'Opwinding PSY en Feyenoord is wat schijnheilig' Theo Boller man zorgt op Roomburg voor surprise Jan Tolenaar op gedeelde vijfde plaats Rijsbergen niet naar Bilbao Ajax-manager Hans Kraay: KOERSEN IN HILVERSUM GOEDE START VAN VULTINK NEDERLAAG OEGSTGEEST BLOTE SPELEN Hollandse regenbogen slaan een flink gat Open Leidse tenniskampioenschappen WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 AMSTERDAM Ajax, dat in het komende voetbalseizoen 75 jaar bestaat, heeft vier weken voor de competitie begint nog drie onbeantwoorde vragen. Hoe houden de knieën van Jan Mulder en Barry Hulshoff zich en hoe zal de zaak René Notten zich ontwikkelen. De kwestie rond de Twente-speler zit manager Hans Kraay, het bleek duidelijk op de persbijeenkomst van gistere n, het hoogst. Kraay vindt het onredelijk dat er nog twijfels bestaan over de komst van Notten, die overigens zijn eigen zaak met de arbitragecommissie moet regelen. Kraav: "In wezen Is er geen ver schil met Neeskens. Ook voor Notten is er duidelijk sprake van positiever betering. Dat anderen, zoals Feye noord en PSV, zich er over opwin den, onaei andere omdat wij direct contact met Notten hebben gezocht, verbaast mi), t Doet mij wat? schijn- Iheili gaan, want iedereen weet dat die clubs vroeger niet altijd alle voor schriften over de transfers tot de laatste "egel zijn nagekomen". Hans Kraay, die met betrekking tot de transfers van Neeskens en Cruijff naar Barcelona heel voor zichtig hei woord gelegenheidswet geving over de lippen liet komen, 6prak aan het begin van zijn eerste seizoen bij Ajax al voor 100 procent als Aja-iied en bovendien veel direc ter en openhartiger dan voorzitter Van Praag ooit heeft gedaan. Kraay maakte ei geen geheim van dat Hulshoff volgens de medische staf (artsen Greep en Rolihk) misschien begin September al weer fit zou zijn, maai dat hij een dergelijke snelle terugkeer niet waarschijnlijk achtte. Hulshoff zal dan ook tussen 7 en 25 augustus niet tot de-spelers kern oehoren die zeven vriendschap pelijke wedstrijden gaat afwerken. City—Ajax wordt vlade in de buurt Derby County Servette gespeeld en vermoedelijk za! een van de twee duels een dag moeten worden ver vroegd of verlaat. Programma Ajax Het oefenprogramma van voor de komende weken ziet volgt uit. 7 augustus FC Brugge—Ajax, 10. augustus Hertha BSC—Ajax, 14. augustus. LausanneAjax, 18. au gustus ReimsAjax, 20. en 21. augus tus toernooi in Barcelona met Barce lona, Ajax, Glasgow Rangers en Bil bao. 25 augustus Ajax—Hertha BSC. Hans Kraay zal voor de wedstrij den zijn ploeg samenstellen uit: Doel: Schrijvers en Stuy, achter: SuurblQ-, Krol, Dusbaba, Blanken burg en Van Dord; midden: G. Müh- ren, A. Mlihren en Haan. voor: Rep. Geels, oteffenhagen. Keizer en mis schien Varga. Kraay: "Varga is op dit moment in Spanje en niet om daar vakantie te houd m. Als hij een contract kan krijgen ;n Spanje is het mogelijk dat hij nog van onze lijst van 29 con tractspelers voor het nieuwe seizoen zal verdwijnen. Ralreigerprüs 2440 m: 1. Lepelaar, A. Mollema, 3.23.4, 1.23.4; 2. Maestro Calvaljos; 3. Kwikstaart A. Winn. 4.20, pl. 150, 1.70, 1.50, kopp. 12.00, trio 81.00. Purperreigerprys 2040 m: 1. Misto Buitenzorg, P. Koppejan, 2.57.7, 1.28.9; 2. Mastrid; 3. Maxaver Way. Winn. 5.90, pl. 1.60, 1.10, 1.70, kopp. 7.40. Lepelaarprys eerste afd. 2000 m: 1. KJeld N, A. Mollema. 