IK SPEEL ALTIJD OP TOERNOOIWINST Probleem op rug slag: te veel kwaliteit... Mieke v. Doorn pech in drielandenwedstrijd APPIE HAPPIE Jan Timman: „Ik ben niet meer zo gevoeligik ben harder geworden RECORDS VAN BRIGITHA EN MAZEREEUW Protest WON ZATERDAG 27 JULI 1974 AMSTERDAM Een wat al te haastig opgenomen be richt in enkele kranten zorgde drie maanden geleden voor opschudding, zo niet paniek in het Nederlandse schaakwe reldje: Jan Timman, op dat moment in Leningrad aanwe zig om de match Spasski-Karpov bij te wonen, zou de wens te kennen hebben gegeven in Rusland te willen blijven. Dat treft nou toch erg ongelukkig, dachten we allemaal. Hebben we eindelijk weer iemand die hoop wekt eens de wereldtitel naar Nederland terug te brengen, en dan gaat hij notabene naar Rusland emigreren, waar ze toch al overvoerd zijn met potentiële wereldkampioenen. Maar godlof, op de olym piade in Nice speelde Timman aan het eerste bord voor Ne derland, en daarmee was het gerucht definitief ontzenuwd. Ons land behaalde daar op die organisatorisch katastrofaal verlopen olympiade een schitterende vijfde plaats zoals U weet, en Timman kreeg officieel per dekreet van het kon- gres van de wereldschaakbond de grootmeestertitel. Deze kwalificatie verwierf hij op grond van twee resultaten in Engelse toernooien: een eerste plaats in Londen en een ge deelde eerste plaats in het traditionele nieuwjaarstoernooi in Hastings. Door Alexander Münninghoff Momenteel speelt Timman in het veertiende IBM-schaaktoernooi in Amsterdam, waar hij overtuigend «tartte, maar in de vijfde en zesde I ronde achtereenvolgens van Lange- I weg en Ivkov verloor. Ons gesprek vindt plaats na die slachtpartij in de zesde ronde, die I T.mman kansloos liet. Hij wil er ge lukkig wel over praten: „De pest is, dat ik aitüd wil winnen, altyd. Hoor eens. als ik vandaag tegen Ivkov re mise had willen hebben, dan had ik dat gedaan, dat is geen punt. Dacht Je dot hy zou proberen te winnen? Kom nou! Maar ik speeslde Aljechin, j zomaar omdat ik er zin in had, dat kun je niet beredeneren, dat is nood lot. en ik pak een variant die me wel interessant lijkt omdat die weinig gespeeld is. Blijkt dat die hele voort zetting uitgebreid in de Schachinfor. ma/tor heeft gestaan, weerlegd en al! Maar de belangrijkste fakcor was de partij van gisteren tegen Lamge- weg. waarin ik met twee lopers tegen de dame gewonnen stond. Die ene I zet waarmee ik toen de winst uit handen gaf heeft me zonder meer twee punten gekost. Ik bedoel, ik loop er niet mee rand als ballast, maar de invloed van zoiets is toch niet weg te cijferen. In die partij tegen Ivkov miste ik gevoel voor het spel. dat was het. Je merkt dat het niet gaat, je probeert die stemming te onderdrukken, maar na zo een nodeloze nederlaag komt het onweer staanbaar naar boven en slaat dan toe. zonder dat je daar zelf veel tegen kan doen". Het herbeleven van het geladen moment brengt de 22-jarige groot meester tot een korte emotionele uit barsting: .Hot was zo verschrikkelijk uit. ik had wol tten zetten die won nen. Als ik niks deed dan won ik. Ik heb genoeg tijd, ik wéét dat ik zal winnen, zijn vlag staat op vallen. Als ik g7 had gespeeld had hy op gegeven Geen twijfel mogelijk, alleen als ik gek was zou ik nog kunnen verliezen. En dan die zet van me: let wed, dat was noodlot. Deze uitleg stond in de sterren geschreven, daar geef ik geen verklaring