Omzet van I benzine is gedaald Danlon en Emmen opnieuw diep in zorgen Dr. Meinsma stopt na elf jaar strijd tegen het roken Surinamers houden kantoor nog bezet Moordende concurrentiestrijd kousenfabriek Laat'ns wat van je - ZATERDAG 27 JULI 1974 Minder auto's verkocht DEN HAAG In de maanden mei en juni lag de benzine- omzet in ons land respectievelijk 4 en 9 procent beneden die van de overeenkomstige maanden van 1973. De verkoop van gebruikte personenauto's was in deze maanden 5 en 9 procent lager dan vorig jaar en die van nieuwe personenauto's 4 en 11 procent Dit is de uitkomst van een enquete van de bedrijfs economische dienst van de bond van automobiel-, garage- en aanverwante bedrijven onder 118 BOVAG-bedrijven, verspreid over het hele land. Radio Veronica reikte gisteren onderscheidingen uit artiesten die de afgelopen tien jaar het meest gedraaid wer den in Veronica's Top Veertig. Dat waren ach hoe kan het ook anders: Heintje en de Zangeres Zonder Naam. Wat de verkopen vaai nieuwe en ge bruikte personenauto's betreft, is de maand april bijzonder gunstig ge weest: er werden 2 procent meer nieu we en 5 procent meer gebruikte auto's verkocht in vergelijking met vorig Jaar, maar de benzine-afzet gaf in deze maand nog een daling van 8 pro cent te zien. Een absoluut dieptepunt van de autohandel vertoonde de af gelopen decembermaand: de verkoop van nieuwe auto's verminderde met 60 procent, die van gebruikte Derso- nenauto's met 58 procent, terwijl in Januari de benzineverkoop met 19 procent terugliep. Uit de enquete onder de Bovag-be- I drijven is voorts gebleken, dat in aDril 23 procent van de bedrijven een slechte werkplaatsbezetting had, ln mei nog 13 procent en in Juni 10 procent. In april sprak 32 procent van de bedrijven van een goede be zetting, in mei was dit percentage gestegen tot 42 en vorige maand was I het 41. Reclame 1 De olieconcerns In ons land wille^ j na de reclamestilte sinds de olie crisis eind vorig Jaar binnenkort weer gaan adverteren, zo verluidt in re clamekringen. Nederland loopt daar bij trouwens niet voorop, want met name in West-Duitsland. Italië en Denemarken zijn de reclameactivi teiten van de oliemaatschappijen al hervat. j Na het vakantieseizoen kunnen we advertenties van de oliemaatschap pijen in dag- en weekbladen worden verwacht. De toon van de adverten ties zal vrijwel zeker wat gematigder zijn dan vroeger. Schoon Volgens de Amerikaanse banden fabrikant Goodyear is er door twee van zijn wetenschappelijke medewer kers een formule uitgevonden die wel eens tot ..schone" brandstof voor auto's zou kunnen leiden. Het reeds gepatenteerde loodvriie mengsel bevat 65% minder schade lijke concentraties dan de huidige benzine en het voldoet toch aan de hoge octaanbehoefte. Het mengsel zou moeten bestaan uit 25 procent t- butyl-alcohol. 3% water en 72 procent benzine. Volgens Goodvear zijn de raffinaderijen in staat deze brandstof voor te mengen. Krijgsraad De vier Nederland se militairen van de troepenmacht in Suriname die in voorarrest zitten zullen vandaag voor de krijgsraad in Paramaribo verschijnen. Hierna zal de krijgsraad beslissen of zij voor lopig in arrest zullen blijven. De vier militairen, van wie er drie VVDM-bestuurslid zijn, worden er van verdacht na diensttijd op de grenspost Albina het burgerpak te hebben aangetrokken tegen strikte orders van de compagniescomman dant in. DEN HAAG De Surinamers die aktie voeren voor een trefcentrum in Den Haag. willen het kantoor van de „Stichting voor Surinamers" als aktiecentrum bezet blijven houden tot het trefcentrum een feit zal zijn, zo hebben zij gisteren gezegd. Woensdag hadden zij zich met meer dan 100 man in het kantoor van de stichting in Den Haag geïnstalleerd. Zij vinden dat de stichting voor Su rinamers heeft gefaald in haar pogin gen de belangen van de Surinamers in Den Haag te behartigen, en spe- ciaiall waiar heit streven naar een tref centrum betreft. Een