Opstand in huis van bewaring Auto's botsten: 4 doden Boeren lopen sympathie te het gevaar verspelen LOTTO GAAT DRAAIEN r~(^\y)va/icfcaqr l ...en g/s Gebouw in Groningen bij brand ernstig beschadigd Man in been geschoten TVmorgêffl DUITSE TV MAANDAG 5 AUGUSTUS 1974 GRONINGEN (ANP) Bij een opstand door ongeveer 20 van de 71 gedetineerden is gisteravond zware schade aange richt in het huis van bewaring in Groningen. De opstand mondde tenslotte uit nadat de zolderverdieping grotendeels was vernield in het in brand steken van het dak. Op het dak bevonden zich toen nog een tiental opstandelingen die zich kort erna echter overgaven. Door de enorme vuur- en rookontwik keling was het voor hen ook niet langer mogelijk op de zolder verdieping te blijven. De schade die in het huis van be waring is aangericht is zo groot dat de Groningse hoofdofficier van Jus titie mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop na afloop verklaarde „dat het voor een groot gedeelte de eer ste tijd wel niet meer te gebruiken zal zijn". De dieper liggende oor zaak van de opstand is onduidelijk. De aanleiding was een strafmaatre gel met betrekking tot een drietal gedetineerden. In verband met moei lijkheden die zij met een bewaker hadden er zou een vechtpartij zijn geweest zou het drietal wor den overgebracht naar Veenhuizen. De betrokkenen gingen hiermee niet akkoord, evenmin als een aan tal andere gedetineerden. Zo ont stond kort na een kerkdienst 's mid dags een uiterst onrustige stem ming. Omstreeks vijf uur was zelfs sprake van een complete opstand. De op standelingen (aanvankelijk 12 man, later 20) drongen door op de zolder verdieping en konden vandaar op het dak komen. Om ongeveer kwart voor zes begonnen de luid schreeuwende opstandelingen hier zware vernie lingen aan te richten. Vele honder den dakpannen werden naar beneden gegooid, er werden gaten in Ret dak gehakt en ook in het gebouw werd rigoreus huis gehouden. De grote vleugel waarin de opstand uitbrak was toen door de bewakers verlaten. De opstandelingen „wapen den" zich met o.a. gummistokken en messen uit de kantine. De communicatie met de gede tineerden verliep via een megafoon. Op de vraag van de waarnemende Groningse hoofdcommissaris wat de opstandelingen wilden kreeg hij te horen: „Wij zillen niet dat die Jon gens naar Veenhuizen worden ge bracht". Later werden pogingen onderno men om de gestichtspredikant, ds. Hoekert, te laten bemiddelen. Dit mislukte omdat de gevangenen wei gerden twee man naar beneden te sturen voor een gesprek. Het huis van bewaring was inmiddels aan alle kanten volledig omsingeld door ge- stichtswachten en Groninger politie mensen, waaronder met karabijn en schild uitgeruste leden van de mo biele eenheid. De afbraak op en in het gebouw ging inmiddels door. Justitie en politie besloten nog niet op te tre den. Wel werd besloten een aantal goedwillende eevangenen af te voe ren. Zij werden overgebracht naar het hoofdbureau van politie en Veen huizen. Omstreeks kwart over acht. toen zich vrijwillig al enkele opstandelin gen hadden overgegeven, besloot de rest de zolderverdieping in brand te steken. Even later laaiden de vlam men metershoog op. Het vuur kon zich razendsnel verspreiden omdat op de zolderverdieping o.a. een meu belopslag was ondergebracht. De zol derverdieping brandde in korte tijd vrijwel geheel uit, maar de Gronin ger brandweer kon uitbreiding voor komen. Wel