MUZIKALE WARMTE Ierse muziek zonder franje UIT JAREN DERTIG Warners mixture Paul van Vliet is in het Engels wel goed, maar.. Muziek is yoga voor 5Garcia9 Alweer nieuwe Sinatra Caribou weer sterk werk van Elton John MONUMENT VOOR CARLOS SANTANA VRIJDAG 26 JULI 1974 STEEDS DE NIEUWSTE GRAMMOFOONPLATEN v im Zijp HAARLEMMERSTRAAT 279 LEIDEN - TEL. 01710—24010 Dave Mason is instrumentaal beter dan vocaal The best of Dave Mason BTS 6013. Dave Mason, ooit met Stevie Winwood, Jim Capaldi en Chris Wood lid van de formatie Traffic is een voortreffelijk gitarist. Maar dat wil natuurlijk nog niet zeg gen dat hij vocaal over dezelfde kwaliteiten zou beschikken. Luis ter maar eens naar zijn beste een onlangs uitge brachte LP. Instrumentaal wordt daarop ronduit knap werk gele verd, vocaal slechts sporadisch. In het mooie Walk to the point bijvoorbeeld en in het redelijke A heartache, a shadow, a lifetime klinkt de stem van Mason, zoals die In die nummers moet klinken, maar verder rijst de indruk dat hij met zijn stem alleen maar af breuk doet aan de kracht van zijn Instrumentale werk. Mason die zijn eigen nummers heeft gecom poneerd (één samen met Jim Ca paldi) werkte samen met Tommy LI Puma ook als producer. Het resultaat van zijn produkt onder de naam The Best of (met hier en daar wat Traffic-invloeden) is bepaald niet indrukwekkend. P.deT. Nu Carly Simon te gast bij James Taylor James Taylor Walking man- Warner Bros WB 56.042. De overeenkomst met de muziek van zijn echtgenote is frappant. Evenals Carly Simon, brengt James Taylor over het al gemeen rustige luisterliedjes, waarbij hij zichzelf op de gitaar begeleidt. Als duo waren ze enke le maanden geleden nog te horen op Carly's nieuwste elpee Hotca- kes in het nummer Mockingbird uitgerekend de enige tophit van die langspeler. Ditmaal zijn de rollen omgedraaid en is Carly de gast van James op fle LP "Wal king man". Carly neemt de ach tergrond-vocalen voor haar reke ning met bijvoorbeeld Paul en Linda McCartney en David Spi- nozza, de man die 'James ook as sisteerde bij het arrangeren ep produceren. Met zo'n geweldige ploeg achter zich kon James Taylor alleen maar een goed produkt afleveren. Linda en Paul McCartney zijn in twee nummers van de partijLet it fall down en Rock 'n Roll is music now, een ritmisch gevalletje dat met de ti telsong Walking man tot de bete re werkjes behoort. Uitschieters zoals Mockingbird, zijn het echter niet. Die ontbreken trouwens op deze LP en daarmee is dan ook een van de weinige verschillen ge noemd met het laatste langspeel- werk van Carly Simon. Wel heeft ook James Tavlor, die in samen werking met Mick Javger Carlv heeft geholoen aan het be^n van haar solo-carrière, gekozen voor ballades en "'eervolle songs waarvan er slechts twee niet door James zijn geschreven: The pro mised land van Chuck Berry en Ain't no song van David Spinoz- za en Joey Levine. JP. Garcia Jerry Garcia RX 59301 (RX 102). Jerry Garcia alleen. Dat bete kent dat de oprichter van de hechte underground-groep Gra teful Dead gitaar speelt en zingt, maar dat hij intussen wel wordt begeleid door zo'n 35 musici, bil wie een volledige stringsectie in de New Orleans nummers Mis- sisipi Moon en Midnight Town. Tussen de begeleiders staan be kende mensen als Larry Carlton (gitaar). Ron Tutt (drums) en Clydie King, die ook op de nieu we LP van Elton John mee zingt. Het kan de Garcia-LP niet redden. Zoals de muziek van Gra teful Dead verslaving kan bren gen. zo raakt ook Garcia solo in een soort Jazzy trance, waarin hij een Stones-nummer als Let's spend the night together on een erg aparte manier behandelt. Muziek is Yoga voor Garcia Voor zijn luisteraar hoeft dat be paald niet op te gaan. P.d.T. The Finbar and Eddie Furey Album (Vol. 2). 