interview in een radiopro gramma met Nel Bredley, hoofdre dacteur van „De objectieve Surina mer" en een van de bezetters van het gebouw van de Haagse stichting voor Surinamers. is gisteravond uit gelopen op een scheldpartij. NOS-presentator Hans Zoet inter viewde eerst een van de bezetters over de bezetting van het gebouw en kreeg daarna de heer Bredlev aan de telefoon. De vraag, wat hij had gedaan met een bedrag van f 2000, dat door de stichting ter be schikking was gesteld, werd met een scheldkanonnade beantwoord. „U bent gewoon brutaal, u moet op uw broek hebben, u bent een vrijpostige kerel", gaf de heer Bredley als ant woord, waarna enkele krachttermen volgden. AMSTERDAM Dr. Meinsma stopt ermee. Na elf jaar strijd te gen het roken, ivil hij zijn taak beschikbaar stellen. De "schrik van de sigarettenindustrie" vindt zelf dat anderen zijn werk nu maar eens moeten overnemen. Zodat de mensen eens uit een an dere mond horen, hoe gevaarlijk het roken is. „Ik ben echt niet ontevreden", zegt hij, als we terug kijken op zijn ja renlange anti-rookcampagne. „Het klinkt misschien wat zelfvoldaan, maar ik vind dat er toch heel wat beweging is gekomen in het starre front van rookgewoonten". „Nee, ik vind de resultaten van de campagne tegen het roken zonder meer positief. Er is toch duidelijk meer inzicht in de bestaande pro blemen gekomen. Er ls tenslotte be reikt dat vijftien tot twintig pro cent van de mannen is opgehouden met roken. En op scholen wordt aan het rookprobleem nu ook ein delijk die aandacht geschonken, die mij welkom is". „Elf Jaar geleden bestand er heel wat meer weerstand tegen dit as pect van de gezondheidszorg dan nu. Zelfs in medische kringen. Ik dacht dat die twijfel nu weg was. Zelfs de sigarettenindustrie zwijgt. Verzet zich niet meer. Dat is toch allemaal wel bereikt in die Jaren". Stijfkoppig „Een stijfkoppig volgehouden ge vecht, dat was het". Dr. Lenze Meinsma (50 Jaar, Fries van ge boorte) wrijft met een vermoeid ge baar in zijn ogen. De toekomst ziet dr. Meinsma opti mistisch tegemoet. „Ik verwacht dat er omstreeks de tachtiger Jaren nauwelijks meer in het openbaar gerookt wordt. Hoogstens nog door wat oudere mensen. In de komende tien Jaar zal de sigaret dezelfde weg gaan als eertijds de pruimta bak. Net zoals er nu nog maar een paar mensen over zijn die pruimen, zullen er over een aantal Jaren nog maar heel weinig mensen zijn die roken", zo vertelt dr. Meinsma. Een directe opvolger van dr. Meins ma is er nog niet. Maar er wordt op het ogenblik gesleuteld aan de op richting van een stichting, die zijn anti-rookcampagne moet voortzet ten. „Het is de bedoeling een basisver breding na te streven", legt dr. Dr. Meinsma Meinsma uit. „In die nieuwe stich ting zullen dan het Koningin Wil- helmina-fonds, de Nederlandse Hart Stichting en het Nederlands Astma Fonds gaan samenwerken. Zij heb ben alle drie tenslotte met het ro kersprobleem te maken. Ik hoop dat die samenwerking succes zal heb ben. Dat is dan een gunstig mo ment om me terug te trekken". „Zodra de nieuwe stichting er is, hoop ik van harte dat degenen die er werken onbekend zullen blijven. Want de campagne tegen het roken is zo langzamerhand te veel gekop peld aan de naam Meinsma". Dr. Meinsma blijft wel directeur van het Koningin Wilhelmina- fonds, een functie die hij nu al 21 jaar bekleedt. Dit Jaar viert het KWF overigens het 25-Jarig Jubi leum. Dr. Meinsma zegt na elf Jaar een zame strijd tegen het roken: „Een ander zou het misschien totaal an ders hebben aangepakt. Toch heb ik weinig adviezen gekregen hoe het beter moet. De nieuwe stichting zal zich vooral met de volgende drie zaken moeten bezig houden: gedragswetenschappe lijke research van de roker, hulp bij ontwenning van het roken en voortzetting van de voorlichting over de risico's van het roken. Meinsma: „Door de beperkte mid delen, waarover we tot dusver kon den beschikken, heeft het gedrags