Drs. Leeman "Niet belerend met het vingertje omhoog geheven" =(jy) vandaag ...en gisteren i Orgelconcert door Feike \proaramma Asma: soort lapjesdeken Nieuwe TROS-directeur een week in functie TVJngrgën) WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 Op 29 april 's middags om vijf uur werd de nieuwe directeur van de TROS, drs. L. J. Leeman, aan de pers voorgesteld. Een „schoolmeester" op een hoge post in de om roepwereld, men keek er wel even van op. Afgaande op zijn uiterlijk was de eerste indruk: een beminnelijk man, vriendelijke oogopslag, in lengte ver uitstekend boven voorganger Landré. Drs. Leeman werd onmiddellijk op de proef gesteld, want hoewel hij nadrukkelijk verklaarde een vreemdeling te zijn in het wereldje, wilde men hem toch een aantal uitspraken ontlokken. Hij pareerde de vragen professioneel of beter gezegd, hij toonde zich bedreven in de omgang met journalisten. Voorzichtig formulerend, moei lijke klldppeai handig omzeilend. Door Paul van Beckum Vorige week donderdag heeft de heer Leeman zijn plaats Ingenomen ln het oude schoolgebouw aan de Naarderweg, waar de TROS enkele Jaren geleden haar opmerkelijke opmars naar A-omroep begon. Ons verzoek om een interview ont moet geen enkele weerstand. Het bewijst dat de nieuwe directeur zich niet meer de vreemdeling voelt van weleer. Dat blijkt ook uit het ge sprek dat voorlichtingsman Bakker zonder corrigerende of verzachtende opmerkingen laat verlopen. Drs. Leeman: „Ik heb de afgelopen maanden alles gelezen wat met om- roepzaken te maken heeft, maar daarmee ben ik nog geen deskundi ge. Wie is dat trouwens wel? Dit werk heeft zoveel facetten, techno logisch, organisatorisch, ga maar door". Kwaliteiten School en bedrijf, is er enig ver schil in de aanpak, in het uitstip pelen van een beleidslijn? - „Nee, er is geen verschil. Ook hier gaat het om de uitbouw van de persoonlijke contacten, om de kwa liteiten van de mensen te ontdek ken en hen die laten gebruiken. Het gaat er om dat Je goed met el kaar kunt werken zowel in horizon tale als in verticale zin. Als op school de concierge of de admini stratie het laat afweten ontstaat er een chaos. Dat is hier net zo. Wat dat goed samenwerken betreft, als ik met Landré door de kantine loop en ik zie hoe de mensen hem begroeten, dan denk ik wel eens: Jongen, dat krijg ik nooit voor el kaar. Dat heeft natuurlijk ook met mijn leeftijd te maken. Landré is een echte vaderfiguur. Wat de grootte van het bedrijf betreft had Ik op mijn school met meer mensen te maken. Ook in structurele zin had ik meer te doen. Een onderwijs instelling, dat is een mammoetbe- drijf, ook Juridisch gezien. De ma terie bij een omroep is natuurlijk anders, maar Je kunt haar op de zelfde manier behandelen. Ook bdj de TROS mag Je geen administra tieve sloddervos zijn". Taak Welke taak stelt drs. Leeman zich met betrekking tot de TROS als medium naast de andere omroepen? „Die taakstelling moet gecorreleerd en geparenteerd zijn aan wat Jezelf als idee hebt hoe een omroep moet functioneren. Wat Je aan ideeën en visie hebt is een projectie van Jezelf. Wat ik nu ga zeggen is dus mijn privé-mening. Ik ga uit van het feit dat een omroep evenals een politieke partij een algemene struc tuur moet hebben. Maar wat de TROS betreft moet zij niet poli- tiek-zuilerig of confessioneel-zuilerig functioneren. De TROS is een niet geprofileerde omroep. Daarom ver richten wij ook geen zending, heb ben wij geen ideologische taak. Wij dragen dus geen boodschap