2002 Transatlan tic. Finbar en Eddie Furey laten ons op deze lp kennis maken met veel oude en een paar nieuwere Ierse volksliederen. Niet de vro lijke drinkliederen of de opzwe pende verhalen van moed en strijd, maar vaak wat melancho lieke balladen waarin vrouwen, mooie stukjes Ierland of het le ven van alledag worden bezongen. Finbar, een begaafd doedel zakspeler, die al veel prijzen heeft weggesleept op concoursen, han teert naast dit traditionele instru ment ook de fluit met grote vaar digheid. Eddie neemt het vocale gedeelte en het gitaarspel voor zijn rekening. Hun muziek is min der commercieel dan die van de Dubliners, vooral door het veel vuldig gebruik van de doedelzak. Wat Finbar met zijn Ierse doe delzak weet te doen is dan ook heel bijzonder, maar het is een muziek die Je moet leren waar deren. Ieren zingen bijzonder graag. Het is helemaal niet vreemd als je op een namiddag door een piepklein dorpje wandelt en uit de enige pub die het gehucht rijk is, een goedklinkend lied naar buitm waait. Ze stappen ook zon der schroom een podium op, ze zingen met een duidelijk plezier. Plezier dat ook doorklinkt in de simpele melodieën en duidelijk verhalende teksten van Eddie Fu rey. De liefdesballaden zijn vaak wat dromerig maar zonder franje, want Ieren zijn mensen zonder franje. Sommige balladen zijn gewoon een stukje geschiedenis, andere zoals bijvoorbeeld "This town is not your own" hebben een cuidelijk sociale inslag. Het is het lied van een zigeuner die door de maatschappij wordt ver acht. Het beste nummer van de lp is echter „The fox chase," een geheel instrumentaal werkje dat met de korte inleiding van Eddie Furey mee zeven minuten en elf seconden duurt. In die zeven mi nuten trekt dan ook de hele vos- sejacht aan Je voorbij. Het is in een woord een verrukkelijke dub bel '.p die een beetje heimwee op roept naar rustige plekjes en on gecompliceerde mensen. HvdH Some nice things I've missed Frank Sinatra Reprise 54 020. - Nog niet zo gek lang geleden, werd op deze muziekpagina de lof trompet gestoken voor de nieuwe langspeler van good-old Frank Sinatra getiteld. "Old blue eyes is back again". Een geweldige plaat met een aantal voortreffe lijke nummers van "The Voice". Nu ligt er al weer een nieuwe schijf op de draaitafel van de n die nog recentelilk veel stof deed opwaaien tijdens zijn tournee door Australië. Vergelilken we de elpee "Some nice things I've missed" met zijn voorganger dan valt die ver gelijking in het voordeel van Blue eyes uit. Waarmee niet gezegd wil zijn dat de laatste Sinatra-el- pee de bijna twee tientjes die er voor moeten worden betaald niet waard is. Integendeel. Ook nu r schittert Frank met een aan tal uitstekende nummers. Helaas zijn er echter enkele nummers bij, die hij beter van het re oer to ire zou kunnen schrap pen. Om de doodeenvoudige reden dat ze inmiddels al door zoveel zangers en zangeressen zijn tolkt, dat Je de diamant ijlings uit de groeven - laat opstijgen w t er weer iemand is die nodig Tie a yellow ribbon, round the ole oak tree begint te zingen. Ook al heet die man dan ook Si natra. Datzelfde geldt, zij het iets mindere mate voor numm als The summer knows en Neil Diamonds succes Sweet Caroli- Gelukkig staan er ook nog dere minder platgetrapte nummers op. Zoals "Satisfy me one more time", die Sinatra met veel vakmanschap vertolkt. Dat zelfde geldt voor