weer op kookpunt, Genève blijkt een fiasco rus „ui„ Deel vleesberg toch naar de Sow jet-Unie m nieuwe Verzetslieden kabinet van Karamanlis Turken zetten invasie voortover en weer beschuldigingen over bestands-schendingen Nixon wil eerst eens zichzelf afluisteren {35g3£T« in vogelvlucht in vogelvlucht Geen nederzettingen in bezet Jordanië ZATERDAG 27 JULI 1974 NICOSIA/ATHENE/ANKARA Terwijl de leden van de Veiligheidsraad zich in New York opmaakten voor een speciale zitting en in Genève koortsachtig werd ge werkt aan een voortzetting van het vredesoverleg over [Cyprus, steeg de spanning op het Grieks-Turkse eiland gisteren met het uur. Griekenland beschuldigde Turkije van nieuwe troepenlandingen en gebiedsuitbreidingen op het eiland in strijd met het bestand en omgekeerd verweet Turkije Griekenland dat het dit bestand alleen ten eigen bate wilde uitbuiten en er zich zelf niet aan wilde houden. De zitting van de Geneefse conferentie werd opgeschort en het leek zelfs twijfelachtig of het overleg zou worden ihervat voordat nieuwe internationale inspanningen met succes zouden worden bekroond om de als kemphanen tegenover elkaar staande partijen op het eiland effectief te scheiden. De Griekse minister Mavros zei zelfs, dat de con ferentie een fiasco was en waarschijnlijk zou worden afge- Ibroken. Mavros zei dat Griekenland sinds naar Ankara, vertelden dat Turkije 22 juli 55 Turkse schendingen had donderdag nog meer troepen en [geteld, de drie van vrijdag inbegre- materieel op Cyprus had afgezet met n. landingsboten o.m. soldaten, pant- A1 eerder had de Turkse opmars serwagens, kanonnen en munitie, in president Glafkos Clerides van President Clerides van Cyprus zet Cyprus de waarschuwing ontlokt, dat op een persconferentie dat de Turk se Cyprische nationale garde zou troepen meuwe stellingen inne- terugvechten als de Turkse opmars men, "ondanks categorische vers niet eindigde. keringen" van premier Bulemt Ece- Een woordvoerder van de Verenig- vit van Turkije dat op de plaats rust de Naties in Nicosia verklaarde dat werd gehouden. Hij zei aan de Griek- de Turken bezit genomen hadden se. Turkse en Britse ministers van de stad Myrtoe, 24 kilometer ten westen van de noordelijke haven stad Kyrenia. die de Turken al eer der bezetten. VN kringen en Griekse kringen •apporteerden ook gevechten met** Turkse troepen in de GrieksCypri- van Buitenlandse Zaken in Genève telegrammen te hebben gestuurd waarin hij het "volkomen onaan vaardbaar" noemt dat Turkije de vredesconferentie aangrijpt om zijn opmars op Cyprus voort te zetten. In zijn persconferentie zei minister aangaande de rechten Bandjes in termijnen beschikbaar WASHINGTON Nixons ad vocaat, James St. Clair, en de speciale aanklager voor Water gate, Leon Jaworski, zijn gisteren overeengekomen dat het Witte Huis vóór aanstaande dinsdag 20 van <te 64 opgeëiste bandjes zal overhandigen aan rechter Sirica. Vóór aanstaande vrijdag zullen de twee mannen zich beraden over de overdracht van de resterende 44 bandjes. Het akkoord werd bereikt onder dru kvan rechter Sirica, die hard gedreigd zijn eigen tijdschema te zullen vaststellen voor de over dracht van de bandjes als St. Clair en Jaworski het niet eens werden. Het hooggerechtshof van de Verenigde Staten heeft presi dent Nixon woensdag gelast de bandjes over te dragen aan rech ter Sirica, die de relevante delen eruit zal doorgeven aan Jaworski. Jaworski eiste dat het Witte Huis j binnen een week de bandjes zou