Kinderen uit reageerbuis: hoever gaat wetenschap? FRANKRIJK TOESCHIETELIJKER I Praten over pen en dobber 1 vis J sport Meer Vissport VELTMAN Toch samenwerking bij energiebeleid? Er zyn maar weinig hengelat- taïbufcem te bedenken, waarmee in de afgelopen decennia zo inten sief geëxperimenteerd is als met de dobber. Ik kan me zo snel geen hengetsporttentoonstellliing voor de geest halen, waar niet een of an dere uitvinder stond, dite meende loet ei van Columbus op vüsgebied te hebben ontdekt. 'Wonderdob- bers', 'Supeipemnen', 'Magische vangers': ze zijn er geweest in allerlei vaak bizarre vormen en kleuren. Maar hoe overtuigend er door demonstrateurs ook gepraat is bij allerhande basins en peilgiazen om aan te tonen, dat juist die pen het absolute einde was, ze hebben het geen van alle gehaald. In de meeste gevallen, omdat het mechanisme te ingewikkeld in het gebruik was en soms ook omdat een dobbertje op een tentoonstel ling wel aardig leek, maar in de praktijk op wat ruwer water en vissend met een flinke slag volkomen onbruikbaar bleek. Vandaar dat de oude vertrouw de vormen nog altijd in hoog aan zien staan en het meest verkocht worden. Je wilt uit balorigheid1 nog wel eens een "bultenmodelletje" aanschaffen, maar verder blijven we ons toch angstvallig vasthou den aan de Rotterdammers, de kraalpennen en de kegelpennetjes. Al moet gezegd dat er in de loop der tijd toch wel enige verande ring in onze keuze is te bespeuren. Een van de meest in het oog springende wijzigingen is wel ge weest het gebruikte materiaal. In de loop der tijd zijn de pennen- makers op Steeds lichter materiaal overgestapt. Varkanspemnen om maar eens een loodzwaar voor- beeld te merhand rijp voor een plaatsje in het museum, ook al is er een be paalde categorie vissers, die er nog altijd bij zweert. Zoli zelfde groep trouwe consumenten kan maar geen afstand doen van de "tuime laar". Het materiaal, dat op het ogen blik het meest in zwang is bij de dobberproducenten is het balsa hout, hoewel er ook andere lichte tot zeer lichte houtsoorten be staan. Ook het gebruik van vezel- soorten en plastics neemt toe. Zoals ik al zei: de keuze in pennen is vrijwel onbeperkt. Neem alleen maar eens de kleur: alle tinten uit de regenboog zijn al eens gebruikt om de pen toch maar een streling voor het oog van de hengelaar te laten zijn. Vooral de fluorescerende verf maakt de laatste tijd. veel opgang. Veel maakt het allemaal niet uit, al staan we er als hengelaar wel op dat het puntje van de antenne rood of op z'n minst oranje is. Een hengelsportwinkeflier nam eens de proef op de som en verfde voor de grap een aantal puntjes van pennen zwart en legde die tussen de andere exemplaren met rode puntjes. Merkwaardigerwijs bleven de "zwarte dobbertjes" tot het laatst liggen. Eerst gingen de rode puntjes er uit. Een ander markant verschil op de "pennen- markt" is de sterk uiteenlopende lengte. Er bestaan pennetjes afkomstig uit Frankrijk, die maar een paar centimeter groot zijn, maar er zijn ook met de hand ver vaardigde dobbers, die met gemak de 40 centimeter halen, ik kom op dat enorme verschilStraks nog terug. Een derde verschil is de vorm. Er zijn lange uiterst slanke pennen, maar ook zeer korte met dikke buikjes. Er zijn taps toe lopende, cylindrische, torpedovor mige, er zijn er met een zeer dikke antenne, maar ook zonder. U ziet het: keuze te over. Voor de gemiddelde hengelaars is het onbegonnen werk om uit deze rijstebrijberg de juiste pen netjes te kiezen. Hij moet zich dus voor 60 tot 80 procent verlaten op de deskundigheid van de winkelier. Daarom is het zaak de hengel- sportwintoelier duidelijk te maken wat precies uw wensen zijn. Het merendeel van de sportvissers Slaagt daar niet zo goed in. Vaak ELAN echte visboten. YAMAHA- OUTBOARDS. 