Opera's en operettes in het Congresgebouw Winnaars Wereldmuziekconcours \ferhoging spaarrentetot MAANDAG 29 JULI 1974 "De naam Congresgebouw is in Den Haag geen vies woord meer. Df toeloop wordt steeds groter." Dit zegt de heer I. M. Helms, ar tistiek leider van het Nederlands Congresgebouw met het triom fantelijke in de stem als van iemand die zoon of dochter na moeilijke jaren met goed gevolg naar een eindexamen heeft bege leid. Moeilijke Jaren heeft het Congres gebouw in de relatie met het pu bliek inderdaad gekend, om ons even naar het voorbeeld van de heer Helms van de verleden tijd te bedienen. De schepping van archi tect Oud was al omstreden qua plaats en functie voordat het gebouw er stond en later is er nog de niet malse kritiek op vormgeving en akoestiek (van de grote Prins Wil lem Alexander-zaal en in mindere mate van de voor kamermuziek be doelde Sweelinck-zaal) bijgekomen. „Als men er een paar miljoen voor over zou hebben, kan aan die akoestiek overigens nog veel worden verbeterd' zegt de heer Helms- Naar zijn mening zijn de mogelijk heden nog niet uitgeput. Maar dat onderwerp is niet de aan- leiding om met hem te gaan pra De aanleiding bevindt zich in dikke boek dat de heer Helms op 'zijn bureau heeft liggen: het tejagendaboek van het Nederlands Congresgebouw voor het komende n. seizoen. De visie van de man achter dat bu- >Preau kan als volgt worden samenge- Jjvat: er is in het afgelopen seizoen efemeer publiek dan voordien geko- ?IJmen, het gebouw is populairder ge- efe worden, er kan nog veel meer gaan m gebeuren. se De daad bij die visie voegend en ïjgesteund door een subsidie van de ^gemeente Den Haag (kunstzaken) mdie voor dit Jaar 70 procent hoger lfe-ligt dan vorig Jaar (170.000 gulden anin plaats van 100.000 gulden) heeft rl®hij een artistiek en semi-artistiek llpakket kunnen samenstellen dat er ^aanmerkelijk imposanter uitziet dan in de voorafgaande jaren. Van va der Abraham tot Boris Goedenow", Bécaud tot Boskovsky. Vaste bespelers zijn uiteraard wefcr Jhet Residentie-Orkest, het Concert gebouworkest en het Nederlands terwijl de niet meer Jweg te denken Haagse Volksopera igjook weer enthousiast zal gaan Stoeien in het romantische operare pertoire. Maar uit Helms' eigen ko ker is er meer dan voorheen bijge komen. Een hoofdstuk apart vormt de ope- ira. waarvoor de heer Helms zich in de afgelopen Jaren (men herinnert pich vele bezoekende Duitse opera gezelschappen) speciaal heeft inge vet. Hij is lang zakelijk leider van de voormalige Nederlandse Opera geweest en kent zodoende het mé- ,wer. De meest provinciale Duitse opera gezelschappen zijn in het komende seizoen grotendeels vervangen door groepen van verder weg: de opera fan Sofia, de Wiener Volksoper, het Nationaal Operatheater van Praag en een nog niet vastgesteld opera gezelschap uit het noorden van Ita lië (gedacht wordt aan Verdi's on bekende opera ..Luisa Miller' en aan „Lucia di Lammermoor") De opera van Sofia brengt op 31 oktober en 1 november as. „Boris Godoenow" van Moessorgski en „Eugene Onegin" van Tsjaikowski in het Russisch. Na Den Haag reist 't Bulgaarse ge zelschap naar Amsterdam om vier voorstellingen in Carré te geven (de Stadsschouwburg is hiervoor te klein) In de eerste week van maart 1975 brengt de Wiener Volksoper „Die Fledermaus" in liet Congresgebouw, waar