Mitton in Noordwijk sterkste KANSLOOS VERLIES DAMESATLETIEKPLOEG Werper Leurs grote uitblinker Tine Zwaan in vorm Nieuw record van Annemieke Bouwma MAANDAG 29 JULI 1974 De Britse Andrea Lynch (no. 6) hoekt een duidelijke zege op de 100 meter voor haar land genote Helen Golden (no. 3) en Wilma van Gooi (no. 5) die vrijwel gelijk over de finish ko men. I EDINBURGH De Nederlandse damesatletiek, die de laatste twintig jaar tot de goede Europese midden klasse behoorde, is afgezakt naar een bedenkelijk peil. Het is de con clusie die getrokken moet worden na de drielandenwedstrijd tegen Groot Brittannie en Tsjecho Slowakije, die vrijdag en zaterdag in het schitte rende Meadowbank-stadion van Edin burgh werd gehouden. De tweede ontmoeting tussen de drie landen die vorig Jaar in Drachten voor de eer ste maal plaats vond. werd een de bacle voor de Nederlandse dames. Zowel tegen Groot Brittannie (87 48» als tegen Tsjecho Slowakije (79 —56) werd het een zware nederlaag. Opvallend is de grote vooruitgang, die de Tsjechische dames gemaakt hebben. Vrijwel dezelfde ploeg, die in 1973 in Drachten nog met twaalf punten verschil voor Nederland moest buigen en aan de Britse da mes zelfs bijna veertig punten moest I toegeven, bleek nu gelijkwaardig aan het team van Groot Brittannie en Noord Ierland: 73—73. Vooral in het Britse kamp verbaas- de men zich over de enorme vooruit- j gang van de Oosteuronese dames. Een van de Engelse coaches noem de de stijging zelfs onnatuurlijk, waarmee hij zonder het uit te spre ken doelde op het gebruik van SDier- versterkende middelen. Als duide lijk voorbeeld wees hij discuswerp- ster Helena Vyhnalova. De Tsjechi sche. die in Drachten nog derde werd met 50.08 m haalde nu op tien cen timeter na de grens van zestig me ter. De Tsjechen zelf zeggen hun gro te vooruitgang te danken te hebben, aan een nieuwe trainingsaanpak en andere technische inzichten. Een andere trainingsaanpak zal in Nederland in elk geval ook noodza kelijk zijn. De KNAU zal zich wan neer men de komende Jaren tenmin ste nog enigszins mee zal willen doen zich steeds moeten gaan richten op de opleiding en begeleiding van ta lentvolle Jeugd, die en dat is ten minste nog een lichtpunt in rui me mate aanwezig is. Toch was de stemming zaterdagmiddag na afloop heel wat beter dan de avond tevo ren. Men trok zich op aan het voor treffelijke werk van Ciska Janssen, die bij het verspringen 6.40 meter haalde zij het met een iets te sterke rugwind en aan het succes van de speerwerpsters Lida Kuys en Elly van Beuzekom. die met 50.82 en 50 62 m voor de enige en dan nog dubbele Nederlandse overwinning zorgden. Het tweetal, dat al enkele malen aan de limiet voor uitzending naar de Europese kampioenschap pen in Rome (54.00 m) heeft vol daan, haalde die eis nu niet. De oor zaak daarvan was de onberekenba re wind. die het planeren van de speer vrijwel onmogelijk maakte. Zowel Lida Kuys als de nationale recordhoudster Elly van Beuzekom wierpen daardoor dan ook elk maar twee maal geldig. De wind speelde ook Ciska Janssen danig parten. De 29-Jarige Amster damse, die na een afwezigheid van en kele jaren wegens verblijf in het buitenland, dit seizoen terugkwam, zag een nieuw Nederlands record van 6,40 m, vijf centimeter verder dan de op haar en Corry Bakker's naam staande beste nationale