Deze uitdaging beantwoordt uitstekend aan mijn eerzucht Supporter Joop Duijndam: "Wij zorgen voor de franje" 'In een grensgeval vlagde ik..' Noordwijk nog elk jaar op op Blitz-toer Quick Boys-trainer Perdijk: 'AFWACHTEN WIE JE KRIJGT' -Qxtra. WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 KATWIJK Voetballers schrijven het begrip „zelfdisci pline" doorgaans niet met hoofdletters. Quick Boys' nieu we trainer Ger Perdijk zegt het zo: „Voetballers zijn van nature lui". Als wil hij zijn Katwijkse pupillen, die zojuist met een duintraining op pittige wijze hebben kennis ge maakt met het nieuwe seizoen, niet bij voorbaat tegen zich opzetten, voegt de Gouwenaar er snel aan toe, dat hij zelf ook niet altijd tot de aktiefsten behoorde. KATWIJK Met de komst van neutrale grensrechters zijn ook de "clubvlaggers" in het zater dagvoetbal aan de kant gezet. Tot degenen, die door de KNVB zijn af geplagd, behoort Bram Haas noot. Tien jaar was hij bij Quick Boys langs de lijn te vinden. Of liever gezegd daar in de buurt. "Ik leefde altijd zo mee dat ik de lijn niest zag. Ik stond dichter bij de lij nen van het zestienmetergebied. Zozeer deed ik mee". Als men weet dat zijn broer Arie in het hart van de Quick Boys-defensie staat kan men zich afvragen of Bram Haasnoot niet te dicht bij het elf tal stond. "Misschien. Ik was al tijd bij de voorbereiding, ik train de altijd mee. het hele Jaar. Ik was een van de weinigen, die nooit verstek liet gaan. Ik wilde ook al tijd bij de bespreking zijn. Als Je het zo bekijkt kan Je stellen dat ik er te veel bij zat". Haasnoot is nogal eens partijdigheid verwe ten: hij heeft in ieder geval zel den of nooit risico voor zijn club genomen. De openhartige Quick Boy ontkent het niet: "Ik geloof dat ik voor de meeste ploegen een slechte grensrechter was. Echt slecht was ik niet. Ik was scherp. Op het moment dat de bal werd geschoten vlagde ik al. Oneerlijk ben ik nooit geweest. Ik heb nog nooit van een scheids rechter gehoord, je bent partijdig. Vaak heb ik Juist complimenten gehad". Een slechte naam heeft Haasnoot bij concurrent Noord- wijk gehad. "Ik heb daar wat te horen gekregen. Alleen aan het eind van de vorige competitie hoorde ik dat ze om Bram Haas noot riepen. Ze zouden mij toen liever hebben gehad dan Piet Vink. Als het bij mij een grensge val was dan vlagde ik. Piet wilde de vlag dan nog wel eens omlaag houden. Wat hem is gebeurd te gen Nunspeet en CSVD zou mij nooit overkomen zijn als Quick Boys zo laag had gestaan. Piet was altijd veel te eerlijk. Hij was in dienst van de KNVB. Ik wil niet zeggen dat ik in dienst was van Quick Boys, maar ik was meer clubman. Ik kon het ook altijd moeilijk hebben als Quick Boys had verloren. Op dat punt ben ik net als Arie. De eerste uren heb Je er de pé in. Piet Vink was anders Die bleef zichzelf. Ik vond hem verschrikkelijk goed. Hij zei ook niets tegen supporters. Ik wel. Ik praatte altijd veel, al heb ik wel gelee-d dat je lak moet hebben aan het publiek. Soms werd ik agressief als toeschouwers achter me fe keer gingen, maar ik heb het nooit afgereageerd op de te genpartij". Bij woorden is het niet altijd gebleven. Zo'n drie jaar ge leden ging bijvoorbeeld Kozakken Boys duidelijk tot daden over. "In de thuiswedstrijd tegen Kozakken Boys kwam een toeschouwer op me af. Die gaf ik een trap tegen z'n achterwerk. We pakken je nog wel, als je naar ons toe komt. klonk het meteen. In