LEIDSCH m DAGBLAD GESPREK CYPRUS AL VAST Nixon Eerste stap gezet naar afzetten van f luba voor alle uitzendkrachten vandaag i Beinvloedt pilgebruik prestaties nadelig? PvdA wil voorlopig poorthaven LEIDSCH DAGBLAD In Genève Dode bij overval ®H2H ffifl Apotheek duurder HUISMAN LEIDEN TEL. 34000 UTRECHT Vrouwen die de pil slikken lijken een minder goed reactie-, concentratie- en leerver mogen te hebben dan de „püloze" In Duitsland zijn by 32 metejes, 16 pilgebruiksters en 16 die niets slik ten, vergelijkende proeven geno men. Op het Utrechtse congres van de Internationale vereniging van psychoneuro- endoctrinologie kwam 1 dit aan het licht. Rekensommetjes werden vlugger en beter gemaakt door de meisjes die i de pil niet slikten. De prestaties j hingen ook samen met de verschil lende fasen van de maandelijkse cyclus. Die fluctuatie wordt bij de pilgebruiksters niet gevonden. Om er zeker van te zijn dat er geen verschil in aanleg een rol speelt, zal men de proeven in Duitsland herhalen. Nu echter met vrouwen die eerst proeven krijgen in een pillaze periode en daarna tijdens het innemen van de pil. Het congres wordt bijgewoond door 140 wetenschapsmensen uit vijf we relddelen. Er is uitvoerig gesproken over de betekenis van hormonen die in de hersenen of hersenaan- hangsel voorkomen en die een be langrijke invloed uitoefenen op het lichamelijk en geestelijk functdone- Juli, maar geen zomer Na vandaag nog vier juli-dagen, maar het is niet te verwachten dat deze zomermaand erin zal sla gen ook maar één echte zomerse dag boven 25 graden te produceren. Ner gens in Nederland, want ook in het zuiden is het kwik niet boven deze limiet gekomen. De Bilt beleeft zo'n julimaand eenmaal in de 15 jaar. Het weekeinde blijft door vrij ge ringe luchtdrukverschillen wat aan de rustige kant, maar vannacht pas seert al weer een oceaanfrontje, die j de weg naar het vasteland nog steeds openvinden. De temperatuur blijft gematigd en blijft beneden de 20 gra den. Af en toe is er ook morgen wat zon te verwachten, maar van zomer- j weer is geen sprake. Voor hogere temperaturen moet men zuidelijk van Parijs zijn of in 't Alpengebied. In west- en midden- Europa als ook in Seandlnavië Is het allemaal zeer koel tot gematigd. Ge lukkig is bij ons ook de regen matig, zodat het aantal letterlijk wegge spoelde vakantiegangers uiterst be- J perkt is gebleven. Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. Ook aan huis te ontbieden. Brcestr. 89, Leiden, tel. 23313 Wisselvallig Veel bewolking met af en toe regen of motregen, maar morgen later op de dag van het westen uit mogelllk ook opklaringen Matige tot vrU krach tige wind uit zuidwest tot west. Mini mumtemperaturen omstreeks 12 gra den. maxima morgen ongeveer 18 gra den. (Opgemaakt om 9 uur). Luba barst weer van de best betalende banen voor mensen die van aanpakken weten. Mannen en vrouyen vanaf 18 jaar: we zitten, om je te springen Kom dus snel, pak dat hoge netto weekloon 1 NEW YORK/GENEVE De spoedzitting van de Vei ligheidsraad, die voor gisteravond 8 uur onze tijd op ver zoek van Cyprus was bijeengeroepen, is enkele uren nadien na druk beraad in de wandelgangen voor 24 uur uitgesteld. De gedelegeerden waren het er buiten een offi ciële bijeenkomst over eens, dat men er beter aan deed het resultaat van het vredesoverleg in Genève af te wachten. Nixon gooide met asbak Volgens een getuigenver klaring, die gisteren is gepu bliceerd door de commissie voor Justitie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaar digden, heeft president Nixon met een asbak gegooid toen hij hoorde over de inbraak in Watergate. Dit is de commissie meege deeld door Charles W. Colson, een ex-raadsman van het Witte Huis, die thans in de gevangenis zit wegens belem mering van het recht in de zaak-Ellsberg. Het incident met de asbak had op een zondag in Key Biscayne plaatsgehad, vol gens Colson. De "president iuas volgens hem buiten zich zelf van woede geweest en had gezegd, dat hij nooit zo iets stoms had meegemaakt en niet kon begrijpen hoe iemand die zich voor zijn herverkiezing beijverde, er bij betrokken had willen ra ken. Ontploffing Maar dit overleg is inmiddels in 't slop geraakt doordat de Griekse de legatie niet wenst te onderhandelen zolang Turkije doorgaat met schen dingen van het bestand, ondermeer door nieuwe