247.1, 1.23.6; 2. Kris Spencer; 3. Lotta Kid. Winn. 20.80, pl. 3.90, 5.80, 4.30, kopp. 190.00, trio 5037.40. Lepelaarprijs tweede afd. 2000 m: 1. Libertine, L. Schoonhoven, 2.455, 1525; 2. Leo Princess. 3. Jua- nita. Winn. 3.10, pl. 1.90, 1.90, 2.00, kopp. 14.00. Roerdompprys 2040 m: 1. Ivanova Heather, G. Beentjes, 2.56.6, 1.26.6; 2. Ike Buitenzorg; 3. Ideal Buiten zorg. Winn. 7.70, pl. 2.10, 2.00, 250, kopp. 18.4a Van Nie Stal Marcoprijs 2000 m: 1. Ivan Axklt, J. S. van Leeuwen, 2.42.3, 1515; 2. Hardy Regina; 3. Hippo. Winn. 210, pl. 1.30, 2.80, 5.80, koppi 14.30, trio 360.50. Oolevaarprijs 2000 m: 1. Lathi, J. Wagenaar, 2.46.6, 153.3 2. La Dam sel; 3. Jacques Winn. 2.80, pL 1.30, 2.60, 1.50, kopp. 22.10. Criterium der driejarigen 2000 m: 1. Marcel Regina, A. Knijnenburg, 2.46.6, 153.3 2. Marco Cavaljos; 3. Magirua Winn. 32.00, pl. 4.20, 3.80, 4.60, kopp. 153.70, trio 3003.60. Ibisprys 2929 m: 1. Kamo Quick, J. Wagenaar, 4.04.6, 153.8; 2. Kaptein Norton; 3. Judge Olivier. Winn. 1.70, pl. 150, 2.00, 250, kopp. 6.00, trio 4.90. Zilverreigerpr«s 2000 m: 1. Likely Devil, J. Kroon, 2.50.4, 152.2; 2. Louis D'Auvergne; 3. Lena Axklt; 2. Winn. 3.80, pl. 3.00, 8.70, 3.90, kopp. 102.30. Totalisatoromzet387.739,00 gulden. Rotterdam Met zestien spelers is Wiel Coerver vandaag naar Bilbao gevlogei, waar Feyenoord morgen avond zijn eerste wedstrijd speelt in het cojrnooi van Atletico Bilbao, waaraan behalve de organiserende vereniging en de Nederlandse kam pioen ook RWDM, dat de Belgen „Molenbeek" blijven noemen en waarvoor thans Jan Boskamp uit komt en Bayern München deelne- Het Bayern München van Gerd Müller, die in de finale van het toernooi om het wereldkampioen schap Wim Rijsbergen een ernstige blessure bezorgde. De blessure is nog steeds niet genezen. Daarom is Rijsbermen ook niet meegegaan naar Spanje. Manager Guus Brox: „Het betreft een kniebandje. Er valt op het ogenblik onmogelijk te voor spellen, wanneer alles weer in orde zal zijn. De kans bestaat zelfs, dat hij er op 1 september, bij de aan- BUENOS AIRES Hans Vultink is het toernooi om het wereldkam pioenschap biljarten anker kader 47/2, dat wordt gehouden in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires, goed begonnen. De titelhouder ver sloeg in zijn eerste party de Egyp tenaar Abdel Salam in tien beurten: 400—29. In een andere party won de Argentyn Osvaldo Berardi eveneens in tien beurten van de Colombiaan Mario Criales: 400-63. vang van de nieuwe competitie dus, nog niet bij is. Wim Jansen daar entegen is praktisch genezen van zijn blissure. Hij zal ja Spanje wel spelen" Tegen wit Feyenoord morgenavond voor de eerste wedstrijd aantreedt, wist Guus Brox vanochtend bij het vertrek nog niet. „Dat horen we waarschijnlijk pas als we in ons hotel n Bilbao zijn gearriveerd Er gens natuurlijk vreemd Maar Ja, de Spanjaarden zijn in dat soort zaken nogal 'akoniek". OEGSTGEEST Zaterdag-vier deklasser Oegstgeest is er ook in z'n derde oefenduel niet in geslaagd een overwinning te behalen. Nadat Ter Leede (3—1) en Kennemerland (4—1) eerder al te sterk bleken, moest de Oegstgeestse formatie gis teravond het hoofd buigen voor der deklasser SV '35: 0—4. Al snel na het eerste fluitsignaal keek het (experimentele) elftal van Oegstgeest tegen een 1—0 achter stand aan, toen een foutje van de Jeugdige laatste man Ronald Meys doeltreffend werd afgestraft. Nog voor rust voerde de technisch betere Sportvereniging de marge op tot drie goals, maar na de hervatting