overdragen, maar St. Clair zei dat- het geruime tijd kon duren voor de bandjes waren verzameld, ge- jtreerd en geeedgemaakt de overdracht. Voorts wil Nixon eerst de banden nog eens beluis teren "omdat hij meent te moe- te weten wat hij precies afgeeft", aldus St. Clair. Hij stelde voor dat hfj wekelijks aan de recht bank zou rapporteren hoe het met deze procedure stond, zonder een tijdstip voor de overdracht vast te stellen. Sirica wees dit gisteren eerst van de hand en stuurde Ja worski en St. Clair de rechtszaal uit om het samen eens te worden. Na afloop daarvan zei St. Clair dat Nixon het akkoord nog moet goedkeuren. De 20 bandjes die Sirioa voor as. dinsdag krijgt zijn bandjes waarvan het, Witte Huis al eerder een "gekuiste versie" heeft gepubliceerd. De populariteit van president Nixon is overigens nog nooit zo laag geweest. Volgens de Jongste peiling van het instituut Gallup vindt slechts 24 pet van de Ame rikanen dat Nixon het als presi dent goed doet. Acht maanden geleden bedroeg dit percentage nog 69. ADVERTENTIE i Cyprus in de om- Turkse landingsvaartuigen ontschepen troepen en oorlogswapens op de kust i geving van Kyrenia. Deze bestandsschendingen waren de oorzaak van het mislukken van het Geneefse overleg en het bijeenroepen van de Veiligheidsraad. üche dorpen Sisklopoe en Aylos Er- Gunes dat Tm-wje wil dat de oonfe- molaos, 20 kilometer ten zuidwesten m Kyrenia. De toenemende spanning werd on derstreept door het bijeenroepen van zitting /an de Veiligheidsraad der Verenigde Naties gisteravond, ter bespreking van beschuldigingen van Cyprische officiële zijde aan het Turkse adres van bestandsschendin gen. Een Turkse militaire zegsman mocht dan gisteren in Ankara ver klaren dat hij niets afwist van her oplevende gevechten, zijn minister van buitenlandse zaken Turan Gu nes zei dat aanvaarding van een wapenstilstand door zijn land, niet de Turk- Cyprioten niet werkten". In Londen verklaarde het Britse Mavros dat ministerie van Defensie dat de Royal Air Force tot dusver 7526 van 46 nationaliteiten die door crisis op Cyprus verrast waren, Brindisi vol vluchtelingen BRINDISI De havenstad Brin disi op de punt van de Italiaanse "laars" aan de Adriatische Zee is het bruggehoofd geworden van een in tensief verkeer overzee en in de lucht tussen Griekenland en Italië. Veer boten en vliegtuigen brengen dage lijks honderden toeristen die door de gebeurtenissen op Cyprus en in Grie kenland werden overvallen, naar Brindisi. De overvolle hotels weigerden nog meer mensen op te nemen en tal van mensen slapen op de stranden of in de plantsoenen na vergeefs te heb ben geprobeerd plaats te krijgen in de treinen die meer dan vol vertrek ken naar Rome en verder noord waarts. vootZr rentie van Genève voortgaat, danks de bedreiging van hij zou kunnen weglopen. "Wat ons betreft ls overeenstem- de discussie", zei Gunes. Het ministerie noemde de lucht brug "een van de omvangrijkste hu manitaire acties van de laatste tijd". De Britse luchtmacht en het Britse Cyprus niet verder zouden opruk ken. „Dat is niet gevraagd en ais het ^neefo^de twee Britse bases op*Cy- ATHENE Premier Konstantanos nister, zoals ook drie conservatieven sie maakte bekend dat de militaire TTo'amoriHï won de Radicale Unie Party, de door politie voortaan geen zeggenschap zelf opgerichte groepering. Zij meer zal hebben op terreinen die (f) Athanasios Tsaldaris, Emma- niet strikt tot haar bevoegdheid be- horen. o Deze militaire politie was onder Staat Rallis heeft brigade-generaal Dimitrios Ioannidis Brits militair per- yiasse' .0P.'