Nixon treedt niet af keizer Ethiopië verliest macht Hier gebeurde het: Felle aanval op Gaddafi Gerald Ford zou Nixon opvolgen Gevechten vertragen overleg op Cyprus D Druk op president wordt steeds groter o^reLuLu.eju^ Kissinger van blaam gezuiverd Weer bom alarm in Italië Spanning tussen Libië U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. Volgens ontwerp-grondwet Hersenvlies ontsteking in Brazilië wordt epidemie WATER IN BANGLADESJ STIJGT NOG en Egypte groeit WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 WASHINGTON (Reuter) Als president Nixon aftreedt of daartoe door de Senaat gedwon gen wordt, volgt vice-president Gerald Ford hem onmiddellijk op, krachtens amendement 25 van de grondwet. Dit amendement, be paalt dat wanneer een president uit zijn ambt wordt ontzet, over- Hjdt of aftreedt, de vice-president hem opvolgt. Een van de eerste taken van de nieuwe president zal zfjn het kie zen en aanbevelen van een kandi daat voor het vice-presidcntschap. Amendement 25 dateert van 1965 en kwam voort udt het feit dat zowel president Truman als president Johnson de taak ovei moest nemen van presidenten die tijdens him ambtstermijn overle den en zij aan de rest van deze termijn moesten dienen zonder vice-president aan hun zijde. 'Is er een vacature in het ambt van vice-president, dan zal de president een vice-president voor dragen en zal deze zijn ambt aan vaarden wanneer een meerderheid van beide Huizen van het Con gres de voordracht bekrachtigd", zo staat in amendement 25. Ford zelf werd aan de hand van deze bepaling vice-president Hij werd in oktober 1973 benoemd ter vervanging van vice-president Spiro Agnew ,die was afgetreden nadat hü *an verweer tegen een beschuldiging van belastingont duiking had afgezien. Fords kandidatuur werd vervol gens door beide huizen van het Congres goedgekeurd. Wie Ford als vice-president voor ogen staat als Nixon zou aftreden, is niet bekend, maar in het verleden trok hij in het Congres veel op met oud-minister van Defensie Mei- vin Laird, een invloedrijk man in de Republikeinse partij en lid van het Congres sinds vele Jaren. In speculatie valt ook de naam van Elliot Richardson, die onder Nixon drie ministers portefeuilles heeft beheerd tot hij in maart 1973 als minister van Justitie af trad omdat hij geen gehoon wilde geven aan de opdracht van de president de speciale officier van Justitie voor het Watergate-on- derzoek, Archibald Cox, te ont slaan. Een somber kijkende president Nixon tijdens het kabinetsberaad van gistermiddag NICOSIA (Reuter/AFP/UPI) Het uitbreken van zware gevechten op Cyprus heeft dinsdag de internationale bestands besprekingen enkele uren vertraagd. De Griekse en Turkse vertegenwoordigers wachtten in die tijd op nieuwe instructies van hun regeringen. De gevechten begonnen bij het aanbreken van de dag ten westen van Kyrenia aan de noordelijke kust. Het Turkse leger zei dat zijn tree- Lapithos en Karavas voorlopig bui pen een Grieks-Cyprische aanval op ten beschouwing en hield zicu bezig stellingen in het gebied van de dor- met andere vraagstukken betrefienue pen Lapithos en Karavas afsloegen, bestandslijnen en een bufferaonc. maar neutrale kringen in Nicosia spraken van een Turk» aanval met De Grieken verzetten zich tegen de zware artillerie en mortieren. Volgens T,lrks., eis dorpen moeten VN-militeiren ter plaatse ging ook ^rden opgenomen aan de Turkse Turkse infanterie in actie. Na een oponthoud van twee uur kon het