"We worden er wel eens moedeloos van" Vergeetachtigheid van Kr et Leidse reinigingscontroleurs: Overleg over college? AANTAL TROUWE VRIJWILLIGERS DIENSTCENTRA IS KLEIN Opgelucht afscheid van Kret DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1974 LEIDEN Sinds in Leiden in maairt van dit jaair twee geüniformeerde reinigingscontroleurs werkzaam zijn, is de stad schoner. Er drijft minder troep in de grachten, de stra ten zien er schoner uk. Maar toch Een middagje op stap met de heren T. de Roode en B. van den Berg leert, dat we er hier en daar in Leiden nog steeds een grote troep van maken. Op 5 maart zijn ze officieel als reinigdngsciontrole begonnen, na eerst een periode stage te hebben ge lopen dn Rotterdam. Voor Leiden 'n primeur, twee heren in uniform met een eigen auto, die constant de schoonheid van deze stad in de ga ten houden. En desnoods streng op treden, door middel van een proces verbaal. De stad is minder vuil, is him overtuiging. "We bereiken toch wel wat. De mensen die we een keer tot betalen hebben gedwongen, kij ken een tweede keer wel uit". Bij de gemeentelijke reinigingsdienst is men in ieder geval content met het werk van beide heren. De heer G. J. Ezendam, chef van de buitendienst, zegt: "We kregen altijd al een hoop klachten, waar vroeger dan een op zichter, als hij tijd had, achteraan moest. Dit slaat veel meer aan, want zij zijn in uniform". De heren De Roode en Van den Berg beginnen de dag met het raad plegen van het klachtenboek van de reinigingsdienst en gaan daarna op pad. De klachten natrekken en surveilleren, altijd met zijn tweeën. Praten ifiet de mensen, die bewust of onbewust, de stad bevuilen. En als 't nodig is, schrijven ze een bon. Want, zegt Van den Beig: "Het is hoofdza kelijk een kwestie van mentaliteit". De Roode: "Het is tegenwoordig zo: vandaag kopen ze een nieuw bank stel en dan moet morgen het oude weg". Autosloperij Van de aanwezigheid van de rei nigingscontroleurs gaat ongetwijfeld een preventieve werking uit. Ander zijds: "Je vraagt je ook wel eens af, waarvoor Je werkt", zegt De Roode en Van den Berg vult aan: "Je wordt er wel eens moedeloos van". Die ge voelens komen boven bij de zoveelste visite aan die plekjes van Leiden, waar het vuil al honderden malen door de reinigingsdienst is wegge haald, maar waar het, door welke oorzaak dan ook, altijd weer een troep wordt. Zoals in de Marnixstraat, waar een clandestiene autosloperij is gevestigd. Autowrakken, oude ban den, glassplinters en zitkussens ont sieren de straat, tot ongenoegen van de bewoners, die terecht klagen. De toegang naar de dr. Van Voorthuy- zenschool is vaak versperd. De Roo de: "De gemeente is op zoek naar 'n terrein, waar ze al die autoslopers een plaats kunnen geven. Dat is hard nodig. Iedere keer als we hier komen, is het een troep. Je gaat te genover de buurt eigenlijk voor schut. Als het zo hier nog lang duurt, moet er maar ingegrepen worden". Tot de bijna dagelijkse route van de reinigingscontroleurs behoort ook de Broekweg, midden in de polder. Daar aangekomen treffen we langs de waterkant puin, kabels, kisten en dozen aan. Kennelijk met de auto gebracht en zo weggegooid. "We heb ben het hier vanmorgen nog laten opruimen", zegt Vam den Berg. "We hebben hier al tonnen vuil wegge haald. Aan de overkant hebben we 't laten beplanten, maar of het helpt"? De Roode: "Je staat er soms versteld van, wat de mensen soms weggooien. Antieke spullen, waar later veel geld voor geboden wordt. Het is ongeloof lijk". Wie de Broekweg uitrijdt en rechtsaf slaat, komt uit in de nog ombebouwde vlakten van de Meren- wijk. En zal daar ergens in veel geval len een aantal op elkaar gestapelde autobanden aantreffen. Zoals ook gisteren. "Die hebben ze zaterdag neergegooid", aldus De Roode. "Morgen komen ze terug om ze te verbranden. Het