^ónn-VcPp fe er^m0,en nió9»»oU boolie» ottW\W°,,n p^p>tM4,° _art>eq»«n ww>w«» ,egei „o«.^en,P moon«»* wobP«>«eWen betekende dat Turkije geen "gebruik instemde met wel gevraagd was zou ik die lofte niet kunnen geven", zei hij. Gunes zei dat hij in beginsel be~ prus in veiligheid gebracht. zal maken van zijn rechten krach- I tens het onalhankelijkheidsverdrag rende 1960 voor Cyprus". wel Karamanlis van Griekenland heeft gisteren de formatie van zijn drie hem zelf opgerichte groepering. Zij dagen oude regering voltooid met de laghan, VN-soldaten als neutraliee- macht te laten optreden, zoveel "illegale groe- Gifschandaal MUNCHEN In Beieren zijn de autoriteiten *n „gifschandaal lhe«w' dleten' Gunes zei dat de Engelse minister pen" op Cyprus actief zijn, dat het van buitenlandse zaken Callaghan moeilijk zou zijn. Hele Turkse dor- -- hem een bufferzone tussen Turkse pen op Cyprus zijn volgens hem door dusver onbekende omvang op het en Griekse troepen op Cyprus had deze "illegale, militaire, semi-mili- spoor gekomen, voorgesteld. "Ik kan weigeren noch taire en Eokagroepen" omringd. Een eenzijdige bestandverklaring is daar- ,D om naar zijn mening onmogelijk. het paleis der "Eerst", aldus Gunes, "moeten deze dat eigendom is van groepen uiteengedreven worden". ~f|É||| tegen het vorige militaire regime. Eerder op de dag had het er de schijn van gehad dat Karamanlis in moeilijkheden was geraakt door riva liteit tussen conservatieve en radi- Minister gisteren het vaderlanderschap terug gegeven aan dertig Grieken die er door het vorige militaire bewind van beroofd. Onder hen zijn kran- I instemmen en ga ruggespraak hou- I den met mijn regering", zei hij in de wandelgangen v: Naties in Génève. Volgens Gunes zou Callaghans zo- e 600 meter breed moeten zijn. De terugkeer na j Britse minister heeft voorts voorge- vóór de coup steld dat Turkse enclaves in over we- gend Grieks-Cyprische gebieden op In het 900 inwoners tellende plaats je Althgnenberg, ten noordwesten van Münohen, zijn op een terrein bank tien tallen "vaten ontdekt die restanten cale elementen uit verzetsbewegin- tenuitgeefster Heleni Vlachoe, film- Cyprus, bescnermd zouden worden dus Gunes, "i De*^ Turkse mlnister zei ook nog dat levensgevaarlijke chemicaliën de situatie op Cyprus blauwzuur, zwavelzuur en zoutzuur TWi ...n 15 Juli die aartsbis- bevatten. Het terrein ligt in de on- schop Makarios verdreef, uitgesloten middellijke nabijheid drink- Makarios i actrice Melina Mercoeri (gisteren uit gaan. die door het vorige Parijse ballingschap teruggekeerd) en lady Amalla Fleming, de Griekse we- duwe van de Britse ontdekker het pennicilline. In de Griekse staatscourant door de VN. Turkse Journalisten avond van Cyprus terugkeerden waterleiding van het plaatsje. Volgens deskundigen was de partij chemicaliën voldoende om een dode- lijk gevaar voor de bevolking in het dele"nageleefd, omdat de artikelen gebied van München op te leveren. Griekse gemeenschap gekozen. On- gister- der hem werd de grondwet gen. Drie bewind gevangen waren gezet wegens vermeende samenzwering tegen de bestaande orde, zijn door Karaman lis opgenomen onder de elf die hij eerder om zich heen had verzameld. Het zij Charalambos Protopapas, advocaat en socioloog, Dimitros Tsa- tos, een hoogleraar, en George Man- gakis, eveneens hoogleraar. Karamanlis benoemde ook de libe rale voorzitter van het laatste parle