LEIDSCH m DAGBLAD Nixon werkt aan afscheidsrede Toch dubbele nationaliteit voor Surinamers vandaag Agente verstopte Aage M. Halfvolle Koffiemelk President overweegt nu om ontslag te nemen Stijgend aantal werklozen Aantal kanker patiënten neemt toe VOLKSMODDERBAD ssasït-jarss EPILOOG Baldur von Schirach overleden DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1974 OPGERICHT I MAART I860 34393 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Energiecrisis zorgde voor geboortegolf in Engeland LONDEN (UPI) In Britse ziekenhuizen zijn zoveel kraambedplaatsen besproken dat de directies later in het jaar 'n hausse in baby's ver wachten die het gevolg is van de energiecrisis en het uit vallen van de televisie in de afgelopen winter. Een woordvoerder van de Britse vereniging voor gezins planning zei: „De mensen kunnen zichzelf niet meer vermaken. Als daarom het confectie-amusement uitvalt nemen ze hun toevlucht tot ie oudste vorm van vermaak die er bestaat". i Nederlanders, Surinamers en An. tillianen praten in Willemstad over de kwestie van nationaliteit. Het gaat er soms fel aan toe. Prof. mr. J. Van der Hoeven (rechts), die de Nederlandse de legatie leidt, zei op een bepaald moment, dat de Nederlanders zich niet als "pispaal zouden la ten gebruiken". Ir. Essed (links) van de Surinaamse delegatie bleef het antwoord niet schuldig: En w(j niet als urinoir.". Maar ondanks de emoties schünt er een akkoord in de lucht te hangen. De Nederlandse dele gatie is overstag gegaan en wil toestaan, dat Surinamers, die op het moment, dat Suriname onaf- hankelijk wordt in Nederland vertoeven, ook de Nederlandse nationaliteit kunnen houden. De haken en ogen, die er dan ver der aan zouden zitten, zouden la ter worden uitgewerkt PAGINA 7 18 PAGINA'S Weinig optimisme over de confe rentie over Cyprus PAGINA 6 De derde pagina ter inleiding van het komende voetbalseizoen PAGINA 9 Gele kaarten voor Neeskens en Cruüff PAGINA 11 Europese boeren: veroorzakers of slachtoffers inflatie? PAGINA 13 Pas ontdekt vioolconcert van Pa- ganini krijgt wereldpremière op de grammofoonplaat PAGINA 15 Extra Watergate vanavond op tv HILVERSUM (ANP) In ver band met de laatste ontwikkelingen in Washington, verzorgt de NOS-te- levisie vanavond na afloop van het laatste journaal op Nederland 1 om 23.10 uur een extra Watergate-uit- zending. LEIDEN/ALPHEN/LISSE Het aantal werklozen in het rayon Lei den van het Gewestelijk Arbeidsbu reau is de afgelopen maanden geste gen van 1823 tot 1910. Dit houdt in dat meer dan 3.5 procent van de mannelijke beroepsbevolking zonder werk is. Het aanbod van vrouwelij ke arbeidskrachten steeg in Juni ook flink: van 381 tot 483. In Alphen a..d Rijn beweegt de ar beidsreserve zich evenals in Lisse op een veel lager niveau. In beide ge meenten is ruim 1 procent van de mannelijke beroepsbevolking zon der werk. Eind Juli waren er in Al phen 302 werklozen en in Lisse 215. Werkloze vrouwen waren er in deze gemeenten respectievelijk 112 en 128. Opvallende ontwikkeling in geheel Zuid-Holland is, dat de werkloosheid onder vrouwen toeneemt sterker dan onder mannen. Van het totale werk- lozenbestand in de provincie is bij na 70 procent terug te vinden in de drie grote steden Den Haag, Rotter dam en Leiden. Deskundigen zijn er van overtuigd dat de werkloosheid de komende maanden nog fors zal stijgen. UTRECHT Elk Jaar worden er in Nederland ongeveer 36.000 nieuwe gevallen van kanker ontdekt. In ons land overlijden jaarlijks ongeveer 15.000 mannen en 11.000 vrouwen