uit. De EO bijvoorbeeld doet dat wel en zij heeft er mensen voor gevonden die dat schragen. Bron Als omroep zijn wij een bron tot educatie, informatie, amusement en cultuur. WIJ dragen over wat men sen in een cultuurpatroon kunnen vinden. En dan gaat het er om in welke vorm en in welke percenta ges. Wat wij doen is informatie ge ven. Wij richten ons op maatschap pijgebonden gebeurtenissen, maar zonder het belerende, schoolmeeste- rige vingertje van: „Zo is het en niet anders". Ik richt geen verwijt aan andere omroepen. Persoonlijk vind ik die pluriforme structuur een geweldig voordeel. En als die andere omroe pen geen zendingsmissie zouden be drijven, dan zouden zij verraad ple gen aan him eigen zaak". „Maar wat doet de TROS aan on derwerpen van evident belang, on derwerpen die inherent zijn aan onze maatschappijstructuur"? „Natuurlijk moet Je daar aandacht aan besteden. Maar de vraag is hoe doe Je dat? Je zou een heel verhaal kunnen vertellen over de boeren bijvoorbeeld, vanuit talloze gezichts punten, of de artsen of over de toe komst van het Nederlandse onder wijs. Maar dan niet vanuit een ge richt politieke of confessionele be nadering. Dring de mensen geen ideologie, geen mening op. De kij kers zijn wijs genoeg om zelf con clusies te trekken. En wie eenmaal een bepaalde overtuiging heeft, die breng Je daar niet gauw van af". „Tot nu toe heeft de TROS nauwe lijks iets aan de behandeling van actuele problemen gedaan". „Je kunt dit soort zaken pas gaan doen als Je de financiële en materiële middelen daarvoor hebt. Als B-om roep ben Je beperkt in je facilitei ten". Vertrossing Wij leggen drs. Leeman het woord „vertrossingseffect" voor. Drs. Lee man: „Ik geloof dat vele omroepen bezig zijn met de vertrossing. Wat houdt dat effect eigenlijk in? Een groot deel van het Nederlandse pu bliek kan de onvoorstelbare stroom informatie niet meer verdragen. Het wordt moe van de onpeilbare ellen de waarmee zij dagelijks wordt ge confronteerd. Zij is niet meer opge wassen tegen de behandeling van zoveel ingewikkelde maatschappij- problemen, die in een geweldige stroomversnelling terecht zijn geko men. De mensen vragen zich voort durend af: moet dat nou weer? Vergeet niet dat zij ook hun eigen leed en hun eigen zorgen hebben. Als Je daar bovenop nog non-stop informatie krijgt over moeilijkheden uit alle delen van de wereld, dan zoeken de mensen naar een stukje afleiding, een onderbreking van de moeilijkheden waar ook zij zelf in zitten. Ik zou beelden kunnen laten zien over de gevolgen van de droog te in het zuidelijk deel van de Sa hara. Dan zitten de mensen ver pletterd in him stoel. Of over de oogziekten onder de Arabisohe kin deren, die binnen vijf jaar blind worden. Maar op den duur verlam Je de mensen er mee. De TROS gaat er van uit dat de kijker in eerste instantie naast informatie en educatie, plezier aan zijn toestel moet hebben. Weet u, er komt op een gegeven moment een eind aan de elasticiteit in het verwerken van al dde problemen. Als er bij mij een man dood op de stoep ligt, dan ben ik daardoor geschokt, dan praat ik er over. Als er iedere dag twintig doden liggen, dan zeg ik: hé van daag zijn het er achttien, gisteren twintig. Bovendien, wordt er ooit een oplos sing aan de hand gedaan? En dan spreek ik nu als wetenschapper. Je bent er niet mee alleen een stuk diagnostiek te geven, Je moet ook een therapie kunnen geven. In die therapie laten bijna alle communi catiemiddelen het afweten. Met alleen maar laten zien