2 tot 55 pk. 2 Jaar garantie. Echte service door fabrieks- monteur. Boot-Centrum b.v. stapt men een winkel binnen en vraagt om een voorn- of een bra sempennetje. Een andere keer om een dobber voor de karper of voor de snoekbaars. En daar gaat de hengelaar in de fout. Er bestaan namelijk geen pennen, die selectief te werk gaan als het om vissoorten gaat Aan een zogenaamd "voornpennetje" kan men met evenveel gemak een grote brasem vangen en een baars zal heus niet voor het aas terug deinzen omdat u nu toevallig een "brasempen" heeft gevraagd. U moet dus een andere benade ringswijze vOlgen. Stel bij u zelf de vraag waar u gaat vissen en overteg daarbij hoe de weersom standigheden kunnen zijn. Dat be paalt namelijk voor een zeer be langrijk deel de grootte en de vorm van de pen. Als u van plan bant om een hengeltje uit te gooien Sn een rustig en niet al te breed pOldensloofcJe kunt u bij vrij wel windstil weer het beste vissen met een superMcht Hein Frans pennetje van enkele centimeters. Zo'n dobbertje dat aan een paar Heine loodhageltjes voldoende heeft om Juist te zijn afgesteld. ViSt men echter in een breed wa ter met stroming en een forse portie wind dan is daarvoor een De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. XI, tel. 24020 pennetje nodig dat wat meer "bo dy" heeft, en wot meer lood draagt. U ziet het: de vissoort komt helemaal niet ter sprake. Het maakt niet uit of u vost op voorn, brasem, karper of baars. Zo vatting van veel hengelaars dat Je voor het vissen op brasem een zeer lange pen nodig hebt. Geloof me, er zijn uitstekende brasempenne tjes in de handel met een torpe dovormig drijf lichaam e te antenne. Dat zijn die hun hart verpand hebben aan een pen, die vele centimeters uit het water rijst is een andere zaak. Daarbij gaan andere over wegingen een rol spelen, die eigen lijk niets met het vissen als zoda nig te maken hebben. Zo kunnen er andere overwe gingen zijn om van de gebruike lijke paden af te wijtoen. Iemand die wat minder goed van gezicht is, zal daar met zijn keuze van de dobbers rekening mee houden. Hij neemt er een met een balletje op de punt van de antenne of zorgt er voor dat de antenne wat ver der boven het waiter uitsteekt dan noodzakelijk is. Dat brengt mij bij het punt wat nu eigenlijk een lichte en een zware pen is? De grootte heeft daar niets mee te maken. Er zijn pennen van enkele decimeters die betrekkelijk weinig lood verzwaring vragen, terwijl er Heine korte pennetjes bestaan die voor acht flinke loodjes nauwelijks bereid zijn zich uit het water te verhef fen. Wat het „lichte" en „zware" bepaalt is uitsluitend het aantal loodhagels dat de pen draagt op de opwaartse kracht te compen seren. Wat is nu bij het vissen het verschil tussen licht en zwaar? Wel het zal duidelijk zijn dat een pennetje met drie of vier loodhageltjes een aanbeet duide lijker registreert dan een pen die twintig loodjes moet meesjouwen. De vis moet in dat geval meer hagel tjes van zijn plaats trekken om de hengelaar te waarschuwen dat er beneden iets aan de hand is. Anderzijds kunnen meer ha- geltjes noodzakelijk zijn om bij voorbeeld in stromend water het ZATERDAG 27 JULI 1974 HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76 - Leiden Telefoon 34867 enkele malen geverfd waardoor ze goed waterdicht zijn. Minder goed geverfde pennen zijn weliswaar in de meeste gevallen goedkoper, maar in korte tijd onbruikbaar omdat het water het hout ln snel tempo verrot. Mocht u een pen hebben gekocht en ontdekken dat de verflaag be gint te schilferen of beschadigd is, zet hem dan zelf netjes in de lak. Niet alleen verlengt u de le vensduur, maar u voorkomt ook dat de pen nauwelijks meer uit te loden is. Immers een pen waarbij het water vrij spel heeft op het hout verandert gedurende het vissen in gewicht. Het hout zuigt het water op en de pen wordt zwaarder. Een zeer kwetsbaar punt van de pen is het kraaltje, het balletje of de kurk waardoor de lijn loopt. Schuif na een visdag dit drijf - lichaam zo hoog op de antenne dat er ruimte is tussen de anten ne en het kurkje. Het materiaal begint namelijk te drogen en te werken. Doet u er niets aan dan is de kans groot dat u er de vol gende keer geen beweging meer in krijgt. Op die manier zijn by het .loswrikken" al heel wat pen