ment. Dimitros Papaspyroe, tot mi- onder het vorige militaire regime de hoogste veiligheidsinstantie in zowel militaire als civiele zaken geworden. De militaire politie zou zich zelfs ook martelingen te buiten zijn ge- Naar Suriname De Surinaam- minister van Sociale Zaken Soe- scheen gisteren het bericht dat 72 perman, heeft op het kabinet van de brigade-generaals uit actieve dienst gevolmachtigde minister van Surina- zijn ontslagen, hoewel ze him rang me in Den Haag ongeveer twintig behouden. Toch is dit vermoedelijk maatschappelijk- en opbouwwerkers geen routine-ontslag, aangezien dit bevordering in meebrengt. ontvangen. Een aantal van hen volgende rang is bereid terug te gaan naar Suri name om te gaan werken op het mi- Het Griekse ministerie van Defen- nisterie van Sociale Zaken. YA\P -.-CtfST P^A\eS«inU unlip««^ BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie heeft opnieuw nadrukke lijk en formeel ontkend betrokken te zijn bij de levering van ongeveer 50.000 ton Europees rundlvlees aan de Sowj et-Unie. Beweringen dat Europees commissaris Lardinois er bij de Sowjet-instamties op zou heb ben aangedrongen vlees uit de ge meenschap af te nemen, werden met klem tegengesproken. „Nonsens", zo zei men over deze berichten. De commissiewoordvoerder onder streepte nogmaals dat Europese ex porteurs de voorraden vlees uit de interventiebureaus kunnen opkopen. Wat zij er mee doen is volledig hun eigen zaak, aldus de woordvoerder. Iedereen die uit de gemeenschap rundvlees uitvoert krijgt momenteel de normale uitvoerrestitutie (subsi die) van gemiddeld 60 rekeneenhe- den (meer dan 200 gulden) per 100 kg, onverschillig naar welk land fhet vlees uitgevoerd wordt. De commissi ewoordvoerder ont kende ten stelligste dat voor de ex port van rundvlees naar die Sowjet- Unie een meer dan normale uitvoer- subsiidie zou worden verleend. De levering aan de Sowj et-Unie is vorige maand al begonnen, aldus een Reuter-bericht. Het contract voor 50.000 ton meer dan een derde van de EG-dntervenfcievoorraad is rondgekomen al voordat de EG- ministerraad vorige week besloot tot een invoerstop voor rundvlees. Volgens Reuter is het vlees ver kocht voor 830 dollar per ton, wat zou neerkomen op ongeveer f2,15 per kg. De wereldmarktprijs was, toen het contract werd afgesloten, ongeveer 1000 dollar per ton. Als leveranciers noemt Reuter een groep Europese firma's, waarbij het Franse huis Louis Dreyfus en de Franse ooöpeartieve organisatie So- copa. De onderhandelingen voor een volgend contract zouden volgens dit persbureau 25.000 ton rundvlees en 25.00 ton varkensvlees betreffen. Het nu gecontracteerde vlees is, behalve uit Franse, ook uit Ierse in- terventievoorraden afkomstig. Bij het Nederlandse Produktschap voor Vee en Vlees acht men het hoogst onwaarschijnlijk dat het con tract ook Nederlands vlees omvat. Zoalls bekend is hier te lande Frans en Iers interventtevflees opgeslagen, maar zijn Nederlands eigen interven- tievoorraden rundvlees maar gering. JERUZALEM Het Israëlische kabinet heeft zich gisteren eensge zind uitgesproken tegen het zonder toestemming van de regering vesti gen van nieuwe Joodse nederzettin gen in bezet gebied. Dit betekent naar alle waarschijnlijkheid dat on geveer 150 aspirant-kolonisten die zich klandestien in de omgeving van Nabloes hebben gevestigd, zullen wor den verwijderd. De aspirant-kolonisten ongeveer 35 gezinnen waren donderdag avond met geweld door politiever- sperringen gedrongen om zich