VVV: iets rijker, maar het houdt nog niet over ^Spaaïgiïö Haarlemse bovenbouw op rest van molen Broek en Simontjespolder mm Over bezoek aan Leiden niet te klagen ^Voorstellen aan raad 1 Kantoor voor burger 's raadsman en platte- l gronden in de stad S LEIDSE SPAARBANK Weekend LWH/COC "Informatie is altijd belangrijk." LEIDEN Terwijl de strandex- ploitanten in Katwijk en Noordwijk zich de hersenen pijnigen hoe de toe rist in deze herfstachtige zomer periode naar de kust te lokken en mopperen op het trieste weer, zon der iemand de schuld te kunnen ge ven, heeft directeur Dekker van de WV in Leiden niet veel reden tot klagen. „Ik heb gehoord dat bv. zo wel de molencruise als de stadsrond- vaart uitstekend draaien. En de eigenaar van de Hollandse Gebak kraam in de Haarlemmerstraat, heeft een tijd geleden al tegen me gezegd: ik krijg ongelooflijk veel buitenlanders over de vloer. Dat weer, ja dat is natuurlijk een beetje zielig. In andere jaren had ik om de ze tijd allang een telefoontje uit Kat- 77 LEIDEN Er is een plan opge- ït?ld om de ruimte in het stadhuis, ttaarin de Leldse Jeugd Actie geves- isfcgi is geweest tot het vertrek naar ejfce,: Noor deinde, geschikt te maken 'efels kantoor en spreekkamer voor de 2flker ge maand in düenst van de Wel- 4pUnsraad getreden burgerraadsman. Het plan voorziet om. in het aan mengen van een toilet, houten schei. Öfiplngswanden rond de spreekkamer, akoestische plafonds en een nieuwe jrerlichting. De kosten warden geraamd op mj 25.000. Er is f6900 aan meubTle- Efcingskosten geraamd. Spoedige uit voering van het plan is gewenst, om. elüat de burgerraadsman in oktober a.s. met spreekuren begint. B. en W. tyr&gen de raad een krediet van f31.000. Er is behoefte aan uitbreiding van jj-het aantal ambtenaren van de bur gerlijke stand. B. en W. stellen de raad voor mevr. J. van der Nat- Dekker (24 jaar). aJdjunct-cammies bij de afdeling bevolking, als zodanig te benoemen. ADVERTENTIE GEOPEND luNICON b.v. wetenschappelijk instituut voor kontaktlenzen BTEENSTRAAT 16 - LEIDEN TELEFOON 01710 41166 Er is een onderzoek ingesteld naar mogelijke uitbreidiing van het aantal plaatsen, waar reclameborden kun nen worden geplaatst. Driehoeks- zuiltjes en vlakke borden zullen wor den geplaatst op pleinen bij winkel, cenitra e.d. Deze reclamevormen kun nen volgens B en W. bijdragen aan de verlevendi ging van hat stadsbeeld. De N V. Publex is bereid op een aantal van deee nieuwe plaatsen één vak gratis aan de gemeente beschik baar te stellen voor het aanbrengen van een stads- of wijkplattegrond. Op korte termijn zal worden nage gaan op welke wijze een duidelijke plattegrond mat om. de buslijnen kan worden gemaakt. Aan da raad wordt voorgesteld het recht van aanplakken te verpachten aan Publex in Amsterdam voor f22,50 per vak per jaar. Mishandeling LEIDEN Een geldboete van f 250 en voorwaardelijk twee weken ge vangenisstraf luidde het vonnis van de Haagse politierechter tegen een 33-jarige schipper uit Leidton, die zich had te verantwoorden terzake ge pleegde mishandeling. In die Bree- straat stak de schipper plotseling de straat over en werd daardoor bijna aangereden door een auto. De be stuurder daarvan maakte enkele op merkingen aan het adres van dé schipper, die dat niet nam en de chauffeur een forse vuistslag in het gezicht toediende, waardoor een tand sneuvelde. 'Een ergerlijke manier van optreden', aldus het oordeel van de Officier, die tegen verdachte 'n week gevangenisstraf eiste. De rechter liet gelden, dat verdachte nog niet eerder is veroordeeld. wijk en Noordwijk gehad. Of ik nog een gaatje over zou hebben. Nu heb ik nog helemaal niets gehoord. Maar misschien wordt het straks dn het naseizoen nog wat. ik kan me wat Leiden betreft herinneren dat er vo rig Jaar in september nog heel wat buitenlanders door de Haarlem merstraat flaneerden".