troepen- en wapenlan dingen in de omgeving van Kyrenia en forse uitbreiding van het Turkse bruggehoofd rond deze havenplaats. De Griekse minister van Buiten landse Zaken Mavros heeft gister avond in Genève opnieuw een lang durig onderhoud gehad met zijn Britse ambtgenoot Callaghan, die de gehele dag ingespannen pogingen heeft gedaan om het vredesoverleg te behoeden voor een volslagen mis lukking. Voordien had Callaghan 'n onderhoud van tweeëneenhalf uur met zijn Turkse collega Gunes. Cal laghan, Mavros en Gunes zijn de lei ders van de drie delegaties, die in 't Paleis der Naties in Genève eergiste ren het vredesgesprek begonnen. Dit driemanschap zou vanochtend nog een poging wagen de bijeen komst te redden, maar gisteravond, werd verwacht dat de vredesconfe rentie in de loop van vandaag zon der resultaa/t uiteen zou gaan, zo er al nog vergaderd zou worden. Zowel in Athene ais in Ankara wordt steeds meer gedreigd met her vatting van de strijd, nu het diplo matieke overleg in een impasse schijnt te zijn geraakt. President Clerides van Cyprus heeft aartsbisschop Makarios. die in New York verblijft verzocht voorlo pig nog niet naar Cyprus terug te keren. Voorkeur voor Maasvlakte op Heathrow gOOJl Rijn- LONDEN Viifpntirinfla m<n». LONDEN Vijfentwintig minu ten nadat het Britse binnenlandse persbureau Press Association een anonieme telefonische waarschuwing van een man met een Iers accent had gekregen, is gisteravond een bom ontploft in een auto die op een par keerterrein op de Londense luchtha ven Heathrow stond geparkeerd. Niemand liep letsel op. ROTTERDAM - De grootste partij m de Rotterdamse gemeenteraad, de PvdA, wil voorlopig geen Rijnpoort- haven. De socialisten willen van B. en W. de garantie dat de eerste tien tallen Jaren geen Rijnpoorthaven zal worden aangelegd. Alleen met die toezegging is de PvdA bereid om de bezwaarschriften te verwerpen die te gen het bestemmingsplan Rijnpoort- haven zijn ingediend. De heer P. van Heezik, havenspecialist van de Rot terdamse socialisten heeft dit giste ren meegedeeld. Er zijn bezwaren binnengekomen van Naaldwijk, Maassluis en het landbouwschap Zuid-Holland. De ge meenten zijn bang dat Rotterdam nu toch weer gaat proberen om een deel van het Westland verder te industria liseren. De PvdA heeft duidelijk de voorkeur gegeven aan de Maasvlakte boven de Rijnpoorthaven. ZATERDAG 27 JULI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34383 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. n Ik word abonnee per 12 aug. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. rj Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. I y&uiijum MEUBELEN cruns&upg: VEILIG GEKOCHT 1 1BL/DE VAKMAN GELEEN Drie Ambonnezen hebben gistermiddag in Geleen een gewapende overval gepleegd op het kantoor van een onder aannemer. In het kantoor, ge vestigd in een flatgebouw, be vonden zich drie personen. Vol gens de politie waren de Abon- nezen gewapend met een mi trailleur. Zij schoten op de drie in het kantoor aanwezige per soneelsleden. Een van hen, een 29-Jarige man, was op slag dood, één werd zwaar en de andere licht ge wond. De overvallers verdwenen met een groot geldbedrag, dat ver deeld over een groot aantal bruine loonzakjes, klaar lag voor uitbetaling. Volgens de politie verspreid», den de drie Ambonnezen zich na de overval te voet. Van één van hen is de identiteit bekend. Op een aantal wegen in Lim burg hielden agenten (foto) scherpe controle. Gisteravond heeft een onbe kend gebleven man een gewa pende overval gepleegd op een Eindhovense winkelier, toen deze een tas met geld in de nacht kluis van een bank wilde depo neren. De overvaller verdween op een fiets met de geldtas, waarin zich ongeveer f. 4.600.