Werkendam stonden ze me in derdaad op te wachten. Hjj is er bij riepen ze, toen ik de bus uitkwam. Voorlopig hielden ze zich nog rus tig, maar toen ik voor de eerste keer vlagde vlogen de kluiten om mijn oren. Enfin, de wedstrijd ging verder, Quick Boys kwam met 2-1 voor te staan en in de laatste minuut was er zo'n twijfel geval. Moest ik vlaggen of niet? Dan moet het maar gebeuren ook, dacht ik en ik stak die vlag omhoog. De scheidsrechter floot en hield het meteen voor gezien. Quick Boys had gewonnen en dat zou ik merken ook. Na afloop dromden de supporters van Ko zakken Boys om me heen en trapten me toen ik het veld afwil de. Een bestuurder moest me de kleedkamer inloodsen. Drie kwar tier heb ik zitten wachten tot iedereen weg was. Verder heb ik het nog eens met iemand aan de stok gehad in Sprang Capelle. Die gaf ik ook een trap tegen z'n achterste. Ik dacht dat het een supporter was. Later bleek het een bestuurder te zijn". Neutrale grensrechters zullen nu de wacht overnemen. Haasnoot: "Ik ge loof wel dat hèt beter is. Je hebt minder gezeur van de tegenstan der. Ik zal het missen, hoewel ik ook vaak in de clinch heb gele gen met eigen spelers". JAN PREENEN. Door Jan Preenen kreeg hij als 36-Jarige de b-licentie. Met zijn vijfjarige ervaring bij De Zwerver (jeugdtrainer) en zondag- vierdeklasser Westerkwartier voldoen- de om hem als oefenmeester te laten promoveren naar de eerste klasse. Een "Ik moest ook wel eens gestimu- sprong van drie afdelingen. .Toen ik leerd worden. Allemaal wil Je wel het eerste gesprek bij Quick Boys eens een trainer uitproberen. Bij had gehad dacht ik, die baan krijg ik Olympia heb ik een trainer meege- nooit. Toen ik later hoorde dat ik maakt, die daar niet zo best tegen toch kon komen sprong ik een gat in kon. Op het laatst stond die ook bij- de lucht. Ik kwam immers van een na alleen op het oefenveld. Bij wijze vierdeklasser. Van de andere kant zeg van spreken dan. Nu ik zelf training ik, ik heb genoeg moeten doen om geef wil ik niet van ophouden weten, dat b-diploma te verdienen. En dan De tijd dat er gegaan moet worden kan er wel gezegd worden dat die moet er ook werkelijk worden ge- diploma's te gemakkelijk worden uit gaan. Ik heb echter wel geleerd dat gereikt, maar ik moet Jaap v. d. Je er niet alles uit kimt halen. Een Leek, dat b-diploma nu nog eens zien halen". Niettemin beschouwt Perdijk voetballer is bijvoorbeeld geneigd het laatste stukje van een sprint ffrat rustiger aan te doen. Wil Je iemand 100 meter laten sprinten dan zul Je 'n ^proi^g afstand van KO meter moeten uit- Kwartier zetten. Het ligt ook een beetje in het paging. „Zonder voetbalspel opgesloten dat spelers ^fntV^°rdTt "^kend luier zijn dan atleten, om maar "wÊjfcg—1 wat te noemen. Als de voorhoede de bal is staat de aohterhoede stdl" mijn eerzucht. Je moet veel gemotiveer der werken. Daar staat bijvoorbeeld tegenover dat een taktisch praatje ge- Door de roep om meer doelpunten op makkelijker is. In het verleden moest QuickBoys thuishonk Nieuw Zuid, ik spelers op taktisch gebied opvoe- maar vooral ook geïnspireerd door den- Hier bij Quick Boys mag Je aan- de wereldkampioenschappen wil Per- nemen dat het taktisch denken al bij dijk daarom iets van het totaalvoet- de Jeugd, begint, ik heb graag dat i Oranje proberen men. "Je moet natuurlijk als ama teurclub wel uitkijken dat Je Je niet forceert dat je niet te hoog grijpt. De het idee dat alles