prestatie, sneuvelen door een rugwind van drie meter. Ciska Janssen zelf tilde daar niet zo zwaar aan. „Ik weet dat ik het Nederlands record gemakkelijk kan pakken. Ik ga steeds beter springen. Alleen was die wind erg hinderlijk". De Amsterdamse begon zaterdag met twee ongeldige sprongen. De tweede was een Juweel. Hoewel hij een frac tie ongeldig was, nam de Engelse jury de afstand op haar verzoek op. Er kwam een bijna onwaar schijnlijke 6,70 m uit. Zij verlegde haar aanloop enigszins, waarna de balk wel goed werd getroffen de volgende afstanden eruit kwamen: 6.11, 6.40. 6.09 en 6.32 m. De laatste sprong werd gemaakt met een toe laatbare rugwind. Ook bij de tweede ongeldige sprong was er een toelaat bare steun van de win<« Over uitzending naar Rome zal Ciska Janssen zich geen zorgen meer behoeven te maken. In de Italiaanse hoofdstad zal zij naast het ver springen ook op de vijfkamp uitko men. En gezien haar stijgende presta tlecurve zal het Nederlandse record van MLike van Wissen (4440 punten) daar waarschijnlijk niet overeind blij Bhelave Ciska Janssen weet ook Trudy Wunderink zich nu zeker van „Rome". De Hilversumse met 52.5 sec nationaal recordhoudster op de 400 m. eindigde in Edinbrugh als 3- de achter de Tsjechische Joja Cer- chlanova en de Engelse Verona Ber nard, die in 52.0 sec gelijk over de streep kwamen. Voor de Tsjechische betekende 't een derde nationaal re cord in twee dagen. Zij had vrijdag de 800 meter gewonnen in 2.04.7 en leverde die dag ook een groot aandeel in het nieuwe Tsjechische record op de 4 x 400 meter. Trudy Wunderink kwam ui op 53.0, waarmee zij op nieuw voldeed aan de Rome-limiet (53.5). Opvallend was niet alleen het gemak waarmee zij liep onder de be slist niet ideale omstandigheden maar ook de wijze waarop zij de En gelse Janet Roscoe (53.9), die dit sei- zooen regelmatig onder de 53.0 se conden heeft gelopen, achter zich hield. Een kandidate voor Rome is ook sprlntst rr Wilma van Gooi, die na haar derde plaats op de 200 m <23.36) diezelfde positie haalde op de korte sprint. De Engelse Helen Golden, die vrijdag ae 200 meter won in 22.9 sec, pakte 8Chter landgenote Andrea Lynch dankzij een betere finish de tweede plaats maar haar tijd was ge lijk aan die van Wilma van Gooi: 11.5 sec. Marianne de Schipper, die ook op het kleine lijstje voor Rome staat, zal haar kandidatuur komend weekeinde bij de nationale kampioenschappen op Papendal waar moeten maken. In Edinburgh zat zij op de 800 m volkomeD vast. Za terdags toen zij als invalster voor An neke de Lange de 1500 meter moest lopen, kon zij het beslist niet hoge tempo al na 600 meter niet meer vol gen. Zelf wijt zij haar terugval aan drukke werkzaamheden en examen- zorgen. Joke van Gerven had de pech dat zij na ruim 800 meter, toen zij nog in een kansrijke positie lag van een tegenstandster een ongeluk kige trap kreeg. De Li6ser atlete even uit de baan maar zette toch doo De kans op een redelijke tijd voor zover die door het lage aan- vangstempo er nog in zat, was ech ter verkeken: 4.45.5. Verreweg de opvallendste prestatie werd geleveerd door kogelstootster Helena F*bingerova. De Tsjechische zegevierde met 20,75 meter en stelde daarmee opnieuw haar kandidatuur voor de Europese titel, die daarmee dan voor het eerst na vele Jaren niet in Russische of Oostduitse handen zal