bleek I de gewyzigde geelzwarte equipe beter overeind tegen het SV-geweld. Toch zou de geflatteerde eindstand nog op 4—0 worden bepaald. Doelman Cees Star maakte een van z'n weinige fou ten en er werd direct geprofiteerd. Port Nature Op het interna tionale naturistencongres in het Franse Port Nature is dinsdag een voorstel ingediend dat op de volgende Olympische Spelen de deelnemers naakt moeten zijn, zoals dat in het oude Grie kenland was. Het congres wordt bygewoond door naturisten uit 22 landen. Enige sprekers zeiden dat het voorstel wel op kon gaan voor lieden als discuswerpers en hard lopers. maar, zei de heer Wer ner Dorfl uit Oostenryk, zoiets kon je niet eisen voor sporten als schermen en voetballen, skiën en bobsleeën. Er bestond evenwel geen reden, zei hy, dat er niet naakt ge zwommen, hardgelopen of ge- gymnastiekt kon worden. Maar hoe moest men nagaan tot welke landen de sportlieden be hoorden als zij rondgingen zon der dingen als rugnummers? Door. zeiden enige gedelegeer den. om hun hals vlaggen te bevestigen van hun eigen land "zodat Je onmidideliyk kon zien waar zij vandaan kwamen, zoals China, Ghana, Israël of wat dan ook". Schaken De Nederlandse schaker Roy Dieks heeft tydens het toernooi om het wereldkampioen schap voor junioren in Manilla (Phi- lippynen) na 31 zetten gewonnen van de Braziliaan Jaime Sunye Vil- lareal. Het was een party voor de derde ronde. Voetbal Roda JC heeft de Deense international Steen Ziegler gecontracteerd. Ziegler, 24 Jaar en een aanvallende middenvelder, speel de twaalf keer in het nationale team en is afkomstig van Hvidovre Kopen hagen. René Notten een van de vraagtekens Hoop Jan Mulder heeft zelf wel hoop er bij te komen. "Het gaat redelijk met mijn knie. Deze week nog verwacht ik weer mee te kunnen trainen. Na twee maanden rust in de zomer, ik dacht dat het goed voor mij zou zijn, heb ik mij op de eerste trainingsda- gen tevee. geforceerd. Ik kon het voor mezelf niet opbrengen weer om een uiczonderingsbehandeling te vragen". Ajax gaf gisteren niet alleen een kijkje op de nog openstaande proble men, oot de afgedane zaken werden aangestipt, zoals het bereiken van een overeenstemming met Wim Suurbier en een prijsverlaging voor de wedstrijden om de UEFA-cup. Penningmeester Henk Timman: "Tegen Stoke City zullen wij toe gangsprijzen van ongeveer zes tot twintig gulden hebben, wy moeten concurreren, wy moeten wat dom om het publiek naar het stadion te trek ken". Dat stadion zal vrijwel zeker 't Olympiisch Stadion zyn. Voor de uit wedstrijd in Stoke is nog niet alles in kannen en kruiken. Gelijk met Stoke Tennis De Argentyn Guiller- mo Vilas, winnaar van het open Ne derlands tenniskampioenschap, heeft de finale van het 100.000, dollartoer- nooi van Louisville gewonnen. In de eindstryd versloeg hy de Chileen Jaimë Fillol in twee sets: 6—4 en 7—5. Vilas verdiende door deze tri omf 16.000 dollar (ruim 40.000 gul den). Badminton Het Nederlandse badmintonteam, dat momenteel op toernee is door Zuid-Afrika, heeft in Rouxville geiykgespeeld (44) tegen een Zuidafrikaans gelegenheidsteam. Sneekweek zonder wind SNEEK De Sneekweek is op- Wilde kwamen opnieuw twee Hol- nieuw ontaard in een enorme drijf- landers binnen partij. Na de enorme windstilte zaterdag dobberden de zeilers ook gisteren urenlang op het water, vervolgens de beetje ter- 44 punten. tweede en derde Fries. De stand na de eerste dag luidt: 1. Holland 