goed in de boekenmarkt "Fenomeen Hitier scherp geanalyseerd ?5> "Verhalen van de Grote Koning" Nederlandse poezie na '50 werd een warrige kluwen Bloedbad Wiriyamu PAGINA ZATERDAG 27 JULI 1874 De belangstelling voor de na tuur is de laatste Jaren omge keerd evenredig met de beschik king, die we erover hebben. Ter wijl we met onze moderne con sumptiemaatschappij steeds op nieuw stukjes afknabbelen van onze toch al schaarse flora en fauna, breidt het aantal boeken over de natuur en ons milieu zich vrijwel dagelijks uit. Prachtige, vaak kostbare, werken die mees tal geïllustreerd zijn met fraai fotowerk. Die belangstelling voor „wat leeft en bloeit" is ook op andere manieren duidelijk merkbaar. Een universitaire studie in de bio logie is zwaar „overtekend" en instellingen als de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en het Wereldnatuurfonds boeken de laatste tijd een grote leden winst. De belangstelling voor de natuur is er. Zowel in woord, beeld als in geschrift. Een van de fraaiste boekwer ken, die op het ogenblik in de winkels ligt is de zesdelige Wink ler Prins Encyclopedie van het Dierenrijk. Een naslagwerk met een omvang van 2400 bladzijden waarvan onlangs het vierde deel is verschenen. Evenals de voor gaande delen valt ook hier weer op het prachtige fotomateriaal waarvan gebruik gemaakt is en de verduidelijkende tekeningen en kaartjes. De tekst bij elk onder werp is uiterst prettig leesbaar, zowel voor de geïnteresseerde na tuurliefhebber als voor de studie in de biologie of de vakman. Aan deze tekst werd gewerkt door niet minder dan tweehon derd deskundigen in binnen en buitenland. Het aantrekkelijke van de ency clopedie schuilt onder meer in het feit dat geen dorre opsomming van allerlei wetenschappelijke fei ten wordt gegeven maar dat men ook oog heeft voor bijzondere za ken. Zoals bijvoorbeeld in deel IV, waarin aandacht wordt be- steeds aan het nijlpaard Huberta, dat zeer grote afstanden aflegde of over de reuzelongen van een walvis. Kortom de encyclopedie is een werk vol wetenswaardig heden, waarin alles over de die ren in terug te vinden is. De voor intekenprijs bedraagt f 65 per deel. Eveneens bij de uitgeverij Else vier verscheen dezer dagen Else- viers vlinderboek, geschreven door Kurt Harz. Het boek dat in de winkel f 39,50 kost omvat 185 bladzijden en bevat niet minder dan 75 zeer fraaie kleurenfoto's vanf Werner Zepf. Auteur Kurt Harz is een vlinderkenner bij uit stek. Hij beschrijft de verschilen- de ontwikkelingsstadia van de vlinder, de omgeving waarin ze leven en wat bijzonder boeiend is de functie van de kleuren. Een apart hoofdstuk is gewijd aan de vlindertrek, terwijl ook aandacht wordt besteed aan de voortplanting. In het hoofdstuk „Van ei tot vlinder" worden de achtereenvolgende levensfasen ren en vissen om ze voor uitster ven te behoeden. De sinds 1973 op deze toijze beschermde flora en fauna ondergebracht in het boekje "Beschermde dieren en planten" dat bij de Staats uitgeverij is verschenen. Fraaie illustraties (aquarellen en teke ningen) vormen de hoofdmoot van het boekje- Helaas verstrekt het boekje wel wat erg kariigie gegevens over de planten en dieren. De uit gave die 96 pagina's telt kost in de boekhandel f 12.50. Verder kunt u het per post bestellen bij de Staatsuitgeverij, Chr. Plant ij nstr. vl, Den Haag. U betaalt dan f 13,90. Leden van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten krijgen een extra reductie. Een opmerkelijk natuur boek verscheen de afgelopen weken bij de uitgeverij Scheltens en Gil- tay onder de titel „Geef mij maar de vrije natuur(Prijs f 27,50». Het werd geschreven door Jan Sjoerd Bakker een man, die van Jongsaf zijn vrije tijd be steedde met het observeren van gebeurtenissen ip de natuur. Hij is controleur van de Vogelwet, was gedurende 20 Jaar bestuurslid van de Vereniging voor Vogelbe scherming en bezit niet in de laatste plaats een grote ken nis op het gebied van de na tuurfotografie. Het boek heeft geen wetenschap pelijke aspiraties, maar probeert de lezer attent te maken op het moois dat er vaak