- Het toeristenseizoen is weer in vol le omvang losgebarsten (dit weekend mag de grote Duitse trek worden verwacht); tijd voor het traditionele praatje met WV-directeur Dekker, die voor een wat vrolijker bericht geving kan zorgen dan de laatste Ja ren gebruikelijk was. De WV zit iets minder krap in haar slappe was, al houdt het nog niet over. Daar komt ongeveer zijn financiële beschouwing op neer. De gemeente Leiden is met wat meer geld over de brug geko men, neemt dertig procent van de personeelskosten voor haar rekening en dat heeft ertoe geleid dat een ein de is gekomen aan een ietwat bescha mende situatie: een VW-kantoor, dat des zondags gesloten was. Niet uit principiële, maar uit financiële overwegingen. De WV beschikt thans weer over vier zonder uitzon dering charmante informatrices, en houdt op weekdagen van negen uur 's ochtends tot acht uur 's avonds en op zondag van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags de poorten voor het publiek geopend. "Nog niet ideaal", vindt Dekker, "van taxi chauffeurs hoor ik wel eens dat om tien of elf uur 's avonds mensen hier wat verloren hebben gestaan. Maar meer is voor ons niet op te bren gen". Leuk Vooralsnog is er sprake van een toenemend aantal bezoekers, dat de drempel van het VVV-kantoor ("die ongelooflijk laag is", aldus Dekker) aan de Stationsweg overschrijdt. "Zo langzamerhand begint men het VVV- kantoor te leren kennen. We krijgen de laatste -tijd juist ook veel Leide- naars over de vloer. Niet alleen per sonen, maar ook organisaties zien de mogelijkheden van de VVV beter in. Voor de Pink-ln hebben we veel kaarten verkocht, voor dat popfesti val in Hilversum ook. Nu gaan we beginnen met de kaartverkoop voor het volksdansfes- tival in de Groenoordhal en we wor den ook ingeschakeld bij Spel zon der Grenzen. Wij doen dit graag, om de mensen in huis te krijgen". We worden tegenwoordig ook betrokke worden tegenwoordig ook betrokken bij de organisatie van congressen. Daar maken we de reserveringen voor. Er waren pas nog twee congressen in het Gor 1 aeusla boratorium. Daar heb ik toen nog de museumfolder naar toe gebracht. Men was er heel blij mee". Over folders gesproken; deze week is een geheel nieuwe van de persen gerold die in een oplage van 200.000 In vier talen over de hele wereld zal worden verspreid. Sinds 1969 was er in dit opzicht niets meer over Leiden verschenen. Dekker be schouwt de folders als een „informa tief trekkertje. Ik ben erg benieuwd hoe hij door de goegemeente ontvan gen zal worden. Ik denk dat daar vol gend jaar al iets voelbaar van zal zijn. Japanners en Amerikanen ko men hier niet voor de stranden. Die Door John Kroon Foto's Jan Holvast Canadese band, die hier een paar we ken geleden was, was wild enthou siast. Die straatjes, die geveltjes, dat vinden ze ongelooflijk gezellig. Ik heb een brief gehad van een Ameri kaan, die op de televisie in het Ame rikaanse „Waar of niet waar" pro gramma was gevraagd: Is het waar dat op 3 oktober in Leiden de bur gemeester haring en wittebrood eet. Hem werd verteld dat het wel waar is. en nu wilde hij dat bij mij con troleren. Dit zijn leuke dingen. Als die man er geld voor heeft, komt hij beslist een keer naar Leiden". Eenvoudig De VW wil Inhaken op de komen de gebeurtenissen in Leiden. Er zullen rood-witte stropdassen en vlaggetjes met het wapen van Leiden (voor wie het nog niet wist: twee elkaar krui sende sleutels) erop in de handel ge bracht en het I cidato-comité laat een beeldje van Cornelis Joppe (met hutspot) vervaardigen. Dekker: „Ik hoop, dat de Leidenaar hier zelf ook warm voor zal lopen. Zo'n beeldje hoort bij iedere rechtgeaarde Leide naar op de schoorsteen te staan. Ik hoop dat dit aanslaat. Maar je weet nooit wat er speelt, waar men zich voor interesse ïrt. Maar informatie is altijd belangrijk. Ik vind dat de uni versiteit