gaan weer Griekse reizen door Gezin dook in bos onder uit angst voor de buren VIER JAAR GEEIST VOOR MOORDPOGING Her gebeurde het: Valkenburg: patat en uitlaatgassen ■EH333EEEB Bus met toeristen gekanteld Geen vakanties op Cyprus lift ■SI U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. SSrS ^'n de M Dode bij de AKZO WOENSDAG 24 JULI 1974 PAGINA 7 SOEST (ANP) Het uit man, vrouw en vijf kinderen bestaan de gezin B. L. H. Portier uit Utrecht heeft zich deze week drie dagen schuil gehouden in een zelf gemaakte hut in de bossen rond. Soest. Het gezin was gevlucht voor de wederzijdse buren in Utrecht, die in onmin met elkaar leven. Zaterdag raakte ook de heer Portier (28) erbij betrokken. Tijdens een vechtpartij tussen zijn beide buren liep hij ook een messteek op. die hem ernstig aan zijn linkerarm verwondde. Boven dien werden dermate ernstige dreigementen tegen hem geuit, dat hij het maar verstandiger vond om met zijn vrouw en vijf kinderen - in leeftijd variërend van elf maanden tot negen Jaar - te vluchten. Zij doken zaterdag onder in een van de bossen tus sen Soest en Soesterberg. Met takken en ander materiaal uit de omgeving bouwden zij een provisorische hut, waarin zij met alleen een in de haast nog meege nomen campingbrainder. twee pannen en drie dekens wilden bi vakkeren. Aan hun avontuurlijk verblijf kwam dinsdag evenwel een ein de. toen een surveillerende politie man hen vond. Hij zag twee van de kinderen van het echtpaar met afgerukte takken voor de hut de bosjes inrennen en vond toen even later de gevluchte familie Portier. Het echtpaar bleek met geen mogelijkheid ertoe te bewe gen, naar huis terug te keren. Ook elders in Utrecht kon geen on derkomen voor het gezin worden gevonden. Tenslotte bleek men in het conferentie-oord "Kontaktder Kontinenten" in Soesterberg be reid, het gezin tijdelijk onderdak te verschaffen. Slechts onder politiebegelei ding wil het gezin naar huis te rug, maar dan alleen om de ach tergelaten bezittingen weg te ha len. Het verblijf in het bos heeft overigens voor de vrouw en haar elf maanden oud dochtertje enige nadelige gevolgen voor de gezond heid gehad. Beiden moesten zich onder doktersbehandeling stellen, maar konden zich later weer bij de rest van het gezin voegen. DEN HAAG Vier Jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van Justitie bij* de rechtbank in Den Haag gisteren ge- eist tegen de 30-jarige matroos Her man van den B.. wegens poging tot moord op zijn 25-jarige zwager Joop van K. en poging tot doodslag op diens 22-jarige broer Cor. Herman was op 16 april met een geladen revolver naar het huis van de familie Van K. aan de Rozenburg straat in Den Haag gegaan. Hij leef de met de familie in onmin. Hij voel de zich het ernstigst bedreigd door Joop, die vond dat Herman zich nog teveel met zijn ex-vrouw (Joops zus ter) bemoeide en ruzie met haar zocht. "Moet Je mij hebben?', vroeg Herman, toen Joop de huisdeur voor hem opendeed. 'Neen, op het ogen blik niet', antwoordde Joop. Direct daarna schoot Herman zijn revolver leeg op Joop. Deze werd door de rond vliegende kogels in buik en rug ge raakt en zijn achter hem staande broer Cor kreeg een kogel in de ok sel. Volgens de officier van Jusitie, mr J. Th. de Wit. is het een wonder dat beide broers de aanslag hebben over leefd. Herman 'vindt het achteraf Jammer dat Joop die avond niet het leven heeft gelaten, liet hij de recht bank weten. Bij de rechter-commis- saris had hij gezegd dat hij zijn re volver speciaal van zijn schip had opgehaald om er Joop mee te doden. Voor de rechtbank herriep hij dat BONN Een bus met Nederland se toeristen is gisterochtend in de buurt) van Bad Neueahr (Ahr-ge- bied) gekanteld toen de chauffeur plotseling scherp naar rechts moest i uitwijken voor een tegemoetkomen- de personenau'o, die te links op de j smalle weg reed. Van de inzitten den. allen deelnemers aan een door de VARA-gids georganiseerde Rijn reis, werden er twintig licht gewond I en