netjes gesneuveld. Laat ook nooit de pen op het topeinde van de hengel zitten na een visdag. Natuuriyk u hebt de kans dat de pen een aantal malen heel uit de foudraal tevoorschyn komt maar er komt gegarandeerd één keer dat de antenne eraf ge broken is. Daarom toch maar even de tyd nemen om de pen op te ruimen in zo'n handig tuigenfoudraaltje, dat het voordeel heeft boven het oude vertrouwde tuigenkistje dat het tegen een regenbui bestand is en bovendien niet al te veel plaats inneemt. Handig zyn ook de pen nen kokers al hebben die het na- deel dat ze tydens het transport tegen elkaar schuren en de verf laag kunnen beschadigen. Een pennetje waar ik zelf nogal enthousiast voor ben is het kegel- of tondobbertje, bestaande uit een dryflichaam van balsa en een an tenne van nylon. Wel vraagt de uitloding by het tussen water en wind vissen wat extra zorg, want de antenne heeft geen dryfver- mogen. Maar wat voor pen u ook gebruikt, we mogen niet vergeten dat het in feite een noodzakeiyk kwaad is. Noodzakeiyk om ons te vertellen wat de vis beneden met ons aas uitvoert. voor minder geld sortering kwaliteit verlaagde prijzen DEN HOLDER HENGELSPORT Janvosserrsteeg 75/77 Leiden Het woord uitwendige moet men opvatten in die zin, dat ook omrin gende cellen tot dit uitwendige be horen, omdat is gebleken dat omri- gende cellen vaak een bepaalde uit werking hebben op de ontwikkeling van andere cellen. Vlak voor de wereldoorlog werd be gonnen met gericht experimenteel onderzoek. Men begrijpt dat dit slechts mogelijk is onder controleer bare omstandigheden (dat wil onder meer zeggen in de reageerbuis). Dit was voor een aantal diersoorten geen probleem: bij voorbeeld vissen en ampnibie-eieren ontwikkelen zich toch al van nature buiten het moe- derdier. Pas enkele Jaren is het mo gelijk om zoogdier- en mense-eieren buiten het moederlichaam te kwe ken en te doen ontwikkelen (In vi tro). Tot ongeveer '50 was de embryolo gie een voornamelijk zuiver-weten schappelijke aangelegenheid. Daar na is vooral de medische toepassing van net embryologisch onderzoek naar voren gekomen. Twee duidelijke voorbeelden hier van, die al in het ziekenfondspakket zijn te vinden, betreffen de prenatale constatering en eventuele genezing of voorkoming van fenyl- ketonnerie en mongoloidie, die bei de het ontstaan van debiele Hnde- ren kunnen voorkomen. Tot voor kort was het voor een on derzoeker moeilijk om menselijke eieren en embryo's te verkrijgen. Ten gevolge van de gewijzigde op vattingen over abortus is het nu mogelijk om levende menselijke em bryo's in zeer vroege stadia te be studeren (Kort geleden is men in staat gebleken om zoogdiereieren te kweken in vitro (dus buiten het moederlichaam) te bevruchten en te laten ontwikkelen tot een bepaald stadium. Vooral door deze mogelijkheid van bestuderen, die nu ook met mense lijk materiaal mogelijk is, ontstaan er vraagtekens op het gebied van de ethiek, moraliteit en legaliteit betreffende het verrichten van der gelijk onderzoek. Een voorbeeld van een onderzoek met eei duidelijk gedefinieerde mo rele vraagstelling is het volgende: een aantal vrouwen kunnen als ge volg van „mechanische defecten" zoals bij voorbeeld verstopte eilei ders geen kinderen krijgen. Men kan zich afvragen of die men sen in deze tijd van overbevolHng dan niet beter een kind kunnen adopteren. Sociaal en psychisch ge zien begrijpt een ieder echter wel, dat ook zo'n echtpaar liever een Hnd van zich zelf heeft. En wie moet bepalen (discrimine ren) of men deze mensen met een eenvoudig defect een kind kan ont zeggen? Met deze problemen als uitgangs punt begonnen professor R. G. Ed wards en zijn groep, na uitvoerige proefnemingen met muize-eieren, menselijke eieren van onvruchtbare vrouwen te isoleren en op te kwe ken. Op het ogenblik zijn zij ln staat deze eieren buiten de moeder (in de reageerouis dus) te bevruchten en te laten ontwikkelen tot het sta- dim waarop het embryo normaliter met de baarmoederwand moet ver groeien. Daarna werd de mogelijkheid bestu deerd om