dichtbij huis te bewonderen valt. Veel van zijn beschrijvingen stammen van plek jes die hier niet ver vandaan lig gen zoals het Haagse Bos, de Was- senaarse Duinen of de Nieuwkoop- se Plassen. Zij geven blijk van een grote liefde voor de natuur. Het boek is verluchtigd met 25 kleuren- en 50 zwart-witfoto's die de schrijver zelf heeft gemaakt. Stuk voor stuk Juweeltjes die een groot vakmanschap verraden. Alleen zijn constatering dat de reiger een uiterst schuwe vogel is lijkt te worden weersproken door het feit, dat deze vogel op het ogenblik in flinke aantallen in stadssingels wordt aangetroffen. Bij dezelfde uitgeverij verscheen het boek „Serengeti mag niet sterven" geschreven door prof. dr. Bernhard Grzimek. De naam Grzimek is bij de natuurliefheb bers is Nederland zeker niet on bekend want van hem verscheen de 16-delige encyclopedie „Het le ven der dieren", dat nog zal wor den uitgebreid met enkele delen. Grzimek was tot voor kort direc teur van de Frankfurter dieren tuin en heeft in Duitsland sedert enkele Jaren een eigen natuurpro gramma op de tv. Bovendien is hij hoofdredacteur van het blad „Das Tier". Het boek is gewijd aan t schit terende natuurpark Serengeti in Tanzania, waar zebra's, gnoes, gazellen, leeuwen, hyenahonden, struisvogels en gifslangen leven. In 1959 verscheen het voor de eerste maal. Inmiddels is het in twintig talen vertaald, terwijl de verfilming werd bekroond met de Amerikaanse Oscar Academy Award. Tragische bijzonderheid van het boek is, dat de zoon van Bernhard Grzimek, Michael tij dens een van de tochten per vlieg tuig boven dit park neerstortte en overleed. Het boek verhaalt over de gevaren die het tweetal trotseerde en de ontberingen die werden geleden. Dat maakte het werk behalve interessant ook spannend. De il lustraties in het boek zijn aan de film ontleend. De prijs van het fraaie werk 4s f 34,90. Over de natuur heel wat dich ter bij huis gaat het boekje „Wel en wee in de dorpstuin", ge schreven door J. P. Stam-Dressel- huys. Het boekje werd in op dracht van de Bond van Platte landsvrouwen uitgegeven door de uitgeverij Terra in Zutphen. De schrijfster publiceerde in het blad "De plattelandsvrouw" Jarenlang een tuinrubriek. Een selectie daaruit is nu opgenomen in het boekje dat f 12,50 kost. Het boekje zit boordevol raad gevingen voor het tuinieren, maar leert ook de tuin anders dan an ders te zien. De dochter van de schrijfster zorgde voor de zeer fraaie tekeningen in het boekje. Het leven in de duinen is het on derwerp dat de auteur K. Huls bos aanpakt in zijn Elsevierboek „In de duinen" dat 224 bladzij den telt en f 14,90 kost. Het is de vierde, gewijzigde en uitgebreide druk van „Het wondere leven in onze duinen". Geïllustreerd met meer dan 60 foto's van de auteur zelf vertelt hij op boeiende wijze over de dieren vlak aan de kust. Hij heeft het verder over de re creatie in het duingebied en ten slotte komt ook het belang voor de drinkwatervoorziening nog ter sprake. Dat brengt mij bij een paperback waarin de hele ge schiedenis van de drinkwatervoor ziening in ons land wordt ver teld. Het werk is geschreven door ir. K. W. H. Leeflang, oud-che micus van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf van Noord-Hol land en kreeg als titel „Ons drinkwater in de stroom van de tijd". Op 228 pagina's geeft de auteur een beeld van de waterwinning zoals die in de loop der Jaren heeft plaatsgevonden. De tekst is verluchtigd met een groot aantal zwart-witfoto's. De paperback is slechts in beperkte oplage gedrukt en verkrijbaar door storting van f 15.