stomp Je de mensen af. Als ik vier films over concentratiekampen vertoon, dan zeggen de mensen bij de vier de: hé. hier doen ze het anders dan in dat andere kamp". „U stelt de TROS nu voor als een omroep die de afstomping als uit gangspunt heeft gehanteerd. Heeft niet veel meer de commercie, de vermeerdering van het ledental cen traal gestaan"? „Ik kan dat niet exact beoordelen. Daarvoor heb ik nog te weinig ken nis van wat er in het verleden is gebeurd. Vooralsnog ben ik van me ning dat de TROS een duidelijk Fingerspitzengefühl heeft gehad wat veel mensen een fijn programma vinden. En dan is het begrijpelijk dat men op die weg is voortgegaan. Maar een succesformule is altijd tijdelijk. Dat geldt voor Albert Heyn, voor de KLM maar ook voor de TROS. De TROS is een groei proces". Van Doorn Op dat moment valt de naam Van Doorn. De minister van CRM heeft verklaard de TROS nauwlettend te zullen controleren met betrekking tot het uitbrengen van een totaal programma. Drs. Leeman is bepaald niet gelukkig met die uitspraak. Hij zegt: „Van Doorn heeft op grond van zijn functie een politieke verantwoordelijkheid. Als hij aan het verlenen van de A-status een aantal voorwaarden stelt, dan heeft hij krachtens de wet gelijk. Het grote probleem is echter dat wetten die lang mee moeten gaan nooit waterdicht zijn geformuleerd. Als dat wel zo was, zou er geen rechts college zijn, geen Hoge Raad en geen Jurisprudentie. Van Doorn vindt dat de TROS niet voldoende heeft gedaan op informatief en cul tureel gebied. Hij is met de wet in de hand gerechtigd deze uitspraak te doen. Maar laat hij dan wel ver tellen wat dat voor programma's moeten zijn. Bijvoorbeeld: is een programma over borstkanker infor matief medisch of aets anders? Kun Je ieder programma een bepaald etiket opplakken? Is er geen twijfel mogelijk? Lichtvaardig Als de bewindsman daarover geen duidelijke uitspraak kan doen, en dat geldt uiteraard voor het werk van alle andere omroepen, dan heeft hij zich bijzonder lichtvaardig uitgedrukt. Hij heeft zich nu uitge laten over situaties die voor meer uitleggingen vatbaar zijn. Dat is een zaak die de TROS niet neemt, want ik heb de idee dat, door welke oorzaken ook, Van Doorn geen gro te sympathie heeft voor de TROS. Als Van Doorn alle omroepen in het totale kader -over één kam zou scheren, dan zouden er heel merk waardige dingen tevoorschijn ko men. Ik zou de minister willen vra gen of hij zich duidelijk uit wil spreken wat hij met een totaalpro gramma bedoelt. Overigens moeten we voorkomen dat de minister op de stoel van de programmamaker gaat zitten. Bij een zorgvuldig be leid van de overheid zou in de voorgaande Jaren de TROS duidelijk gemaakt moeten zijn dat zij niet aan de voorwaar den voldeed. Maar dat is noch door Van Doorn noch door zijn voorgan ger gebeurd. Ik noem dat onzorg vuldig departementaal beleid. Op school stuur ik ook niet een Jongen onmiddellijk de klas uit omdat hij zit te klieren. Ik geef hem eerst een waarschuwing. Laatste vraag: „Zou u een satirisch programma willen uitbrengen?" „Daar moet een plaats voor zijn. Als het maar geen kwetsend karak ter draagt. Als het op een wijze of milde toon gebeurt. Als je gaat kwetsen dan ontstaat er een polari satie. En polarisatie doet geen be grip voor anderen ontstaan maar leidt tot afstoting. Niemand heeft namelijk de waarheid". Evert Zandstra overleden BENNEKOM (ANP) De schrij ver Evert Zandstra is zondag op 70- Jarige leeftijd in zijn woning in Ben- nekom