voor". Namaakgrootmeesters We zijn inmiddels in een door Tim man uitverkoren Spaans eethuis be land. Vissoep, paella en vooral veel. „rode wijn. We komen te spreken over het afgelopen jaar, waarin hij dan, eindelijk de titel die er al lang inzat. +Jan Timman: "De pest is dat ik altijd wil altijd." behaalde. Een doorbraak heet zoiets in de sportjournalistiek, maar Tim man heeft over deze kwestie een bij zondere mening: „Het beste toernooi was niet Hastings, waar ik dan dat grootmeesterresultaat behaalde. In Hastings speelde ik gekonoentreerd en iük had daarbij ook geluk. Maar in het vorige IBM-toernooi bijvoorbeeld, daarin heb ik pastijen laten zien die 'n voorbeeld zijn van modern schaak. Ik heb toen zes keer overtuigend ge wonnen en zes keer verloren, maar ook die verlüespartijen waren op een bepaalde manier overtuigend. Toen kreeg je dat toernooi in Sot- sji. Weet* je wat Tal later daarover zei: „Ik begrijp niet dat Jan niet eerder grootmeester is geiworden, want in Sotsjd speelde hü excellent schaak". En dat was ook zo. Ik won daar vijf partijen met wit, die alle le er boek maal in principe in thuishoren. Nou ja, daarna kwam Londen Ik speelde toen helemaal met beter of zo. Ach, het stelde eigenlijk niets voor: een paar hoofdklassers, een paar namaakgrootmeestersEn je weet. die .titel op zichzelf vind ik nien zo belangrijk. Ik speel op toernooi winst, altijd. In Hastings had ik op een gegeven moment voldoende aan 'n serie remises om de grootmeester- norm te halen. Maar ik wilde het toernooi winnen, in m'n eentje! Toen kreeg je, dat er geregeld personen naar me toe kwamen en dan vroegen van .hoeveel heb je nog nodig voor het grootmeesterr esultaat Ik moet Je zeggen: ik werd daar behoorlijk ziek van. Ja. wat willen die per sonen eigenlijk? Ik bedoel ik win dat toernooi, dan hèb ik toch zeker die titel? Al dat stompzinnige ge doe van dat grootmeesterresul taat Vertelt dat hij er in ieder geval een fles wodka van zijn vriend Hans Boehm mee heeft gewonnen, die de titel niet meer zag zitten,. Met Boehm traint hij nog wel eens, ook is het wel voorgekomen dat het tweetal zich voor een toernooi pp een boer derij in Friesland afzonderde en zich daar m eikdrinkend en rondjeslopend op een toernooi voorbereidde. Tim man heeft overigens een korte car rière in de atletiek achter de rug: ik wed met hem om een fles cognac dat hij de 100 meter niet binnen de 12 seconden kan afleggen, een presta tie waarvan hij meent dat zij na enige oef enting binnen zijn bereik zal liggen. Idioot Een andere weddenschap, die ik van hem won, komt ter sprake: de uitschakeling van Spasski door Kar- pov in Leningrad. Timman: „Ik ben daar heen gegaan omdat ik het idee had dat daar iets merkwaardigs zou gaan gebeuren. Dat is ock gebeurd: Kaxpov heeft gewonnen. Idioot na tuurlijk, want wat is Karpov nou? Iedere rechtgeaarde schaker haalt daar zijn schouders over op. Iemand van mijn leeftijd dlie zo speelt, als die de nieuwe generatie moet aan voeren Luister eens: allies wat ik nu doe zou ik graag in ruil willen stellen voor een match van twintig partijen tegen Karpov, op dit ogen blik. En ik zou zeer benieuwd zijn wie dat won. Iemand als Andersson, die ik een geweldige grootmeester vind, is erg onder de indruk van Karpov. Hij vraagt zich af hoe die man ooit een partij zou kunnen ver liezen. en zegt er dan bij, dat ik hem misschien wel zou kunnen verslaan. Daar ben ik