aan een of andere vorm van deze ziekte. In de gehele wereld neemt het aan tal kankerpatiënten voortdurend toe. Daarbij spelen factoren een rol als de vergrijzing van de bevolking, leefgewoonten en kankerverwekken de stoffen in het milieu. Deze gege vens zijn afkomstig van het Ko ningin Wilhelm in a Ponds, de Ne derlandse organisatie voor de kanker bestrijding, dat eind van deze maand heit 25-Jarig bestaan viert. Zuidwestelijke wind WASHINGTON (UPI/AP/Reuter/AFP) President Richard Nixon heeft de Republikeinse Congresleiders mee gedeeld dat hij zijn ontslag overweegt. Een medewerker van de president heeft meegedeeld dat Ray Price, de eerste toespraakschrijver van Nixon, bezig is aan de afscheids rede. Het stuk moet morgen al klaar zijn. ,,Hij treedt af, maar we weten nog niet precies wanneer", zo zei een medewerker van Nixon. De redevoeringenschrijvers zouden de indruk hebben gekre gen dat de verklaring op zeer korte termijn nodig is. Zij moeten er constant aan blijven werken. Het Newyorkse blad Daily News zegt in de omgeving van het Witte Huis te hebben ver nomen, dat Nixon in overleg met zijn naaste raadgevers beslo ten heeft zijn aftreden morgen bekend te maken tenzij er op het laatste ogenblik iets tussen zou komen". dat ümpeaohmentproces, zeflfs in het geval dait Nixon aftreedt, tot en met een uitspraak van de Senaat moet worden afgerond. ,De zaak heeft te lang en te ver gevoerd om niet met de slotconclu- dewèrker Alexander M. Haig heeft sie te worden voltooid", zei Mans- Volgens het blad Sun-Times van Chicago werkt vice-president Ge rald Ford ook aan 'n verklaring: de rede die hij zal uitspreken wanneer hij president geworden is. Ford ont kent dit bericht. Nixon's naaste gisteren een uur lang vertrouwelijk met Ford gesproken hoogte te brengen rijkste staatsaangelegenheden. Het blad schrijft ook dat het bureau van de vice-president al een lijst met namen neeft opgesteld van veer tien kandidaten voor de field tegen verslaggevers. Hij «telde hem op de met nadruk dat het hier een per- de belang- soonlijke mening betreft en dat de Senaat als geheel een beslissing moet nemen wanneer déze figuur zich zou voordoen. &auuiua cij vuui uc uvciname - het vice-presidentsschap. Oud- handelwijze minister van Defensie Meivin Laird zou de meeste kans maken. Diverse Republikeinse senatoren hebben contact opgenomen met pre sident Nixon en druk op hem uit geoefend om af te treden, zo ver klaarde Senator Edward Brooke van Massachusetts gisteren. ..Er is een boodschap van die strekking naar de president gestuurd", vertel de Brooke aan Journalisten, „maar voor zover mij bekend is er nog geen antwoord gekomen". Brooke weigerde te zeggen welke senatoren de boodschap hebben on dertekend. Hij zei hen echter wel te kennen. Brooke zei van mening te zijn dat aftreden altijd bare mogelijkheid" is geweest. Mansfield zei dat een dergelijke precedent heeft. De Senaat heeft eens een impeachment- procedure tegen een federale rech ter doorgezet nadat de man was afgetreden. Parkeerterrein bij viaduct in Oegstgeest denk dat Nixon thans duidelijker geest aftreden denkt dan ooit te OEGSTGEEST Minister Wes- uitvoer- terterp (Verkeer en Waterstaat) „Ik heeft aan de gemeente Oegst- rijkssubsidie toegezegd fractieleider in de Senaat. Hugh Scott, gezegd dat Nixon elke onderstelling over zijn onschuld medeplichtigheid bi) het onder tafel ÖTrzlJds'te wrtetara. worden aangerekend Brooke wilde niet zeggen of schouwd als een van de weinigen die Nixon zou kunnen doen besluiten om zijn