Ideaal gebied voor een rustige herfstvakantie Lederhosen Een greepje Hessen en Noord-Beieren PAGINA 16 ZATERDAG 27 JULI 1974 Het is een kleine afstand van het vriendelijk oude torentje naar het kille prikkeldraad dat de twee Duitslanden van elkaar scheidt. We hadden er al een paar dagen op zitten wachten, maar nog steeds waren we ze niet tegen gekomen: het echtpaar in stevige stappers met hoedje met veren em Duits-stijf erf ontstellend proper. Lederhosen. Voor hen geen „Mach mal Pause, Coca Cola"; nee, wandelen en niet zomaar slenteren. Bewust en van te voren uitgestippeld van de wouden genieten. Ga er maar aan staan. Gewoon marcheren. Tevreden en vergenoegd zitten we aan de lunch, die op de grens van Hessen en Beieren wordt genuttigd, als ze binnenkomen. En in derdaad: we zitten in Beieren. We zullen later nog wel meer van deze mensen tegenkomen. Ze „vieren" him vakantie serieus. Net zoals de twee meisjes van pril-huwbare leeftijd, maar met een knotje en de onvermijdelijke rugzak. Edeltraut und Heidi zonder enige twijfel. Op weg naar de Jeugdherberg. Want die zijn er meer dan genoeg. Ook iets dat me lang, heel lang zal bijblijven: de kuuroorden. Bad Orb bijvoorbeeld. Dikke mensen, vaak oud en kwabberig tn het badpak, zijn op kosten van het ziekenfonds en dringend advies van de huisarts in het water aan het spartelen of laten zich gewillig masseren. Voor de longen, de reumatiek, de slechte benen, kortom voor het slechte gestel. Het heeft iets mondains, maar het niveau van de kuurders is niet hoog als Je ze ziet in de drie maten te grote zwembroek. En dan het voetbalveld dat tegen de heuvel aanligt. Het is geen lolletje om er een wedstrijd op te spelen. Zomaar tegen het zacht- glooiende heuveltje. Geen probleem wanneer Je „naar beneden" moet spelen, maar „naar boven toe", met de zon in de ogen geeft het zo'n masochistisch idee. Het vliegveld Frankfurt is groter dan Schiphol. Zakelijker, onvrien delijker. Moderner. We worden onderworpen aan een visitatie die een koddige indruk maakt. Achter een gordijntje, dat om de paar seconden wordt open- en dichtgeschoven staat een man met een pet op en kijkt Je aan. Niks verder. Ik ben bang dat er plotseling iets elektronisch gaat gebeuren en vraag of mijn fotorolletjes geen gevaar kunnen. De man zegt niks, geeft me een duw en ik rol zowat met alle bagage in de armen van de stewardess. Het vliegtuig zit vol met aangeschoten Nederlandse zakenlui uit Brabant. Ik ben blij als ik op de grond wandel, in Nederland. Het aantal mensen, dat ieder Jaar onder de wreed bakkende zon van Spanje gaat liggen, neemt niet af. "Hoe verder, hoe beter", schijnt er nog steeds te worden gedacht. Vliegtuigen vol vertrekken in de vakantietijd naar de zuidelijke lan den. Hele volksstammen worden ver voerd van het onstandvastige Neder landse klimaat naar het subtropi sche Mediterrane. Het is heel geluk kig dat we niet alleen Spanje en omgeving hebben om naar toe te gaan. Al Jaren trekken er mensen naar Zwitserland, Oostenrijk en de laatste Jaren ook veel naar de Skan- dinavische landen. Maar toch is het nog een hele ruk; Je zit vaak ruim een dag achter het stuur, de gedachte verschuivend dat Je ook weer terug moet. Waar ligt dat aan? Willen we steeds verder voor de buren? Of denken we dat de mooie dingen het verste weg liggen? Op uitnodiging van het Duitse reis- en informatiebureau maakten enkele Nederlandse journalisten een studie reis naar Hessen en Noord-Beieren. Ruwweg gezegd het gebied tussen Frankfurt, Würzburg, Bambert, Co- burg en Fladungen. RUSTIG Een gebied van de Bondsrepubliek dat bekend is met het toerisme, maar op dit moment nog niet wordt Een rustig gebied dus, dat zeker in voor- en najaar prachtige stukken natuur ter beschikking heeft voor