liepen er vier een arm- of been breuk op. De licht gewonden konden na behan deling in een ziekenhuis naar hun schip worden teruggebracht, dat zij i in Boppard hadden verlaten voor een tocht met drie bussen door het i Ahr-dal. De vier overigen werden in het ziekenhuis van het stadje Ade- nau opgenomen, waar zij gezien de I aard van hun verwondingen zeker nog enige dagen zullen moeten verblij ven. j Drie Nederlandse toeristen zijn maandagavond om het leven geko men bij een verkeersongeluk in de buurt van Villach (Oostenrijk). Eén werd zwaargewond. De slachtoffers zijn de 47-Jarige me vrouw H. Reinen uit Arnhem, haaf 17-Jarige zoon Paul en diens 16-jari- j ge vriend Paul Roosendaal ook uit Arnhem. De 52-jarige echtgenoot van mevr. Reinen werd zwaargewond i opgenomen in een ziekenhuis te Vil- i lach. Volgens de politie ter plaatse heeft de heer Reinen op een krui sing geen voorrang gegeven aan een vrachtwagen. gisteren en bezwoer dat dit nooit zijn bedoeling was geweest. Herman had de indruk dat Joop en zijn vaste aan hang van enkele stevige maten het op hem gemunt hadden. Enkele ge tuigenverklaringen spraken van dreigend optreden van Joop en zijn mannen. Zo zou hij een keer met ge trokken sabel bij een adres zijn voor gereden waar hij Herman dacht te treffen. Herman waren alle dreige menten teveel geworden en hij be sloot naaf Den Haag te gaan als Joop het nou toch zocht. Voor het tot een gesprek kon komen schoot hij echter zijn ex-zwager overhoop. 'Had ik het niet gedaan, dan had hij mij wel eèn keer neergeschoten. Ik was doodsbang voor hem. Had ik dan moeten wachten tot hij mij zou doodschieten", verweerde Herman zich voor de rechtbank. De officier van Justitie haalde een serie verklaringen van de familie Van K. aan, dde eenstemmig zei het beslist niet op Herman gemunt te hebben. Volgens de officier was er voor Herman onvoldoende aanlei ding zich ernstig bedreigd te voelen. De raadsman mr H. G. T. J. Jan sen, meende dat er ook genoeg ge tui genverklaringen zijn waaruit blijkt dat Herman zich wel bedreigd heeft kunnen voelen. Poging tot moord acht mr Jansen niet bewezen, omdat Herman dn een te sterke gemoedstoe stand verkeerde voor de schietparij om van kalm beraad en overleg te kunnen spreken. De rechtbank zal dinsdag 6 augustus uitspraak doen. ze hoopt men op Buitenlandse Zaken een overzicht te krijgen van het aan tal Nederlanders dat er nog zit. Op het verzoek van de Nederlandse ambassadeur in Athene aan de Griek se regering net voor de wisseling om de terugkeer van toeristen te vergemakkelijken, is nog geen ant woord gekomen. Als gevolg van de algemene mobi lisatie is het treinverkeer nog in de war. Door de benzineschaarste zijn er ook moeilijkheden met het plaat selijk bus- en autoverkeer. Het scheepvaartverkeer tussen de eilan den is eveneens ernstig verstoord. Met kontant geld op zak loopt u altijd Teleservice en binnen de kortste keren een zeker risiko. Stap daarom voordat u op wordt geld telegrafisch overgemaakt naar vakantie gaat even binnen bij de Amro de bank ter plaatse, waar ook in Europa. Bank. Daar vertelt men u graag hoe u uw Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank vakantiegeld het verstandigst kunt verdelen in uw buurt. Voor buitenlands geld, tussen kontante buitenlandse valuta en cheques en uw reisverzekering. En pak cheques. Amro Reischeques bijvoorbeeld, dan meteen het gratis landengidsje Raakt u ze op de een of andere manier kwijt, mee. 