33-75 punten, 2. Friesland reinwinst te kunnen boeken. In morgenuren, tijdens de teamwed- man strijden van de 16 m2 en de Regen- strijd De Amerikaanse zeiler David U11- gisteren de tweede wed- het wereldkampioenschap LEIDEN Theo Bollerman, de getalenteerde speler van de O.T.C. in Den Haag, zorgde gisteren op Roomburg in het heren enkelspel A voor een surprise door Bielefeld, nummer vier van het eerste team van de Metselaers, in twee sets te kloppen: 62, 86. Een zege waarop weinig valt af te dingen. Bollerman hield met zijn sterke all-round tennis, dat overigens wel dui delijk is afgestemd op de aanval, de 'vaste' vierde keuze van Hans van Dalsums eerste formatie van begin tot eind onder druk. De Duitser vocht voor wat hij waard was en kwam in de tweede set vervaarlijk opzetten maar kon niet doordrukken. bogen, beroerde zo heel af en toe een 470 klasse in de baai van Napels. Zijn vleugje wind het water, maar in de landgenoot Augustini Diaz werd loop van de dag werden ook die vleugjes zeldzamer. In de groeps- dat niet genoeg om de Hollanders klasse in het Oslofjord ln Noorwegen Door Frank Bonte Verder waren er in het herenenkel spel A geen opzienbarende resultaten. Wouter Fok behoefde zich tegen een zichtbaar geïmponeerde Panman niet zo druk te maken om toch een afge tekende zege te kunnen doen noteren, t« genieten zaak. Van Wei- Net toen laatstgenoemd edacht er schen won met 7—5. In de slotfase wat beter af te komen in de score van set werd echter ook duiaeiyk flitste Fok een onbereikbare service het by Van Mourik langs hem heen die J. Panman vol teel schort: de conditie. Van Wei respect incasseerde. Met 6—1, 63 gchen, die geen "ademnood" heeft, stapte Loek luchtigjes van het gravel i in de tweede set oppermachtig: de eerste plaats te kunnen drijven. Inmiddels kwamen ook de Regenboogteams van Holland en Friesland op het water. De gasten op het Sneekermeer de onlangs gele den thuisnederlaag nog vers in het geheugen sloegen direct een flink gat. Ze namen onmidellijk maar liefst acht punten voorsprong. Hein de Goederen uit Waddinxveen was weer sterk. Vlak voor de finish slaagde hij erin de enige Fries in de kopgroep, De Wilde, te passeren. Direct na De eindigde de Nederlander Alberda op de dertiende plaats. Uitslag: 1. Nergaard (Nor), 2. Erik (Nor), 3. Bergman (Nord). tthans in de eerste set, toen deze het Panman. Executeur was ditmaal Jagende tennis van hem goed kon vol- Quldo Homman, die nog sneller tot gen en herhaaldeUjk lik op stuk gaf. het opmaken van de rekening kwam Want Van Mourik is met zyn goede, dan Fok tegen J. Panman. Hornman solide service en dito topspin fore- raasde in een sneltreintempo over en backhands geen man om de vloer mee aan te vegen. Die eerste set werd dan ook voor de weer vele kykers een VELP De Leidenaar Jan Tole naar komt er in het Reinbouw- schaaktoeraooi steeds beter in. In de vijfde ronde versloeg hij de Westduitser Schils wat betekent dat er nu vier punten zijn gescoord. Los uit Oegstgeest kwam er in de ze ronde tegen de Amsterdammer Lith niet uit. Even leek het op remise uit te draaien, maar toen Lith alle registers opentrok was het voor Los gauw gedaan. Rentes uit Boskoop tilde ziln score naar drie punten, door Scnüering uit Leiden op een nederlaig te zetten. Tot scoren kwamen ook H. Kem perman uit Oegstgeest en De Visser uit Zoetermeer. Zo'n resultaat was niet weggelegd voor de Alphenaren Mechelse en Van