- op giro rekening 46.19.34 t.n-v. VEWIN in Rijswijk onder vermelding van „Ons drinkwater". Terug naar de natuur, en wel vlak bij huis. Bij de uitgevers maatschappij Kosmos verscheen de tweede en geheel herziene druk van het boek „Tuinvijvers en waterplanten". De Duitse auteur Hans Jürgen Papenfuss geeft de lezer adviezen over de aanleg van een vijver in de tuin, de keuze en de verzorging van de planten en tal van andere wetenswaardig heden die betrekking hebben op vijvers en waterplanten. Waar nodig paste de Nederlandse tuin architect B. J. Galjaard de tekst aan de Nederlandse omstandig heden aan. Het boek bevat 43 foto's en 38 tekeningen en kost bij de boekhandel f 16,50. Van weer een heel andere kant wordt de plantenwereld benaderd in net boek "Gifkeuken der na tuur" uitgegeven voor Nijgh en Van Ditmar. De schrijver Franz- Martin Engel gaat diep in op twee functies die de plantenwe reld in de loop der eeuwen voor de mens heeft gehad: enerzijds de giftige werking, anderzijds de geneeskrachtige werking. Beide uitersten, die zo blijkt uit het boek toch niet zover van el kaar verwijderd lflgigen alls het Fel eens schijnt. Achtereenvolgens ko men in het boek aan de orde, de gifflora van Nederland en Duits land, de „toverkruiden" het volksgeloof, medicijnmannen, kwakzalvers, kruidenvrouwen, heksensabbat, hasjiashrakers en verslaafden aan mescaline en he roïne. Ook de genotwekkende stof fen in de planten worden in het zeer interessante boek uitvoerig behandeld. Het boek wordt beslo ten met een zeer boeiende be spreking van vele gifplanten. De beschrijving gaat vergezeld van fraaie kleurenfoto's. De prijs van het boek is f 28,50. Een opmerkelijk boek schreef Joost de Klerk onder de titel „De platwormen vervelen zich". In dit bij Agon Elsevier versche nen boek probeert hij de lezer met een veelheid van bewijsma teriaal te overtuigen, dat de mens zich in niet zo gek veel dingen onderscheidt van het dier. Het boek heeft geen wetenschappelijke pretenties, maar geeft op zeer amusante wijze gerangschikt een beeld van de ontdekkingen die deze eeuw via veldbiologlsche waarnemingen en ethologisch on derzoek zijn gedaan. Met elke pagina wordt duidelijker dat de mens ondanks alle verwor venheden onlosmakelijk verbon den is met de natuur. In „De platwormen" wordt dieper inge gaan op verschijnselen als Jacht instinct, broedzorg, sociaal be sef, seksualiteit, het doden, com municatie en het verstand. De vlotte schrijftrant zorgt er voor dat u het boek in één adem uit leest. Tenslotte nog aandacht voor het boek „Overheid en milieu" ver schenen bij uitgeverij Het We reldvenster (Prijs f 17,90). Het werk, met een voorwoord van mi nister Vorrink van Volksgezond heid en Milieuhygiëne, bevat de inleidingen en voorlopige conclu sies van vijf regionale conferen ties, die werden georganiseerd door het Instituut voor Bestuurs wetenschappen en de Stichting Centrum Milieuzorg. Het punt waarom het in dit boek gaat is dat in Nederland de laatste Jaren een duidelijk milieubewustzijn is ont staan, maar dat er op tal van terreinen veel langs elkaar heen wordt gewerkt. De bedoeling van het werk is om op bestuurlijk ge bied tot een coördinatie en een betere communicatie te komen. Inderdaad worden de eerste schreden op dit pad met dit boek gezet. BRAM VAN LEEUWEN van de .Adel der insecten" onder de loep genomen. Zij die geïnteresseerd zijn in het vlinderleven kunnen we ook het boekje „Dagvlinders" uit de serie Meulenhoff bibliotheek voor de Natuur adviseren. In dit boekje dat 192 bladzijden telt en f 16,50 kost worden alle 84 soorten dag vlinders, die in Nederland voor komen afzonderlijk behandeld. Steeds worden ook de rupsen en poppen afgebeeld, terwijl waar dat mogelijk is ook de planten waarop deze vlinders voorkomen in beeld zijn gebracht. Liefhebbers die er ieits voor voelen om vlindert te gaan ver zamelen en prepareren vinden in het boekje een aantal nuttige adviezen. Alle vlinders zijn over zichtelijk en alfabetisch gerang schikt zodat het opzoeken van een bepaalde vlinder vrijwel geen tijd kost. In dezelfde reeks, waaraan we al eerder aandacht besteedden, zijn nog drie deeltjes verschenen. Eén daarvan is getiteld „Vogels van de vrije lucht" en geeft be halve een uitvoerige beschrijving en kleurentekening van de 64 in Europa meest voorkomende vo gelsoorten veel informatie over de vogels, die in het wild leven, de vogeltrek en de vogelbescherming. Voor de groepering heeft men ge kozen voor een keuze naar ver blijfplaats: Vogels bij huizen en straten, vogels in tuinen en par ken en soorten die veld en bos verkiezen. De