komen. NOORDWIJK De finale van het jaarlijkse badgasten tennistoernooi in Noordwijk aan Zee is gisteren een volledig Zuidafrikaanse aangelegenheid geworden. De als eerste ge- i plaatste Bernie Mitton trad in deze strijd aan tegen zijn land genoot Schneider. In de eerste set van deze partij gaf Mitton I het tempo aan. Door 'Ton Crépin Wanneei hem dit nodig leek ver- knelde of vertraagde hij, waardoor hij de terste reeks met 6—2 vrij gemakkelijk kon binnenhalen. Toch Jukte het Schneider om in de tweede ket meer vat op het spel van Mitton Ie krijgen. Dit was vooral het gevolg kan de grote vechtlust, die hij in de- ge set aan de dag legde. Dankzij deze kechtlost lukte het Schneider om tot p—5 met zijn tegenstander gelijk op Ie gaan. Toen Mitton bij een voor sprong van 6—5 uiteindelijk een matchpoint kreeg was het echter jnet Schneider gedaan. In de finale van het H.D.A. was Bchnekhr met zijn partner Prinsloo gelukkiger. In deze finale, die geken merkt werd door het feit dat de um pire in fouten grossierde, wonnen zij He eerste set via de tie-break van Chandler en Muller. Het moreel van net laatstgenoemde gelegenheidskop pel was in de tweede reeks duidelijk Aangetast. Het lukte Chandler/Muller Wet om meer dan twee games te ma ken, zodat Prinsloo/Schneider met pen overwinning van 7—6, 6—2 als winnaars van het gravel konden stappen. In de D.E.A.-finale bewees [Tine Zwaan haar grote klasse door p een ware veegpartij mej. Grego- [Tsjechen nemen voorsprong tegen Russen in Davis Cup DONETSK Tsjecho-Slowakije beeft op de tweede dag van de wed- Itrijd tegen de Sowjet Unie (finale Europese zone B van het tennistour- Dooi om de Davis Beker) een 2—1 foorspr j.ig genomen. Nadat de en kelspelen van zaterdag beide ploegen len punt hadden opgeleverd wonnen fcodes en Zednik gisteren het dub belspel voor Tsjecho Slowakije, p De Sovjet Unie heeft zich giste ren in Saarbrücken geplaatst voor |te fina'.egroep v°n het tennistoer nooi om de Galeabeker. Naast de powjet Unie, dat Roemenië versloeg pet 4—1, hebben ook Spanje, Hon- tarije en Tsjecho Slowakije zich ge plaatst ir de finalegroep. Hongarije bon met 4—1 van Engeland, Tsje- iho Slowakije met 5—0 van Au- rtralië. Spanje plaatste zich door Frankrijk terug te wijzen. I Guillermo Vilas pas nog win baar in Hilversum heeft zich ge plaatst voor de halve finales van t Brand I rix-toernooi van Washing- In .\e kwarteindstrijden versloeg Arthur Ashe met 6—2, 6—4. ry van het gravel te zetten: 6—0, 63. In n^t D.D.A. bewees Tine met haar partner Ada Bakker weer hoe goed haar vorm op het ogenblik wel is. In de finale wonnen zij de eerste set na heftige strijd met 6—4 van Mandy Morgan en de Belgische mej. Guerdal. Zonder enige weerstand kon het Nederlandse duo ook de tweede set met maar liefst 6—0 binnehalen. In het H.E.B zag het ernaar uit dat de Noordwijkse reus Ronald Blommendaal een partij ging verlie zen. Met 6—0 verloor hij de eerste set van Coppes. In de tweede set speelde Blommendaal echter weer als vanouds en hij won deze reeks met 6—3. In de derde set bleef hij stug doorgaan. Als revanche voor de zo dik verloren eerste set, pakte Blom mendaal op zijn beurt de derde en beslissende reeks met 6—1. Bij de dames had Anneke Brouwer tweemaal 6—4 nodig om haar tegen standster Annelies Prins uiteindelijk terug te wijzen. Verdeve uitslagen: D.D.B. Annette v. d. Mey/Nicolet v. d. Poll-Dorien Falkenburg/Geertje de Wolff, 7—5, 7—5. H. D. B. Blommendaal/Pasma, Kuyper/V. d. Pols 6—2, 6—2. H. E. C. C. J. Asselbergs, D. Boek 3—6. 