dan. om ih de Weense sfeer te blijven, een operettebal en een modeshow van Weense haute coutu re worden gegeven en waarbij ook een tentoonstelling van Oostenrijkse grafiek wordt ingericht. Bij alle grote evenementen wil men ook graag het restaurant betrekken: Bulgaarse gastronomische speciali teiten in de week van het bezoek uit Sofia en We ens eten compleet met Sachtertorte tijdens de Weense week die al eind volgende maand wordt gehouden. Tijdens die Weense week treden op het ballet van de Weense Staatsope ra. een trio van onverwoestbaren bestaande uit Rudolf Schock. Mar git Schramm en Willy Boskovsky en ter afsluiting op 30 augustus een concert door de Wiener Symphoni- ker onder leiding van Carlo Maria Giulini, die vorig jaar de eerste di- rigens van dit orkest werd. Op het programma Beetho- vens ouverture Egmont, de sym fonie „Mathis der Maler" van Hin- demith en Brahms' eerste symfonie. De operettes zijn ook in het ko mende seizoen talrijk: acht voor stellingen door het gezelschap van Oberhausen, een bekende gast in Den Haag, en als noviteit vier maal een optreden van de operette-afde ling van het Staatstheater van Boe dapest. Van de optredende persoonlijkheden op diverse muzikale vlakken moe ten worden genoemd Shirley Bassey, Herb Alpert met zijn orkest, Ravi Shankar en wat het chanson betreft Barbara en Gilbert Bécaud. MALAISE Dat kunst en aanverwante zaken in het Nederlands Congresgebouw pieer de ruimte krijgen is niet los te zien van de malaise in het congreswezen. Helms: „Het lijkt wel of er geen grote congressen meer worden geor ganiseerd. Dat is een Internationale malaise waarvan ito voorlopig het eind nog niet zie". Stel dat het Residentie-Or kest een eigen concertzaal krijgt. Helms: „Ik gun het orkest die zaal van harte. Maar een zaal alleen voor een orkest dat er ruim vijftig maal per Jaar speelt? Een Jaar heeft nog steeds 365 dagen. Ik wil niet verhelen dat ik het zou betreu ren als het R.O. ons zou verlaten. Wij in het Congresgebouw hebben ons best in ieder geval gedaan. Anderzijds wil ik er niet dramatisch over doen. He»t orkest bezet in het seizoen onze grote zaal vrijwel ieder weekeinde. Wanneer dat niet het geval was of ooit het geval zal zijn, hebben we op andere terreinen een veel grotere armslag". De Russische balletdanser Mikhail Barisjikow die onlangs in Canada -politiek asiel heeft gevraagd is in het afgelopen weekeinde met het American Ballet Theater in New York op getreden. Op de foto Mikhail Barisjikow tijdens een repetitie van het ballet Gisellemet de danseres Natalia Makarowa, die in 1970 de Sowjet-TJnie is ontvlucht. 1 entoonstellingen 't Witte Schooltje, Voorstraat 33, Katwijk aan Zee. Expositie Petra van Pijk Boetseerwerk, Corry van Eg- knond -piastiexen, Bart Bavelaar Wandplastieken. Jan Noordhuls £chlideriJeo en aquarellen. Bas Haas- De Lakenhal dag 10—6 uur Zondag 1—5 uur nam Drukken 1 De Bink Rooseveltstraat S. tjn vi 8 uur v.6 uur nam. za 0 -SAO uur nam Leidse bioscopen Endegeest: dinsdag en vrij da 14.30 uur; 's zondags 11—12 14—16 uur: eerste klasse: de 13— Luxor: „My is nobody." i 11.00 tot 12.00 18.30 tot 15.30 l Derde klasse, s." Avondbezoek deouders. alleen ook 16.15 Dag behalve zondags woensdagavond van 18.30 tot 19AO t ACADEMISCH ZIEKENHUIS pick Hoogewuning - n straat 1. Ien uit de Doeken' Volkenkunde, ere- tentoonstelling iwart Van 16 lunl t/m )ueninestl1den vaD de bibliotheek Ateuei „De Scherf Nas sa ui aan 4 Rilksmuseum van Oudheden (Ra lenburg 28) Werkd 10 uur voorm.