middenweg in dit geval lijkt me om het 4-4-2 systeem van mijn voorgan ger Van der Kuil over te nemen en dat een wat aanvallender karakter te geven, te beginnen met opkomende vleugelverdedigers en offensieve mid denvelders, waarbij anderen hun plaatsen overnemen. Ik wil dat Quick Boys zelf het spel maakt. Het is toch gewoon zonde om een verdediger te laten stilstaan als zijn ploeg in de aanval is. Iedereen moet meedoen. Zoiets eist verschrikkelijk veel con ditie. Vandaar dat ik zware trainin gen geef. Ik hoorde al iemand zeg gen, "van ophouden hebben ze in Gouda ook nog nooit gehoord". Waaruit niet mag worden afgeleid dat Quick Boys met Perdijk een ge- neraalstype in huis heeft gehaald. "Tijdens de training kan ik soms wel te keer gaan, maar een duvelstoeja ger ben ik niet. Zeker na de training en na de wedstrijd wil ik zoveel mo gelijk tussen de spelers staan. Ik ben niet zo iemand, die meteen weggaat. Je wordt dan zo'n extreem geval, van wie men gaat zeggen, pas op, daar heb Je de trainer. Je moet toch ook nog lol kunnen beleven aan het voet bal". Minder plezierig was voor Per dijk de entree in de voetbalsport bij de zondagamateurclub Olympia in Gouda. „Tot mijn veertiende heb ik steeds in het doel gestaan. Toen mocht het niet meer van mijn moeder, om dat ik al tweemaal mijn pols had ge broken. In de goal was ik altijd erg nen /an ■wild". Nadat het keeperswerk wat die 31165 „uit de hand" was gelopen moest JSt1",.11, Perdijk zich als veldspeler de spelers met me meedenken. Dat s Je zo nu en dan een weerwoord ge- Dan krijg Je tenminste niet zo bovenaf wordt NOORDWIJK Noordwijk gaat de strikken. Ook dit Jaar weer. Ondanks laatste jaren in de oefenperiode de trainerswisseling in Amsterdam steeds cp de "Blitz-toer". "Blitzen" (waardiwr afspraken "los" kwamen als germanisme uit de locale jeugd- te hangen) en ondanks het gegeven spreektaal, betekent zoveel als: met bravour boven de grijze massa uit springen opvallen omdat Je iets hebt of hebt gekregen wat niet veel an deren bezitten of kunnen krijgen. Door Paul deTombe En de laatste acht, negen Jaar dat nieuwe bazen nu eenmaal nieu we wetten uitvaardigen. Heeft Blitz dan zoveel Invloed bij Ajax? De zakenman die veel Jonger oogt dan de 66 J. die hU telt. blijkt in ieder geval over erg veel belang rijke .-elaties te beschikken. Zoals Kees Karstens nu bij hem werkt ("toen hü vorig jaar naar België wilde heb ik hem die baan gegevenik kan niet hebben dat er een sterke speler bij Noordwijk weggaat") de voetbalcompetitie-voort' durend in de kijker. Dankzij de ont moetingen met Ajax, die worden "ge regeld" door de man op wiens naam de uitdrukking in de eerste zin best geënt zou kunnen zijn.. Harry Blitz. Jo- De 1 han Crjijff zijn werknemers. "Mijn zoon Leslie speelde samen met Jo- han in de betaalde Jeugd van Ajax. Dus ik kwam er al vaak. En omdat ze bij Ajax wel wisten dat. ik hem veel vrij zou geven om te trainen, dammer is een begrip in Noordwijkse haan voetbalkringen. Minder omdat de grossier in textiel al zo'n vyfentwin- IcHino cnhonlrf gewerKÜ. Quick Boys-trainer Gér Perdijk (links; rechts Joep den Hollander)Iets van het totaalvoetbal van Oranje overnemen." (Foto Jaap van Duijn) tig jaar de voetbalkleding schenkt aan de selectie van de zaterdagama teur, of omdat hij officieus vijftien Jaar en officieel (als elftalbegeleider) twee jaar met ex-trainer Van Duyl samenwerkte, maar veel hij er telkens in