overleg tussen de Turkse Griekse en Britse officieren, tezamen met VN-vertegenwoordigers tenslotte beginnen. Men het de kwestie van WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, die wegens eer. controverse over beweerde afluis terpraktijken met aftreden had ge dreigd, is dinsdag door de senaats commissie voor Buitenlandse Betrek kingen van alle blaam gezuiverd. De commissie is het erover eens ge worden dat Kissinger niet heeft ge logen toen hij vorig jaar vertelde dat zijn enige rol bij het afluisteren van Journalisten en regeringsfunctiona rissen heeft bestaan uit het doorge ven van de namen van die functio narissen welke toegang hadden tot het materiaal dat naar de pers was uitgelekt. Vorige maand dreigde Kissinger tij dens een emotionele persconferentie in het Oostenrijkse Salzburg heen te zullen gaan als zijn naam niet zou worden gezuiverd. Hij deed dat aan de vooravond van Nixons tournee door het Midden-Oosten. "Als we vorig Jaar september had den geweten wat we nu weten ladden we Kissingers benoeming (tot minis ter van BZ.) ook goedgekeurd" zo vertelde commissievoorzitter senator J. W. Fulbright. Fulbright vertelde de pers dat hU ervan overtuigd is dat Kissinger geen rol heeft gespeeld bij het plannen van de afluistercampagne die volgens de regering ten doel had uit te zoe ken wie er verantwoordelijk was voor het uitlekken van vertrouwelijke to. kant van de bestandslijn. Zij voeren als motief aan dat de nationale garde in dat gebied is gevestigd. Inmiddels heeft Turkije Grieks- Cyprioten er gisteren van beschul digd honderden Turkse dorpelingen te hebben vermoord en meer dan 35.000 als gijzelaars vast te houden. De Turkse minister van Voorlich ting. Orhan Birgit, deelde op een persconferentie mee dot Grieks-Cy prioten 35.882 gijzelaars uit 80 Turkse dorpen op het eiland hadden meege nomen. Voorts werden 60 Turkse dor pen met in totaal 26.157 inwoners "onder bedreiging" door Griess Cy prioten omsingeld en waren nog 21.090 Turks-Cyprioten uit 37 andere dor pen geëvacueerd. In Lefke, noord-west-Cyprus wer den 500 Turkse dorpelingen bijeen gebracht en doodgeschoten, aldus de minister die berichten van de Turkse ambassade in Nicosia citeerde. Hij deelde foto's uit van de 19 gewonde vrouwen, die naar hij zei, de enige overlevenden van de massamoord waren. Turkije gaf verder een lijst uit van 385 Grieks-Cyprische en Griekse krijgsgevangenen die in de Zuidturk- se stad Adana werden vastgehouden. De meesten waren leden van de guer rilla-organisatie Eoka-b die ijvert voor aansluiting van Cyprus bij Grie kenland. Mogelijk waren er verder Grieks-Cyprische gevangenen op Cy prus. De regering hoopte binnen en kele dagen te beginnen met de vrij lating van gevangenen. WASHINGTON (AP) Richard Milhouse Nixon, die midden in de zwaarste crisis van zijn presi dentschap zit, heeft de ministers van zijn kabinet zonder omwegen meegedeeld dat hij niet vrijwillig zal aftreden. De ministers die na anderhalf uur onverwacht spoed beraad naar buiten kwamen ver telden dat de president gezegd heeft dat hij van plan is aan te blijven opdat de grondwet de doorslaggevende factor kan zijn. „Wij hebben wetten in dit land en hij heeft met zijn ambtseed gezworen de wetten te handhaven", zei minis ter van Financiën William Simon tegen Journalisten terwijl hij het Witte Huls verliet. De stemmen die Nixons aftreden eisen namen ook gisteren snel in tal en sterkte toe na zijn onthulling dat hij reeds binnen een week