Loon, terwyi Bakker uit Leider dorp, Geertsma en Roel uit Oegst geest en Rost van Tonningen uit Leidschendam eveneens met een ne derlaag genoegen moesten nemen. Bij de bondswedstrijden boekte Van der Aardweg uit Lisse zowel in de tweede als de derde ronde een winstpunt. Hij leidt nu in groep H. De Hollander uit Leiderdorp kwam eenmaal met succes in actie, terwijl R. van de Aardweg ook goede voor uitzichten heeft, gezien de positie van de verdaagde partyen. Acht- kamper Ketting uit Leiden kwam .re mise overeen met Richter uit Baarn, terwijl zeskamper G. Kemperman 'n nederlaag incasseerde. Na de vijfde ronde is de stand in het open Nederlandse schaakkam pioenschap: 1./2. Kaiszauri (Zwe.) 5 pnt., Van der Vliet, 3.4. Ghizdavu (Roem) 4% pnt., Van Dop, 6./12. Westerinen (Fin) 4 pnt., Verholt, Debarnot (Arg Vosselman, Cortlever, Wittmann (Oost) v Tolenaar, Ballon. vele fouten producerende O. Panman heen: 6—0, 0—2. Piet Veentjer keek na afloop van zyn party tegen Lissauer niet vrien- deiyk. Erg misleidend voor sornmmi- ge kykers, die daar een nederlaag uit distileerden. Zy, die de lange Hage naar en vaste no. 3 van de Metse laars beter kennen, wisten ook beter. Veentjer kijkt zelden vriendelyk. Ook niet na een zege di ehjjzelf als een normal ekwestie beschouwt. Lissauer kon hem geen ogenblik in moeiiyk- heden brengen: 6-r-0, 6—2 voor Veen tjer. Alleen een hoger tempo kan de vastheid en de goede kyk op de bal van Veentjer troeven. Als hy de tyd krijgt om zyn racket tegen de bal te slaan, goed tegen de bal te slaan, is hy voor iedereen gevaariyk. Loek Klippel tegen Adama van Scheltema leek na een gewonnen eerste set, waarin hy zeer goed stond te tennis sen, voor een tweede' surprise te zul len gaan zorgen. Maar Adama van Scheltema, die gehinderd wordt door een nauwelyks genezen polsblessure, pakte in de volgende sets zo sterk uit met zyn vloeiende styl van spe len, dat Klippel er niet meer aan te pas kwam: 6—3, 62. Ja, en dan ten slotte nationaal kampioen Jan Hor- dyfc. Hy had Henny Koemans tegen over zich en dde kon zich, of hy wilde of niet, niet losmaken van de gedach te dat hy tegenover de man stond die Jaren achtereen als de beste Ne derlandse tennisser na Tom Okker is gekwalificeerd. Pas na 6—1, 2—0 was de tinteling in zyn benen verdwe nen en liet hy zien dat hy echt wel een bal kan slaan. Het veranderde aan de gang van zaken natuurlijk niet zo veel. Daarvoor heeft tHor- dyk teveel vaart en controle en niet in het minst teveel routine. Met een score van tweemaal 1—6, kan Koe mans stellig tevreden zyn, al is het voor ons geen vraag of de jonge Voorschot en aar heeft een hoger spelniveau binnen zyn bereik. van zyn racket slaat: 6—4, 8—6. De no. 1 geplaatste Bram Madera gaf A. Spoor geen enkele mogelykheid met zijn vaste en snelle drive-spel, afge wisseld met steeds beter lukkende dropshots. Waarom de Roamburger niet vaker het net zoekt in het dubbelspel geeft hy er toch blijk van wel een volley te kunnen spelen, al is hy daar geen grootmeester in begrypen we niet. Het betekent naar ons gevoelen wel de overstap van Top B-niveau naar A-niveau. In het damesenkelspel B wormen Josien van der Koogh, Lisetrte Boshouwers, Eve lien de Weger en Annelies Prins zon der een centje pyn van achtereenvol gens M. Prager (6—3, 6—1), Agnes Engelenburg (5—2, '6—0), Josine Teeuw (6—0, 6—2) en Lisotte van der Byi (6—1, 6—1). Alleen Marjan Kre diet stond lange tyd op