'Relatie tussen ouders en school is erg belangrijk' Bezwaarschriften tegen 'Herengracht-ZijlsingeT Chris Hinze speelt op concert van Hot House Fietsend legt hij stads gezichten vast LEIDEN Tegen het door de ge meenteraad goedgekeurde bestem mingsplan voor het gebied tussen Herengracht en Zijlsingel zijn by Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land acht bezwaarschriften inge diend, zo deelde wethouder Kret gis teravond in de laatste vergadering van de huidige raadscommissie voor stadsontwikkeling mee. De meeste daarvan betreffen de toekomstige si tuatie van garage Kempeneers in de Langestraat. De bezwaren zijn tegen strijdig: enerzijds is een groep be zwaarden die tegen de aanwezigheid van de garage in het gebied gekant is, anderzijds zijn er bezwaarden, die het er niet mee eens zijn, dat de lengte van de garage in vergelijking met oorspronkelijke plannen is te ruggebracht van 135 naar 47 meter. Hij zou ongeveer halverwege de Nieuwe Rijn en de Groenesteeg ko men te liggen. Onder de indieners van de bezwaarschriften behoren o.a. de heer Kempeneers zelf, alsmede duizend klanten van garage Kempe- Volgens Kret maken de bezwaar schriften op twee na, weinig kans, omdat ook bij de provincie men als uitgangspunt hanteert: „Hoe bouw ik er zo snel mogelijk". De twee be zwaarschriften, die wel ontvankelijk zullen worden verklaard, betreffen bezwaren tegen situaties, die op de tekeningen van het plan fout zijn weergegeven. Uit mededelingen van het minis terie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening is gebleken, dat het in principe mogelijk is in het gebied bejaardenwoningen te bouwen die onder de zg. kaalslagregeling van Gruyters vallen en daardoor voor een extra rijksbijdrage in aanmerking komen. De stichting Groenhoven is kandidaat-bouwer. Voorwaarde is dat de plannen voor 1 november by het ministerie zyn ingediend. By de gemeente zyn inmiddels een groot aantal bouwplannen voor het gebied binnengekomen (de termyn tot waarop inzending mogeiyk is loopt 1 september af). Een speciale com missie bestaande uit vertegenwoor digers van de gemeente, provincie, welstandscommissie en adviesraad voor de binnenstad, zal zich met de selectie bezighouden. LEIDEN Postduivenvereniging Het Oosten hield een wedvlucht uit Noyon met 186 duiven over een af stand van 306 kilometer. Uitslag: K. Dokkum-Zn. 1, 10., C. Gijsman 2, 4,* C. Vesseur 3, 5, D. Koet 6, W. Gijsma 7, 8, W. van Klink 10. KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken. Uw specialist met vakservice. v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden ZOMER PRIJZEN "VAN E(iMONT) BREESTRAAT LEIDEN Chris Hinze, trio Louis van Dijk, kwintet Rob Agerbeek, het Theo Loevendie Consort, het trio Wim Overgaauw en de Amerikaanse tenorsaxofonist Joe Henderson zijn de jazz-giganten die op zaterdag 7 september een openluchtconcert zul len verzorgen op de Leidse Burcht. Een concert van zwaargewichten dus dat georganiseerd wordt door jazz- zolder „Hot House," die daarmee uit drukking geeft aan z'n vijfjarig be staan. De prominenten van dit openlucht concert behoeven weinig commen taar. Fluitist Chris Hinze, die als solist zal optreden en (onder voor behoud) zal worden begeleid door het trio Louis van Dijk, heeft op het grensgebied van de klassieke muziek en jazz al een reeks van'langspeel platen op zijn naam staan. Het Rob Agerbeek Kwintet kan bogen op de LP „Home Run," waarmee het in Jazzland grote furore maakte. Het Theo Loevendie Consort is bij de liefhebbers evenmin onbekend, ondanks het feit dat deze formatie zich voornamelijk verdiept in de experimentele Jazz. Wim Overgaauw is in korte tijd misschien wel Neder lands bekendste gitarist geworden, dankzij z'n langspelers en z'n Edi son. Tenorist Joe Henderson