liep het gebouw zware waterschade op. De brand betekende ook het einde van de opstand. De opstandelingen gaven zich allen over. In hoeverre er de laatste tijd al een gespannen verhouding binnen het huis van bewaring heeft geheerst is niet duidelijk. Volgens mr. Schen kenberg van Mierop zou hiervan niets zijn gebleken. Ook in 1971 brak in het Groningse huis van bewaring een opstand uit. Naar aanleiding daarvan stelde toen de zgn. commissie-Woltman een uit voerig onderzoek in. Tegen de leiders van de opstand toen werden later stevige gevangenisstraffen geelst. Tijdens die opstand werd ook een aantal bewakers gegijzeld. Op de vraag in hoeverre de ge ringe personeelsbezetting in het huis van bewaring de opstand vergemak kelijkt heeft, stelde mr. Schenken berg van Mierop vast: „Veel bewa king is er zeker ook op zondag niet in de huizen van bewaring". De directeur van het huis was Juist gisteren van een vakantie uit Spanje teruggekeerd. De opstand trok een enorme pu blieke belangstelling. De vlammen laaiden gistermiddag hoog op nadat gevangenen het dak van het Groningse huis van bewaring in brand hadden gestoken. BERGHAREN Bij een botsing tussen twee personenauto's op een kruising in Bergharen zijn gister avond de vier inzittenden van een van de twee auto's op slag gedood. De slaohtoffers zijn de 27-jarige C. W. vam Doorn en de 22-jarige mej. J. A W. van Falier en de 27-jarige J. L. Falier en diens 25-jarige echt genote W. van Falier-Van Son, allen uit Aarle Rixtel. De inzittenden van de andere auto, waaraan door de eerste auto geen voorrang werd ver leend, werden zwaar gewond opge nomen in het ziekenhuis. Het zijn een vader met zün dochtertje uit Horsen. MIDDELBURG/ DEN HAAG Door de huidige acties krijgen de boe ren de publieke opinie eerder tegen dan mee. Die waarschuwing richtte zaterdag in Zierikzee de voorzitter van het overlegorgaan van de drie centrale middenstandsbonden, de heer H. Pors, tot een vergadering van enkele honderden Zeeuwse land bouwers. De heer Pors gaf de boeren te verstaan dat de inkomensontwik keling in het midden- en kleinbedrijf nog veel ongunstiger is dan in de landbouw. De middenstands-leider riep de boeren op hun acties op te schorten tot de behandeling van de begrotin gen voor landbouw en middenstand in de Tweede Kamer. Pas daarna zouden middenstand en landbouw ge zamenlijk tot acties moeten over gaan wanneer, zoals Pors zei, "het kabinet de noden van de zelfstandi gen opnieuw aan zijn laars lapt". De heer Pors zei acties die het pu bliek treffen niet doeltreffend te achten. Op dezelfde dag werden uit gerekend in Zeeland duizenden va kantiegangers de dupe van nieuwe demonstraties en blokkades. De Gre- velingendam, de Brouwersdam en de Zeelandbrug waren in de ochtend urenlang versperd door blokkades met tractoren en ander landbouw- materieel. Hoewel er hier en daar fi les ontstonden van 25 km nam het publiek de urenlange stagnaties in t algemeen rustig op. Alleen vanaf de Brouwersdam werd een incident ge meld toen een automobilist door een gaatje in de versperring wilde glip pen. Een landbouwer sloeg daarop met een krik een deuk in de auto. De au tomobilist slaagde er echter in zijn weg te vervolgen. De rijkspolitie ad viseerde het verkeer zaterdagochtend gebruik te maken van de verbinding via Bergen op Zoom. Deze route werd 's middags anderhalf uur geblok keerd. In Venlo bezetten boeren za terdagochtend de