wetenschappelijk onderzoek tot nu toe veel te weinig aandacht gekre gen. De situatie is nu zo dat vijf tien procent van het totale aantal sterfgevallen veroorzaakt wordt door het roken. Dan kun je niet meer volstaan met alleen maar voor te lichten. Er is nauwelijks een oor zaak te noemen, die zoveel sterfte tot gevolg heeft. Zelfs het verkeer niet, waaraan Je nog vaak gedwon gen wordt deel te nemen. Maar ro ken is het gebruik van een genot middel. Een genot met een wrange bijsmaak, weliswaar". „Bovendien willen we bereiken dat de overheid zich duidelijker opstelt. Vooral door beperkende maatregelen ten aanzien van het roken. Want Je moet vooral de Jeugd beschermen tegen de tabak". „Er moet een verbod komen om In openbare gebouwen te roken. Auto maten langs de openbare weg moe-' ten verwijderd worden", zo meent dr. Meinsma. „Een leeftijdsgrens zou ideaal zijn. Volgens de bestaande locale poli- tie-verordeningen mocht er al geen tabak verkocht worden aan mensen beneden de zestien Jaar. Maar dat is achterhaald door de automaten". Dr. Meinsma zou verder het liefst zien dat alle reclame voor tabak verboden werd. Op de televisie en de radio geldt dit verbod al. De STER weigerde overigens onlangs óók een anti-rookreclamefilmpje van 41. Meinsma. Met ingang van 15 augustus zal een pakje sigaretten een kwartje duur der worden. Zullen dergelijke prijs verhogingen een steun zijn voor zijn „Actie Niet Roken?" Meinsma: „Nee. Voorlopig vind ik het alleen maar een verontrustende ontwikkelig. Wat wij Hollanders zijn een zuinig volkje. En dan zul len weer meer mensen op shag overstappen. En shag bevat volgens de Consumentenbond nog meer ni cotine dan sigaretten. Dus het risico wordt nog groter". „Ik heb niets tegen prijsverhogin gen van tabak. Maar dan wel zo fors dat de mensen zeggen, ik stop met roken. Ik zou het heerlijk vin den, als de prijzen bijvoorbeeld ver dubbeld werden. Maar dan over de hele linie in de sector tabakspro- dukten". „Maar prijsverhoging is beslist niet de beste methode o m de mensen van het roken af te brengen. Ik heb liever dat ze door hun gezonde verstand er mee stoppen", zegt dr. Meinsma. EMMEN In de vroege morgen van 15 oktober 1967 werd de Drentse industrieplaats Emmen opgeschrikt door een enor me brand. In korte tijd gingen de fabrieksgebouwen van de NV Danlon Nylonkousenfabriek in vlammen op. In luttele uren werd het bedrijf herschapen in één stinkende, rokende en smeu lende puinhoop. Emmen verwachtte een ramp als gevolg van de brand. De werkgele genheid in de streek steunde im mers zwaar op het Danlon-concern Ruim 1200 werknemers moesten na de brand voorlopig van hun werk thuisblijven en zagen de toekomst somber in. Alleen de brandschade bedroeg ail meer dam 30 miljoen gul den. Precies een Jaar later wapperde van alle fabrieksgebouwen van de N.V. Danlon op het Emmense industrie terrein uitbundig een groot aantal vlaggen. Danlon was letterlijk weer uit de as herrezen. „Dankzij de durf en het doorzet tingsvermogen vam de Danlom-direc- tie, bleek de vrees dat de brand een enorme slag had toegebracht aan de werkgelegenheid in en om Emmen ongegrond", zo sprak de toenmali ge minister van Economische Zaken De Block bij de opening van de nieuwe gebouwen. Danlon was zelfs in één klap uit gegroeid tot één van de grootste kou- senfabrieken in West-Europa. In het Jaar van de brand gaf de balans overigens nog een winst aan van 2,4 miljoen gulden. In de jaren daarop voerde Danlon een expansief beleid. In 1969 werden de Steenwijkse kousenfabriek De Jong en Van Dam en de Haarlemse kousenfabriek Hin overgenomen. In 1971 kreeg het inmiddels tot Danlon-Hin omgedoopte bedrijf de wind mee door de hot pants-mode. Maar hert jaar daarop kreeg de an derneming een flinke klap door de opkeomst vam die broekpaikken-mode. Catastrofe En in 1972 was het definitief af gelopen met de succesrijke jaren van Danlon-Hin. Eerst vorige week bleek echter pas goed