ten slotte geldt ook in de VS als een groot Jazz-musicus. Het openluchtconcert van „Hot House" begint 's middags om drie uur en duurt tot diep in de avond. In de voorverkoop kan men al van 15 augustus af kaarten bestellen bij de volgende adressen: VW Leiden, Stationsplein; coffeeshop „Gonk," Pieterskerkchoorsteeg, Leiden; en telefonisch dagelijks tussen 19.00 en 2000 uur bij T. de GoeiJ, tel. 01710-49773. De entreeprijs be draagt f 10, CPJ-ers betalen op ver toon van hun kaart f 9. Chris Hinze WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 Leerplichtambtenaar mej. Bosman over aanpak schoolverzuim Door Wim Wirtz LEIDEN Het ongeoorloofd schoolverzuim in Leiden is groot. Relatief groter zelfs dan in een stad als Den Haag, waar in het schooljaar 1971—'72 'slechts' 1764 verzuimen werden gemeld. Slechts want Leiden telde er toen 1756. Hoewel er voor het omvangryke schoolverzuim in Leiden voor een groot deel een verklaring kan wor den gevonden in de sociale achter stand van een aantal oude wyken, is er nog een andere factor die het aantal verzuimen belangryk nadelig beïnvloedt: een gebrek aan man kracht. Dit werd in elk geval erg duideiyk uit een onlangs in deze krant gepu bliceerd overzicht van het school verzuim over het schooljaar 1973- '74, waarin Leidens enige leerplich tenambtenaar mejuffrouw M. Bos man de situatie met deze zinsnede typeerde: blykt wel hoe ar beidsintensief de behandeling van het schoolverzuim is en zowel door ziekte van de leerplichtambtenaar als door het feit dat één leerplicht ambtenaar zeer onvoldoende is voor een stad als Leiden, moest veel on behandeld blyven". Het overzicht van het schoolverzuim leerde overigens meer, namelyk dat de piek van het verzuim zich op houdt in Leidens oude stadswyken: de Kooi/Noord, het oude gedeelte van het Morskwartier en de omge ving van de Morsweg achter het be lastingkantoor. Blykens het over zicht neemt het verzuim bovendien toe in het Haagwegkwartier en in de Merenwyk. Mejuffrouw Bosman: „De piek in de oude stadswyken biyft. Ik heb over de afgelopen drie Jaar een overzicht gemaakt en daar kwamen precies dezelfde wyken uit. Alleen is er nu de Merenwyk by- gekomen. Daar zyn veel mensen uit oude wyken naar toegegaan. En die zetten daar het schoolverzuim soms weer vroiyk voort". Oorzaken Een gesprek met mej. Bosman maakt al snel duidelyk dat Je de oorzaken van het schoolverzuim moeiiyk kimt generaliseren. Mejuf. Bosman: „Je hebt het spy beien zon der meer, waar in de eerste plaats een gebrek aan motivatie aan ten grondslag ligt. Maar je kunt in die groep eigenlyk nooit een scheiding aanbrengen. Want het kan liggen in de relatie met de leerkrachten op school, maar het kan ook liggen in de pedagogisch-didactische kant, dat de kinderen op een bepaald mo ment niet mee kunnen komen. En in het derde of vierde leerjaar rolt dat er echt uit. Naarmate ze ouder wor den, krygen ze het moeilyker. Dan tonen ze geen interesse meer, dan gaan ze zich vervelen en dan blyven ze maar weg van school. Hoewel ik er by moet zeggen dat dit, doordat er nu een leerplichtambtenaar is, minder begint te worden". Er zyn nog meer oorzaken te be denken: „In grote gezinnen waarvan de moeder ziek is of overbelast. Ze is dan al gauw geneigd om een wat oudere dochter thuis te houden om die te laten helpen. Een belangryke rol speelt ook de woonomgeving. Als kinderen in kleine huizen wonen by- voorbeeld. Dan gaat 's avonds de tv aan en vader en moeder willen bly ven kyken tot het afgelopen is. Ze zitten dan in de voorkamer, daar tussen hangt een gordyn en daar achter zitten dan de kinderen. Op die manier komen ze slaap tekort. Ik heb alleen wel de indruk dat daar de top nu vanaf is". Volgens het overzicht van mej. Bos man was ook in het vorig schooljaar het