Kamala-Scouting zoekt andere verblijfplaats NZH in onzekerheid Bewoners Doelensteeg willen auto uit straat Geplaagd door diefstal en vandalisme Jamboree on the air Dag cactussen WOENSDAG 24 JULI 1974 ZOMER PRIJZEN "■VAN EGMO.YI) BREÉSTRAAT 2 INTERNATIONALE BONTMODE I BREESTRAAT173 TEL. 01710-23337 LEIDEN Op 19 en 20 oktober a.s. neemt de Kamala-Scouting groep- Leiden deel aan de internationale "Jamboree-On-The-Air", waarbij zendamateurs van Scouting (en zo mogelijk particu lieren) contact opnemen met andere scoutinglcdcn over de gehele wereld. In het troephuis van Kamala-Scouting en op het terrein zal een complete zendinstallatie worden aange bracht. Welpen en verkenners kunnen hun diensten bewijzen door logboekgegevens, die bij deze actie onontbeerlijk zijn, by te houden. Het centrale punt gedurende deze "JOTA"-dagen ligt in Amersfoort. De groep die de meeste contacten heeft gelegd en het 't origineelste heeft gedaan, valt in de prijzen. Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om by dragen te weigeren dan we) in te korten LEIDEN Niet het proces van ver loedering in het padvinderswezen maar veeleer de omstandigheden waaronder de padvinderij in Leiden mjet functioneren, waren voor vaan drig Ton Scheffers (24) van de Ka mara-Scoutinggroep aanleiding om in de pen te klimmen. In de krant van 12 juli j-1. schreef hy in een ingezon den stuk: De padvinderij tn Leiden os ta.v. heft ledenaantal en de hulp van de gemeente een slechte zaak geworden. Vooral de landverkennerij is met grote sprongen achteruit "ge gaan". De Kamala-Scouting groep-Ledden, ontstaan uit een fusie tussen de toenmalige Ewout Joppensgroep en de groep Prinses Irene, wordt niet geteisterd door het waardeverlies van Baden Powells treffende leuzen en riten, dite de padvinderij eertijds toch 20'n correct uiterlijk gaven. Er is een andere verklaring voor het feit dat het ledenbestand van de groep danig ss geslonken. Al enkele Jaren nu wordt de Ka rn aia-Scoutingg roep. die zich een terreintje heeft verworven nabij het woonwagenkamp aan de Haarlem merweg. geplaagd door diefstal en vandalisme. Volgens Ton Scheffers kan de politie er niets tegen doen. 'Een tydje geleden hebben we de po litie en de gemeente gevraagd of er niet iets kon worden gedaan om dit tegen te gaan. Dat kon niet. De portie had te wedinig personeel, zeiden ze We hebben toen voorgesteld om hit terrein af te zetten met schrik- d-i.ad, maar die politie was het daar n "it mee eens. Je ziet het soms met eigen ogen gebeuren dait er dingen worden vernield. En dan zeg Je tegen die politie: ik kan de Jongens aan- w zen die daft hebben gedaan. Maar er gebeurt niets. De politie heeft tegen ons gezegd: doe er nou maar nkJt zelf iets aan. want Je krijgt er al en maar meer ellende mee'. Het vandalisme op heft terrein van de Xamala-groep tiert welig. Al waft heel is, wordt binnen de kortst mo gelijke tijd gesloopt. Materialen wor den ontvreemd en doodluik in een De omheining van het Ka mala-Scouting kamp: dubbel prikkeldraad. Door Wim Wirtz Foto's Jan Holvast sloot gedeponeerd. Een verschijnsel dat zich ook voordeed bij de Marnix- groep toen deze nog gevestigd was aan de Aloëlaan. De bakstenen vlo gen daar door de ruiten en enkele malen werd het troephuis in brand gestoken. De Marnixgroep heeft in middels hulsvesting gekregen aan de Vierde Binnenvestgracht, in het cen trum. Geen ideale plaats voor land- verkenners, die laten we wel we zen de geur van het groen toch dichter in de buurt moeten hebben dan de stank van een stad. Voetpad Waar de Kamala-groep bij gebaat is, laat zioh raden. Een stukje grond waar de welpen en verkenners onge stoord de padvinderij kunnen bedrij ven. Ton Scheffers: Drie jaar ge leden al hebben we bij de gemeente om een ander terrein gevraagd. En dit Jaar is er weer over gesproken. Maar het lukt gewoon niet, het gaat niet, het schijnt niet te kunnen. Er is geen stukje grond, zeggen ze. Nu is de gemeente van plan over ons ter rein een voetpad aan te leggen van het woonwagenkamp naar hiet nieuwe schoolgebouw voor de kinderen uit dat kamp. Dat betekent dus dat er een stuk van ons terrein af gaat en dat de kans op vernielingen nog gro ter wordt*. Vaandrig Ton hoeft niet ver weg te gaan om te constateren daft de padvinderij in andere gemeen ten wel goed kan draaien. De pad- vindersgroepen in Oegstgeest en in Leiderdorp krijgen financiële steun van de gemeente. Het zijn dan wel leningen, maar ze kunnen er ten minste iets doen. In Leiderdorp bij voorbeeld hebben ze een nieuw ge bouw kunnen neerzetten'. 