wandelaars, rustzoekers en liefheb bers van cultuur. Juist doordat de bevolking eigen lijk nog niet heeft geleerd commer cieel te denken (en op een enkele uit zondering na bijzonder vriendelijk en hoffelijk is) is het verblijf in dit deel van Duitsland, niet ver van de grens met de DDR (spreek nooit over Oost-Duitsland; men is er ein delijk aan gewend dat er twee landen zijn) ook nog bijzonder goedkoop. In een eenvoudige Gasthof heb je een geweldig bed (met de beroemde dek bedden: gewoon het onderstuk on der de matras stoppen en Je hebt geen last van wegschuiven) en 'n pri ma ontbijt voor rond de 15 Mark. In kleine plaatsjes is de prijs voor een volledig pension niet zelden DM 20. Echter, mensen die de streek willen doorreizen doen er verstandig aan half-pension te ne- Je bent dan eigen baas. Drie copieu ze Duitse maaltijden per dag kun nen soms de maag wat van streek brengen. Een broodje onderweg kan dan echt uitkomst bieden. Hessen ligt op een redelijke rij-af stand van Nederland. In zes uur kan men er zijn. Het landschap is heu velachtig, met enkele lage bergen. Een toerist die nog nimmer berg achtig terrein heeft betreden, hoeft in het geheel niet bevreesd te zijn. scherpe haardspeldbochten komen niet voor. Let er wel op dat Duitsland nog altoos het land is van de "Um- leitungen". Geen paniek als u niet meteen komt waar u wijn wilt, alles is perfect geregeld. Grondig. Is er ergens een scheurtje in het asfalt, meiteen komt waar u zijn wiJt, aV.es geknapt, zo lijkt het. Uw auto heeft van het wegdek niets te lijden, met andere woorden. Omleidingen wor den ruim van te voren aangegeven. De gehele wijziging is overigens vam een uitnemende kwaliteit. HALLENBAD Kennelijk is het beeld van een ge meente, hoe klein ook, niet compleet als er geen "Hallenbad" is. Een Hal lenbad is een overdekt zwembad en vaak ook is er een buitenbad aan verbonden. Tevens is het een centrum van cultuur. Voor schappelijke prij zen kan de toerist zich vermaken met van alles wat. Kegelen, lezen (goede bibliotheken), films enzover- der. Vooral in Hessen (een rijke deel staat) is het aantal van deze centra Door Paul Wolfswinkel opvallend. Iedere burgemeester moest en zou aan de Nederlandse gasten het "Hallenbad" laten zien. Beleefd volg Je hem dan. Want als Je er twee hebt gezien, kan Je Je voorstellen hoe de rest er uitziet. Gelukkig waren er wat variaties op een thema: de ene was al een Jaar in gebruik, de ande re net een maand en de derde werd bijna geopend. Voorbeeld: Mellrichstadt, *n klein plaatsje niet ver van de grens met de DDR heeft binnen een jaar een sportcomplex van de grond gestampt van maar liefst 8 miljoen gulden. Een accommodatie, waar elke stad in Nederland Jaloers op zou zijn. Over het algemeen kan worden ge zegd dat de keuken goed is, maar wel machtig. Duitsers in deze gebieden eten vaak twee maal per dag warm. Dat is erg lekker en luxe in onze ogen, maar het wordt goed wegge- speold met prettige en niet zware wijnen of bier. De vergissing die ve len maken dat elke Duitser een for se pilspakker is, is begrijpelijk. Voor al in Beieren gaat dat op. Maar Hes sen en Noord-Beieren hebben eigen wijnen, die de moeite van het genie ten waard zijn. Wanneer u van lekker eten houdt, neem dan ook eens vis. Vooral forellen hebben een naam. Wat heet, een reputatie in deze stro ken. Een droge witte wijn noopt tot het volgende visje. Tussen haakjes bierdrinkers moe ten niet denken dat het op een hout- Je bijten geblazen is. Vrijwel elk zichzelf respecterend plaatsje heeft wel een brouwerij. En knakworsten. Maar die kunnen we thuis op de hoek ook kopen. Geniet van de plaatselij ke keuken, met andere woorden. Grappig om te weten, nu we het toch over bier hebben: zoals bij ons in Nederland de broodprijs door het