natuurlijk door ge vleid, al vraag ik me af of dat de waarheid is Ik denk dat ik voor dat doel heffl wat nieuwe wegan zal moe ben vinden. Kijk, we zijn aan elkaar gewaagd, ik begrijp precies wat hij wil, maar in een match denk ik toch dat ik het rtiet volhoud, dat ver velende remdsespeQletje de hele tijd Heb je de analyse van die match partijen met SpasSki gezien? Die Karpov is helemaal niet zo onver slaanbaar, in ieder geval had Spass ki niet van hem hoeven verliezen, maar hij had de amstandügheden tegen zich. Karpov Is veel populair der daar Ons gesprek wondt voortgezet in de nieuwe woning van Timman die met aanhouding van zijn vroegere ver blijfplaats in een studentenflat, vlak voor dit toernooi begon een kamer met uitzicht op heit Rijksmuseum heeft genomen, waar hij erg tevre den mee is: „Geeeèlig, er komen veel mensen langs en ik werk hier uit stekend". De inrichüing is nog wat kaal De beroemde metamorfose- strip van Escher zal binnenkort de muur verrijken. De slotfase is een schaakstellinig waar Timman grote bewondering voor heeft: „Moet je zien, zo iets romantisch, erg goed, die Escher te een echte schaker, dat zie je zo aan de manier waarop hij de stukken heeft opgesteld". Opval lend bezit: de volledige Russische Bibliotheek van Van Oorschot, een geschenk van Timman's vader (hoog leraar in Delft) voor hat behalen van de grootmeestertitelZijn hang naar romantiek en reizen komt ook tot uiting in de groot formaat an sicht van het middeleeuwse stadje Carcassonne, die op zijn werktafel een dominerende plaats inneemt en waar hij lang en peinzend naar kijkt. Parallel Hij is er nog nooit geweest. „Wat me opeens invalt", zegt hij, Js de paral lel dlie je misschien kunt trekken tus sen de prestaties van Spasski en mijn eigen spel. Toen hij Russisch kam pioen werd ging het met mij ook erg goed en werd Ik grootmeester. En na Leningrad te mijn spel minder gewonden. Hat te vreemd met d'ie relatie met hem. Echt invloed op mijn heeft hij niet, schaoktech- mi'.sah gesproken dan. Dat heeft Bot- winms. Nel meer. die is altijd een lichitend voorbeeld voor me geweest. Maar die affiniteit met hem, die zet zich toch wel door in mijn spel. Ik voel hem aan. maar begrijp hem niet, dat te het Juist. Vreemd". Wat zijn Timmans plannen? „Di- rekt na de IBM ga ik naar Amerika, dan twee toernooien in Joegoslavië en tenslotte Venetië en de Hoog ovens. Maar het belangrijkste vind ik de zone-toernooien voor 't wereld kampioenschap, die over een jaar beginnen. Dan ga ik om de punten spalen, dan komt het er op aan. Voor die tijd wil ik zoveel mogelijk erbij leren. Mijn wedstrijdmentahtedt te overi gens in hat laatste jaar sterk gewij zigd. Een jaar geleden kon ik het btfvooiteeeld uit een soort gevoelig heid. noem hat medelijden. In som mige gevallen niet opbrengen vaa een bepaalde speler te winnen Je ziet ©en zet die diirekt wint. maar je doet hem niet, omdat je dan denkt van: mijn tegenstander ziit er dan zo zielig bij af zoiets. Maar dat heb ik nu niet meer zo sterk. Ik word steeds harder, dat te zeker. Tja, dat wereld kampioenschap: ik zou het erg leuk vinden als Fisoher het niet meer was. Wat hij doet, dat te boch geen pro paganda meer voor het schaken! Die eisen van hem, dat is gewoon hoogmoedswaanzin, andere kan ik het niet zien. Nee, mijn plannen gaan niet in zijn richting. Ik denk dat het Karpov zal wonden tegen wie ik eventueel sped, of misschien