deze eitjes in dit stadium terug te plaatsen in de baarmoeder waarna ze door vergroeiing met de wand tot normale kinderen kunnen uitgroeien. Onlangs kwam professor Bevis dus met de mededeling, dat dat was ge lukt en dat op deze wijze drie ge zonde kinderen op Engelse bodem lopen. Er is nog een voorbeeld dat duide lijk maakt hoe belangrijk het kwe ken van embryo's buiten het li chaam is. Uit in vitro gekweekte muizeneieren is gebleken dat deze op zeer bepaalde momenten zeer bepaalds brandstoffen (in de vorm van een suiker) nodig hebben. Vrouwen met afwijkingen waardoor ze een van deze suikers niet kun nen aanmaken, waardoor de vrucht zou sterven, zouden na vaststelling van deze afwijking geholpen kun nen worden door inspuiting van de desbetreffende suiker. Hoewel het in de nabije toekomst beslist mogelijk zal blijken om em bryo's van dieren en mensen ge heel buiten het lichaam op te kwe ken is de wetenschap daar nog niet aan toe. Zowel zuiver wetenschap pelijk als medisch gezien is men nog niet aan vraagstellingen toe, die een dergelijke proefopzet recht vaardigen. Waarschijnlijk zal de publieke opi nie (mits er regelmatig goed voor lichting is) tegen de tijd dat mense lijk embryo's buiten het lichaam ge kweekt moeten worden ten behoeve van een bepaalde gerechtvaardigde vraagstelling een dergelijk proefop stelling kunnen accepteren. Een dergelijke ontwikkeling van de opinie zal vergelijkbaar zijn met de ontwikkeling van die opinie rond begrippen als anti-conceptie en abortus. Bovendien wat zal in een bepaald stadium het verschil zijn tussen abortus en het afbreken van een kweek in een reageerbuis? Als de algemene opinie niet veran dert komt men voor een moeilijke keus: moet men de wetenschap zijn gang laten gaan of moet wettelijk worden geregeld welk onderzoek op welke wijze gedaan moet worden? Kan men afgaan op de individuele ethiek van een onderzoeker of moet het onderzoek onder toezicht staan van een sociale ethiek; en wie of welk orgaan moet dat dan regelen? Er zijn voldoende voorbeelden dat de resultaten van een onderzoek door „onbevoegde" instellingen op een niet door de onderzoeker be doelde wijze worden toegepast. Recent voorbeeld is de toepassing van plantaardige groeihormonen, ontdekt en ontwikkeld ten behoeve van het vergroten van de opbrengst van de oogst. Militaire instanties gebruiken deze hormonen nu in zeer sterke concentratie als ontbla- deringsmiddel in Vietnam. Toch mogen dergelijke overwegingen niet de voortgang van het onderzoek be lemmeren. Men mag de onderzoeker niet de verantwoordelijkheid toe kennen over daden, die anderen mogelijk met zijn resultaten zouden kunnen doen. Tenslotte is het dan eenvoudiger een orgaan in het leven te roepen dat beslist of bepaalde instanties resultaten mogen toepassen voor doeleinden die een onderzoeker ndet voor ogen stonden. Brussel In kringen van de Euro pese Commissie wordt rekening ge houden met de mogelijkheid, dat Frankrijk onder bepaalde voorwaar den bereid zal zijn lid te worden van de coördinatiecommissie voor de energiepolitiek, die in februari in Washington werd opgericht op aan dringen van de Amerikaanse rege ring. Frankrijk is het enige van de negen EEG-landen, dat tot nu toe heeft geweigerd deel te nemen aan de werkzaamheden van deze commissie, waarvan verder Amerika, Canada, Japan en Noorwegen deel uitmaken. Wijlen president Pompidou en ex- minister van buitenlandse zaken Jo- bert vonden, dat de Amerikanen op deze manier probeerden onder hun leiding een anti-Arabisch blok van olie-importerende landen tot stand te brengen. Inmiddels zijn Pompi dou en Jobert echter opgevolgd door Giscard d'Estaing en Sauvag- nargues, die wel bereid lijken te zijn deel te nemen aan de werk zaamheden. Een aanwijzing in die richting was dat Simonet, het Belgische lid van de Europese Commissie, dat de energieportefeuille beheert, onlangs in Parijs Met Sauvagnar- gues besprekingen voerde over de energiekwestie. Het is voorts de be doeling dat dit onderwerp maandag of dinsdag aan de orde komt in