overleden. Zandstra schreef veel streekromans, die in Friesland speelden, toeristische werken, waar onder "Zwervend door Nederland" en geromantiseerde boeken over de pre historie. In Katwijkse Nieuwe Kerk NEDERLAND I 17.00 Professor Balthazar, tekenfilm (AVRO) 17.10 Dierentuinen van de wereld, tv-serie voor de jeugd (AVRO) 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 Filmpje over epilepsie (Socutera) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Panoramiek (NOS) Dit informatieve programma gaat over „vijftig Jaar stagnatie in Schotland". 21.05 Spel zonder grenzen in Aix-les-Bains (Frankrijk) (NOS) Nederland wordt in dit internationale spelprogramma ploeg uit Harlingen. taal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Hoe zit ik in elkaar, een film uit NBC's Kindertheater (AVRO) Een muzikale tekenfilm over het schooljongetje Scott dat de medische les van zijn schooljuffrouw niet meer ziet zitten en tijdens zijn slaapje een reis door het menselijk lichaam maakt met kolonel Corpuscle (Bloedplaatje) een uiterst leerzame reis, veraange naamd door Sterling Holloway en vijf liedjes. 19.50 Entre nous, een verhaal (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 MASH, tv-serie (AVRO) 20.45 Op klaarlichte dag, tv-thriller (AVRO) 22.00 Kenmerk, informatie over kerk en samenleving (IKOR-KRO/RKK) 22.25 Journaal (NOS) Het herkenningsmelodietje van „PeDpi en Kokki" zal, zo voor- spil ik, de komende weken door vele duizenden huiskamers klinken. Of de serie met de Kamé's even populair wordt als MJ voorbeeld Pipo de Clown valt buiten mijn gezichtsveld. Sannah van zeven jaar en Ruurd van tien jaar vonden het leuk, en moesten ook enke le malen lachen, waaruit met ijzeren consequentie moet wor den vastgesteld dat het een* prima programma is voor de klj-certjes voor wie het bestemd is. Vooral de Jongste is ook een fan van stripboeken over een zekere PoL Ik heb er een paar gelezen en ben tot de conclusie gekomen dat het, afgezien van de aardige tekeningen, het ab- sol ite niets is. Maar toch slaat het aan. Dat vergroot alleen maar mijn respect voor schrij vers (en televisiemakers) die pracies weten hoe Je met niks de Juiste kindersnaar weet te raken, maar het houdt tegelijk in dat ik mezelf voor onbe voegd moet verklaren. Aonter het Nieuws besteedde aandacht aan de boeren en aan „Amerika's meest vooraan staande leugenaar", zoals hij werd genoemd. Richard M. N. Er kon niet veel aieuws gemeld of getoond worden, de tijdbom ligt te tikken, het wachten is op de explosie. Maar je kan het tikken wel steeds duidelij ker horen. Zijn er nu nog meer verrassingen mogelijk, werd aan Paul van 't Veer ge vraagd, nadat Nixon eergiste ren bij wijze van verrassing (althans voor veel Amerikanen blijkbaar, niet voor u en mij) had toegegeven dat hij toch niet voor het eerst na negen maanden van Watergate ge hoord had. maar al na een week. „Er is nog een verrassing mogelijk", zei Paul van 't Veer, „namelijk dat hij niet een week na, maar al een week voor Watergate van de inbraak etc. op de hoogte was Wat de boeren betreft gebeur de er weinig bij Achter bet Nieuws en in ieder geval min der dan bij Brandpunt zater dagavond. Op het laatst kreeg de heel Zijlstra van de stands organisatie nog even de wind ^an voren van de heer Nien- huis van Jong Agrarisch Dren the, die zich afvroeg waar de standsorganisaties de brutaliteit vanaaan h aalden nog namens de boeren eisen te stellen, na dat ze de boeren in de steek hadden gelaten, maar toen doeg