nummers "What are you doing the rest of your life", "Bad, bad Leroy Brown", 'lm gonna make it all the way" en "You turned my world around", waarin een ouderwetse Sinatra aan het werk is. Dat Sinatra aan zijn nieuwe pla ten de nodige aandacht besteedt blijkt wel uit de hoestekst waarin staat vermeld dat pas de achttien versie van "The summer >ws" in de ogen van mr. Frank goed genoeg was om in grote oplage te worden verspreid. Wat Je dus ook van de plaat wil aeggen: Sinatra heeft hem niet even op een vrij dagachternamid dag in elkaar getimmerd. En dat pleit voor een man, die al zolang In de top van de muziekwereld meedraait. B.vX. "Hollywood and Broadway Pa rade" (the original sound of the 30's and 4Cs) CBS 88026 (dub- belelpee) Steeds verder terug dn de tijd graven de platenmaatschappijen, bij gebrek aan een duidelijke lijn, aan oorspronkelijkheid in de hedendaagse lichte muziek. CBS heeft met deze dubbelelpee de schijnwerper nog eens gericht, op de spraakmakende melo dieën in de Jaren dertig en be ginjaren veertig: muziek uit Hol lywood en Broadway, van big bands en vocal groups. Om u een indruk te geven van al het heer lijks dat hier is verzameld, een overzichtje van de artiesten die acte de présence geven: Fred As- taire ("Cheek to cheek"), Bing Crosby ("Love is bloom"), Dick tiesten krijgen voorgeschoteld. Powell ("Lulu's back in town"), Dorothy Lamour, Betty Grable (zij was overigens niet beroemd vanwege haar stem, maar van wege haar uitzonderlijk fraaie be nen), Danny Kaye, Louis Arm strong, Fats Waller, Benny Good man, The Mills Brothers, The Boswell Sisters en de orkesten van Tommy Dorsey, Artie Shaw, Glenn Miller en Gene Krupa. Wat opvalt van de Jaren dertig is dat er zo gewoontjes, zo ont spannen en zonder maniertjes ge zongen en gemusiceerd werd. Of misschien mag Je dat niet zeg gen: maniertjes wareq er natuur lijk toen ook, maar ze verbleken eenvoudig bij de ingewikkelde acts en ego-trips die we nu door tal uiterst nerveus gespannen ar- Bijdragen van: Henriëtte v. d. Hoeven Ruud Paauw Jan Preenen Paul de Tombe Jan van Wieringen Eindredactie Bram van Leeuwen Het stond al bij voorbaat vast dat het voor het duo Elton John Bernie Taupin erg moeilijk, zo niet onmogelijk zou zijn met een nieuwe LP eenzelfde prestatie te leveren als op Goodbye Yellow lyriek Road. Die langspeler im mers was een explosie van orgi- naliteit en variatie en zou als prestatie moeilijk te evenaren zijn. Dat blijkt dan ook wel op Ca ribou, de nieuwste langduurder van E. J., opgenomen op Caribou Ranch in Colorado. Caribou is als geheel weer wel erg sterk, maar blijft toch duidelijk in de scha duw van Yellow Brick Road. Op de nieuwe LP moeten de arrange menten duidelijk de kracht van de Elton John nummers bepalen. Elton John heeft veel ondersteu- Knap uitgevoerde potpourri Kai Warner Die 28 Besten a us den Hitparaden. Polydor 2371475. Of hij zijn LP nu Power Hits, Summer Dancing of Die 28 Bes ten noemt, het concept dat Kai Warner volgt blijft hetzelfde. De Duitse orkestleider/producer/ar rangeur beschouwt de hitpara de als zijn voornaamste inspira tiebron. Daaruit licht hij de suc cesvolste nummers en brengt die met een aantal evergreens teza men op een nieuwe langspeler. Verleden en heden plegen daar door hand in hand te gaan op de platen van Kai Warner. Voor de muziekliefhebber een aantrekke lijke mixture, vooral ook omdat de broer van James Last de hits niet klakkeloos overneemt. Ook voor het nieuwste produkt ln de Go In-serie is Warner aan het improviseren en arrangeren ge daan en heeft hij een beroep