ijzer halen ze er uit, want dat is geld waard". Bonnen schrijven helpt niet altijd: rotzooi verzamelen kan lucratief zijn. De reinigingscontroleurs zullen het blijven bestrijden. In de toekomst zullen er wellicht meer nodig zijn, meent de heer Ezendam. "Dit is nog maar het begin. Je zou het ver der moeten uitbouwen. Ook bv. door middel van voorlichting óp scholen". Maar de tijd is nog ver weg, dat men sen als De Roode en Van den Berg overbodig zullen zijn. Wie om zich heen kijkt, kan dat dagelijks consta teren. (Foto's Jan Holvast) Op een kaart wordt exact bijgehouden, waar in Leiden laadkisten staan. Links de heer De Roode en rechts Van den In de Merenwijk. LEIDEN Het overleg tussen CDA, WD, SGP/GPV en CPN dat gister avond is gevoerd, heeft er toe geleid, dat het CDA en de WD nu, met instemming van beide andere partijen stappen zullen ondernemen om met de PvdA en de combinatie PPR/PSP/D'66 alsnog beraad te voeren over de vorming van het nieuwe college van wethouders, dat begin'volgende maand wordt gekozen Zoals bekend hebben deze fractie besloten een pro- gramcollege te vonnen, waarin de andere partijen niet vertegenwoordigd zullen zijn. De bijeenkomst van gisteravond werd gehouden op initiatief van het CDA, dat hiermee de gewoonte, dat alle fracties overleg plegen over de vorming van het toekomstige college wilde voortzetten. Bij de Broekweg. KOM NU UITZOEKEN Welk prima betaald werk je wilt doen: voor een dagje, een weekje of langer. Dag- Of nachtwerk. KOM SNEL! VERDIEN VEEL. Kantoor Leiden ook 's Zaterdags open (11.00-16.00 u.). UITZENDBUREAU LUBA Het cassette huis In de beste merken. Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. Uw juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN In de praktijk blijkt dat het aantal trouwe vrijwilligers be trekkelijk klein is, zodat nieuwe vrfjwillgers bij het dienstencentrum be trokken moeten worden. Dit staat in het jaarverslag over 1973 van de Stichting Dienstencentrum Leiden, waarin wordt geconstateerd dat het jaar 1973 oa. door een directiewisseling niet zonder moeilijkheden is ver lopen, maar aan de andere kant een volle inzet te zien gaf bij de mede werk (st)ers. De dienstencentra van de stichting (voor bejaarden en hulpbehoevenden) breidden zich vorig jaar in aantal uit: er kwamen er twee bij, en wel in Tuinstadiwjjk en in het Noorderkwartier. Wat het dienstencentrum Binnenstad betreft wordt in het jaarverslag geconstateerd dat de speciale opbouw van de bevolking in de binnenstap het werk bijzonder bemoeilijkt. Volgens het verslag is hier veelvuldig contact met andere dienstverlenende instanties noodzakelijk. Voor de hulppost Meerburg is blijkens het Verslag ondanks pogingen vanuit het hoofdbureau nog steeds geen ruimte gevonden waar bejaarden elkaar kunnen ontmoe- teen. In Noord komt volgens het verslag het dienstencentrum moeizaam op gang. „Het zal een lange aanlooptijd vergen om het vertrouwen van de be woners van de wijk te winnen", aldus het jaarverslag van de stichting. In het Leidsch Dagblad van zater dag jl. konden we lezen dat wethou der Kret vindt, dat hij het werk van de Werkgroep Milieubeheer rustig naast zich neer kan leggen. Naar zijn mening zou onze werkgroep al leen maar kritiek uitoefenen en geen alternatieven uitwerken. Je vraagt je af of je op zo een opmerking moet reageren. LEZERS SCHRIJVEN In de eerste plaats kan kritiek toch op zich zelf bijzonder belang rijk zijn, ook als er géén alternatie ven bij worden gegeven. En in de tweede plaats heeft onze werkgroep zich op dat laatste punt toch niet on- betugd gelaten. Om de voornaam ste dingen te noemen: Het uitwerken van verbete ringen van het openbaar vervoer als alternatief voor de Leidse Baan. Het voorstel om een experimen teer project voor het vervoer in het Leidse Baan-gebied uit te voeren, dit