'Leiden had vijf ét zes groepen. Er zijn er nu nog maar drie over. De St. Bavo-groep is vrij groot, maar die wordt gesteund door de kerk. Wij zijn afhankelijk van het hoofdkwar tier (Scouting Nederland) en van de gemeente. Bij het hoofdkwartier moe ten we kunnen aantonen dat we levensvatbaarheid hebben en dat we voldoende leden hebben. Dan kunnen we misschien op enige steun rekenen. De moeilijkheid is alleen dat we niet zoveel leden hebben. En dat ligt ei genlijk in heel Leiden zo. Je hebt hier niet van die grote groepen, zoals in de omliggende gemeenten. Dat schijnt hier niet te kunnen. En ik geloof dat dat een kwestie van beleid is. Ons hoofdkwartier doet te weinig, maar de gemeente ook'. De Kamala-groep heeft zelf aJl een keer pogingen gedaan om het leden- besband wat uit te breiden. Ton Scheffers: 'We hebben destijds een wervingsactie gevoerd. Een paar mensen van ons, die ervaring hadden met de reclame-wereld, hadden een hele goede folder samengesteld. Maar dat leverde precies één nieuw lid op. Achteraf hoor je dan: nou Ja, de Haarlemmerweg, dat doen we maar niet'. „Concentratiekamp" De situatie^iu: De welpen moeten worden gebracht en gehaald. We heb ben dubbel prikkeldraad om het ter rein, t is net een concentratiekamp. Laatst nog was er een vechtpartij tussen de welpen en jongens uit de buurt. Als we ergens mee bezig zijn, komen er wel eens jongens het ter rein oplopen. En dan weet Je 't al: dit wordt narigheid'. 'Tot nu toe is de schade die we hebben geleden zeker een paar dui zend gulden geweest. Elk jaar op nieuw moet je allerlei dingen gaan opbouwen, want dan is het volledig afgebroken. En daar word Je wel eens moedeloos van'. De klachten van vaandrig Ton Scheffers zijn goed onderbouwd. Hij, de leading, de 28 welpen en verken ners, en niet te vergeten de ouders, willen wel. Maar kunnen niet. Niet omdat de Kamala-groep last heeft van traditionele gebondenheid het salueren is afgeschaft, de natio nale driekleur wappert zelden meer hoog aan de Vl'aggenstok (de eigen vlag wed overigens) en aan de unifor men wordt niet zoveel waarde meer geheohit als Baden Powell dat graag zou hebben gezien. Maar wel omdat de groep vastzit aan een stuk grond dat met geen mogelijkheid vrucht baar kan worden gemaakt. Ton Scheffers: 'Ik geef toe dat de pad vinderij zoals die traditioneel wordt bedreven, een sterk teruglopende zaak is. Bij Scouting Nederland wordt er nu ook flink over het doel van de padvinderij gedebatteerd. Maar ik dlurf gerust te stellen dat wij kunnen wedijveren met elke Jeugdvereniging in Leiden. We doen aan creativiteit, aan sport, aan kamperen en noem maar op. We hebben wel degelijk levensvatbaarheid. Het enige wat wij willen is een ander stukje grand'. Getuigen van Jehovah LEIDEN In de Groenoordhal begint morgen een vierdaags congres van de Jehovah's Ge tuigen, waarbij uitvoerig zal wor den ingegaan op "Gods voorne men met de mensheid". Het congres maakt deel uit van een serie van vier congressen die in het gehele land (Tilburg, Gro ningen en Utrecht) zullen wor den gehouden. In de komende weken zullen Jehovah's Getuigen over de gehele wereld aan het "Goddelijke voornemen" aan dacht besteden. De serie congressen in Neder land zal zijn hoogtepunt vinden in een lezing op zondag 28 juli (aanvang 15.00 uur) die getiteld is "Menselijke plannen falen, terwijl Gods voornemen succes heeft". Verwacht wordt dat uit Leiden 400 belangstellenden het congres zullen bijwonen. Het congres, dat overdag zal worden gehouden, is