7—5. 4—6. Alkemade De in het herenenkel B als num mer 1 geplaatste Voorschotenaar Hans Keizer trad gisteren in het toernooi in Alkemade aan tegen de 18-Jarige Roomburg-speler Bob van der Zee aan. De Jonge Van der Zee die veel last had van zenuwen, had in de finale weinig tegen het op vastheid gebaseerde spel van Keizer in te brengen. Met 6—1, 6—2 won Keizer zijn zoveelste toernooi Wel moet hierbij vermeld worden, dat het weinig heeft gescheeld of iemand anders had in de plaats van Keizer in de finale gestaan, name lijk de vooral zaterdag goed op dreef zijnde Philip van der Kwast. In de halve finale, waarin hij tegen de al eerder genoemde Voorschotenaar aantrad, kwam hij in de derde en beslissende set met 5—4 voor te staan. Toch gaven de betere condi tie en routine van Keizer de door slag. zodat hij met 8—6 in de der de reeks deze partij binnenhaalde. In het H.D.B. had het gelegenheids duo Peter Pauwels en Frank Bonte het vrij gemakkelijk tegen Aad de Wit en Harry Verdegaal. Zonder dat Pauwels en Bonte maar eventjes in gevaar zijn geweest konden zij met een overwinning van 6—2, 6—1 als winnaars van het gravel stappen. Han van de Bos kon het gisteren niet bolwerken tegen De Bakker. In deze H.E.C. finale schreef Han na hevi ge strijd de eerste set met 64 op zijn naam. In de tweede reeks kwam De Bakker goed terug en met dezelf de cijfers als waarmee hij de eerste verloren had, haalde hij de tweede binnen. In de derde en beslissende set bleek duidelijk dat Han in de De Zuidafrikaan Mitton, die in Noordwijk in de finale zijn landgenoot Schneider klopte. (Foto Jan Holvast) voorgaande sets te veel van zijn krachten had gevergd. Zonder dat hij iets van het spel van De Bakker kon inbrengen moest hij de partij met 6—1 in de derde set aan zijn te genstander afstaan. Bij de dames in het D.E.C. pakte Maya de Boer via 'n overwinning van 6—3, 6—2 op me vrouw Tombrock haar zoveelste ti tel. In de finale van het H.E.B. duur de de strijd gisteren wel heel erg lang. S. Bakker trad aan tegen E. Rooderkerk. Doordat Rooderkerk od de kritie ke momenten het risico vermeed, lukte het hem, na moeizame strijd de eerste set met 64, in de wacht te slepen. Bakker kwam echter terug. In de tweede set liep hij als een snel trein over Rooderkerk heen. Het lukte Rooderkerk dan ook niet om meer dan één game dn deze set te- behalen. De derde en beslissende set werd een ware slijtageslag. Het ging zelfs zover dat de score tot 5— 5 opliep. Toen viel Rooderkerk weer terug op hetzelfde spel van de eer ste set. Ook nu wierp dit spel zijn vruchten af: 7—5. Bij de dames moest Caroline Heesterman haar meerdere erken nen in mej. H. Groeneveld: 6—3. 