na de in braak in het Democratische hoofd kwartier heeft geprobeerd een onder zoek van de FBI te (doen) door kruisen. Zelfs een aantal van zijn meest verknochte aanhangers en verdedi gers heeft Nixon nu laten vallen. De tien Republikeinse leden van de ju ridische commissie van het Huis van Afgevaardigden, die de impeach - mentsartikelen heeft geformuleerd, hebben eenstemmig verkaard dat Nixons bekentenis voor hen aanlei ding is hun standpunt te herzien. Vijf van hen hebben gezegd dat zU voor impeachment zullen stemmen als Nixon niet vrijwillig afstand doet van het presidentschap. Het kabinet heeft zich althans naar buiten achter Nixon opgesteld. De ministers vertelden na de ver gadering dat Nixon met grote na druk heeft gezegd dat hij niet vrij willig zal aftreden. „De president is oprecht van mening dat hij zich niet aan een impeachment-vergrijp heeft schuldig gemaakt", aldus minister Simon. „Hij is eveneens van mening dat de grondwet voorziet in een pro cesvoering die het definitieve ant woord moet leveren". Volgens Simon is er niet gesproken over het 25ste amendement (op de grondwet), krachtens welk een pre sident zijn volmachten tijdelijk kan overdragen aan de vice-president. Het Witte Huis heeft bevestigd dat er in een eerder stadium gespro ken is over de mogelijkheden die vrijwillig aftreden en het 25ste amen dement Nixon bieden. Deze twee ont snappingsroutes uit het Watergate- moeras heeft Nixon echter vastbe sloten afgewezen. Simon zei dat Nixon van zijn ka binet geen steun heeft gevraagd, maar „dit vanzelfsprekend wel heeft gekregen". „Wij moeten het land be sturen", zei Simon. „Laten we niet toestaan dat deze tragedie het feit versluiert dat er een groot aantal toegewijde mensen in de regering werkzaam is". ROME (DPA) In Italië zijn gis teren weer tal van bomdreigingen ontvangen De politie vond op 40 km van Bologna bij het dorp Vergato 80 kilo springstof onder een brug. In de jmgevlng van Turijn werd in een verlaten huis materieel gevon den voor aanslagen. De vondst om vatte o.a. verscheidene kilo's dyna miet. Na een telefonische waarschuwing werd in de middag enige uren de treinverbinding tussen Savona en Ventimlglia aan de Italiaans-Franse grens onderbroken. Een bom die in een cunne zou zijn gelegd, werd echter ne* gevonden. Een onbekende die zei lid te zijn van de guerrillagroep „Zwarte Orde," kondigde aan dat op 10 augustus de trein Mtlaan-Bari in ie lucht zal vliegen. „Zwarte Orde" is de groep die heeft laten weten verantwoor delijk v zijn voor de aanslag op de sneltrein Italicus waarbij zaterdag- Dacht 12 doden vielen ten zuiden van Bologna. CAIRO (UPI/Reuter) President Sadat van Egypte heeft agenten van de Libische inlichtingendienst beschuldigd van het ondernemen van ondermijnende activiteit in Egypte, waar onder een poging tot het opblazen van het presidentiële bui tenverblijf in Marsa Matrouh in juli. In een in sterke bewoordingen ge stelde brief aan het Libische revo lutionaire commando en zijn voor zitter, kolonel Moammar Gaddafi, onthulde Sadat dat Egypte onder zware druk van Libië kwam te staan een squadron Mirages terug te zen- de dat sedert de oktoberoorlog in Egypte was gestationeerd. De brief markeert een verdere achteruitgang in de betrekkingen tussen beide landen. Deze betrekkin gen verslechterden door Sadats oor- logs- en vredespolitiek en klachten van Egypte dat zijn burgers in Libië slecht werden behandeld. Eerder had Sadat een Libisch plan voor een