texeningen van il lustrator K. Hisek vallen op door hun natuurgetrouwe weerga- De flora komt aan bod in de deeltjes „Bomen in Europa" en „Planten in veld en bos". Het bomenboek besteedt aandacht aan 64 van de bekendste boom soorten. De tekeningen geven een beeid van het blad, de bloeiwijze en de zaden en vruchten. Verder bevat het boek een schat aan ge gevens over het belang van de boom voor ons milieu en de soor tenrijkdom in bepaalde klimaat zones. Planten die u dagelijks langs de slootkant, op een braakliggend stukje land of in een verwilderd parkje aantreft vindt u terug in het plantenboek je. Ook hier 64 in getal, allemaal voorzien van een fraaie illustratie en op des kundige wijze toegelicht. Verder kunt u via dit boekje te weten komen hoe u het best een herba rium kimt inrichten. De deeltjes kosten f 16,50 per stuk. In ons land komen ongeveer 1300 soorten hogere planten voor. Een deel daarvan dreigt te ver dwijnen. Reden waarom het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk vele planten op grond van de Natuur beschermingswet tot „bescherm de plant" heeft verklaard. Dat zelfde is gebeurd met enkele die voor Neerlandici, voor kenners en liefheboers van de dichtkunst, want voor een leek is het wel erg moeilijk. Zinnen als „Het kunstmatig opfok ken van de neo-realistische mythe als belangrijk vernieuwend element en vooral het epigonisme van tal rijke dichters, die alleen dankzij de groepsvorming in de belangstelling zijn gekomen, verklaart het heftig anti-klimaat dat in Vlaanderen is „Vijftig na »50", bloemlezing van de nieuwe poëzie. Samenstellers: Willem M. Roggeman en Hans van de Waarsenburg: Uitgerij: Stan daard Uitgeverij, Antwerpen, P.N. van Kampen en Zn., Amsterdam/ Baarn; prijs f 14,90. AJL De Nederlandse poëzie is na de ex perimentele stroming van de Jaren vijftig, dip in de letterkunde dan ook heel toepasselijk met „Vijftig" wordt aangeduid in een warrige kluwen geraakt, waardoor het moeilijk is ge worden een bepaalde stroming, een zekere tendens aan te duiden. Men kan ach natuurlijk afvragen, wat het nut is van het opplakken van etiketten op tendensen, die een hele groepering in de dichtkunst de schil derkunst etc, betreffen, maai bet be gint langzamerhand toch wel duide lijk te worden dat de Nederlandse poëzie e« op het ogenlik een is van „we rotzooien maar wat am", om een vertegenwoordiger var de Ne derlandse schilderkunst te citeren. De samenstellers van „Vijftig na '50", een bloemlezing van de nieuwe poëzie, hebben het er dan ook wel moeilijk mee gehad. Het feit dat vijftig dichters nodig waren om een overzicht te geven van de heden daagse dichtkunst zegt aJ genoeg. In nun inleiding zeggen Willem M. Roggeman en Hans van de Waarsen burg: ,De belangrijkste evolutielijn in de Nederlandse poëzie van de hier behandelde periode vertoond 'n versobering en een toenemende aan dacht voor de eenvoudige dingen uit de alledaagse werkelijkheid". Een gedicht van J. P Guépin. lector al gemene literatuurwetenschap aan de Leidse Universiteit, bewijst dat dit maar al te waar is: „Ik begin met het lezen van het gedicht. Nu ben ik op de helft van het gedicht. De dienter heeft meer oog voor de werke.ijkheid, meer dan dat hij zijn eigen gevoelens of mening vertolkt. De dichtkunst van nu is een meer „Journalistieke" geworden, dan de traditionele van vóór vijftig „Vijftig na '50" is een bloemle zing, die in ieder geval een beeld geeft van wat er op poëziegebied in Nederland gebeurt. Een werkstuk „Hitier, een biografie", deel I, door Joachim C. Fest. Vertaling R. D. Dalman. Uitgeverij: In den To- „het proces ren, Baam. Prijs f 24,50. Dit Jaar zijn in deze kolommen geschiedenis door de „revolutie die al heel wat boeken over Hitier be- 1 de vervreemding zonderlijke categorieën van orde, de werkelijkheid" in de Duitse discipline en gestrengheid tegenover plaatsvond handeld. Bij het waarom van al die gende frustratie want het Duise volk sterk oplevende belangstelling heeft wèl r leven en "ondergang van de Füh- volk bijgedragen a rer is al eens uitvoerig stilgestaan, naire mobilisering dus