LEIDSCH H DAGBLAD Boeren negeren adviezen bonden Bedrijven dicht: 215 man ontslag LEIDSCH 'm DAGBLAD Oproer in gevangenis Aanslag op sneltrein: 12 doden IH2IEH! vandaag Bloedbad einde van gijzeling Toch massale acties op de verkeersknooppunten KORT GEDING TEGEN DE MELKHANDEL Rus Nekrasow mag weg uit Sowjet-Unie TURKEN OP CYPRUS DEPORTEREN GRIEKEN TIEN DODEN BIJ TREIN RAMP IN FRANKRIJK Uit linnenkast van bejaarde 88 mille gestolen Bomaanslagen op Spaanse gebouwen in Brussel Ter kennismaking 4 weken voer de halve prijs. Ik word abonnee per 20 aug. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Het ministerie van Justitie zal een onderzoek instellen naar de oor zaken van de opstand, die gister middag uitbrak in het huis van bewaring in Groningen. De op standige gevangenen (die men op de foto links op het dak met dak pannen in actie ziet) richtten enorme schade aan. De zolderver dieping van het gebouw brandde vrijwel geheel uit. Een groot deel van de gevangenis zal daardoor voorlopig niet meer kunnen wor den gebruikt. De opstand brak uit, toen twee gevangenen na een vechtpartij, werden afgevoerd naar de strafinrichting in Veen- huizen. De opstand die een enorme publieke belangstelling trok eindigde, toen de oproer kraaiers zich door de brand moes ten overgeven PAGINA 5 De Italiaanse fascistische organi satie "De Zwarte Orde" heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag op de trein van Ron>e naar München, waarbij twaalf reizigers (onder wie één Nederlan der) om het leven kwamen en 48 anderen werden gewond. Een op een toilet geplaatste tijdbom ont plofte midden in de nacht, toen het overgrote deel van de reizigers in de volle sneltrein lag te rusten. PAGINA 6 16 PAGINA'S Met kogelvrije helmen, pistolen en een ruime voorraad munitie (foto links) probeerden drie muitende gedetineerden in de staatsgevan genis van Huntsville-Texas de dans te ontspringen. Het lukte hun niet. Het kwam tót een ver bitterd vuurgevecht met de politie. Daarbij kwamen twee muiters en twee gegijzelde vrouwen om het leven PAGINA 6 De atleten kwamen op de kunst- stofbaan van Papendal tot weinig opzienbarende prestaties. Op een volgepakt Duindigt won Monty Buitenzorg met eigenaar Sjeng Hendrikx op de sulky de derby en een flink bedrag. Maar de spor tieve aandacht richt zich al meer en meer op de komende voetbal competitie PAGINA'S 9—14 MAANDAG 5 AUGUSTUS 1974 DAGBLAD OPGERICHT I MAART I860 34390 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN/DEN HAAG In kort geding zal vrijdag in Den Haag een controverse worden uitgevochten, die is gerezen tussen de melkhandel en de leverende consumptiemelkbedrij- ven in West-Nederland. Het geding is door de melkbedrijven tegen de melkhandel aangespannen, omdat deze weigert een per 13 mei Jl. inge stelde verhoging van de inkoopsprijs te betalen. Volgens de melkhandel is haar weigering gebaseerd op het feit dat de melkbedrijven de concurrentie- postitie van de melkhandel ten op zichte van de grootwinkelbedrijven (A.H_ Spar etc.) onmogelijk ma ken. De melkbedrijven zouden aan de supermarkten een dermate grote korting op de inkoopsprijs verstrek ken dat deze de melk goedkoper kun nen verkopen dan de melkhandel, die vrijwel geen korting krijgt. MOSKOU (AP) De schrijver Viktor P. Nekrasow, een winnaar van de Stalinprijs, is de laatste van een reeks dissidente intellectuelen die verlof heeft gekregen de Sowjet-Unie te verlaten, aldus hebben vrienden van de schrijver bekend gemaakt. De autoriteiten zouden de 63-Jari- ge Nekrasow toestemming hebben ge geven voor een verblijf in Zwitser land van twee Jaar. De vrienden zei