onmiddellijke Unie tussen beide landen in september. Vorig jaar verworpen. Beide landen werden het toen eens over een formule voor een Unie die in fasen tot stand zou ko men maar dit plan kwam nooit tot uitvoering. Sadat zei in zijn brief dat Egypte tot nu toe rustig had gereageerd op de Libische provocaties "teneinde die samenzweringen te doen misluk ken. U speelt met vuur en bent zich niet bewust van de gevolgen daar van op lange termijn". "Ik hoop dat u zich voordat het te laat is, zult realiseren dat Egyp te een land os dat niet kan toegeven aan druk, zelfs niet in zaken die ra ken aan de eisen van de strijd, dat Egypte een land is dat niet met geld gekocht kan worden en waar men niet kan binnendringen door samen zweringen en sabotagepogingen". Sadat bracht de ernstige beschul digingen in tegen agenten van de Libische geheime dienst, die, zei hij, hun instructies ontvangen van kolo nel Gaddafi persoonlijk- Hij be schuldigde hem van misdadige me deplichtigheid aan het opblazen van het presidentiële buitenverblijf in Marsa Matrouh. De samenzweerders, bekend als Mikhail Attio en anderen, werden gearresteerd en hun wapens werden in beslag genomen. ZIJ be kenden dat zij werkten voor de Li bische inlichtingendienst. De coördinatie tussen de Libische U kunt uzelf heel wat vakahtie-narig- heid besparen als u voordat u op reis gaat even bij de Amro Bank binnenloopt. En daar de Amro Reischeques bestelt. Mocht u die cheques kwijtraken, dan heeft de vinder er niets aan, terwijl u ze gewoon vergoed krijgt. Eén telefoontje met Amro Teleservice en er wordt prompt geld telegrafisch naar de bank ter plaatse overgemaakt U kunt de Reischeques bij elke bank in het buitenland.verzilveren. Neem er liever teveel mee dan te weinig. Cheques die u overhoudt neemt de Amro Bank zo terug. Amro Reischeques, dat is veilig en handig geld. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands gelct_ cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen dat gratis landen- gidsje mee. 110, RIO DE JANEIRO (DPF) De meningitis-epidemie in Brazilië grijpt steeds verder om zich heen. De artsen registreren dagelijks in Sao Paulo, Rio de Janeiro en ande re Braziliaanse steden nieuwe geval len van hersenvliesontsteking. De gezondheidsautoriteiten in de hoofd stad Brasilia zeggen dat de toestand onder controle is, maar de artsen noemen de situatie zeer ernstig. In Sao Paulo, met 9 miljoen inwo ners de grootste stad van Zuid-Ame- rika, zouden volgens niet-bevesti^de berichten meer dan 2000 meningitls- patiën'^eu in ziekenhuizen liggen Het aantal sterfgevallen zou de 350 over schreden hebben. Het totale aantal doden In het gehele land als gevolg van de epidemie wordt op zeker 500 geschat. De overheid geeft echter geen of ficiële cijfers om geen onrust onder de bev uklng te zaaien. De gezond heidsautoriteiten hebben plannen voor een massale inenting tegen de meningitis opgesteld. De Braziliaanse regering heeft de gehele serumpro- duktie van het Franse laboratorium Marrie.iz in Lyon opgekocht. Voor inenting komen het eerst aan de beurt kinderen beneden de 15 Jaar en het ziekenhuispersoneel. Steeds meer doden DAC' A (AP) Hevige regenval in Assam is er de oorzaak van dat het peil van de rivieren de Brah maputra en de Gumti rterk zijn ge stegen. Als gevolg hiervan zijn er opnieuw overstromingen in Bangla- desj en volgens onofficiële gegevens zijn er 609 doden. Het officiële cijfer is 210. In de overstroomde provincies is bovendien