verkeersrotonde. Het was de le maal dat de Lim burgse boeren op *t actie toneel ver schenen. De voorzitters van de grote land bouworganisaties hebben dit week einde opnieuw aangedrongen op be ëindiging van de acties. Volgens drs. R. Zijlstra van de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond is. gezien de betrekkelijke rust van dit weekeinde, gebleken dat de herhaal de oproepen worden verstaan. "De directeur van de stichting Public Re lations Land- en Tuinbouw, de heer F. A. M. Wilbers, hebben de acties hun nut gehad. Ze dienen nu te wor den opgeschort in afwachting van de besluiten van de regering. Minister Boersma benadrukte za terdag in Brandpunt dat de regering bereid is te helpen. "Die bereidheid bestaat alleen als ey een goed over leg kan worden gevoerd. Als men op de barricaden blijft is het onmogelijk goede beslissingen te nemen. We la ten ons het mes niet óp de keel zet ten", aldus Boersma. De bewindsman wees tevens op her, Europese karakter van de huidige problematiek. "We kunnen geen een- DEN HAAG - De 23-Jarige C. Schoolbroeck uit Zoetermeer is zater dagavond laat op een duinpad bij de Camping Ockenburg in Den Haag door een onbekende man in het dij been geschoten. De heer Schoolbroek liep met twee vrienden te wandelen op het duinpad toen de onbekende man uit het struikgewas tevoorschijn kwam. een vuurwapen op het drietal riohitte en zei: "Ik schiet Je dood." Hij vuurde tweemaal. Vannacht is de 46-Jarige Van E. uit Schaesberg bij een steekpartij in een cafe m deze Limburgse plaats ernstig gewond geraakt. De steken werden hem toegebracht door zijn 49-Jarige vrouw. De man was na een echtelijke ruzie naar het café toegegaan. De vrouw kwam daar later de zaak uit vechten. De man is met "'lepe steekwonden in de bo^st opgenomen in een zieken huis in Heerlen. Den Haag Vanaf de eerste week van september kunnen zes balletjes uw geluk in de lotto bepalen, want na ruim een jaar stagnatie is de kogel dan eindelijk door de kerk: de lotto mag gaan draaien! VIA EEN INGENIEUS TREKSYSTEEM MET BALLETJES KUNT U ZON DAGS OP DE TELEVISIE AL DE UITSLAG ZIEN. Voor de Stichting de Nationale Sporttotali- sator is die vertraging geen grond geweest om met de armen over el kaar te blijven zitten. Directeur P. J. C. Lut vertelt: "We hadden er al enigszins rekening mee gehouden. Op 15 mei hadden we een brief van de drie betrokken departementen - CRM, Justitie en Economische Za ken - waarin werd goedgekeurd dat we met de uitvoering van een aan tal zaken konden beginnen. Het licht stond toen eigenlijk al op groen, maar het is nu pas in het Staatsblad gepubliceerd". Als Paul Lut de term „enigszins" gebruikt, gaat daarachter duidelijk een berg van werk schuil. Koud twee maanden waren er om voorbe reidingen te treffen, de moeilijkhe den met papierschaarste het hoofd te bieden, te overleggen met de de partementen, het trekkingssysteem in andere landen te bestuderen, het gehele lottosysteem elders onder de loep te nemen en dan is plotseling de kogel door de kerk. „U kunt be gin september beginnen," zegt de overheid. Directeur Lut is daarop voorbereid en toebereid. In september, gelijk met het nieuwe voetbaltotoseizoen kan ieder een gokje per lotto gaan wagen. Deze maand worden of zijn deels al die brochures en circulaires, naar de afdelingen verstuurd, de verenigingen worden ingelicht en natuurlijk de liefhebbers. „Ik hoop dat de lotto ook vrouwen