den dat hij waarschijnlijk, eenmaal in het buitenland, niet zal mogen te rugkeren naar de Sowjet-Unie. Nekrasow is enorm populair ge worden door zijn boek „In de loop graven van Stalingrad." waarvoor hij ook de Stahnprijs ontving. Het boek beschrijft de strijd om Stalingrad gedurende de tweede wereldoorlog. Het is in meer dan 30 landen ver schenen. In de zestiger Jaren raakte Ne krasow uit de gratie. Hij publiceerde een boek waann hij zich lovend uit liet over de Verenigde Staten en on dertekende een brief waarin werd geprotesteerd tegen de arrestatie van de Oekraïnse schrijver Vyachaes- law Chornowil. Zwakke tot matige wind. aanvankelijk noordwestelijk, later uit uiteenlopende richtingen. Minimumtemperaturen on geveer 12 graden, maxima morgen om streeks 21 graden. (Opgemaakt te 11.16 uur). 6 AUGUSTUS Zon op: 5.09 uur; onder: 20.23 uur; maan op: 21.00 uur; onder: 8.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.56 en 17.19 u.; laagwater te 1.01 en 13.15 u. NICOSIA (AFP> Het Turkse le ger ls oegonnen de Griekse bevolking in Kyrenia en omgeving te deporte ren, zo wordt van de zijde van het In ternationale Rode Kruis vernomen. De dorpen Karakoumi Epiktitos, Kazaphani en Bellapais zijn al totaal ontvolkt De bewoners djn door de Turken met autobussen en legervoer tuigen weggevoerd Vrouwen en kin deren zijn van de mannen geschei- dep. vaak onder bedreiging met vuurwapens, aldus het Rode Kruis. Bij -«willigen treder de Turken zeer handhandig op zo olijkt uit ver halen vai Grieks-Cyo noten. wier geld door de Turken zo\ zijn afge pakt. In Grieks-Cyprische gebie den widen overgens ook Turkse Cyprioten hardhandig zijn aange pakt). TILBURG De lederfabriek Wil lem Voe BV in Tilburg heeft van daag aan alle 135 werknemers ont slag avigezegd. Het «edrllf wordt gesloten en faillissement is aange vraagd. Hoewel onlang: een reorga- nisatierapport gereed vwam. waarin mogelijkheden voor beperkte voort zetting werden aangegeven was de tijd te kort voor de ministeries van Econom-sche en Socialt Zaken om de benodigde geldmiddelen ter beschik king te stellen. Intussen wareD de financier» niet bereid de lonen en- andere rroduktiekosten te garande- De tachtig werknemers van hefc straal- en schildersbedrijf Cruson Contin ;ntal in Rotterdam hebben vanochtend het bedriji bezet Het was de reactie ">p een brief waarin de Belgische directie net faillisse ment w*r het bedrijf aankondigde. Verder meldde de Driet, uat de werk nemers met onmiddellijke Ingang waren mtslagen en /andaag niet meer bun werk hoefden te ver schijnen De bouwbonden en het ge westelijk arbeidsbureai ta Rotter dam nadoen het personeel aanbevo len vandaag toch aan net werk te gaan. PARIJS (AP) Tien mensen werden in Frankrijk gedood toen gisteravond de locomotief en vijf rijtuigen van een personentrein kort voor het station van Dol de Bretagne uit de raüs liepen. On geveer 30 personen werden bij het ongeluk 'gewond. De trein was op weg van Cean naar Rennes. Vol gens sommige passagiers reed de trein met ongewoon hoge snelheid toen hij ontspoorde. De machinist en zijn assistent zijn beiden bij het ongeluk omgekomen. De slachtoffers waren allen Fransen. DEN HAAG De herhaalde oproepen van de boeren- organisaties om te stoppen met demonstreren hebben nau welijks resultaat gehad. Ook vandaag weer trokken de boe ren door Den Haag en werd in vele delen van het land het verkeer ontwricht door acties van boze boeren. Ze wekten daarmee steeds meer de woede van automobi listen. De versperring van het Hellegatsplein teri zuiden van Rotterdam werd zelfs vroegtijdig gestaakt, omdat de boeren bevreesd waren