de EEG-ministerraad in Brussel. Vla Simonet werd in Brussel be kend, dat de Fransen geïnteresseerd zijn in deelneming aan het werk van de coördinatiecommissie (de zo geheten Groep van 12), als de ne gen EG-landen erin zouden slagen, het eens te worden over een geza menlijk Europees energiebeleid. De werkzaamheden van deze groep zouden volgens Parijs echter wel meer dan tot nu toe moeten worden ingebed in de activiteiten van de OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling). waarvan alle industrielanden- in de niet-communistische wereld deel uitmaken, inclusief neutrale landen als Zweden. Finland, Zwit serland en Oostenrijk en een wel communistisch, maar niet-gebonden land als Joego-Slavië. De vrees van de Amerikanen schijnt vooral te zijn, dat de werkzaamheden van de Groep van 12, die tot nu toe voor spoedig zijn verlopen, zullen worden verlamd door de bureaucratische procedures van een veelkoppig li chaam als de OESO. Als de EG- landen (inclusief Frankrijk) echter de verzekering geven, dat zij hun politieke gewicht in de schaal zullen werpen om te zorgen dat iets der gelijks niet gebeurt, is Washington wellicht bereid aan het Franse ver langen tegemoet te komen, te meer daar de Fransen in dit opzicht niet alleen staan. Het alternatief voor Washington zou zijn, dat het een breekijzer in de EG zou moeten zetten door met ieder van de lid-stoten afzon derlijk tot afspraken te komen over energiekwesties, te beginnen met de Duitsers, die de grootste economi sche macht in de Gemeenschap vertegenwoordigen en tegelijkertijd sterk aan de Verenigde Staten zijn gebonden. Een intem-Europese toenadering op energiegebied tussen Frankrijk en zijn Europese partners zou op die manier tot de onmogelijkheden gaan behoren. De speculatie van Si monet is kennelijk, dat Nixon en Kissinger er de voorkeur aan zullen geven de Negen van de EG „en bloc" in het Amerikaanse kamp binnen te halen, aas sneller op de gewenste diepte te brengen. Tot slot van dit artikel over pennen en dobbers wil ik nog een aantal adviezen geven die u mo gelijk van dienst kunnen zyn by de aanschaf van een nieuwe pen. Van belang is of de pen goed in de verf zit. De beste pennen zyn Utrecht De mededelingen van de Engelse vrouwenarts professor Dou glas Bevis over de drie gevallen van pseudo-kunstmatige ontwikkeling en groei van drie „reageerbuiskinderen" heeft overal ter wereld groot opzien gebaard. Dit laatste ondanks het feit, dat de Amerikanen over circa tien jaar volledig in hun eigen behoefte aan energie denken te kunnen voorzien en voor de tussenliggende periode hun voorziening redelijk veilig heb ben gesteld. Giscard d'Estaing welwillend Gisteren reeds schreven wij over de strenge geheimhouding, die gedu rende het experiment is bewaard. Dit werd gedaan om de ouders te bewaren voor al te grote nieuwsgie righeid en zeker ook om de publie ke opinie niet van te voren te be- Deze ontwikkeling in de embryolo gie is immers niet te ontdoen van een aantal medische en weten schappelijke vraagstellingen. Reeds 'n de oudheid werden deze vraagstellingen geformuleerd: Wat Is leven? Hoe ontstaat en ontwik kelt het zich en waarom op die en die wijze? Tot in deze dagen is er een discus sie ovar de twee stellingen, die aristoteles al opperde, namelijk: In het ei zijn reeds alle organen aan wezig en groeien alleen maar uit. En: -/anuit een vormloos maar vormbaar beginsel ontwikkelen zich de organen van een individu, dat verder ontwikkelt en groeit. De vraag of het een of het ander waar was bleef tot ongeveer negen tienhonderd in discussie. Vanaf het begin van deze eeuw maar vooral na de Tweede Wereld oorlog te de embryologie voorname lijk door de technische verbeterin gen sterk voortgeschreden. Op het ogenblik wordt over het al gemeen aangenomen dat een be paalde samenhang tussen inwendig en uitwendige factoren een rol speelt bij de bepaling van de vorm en functie van cellen of weefsels in een ontwikkelend lichaam. Prof. Douglas Bevis

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17