verzuim het sterkst op de scho len voor huishoud- en nyverheids- onderwys. Mej. Bosman noemt dat de grootste probeemgroep. En niet al leen omdat de leerlingen van der- gelyke scholen vaak erg dicht by de werkende en dus verdienende klasse staan. „Vooral in de oudere wyken hebben de kinderen vaak de han dicap van de overstap, van het lager naar het voortgezet onderwys. Ze gaan weg uit de vertrouwde buurt om het lager beroepsonderwys te kunnen volgen. Dat is een probleem. Bovendien hebben ze geen goede relatie met de leerkrachten, omdat ze steeds andere krygen in verband met de verschillende vakken op school. Maar het gebrek aan motiva tie staat hier voorop". „Over de kop" Toen de zg. leerplichtwet van 1969 van kracht werd. trad mej. Bosman vrywel tegelykertyd als leerplicht ambtenaar in dienst van de gemeen te. Ook in de burelen van het stad huis werd toen onderkend dat de nieuwe wet, die meer het accent zou leggen op de maatschappeiyke zorg dan op het justitieel optreden (pro céssen-verbaal etc.), veel werk zou opleveren. Te veel in elk geval voor één leerplichtambtenaar. Mej. Bos man zit evenwel, vyf jaar later, nog steeds alleen. Terwyl haar taak erg omvangryk is. Ze krygt meldingen binnen, moet die registreren en ver volgens proberen er iets aan te doen. Dat betekent ouders bezoeken. Maar het betekent ook contacten onder houden met scholen. Èn waar dat nodig is de GG en GD inschakelen, het bureau Huisvesting of het schoolmaatschappelyk werk. „Je draait hiermee over de kop", zegt ze. „Maar ik heb liever dat ik er dan maar vyfentwintig doe, dan hele maal niets". Mej. Bosman meent dat ze erg ge baat is by een uitbreiding van de mankracht tot drie: „Drie man heb je gewoon nodig. Want als Je de deur uit bent, dan moet Je toch op z'n minst iemand hebben die de ad ministratie byhoudt, om maar eens iets te noemen". De leerplichtambtenaar is er verder van overtuigd dat wanneer leer plichtzaken, „Op het stadhuis spreken ze al van het bureau leer plichtzaken, maar er is helemaal geen bureau leerplichtzaken" van de afdeling onderwys zou worden losgekoppeld, het beter zou functio neren. zy: „De afdeling onderwys heeft niet alle inzicht in de pro blematiek. Hoewel ik moet zeggen dat het de laatste tyd wel is ge groeid, ze hebben er tenminste meer begrip voor. Maar de verantwoor delijkheid op papier is daar belang- ryker dan de dingen die in werke- lykheid gebeuren. Ik geef toe dat die verantwoordeiykheid op papier belangryk is. Maar als Je nou moet kiezen: of talloze vellen papier vol- schryven of praktisch werken, dan zeg ikwerken in de praktyk en pro beren dat kind weer op school te' helpen". Het onderbrengen van leerplicht zaken by de Schooladviesdienst is even onderwerp van gesprek geweest, maar uiteindeiyk bleek het geen haalbare kaart. Mej. Bosman: „Er is een Jaar lang over gepraat, maar er is niets bereikt. De Schooladvies dienst staat daar afwyzend tegenover vanwege de justitiële kant van de zaak. Daarom zou het naar myn mening gewoon een bureau moeten worden, waar vanuit Je op topniveau zou kunnen samenwerken met de inspectie en de Schooladviesdienst. Je zou meer doelgericht moeten kun nen werken en meer aan preventie moeten kunnen doen. Als ik in een gezin kom, dan weet ik wel dat moe effe moet uithuilen om te zeggen dat pa zo'n rotvent is. Maar dan hoor ik dat aan en dan praat ik erover. En op dat moment ben ik bezig met preventie. Want dan merk Je later dat het kind weer normaal naar school is gegaan. Het is alleen ont zettend tydrovend". Motivatie Mej. Bosman meent dat er in de aanpak van het schoolverzuim niet alleen een taak ligt op de scholen, maar ook in de wyken. „Wat dat betreft zou Je daar de minste pro blemen tegenkomen. Omdat daar de acceptatie van het onderwys in het