jttsarik agenda „Ik praat niet over de dingen die ik als blinde heb gemist" Vakantie land voor de jeugd Nieuwe kerk in Voor schoten Israëlische groep verzorgt optreden in Haarlemmerstraat VOORSCHOTEN De Voorscho telde Vakantiebezigheden vo^r de jeugd worden deze week besloten met het grote vakantieland achter rond en in "De Landehoeve". De jeugd van Voorschoten krijgt een week ae gele genheid alle vormen van creativiteit te beoefenen. Naast de eenvoudige handenarbeid zoals boetseren, beeld houwen, kettingen maken ed. is er gelegenheid om zich in te zetten bij de bouw van een eigen dorp. Hoewel het dorp een maximaal leven heeft van een week beïnvloedt dit niet de werklust en -ijver van de Jeugdige bouwers. Uit waardeloze stukken hout, hardboard en andere materia len worden echte huizen gebouwd. Iets minder hoog dan de echte, iets minder strak ook en waarschijnlijk niet helemaal waterdicht en wind vast. Maar daar wordt minder naar gekeken. Het weer is prima en zo lang er maar spijkers, hamers en hout voorradig is, worden er droum- paleisjes gebouwd. Al naar gelang de- intentie van de bouwers krijgen deze opstallen namen als "Rovershol en "De Hoogte". Op de achtergrond zijn er steeds de volwassenen, die zo nodig inspiratie verstrekken of traantjes drogen wanneer de droom niet hele maal uitgekomen is. De Voorschotense vakantiebezighe den, ditmaal geplaatst in de laatste weken van de grote vakantie, heb ben tot nu toe meer deelnemertjes getrokken dan voorgaande jaren. Het over het algemeen slechte weer kan hierbij van invloed zijn geweest. Vrijdagavond gaat de brand in het nieuwe dorp en dan zijn de vakantie bezigheden weer verleden tijd. De laatste week van de vakantie moe ten de ouders dan weer vullen. Burgerlijke stand LEIDERDORP Geboren: Jeremy J. z.v. E. Gleeen en J. Scheffers; Wynand F. z./. D. W. F Hacker en C E Korthals Altes, Dorine L C d.v M. Schouwenburg M. Altorf, Patrick Ondertrouwd: A. P. Hartsuijker en B A. Goedeg°ouure. G. v. Bekkum eD M. J. C. Noordervllet, W. F. Win- ke" en C N. Querido, C. F J Zand bergen en G D. Dorrepaal, S. Kupers en Y. D. W. v EIJk. J. H. v. Maanen en A M. v. Oosten Slingeland, J K. 0 't grofvuil wordt 8 aug. in Oegstg. opgehaald in Oude Rijnzichtweg. Van Assendelftstraat, Rhijngeesterstraa:- weg. Endegeesterstraatweg, Ende- geesterlaan, Wilhelminapark, Deutz- straat, Geversstraat, Willem de Zwy- gerlaan, Julianalaan, Mauritsiaan, Prins Hendriklaan, Fred. Hendrik laan, Nassaulaan, Koninginnelaan. Koudekerkse Mar van Harskamp schrijft boek over levensgeschiedenis Door Jan Westerlaken Foto Jan Holvast KOUDEKERK AAN DEN RIJN "Tja, waarom schrijf ik? Ge woon, omdat ik het nodig heb. Door de dingen op te schrijven ga je ze anders zien. Dan zet je je stofbril af." Het zwarte hondje van Mar van Harskamp snuffelt eerst wat arg wanend aan m'n broekspijp als ik de kamer binnenkom. Niet veel later duwt het dier z'n kop in m'n hand en we zijn vanaf dat moment de beste vrienden. Er gens anders in de sfeervol inge richte kamer zingt een edelzan- ger, wiens kooi is ingebouwd tus sen schitterende planten, het hoogste lied. Mar van Harskamp (36) sinds haar negentiende Jaar is ze blind tikt met een feilloze zekerheid de as van haar sigaret In een asbak. Vier jaar geleden schreef ze haar eerste kinderverhaaltjes. Bepaald niet met de bedoeling er mee naar een uitgever te lopen. Maar toen een uitgevereadviseuze de manuscripten