net weer het klokje van jenoorzaamheid, dus over do ifl.»op van deze vage knokpar tij kan ik u niets melden Alleen zou ik nu wel eens haarfijn uitgelegd willen zien, wat die standsorganisaties en boe-enbonden nu eigenlijk pre cies doen, ln welk opzicht ze minder hebben gedaan dan de boeren verlangden en waarom ze nu eigenlijk gefaald hebben. Wint daar ben ik nog steeds niet achter gekomen. Ik was ook erg benieuwd naar de Marlon Brando-film, „The Wild One", over een gemotori seerde bende Jongeren, die stadjes in Amerika onveilig maakten. Lang niet alle stad jes, werd nadrukkelijk in het be ?in van de film verklaard, maar in één stadje was het toch wel degelijk een keertje geoeurd. Dat was dan in 1953, IA de tijd dat nog niet Nixon president was, maar Eisenho wer, die overigens wel de gang maker van Nixon was. Wat we te zien kregen, was. vergeleken met de hedendaagse werkelijk heid in Amerika, en ook verge leken met films als The Chase, Easv Rider, Clockwork Orange en dergelijke, eerder een idylle dan een verschrikking. Toch werd deze film door de Britse oensuur afgekeurd voor open bare vertoning en-werd alleen met speciale toestemming in slechts één Engelse art-cinema vertoond. SCHEEPMAKER de Mededelingen. KATWIJK Feike Asi gisteren in de Katwijkse Nieuwe Kerk en had daar eens zoveel toe hoorders als Charles de Wolff ver leden week. Zijn inzet met Canonisch Voorspel Psalm 84 van Jan Zwart op "Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot" is een groet aan, een soort stille af spraak met de Katwijkse kerkganger, die met twee miljoen Nederlanders elders verknocht is aan z'n koralen- schat. Veel lieflijkheid zou nog te horen zijn in Vivaldi's zomers Con certo in d, waarvan Bach een trans criptie voor orgel bezorgde, in drie koraalvoorspelen, in een Méditation van Paul v. Westering (geknipt voor een crematorium-plechtigheid) en in een ingekeerde, godgewijde, mijme rende Elévation van Boëllmana. Een stevig tegenwicht boden Prae- ludium und Fuga I (c moll) van Mendelssohn, Toccata II van Mon nikendam en het monumentale, geva rieerd gebouwde toongedicht op "Jesu meine Freudé" van de ondergewaar deerde Karg-Elert, van wie Asma niet ten onrechte een warme pleit bezorger is. Driemaal "grote" muziek. die deze twee hem toch niet recht streeks hebben geleerd. De klinkende spanningen in die drie toonstukken heeft Asma voorbeeldig gerealiseerd. Als totaliteit had het programma, zo door elkaar, wel iets van een lap jesdeken en niet van de eeftste mi nuut af, zoals meer bij Asma, zat de vonk in hem maar is eenmaal het heilig vuur onstoken, dan vuurt dit door tot het eindakkoord. Die drie koraalvoorspelen waren van de twee Bach-leerlingen Kirnbergen en Krebs en van de praktisch geheel onbeken de Johan Julius Schneider zonder Bach-invloed, vloeiend in de 19de eeuwse homofone stijl. Nederland I NOS: 18.45 (K) Fabeltjeskrant. 18.55 (K) Joura. EO: 19.05 (K) EO- VakantlekrantNOS: 20.00 (K) Journ. Klankbord. 19.10 Schijnwerper. 19.15 (S) WIJ hebben een woord voor de wereld: gewijde muziek. 19.45 Bijbel studie. 20.00 <S) Grammofoonmuzlek. 20.05 Reformatie en Reveil. 20.15 (S) Kerkorgelconcert: oude muziek. 20.40 Zending ln Zuid-Afrika. 20.50 (S) Zang en muziek. 21.15 Avondsluiting. TROS: 21.30 (S) Specialiteiten la carte: verzoekprogramma - amuse mentsmuziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Aktua. 22.50 (S) Zo tegen twaalven: licht programma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II NA 18.00 UUR NOS: 18-00 Jazz uit het Historisch Arohlef. 