voor verbolgen vrachtautochauffeurs die met geweld een doorbraak wilden forceren. Tuiniers uit het Westland trokken vanmiddag door Den Haag. De de- monstrvtie verliep ordelijk. Ver keersopstoppingen deden zich nau welijks voor, omdat de aanwijzin gen van de politie keurig werden op gevolgd. Men zag af van het aan vankelijke voornemen om naar het Binneihof te trekken. Ih de optocht werden spandoeken meegevoerd met leuzen als "Boersma pr.'At vlug, maar de boer krijgt een kromme rug". "We kuhnen onze schulden niet meer be talen, lus kunnen we ons niet aan de oproep houden om rustig te blijven", aldus een van de organisatoren. De actie was verder bedoeld om solidari teit te betuigen met boeren die de vorige week de straat opgingen. De boeren trokken in een tergend lang zaam tempo vanaf Delft via de ro tonde Ypenburg en de Laan van Nieuw-Oost Indië naar het Haagse centrum. Ze verlieten Den Haag weer via Loo6- duinseweg, De La Reyweg, Moerweg en Prinses Beatrixlaan. Het verkeersknooppunt Hoevela ken is vanmorgen ook enige uren be zet geweest Na de ontruiming, waar bij twee arrestaties werden verricht, trokken de boeren door het centrum van Amersfoort. Verder deden zich acties voor in West-Brabaht bij de Moerdijkbrug, op Rijksweg 17 bij Zevenbergen en op het Hellegatsplein. Om half ne gen waren daar de blokkeringen om- geheven. Er stonden files van vijf tot tien kilometer. HAARLEM Bij de Haarlemse politie is aangifte gedaan dat uit een woning in Haarlem-oost van een 78-jarige weduwe een bedrag van f 88.000 is verdwenen. Zij had enkele weken geleden een huis verkocht. Met wat spaargelden had zij de opbrengst daarvan opgeborgen in een linnen kast op de slaapkamer. Sporen van braak zijn niet gevonden. Wel had de weduwe een raampje aan de voor deur niet afgesloten. Aangenomen wordt dat het raampje openge duwd is waardoor men rustig kon binnenkomen en de woning door zoeken. De weduwe is 24 uur afwe zig geweest. Gisteren deed zij de ont dekking. rijksweg Amsterdam Hoevelaken afgesloten Verder werden de provin ciale weg Amsterdam—Weesp en Baarn—Amersfoort afgesloten. In Eindhoven blokkeerden boeren ge ruime tijd het centrum en trokken daarna, volgens de politie in de rich ting van Den Haag. De Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft zich vanmorgen na drukkelijk gedistiantieerd van acties van boe boeren. "Wij hebben on ze leden verzocht zich van verdere acties te onthouden in afwachting van het te voeren overleg. Als er ac ties worden gehouden zijn het wilde acties waar wij niet achter staan", aldus een woordvoerder van de maat schappij. BRUSSEL (AP) Voor drie fi lialen van. de Spaanse bank en het kantoor van de Spaanse luchtvaart maatschappij Beria in Brussel zijn vannacht en vanmorgen bommen ontploft, zo heeft de Belgische poli tie bekendgemaakt. Hierbij werden tenminste twee voorbijgangers ge wond. De aanslag veroorzaakte veel glasschade Op de plaatsen van de aanslag zijn pamfletten gevonden, waaruit blijkt dat een internationale revolutionai re actiegroep verantwoordelijk is voor de bomaanslagen. Het «s de tweede keer dit Jaar, dat het kandoor van Iberia door een aan slag wordt getroffen. Op 22 mei ont plofte een bom in een voor het ge bouw geparkeerde auto. Twee perso nen die aan de overkant van de straat op een bus stonden te wach ten liepen toen verwondingen op. Protesterende boeren trokken vanmiddag voor de tweede maal in enkele dagen dwars door het centrum van Den Haag. Inmid dels hebben de wegvervoersbon- den geprotesteerd tegen het blok keren van wegen door de land bouwers.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1