slaagde Ajax als sparringpartner Johan had. HU heeft 'n zestiende tot z'n achttiende bü me ewerkt. Laten we maar zeggen als verkoper." Even een kort intermezzo. Citaat uit een interview met de grote J.C., overgenomen van een knipsel uit 1964 dat door Blitz trouw is bewaard. NOORDWIJK Het scheelde maar een haar of de kapper was zijn borstvel kwijt geraakt in de betonmolen. Slechts door een snelle recatie kon Joop Duijndam lijfelijke schade voorko men en hield hij aan zijn verkeerde beweging tenslotte alleen een kapot shirt over. Maar daarbij stond hij verder niet lang stil omdat het werk riep. Zoals dat wekenlang al zijn vrije uren om zijn aanwezigheid had geschreeuwd. Tijd waarin Duijndam het cement, de bouwstenen en de balken had aangedragen voor de nieuwbouw van Noordwijk. Waarin hij met kruiwagens had lopen sjouwen als een levend symbool van die merkwaardig diepwortelende liefde die het fenomeen "echte" supporter ty peert Je komt ze in elke amateurclub wel kant. "Maar dat zal nog wel een tegen cie opofferingsgezinde man- tijdje duren" en daarom beperkte het onverwoestbare soort, Duijnd un zich voorlopig nog tot een toor hun club overhebben, vluchtige beschouwing over de nieuw- worden er steeds minder, bouw, die op 16 september gereed Bi] het leggen van de fundering moet zijn. "Eigenlijk een te groot ken in lagere elftaii'en.'~De" doorbraak vrijwilligere zowat over Je project toot in de vrije tijd", wist zou echter niet al te lang op zich laten wachten. Tien jaar heeft de J Gouwenaar door de achterhoede van dam situatie bij het bouwen Olympia's eerste elftal gezworven, f» biJ,na geheel nleu - „Op alle plaateen heb ik wel gestaan. bar 'aU'™ de Ze hebben me ook nog geprobeerd ^,am« bleven 5taan)' als linksbuiten, maar dat is nooit veel kleedkamers de voetbalvereniging zelf. De bijna geheel nieuwe kantine met opkomst van de actieve leden had de bestuurs- dan ook best wat groter mogen zijn", zes nieuwe Nu leverde de voetbalvereniging de nog een aantal specialisten (voorzitter Korbee als ar- gemidde'd zes, zeven anderen ging "Wij zijn dienstbaar club van Noordwijk. een 350 leden wijk", sprak Duijndam bescheiden, tellende instantie die volgend Jaar Vandaar dat de supportereclub met Juni het eerste lustrum viert. grote Noordwijk betaald zou worden, hoort zeggen: "dat lijkt op de zater- zou ik de bUl er onmiddeUUk bU neer- dagmiddag", dan steekt dat wel recht leggen." door Je donder. En als er één speler "Noordwijk liicu vic 01 Chhuig Cfp ocpi. h (rpnnomri en de supportersclub en een grote fancy fair begin septem- C1 g noema- twee-eenheid" meldde hij ber in de opslag van het zeebad, ook "vwj bemoeien "Een vereniging zonder probeerde, en nog probeert de vliegtuig slag op Noordwij ks financiën te lichten. aantal bezigheden van de supporters- niet met zaken die alleen de voetbalvereniging aan gaan" (hoewel daarover in de eer ste jaren weieens moeilijkheden overtuigd, supportersclub is als zonder grondpersoneel", had hij al eerder in een vergelijkende bui neer- i gedrevenheid die alleen de ware seren van busreizen omdat CrulJff aordt gevraagd naar zijn toe. Noordwiik te komstPlannen- da' 'e z'n voet- Noordwljk te baIcemtjes op bank za, wtten; mmmmmmmmm "Misschien kan ik dan later wel een eigen z ak beginnen. Een distilleerde rij lijkt me wel iets". Die goede oude tijd... Terug naar Blitz („Ik heb nog veel contact met Johan. Hij is niets veranderd, alleen