trekt", zegt de heer Lut. „Juist de vrouwen! De toto overbrugt name lijk niet de groep die meent dat je verstand van voetbal moet hebben om mee te kunnen spelen. Het Ne derlandse lotto-systeem biedt meer mogelijkheden op een hoofdprijs, die op kan lopen tot een half mil joen, dan het Duitse. Het Duitse systeem is 6 goed ra den van de 49 getallen dat geeft een kans op de hoofdprijs van 1 op 14 miljoen. Wij gaan uit van 41 ge tallen, waardoor de kans 1 op 4,5 miljoen wordt. Op de 100 miljoen kolommen die voor de Duitse lotto worden ingevuld vallen wekelijks 3 tot 5 eerste prijzen". In Nederland wordt 47,5 procent van de inleg voor de prijzen ge bruikt. Het prijzenschemabedrag wordt als volgt gesplitst: le prijs: 6 goede voorspellingen (35% van de prijzenpot) 2e prijs: 5 goede voorspellingen en reserve-getal (10% van de prijzen pot) 3e prijs: 5 goede voorspellingen (15 procent) 4e prijs: 4 goede voorspellingen (20 procent) 5e prijs: 3 goede voorspellingen en reserve-getal (20 procent) Het overige deel van het geld gaat naar dezelfde doeleinden als de to- NEDERLAND I 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Super King Size Toppop (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Alle Hens, tv-serie (AVRO) 21.15 Televizier Magazine (AVRO) 22.05 Jane Eyre, tv-serie (AVRO) 22.55 Scholing en nazorg (Socutera) 23.05 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Black Beauty, tv-serie voor de jeugd (NCRV) 19.30 De Beverly Hillbillies, tv-serie (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Zo vader, zo zoon, spelprogramma (NCRV) 20.45 Doc Elliot, tv-serie (NCRV) 21.35 Talent in wapenrok, talentenjacht onder de militairen (NCRV) In de afgelopen winter hield de dienst Welzijnszorg van de Koninklijke Landmacht een grote talenten jacht onder de militairen. In de Generaal Spoorka- zerne in Ermelo maakte de NCRV een reportage van de finale. Gasten: Sandra en Andres (.Telefoonbaby'). Rita Hovink („Sonny") en The Bentley's („When the Saints"). Luisterend naar Oosterse godsdiensten (NCRV) Vanavond wordt het programma herhaald dat de aan dacht richt op het Boeddhisme van Japan, Taiwan en Nepal: het Mahayana Boeddhisme. Journaal (NOS) 22.25 22.50 Lieist anderhalf uur lang, een voetbalwedstrijd iang dus (is dat eigenlijk wel zolang?) be steedde Brandunt zaterdag- avmd aandacht aan de boeren opstand in Nederland. Het was bij tijd en wijle een emo tionele confrontatie tussen enerzijds de boeren in de zaal en anderzijds de „autoritei ten" in de persoon van ir. Lar- dijois, minister Boersma en de heir Mertens van de Katholie ke Tuindersbond. In een inlei dend filmpje zei een boer bij een wegversperring: „Die Lar dinois, die mogen ze van mij de nek afsnijden." Vervolgens zwenkte de camera naar de studio en daar zat „Die Lardi- nols" Hij vond het niet leuk om te horen, zei hij. „Zo'n debat laat bij mij altijd verwarde gevoelens achter. Er is enerzijds dc groep die zo in het nauw zit (dat bleek niet al leen uit de emoties, maar ook üit enkele cijfers: de rundvlees prijs is met 15 procent gezakt, de aardappelprijs met 40 pro cent. maar de kunstmestprijs is mat 12 procent gestegen en de brandstofprijs met 100 procent) dat zij uit hoofde daarvan al het grootste gelijk van de we reld heeft en er zijn anderzijds technocraten, die precies weten hoe het allemaal komt en in elkaar zit, en die daarom weer het grootste gelijk van de wereld hebben. Het