overigens voor ieder gratis toegankelijk. LEIDEN De Jaarrekening van de NZH over 1973 sluit ondanks ver hoging van de rijks- en gemeente- bijdragen met een tekort van f566.415. Het tekort is o.m. ont staan door het opnemen van een voorziening „Rijksbijdrage Streek vervoer". omdat onzekerheid is ge rezen of de overheid bij de defini tieve afrekening de ingediende claims over 1972 en 1973 ten volle zal honoreren. Het is nJ. niet zeker of het rijk afschrijvingen op basis vaa Werk aan laan en twee hoven LEIDEN Met ingang van maandag a.s. begint de Heide- mij. Ned. B.V. in opdracht van de dienst Gemeentewerken met de herbestrating van de Boerhaavelaan. Ten behoeve van dit karwei zal telkens een gedeelte van deze straat worden afgesloten. (Be- stemmings) verkeer blijft wel mogelijk gedurende deze werk zaamheden. Voorts start de Heidemij. met de reconstructie van de Anna van Burenhof en de Charlotte de Bourbonhof ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan. In overleg met de afdeling Ste- debouw van de Dienst Gemeen tewerken werd onlangs een plan ontworpen, dat o.m. inhoudt het aanbrengen van speelvoorzienin- gen voor de Jeugd, de aanleg van extra groen en het verleggen van de parkeerplaatsen. Gedurende dit karwei zijn de twee hoven niet voor het autoverkeer toe gankelijk. Twee bedrijven naar de Waard LEIDEN Er zijn twee ge gadigden voor een stuk Indu- striegrond in de Waard. Burge meester en wethouders stellen de raad voor tot verkoop over te gaan, omdat de gegadigden geen belangstelling hebben voor de grond als ze die in erfpacht Roe ten nemen. De voorgestelde verkoop be treft 2500 m2 aan de stichting Pensioenfonds Aannemersbedrijf P. M. du Prie in Leiden en 550 m2 aan het Loodgietersbe- drijf Corn. Hundersmarck en Zn. in Leiden. Met name Du Prie heeft ge steld zich buiten Leiden te gaan vestigen als de grond in de Waard niet kan worden gekocht. B. en W. willen erpacht niet toepassen met het oog op het scheppen van een klimaat, dat aan de werkge legenheid ten goede komt. De directie zegt in het Jaarverslag dit een gevaarlijke ontwikkeling te achten omdat als gevolg van deze po litiek wèl de noodzakelijke continuï teit van de investeringen dreigt te worden aangetast maar de afremming van de groei van de rijksbijdragen op korte termijn nauwelijks en op langere termijn in het geheel niet wordt bereik*. Mede door de aan het eind van het jaar genomen maatregelen van de overheid in verband met de olie crisis was het aantal vervoerde rei zigers slechts 1% lager dan in 1972. De opbrengsten uit de lijndiensten stegen door een ingevoerde tariefs verhoging van f 39.684.550,- in 1972, tot f42.334.444,- of wel met 6,7%. De exploitatiekosten stegen echter aanzienlijker: van f 48.632.417 in 1972 tot X 59.285.390 (21.9%). De Doelensteeg op 4 mei: brand. De Doelensteeg nu: nog steeds auto's. (Foto's Jan Holvast) LEZERS SCHRIJVEN: Heel veel mensen bleven vaak stilstaan om de cactussen te bewon deren in mijn voortuin. Helaas is hier een einde aan gekomen. Een aantal zeer oude exemplaren is door die ven uit mijn voortuin meegenomen. Erg jammer. Heft was mijnerzijds een experiment om eens iets anders in de tuin te zetten. Dit is dus blijkbaar niet mogelijk. Misschien een waarsqhuwing voor anderen. Daar het cactussen zijn die opvallen door hun kleur, heb ik al mijn ken nissen gevraagd goed rond te kij ken of zij de verloren schapen er gens eenzaam hebben zien staan. Misschien zie ik ze dan nog eens te rug. C. J. LAMBINON Rembrandt van Rijnlaan 9 Oegstgeest. LEIDEN De bewoners van de Doelensteeg (straatje tussen het Ra penburg en de Doelenkazerne) heb ben tot het college van B. en W. het verzoek gericht om, met uitzon dering voor bedienend verkeer zowel een parkeer- als stopverbod in hun steeg in te stellen. Aanleiding voor dit verzoek is een brand, die op 4 mei in één van de panden in de Doelensteeg woedde. De brandweer had toen. door dat geparkeerde auto's gedeeltelijk de straat blokkeerden, de grootste moei te om bij het betreffende pand te