maar wat rijker geworden"), die dankzij zijn werkne mers natuurlijk ook in regelmatig contact kwam met de andere Ajax- spelers, trainers als Knobel, Michels en Haarms en de leiders. Hij doet er alleen zijn voordeel mee als Noord wijk in het geding is. „Ik ben eenvoudig met Noordwijk behept," zegt de oud-doelman van TOG en VSV die tot tien Jaar ge leden nog actief de voetbalsport be dreef. „Dat is zo gegroeid. Vijfentwin tig Jaar lang bracht ik een maand vakantie hier door. In de eerste Ja- ren woonde ik naast Spaanderman en P -i zo ben ik met Noordwijk in contact gekomen. Het eerste wat me destijds C L i opviel was dat de spelers er niet al- tijd even netjes uitzagen. Aangezien het een hobby van me is mensen goed gekleed te zien, heb ik toen voor shirtjes, broekjes en kousen gezorgd. Dat is daarna een traditie geworden". Maar Blitz was meer dan alleen een vakantie-fan en ontpopte zich officieus tot de medewerker van ex- trainer Ben van Duyl. „Een mooie tijd. Ik coachte de Jongens vaak. nam de training over als Van Duyl ziek was (,Ik had toen zelf een A-licentie")! en ik ben nog twee Jaar officieel elf talbegeleider geweest. Voordat de eer- I ste klassen van de zaterdagcompetitie L.„v zou worden ingesteld en een jaar ST* daarna". Nu, na vijfentwintig Jaar kan Blitz Noordwijk niet meer loslaten. Hoewel i hij geen functie meer heeft. „Noord- f1 wijk is nog steeds mijn tere punt, dat weten al mijn relaties. De eerste vraag is nooit: hoe gaat het met Jou, maar altijd: Hoe gaat'het met Noordwijk? Ik zie ook graag dat de vereniging wat aan oefenwedstrijden •overhoudt, daarom span ik me in voor die partijtjes tegen Ajax. Ik ben ook nog via Cruyff en Michels met Bar- pitti nv tamop celona bezig geweest, maar dat is tot PAUL DE TOMBE. op hedm nog nlet ^lufet Je moet m—mmmm—mmmmm ze net hebben als ze in de buurt zijn, dan zou ik wel tot 50 mille durven gaan. Maar de kans is natuurlijk erg klein: ik blijf bezig". Voor Noordwijk natuurlijk, want En alles wat Blitz ooit voor Ajax over- in dubbele mate voor N.4- .gm. wfMRens .«„php,, w«- NOORDWIJK Neutrale grens- ben Je natuurlijk A f1 rechters in de eerste klasse. Noord- Noordwijk wil in het nieuwe seizoen had, doet hij de nieuwe bouw zUn JJJJ, wijk-voorzitter Korbee zet er een bepaald verder komen dan in de af- zijn favoriete zaterdagamateur. U - wachten. De Kans daarop is aanwezig, want Spelen met clubgrensrechters uitwed- strijden gaan kijken. enig verband? „Zoals het met Ajax minder ging toen Johan weg rwas, zo ging het vorig seizoen met Korbee heeft af een mentaliteitsver- Noordwijk minder toen Albert supporters kenmerkt, dan ook spreek strijden van Noordwijk, de mede- Want georganiseerde supporters ook niet alles, maar met hen wist Je andering bij de spelers bemerkt: "Ze Spaanderman niet meedeed. Noord- Je midden in de bedrijvigheid alweer werking bij thuiswedstrijden langs vind Je bij meer verenigingen, over een volgend project: het over- de lijn en het plannen van allerlei hooriyke supporters niet. We zUn dan wie Je had wat je kon zeggen. Je zijn nu veel enthousiaster dan vorig wijk is het Ajax kappen van de tribune aan de zuid- soorten avonden, zijn daarmee afwachten wie Je Jaar. Ze staan ook niet echt fanatiek. Maar als je *n krijgt. Als dat een "drenkeling" blijkt te gaan voetballen". amateurs", zijn de twee typerende Blitz-uitspraken. VOETBAL

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9