ge daan op de naar hem genoemde zang-groep. Daardoor is op nieuw een lekker lopende, knap uitgevoerde potpourri verkregen, met een groot aantal herken ningspunten. Zo zijn bijvoorbeeld Angie van de Rolling Stones en Dancin on a Saturday night, die ook al voorkwamen op de elpee Power hits wederom van stal ge haald. Gezelschap hebben zij dit keer onder meer gekregen van het door Demis Roussos naar de top gezongen "Schönes Madchen a us Arcadia" (overigens een com positie van Leandros en Munro), het Carpenters-succes Top of the world, La Paloma en de Sla<5e- hit Merry Xmas Everybody. Het is slechts een greep uit de grote hoeveelheid bekende songs, die Warner met enkele eigen crea ties elk ongeveer anderhalve mi nuut in de herinnering brengt. J.P. ning nodig om de "zwakte" van zijn composities te verdoezelen. Hij heeft zich dan ook verzekerd van de medewerking van oa. Dus ty Springfield van de (ex) Beach Boys Carl Wilson en Bruce John stone (backing vocals) en van de Tower of Power Horn Section. Het invoeren van trompetten, saxofoons en trombone wekt de schijn van verrassing, terwijl El- ton John in wezen voort blijft gaan op dezelfde weg. Hij blijft in de eerste plaats een knap pianist, zoals te merken in het slotnum mer Ticking, maar kan als com ponist toch niet opnieuw voor al te grote verrassingen zorgen. Nummers als Pinky, Grimsby, I've seen the saucer en Stinker kunnen worden ondergebracht in de categorie typische Elton John muziek. De enige werkjes die er dan wel uitspringen zijn het erg geinige abacadabra-werkje Solar prestige a gammon (een mixtu re van allerlei talen waarin EJ zijn stem erg vervormd heeft, of het nummer niet zelf zingt) Di xie Lilie en het Spaans aandoende You're so static. Aangevuld met de potentiële hit Don't let the sun go down, zijn dan alle uit springers genoemd. En vooral dat laatste nummer is een werkle, om in de gaten te houden. Waar schijnlijk opgenomen in de Beach Boys-studio met medewerking van Carl Wilson en Bruce John stone, zal dat de nieuwe E.J. sing le wel worden. Voor de flip-si de van die single kan een commerciële discotheque-stamper als Grimsby worden getipt. Nog meer opvallende zaken op de LP: de medewerking van Ray Cooper, die zulke onbedui dende instrumenten als de tam- bourijn en de castagnetten mag hanteren en t opmerkelijk goede synthesizer-werk van Dave Hen schel. Caribou mag dan als LP de hoogte van Goodbye Yellow Brickroad niet halen de lang duurder is toch goed. Een plichte aanschaf voor de EJ.- fan. "Hollywood and Broadway Pa rade" is een plaat voor mensen, die nog eens willen mijmeren over het verleden en voor mensen die geïnteresseerd zijn ln de muziek stijl van eergisteren. R.P. "The truth behind the dykes" (a one-man satirical show in English) by Paul van Vliet. Mu zikale omlijsting: kwartet Rob van Kreeveld. Philips 6830160. Ons taalgebied is klein. De gro te sterren in de lage landen ver driet dat nogal eens, want Neder landers hebben nu eenmaal de onweerstaanbare drang in zich al het goede achter de dijken ver uit te dragen. Toon Hermans, heeft zich daarom lang opgehou den ln Oostenrijk en was later be zeten om op Broadway te komen. Sonneveld heeft het ook gepro beerd ("Silk stockings"). En nu dan Paul van Vliet. Een voor zichtige start met een programma voor Engelssprekende toeristen in Amsterdam. Het oogstte veel succes. Vandaar dat er na afloop een elpee van is uitgebracht: "The truth behind the dykes". Als ik Engelsman was, zou Ik er vermoedelijk erg lovend over schrijven. De sfeer die Van Vliet als conferencier en