komen. Vaandrig Ton Scheffers: je wordt er wel es moedeloos van. LEIDEN LPC hield een wedvlucht vanuit Duffel. De 265 duiven werden om acht uur gelost. De eerste duif kwam om 10.15.55 u. aan. Uitslag: J. Groenendijk 1,4,5,7; J. van Alphen 2,9,10; V. Gijsman 3; W. BeiJ 6; W. van As 8. LPC vloog ook vanuit Ruf- fec met tachtig duiven, die eerst met noorden- en later zuid-westen wind te kampen hadden en met zwa re regen. De duiven werden gelost om 15.00 u.; de eerste kwam om 17.14.23 aan. Uitslag: W. v.d. Hoogt 1,2,6: w. Teske 3: J. van Alphen 4; F. Gijsman 5; H. Fasel 7; W. BeiJ 8, 9; J. v.d. Meijden 10. Eindstand van de vitesse-vluchten van de I eiderdorpse vereniging De Rijnklievers over 1974: 1. A. van den Dop, 2. gebr. Kok, 3. M. Jongeleen. 4. A. Ouderkerk, 5. P. van Griensven, 6. gebr. Van Goozen. 7. J. van der Wal. 8. J C. Pracht, 9. J. O. Kleien 10. gebr. Hoogervorst. De Leidse vereniging HetOosten vloog met honderd duiven vanuit Compiegne over een afstand van 327 km. Uitslag: D. Koet 1,10 W. Gijs man 2: P. Juffermans 3,8; C. Gijs man 4,6; W. v.d. Klink 5,7,9. Met 260 duiven vloog het Oosten vanuit Stromb«k over een afstand van 141 km. Uitslag: C. Gijsman 1,4: W. van link 2; J. de Wolf 3; W. Gijsman 5; A. ter Haar 6; S. Schoeman 7; K. Dokkum-Zn 8,10; D. Koet 9. PV De Blauwkras: Compiegne: H. Moenen 1, P. Sloos 2, 7; Gebr. v. d. Blom 3; S. Springen 4; F. v. d. We tering 5, 6 9; A. Noordermeer 8; J. B. Diensman 10. Strombeek: W. Siera 1; H. Sl<Hek 2. 8; Gebr. v. d. Blom 3, 10; H Bo- dijn 4, 5; P. de Haas 6; S. Springer 9; P. Gijsman 7. Vitesse Kampioen: le F. v. d. We tering 762.05 pnt., 2. P. Sloos 719,37 pnt., 3. H. Moenen 699,12 pnt. Er deden zich bij die gelegenheid geen persoonlijke ongelukken voor, omdat er die avond toevallig niemand in het huis lag te slapen. De mar teriële schade beliep zo'n zestigdui zend gulden, de herbouw van het pand is intussen nog niet voltooid. In de brief aan B. en W. wijzen de be woners erop dat de brandweer door aanwezigheid van auto's in de steeg zeker tien minuten vertraging opliep. „Als dit nog langer was geweest, had dit een ramp kunnen zijn voor de Doelensteeg. Ook is de steeg voor ons, bewoners, vrij onleefbaar door de passerende auto's en taxi's, die soms tijdenlang het gif uit hun uitlaat staan te verspreiden. Daarom willen wij U verzoeken om te bezien of het mogelijk is de Doelensteeg auto-vrij te laten worden. Dat wil zeggen zo wel een parkeer- als een stopverbod voor de steeg (uitgezonderd bedie nend verkeer). Het mooiste zou zijn een totaal verbod voor auto's, maar we zijn al zeer tevreden met het eerste," aldus de brief. Het schrijven is opgesteld door Emy Kapteijn en Frits Kleinhans, bewoners van het pand Doelensteeg 4. die daarna samen met Driés van Iterson, slachtoffer van de brand, de handtekeningen van alle bewoners van de steeg hebben verzameld. Ook die van de wijn handelaar en de caféhouder in de straat. De auto's die 's avondds in de steeg geparkeerd staan, zijn meestal eigendom van bezoekers van café Het Doelenhuisje, maar Frits Kleinhans wijst erop dat autobezitters een stop verbod in de steeg ook uitstekend zouden vinden, omdat er op de Doe lengracht en eventueel ook de Witte Singel voldoende parkeergelegenheid is. „Begrijp me goed, ik heb niets te gen de aanwezigheid van een café in onze steeg. Dat vind ik alleen maar gezellig". De Doelensteeg is een aar dig straatje en kan volgens Klein hans nog leuker worden. „We zouden hier eens wat bloembakken op de gevels kunnen aanbrengen. En als we slim zijn, dan beginnen we met het Doelenhuisje". En hij spreekt tot slot de hoop uit, dat taxi's die bezoe kers van het café vervoeren voortaan al op de hoek met het Rapenburg zul len stoppen. „Als ze hier in de steeg met draaiende motor gaan staan, is het hier door die smerige damp haast niet uit te houden". Aan de Economische Hogeschool in Tilburg is geslaagd voor het doc toraal examen economie de heer B. G. N. Overdevest uit Leiden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3