dat het concern een catastrofe boven het hoofd hangt. De reserves raakten in de afgelo pen Jaren uitgeput. De voorraden hoopten zich op. De concurrentie op de kousenmarkt spitste zich toe. Danlon zit zwaar in de schulden. Volgens Elseviers Weekblad voor meer dan 50 miljoen gulden. Ge raamd wordt dat hert verlies eönd dit Jaar ongeveer acht miljoen gulden zQl bedragen, maar het is zeer waar schijnlijk dat het veel hoger zal uit vallen. Emmen zit n*> de brand van zes- en-een-half Jaar geleden weer diep in de zorgen. Opnieuw dreigen er hon derden mensen op straat komen te staan. Ondanks de opkomst van de spij- Een beeld van Danlon in de vroege morgen van 15 oktober 1967: brand zou een groot deel van het bedrijf totaal vernielen. kerbroek en hot broekpak blijkt overigens dat de Nederlandse vrouw niet minder panty's is gaan dragen. Gewone nylons worden al jaren vrijwel helemaal niet gedragen. De Nederlandse vrouw versleet vorig jaar gemiddeld 24 panty's. Evenveel als in 1972. In 1971 waren het er nog 28 en in 1970 weer 24. Het ver bruik bleef dus ongeveer op hetzelf de niveau. Concurrentie Danlon-Hin en ook de twee overt ge kousenfabrieken in ons land, Jan sen de Wit Jovanda) in Schfjmdel en Ten Cate in Almelo is kapot ge gaan aan het elkaar „dood-concurre- ren" met goedkope aanbiedingen uit de enorm opgelopen oude voorraden. De malaise in de kousen-industrie is overigens geen louter Nederlands probleem. Ook in de kousenfabrie ken in onze buurlanden werkt men op een laag pitje. De problemen zijn dit Jaar nog ernstig verscherpt door de sterke stijging van de grondstoffenprijzen. Nylon komt tenslotte uit olie. Uitverkoop loopt goed De Nederlandse kousenfabrie ken zijn bovendien in moeilijkheden gebracht door die goedkope partijen panty's, die uit het buitenland op de Nederlandse markt werden ge bracht. Van de 120 miljoen panty's en kousen, die vorig Jaar in ons land werden verkocht, kwam ongeveer de helft uit het buitenland. De vakbeweging ls uiterst somber over de kansen op behoud van de volledige werkgelegenheid in de kou- senindustrie waar een kleine 3.000 man werken, in het beleid van dp directie van Danlon-Hin hebben de vakbonden geen enkel vertrouwen. Zij willen dat er een supervisor wordt aangesteld. Krediet De regering ls in principe bereid de werkgelegenheid in de kousenin- dustrie veilig te stellen door middel van een krediet van 15 tot 20 miljoen gulden. Maar dan moeten Danlon- Hin en Jansen de Wit wel gaan sa menwerken. De bonden zijn bang dat het eind resultaat van de besprekingen met Jansen de Wit in Schijndel zal zijn dat Danlon een uitgekleed bedrijf wordt. Dat er in Emmen tenslotte toch een groot aantal ontslagen zal moeten vallen. In dat geval zou zuid-oost-Drente, waar toch al veertien procent van de mensen zonder werk zit, in nog gro tere moefbjikheden komen. Danlon een jaar na de ramp: het bedrijf boekte direct weer opgang van de panty. Nu hangt de onderne ming een nieuwe uitnemende resultaten dankzij de catastrofe boven het hoofd. urn 0 UTRECHT Volgens de textiel- detailhandel zijn de uitverkoopresul taten van de afgelopen week beter dan die van vorig jaar. Vooral heren kleding gaat vermoedelijk door het aanhoudende slechte weer vlot van de hand. Bij de dameskleding liep het wat minder storm, maar dat wordt toe geschreven aan de vooropruiming. naar ons land ARNHEM Er zijn gisteren op vallend weinig Westduitsers naar Ne derland gekomen om hier hun vakantie te beginnen. De vele Duitse vakantiegangers uit het Ruhrgebied bleven weg. Wel had de doorlaatpost Bergh bij Zevenaar het aan de Duitse zijde druk. In drie rijen ston den de auto's van terugkerende va kantiegangers opgesteld. Een lief telefoongesprekje is altijd welkom bij een verre beminde. Even babbelen over de gebeurtenissen van de dag, een afspraakje maken of zomaar een telefonisch zoentje. Voor een schijntjewant 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7