18.30 Nieuws. 18.41 R.V.U.: Muzikaal Spectrum een muzikaal programma. 19.21 Den Haag Vandaag. 19.30 (S) Henry Wood Promenade Concerten 1974: Londens Symfonie Orkest met het London Symphony Orchestra Chorus en zangsolisten: moderne muziex. In de pauze: Nieuws en: Carrière van Nederlands diri genten. plxn. 22.00 (S) Nieuwe grammofoonplaten, plm. 22.30 (S) DN 8 Extra: muziek uit India. 23.56-24.00 Nieuws.. HILVERSUM III NA 18.00 UUR NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 (S) Drie loopt aohter. 20.02 Woensdag III: lichte platen, sport en actualitei ten. 23.02 Internationaal Jazz Festival 1974 te Laren. 01.02 (S) Take It i HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levends Woord. 7.08 (S) Preludium: klassieke muziek (gr) 7.30 Nieuws. 7.41 (S) Hier en Nu. 7.55 Aangestipt: programmaoverzicht. 8.00 (S) Te Deum Laudamus: gewijde muziek (gr.) 8.24 Op de man af. praatje. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 (S) Podium voor de vrouw: maatschappij-Informatie. 9.20 (S) Onder de hoogtezon. 10.00 (S) monisch Orkest: klassieke muziek. 1130 Hier en Nu - extra. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Zingen Mlddagpauzedienst. 13.13 (8) Draai schijf. (14.00-14.20 Schoolradio). 15 00 (S) Pianorecital: werken ;tek. 15.30 Nleu\ s muziek (gr.) 1 magazine met Hier en Nu. 17.00 Kindervisie. 17.80 Nieuws. 17.32 (8) Hier en Nu. HILVERSUM III TROS: 7.02 Drie op je boterham: EO: 20.21 (K) Kinderen langs spoorlijn, Eng- - 22.00 (K) De de DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1974 markante fi- HILVERSUM I Het internationaal jazz festival Laren 1974 is gisteren begon nen. Eerste optreden in het "podium" was van het Haagse Swing Duo, hier in de turnzaal van het Singer. Foto: Ed Hund met altsaxofoon en Kees Denie, gitaar. rieken van deze tijd en verwereldst hoog opstuwend gegeven van grego- riaansen huize. Zonder te vloeken gaat dat samen. We betrappen er ons op om woorden neer te schrijven, die we nooit gebruiken, maar die passen bij de spontaan wellende vrijmoedig heid van deze muziek, die met Franse sympathieën, ook het orgel veelzijdig orgel doet zijn. Elert laat vermoeden veel van Mendelssohn en Reger op gestoken te hebben, maar hij wekt kolorieten en spanningsvelden op, 23.05-23.10 (K) Journ. Nederland II— (8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Toppers van toen (gr.) (9.35-9.40 Waterstanden) 10.00 (S) voor de kleuters. 10.10 (8- Mono) Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma. 11.00 Nieuws. 11.03-11.05 Radlolournaal) 11.30 (3) Rondom twaalf: gevarieerd Fabeltjeekrant. ----- -_.OS: 19.05 (K) Grabbelton, vrolijk tekenfilmprogram ma. 19.20 (K) De mens en de zee,tv- natuurserie. 19.30 (K) Wat een faml- programma met He. tv-serie. NOS: 20.00 (K) Journ. richten. 12.30 _r TROS: 20.21 iK) Koeiewijn behoeft Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) geen krans: muziekprogramma. 21.00 WM 'l verschrikking, tv- DUITSE TV DUITSLAND I WDR: 18.00 (K) Nieuws uit Noordrijn-Weetfalen. 18.05 (K) kin derprogramma. 18.15 (K) Dies© Pechvogel TV-film. 18.40 (K) Journaal. 19.20 (K) bS D i egl6'-ene Journaal. 19.20 ,K) Die 6 Slebeng1 scheiten. 20.00 (K> Journaal en weerbericht. 20.15 (K) Aktuele dokument&tre. 21.05 (K) Spel zonder grenzen. 22.30 (K) Journaal en DUITSLANDII 18.25 (K) lm Auftrag nenlngen 21.00 (K) 23.15-23.20 (K) Joum. nuziek en informatie. 17.00 (S)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5