verdrietige van mensen als Boersma en Lardinois is, dat zi1 zonder twijfel als iedere niet-corrupte politicus hun ui terste best doen er zoveel mo- geliik voor hun achterban uit te slepen als mogelijk is, al was het alleen maar omdat iedereen z'n werk zo goed moge lijk doet en ook graag gewaar deerd wordt door de mensen voor wie hij het doet. Maar dat hun werk: hét vergaderen, het gepas en gemeet, het geven cn nemen, het in acht nemen van de redelijkheid naar alle ka iten al vechtend voor de ei gen belangen met ook nog het oog op de toekomst gericht, een zo andere wereld uitmaakt dan die van de öoer die zijn koeien moet melken en zijn hooi moet binnenhalen, en die bij aj zijn gesloof en geslaaf merkt dat hij achteruit boert in plaats van vooruit. Die twee werelden nu. komen in zo'n brandpuntdebat scherp omxijnd naar voren. De boeren drukken zich soms wat onhan dig uit (als Boersma uitlegt dat de regering eer compensa tie van de hogere aardgasprij- zen een subsidie heeft uitge trokken. roept een boer dat hij geen subsidie wil maar lagere prijzen, niet beseffend dat zo'n lagere prijs via zo'n subsidie tot stand komt), ze zijn in hun opwinding soms oeledigend en in ieder geval emotioneel, en de ministers met hun verga dertechniek slikken hun emoties en kwaadheid in (Je ziet ze af en toe koken van woede, maar "fce hebben de fluit van de tuit genomen zodat we het niet kunnen horen) en oeginnen met getraind engelengeduld weer uit te leggen dat het alle maal niet zo simpel in elkaar zit. Eigenlijk zit ik al Jarenlang te wachten op het moment dat een minister of een presentator eens iets op dezelfde toonhoog te en met dezelfde emotie te rug vecht tegen zijn aanvallers. NICO SCHEEPMAKER zijdige nationale maatregelen ne men. We gaan niet de Europese land bouwpolitiek kapot maken. De mid delen die de Nederlandse regering heeft zijn betrekkelijk beperkt". "Maar", aldus Boersma, "we zul len de knelpunten opnieuw bekijken, bijvoorbeeld de gevolgen van de ener giecrisis en de sterke stijging van de veevoerprijzen. We zullen ook bekij ken of we de stijging van de aardgas- prijzen nog vertraagder kunnen doorvoeren. Het gaat duidelijk om mensen die aan het eind zijn". Lardinois noemde prijsverhogingen "bijzonder moeilijk, zo niet onmoge lijk". Spectrum. NOS: 19.00 (S) huisvrouw. 8.45 Voor de kinderen. 9.00 Moeders wil is wet in vakantiesfeer. 10.00 De wereld om ons heen Informatieve rubriek. 10.20 (S) to-opbrengst. De heer Lut is blij dat toto en lotto- nu naast elkaar gaan draaien. De toto is het laatste Jaar nogal teruggezakt. Was de op brengst in 1972 '73 nog 60 mil joen, in het afgelopen voetbalsei zoen haalde men de 46,5 miljoen en deze opbrengst was nog geflatteerd door een reclamecampagne. Met lede ogen heeft de sporttotalisator de harde Nederlandse guldens ja renlang naar Duitsland zien gaan. „Ik schat dat er door Nederlanders voor 25 tot 40 miljoen Jaarlijks in de Duitse lotto wordt gespeeld". Maar met die Nederlandse gdldens kan men nu misschien via de lotto een duidelijke aanvulling geven op de steeds verder slinkende toto-op brengst en kunnen sportaccommo daties, het verenigingsleven en de hierbij betrokken maatschappelijke en culturele instellingen weer wat gaan floreren. Om mee te doen met de lotto of toto hoeft men nergens lid van te zijn. Voor de lotto wordt 1.50 per twee kolommen betaald en maxi maal 9 gulden per formulier plus een kwartje administratiekosten per formulier. De uitslagen worden zondags via een televisietrekking in het NOS- sportprogramma bekend gemaakt. De prijzenpot van toto en lotto zal niet worden samengevoegd. De heer Lut: "Ik verwacht vanaf september een langzame opbouw van de lotto. Het is natuurlijk niet de gunstigste tijd van het Jaar om te starten met al die vakanties, maar langer wachten zou onver standig zijn". Vrijspraak: Journalisten interviewen door hen zelf gekozen personen. 