een toenemend aantal cholera Slachtoffers. Volgens be richten uit verschillend! districten zijn er minsten» 563 oersonen ge storven aan cholera. Door een te kort aai vaartuigen is df distributie van voedsel van de overhedd gestoo-d Miljoentn mensen üjn van de buitenwereld afgesloten en volgens de Engelstalige BangladesJ Times zijn er «n het district ftajshai reeds mensen dt hongerdood «estorven Negei steden, waaronder de hoofd stad Dacca staan ond?i water. Bij zijn terugkeer uit het rampgebied zei minister van Buitenlandse Zaken, dr. Kama) Hoessein, dat bevriende lan den waa'onder India en België reeds met nulpverlening in geld en goede ren zijn begonnen. ADDIS ABEBA (ÜPI) Een nieuwe ontwerp-grondwet in Ethiopië die keizer Haile Selassie berooft van zijn absolute macht, zou verdeelde tegenstand in het leger kunnen oproepen, zo verklaarden diplomaten vandaag in Addis Abeba. Premier Michael Imroe maakte gisteren bekend dat Haile Selassie's bevoegdheden worden overgenomen door een gekozen parlement en dat de wetgevende, uitvoerende en recht- sprekende takken van de regering geheel en al gescheiden worden. ~'vWwt.(0 De ontwerp-grondwet is weliswaar WÈÈ goedgekeurd door het coördinatie- ff^^B||k Jjpl§™F comité van de strijdkrachten, maar JPgjf V de diplomaten voorspellen een strijd k Wt 0 tussen „radicalen en gematigden" over de uitvoering in de praktijk. De 83-jarige keizer Haile Selassie 4 li J regeeert al 43 Jaar absoluut. Hij is KV% JL---—k een van 's werelds langst-regerende Hp W 4 van 3.000 Jaar voort die volgens de RSfiB legende begon met Salomon. Een van keizers titels is „ver overende leeuw van Juda" en hij is ook hoofd van de Ethiopische staats kerk, de koptlsch-orthodoxe kerk. Deze functie blijft hij ook onder de nieuwe grondwet vervullen. Het coördinatiecomité van de strijdkr ichten heeft meegedeeld in zijn zuivering nog twee intieme medewerkers van Haile Selassie te zullen arresteren; en wel vleugel adjudant luitenant-generaal Assefa Demissie en privéschatkistbewaarder Blatta Adamassoe Retta. Vorige week werden Haile Selas sie's pe soonlijke lijfwacht en pri- vésecretaris gearresteerd. 'ÊMÈÊÊÈËSÊËÊiÊÊtt 'de inlichtingendienst samenzwoer I om het buitenverblijf op te blazen, BpiF spraken de media op aanwijzing van I de kolonel over de vooruitzichten voor I een coup in Egypte op 23 Juli, de dag na de arrestatie van de samenzweer- ^Hragy 'S ders". Voorts werd gepoogd Ihsan Abdel Koddous, een prominent Egyptisch v3B Journalist en vertrouweling van Sa- yrjf 1§B dat, te vermoorden. Deze schreef kort m *%mm00r geleden artikelen waarin kritiek op j|« Gaddafi werd geleverd. De aspirant- moordenaar, de Libiër Farag All .jtfËÉHyS Adam, werd gearresteerd. Wjé' Over de Libische druk tot het te- WmÈÊruggeven van de Mirages zei Sadat dat het in juni begon toen de com- .'-^BB^ mandant van de Egyptische lucht- macht een verzoek daartoe ontving van zijn Libische collega. Ik 0 Daarop volgde nog een brief van T^ÊgÊÊjk de Libische staf-chef, Aboe Bakar Bk WM VÊKm Yoenis, aan de Egyptische minister van oorI°B' generaal Achmed Ismail. flL zmÊÊÊÈ Daarin werd gedreigd dat, als de Mi- rages niet werden teruggegeven, Li- ANWAR SADAT bië zou bekendmaken dat Egypte de 7 toestellen met geweld had genomen. aanvai sadat noemde dit een poging tot het inlichtingendienst en de Libische scheppen van moeilijkheden voor nieuwsmedia was opvallend. "Terwijl Egypte.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6