uitzichtloze strijd te staken. Senator Mike Mansfield, de Demo- hoeve va: cratisbhe fractieleider, gaf lnmid- openbaar dels als zijn persoonlijke mening dat den". f 76.800. Met deze subsidie komt het ren", aldus Broeke. „Hij weet hoe uit. ri]k tegemoet in de verwervings- en gesproken de Senatoren van beide aanlegkosten van een zg. park-and- partijen denken", zo voegde hij er nde voorziening bij het viaduct in aan toe. rijksweg 44 over de Rijnzichtweg. vervoer tussen Oegstgeest, Noord- wijk en Katwijk enerzijds en Am sterdam, Schiphol en Den Haag an- de inbraak heeft ge- torpedeerd en dat de overblijvende vraag luidt „in hoeverre hem dit kan stalling" 0p~een stuk grond naast de koffietent nabij het viaduct, a- buspassagiers hun voertuig kwijt tor Barry Goldwater, de Republikein- kunnen. Tot op heden wordt se presidentskandidaat uit 1964. tot het parkeren van auto's gebruik ge- degenen behoort die Nixon hebben maakt van de middenstrook op de aangeraden om thans af te treden. Rijnzichtweg, terwijl fietsen veelal Goldwater wordt door velen be- worden neergezet onder het viaduct. De rijksbijdrage wordt verleend in het kader van de „Beschikking bij dragen voor voorzieningen ten be- het wegverkeer en het de ste- DEN HAAG/RIJSWIJK De Nederlandse politie dreigt opnieuw ernstig in opspraak re komen nu uit gelekt is, dat dinsdag Jl. vrijwe lge- lijktijdig met de arrestatie van de Haagse meesterkraker Aage M. (32) ook een agente van het politiekorps in Rijswijk is aangehouden. De vrouw, die deel uitmaakt van het Rijswijkse rechercheteam, is aange houden door de rijksrecherche. Zij wordt ervan verdacht Aage M. één of meer dagen in haar woning in Rijswijk onderdak te hebben ver leend. De Haagse justitie heeft haar De agente, die Aage M. ver- arrestatie geheim gehouden, maar stopte. de aanhouding is vandaag op vra- i onze kramt wel bevestigde Volgens de Haagse officier van Justitie mr. C. van Steenderen wordt nog onderzocht of de agente zich eventueel ook heeft schuldig ge maakt aan het doorgeven van in lichtingen aan Aage M. en het aan nemen van beloningen daarvoor. De vrouw is in verzekering gesteld. Mr. Van Steenderen zei ons vanochtend dat er vooralsnog niet wordt ge dacht aan een verband tussen deze arrestatie en de aanhouding en kele maanden geleden van de Zoe- termeerse rechercheur Piet Z. Hij werd ervan beschuldigd Aage M. zo- ROTTERDAM Een schade van ongeveer een miljoen gulden werd gisteravond aangericht toen een kade rondom een opgespoten terrein naast de Van Brienen- oordbrug doorbrak. Een modder stroom Wacht grote schade toe aan ongeveer tweehonderd volks tuintjes en huisjes op de com plexen Toepad en Kweeklust. Het terrein werd met enkele tiental len centimeters modder en water bedekt. De dijk begaf het gisteravond omstreeks tien uur. In zeer korte tijd bereikte de stroom de volks tuincomplexen en een deel van de Joodse begraafplaats. Bewoners van de volkstuinhuisjes moesten overhaast vluchten, soms in rub berbootjes (foto links onder) en konden maar weinig huisraad meenemen. Sommige huisjes zijn verzakt. Het Rotterdamse bagger bedrijf Volker heeft het gat in de dijk gedicht en heeft de hele nacht doorgewerkt om de modder en het water weg te zuigen. fles 1000 gram ZOOÓT danige inlichtingen te hebben ver strekt, dat hij daardoor lange tijd uit handen van de politie kon blij- Mr. van Steenderen kon in dit sta dium van het onderzoek niet beves tigen of de aanhouding van de agen te eveneens is voortgevloeid uit het afluisteren van de telefoongesprek