't Geeft u allerlei nuttige dan hebben anderen er niets aan en u krijgt informatie over wisselkoersen, ze gewoon vergoed. U belt even met Amro buitenlandse munteenheden enz. I 3JO Een reclamebord in de etalage van Ardennen en Eifel, die Valkenburg een reisbureau vermeldde, dat je een bijzonder karakter geven." hier vandaan we waren in Zeker, het stadje in zijn heuvel bed Valkenburg een dagtocht naar kan best bekoorlijk zijn in Londen kunt maken; het kostte 65 februari of zo. Maar heden is hét gulden. Na een uur gezeten te een pandemonium en dat zal het hebben op verschillende terrassen op dan wel zijn, wat Valkenburg het Grendelplein, centraal punt in bezienswaardig maakt. Valkenburg, kregen we heftige Meer dan een miljoen toeristen aandrang om voor die dagtocht te komt hier jaarlijks naar toe. boeken. Het was in Valkenburg niet Dertienduizend bedden dn hotels en langer uit te houden onze pensions zijn beschikbaar in Val- neusgaten zaten dicht van uitlaat- kenburg en in de bouwvakvakantie gassen en patatgeur, het trommel- boekt de WV alle verdere vlies was gebeukt en de ogen accommodatie in een straal van konden het niet meer aanzien dit twintig kilometer ook nog vol. driehoekige plein, waar duizenden Het lijkt of al het volk overdag en toeristen met malle hoedjes op en 's avonds geen voet buiten het stadje met wandelstokken elkaar vanuit de wil zetten. Men loopt door de verschillende windstreken naderden straatjes, rust even uit op een en botsten. Waar tussendoor dan terras, staat weer op, loopt, zit, toch nog een onafgebroken stroom loopt, zit. En af en toe wat eten. auto's walmend kroop over het met En soms gehoorzaamt men aan de mayonaise ingevette wegdek. folder, die zegt: „U kunt tal van Vakantie bezienswaardigheden bezoeken, bo ven- en ondergronds. We stonden op en mengden ons ln Gemeentegrot, Pluwelen Grot, Kata- de stroom, liepen het plein af in ko steenkolenmijn. Fantoom gesloten gelid en kwamen ln een lonk Rotspark, Lourdesgrot, straat, waar de opgang naar de S kjesb0s Kluizenaarspark, Ka- S n belbaan, Wilhelmlnatoren - kies S van^ de^ oude^ burcht waren d« aaMdomên dr^Men weo™<^ï waat vakantie in Valkenburg is We zagen de duizenden door elkaar We gingen 's middags naar de lopen in smalle straatjes, bochten Famtoomspelonken. Buiten stond trekkend om mensenproppen bij de aangekondigd dat we daar gnomen ingang van souvenirwinkels of zouden zien en de vismens. In patatbakkers. Er kwamen flarden spanning zaten we een half uur te muziek naar boven van eikenhout is wachten in het kille voorportaal van eikenhout en we gaan nog niet naar de grot, tot de gids zou komen. Bij huis. ons zaten nog vier mensen, twee Pret daar beneden? We moesten het prille echtpaartjes uit Friesland; de maar aannemen, want we wisten meisjes werkten in een slagerswin- dat er in die mierenhoop ginds lui kei en de Jongens waren allebei waren, die al voor het twintigste onderhoudsmonteur. Jaar gekomen waren. Maar toen we „Waarom komen Jullie nou naar nog op de terrassen op het Valkenburg?", vroegen we om de Grendelplein zaten, hadden we spanning te doorbreken. Een van de gezien dat maar weinigen echt Friezen legde het uit. „Kijk", zei hij, ontspannen aan het slenteren waren .samen gedeeld ben ik hier voor dat kan ook niet, anders vijftien gulden vijftig aan benzine struikelde men over andermans naar toe gereden. En voor het wandelstok. pension betalen we 22 gulden half „Qiïder de hoedjes zie ik slechts een of 28 vol". geforceerde patatgrijns, „had de „Maar de aardappelen zijn glazig," fotograaf bruut gezegd. zei zijm echtgenote snel. „Voor uw vakantie" „Je kan hier lekker uitgaan," zei de zo beweert een folder, „zoekt u een onderhoudsmonteur weer, „ik hoef ander decor dan waarin zich het niet naar Spanje." leven van alledag afspeelt. En waar Eindelijk gingen we de grot in, u ook in Nederland woont, achter een Jongeman aan. die zich Valkenburg biedt het grootste als gids had voorgesteld, er gelijk contrast met uw woonplaat^ .Het een stuk of vijf grappen uitknalde stadje aan de Geul ligt ingebed en toen pas wees op het gevaar van tussen de heuvels, uitlopers van Instortingen. Maar dat moesten we DEN HAAG Reizigers die voor de komende weken een vakantie naar Griekenland hebben geboekt, kunnen normaal op vakantie. De meeste Griekse luchthavens zijn weer geopend. Het eerste wat de luchtvaartmaatschappijen nu doen, is het terughalen van toeristen van wie de vakantietijd al is verstreken. Martinair is vanmorgen met