zelfs SpasstoL In ieder geval zou de schaakwereld er bij een match Spasski—Timman niet slechter vain worden". UTRECHT Wie van de drie rug- i slagmeisjes zal afvallen bij de ail inn finales? Dat is de grote vraag bij de I nationale titelstrijd van 1974. Een rijkelui's probleem. Want wie van het drietal Enith Brigitha, Paula van Eijk en Coriame Heymams op de 200 meter rugslag ook derde wordt, er valt al tijd een „zekere" finaliste voor de Europese kampioenschappen in We nen uit de boot. Een dergelijke situa tie heeft zich sinds de intrede van de magere Jaren van de Nederlandse zwemsport, nu al zo'n Jaar of zes ge leden, niet meer voorgedaan. Ook al blijft het alleen tot de rugslag be perkt. Een merkwaardige ontwikke ling eigenlijk. Twee jaar geleden, toen vlak voor de Olympische Spelen van Münohen Enith Brigïtha's unieke kwaliteiten op de rugslag bij toeval werden ontdekt, was het met deze slag nationaal gezien droevig gesteld. Haagse Joslen Elzerman en Naarden- se Annemarie Groen zorgden voor een tijdelijke opleving, maar toen zij hun activiteiten beperkten, bleef er niemand meer over om Enith Brigi tha party te bieden. En nu don plot seling twee vijftienjarigen, die de nummer twee van de wereldkam pioenschappen zander ontzag te lijf BU de winterkampioenschappen tikte Paula van Eyk aan vóór Enith op de 100 meter rugslag en by de elf landenwedstryd onlangs in We nen was Corianne Heymans de enige die het Enith op de 200 meter lastig maakte. Het verschil bedroeg toen maar 0,2 seconde. Zowel Paula van Eyk als Corianne Heymans geven graag toe dat het zwemmen van Enith Brigitha se stimuleert en dat ze er alles aan zullen doen om voor haar te eindigen. Heymans. Slanke typetjes, leergierig en geestelijk goed in evenwicht. In het water zijn ze eikaars tegenpolen. Paula trekt en schokt, Corianne glijdt sierlijk door het water. „Ik heb veel profijt gehad van de sleepproe- ven van het waterloopkundig labo ratorium in Wagenlngen", aldus de trainer van Corianne Heymans. Bü de nationale kampioenschappen In Utrecht zijn beide zwemsters nog niet rechtstreeks geconfronteerd met Enith Brigitha. Altyd was daar de leeftij dsbarrièreOok op de finale van de 100 meter rugslag zullen ze haar morgen niet zien. Enith heeft die afstand loten vallen, omdat ze andere drie nummers op een dag zou moeten zwemmen. Er is een theore tische mogelijkheid dat als beiden harder gaan don de 1.06,11 van Enith woensdagavond zy zich kwalificeren en Enith niet, al ls daar met een beste prestatie van 1.07,37 (Corianne) en 1.07,51 (Paula) niet veel uitzicht op. Op de dubbele afstand liggen de zaken anders. Daar te Paula van Eyk alsnog de snelste met 2.23,52 (adspi- rantenrecord) voor Brigitha (2.23,77) en Corianne Heymans (2.23,79). Elk van die tijden was by het wereld kampioenschap van vorig Jaar in Bel grado goed voor een vierde of vyfde plaats. Van de Europese topzwemsters van toen te inmiddels Andrea Gyar- mati gestopt en heeft de Oostduitse Andrea Eife de race ln eigen land niet kunnen volhouden. Ulrike Rich ter heeft thans haar heerschappij ook uitgestrekt over de 200 meter en voor Eife te de 14-Jarige Ulrike Tauber in de plaats gekomen. Maar voor Gyar- mati is geen opvolgster gevonden, zodat wie van de drie Nederlandse meisjes straks by de all-in-finales zal afvallen, de onfortuinlijke altyd met recht zal kunnen stellen, dat haar het uitzicht op een medaille by de Euro pese titelstrijd ls ontnomen. UITSLAGEN: 200 meter schoolslag heren 1. Ronald Hond (Het IJ)' 2.31,98; 2. Hans Elzerman (Zian/Vitesse) 2.36,13. 