onder ogen kreeg werden er contacten gelegd. "Die vrouw," vertelt Mar. "had me nog nooit gezien. En toch had ze direct in de gaten dat er iets met me was. Kijk, ik kan erg beeldend schrijven. Voor iemand, die niets ziet is dat natuurlijk vreemd. Ik kan over kleinen schrijven zoals ik ze zie." Hoe komt dat? "Vroeger," zegt Mar. "schilder de en tekende ik ontzettend veel. Tot het moment ik niets meer zag ging ik hiermee door. Daar van kan ik me de schitterende kleuren nog herinneren." Even wordt het stil in de wo ning aan de Europasöngel waar Mar nu al enkele Jaren haar ei gen leventje leidt. Af en toe wipt haar moeder binnen en eet een hapje mee. Drie keer in de week krijgt ze bezoek van twee Jeugdi ge Koudek erkertjes, die bood schappen voor haar doen. "Eerst vroegen ze daar een kwartje voor. Dat deden ze dan in een potje. Als er genoeg geld in zat gingen ze naar Avifauna. Maar hun va der zei toen, Je hoeft niet overal gek! voor te hebben. Je kunt toch wel boodschappen doen. Ze heb ben me nog geen moment in de steek gelaten." Mar van Harskamp is een blij moedige vrouw, die ondanks haar handicap beslist niet bij de pak ken neerzit. Anderhalf Jaar gele- lamgstelling hebben getoond." En daar blijft het bij. "Ik hoop Alleen," zucht ze, "dat anderen er ook iets aan zullen hebben. Voor mij, als blinde, is het leven niet donker. Als ik schrijf zie ik de dingen zoals ze zyn gebeurd. In mijn leven zijn er maar zelden momenten, dat ik me realiseer: ik zie niks. Ik zie in mijn verbeelding hoe m'n kamer is ingericht: die twee hondjes op de bank en zo. Zo heb ik ook zelf m'n huis ingericht. Dat is misschien iets, dat ik heb over gehouden van het schilderen en tekenen." Mar van Harskamp den ging ze, zoals ze zelf zegt, "spelen met woorden en zinnen". Helemaal niet met de gedachte: daar zit business in. Maar van het één kwam het ander. Mar besloot haar levensgeschiedenis op pa pier te zetten. "Ik ben zo maar begonnen met hoe m'n leven is geweest en hoe het nu is," lacht ze. "Toen ik ^o*n zestig bladzijden had ge schreven heb ik het laten lezen aan die uitgevereadviseuze. Haar reactie was voor mij als 'n brand stof om snel verder te gaan. Ik werk er nu serieus aan want mis schien is dit de manier om dich ter bij de mensen te komen, die je altijd als een zielepoot bekij ken." Wanneer denkt ze klaar te zijn met het manuscript? Glimlachend: "Ik hoop overeen maand of twee." Meer zegt ze niet. Zijn er al contacten met uitge- "Ja, er zijn uitgevers die be- Wat probeert zij de haar verhaal te vertellen? "Ik praat niet over de dingen, die ik als blinde heb gemist. Al zie Je niks, dan nog blijven er dingen over. Daarmee heb ik ge probeerd te leven. Zij heeft geen geleidehond. Waarom niet? "Er zijn veel blinden, die daar niet geschikt voor zijn. En dat is ook met mij het geval. Dat tioudt wel in, dat ik als bood schappen moet doen er iemand mee moet. Soms is dat niet leuk." Als je klaar bent met het le vensverhaal, wat dan? "Dan ga ik verder met een kin derboek waaraan ik al was be gonnen. Dat staat in de grond verf. Het is eeai verhaal over een muizenfamilie. Een voorleesver haal voor kinderen van vier en vijf jaar. Het boek krijgt een gek ke titel hoor," lacht ze: "Zeven muizen moeten verhuizen." Hoe luidt de titel van het le vensverhaal? 