— De Luwte. Baljuwstraat. Kat- rilk aan Zee, expositie van schilderijen ttsen en tekeningen vaD Peter Cox ipenmgstllden van 7—9 uur oam Kunstzaal Heuff. Hoflaan 7. Wasse- inunuu. „nikua, autn en a.l. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Wo. en za. 14.30 uur „The Arlstocats". Rex: .Avonturen van Neptunls," 14 Jr. dag. 19.00 en 21.15 uur. Dag. 14.30 uur „De avonturen öp het schatel- land" a.l. (Beh. zondags) Nachtvoor stelling vr. en za. 24.00 „Blue Movie" 18 Jr. Camera: „De tien geboden" aJ. 14.00 en 20.00 uur za. en wo. 14.30 uur en zo. Ï4.00 en 16.15 uur .Alad din en de wonderlamp" a.l. Nacht voorstelling vi. en za. 24.00 ve easy pieces" 18 Jr Bezoekuren Ziekenhuizen Diaconessenhuls: Middagbezoekuur: 13.45—14.30 uur. Avondbezoekuur: 18.30—19 30 uur Kinderafdeling dage lijks van 14.00—19.00 uur, alleen voor ouders zondag 14 00—15.00 uur voor overige familieleden Kinderen beneden 14 Jaar hebben geen toegang op de Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 15 00—16.00 uur 1Q.30—20 00 uur Voor de prematurenafdeling golden de volgende bezoekuren (alleen voor ouders) Maandag t/m vrijdag: 18 30—18.45 uur Zaterdag en zondag. 15.30—15.46 uur Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door- ••F1" lopend bezoek wordt toegestaan, kan Alphen aan den Rijn RUnoord: ie en 2e klas 11-11.30 13.30 14.15 en 18 30-19.30 u 3e klas 13.80-14.16 St enisaoetü Volwassenen dag Kla88ealde- 15-15.30 u alleen 18 4» awt"°9 46 uux traamafdeiing Geluidshinder Schiphol Ned Legermuseum Geopend «tda- 15 tot 18 30 I 9 45 uur. kinderafdeling, dag Rllksmuseum de geschiedenis 8e kil tot 14 45 uur en van 18.46 tot 10 45 uur Kraamafdellng: dag van 16 tot 16 uur en van 18 46 tot 19.45 uur kinderaf deling dag van 16 tot 18A0 uur. Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van -en naar Schiphol kunner dag en nacht worden gemeld bij het Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020—175000). Ingaande 1 augustus a.s. op nieuwe stortingen: 1 1% op de Sjaar Vaste Termijn Spaarrekening (was 10%). Op de 3-en4jaar Vaste Termijn Spaarrekening worden deze percentages respectievelijk 814% (was 8%) en 93/<% (was 9%). Ook de rente op het spaarpapier aan toonder gaat dan omhoog. Deze wordt 7% -10% op het Premie Spaar Biljet (looptijd 2 tot 5 jaar), en 1014% op het Spaarwinstbiijet (looptijd 6 jaar). De rentepercentages op de overige spaarvormen blijven ongewijzigd. g f IU NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK PANDA EN DE MEESTER-HERRIEMAKER 51 125 "Ik stel voor, dat we de moed niet verliezen, meneer Panda", sprak de bediende Jollipop. "Als u nu even zorgt, dat het beslag op Hobbeldonk wordt opgeheven, zal ik mij intussen aan de heer Luidop wijden. Ik heb zo'n idee, dat wij de aanleg van zijn vliegveld kunnen verhinderen. En daarom ga ik nu even pro fessor Kalker bezoeken". Met die woorden lichtte hij zijn hoed en verdween. Maar Pan da was niet erg getroost. "Wat heb ik er aan, als Luidop's vliegveld hier niet komt?" vroeg hij zich af. "Hobbeldonk is toch niet langer van mij. Ik weet niet hoe ik aan het geld voor die boete kan komen en zolang die niet betaald is, blijft de