de baan om Karin Braakman te kloppen: 6—1, 57, 61. Knap werk van de speel ster van De Munnik. Nieuw Vennep Onbarmhartig Martin Koek drukte het verschil tussen een volwaardige A-speler en een, zy het gerenommeerde B-speler, onbarmhartig in de score uit. J. Dan- kelman ging na dappere tegenstand in de eerste set, 3—6, volledig door de knieën in de tweede: 0—6. In de B- categorie mag de zege van J. Vis been op Ko Korteweg, ook al is* deze dan ook beslist niet meer de "oude" niet onvermeld biyven. De cyfers waarmee de teamgenoot van Henny Koemans won, geven zyn sterkte op dit moment heel goed weer: 62, 6—2. Erik de Groot had de in het herenenkelspel B no. 4 geplaatste Tsjech Nevrlka bijna te pakken. Met wat meer geduld en beheersing was hem dat huzarenstukje gelukt. Nu won Nevrlka met 9—7, 1—6, 6—4. Heel goed speelde gisteren ook Ar nold van der Capellen tegen E. van der Pols. Het scheelde ook in deze party maar byzonder weinig of de wedstrydleiding had een andere naam voor de volgende ronde moeten invullen dan zy had gedacht. Van der Pols besliste de party in zyn voordeel met 2—6, 9—7!, 6—3. Ton Creighton van Unicum bood de no. 2 geplaatste Ruurd Treffers verbeten tegenstand, maar dolf toch het on derspit tegen de wel zeer onorthodox tennissende THOR RW-speler, die fore- en backhand met hetzelfde blad Onder voortreffeiyke weersomstan digheden werd gisteren in Nieuw Venep het Jaarlykse tennistoernooi voortgezet. In het H.E.B. trad de als eerste geplaatste Gerard Dogger te gen Bronikhorsfc aan. Gerard ,die een broer van de bekende A-speler en tennisleraar Fred Dogger, had in de ze party geen enkele moeite met Bronkhorst. Met 6—2, 6—1 werd Bronkhorst aan de kant gezet. Moei lijker dan Dogger had de 46-jarige Katwyker Jan de Groot het tegen Oomen. Op het nippertje slaagde De Groot erin de eerste set (6—4) op zyn naam te schrijven. De tweede set had in feite hetzelfde spelverloop als de eerste. Ook nu ging de stand tot 44 gelyk op en opnieuw slaagde De Groot erin op de kritieke momenten risico te vermijden en de set binnen te halen. Peter Pauwels slaagde er eveneens in zyn party in winst om te zetten. In zyn wedstrijd tegen Hilderson haalde hy met beheerst spel de eerste set met 6—4 binnen. In de tweede reeks was de tegenstand van Hilder son volledig gebroken: 6—2. By de dames in het DJE3. ging de stryd er heel wat heviger aan toe. Mej. L. Greave won op zeer moeizame wyze van mej. S. K waai taal. In de eerste set moest, nadat de stand tot 6—6 gelyk was opgegaan, de "tie-break" de doorslag geven. Op het kantje wist mej. Kwaaitaal deze in haar voordeel te beslissen. In de tweede set van deze voor het publiek aan- trekkeiyke party, bleek ai snel dat zy in de eerst toch net iets te veel van haar krachten had gevergd, zy moest met 63 zowel de tweede als de derde set uit handen geven. In het H.E.C. had het weinig ge scheeld of de als tweede geplaatste Chris Fokke was door A. Möhlman uitgeschakeld. Met byzonder veel moeite kon Fokke de eerste set met 64 binnen halen. In de tweede set zag het ernaar uit dat Fokke toch het onderspit zou gaan delven, maar opnieuw wist hy op het nippertje deze reeks binnen te halen, zy het met behulp van de "tie-break". (7—6 voor Chris Fokke). De 14-Jarige Eric Schreuder zorgde voor een opmerkelijke prestatie door in twee sets van Peter Bekker te (6—0, 6—5 voor Schreuder).

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11