dat behoeft geen verdere toelich ting. Het is Jammer dat het werk de wereld Ter verklaring gaat Fest terug naar de „nimmer overwonnen gru welijke ervaring van de Dertigjarige het eerste deel is Oorlog", toen het land veranderde als laatste in zichzelf, het ideologiseren Een dieplig- staat als onaanvechtbare instelling, op het kwade" en ook wel dan enig ander het geloof in de leider vinden in der de revolutio— gelijke onvergeten ervaringen der geschiedenis hun oorsprong. De be hoefte aan bescherming die zich daarin openbaarde, heeft Hitler met 3ucces weten op te pakken en met niet meer dan een lichte verande- tpookachtige woestenij. „De ring serie Hitler-boeken bereikt, want het zwaarst wegende najatenschap ls stellig één van de beste blogra- fieën die over de demon Derde Rijk werd geschreven Fest interpreteert Hitlers ran delingen evenals het fei tenmateriaal rondom hem en blikt af en toe, zoekend naar verkla ringen, scherp In Duitslands historie. Bij de afsluiting van deel I (Hit- Iers levensloop tot 1933) geeft de auteur een boeiend hoofdstuk over deze oorlog was een traumatisch ge voel van uitgeleverd zijn en een diep wortelende angst voor elke biografen (ten onrechte) hebben voortdurend chaotische toestand, die generaties gelaten. i stijl dienstbaar kunnen i ;n aan zijn machtsplannen". Fest gaat ook uitvoerig in op „Mein Kampf', iets wat nogal wat RUUD PAAUW Priester Hastings over: Verhalen van de Grote Koning" Auteur: Lize Stilma Illustraties: Guus Andreas Uitgeverij Helmond Helmond Prijs f 9,90. Goed (voor-)leesbare kinderbijbels die ook nog te betalen zijn, liggen niet voor het oprapen. Het is daar om een goede daad van de uitge ver dat hij de „Verhalen van de Grote Koning", eerder verschenen in twee prijziger delen, nu opnieuw op de markt heeft laten komen in bewerking van Lize Stilma. In iets meer dan tweehonderd bladzijden (met grote letters bedrukt) werden de belangrijkste verhalen uit het Oude en het Nieuwe Testa ment verteld. In een zeer ongecom pliceerde stijl, die het voorlezen ver gemakkelijkt. Het zijn allemaal kor te verhaaltjes, die echt erg leuk zijn. Eigenlijk meer mooie sprookjes, die als „waar gebeurd" naar voren kun nen worden gebracht. Wiriyamu, door Adrian Hastings. Uitgeverij Zomer en Keuning. Prijs: f 12.50. De plaatsnaam Wiriyamu heeft de- If. zelfde klank gekregen als My Lal, langrijk boek, waarin overigens liet Het nadeel dat alle Jcinderbijbels Katy^ Sharpville en Woun/ded alleen het toenmalige bewind tenissen in Wiriyamu bijeengebracht heeft. Het is natuurlijk niet een erg »euk boek geworden. God en zijn volgelingen worden voorgesteld zoals kinderen zich dat wel in zich dragen, namelijk dat de KneeV'n trieste'rij min of kunnen voorstellen: heel eenvoudig inhoud terwille van de duidelijk- legen steden en in een open relatie tot elkaar. heid verschillen vertoont met kin In de hele kinderbijbel wordt geen wat in de echte bijbel wordt verteld, die woord te veel gezegd. Ook dat kan is in dit boek uiteraard óók aanwe- ken. alleen maar leiden tot uiterste dui- zig. Niet op een storende manier De ma delijkheid. Het hele scheppingsver- echter. De bijbelvertellingen zijn hier bloedbad haal heb ik nog nooit zo aanneme- verwerkt tot pakkende en begrijpe- pagina v lijk gevonden en het geheel vond lijke verhalen, die kinderen van alle ik ook voor oudere kinderen en zelfs leeftijden beslist zullen boeien volwassenen heel goed leesbaar. de burgerbevol king werd uitgemoord door soldaten Rhodesië, Zuid-Afrika al dan niet toevallig doortrok- ternationale kapitalisme' die zijn verhaal over het an Wiriyamu op de voor- i de deftige London Ti- wist te krijgen heeft boek geschreven waarin hij alle rap- Fortman. ELISABETH TOLENAAR porten over de gruwelijke gebeur- Portugal verantwoordelijk wordt ge steld voor hét bloedbad, maar ook „het in- dat vol gens de schrijver (priester Adrian Hastings) op het ogenblik vecht in he' gebied rond Wiriyamu. Het voorwoord van het boek is geschreven door dr. Bas de Gaay J. VAN WIERINGEN.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 14