liedjeszanger uitstraalt, is altijd buitengewoon goed en die blijft ook in een an dere taalkleur volledig van kracht. Hij speelt aardig en sier lijk met onze nationale gegeven heden en hebbelijk- en onhebbe lijkheden. Twee voorbeeldjes uit zijn conference: "We wassen on ze auto's zo geducht dat we ons lijf wel eens vergeten" en "het weer in Nederland is zo gemakke lijk te voorspellen dat het werk van het KNMI wordt beschouwd, als ongeschoolde arbeid". En er zijn schoonheden van liedjes bij, zoals Marian MacDonald. Maar Ja, ik ben geen Engels man en daarom zit ik een beetje met die plaat. Er gaat niets bo ven een artiest in zijn eigen oor spronkelijke speelweide. Dat is een waarheid als een dijk, waar Je niet om heen kunt. "Meis jes van dertien" ("te oud voor de merels, te Jong voor de ke rels") doet me toch meer dan "Girts of thirteen" ("too old for the toys, tpo young for the boys") en een liedje als "Den Haag met Je lege paleizen" blijkt in de ver taling zelfs alle luister te verlie- Natuurlijk, de vergelijking zoals zij hier wordt gedaan, is niet he lemaal fair. Want het Engelstali ge gebied waarvoor de plaat be stemd ls, kent de oorspronkelijke tekst niet met alle typlsch-Hol- landse hoekjes er aan. Je zou zo'n elpee moeten beoordelen zo als hij er ligt. zonder om te kij ken naar de oorspronkelijke Ne derlandse tekst. Maar dat kan al leen een Brit, een Amerikaan of een Australiër. Van een Neder lander is dat te veel gevraagd. R.P. Santana's Greatest hits, Co lumbia PC 33050 X698. De groep Santana heeft in de loop der Jaren de nodige veran deringen ondergaan. Toen Carlos Santana (hij is een Mexicaan) goed en wel beroemd begon te worden verliet zijn broer de groep om zelf een band te vormen. De muziek veranderde daardoor niet veel: het bleef dezelfde knappe ritmische rock met een sterk La tijns-Amerikaanse inslag Dat hield min of meer op "bij de vijfde plaat, de Caravanserai, waar voor het eerst flink geëxpe rimenteerd werd met effecten die in de verte aan het uitstekende werk van Pink Floyd deden den ken. Maar de grote verandering moest nog komen en die werd veroorzaakt door de voor pop groepen min of meer verplichte ontmoeting met een goeroe. Carlos Santana kreeg het flink te pakkenhij knipte zijn haar af droeg alleen nog maar witte kle ren. Zoals het hoort kreeg de be kering ook zijn weerslag in de volgende plaat: Love, Devotion, Surrender. Dat album maakte Santana samen met Mahavlshnu John McLaughlin. Dat werd dus voornamelijk gitaarmuziek (het instrument van McLaughlin) in nummers met als titel "Laat ons het huis van de Heer betre den" ol "Meditatie". De achtste (en nieuwste) plaat maakte Santana weer met zijn eigen groep. Al was de hoes vol komen wit, toch waren er teke nen cat Santana enigszins onder de vleugels van zijn goeroe uit kwam. Het eerste nummer heet te Going home (Terug naar huis) en er waren zelfs weer Latijns- Anvrikaanse nummers als "Samba de Sausa-lito" en "Mo ther Africa" maar er was ook nog het nummer Love, Devotion and Surrender, dus wat we in de toekomst van Santana kunnen verwachten is nog onzeker. Voorlopig is er voor de liefheb bers van Santana's vroegere werk een verzamel-lp uitgebracht met een schitterende hoes (een witte duif gefotografeerd tegen de borst van een neger). Allemaal oud werk van de eerste lp's met num mers als Black Magic Woman en Jingo, die het nog steeds goed doen in de discotheken. Stevige muziek van de bekende goede kwaliteit, weinig experimenteels, maar wel erg lekker. J.v.W.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10