— bevond. De overval werd gepleegd voor 't hoofdkantoor van de AMRO- bank in de Eindhovense binnen stad. Het uitzendbureau Exact aan het Nassauplein in Den Haag is gistermiddag beroofd van f. 3000,door een man die zich aandiende als werkzoekende, maar zich eenmaal binnen ont popte als een gewapende over valler. De man dwong een van de twee medewerksters hem een geldbakje te geven, waarin zich het geld bevond. HU smeet het geld in een boodschappentas en ging er vandoor zonder een spoor achter te laten. De Griekse actrice Melina Mercouri ("Nooit op zondagis naar Griekenland teruggekeerd. Ze heeft zeven jaar in ballingschap geleefd en verklaarde bij aankomst in Athene: "Ik ben een vrij burgeres. Het is geweldig." De actrice is met haar man, de Amerikaanse filmregisseur Jules Dassin (midden), naar Griekenland gevlogen. Ze werd op het vliegveld door ongeveer 500 men sen verwelkomd. De watersport Is één van de snelst uitbreidende vormen van open luchtrecreatie. Elk jaar neemt het botenbezit in ons land met tien procent toe. Het zal dan ook niet lang meer duren of op het water gaan zich dezelfde verschUnselen voordoen als op de weg. Zoeken naar een parkeerplaatsje, files boten, ongelukken. Daarbij komt dat iedereen zonder enige proe ve van bekwaamheid te hebben afgelegd met een boot kan gaan varen. Zorgeloosheid en onvoorzichtigheid is vaak troef in de watersport PAGINA 13 Dr. Meinsma, de grote stryder (elf jaar lang) tegen het roken, vindt het tijd worden om de pup aan Maarten te geven PAGINA 7 Grootmeester Jan Timman: „Ik ben minder gevoelig geworden" PAGINA 11 Milieu en natuur zijn sterk ver tegenwoordigd op de boeken markt PAGINA 14 Een nieuwe wetenschap: magne- to-meteorologie PAGINA 15 Hessen en Noord-Beieren: een ideaal gebied voor een rustige herfstvakantie PAGINA 16 De Engelse vrouwenarts prof. Dou glas Bevis heeft met zyn mede deling over de reageerbuisbaby's weer eens de aloude vraag actueel gemaakt: hoe ver mag de weten schap gaan? PAGINA 17 WASHINGTON (ANP) De commissie voor Justitie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vanmorgen kort na 04.30 onze tijd de eerste belangrijke stap gezet op de weg die moet leiden naar de afzetting van Richard M. Nixon als president der Verenigde Staten. dende verklaringen" heeft afgelegd. Van de 17 Republikeinse commis sieleden stemden er zes voor verwer ping van het amendement. Het Republikeinse amendement werd verworpen na 'n debat van meer dan zeven uur. Het was het eerste van de negen, die de Republikeinse voor standers van Nixon hadden inge diend op elk van de negen punten van beschuldiging, die worden ge noemd in het eerste artikel van het voorstel tot afzetting. In dit artikel wordt de president beschuldigd van het in de doofpot stoppen van de kwestie en van belemmering van de rechtsgang. De meeste Republikeinse commis sieleden waren van oordeel, dat de in hét eerste artikel opgesomde be schuldigingen niet duidelijk genoeg waren omschreven. Er hadden meer byzonderheden in moeten staan, zo meenden zy. Hierdoor waren de pre sident de rechten ontnomen, waarop iedere aangeklaagde recht heeft. De Democratische leden van de commis sie brachten hiertegen in, dat de pre sident en zUn advocaten heel goed weten welke gebeurtenissen er ach ter elk van de negen punten van be schuldiging schuil gaan. De Republikeinen dienden by monde van Charles Wiggins op elk van de negen punten in het eerste artikel amendementen in. Door deze vertragingstactiek ieder commis sielid krygt namelUk voor elk amen dement vUf minuten spreektijd kwam men niet verder dan een stemming over het eerste amende ment. Deindstemming over 't eerste artikel moest tot vandaag worden uitgesteld. Om vUf uur vanmiddag (onze tUd) komt de commissie weer byeen. Na langdurige besprekingen heeft de commissie met 27 tegen elf stem men een Republikeins amendement verworpen, dat beoogde uit het eer ste artikel tot aanbeveling van een "impeachment" de voorgestelde be schuldiging te schrappen, dat Nixon bU het in de doofpot stoppen van de kwestie-Watergate "valse en mislei- DEN HAAG De apothekers mo gen het arbeidsdeel van hun diensten 8 procent duurder maken. Dit is be sloten na overleg van de Nederlandse maatschappij ter bevordering van de pharmacie en Economische Zaken en Volksgezondheid. Speurtocht Gistermiddag is een grootscheepse speurtocht op het IJs- selmeer gehouden naar een jacht met als enige zeiler de Delftenaar J. de Zwaan aan boord. Het bleek echter overbodig. De Zwaan was don derdagavond teruggekeerd in de ha ven van Urk, vanwaar hy die och tend was weggevaren. In tegenstel ling tot een tiental andere Jachten die naar Enkhuizen voeren, is De Zwaan op zeker moment terugge gaan. De andere zeilers in Enkhui zen meenden dat hem iets overkomen moest zijn, omdat het schip maar niet aankwam. Zijn familie was al met het oog op een mogelijk onge luk gewaarschuwd-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1