'Tja, die moet nog worden ge boren uit één van de bladeren van m'n planten. Andere komt die er niet. Mar heeft een elektrische brail- le-schrijfmachine waarop ze haar tekst tikt. "Vroeger deed ik dat op een gewone schrijfmachine. Dan charterde ik een kennisje, die de tekst voorlas en aan de hand daarvan werd gecorrigeerd. Ik zoek nog," bedenkt ze ineens, "een goed Nederlands woorden boek in braille. Het hoeft niet persé een Van Dale te zijn want dan heb ik zeker een paar meter boekenplank nodig. Er was eens iemand, die me dacht te verras sen met de bijbel in braille. Uit vijfendertig delen bestond die. Ik had nergens andere plaats dan op de vliering." Bijna abrupt wijzigt ze van on derwerp. Enigszins geprikkeld: "Men vraagt weieens waarom ik rozen op tafel zet. Dat vind ik gek. Ik weet de kleur, ruik de geur en dan zie ik het beeld. Dat zijn dingen waar Je best blij mee kan zijn. VOORSCHOTEN In Voorscno- ten wordt een nieuw kerkgebouw neergezet in de wijk Adegeest Op de hoek van de Bachlaan/Van Beetho- venlaan komt een houten "Fins" kerkje met 150 zitplaatsen en hier mede realiseert de Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt) een tien Jaar oude wens. Tien jaar geleden werd al optie verkregen op het stukje grond, van een van de mooiste plekjes van de wijk Adegeest. Eerst nu kunnen de plannen uitgevoerd worden. De Ge reformeerde Kerk (Vrijgemaakt) maakt reeds Jaren gebruik van een voormalig herenhuis langs de Leidse- weg. De daarin geplaatste ker^ezaal wordt echter zeer gestoord door het drukke verkeer op de Leidseweg. De Gereformeerde Kerk Vrijge maakt) is in Voorschoten een klein kerkgenootschap zonder een eigen predikant. De 150 zitplaatsen zijn ruimschoots voldoende voor het ge middelde aantal «cerkbezoekers, dat bij dit kerkgenootschap een zeer hoog percentage heeft. De fundering voor het kerkgebouw is gestort, gewacht wordt thans op het bouwpakket, het gebouw zeer snel gereed WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 W oensdag Katestraat. speeltuingebouw. bej aardensociëteit Geverstraat 65, Oegstgeest. alleenstaanden. Breestraat 19, Twentwel, _j., vertrek salonschip naar Avifauna en Braassemtocht. terug p;m. 17.30 uur, lnl. tel. 01710-21095-43.55. Jeugdvakantledorp Zuid-West, V Donderdag roor gehandl- ^Kre'atlef Sentrum, defensievoorlich ting. 8-9 uur nam. Tjalkowskylaan 39. Voorschoten, ge- spreksavond Baha 1 Gemeenschap 8 Blauwpoortsbrug/Kort Galgewater, 10.15 uur vm., vertrek salonschip naar Avifauna en Braassemtocht, terug plm. 17.30 uur, lnl. tel. omo-?1™»*-**"** jeugdvakantledorp Zuid-1 schoterweg (naast zv vakantiebezigheden t zwembad 'De 1 Voor- Apotheken wordt waargenomen door: Öoeza Apo theek Doezastsaat 31. tel 21313; Apo theek Breest Smallenburg. Loevesteln 7. Leiderdorp tel. 99211. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Oegstgeest Voor weduwen en weduwnaars tel Leids is. ALPHEN AAN DEN RIJN Een 16-jarige bromfietser uit Alphen reed gistermorgen op de Prins Bernhard- laan min of meer opzettelijk in op vier jongens die op het fietspad lie pen. De jongens waren op .veg naar Avifauna. Een 13-jarige Jongen uit Leerdam liep een hersenschudding op en moest worden opgenomen in Rijn oord. De bromfietser krijgt een proces verbaal Burgerlijke stand van Leiden Nederlandse Vereniging bureau- 61112 Gezi nsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp bejaarden en langd j- rig zieken en gezineverzorging. Mare 45 tel 49441 (ma t/ro vrij 9—10 uur voormï Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. Jansen—Nlemeyer