te ves tigen op het gebied van Sabastija, de bijbelse hoofdstad van de koningen van Israël. Zij bezetten een verlaten station aan de buitenkant van Na bloes, de grootste stad in het door Israël bezette deel van Jordanië. Daar kregen zij steun van circa 3.000 mede standers, onder wie enige leden van de oppositie in het parlement. Twee maanden geleden probeerden kolonisten in hetzelfde gebied klan destien een dorp te vestigen, maar toen trokken zij zich terug nadat de autoriteiten militairen te hulp had den geroepen. Gisteren protesteerde direct de burgemeester van Nabloes bij de mi litaire gouverneur tegen de actie van de kolonisten, die overigens verklaar den van plan te zijn ook dorpen te vestigen bij Jericho, Sjilo en Ma'Ale Ha'Adumim. Niet zonder verbazing zal menigeen hebben vastgesteld, dat de militaire leiders in Griekenland hun macht op bijna minzame wijze aan de nieuwe premier Konstantijn Karamanlis hebben overgedragen, terwijl er zich anderzijds al evenmin woede-uitbar stingen hebben voorgedaan van de kant der bevolking, die slechts korte tijd besteedde aan vreugdebetoon. De overdracht van de macht geschiedde op een strikt-zakelijke wijze en werd bezegeld door een handdruk tussen de president, generaal Ghizikis, en de nieuwe premier. De reden ligt voor de hand: in deze tijd van span ning hebben de Grieken de gelederen gesloten, de conflictstof begraven en zich in nationale saamhorigheid op gesteld om de crisis het hoofd te bieden. Van alle zijden is de 67-Jari- ge Macedoniër Karamanlis het ver trouwen ten deel gevallen om het schip van staat door de kokende branding heen te sturen. Volk en strijdkrachten staan als één man achter de „redder des vaderlands". Daarbij komt trouwens, dat deze gang van zaken als het ware het verlengstuk is van een uitspraak van Karamanlis van zeven Jaar ge leden, toen hij verklaarde dat de Griekse democratie aan haar eigen fouten te gronde was gegaan en dat de kolonels die ondermijnde demo cratie alleen maar de genadestoot hadden gegeven. Ten onrèchte be staat hier en daar de opvatting, dat een stel op macht beluste militairen destijds een soort model-democratie om hals hebben gebracht, maar niets is minder waar, zoals ook uit de ge citeerde woorden van Karanmanlis blijkt. Wat in Griekenland vóór het optreden van de kolonels bestond was de karikatuur van werkelijke de mocratie, gekenmerkt als zij was door ergerlijke corruptie, bureaucra tie, onophoudelijke schandalen en eindeloze intriges die de ontwikke ling van het land verlamden. Tra gisch is, dat de militairen niet in staat zijn gebleken die kwijnende democratie op bevredigende wijze te herstellen. De tuchteloosheid werd niet vervangen door ware vrijheid, „luisterend naar de wetten", maar door een dwangregime, dat de repu tatie van Griekenland buiten de grenzen grote schade berokkende. Het symbool van het militaire regi me. de uit zijn as verrijzende feniks, bleek een gekortwiekte vogel, on machtig om zijn vleugels uit te slaan. Tenslotte deed de affaire-Cyprus de deur dicht en noopte de generaals de hulp in te roepen van de vrijwil lige banneling Karamanlis. Dat de militairen er tijdens hun bewind in geslaagd zfjn tal van technische pro jecten, als de aanleg van wegen en havens, tot een goed einde te bren gen, kan zeker op hun tegoed wor den bijgeschreven, maar was niet voldoende om het voortduren van hun bewind pe rechtvaardigen. De grote vraag is nu wat Karamanlis kan bereiken om een toestand van