200 meter schoolslag jongens onder 16 jaar: 1. Wim ten Wolde (DWR) 2.38,23 4. Alex von Belkum (De Zyi/LGB) 2.41,87. 200 meter schoolslag jongens onder 18 jaar: 1. Robin Woutering (Zeem./Noardk.) 2.23.00 2. Peter Wollters (De Zyl/ LGB) 2.38,52. 200 meter wisselslag persoonlijk jon- ^gens onder 16 jaar: 1. Fred Eefting (De Vechtstreek) 2.17,2 (nieuw Ned. adspirantenrec.) 2. Ronald Woutering (Zeem./NoordJk) 2.20,63. 200 meter wisselslag persoonlijk heren: 1. Karim Ressamg (HPC) 2.16,72; 2. Bert Eteerman (Ziain/Vit.) 2.20,06. Wijda Mazereeuw: record op de 200 meter schoolslag. EDINGURG vyf weken voor het Europese kampioenschap, dot in de eerste week van september in Ro me wordt gehouden, ziet het ernaar uit dat de Nederlandse afvaardi ging naar de Italiaanse hoofdstad zeker bij de dames niet bepaald groot zal zijn. De drielandenwedstrijd te gen Groot-Brittaimië en Tsjeoho6lo- wakije in het fraaie Meadowbanksta- dion in Edinburgh betekenden voor het merendeel van de kandidaten voor Rome de laatste internationale test. Gistera/ond. toen zes van de 13 nummers waren afgewerkt, sloot de Nederlandse ploeg in mineur af. Tegen de Britse dames stond Neder land met 43—19 achter, terwijl de Tsjechische atletes, die vorig Jaar in de eerste editie van deze wed strijd in Drachten nog met ruim ver schil (80,5-68,5) werden verslagen, ook al bijna onbereikbaar waren ge worden: 39—23. Een derde plaats was het beste resultaat dat de oranjeploeg boekte. Twee daarvan waren van Rome kandidaten: Wilma van Gooi en Ma rianne Schipper. Wilma van Gooi had op de 200 meter in baan twee vertrokken, de goede start, maar kwam op de laatste vijf meter te kort om de aanval van de donkere Engelse Sharon Col year op te van gen. De tweede Britse, de hoogblonde Helen Golden, was toen echter al lang over de streep. Het Engelse sprinitstertje liet elektronisch een tijd van 22.97 seconde noteren. Sharon Colyear en Wilma van Gooi finishten 0,9 seconden later. Het ver schil tussen de twee loopsters be droeg slechts 0,04 seconde: 23.82 en 23.86. Bij de afronding, die normaal wordt toegepast zat Wilma van Gooi net aqn de verkeerde kant van de Rome-Mmiet (23.8), die zich overi gens al driemaal gehaald heeft. Marianne de Schipper, die nog Slechts eenmaal aan de minimumeis (2.05) op de 800 meter voor Rome heeft voldaan, slaagde ook dat keer niet. De kleine Lesley Kiernan maak te in de eerste ronde een goed aan- vangstempo van even 60 seconden. Op het vooriaatste rechte stuk kwam STBfifSOOP iw oe LAATSTE MIKkJUT U/VJ -DE NIIEMAMO iaJIL OS \TERAXTKJCK«DIU© UEMEM... APPIE HAPPie IAJÊL Hi) SCHIST jwJL TEEWl ALLE f\ wousiêf oe ZAÏHAÏCTi- ICEEPEK. klos STEEDS NIET TXJRVEk K'JKSkJ, SPeitJsr CÉ. 0AL 7ECU& Ik) OS eiaLT/US \}p,KJ APPIE de Tsjechische Jana Cerkhuiova naar voren. De Oosteuropese ging sterk door en evenaarde met 2.04,7 het rdvaaeconrMh.rndlaianarde 8i record van haar land. Marianne de Schipper werd achter Kiernan derde in een matige tija van 2.0,78. Wilma Hill en werd karteloo6 laatste in 2.14.5. Het enige lichtpuntje was het op treden van RU Stalman. De Haagse discuswerpster verbeterde haar bes te seizoenprestatie van 52.04 meter met 12 centimeter en veroverde daarmee eveneens een derde plaats. Een klasse apart was de