Hof- dilck 32 Oegstgeest tel 0171053652. Release Hulpverleningsdienst Release. Nieu we Rijn 20a tel 24555 In verband met vakanties ziln de openinest Drier >t eind augustus gewijzigd in ma woe en 10 uur nam Re;eas< Juli tot 1 augustus Twentwel i 20 1 s gesloten 14 Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor gratis rechtskundige bijstand. Adres: Leldsc Volkshuls. Apothekersdljk 33 Alléén donderdagavond 79 uur. Dienstencentrum Noordelnpleln 2b tel 40483 algeme- F. Warmerdam Cornelia Wilhelmina dr v T. Uitten- bogaard en W. van Leeuwen; Informatie, dag ÏCV, nuiu; ut v c. h. schoite; Architecten Architecten- der Vossen; Taco Theodoras Cornells baar ondei Franclscus zn v T. C. Ham en F. van Dijk. OVERLEDEN: D. Meijer (87) man; J. Raar ^78) i L. Langerak (73) werkdagen tel berelk- (39) echtgenote va Tosseram; R. E. Vilsma (6) del weg 4 (bij Hooglandse kerk.) Begijntje Sexueel voorlichtingscentrum Begfjn- TILBURG/BODEGRAVEN De sloeg op de fiets op een kruising plot- 6-jarige Margeet van IJssel uit Bo- seling linksaf. Zij werd aangereden degraven is gistermiddag in het St. door een vrachtauto met oplegger, Elizabethziekenhuis in Tilburg over- waarbij zij ernstig hersenletsel leden aan de gevolgen van een onge- opliep, val in Wijk en Aalburg. Het kind "telefoon 25260 Redactie Paul Wolfswinkel Dit is Puk, blafvriend van de fa milie Van der Kolff-Malherbe uit Oegstgeest. Een maand geleden is het geliefde beest tijdens een zeiltochtje overboord geslagen. Weg. Overal zoe ken, maar hij werd niet gevonden. Met tranen in de ogen werd geaccep teerd dat Puk was verdronken. Acht Jaar lang was Hef en leed gedeeld. Hoe triest nu. Toen de schoonvader van mevrouw Van der Kolff, die in Leeuwarden woont, vorige week vrijdag naar de brievenbus liep (zo'n vreemd groen ding op een wankel paaltje) om er zijn ochtendblad uit te halen, ritselde er iets onder de struiken en wie kwam er tevoorschijn? Jawel. Een beetje magerder, maar erg blij. Volgens deskundigen is het uniek dat een weggelopen hond (beter ge zegd: verloren hand) uit zichzelf de weg naar een bekend punt terug vindt. Puk heeft dus een maand rondgelopen in Friesland, een streek die hij nauwelijks kent. Knap hoor. Eerst was-ie een beetje boos. Zo van: "Ja, Jullie hebben me lekker laten stikken", maar nu is het weer allemaal koek en el. In napklare brokjes. (Foto Jan Holvast) Gespreksavonden Gesp re ksa vond eD Baba-l gemeen schap Wo 8 uur nam. Kennedylaan 11. Oegstgeest. vr 8.16 uur nam. Fred. Hendrlkplantsoen 25 Leiderdorp Koordstudio intermenselijke be- moetlngsralmte voor 60-Jarlgen Oude Rijn 88. Lelden tel. 44000. Voor advies. Infor maties etc. Werkdagen van 15-23 uur. OntmoetingsruimtenWerkdagen 's tot 23 uur. Zaterdag gesloten, van 15 tot st voor lit capten. Kinderopvang werkgemeenschap Hooglandse Kerk- 4. tel. 30360. Geopend dl. 9.30 Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlng8- en informatiedienst gemeenschap Zuidwest tel 64115. 