algemeen de laatste jaren duidelijk is gegroeid. Vanuit de buurtcomité's zou je byvoorbeeld iets kunnen doen aan voorlichting waardoor Je de kinderen beter zou kunnen motive ren. Ik heb meisjes gehad, die kap ster wilden worden, maar dat niet konden worden omdat ze de ver eiste vooropleiding niet hadden. Die hadden ze dan voortydig afgebro ken. Dat is gewoon een kwestie van voorlichting. En dat zou je in de wy ken zelf kunnen aanpakken". „Op de scholen ligt dat vaak wat moeilyker. Als de leerkrachten met de ouders thuis moeten gaan praten, dan moeten ze dat 's avonds doen, in hun vrye tyd. En een groot aan tal leerkrachten, op de huishoud scholen byvootbeeld, heeft gewoon een gebrek aan ervaring met bepaal de bevolkingsgroepen. Ik geloof dat je by een wykgerichte aanpak in elke wyk een vertrouwensfiguur zou moeten hebben, die met zo'n klas selerares of -leraar kan gaan pra ten. Met zo'n figuur zou Je inder daad een eind komen". Van essentieel belang in de totale aanpak van het schoolverzuim vindt mej. Bosman dat er grote aandacht wordt besteed aan de relatie school milieu. ,By de Schooladviesdienst valt er een tendens waar te nemen dat daar aan gewerkt wordt. En ook in de wyken is dat het geval. In bepaalde wyken worden er wyk acti viteiten op scholen gehouden. Aan de Maresingel byvoorbeeld. Daar zou nog meer aan gewerkt moeten wor den. Want de relatie tussen ouders en school is heel belangryk". Mej, Bosman: acceptatie van het onderwijs duidelijk gegroeid. INTERNATIONALE BONTMODE BREESTRAAT173 l TEL. 01710-23337 LEIDEN J LEIDEN De fiets is zijn ge mobiliseerde ezel. De penselen zitten in de zeilen tas, die aan de bagagedrager hangt en meteen dienst doet als stoeltje. Het za del is afgeschroefd en hangt tus sen de spaken. Veel mensen uit Leiden weten meteen over wie het gaat: Borgert Carolus van Ettinger, de "Rembrandt op de fiets". Van Ettinger (58) schildert stadsgezichten („erg moeiiyk vanwege het perspectief") maakt uitgebreide praatjes met hen die er belang in stellen en fietst na gedane arbeid weer vrolijk terug naar zijn woonplaats Den Haag. Vanuit zijn fietstas tovert-ie van allerlei boekjes en folders te- voor ichijn, die verhalen over zijn werk, zijn leven en zijn denkwe reld. Een greepje: "Het gemis aan goede wandverzorging in de meest woningen en vooral in de nieuwe woonwy ken is tot nu toe te wijten aan het gebrek van een Juiste tussenvorm tussen massa- produktie en abstracte kunst die de nrijs van de eerste niet teveel ontl»pt. Vele mensen doen het met kale wanden, hangplantjes of verouderd erfstukjes, omdat men weigert kakelbonte surroga ten als kunst aan te schaffen. Het is door deze omstandigheden dat oud-minister Cals terecht de op merking maakte dat de volksop voeding reeds me de snaakver betering in het gezin begint, waar mee de kitschbestrijding tot een regeringszaak is geworden. Een behoorlijk schilderij ver schaft toenemende vreugde, ter wijl ook de waarde met de Jaren vermenigvuldigt. Het is dus een aandeel met de allerhoogste rente voor de beste zaak van de wereld: "De bewustwording der mensheid' iemind die door kunst zijn gees telijke groei behartigt is zakelij ker dan alle materialisten bij el kaar". Kitschbestrijding en bewust wording; zaken waarvoor Van Ettinger zich inzet. Ter gelegenheid van het 400- jarig ontzet van Leiden heeft Van Ettinger een boekje uitgege ven met daarin wat informatie over zichzelf en erg veel afbeeldin gen van Leidse stadsgezichten, die hij in de loop van de jaren heeft gemaakt. Een expositie van zijn stadsge zichten valt te bewonderen van 21 september tot en met 3 oktober in gebouw Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgracht 9. PAUL WOLFSWINKEL, Fotot Jan Holvast.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3