ministerie wordt vastgesteld, omdat het tot de primaire levensbehoeften hoort, zo heeft men in Beieren om exact dezelfde reden de bierprijs aan banden gelegd. Kinderen van 7 of 8 Jaar drinken het gerstennat al bij de maaltijden. Geen wonder dat de gemiddelde Beier een omvang heeft, die meer dan respect af dwingt. Wat wij Nederlanders van groot be lang vinden is het bed. De bedden zijn goed, zacht (last van de rug, dan is het jammer) en met een veren dekbed. Erg warm, maar na twee nachten ben Je eraan gewend. Over het algemeen zijn de bedden kort, maar breed. Waarom? Kijk de Duit ser aan en Je weet het. IDEAAL GEBIED Nogmaals: Hessen en Beieren, twee ideale gebieden voor mensen, die er eens een weekje uit willen. Met of zonder kinderen. Die even van het najaar willen genieten. Een herfst die langer duurt dan we den ken. Een wandelgebied bij uitstek. Vooral het woudgebied ten zuidwes ten van Fladungen is schitterend mooi. Omdat het onmogelijk is uiteraard om alle plaatsjes en plaatsen met name te noemen, geef ik een op somming van de voornaamste ste den, stadjes, dorpen en dorpjes. Ver dere informatie geeft het Duits reis- en informatiebureau. Spui 24 in Am sterdam. Telefoon 020—24193. Van oud en nieuw, van alles wat Een uithangbord uit 1796 en een immens bouwveld op de grens van Hessen en Beieren. Voor de Duitsers, maar ook voor de toerist worden voorzieningen gemaakt. Een enorme hoeveelheid cultuur kom je vrijwel overal dorpjes en steden. wel Het is een willekeurige greep, uit de stapels folders en kaarten, die er bestaan. Een persoonlijke greep, ook. Dat de bezoekers van het gebied het misschien niet helemaal met me eens zijn. is begrijpelijk, maar we vieren onze vakantie, het effe een weekie wegwezen alle maal anders. De een vist, de ander wil uitslapen. COBURG Eén van de oudste steden. In de meer dan 900 Jaar oude stad is een rijkdom aan monumenten. Vroeger een van de be langrijkste plaatsen tussen Noord en Zuid Duitsland. In 1860 vond hier de eerste Algemene Vergadering plaats van de Duitse Natio nale Vereniging. Het stadhuis is een imposant gebouw uit de Renaissancetijd. Co- burg staat bekend om zijn typische erkers van twee verdiepingen. Het is een stad, dus druk. Winkelvoorzieningen zün uit de kunst, het uitgaansleven natuurlijk ook. Even buiten de stad waan Je Je weer in middeleeuwse rust. BAMBERG Ligt niet te gek ver van Coburg. Een lieflijk, heel oud. maar levendig stadje. Veel schitterend mooie gebouwen. De stad ligt aan de rivier de Regnitz. Het oude Raadhuis ligt aan de oever. Tot voor kort reed er nog verkeer, maar dat is nu verboden De binnenstad is autovrij gemaakt. Bamberg is een stad waar Je een paar dagen zou moeten kunnen rondwandelen. Bezoek er zeker een Konditored met koffie en een forse klont taart. GELNHAUSEN Wederom een oude stad. Is in de laatste oorlog nauwelijks geraakt door bommen en materiële ellende. Een stad die als „wapenspreuk" heeft: „Tradition und Fortschritt". De stad die door Keizer Barbarossa is gesticht. Brentano heeft hier veel bezoeken gebracht. Zün inspiratie deed hü voornamelük hier op Bezoek zeker de Marienkirche en de Kaiserpfalz. BAD ORT Kurort voor de rüken, zouden we zeggen, hier bü ons. Maar een Kurort is een behandelingsplaats voor reumatiek en allerlei gewrichtsproblemen. Wordt vaak door het ziekenfonds voorgeschreven. Een plaatsje van 8000 inwoners, maar met 80.000 bedden. Voor de kurende is er drie maal per dag een concert, dat door een zeer groot orkest wordt gegeven. Ook toeristen zün wel kom, maar om nou te zeggen dat het een gezellig plaatsje is. nee Je zou verwachten dat er een casino is. Niets daarvan. De bezoe kers komen voor de gezondheid en gaan vroeg naar bed.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 16