83921 en 61944 SOS-dienst hulpdienst, tel. 0171O— Borreltje Gisteravond vielen de leden van ae raadscommissie voor Stadsontwikke ling de eer te beurt om een afscheids woord van wethouder Kret, de nieu we burgemeester van Sassenheim, mee te krijgen. Het was de commissie met de meeste emoties en tegenstel lingen. Het persoonlijke dieptepunt voor Kret was de motie van wantrou wen die tegen hem werd ingediend naar aanleiding van zijn beleid in de Merenwijk. "Maar het heeft rne goed gedaan dat de persoonlijke verhou dingen er nooit onder hebben gele den", aldus de scheidende wethouder. "Na afloop zagen ze ons vaak een borreltje drinken bij de Kruik, Himpe of Pardoeza." Vriendelijk woorden van een omstreden bestuurder Het commissielid Driessen (KVP) karak teriseerde de afgelopen vier Jaar iets andere: "Het heeft me eigenlijk ver baasd, dat het nooit tot ©en handge meen is gekomen." LEIDEN The Haifa Municipality Students folkdancing group (foto Jan Holvast) uit Israël is gisteren in Leiden aan gekomen. De groep die deel zal nemen aan het Internationaal Volksdansfestival dat 9,10 en 11 augustus in de Groenoordhal wordt gehouden, is om veiligheidsredenen ondergebracht bij particulieren. De Israëli's zullen donderdagavond in de stad een demonstratie geven. Om half acht is de groep te bewon deren op het Stadhuisplein en een half uurtje later op de Haarlemmerstraat. Vrijdagmiddag worden alle groepen door burgemeester en wethouders van Leiden ontvangen. Dit gebeurt in het stad huis om drie uur. Voorafgaande aan deze ontvangst zullen alle groepen een wandeling door de Leidse binnenstad maken. De start van de wandeling is om twee uur op het Pieters kerkplein, men gaat dan naar het stadhuis langs de volgende route: Kloksteeg, Nieuwsteeg, Zonneveldstraat, Ketelboe- terssteeg, Breestraat, Gangetje, Hartesteeg, Middelweg. Kaas markt. Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Breestraat. Kapper krijgt twee weken Dierenhulpdienst. Dag en nacht bereikbaar. Dierenambulance Tel 01710-34616 Maatschappelijk werk Stichting Bureau Maatschappelijk woensdagochtend Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe: Bin- De verdediger van 'n 39-jarige kapper uit Leidschendam, zocht de oorzaak van het slingerend autorijden door de kapper in de moeilijke verkeers situatie op de Veurse veg in Voor schoten, maar de officier van Justi tie bij de Haagse politierechter, zocht het meer in de drank, ook al zou de kapper slechts drie sherry's hebben gedronken. Doch er was de nacht te voren tot in de kleine uren 'n feestje aan vooraf gegaan en om die reden vond de officier wel bewezen, dat verdachte de auto had bestuurd ter wijl hij onder invloed van drank verkeerde, waarvoor twee weken ge vangenisstraf en een jaar ontzeg ging rijbevoegdheid werd geëist. Hij zou regelmatig te sterk links heb ben gereden. De politie vond het ge wenst verdachte ter ontnuchtering in de cel te zetten. De verdediger, mr. D. J. van Sclr vendiJk had toevallig persoonlijk die avond de controlerende politieauto waargenomen maar vond het rijden door verdachte niet zo onbegrijpelijk, gezien verkeersproblemen in Leid schendam geschapen. De politierech ter veroordeelde tot twee weken ge vangenisstraf en zes maanden ont zegging rijbevoegdheid. -11.30 uur vm. Kooi. Driltstraat dl. 10.30-11.30 uur vm. Morskwartier, Dijkstraat 2a. woe. 10-11 uuf vm. Tuin stads wijk, Herenstraat 45. vr. 10.30- LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singel 1 Leiden Postbus 54 Giro 57055 Maandabonnement f 10.77 Kwartaalabonnement f 31.80 Per Post f 34.20 Jaarabonnement f 116.20 f 0.45 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen. Bij automa tische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten. Nabezorging van 18.00—20.00 u. Zaterdag van 16.00—18.00 u. Telefoon 01710—30500.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2