn". Prof. Haspels vindt de overtijdbe handeling wel acceptabel, omdat het hierbij om een eenmalige ingreep gaat ter voorkoming van zwanger schap, maar als de behandeling maandelijks terugkeert, dan gaat volgens hem het risico van infectie en de daarmee gepaard gaande mo gelijkheid van ernstige complicaties een woordje meespreken. Wetsontwerp komt te laat A (Rente per 1 augustus 1974) Jazeker, u kunt bij GWK óók sparen. En goed! Op spaarboekjes en spaarrekeningen met een extra hoge rente van 6% tot 11V2 En met 11% rentespaarbrieven (looptijd 5 jaar) of 8% spaar- bewijzen (looptijd 2 jaar) aan toonder. Vraag zo'n uitgebreide folder aan. U weet toch dat de meer dan 60 GWK-kantoren ook 's-avonds en in het weekend geopend zijn? Op de stations en aan de grenzen. Handig, die GWK. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. (samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson, Heldring Pierson) WILLEMSTAD De Nederland se delegatie van de koninkrijkscom missie schijnt akkoord te zijn gegaan met het principe dat Surinamers die in Nederland wonen op het moment dat Suriname onafhankelijk wordt, de Nederlandse nationaliteit kunnen houden. Dit is van betrouwbare bron vernomen in Willemstad waar de delegaties van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen van de koningkrijkscommissie de kwestie van de nationaliteit bespreken. In conferentiekringen is vernomen dat tijdens de besprekingen naar vo ren is gekomen, dat het bezwaar van een dubbele nationaliteit kan worden opgeheven door het invoeren van een zgn. effectieve en een laten te nationaliteit. De voorzitters van de drie landelijke commissies zullen de zaak verder uitwerken. Eerder had de Nederlandse delega tie een werkstuk op tafel gebracht waarin stond dat Surinamers bij 't verkrijgen van Surinaams nationaliteit het Nederlanderschap zouden verliezen. De Nederlandse de legatie was tegen een dubbele natio naliteit. Dit voorstel viel bij de Suri naamse delegatie niet in goede aar de- De delegatieleden van de rege ringspartijen meenden dat Surina mers in Nederland zowel de Suri naamse als Nederlandse nationali teit moesten krijgen. De oppositie wilde dat dit ook het geval zou zijn met Surinamers die in hun eigen land wonen. Oud-minister dr. ir. Frank Essed meent dat de Surinamers in Neder land en op de Antillen zich zondetr Nederlandse nationaliteit twee derangs burgers zullen gaan voelen, omdat de voornaamste rechten van de burger hun dan zijn ontnomen. Ook de leider van de Surinaamse oppositie, Jaggernath Lachmon' zei een voorstander te zijn van de dub bele nationaliteit met een overgangs periode, waarin men kan kiezen voor een van de beide nationaliteiten. Hij zei een tegenstander te zijn van de opvatting dat slechts Suri namers in Nederland kunnen kiezen voor een dubbele nationaliteit. Dit laatste zou naar zijn mening slechts de leegloop van Suriname bevorde ren. Terwijl, wanneer de mensen we ten dat ze ook na de onafhankelijk heid rustig kunnen kiezen voor een nationaliteit, de heersende onrust in Suriname wordt weggenomen, aldus de heer Lachmon. Hij voegde er echter aan toe dat de Surinaamse oppositie erop blijft staan dat er een referendum wordt gehouden over de nationahtedtstewes- tie. Bij de discussie in de koninkrijks- camimissie lopen de 'emoties nogal eens hoog op. Nadat de Surinaamse afgevaardigde de heer F. Derby had gezegd, dat Nederland tijdens de ko loniale periode honderden Jaren lang Suriname had leeggeroofd, zei de professor Van der Hoeven, die de Nederlandse sectie leidt: "Wij zijn bereid om keiharde waarheden aan te horen en wij zullen ook keihard daarop antwoorden, maar men moet niet verwachten, dat wij ons als pis paaltje laten gebruiken". Toen ir. Essed van de Surinaamse sectie daarop aan het woord kwam, was het eerste wat hij opmerkte; "Qe Surinamers zullen zich van hun kant niet als urinoir laten gebruiken". DEN HAAG De verwachting, dat met ingang van het nieuwe school jaar kleuters, d!ie na juli en voor ok tober vier jaar worden, naar de kleu terschool kunnen, is voor 1974 niet uitgekomen. Minister van Kemenade van Onderwas moet het wetsontwerp hiervoor nog indienen. Dit houdt in, dat er rond nieuw jaar geen 513-200 kleuters op de kleu terschalen zullen zitten maar 10.000 minder. Het aantal van 503.200 kleu ters op 1 januari aanstaande zal daarmee, als gevolg van verminde rende bevolkingstoeneming, 2.000 kleiner zijn dan bij het begin van dit jaar. De maatregel voor verschuiving van de toelatingsileeftijd voor kleu ters bij de aanvang van het nieuwe schooljaar opdat elke kleuter tenminste twee jaar op de kleuter school kan zitten was in een con cept wetsontwerp neergelegd. Bi] de begrotingsbehandeling in de Eerste Kamer had minister van Kemenade gezegd binnenkort het wetsontwerp in te dienien. In het georganiseerde overleg on derwijszaken deden zich nadien moeilijkheden voor. Daardoor werd de indiening van het wetsvoorstel vertraagd. Binnenkort zal het, aldus het ministerie, de Tweede Kamer worden aangeboden. De verlag, ng van de toe!aitmgsleeftijd voor kleu ters bij de aanvang van een nieuw ^schooljaar kan daardoor niet voor augustus 1975 worden verwezenlijkt. DEN HAAG Tegen een benoe ming van PvdA-voorzitter André van der Louw tot burgemeester van Rot terdam, zijn de christen-democrati sche ministers in het kabdne!t-Den Uyl vooralsnog sterk gekant Binnen enkele weken zou over de benoeming beslist moeten worden. Van der Louw heeft vooral sterke papieren bij zijn Rotterdamse partijgenoten. Ook Commissaris van de Koningin mr. M. Vrolijk, zou de PvdA-voorzJt- ter nummer één op zijn lijstje heb ben geplaatst. De tweede-kamerfractie van de PvdA en de PvdA-ministers, gaan min of meer schoorvoetend akkoord met een benoeming van Van der Louw, zorgelijk kijkt men aan tegen de vraag wie de nieuwe partijvoor zitter moet worden. Nu de christen-democratische mi. nisters in verzet komen tegen Van der Louw worden in PvdA-kring toch weer andere mogelijke kandida ten genoemd: de Groningse burge meester H. G. Buiter en zijn Delftse collega ir. A. P. Oela Het verzet van de christen-democratische mi nisters wordt gevoerd door de twee kamerfracties en de Rotterdamse partijgenoten. De christen-democra ten zien dit verzet als een antwoord op het bezetten door de PvdA van alle wethoudersplaatsen in Rotter dam, Van der Louw bezwaren

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7