voorstel is door drie opeenvolgende ministers van Verkeer en Water staat gesteund en is voor een deel in uitvoering. Het voorstel tot stichting van 'n Nationaal Landschapswerk tussen Den Haag en Leiden, de oprichting van de Stichting. "Horst en Voorde" is daar de eerste aanzet toe. Medewerking aan het tot stand brengen van een beheersadvies voor de hakhout-bossen in de Duiven- voordse Veenzijdse polder. Een voorstel van een andere op zet van het busvervoer in de Leidse agglomeratie. Het uitwerken van een vervoers- baar vervoer tussen Alphen en Lei plan voor het autoverkeer en open den als alternatief voor het aanleg gen van Rijksweg 11 en secundaire- weg 6. Medewerking aan een alterna tief plan voor de geplande weg over de gedempte Trekvliet in Leiden. Het uitwerken van een alterna tief bouwbeleid voor de Leidse Uni versiteit waarbij het gaat om een integratie van de stad en de Univer siteit.' Medewerking aan het werk van de Werkgroep Fiets bij het opstellen van fietsrouteplannen in Leiden en omgeving. Het uitwerkenl van alternatieven voor de ontwaterings-plannen in het bekengebied rond Winterswijk. Een voorstel voor het beheer van de Leidse grachten-muren. Zou de heer Kret dit alles hebben vergeten? Het is voor de inwoners van Sas- Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. senheim dan maar te hopen dat hij daar wat minder vergeetachtig wordt. H. A. UDO DE HAES, Werkgroep Milieubeheer. In het Leisch Dagblad d.d. 4-8 j.l. blijkt weer eens hoe weinig de heer Kret opheeft met een democratisch bestuur. Hij wijst erop dat vroeg tijdige inspraak noodzakelijk is. De verschillende wijkcomité's in Leiden hebben al talloze malen meegemaakt dat inspraak betekende ingelicht worden over plannen waartoe de be sluiten al genomen waren. (De Trekvliet-affaire is hier een voor beeld van. Kwamen de werkgroep milieubeheer en het wijkcomité hier niet met een vrij ver uitgewerkt al ternatief?) Als er dan noodgedwon gen actie wordt ondernomen spreekt de heer Kret van „zin doordrijven". Zo noemt hij „de Oude Morsch" die de Morsstraat zou willen afslui ten. Dit is een voorbeeld van moed willige misleiding. Reeds bijna twee Jaar lang heeft de „Oude Morsch" erop aangedrongen een verkeerscir culatieplan voor de buurt, dat in overleg met alle belanghebbenden (o.a. de winkeliers uit de Morsstr.) is ontstaan, uitgevoerd te krij gen, waarbij de le Binnenvestgracht en de Narmstraat voor doorgaand autoverkeer worden afgesloten, ter wijl de verkeerssituatie in de Mors straat ongewijzigd blijft. De heer Kret is vele malen in discussie ge treden over dit onderwerp en weet heel goed dat er van afsluiting van de Morsstraat alleen sprake zou zijn in de verre toekomst indien er een wandelpromenade die aansluit op het winkelgebied van de Haarlem merstraat van gemaakt zou kunnen worden dit alles in het kader van het geleidelijk autovrij maken van de binnenstad. Wanneer er door de volharding van buurtcomité's tenslot te toch resultaten uit de bus komen die de leefbaarheid van een wijk vergroten claimt het CDA dat dit door hun buitengewone activiteit is bereikt zoals in hun verkiezings-ad- vertentie was te lezen m.b.t. de ver beteringen in de Haver en Gort buurt. En dat terwijl de bewoners daar zelf voor een voortreffelijke re novatieplan hebben gezorgd en zij wel tot vier keer toe de straat heb ben moeten opbreken om alleen de verkeerssituatie die inderdaad on houdbaar was verbeterd te krijgen. Derhalve nemen wij opgelucht af scheid van deze „Bouwer". J. ARENDS Narmstraat 16 Leiden. LEIDEN De buurtactiviteiten in de Kooi tijdens de laatste vakantieweek zijn in volle gang. Zelf prikstok meebrengen, dan gaan we de wijk schoonmaken", luidde het advies gisteren. Vrijdag worden de festiviteiten afgesloten met een kermis(Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3