bevredigend evenwicht te scheppen. Betekent de nieuwe vrijheid dat du bieuze figuren en politieke avontu riers hun kwalijke activiteiten onbe dreigd kunnen hervatten? Het zal Karamanlis niet gemakkelijk vallen onder handhaving van de democra tische vrijheid de uitwassen binnen de perken te houden. Drukkende erfenis voor Karaman lis is de verslechterde verstandhou ding met Turkije. Reeds vele malen hebben Athene en Ankara als hond en kat tegenover elkaar gestaan, maar de samenwerking in NAVO- verband had de betrekkingen duide lijk verbeterd. Helaas, de kwestie- Cyprus en het geschil over oliebo ringen, aan de westkust van Turkije en de voor die kust gelegen Griekse eilanden, betekenen een enorme stap terug, vooral nadelig voor de situatie in Thracië. Aan de noordkust van de Egeïsche Zee. strekt zich namelijk een langgerekt gebied uit: Grieks van Saloniki tot aan de benedenloop van de Maritsa of Evros, (Europees-) Turks van deze rivier tot aan Istan- boel. Gezamenlijk bezitten Grieken land en Turkije daar dus een aan de zee grenzende corridor, die Bulgarije en Joego-Slavië (en indirect ook de Sowjet-Unie) van de Middellandse Zee gescheiden houden. Het is dui delijk, dat de verscherpte tegenstel ling tussen de beide NAVO-landen de afgrendeling aan de Egeïsche Zee er niet sterker op heeft gemaakt. De legers, die gezamenlijk voor de ver dediging van deze corridor moeten zorgen, zijn dóór de jongste gebeur tenissen eikaars vijanden geworden. Vandaar de haastige internationale inspanning, met name van Ameri kanen en Britten, om de ruzie zo snel mogelijk bij te leggen. Bekijkt men de toestand van de kant van het Warschaupact, dan is duidelijk dat het belang van Bulgarije voor het Oostblok sterk is toegenomen. In dit verband is van grote betekenis, dat de Sowjet-Unie er naar schijnt te streven een corridor door Roeme nië te verkrijgen, dat ten noorden van Bulgarije is gelegen. Zou het Kremlin inderdaad zo'n doorgang over Roemeens gebied (via de Do- broedsja) verkrijgen, dan zouden Sowjetrussische troepen vervoerd kunnen worden naar Bulgarije, dat er nu geen heeft. De bedoeling is niet onduidelijk: Sowjetrussische legers in Bulgarije (over Roemeens gebied aangevoerd) zouden, samen met die in Hongarije, een tang vor men, die een bedreiging inhoudt voor het Joegoslavische grondgebied, waar bij het Kremlin al rekening houdt met het overlijden van Tito. Zware militaire druk op Joego-Slavië zou dit land weer binnen het Warschau pact kunnen brengen. En daarbij komt nu, als uitvloeisel van de Grieks-Turkse wrijving, een nieuwe factor. De Sowjetrussische strijd krachten zouden, via Bulgarije, de NAVO-troepen in Thracië onder druk kunnen zetten en dit in de derde plaats ook het met China verbonden Albanië kunnen bedrei gen. Met het oog op een dergelijke ontwikkeling heeft maarschalk Tito kortgeleden een bezoek aan de Roe meense hoofdstad Boekarest gebracht om voor zoveel mogelijk tegendruk te zorgen. Als Roemenië niet zou zwichten en dat schijnt het niet voornemens zijn te doen is dat gunstig voor Bulgarije, Joego-Slavië en Albanië. En blijft Bulgarije zon der Sowjetrussische troepen, dan be tekent dit tevens een verlichting van de druk op de Grieks-Turkse macht in Thracië en Europees-Turkije. De strategische posities grijpen, al bij al, wel sterk ln elkaar en maken, voor het Westen, een verbeterde ver standhouding tussen Athene en An kara dringend noodzakelijk. RL

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9