ken van Aage. De Rijswijkse politie commissaris P. Schultz had geen en kel commentaar. Hij zei: 'Dat is uit drukkelijk aan de officier van Justi tie of het hoofd van het parket voor behouden. Ik wil hier niets op zeg gen". De Nederlandse delegatie bij de Koninkrijkscommissie schijnt vanmorgen alsnog overstag te zijn gegaan: Surinamers die in Nederland wlonen op het mo ment dat het Rijksdeel overzee onafhankelijk wordt, kunnen de Nederlandse nationaliteit hou den. Dat is een verstandige beslissing. Men kan mensen, voor wier aanwezigheid hier Nederland historische verantwoordelijk heid draagt, niet van de ene dag op de andere tot tweede rangs burgers maken. De Bijl mermeer-express zal met grote regelmaat op Schiphol blijven arriveren, dat wel. want vele Surinamers zullen voor de bui binnen willen zijn. Ook wan neer de onafhankelijkheidspro cedure met bekwame spoed ver loopt zullen die laatste contin genten niet gering zijn. Voor veel Surinamers is Neder land nog altijd het beloofde land met zijn welvaart en zijn sociale zekerheid. Dat velen hier mislukken en door hun fundamenteel andere leefpa troon tussen het beton of de wallen geïsoleerd raken is deels «en gevolg van de onvoldoende opvang hier, deels een gevolg van de onvoldoende voorlich ting in Paramaribo. Voor dat .laatste draagt mede de Suri naamse regering schuld die met de exodus van de bevolking een stuk sociaal-economische poli tiek afwentelt. Maar de grootste hap moet toch in de Nederlandse brievenbus güjden. Een stukje imperium dat nauwelijks de naam van wingewest mocht dragen, werd rijksdeel. De bewoners werden onze buren. Het zal Nederland sieren als het in de epiloog van het koloniale geschiedenisboek in elk geval de consequenties van de menselijke gelijkwaar digheid uitdraagt. Leider van de Hitier jugend BONN Baldur von Schirach, in de Hitler-tijd jeugdleider van het Duitse R'.Jk. is vanochtend op 67- Jarige leeftijd in Kroev aan de Moe zel over eden. Het militaire tribunaal in Neurenberg veroordeelde hem kort na de oorlog tot twintig Jaar ge vangenisstraf. In 1966 werd hij op vrije voeteD gesteld Von Schirach die na zijn. periode als nazi-Jeugdleider (van 1733 tot 1940) tot Rijksstad- houder en gouwleider van de rijks gouw W»ren werd benoemd, erken de voor het internationale tribunaal in Neurenberg schuld aan het feit, dat hij de jonge generatie had op gevoed in geloof sen trouw aan Hit^' Ier. „Het is mijn schuld" aldus Von Schirach. „dat de Duitse jeugd de man aanhing, die een miljoenvou- dig moordenaar was. tk droeg voor de jeugd de verantwoordelijkheid, zij zelve is zonder schuld De ras senpolitiek van Hitler was een mis daad, die de ondergang van vijf mil joen Duitsers en van alle Joden heeft veroorzaakt". Deze bekentenis van Voa Schirach maakte diepe in druk op het tribunaal tn Neurenberg en braent zelfs de zeer ongemakke lijke Amerikaanse aanklager Dodd ertoe Von Schirach geluk te wensen met zijn „dappere houding". Vroe gere adjudanten van Von Schirach getuigden, dat hij antisemitische uit latingen had gedaan ouder de druk van Bormann en haalden gevallen aan, dat hij ten gunste van de Jo den tussenbeide was gekomen. Von Schirach gaf overigens toe Hitier trouw x zijn gebleven en aan geen putsch tegen de „Führer" te hebben deelgenomen. Baldur von Schirach tn zijn glorietijd Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642. Eigen parkeerterrein. LEIDEN (4ooo m-) Lange Gracht blaart de City-Ring). Tel. 01710-21645' bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1