Tsjechi sche Vyhnalova, die met 59,90 meter voor een nieuw nationaal record zorgde. Mieke van Doorn die in Edinburgh graag het Nederlandse record (1.83) van Annemieke Bouma niet in Schotland wilde verbeteren, had pech. De Lisser atlete moest 2 nummers tegelijk afwerken. Nadat zij bij het hoogspringen tweemaal op 1.80 was gestrand werd zij opgeroepen voor de 100 meter harden. Een bepaald niet ideale voorbereiding op de derde en laatste poging. Na de teleurstelling van de zesde plaats op de horde, waarop Mieke van Wissen het niet verder bracht dan de vijfde plaats (14,2), bleek de barrière van 1.80 me ter te hoog. Oot op dit nummer moest Nederland met de laatste twee plaat sen genoegen nemen. Alleen de Tsje chische Mracnova (1.86) en Hubne- roba (1.83) haalaen het internatio nale peil. De andere vier deelneem sters bleven steken op 1.75 meter. UTRECHT Voor een keer heeft de 20->arige Wyda Mazereeuw Enith Brigitha uit het middelpunt van de belangstelling verdreven. De Am sterdamse Enith leverde gewoonte getrouw ook op de zevende dag van de nationale titelstrijd in Utrecht een nieuw nationaal record af: 2.26.52 op de 200 meter wisselslag, maar de weigering van bondscoach B. Sitters om haar ook op dit nummer bij de Europese kampioenschappen in We nen aan de slag te laten gaan druk te de pret. Sitters: 'De 200 me ter wisselslag ligt daar slecht ln het programma. Vlak na de 100 meter vrije slag. waarop Enith meer kan sen heeft. Om op de wisselslag met de beteren mee te kunnen, moet Je zeker 2.24 of 2.25 zwemmen". Zo stal dus Wijda Mazereeuw de show. Het was niet gering wat zij deed: een nieuw nationaal record op de 200 meter schoolslag in 2.43,61. waarmee zij Alie te Riet van de lijst ver dreef (2.44,89). Deze tijd gold als li miet voor de e.k. in Wenen. Een he le opluchting voor Bert Sitters want dankzij Wijda Mazereeuw kan nu de finitief aan een afvaardiging van een wisselslagestafette worden gedacht, ook al heeft op de 100 meter school slag nog niemand de limiet gehaald. Wijda Mazereeuw is een onverwacht lichtpuntje in de sinds de dagen van Ada den Haan heersende schoolslag misère. Juist mu Alie te Riet het niet langer kon opbrengen diende Wiida Mazereeuw zich aan: van origine een wisselslagzwemster, die in Mün- chen teleurstelde en Belgrado niet haalde, omdat Juist haar schoolslag zo zwak was. Maar die zwakte is nu haar sterkste zijde geworden. Ter wijl iedereen dacht dat Wijda vorig Jaar met stille trom afscheid had ge nomen, bereidde Zwepho-trainer Hans van der Veen haar voor op een come-back. Niet op de 400, maar od de 200 meter wisselslag. Omdat hij vindt dat die twee fysiologisch niet samengaan. Uit die aandacht voor het. korte werk en de dertig procent specifiek gerichte schoolslagtraining groeide in korte tijd een schoolslag zwemster van formaat. ARNHEM De vereniging van voetbaloefenmeesters in Nederland (WON) heeft gisteren bij het direc toraat-generaal voor de arbeidsvoor ziening en bij de Koninklijke Neder landse Voetbalbond (KNVB) gepro testeerd tegen het feit dat de Joego- slaviër Ned Bulatovic de training bij de eerste divteieclub Vitesse (Arnhem) is begonnen zonder in het bezit te zijn van een werkvergun ning of trainersllcentie. De WON zal, gezien de trai ningsbevoegdheden van Bulatovic afwijzend reageren op een verzoek voor het verlenen van een werkver gunning.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11