6 —2. Verdere uitslagen: GD.C.: B. Hage/R. De Meijere— C. v. d. Berg/H. v. d. Berg 6—4, 0 —6, 6—4. D.D.C.: Mevr. Heringa/IJ. van Neutigen C. v. d. Berg/R. van Schoorl 2—6, 6—2, 6—1. HD.C.: H. v. d. Berg/H. Bos—H. Knol/E. Alewelnse, 6—4, 6-8, 2— 6. Atletiekjeugd naar Bazel LEIDEN Atleet Kees Riemens van de AV Holland is gekozen in de Nederlandse jeugdploeg die op 18 augustus in het strijdperk zal treden tegen d? Jeugdteams van Zwitser land en België. De interland vindt in het Zwitserse Bazel plaats. Rie mens komt uit op het nummer speerwerpen. Ook twee leden van De Spartaan uit Lisse zullen in Ba zel in actie komen. Lenie van der Poel loopt de 1500 meter terwijl Pe ter van Noort Is gekozen op het num mer kogelslingeren. PAPENDAL Winst en verlies voor de Nederlandse meerkamp- Jeugd. Dit was de balans van de dit weakednde op Papendal gehouden vijf- en tienkamp interland tussen 't jonge Belgnsdhe en Nederl. talant. Hoewel de jongens onder aanvoe ring van Harry Schultfing voor een eerste plaats in het eindklassement zorgden waren de verliezende Ne derlandse meisjes verantwoordelijk voor de meest opvallende presta ties. De 18-Jarige Annemieke Bouw ma (Atmodes) bracht bij het hoog springen de lessen in praktijk, die ze onlangs geleerd had tijdens een trainingsstage in W.-Duitsland waar de Joegoslaaf Trantjic doceerde. Een rustige aanloop gevolgd door een goe de latpassage brachten de Haarlem se over 1.84 meter, waarmee ze haar recente junioren en senioren record van 1.83 meter met een centimeter verbeterde. Winnares van de vijf kamp werd Mirjam van Laar, de Limburgse, die maandenlang vanwege een ernstige enkelblessure buiten spel stond. De na zo'n periode altijd moeilijke ren tree resulteerde in een toch wel be moedigende score van 3954 punten, bijna 100 punten onder haar persoon lijke record en zo'n 250 punten ver wijderd van de limiet voor Rome. Mirjam opende niet erg sterk met 15.5 seconden over de 100 meter hor den om daarna de kogel naar een acceptabele afstand (12.18) meter te stoten. Met hoogspringen toonde ze dat het ritme duidelijk terugkeert: I.70 meter. Met ver haalde ze 5.52 m en de 200 m ging in 256. Bij de Jongens liet Harry Schul- ting van PH Vught een uitstekende indruk achter. Wel moest hij de Belg Desruelles voor laten gaan, maar zijn tweede plaats met een persoon lijk record van 6768 punten droeg veel bij tot de eindzege van de Ne derlandse Junioren. De prestaties van Schulting waren: 100 m: 10.9 - ver: 6.47 - kogel: II.70 - hoog: 1.94 400 m: 49.0 - 110 m horden: 15.1 - discus: 30.64 polshoog: 2.70 - soeer: 46.26 - 1500 m: 4.23.8. Eltjo Schutter van de atletiekver eniging Quick uit Nijmegen heeft za terdag tijdens internationale wed strijden in Brasschaat (België) zijn eigen Nederlandse record polsstok- hoogsprinigen geëvenaard. Schutter sprong 4.80 meter, waarmee hij won. Een andere Nederlandse overwin ning kwam op naam van de Rotter dammer Rijn van den Heuvel (AVR), die zegevierde op de 800 meter in 1.49.7, voor de Belg de Gruyter met 1.49.9. Raymond Heerenveen en Bert de Jager werden in een sprinterscrite rium over 100 en 200 meter tweede en derde, achter de Belg Lambert Mlcha. Deze won de 100 meter in 10.4, De Jager en Heerenveen liepen 10.6. Op de dubbele afstand kwam Heerenveen tot 21.4, dezelfde tijd als Mlcha. Bert de Jager liet 21.6 seconden afdrukken. De Nederlandse ploeg op de 4x100 meter estafette noteerde de zeer matige tijd van 41.2 Indruk Bü de 74ste Wesrtduitse atletiek- kampioenschappen, die vrijdag, za terdag en zondag in het Niedersach- sen stadion in Hannover werden ge houden, hebben de sprinters en sprintsters indruk gemaaid. De op vallendste prestaties werden geleverd door Annegret Richter en Manfred Ommer. Annegret Richter won de 100 en 200 meter. Op de 100 