de gro te DC-10 naar Rhodos en Athene ge vlogen om daar deze groep van 280 man op te halen. Van de overige 2200 toeristen die nog over Grieken land verspreid zitten, willen slechts 45 hun vakantie voortijdig afbreken. De rest blijft gewoon. Ook van Korfoe zullen de ongeveer 100 toeristen worden teruggehaald, die door het uitbreken van de Cy priotische conflicten evenmin terug konden. Het vertrouwen in de ter uggekeer- pde rust is zo groot dat van de 7000 Nederlanders die dit Jaar nog naar Griekenland zouden gaan géén de reis heeft geannuleerd. Martinair begint morgen weer met het normale vluclrtschema. Ook de KLM gaat haar geregelde dien sten op Athene weer hervatten. Alleen de vakantiereizen naar Cy prus zullen vermoedelijk moeten worden afgelast, doordat de hotels te veel schade hebben opgelopen. Overzicht Het ministerie van Buitenlandse Zaken wil graag weten welke Ne derlanders familieleden of vrienden op Cyprus hebben zitten. Op deze wij- ook maar als een grap opvatten, kwinkte hij er snel achteraan. We gingen de mergelgangen binnen er is voor een lengte van 250 kilometer uitgegraven in de bodem van Valkenburg. De gids voerde ons langs een tiental monsterlijke papier machée -modellen van pre-histori- sche beesten, toen stonden we weer buiten. D'r in en d'r uit voor twee piek. En „de gids studeert van uw fooien", dus kwam er nog een gulden bij. „Tillerij.' 'zei daarna de fotograaf, opnieuw bruut, „voor wat die mensen te zien krijgen, zouden ze thuis hun televisie afzetten." Slenteren maar weer. Zo brak de avond aan en konden we naar het Pavilion gaan. Dat is «en giganti sche dancing, de grootste van Nederland naar verluidt, met zes bars en vijftien bierkranen. De entree was 3,50 gulden en voor de consumpties moest Je penningen van 1,30 kopen. Het was stampvol ln het Pavilion. Want die avond zou Ivan Heylen er komen zingen, de Belgische trouba dour die van de wilde boerendochter zingt. Tot op het podium zaten ze, toen Ivan Heylen klokke tien opkwam met zijn gitaar, nerveus. „Dóe het dan", riepen er een paar duizend. En Ivan Heylen dééd het, stampte met zijn boerendochter het podium enkele centimeters dieper de mergel- grond in en zat reeds na vijftien minuten, onthutst, weer to zijn kleedkamer. We waren met hem mee gevlucht. Hij vroeg een sigaret, porde ons in de maag en siste: „En daar had ik een liedje op gemaakt en da's goeverdoeme 'n hit geworden en dan is er goeverdoeme dit van gekomen". Dit: een volkomen buiten zijn zinnen geraakte bierhal, die het Ivan Heylen onmogelijk maakte om enig ander lied dan dat van de wilde boerendochter in te zetten. „Ik heb er knappe schrik van," zei de zanger, „en het zijn goeverdoeme toch juist werkmensen en voor zullie wil ik zingen. Goeverdoeme, ik mot 'n lijfwacht kopen gaan." Werkmensen, op vakantie. Ze zaten ook in Promenade, waar het duo Betsy en Jo voor muziek zorgde. Betsy drumde. Jo speelde harmoni ca: „Ik ben aan de Maas geboren". Iedereen zong mee en op de dansvloer hoste men met bierglazen in de hand; op een spekgladde vloer ondertussen. Betsy en Jo zaten het met dezelfde schrikogen aan te zien als daarvoor in het Pavilion Ivan Heulen naar zijn gehoor keek: bang voor het geweld dat ze met hun ge dreun nadden opgeroepen en thans niet meer bezweren konden. Zo was het ook in Scala, waar de Toppop-drive-in van de AVRO uit de hand liep, in café De Hel waar men polonaise slingerde en in het Beierse bierlokaal, waar houthak- keraboeben van Kerkrade speelden voor allengs beschonken wordende vakantiegangers. Bij een ontploffing bij AKZO-Deventer is gistermid dag een man om het leven gekomen. Zes mensen liepen verwondingen op. De explosie werd gepplgd door een felle brand. De schade wordt op 10 miljoen gulden geschat. Twee produc tie-afdelingen, een aantal op slagloodsen en een kantine zijn zwaar beschadigd. De productie van organische peroxyde komt voor onge veer 1/5 stil te liggen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7