voordeur verzegeld" De ondernemer Luidop zag hem droevig sloffen. Maar de za kenman kreeg geen medelijden. Integendeel. "Dat huis is niet langer van hem en daardoor kan ik het niet kopen.gromde hij. "Nu heb ik een gebouw aan het einde van m'n startbaan. En er is geen vliegtuig dat daar op af wil dave ren. Bah"! De avonturen van Jommeke Met Fifi op reis Kooktip CALDEIRADA A FRA- GATEIRA Zet enkele viskoppen op met 1 1 water schijfje citroen, twee teentjes knoflook, takje peterselie selderij, zout en enke le venkelzaadjes. Laat de bouillon 30 min zachtjes trekken. Week een plukje saffraandraadjes in een eetlepel water. Zeef de bouillon. Verhit 5 eetlepels olijf- ie en bak daarin een gesneden prei, stukken vis, liefst vis zoals poon, verder schelvis of wij ting emals u het krijgen kunt een paar schaaldie- als langoestines of grote garnalen in hun pantser. Giet de kokende bouillon, de saffraan en het roodgekleurde water erbij en laat het geheel flink koken tot de vis zacht, maar vooral niet geheel week begint te wor den. Roer er niet in, want de stukken vis die- heel te blijven. Strooi er versgehakte pe terselie over en geef er stokbrood bij. FRED BASSET ALS CEWOONLÜK, lievecdTgin EN TONG? IHET POET HE GENOEGEN JE TE KUNNEN meepelem dat je het nu veepei? wel /uleen /MN KUNT. WMEWEL, VEEL SUCCES £N GENIET flMX V4M JE Herwonnen stabiliteit! KERKRADE (ANP) In Kerk- rade is gisteravond het zevende we reldmuziekconcours geëindigd, dat drie weken heeft geduurd en waar- is deelgenomen door ruim 200 orkesten uit 20 landen. Winnaar van concours dat elke vier Jaar wordt gehouden en ditmaal ruim 200.000 bezoekers heeft getrokken werd de harmonie St. Michael uit het Limburgse Thorn, die het hoogste aantal punten wist te behalen. Deze harmonie legde zowel beslag op de internationale wisselprijs (beschik baar gesteld door koningin Juliana) als de nationale wisselprijs, die de beschermheer van het concours, prins Bernhard, had aangeboden. In de sectie fanfare van de con certwedstrijden behaalde de fanfare St. Cecilia uit Ubachsberg (Lim burg) zowel de hoogste internationa le als de hoogste nationale onder- schelding. Wat dit laatste betreft ont ving St. Cecilia de bokaal van de Buma (vereniging voor componisten en tekstdichters in Nederland) voor de beste uitvoering van een Neder landse compositie tijdens het we- reldmuziekconcours. De hoogste internationale onder scheiding in de sectie brass-band kreeg de Camborne band uit Cam borne (Eng.), terwijl de hoogste na tionale onderscheiding ging naar de brass-band Excelsior uit Surhuizum (Friesland). Winnaar in de sectie symfonie werd het Youth Symfonie Orchestra uit Sovia (Bul). In de sec tie accordeon verwierf het streekac- cordeonorkest RAC uit Bennekom zo wel de hoogste internationale als de nationale titel. Het Mandolinen Or- kester des Gewerkschafts Kultur- haus „G. Dimitroff" uit Sofia (Bul) De show- en nfarswedstrijden wer den (internationaal) gewonnen door het fanfarekorps Grosse-Linden uit Grosse-Linden (West-Duitsland)in ternationaal onderscheiden voor df beste showprestatie werd Beatrix ui» Hilversum. MCC uit Laren kreeg de hoogste onderscheiding tijdens de marswedstrijden. Winnaar van hei internationale dirigentenconcours werd Peter Kuypers uit Linne (Lim burg).

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13