meter werd voor de West- duitse 11.24 seconden afgedrukt. De snelste wedstrijd electronisch op genomen van dit seizoen. Haar 23.45 sec. op de dubbele afstand was van heel wat minder gehalte. Manfred Ommer werd dubbel- kampioen op de sprint bij de heren. De Europese recordhouder (10.0) liep in de finale met een rugwind van 3.27 m./sec. 10.20, nadat hij in de serie bij toegestane windsnelheid op 10.28 sec. was uitgekomen. Op de 200 meter werd Ommer met 20.57 sec. kampioen. HAARLEM Jan Dik Leurs, de vierkante werper van Raak Nicols werd na afloop van het Europa Cup-duel tegen de Ita liaanse kampioen Amaro Montenegro Baseball Club op de schouders genomen. Niet alleen was Leurs met de briljante cijfers van 8-1-6 de winnende werper geworden, maar tevens was hij de man geweest die voor de winnende homerun had gezorgd. Waardoor Nicols de finale van de Europa Cup honkbal bereikte. Kan een werper zich meer wen sen. Leurs: "Ik heb met mijn wer pen veel afgewisseld. De Italianen slaan niet hard, dus heb ik veel zach te curvïs gegooid, afgewisseld met nu en dan een snelle bal. Dat bracht ze van hun stuk. Zij zijn aan slag erg agressief en dan moet Je wel eens an dere methoden gaan gebruiken". Over zijn homerun: "Toen Boudie (Bou- dewijn Maat) met een homerun de stand gelijk had gebracht, voelde ik dat het mogelijk was op Corradini nog meer te doen. Ik heb de bal niet eens meer gevolgd. Ik wist dat hij er uit was". Raak Nicols dus met 4—3 in de eindstrijd na een wedstrijd, waarin de Nederlandse vertegenwoor diger zich de veel betere ploeg toon de, hoewel het spel geen grote hoog te kon bereiken. Maar op het werpen van de onverstoorbare Leurs had de Italiaanse slagploeg, waarin maar liefst vijf internationals optraden, weinig vat. Slechts zes honkslagen vloeiden er van de knuppels, waar onder twee homers: Een in de twee de slagbeurt (Rinaldi) en een in de 11de (Luciani). Maar verder stond Leurs nog maar vier honkslagen toe én had daarbij tevens een geweldige steun van zijn velders, die slechts eenmaal misgrepen... Raak Nicols had in de eerste slagbeurt reeds de leiding genomen, maar deze ging te niet door de homer van Rinaldi. De ze stand bleef gehandhaafd tot de achtste elagberut, toen Nicols op nieuw de leiding nam doch deze in de gelijkmakende slagbeurt alweer ver loren zag gaan. Verlenging was gebo den toen na negen innings in deze stand geen wijziging was ingetreden. Het werd stil in het Pim Muliersta- dion, waar zo'n 1200 fans de ontmoe ting volgen, toen de Italianen via de homer van Luciani in de elfde slag- berut met 3—2 voorkwamen. Maar de laatste slagbeurt bracht eindelijk de sensatie. Boudewijn Maat ransel de als eerste slagman de bal over het hek (3—3). Daarna verdween Blom met 3-slag, doch de heksenketel brastte pas los toen Leurs met een enorme zwieper voor de winnende run zorg droeg. Raak Nicols heeft voor de tweede maal de finale van de Europa Cup bereikt. De eerste maal was in »966, toen het nog speelde on der de naam Haarlem Nicols. Dit maal aal Raak Nicols het moeten op nemen tegen de winnaar van Nettu- no (bekerhouder) Mannheim. De eindstrijd zal gespeeld worden op 22 september. Jan Dik Leurs neemt hardlopend de felicitaties in ontvangst nadat hij voor de winnende home- run heeft gezorgd.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9