volgend Jaar ook een heel eenvoudig dineetje moet uitgeven, over de geschiedt nis en andere din gen. Onvoldoende informatiema teriaal irriteert de mensen. En dan krijg je soms wel eens erge boze men sen aan de deur. Maar die heb je natuurlijk overal". Dekker blijft hameren op medewer king van het bedrijfsleven en de ge meente. Aan het eind van het gesprek /ersohijnen de rimpels van financië le zorgen toch weer in zijn voor hoofd: „Je zit te deuken waar moet het zwaartepunt liggen. Personeel vind ik een heel belangrij ke zaak. Dat er altijd minstens twee meisjes zijn die de mensen efficiënt kunnen helpen. Vroeger was het mogelijk om die meisjes voor weinig geld te krygen. Toen was het 'n lief hebberij. Tien jaar geleden, toen ik nog in Noordwijk was, werkten ze voor een paar honderd gulden. Nu accepteert men d°t niet meer. In 1968 begon zich dat al te manifeste ren. De jeugdlonen zijn opgetrokken. De zeventig procent die wij van de personeelskosten moeten betalen, zijn uitgedijd. Zuid-Holland is een moeilijke provincie. Andere provin cies geven de VVV één tot drieëneen half -on. wij krijgen met moeite 25 000 gulden. Ik zou het liefste zien dat alle personeelskosten door de ge meente zouden worden betaald en dat je tegen Je sponsors en leden zou kunnen zeggen: wat jullie betalen wordt voor tachtig procent, besteed aan promotie-activiteiten. Ik hoop dat we nog eens zover zullen komen, maar of dat op short notice zal zijn, meen ik te moeten betwijfelen". Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor LEIDEN De Leidee Werkgroep Homofilie/COC houdt eind augustus een weekend in het vakantiebedrüf Duinschoten van het Leids Volkshuis in Noordwijkerhout. Belangrijk on derwerp van gesprek zal zijn het ge bruik van de nieuwe ruimte bij Re lease. Twee mo lens men één LEIDEN De schepradwatermolen van de op de grens van Lei den, Oegstgeest en Warmond liggende polder Broek en Simontjes (achter de nieuwe Merenwijk) wordt in luister hersteld. Niet in oude luister, want die is verloren gegaan bij een brand in november 1972. Maar op de overeind gebleven onderbouw van de uit 1840 daterende Broekdijkmolen komt de bovenbouw van een 22 jaar later gebouwde molen van hetzelfde type. Die bovenbouw komt van de Waardermolen, die in een Haarlems industriegebied moet wijken. Deze in 1862 gebouwde molen (molen bouwer G. Biemond tekende ervoorwerd in 1913 buiten gébruik gesteld. Intussen is de molen ontluisterdwat betekent, dat de kap en de wieken eraf zijn gehaald. Die komen terug nu de molen dienst gaat doen in de Broek en Simontjespolder. Deze molen krijgt een volledige maalfunctie. Mo menteel gebeurt het malen provisorisch. Tot de brand is de in 1840 door Johannes Oudshoorn en Theodorus Meiman gebouwde molen in gebruik geweest Een aardige prijsvergelijkingopgemaakt door de Rijnlandse Mo lenstichting. die deze vernieuwing omlijst. De bouwkosten van de Haarlemse molen bedroegen in de vorige eeuw f 14.293,69^2 en die van de Leidse molen f 13.839J94V2De tijd van de halfjes Nu kos ten restauratie en vervoer om en nabij de f 261.000. De tijd van om en nabij Het vervoer hakt er flink in. Het verplaatsen van een molen ge beurt niet zo vaak. In de komende weken zal het worden uitgevoerd door de firma Bottelier. Maandag wordt in Haarlem begonnen met de voorbereidende werkzaamheden. Op 1 augustus zal een 70-tons- kraan de molen op een dieplader zettendie na het weekeinde op 5 augustus naar Leiden komt. Op 6 augstus zal een drijvende bok in de Grote Sloot de molen van het schip pakken en zetten op de on derbouw. Links op een archieffoto van Jan Holvast de molenresten in de Broek en Simontjespolder. Rechts de molen in Haarlem, die zal wor den verplaatst. De Rijnlandse Molenstichting is op zoek naar een foto van de Waardermolen in volle luister.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3