21.50 Reportage. 22.15 Voor blinden en slechtzienden. 22.25 Uitzending van de Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nieuws. AVRO: Radiojournaal. NOS: 22.50 (S) Hobbyscoop: populair programma over electronica. 23.20 (S) N.O.S.-Jazz - Jazz In Aktie. 28.65-24 00 Nieuws. Hilversum 2 18.00 (S) Bandstand. 18.30 Nieuws. 18.41 Toelichting bij het nieuws. 18.45 NCRV Vocaal Ensemble met zangso liste: gewijde muziek. 19.00 (S) Gedichten uit en over Amerika, met om 19.30 (S) Literama: kroniek over boeken, schrijvers en toneel. 20.00 Nieuws. 20.05 Avondoverdenking. 20.15 (S) Franse orkestmuziek (gr.). 22.00 (S) Kom vanavond met verhalen: een serie oorspronkelijk korte verhalen. 22.15 (S) Klassieke madrigalen (gr). 23.00 Bevrijding in het Oude Testament, college. 23.35 (S) Eigen tijdse orgelwerken. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum 3 NOS: 18.02 Joost mag niet eten. AVRO: 19 02 Drie loopt achter. 20.02 Radiojournaal. 20.05 (S) Take the 8-train. 21.02 De negen-uur-show. Dreammachine. van Zijtveld. 2.02 Continu door. 5.027.00 Voor dag en dauw: muzikale voltreffers. (2.02, 4.02 en 6.02 Radiojournaal). DINSDAG 6 AUGUSTUS 1974 HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym- (S) Aubade: Klassieke muziek. 10.30 Nieuws. 11.00 Gebakjes en een beter leven verhalen van wel en wee. 11.30 Bejaardenprogramma. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. met om 12.30 Nieuws en om 4.30 (S) Interlokaal op Ariba. KRO: 17.10 Voor de kleuters. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. HILVERSUM Hl Ieder heel uur 2 minuten nieuws. VARA: 7.0? Drie op je boterham. 9.03 (S) Pep op i Tom Blom fevarleerde visite. 14.03 Pop-Kontakt door Eddy Becker. 15.03 Pop-Kon takt 81: Dvle-draal. 16.30 (8) Mix. 118.55 (K) Journ. VARA: 19.05 (K) Als de winter maar niet te lang duurt, Engelse tv-film. NOS: 20.00 <K> Journ. VARA: 20.20 (K) Zomaar een een zomeravond, gevarieerd pro gramma. 21.25 (K) Landleven, tv-se- 22.15 (K) Achter het nieuws. NOS: NOS: 18.45 (K) Fabeltjeskrant. 18.55 K) Journ KRO: 19.05 (K) Speedy Gonzales, tekenfilm 19.10 (K) Peppi en Kokkl, Jeugdserie. 19.30 (Kj De Melchiors, tv-serle. NOS: 20.00 (K) Radiojournaal). 8.50 Morgenwijding. Mg|g (S) Het Romantisch concert populair verzoek- 1215 Kwispel en om Licht en Uitzicht- gewijde muziek Nieuws. 16.03 Klankbord. 16.1' MAANDAG 5 AUGUSTUS 1974 DUITSLAND I WDR: 18 00 (K) Nieuws uit Noordrijn-Westfalen. 18.05 (K) Kin- derporgramma. 18.15 (K> Betty und Alexander tv-serle (18 40-19.20 <K) Journaal). 19.48 (K) Intermezzo 20.00 (K) Journaal, en weerbericht. 20.15 (K) Data, beelden en achtergronden. (K) Journaal. DUITSLAND II £55 Mededelln- 18.25 1K1 Tekenfilmserie 19 00 (K) Journaal. 19.30 (K) Unser Walter - Leven me- een zorgenkind, snelserie. 20.15 (K) Dokumentalr "".00 (K) Journaal. 21.1 inz alltftgllche Geschl V-spel. 22.30 (K) Journaal.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5