Mini, midi en maxi bij Puck en Hans Vervroegd pensioen voor vrouwen weer in discussie Cactus is weer terug Onderwijsonderzoek AMSTERDAM De Sociale Verzekeringsraad vindt het niet nodig dat de pensioengerechtig de leeftijd voor de vrouw in Ne derland wordt verlaagd. De Raad heeft dit de regering laten weten in een commentaar op een eind vorig Jaar verschenen rapport van een interdepartementale werk groep. waarin het de overheid Juist werd aanbevolen om maatrege len te nemen om de dubbele dag taak van ongehuwde werkende vrouwen, die hun eigen huishou den verzorgen, wat te verlichten. De Sociale Verzekeringsraad acht het overbodig dat ongehuw de vrouwen wat eerder pensioen krijgen dan mannen omdat de be staande voorzieningen voor ar- beids-ongeschiktheid voldoende mogelijkheden bieden om de fi nanciële gevolgen op te vangen, wanneer de vrouwen niet meer in staat zouden zijn om te werken. De Sociale Verzekeringsraad ziet trouwens weinig verschil in de problemen van de oudere onge huwde vrouwen, die nog een func tie uitoefenen en oudere werkne mers in het algemeen. En men acht een voorkeursbehandeling dan ook overbodig. De Vrouwenactiegroep voor Ver vroegd Pensioen vindt echter dat de redenatie van de Sociale Ver zekeringsraad kant noch wal raakt. Voöral omdat men op geen enke le manier rekening heeft gehou den met het biologisch duidelijk aantoonbare feit dat vrouwen na de overgang sneller vermoeid zijn en minder werk kunnen verzetten. Om de noodzaak van een ver vroegd pensioen voor vrouwen nog eens duidelijk te onderstrepen zal de aktiegroep zo spoedig mogelijk een brochure uitgeven waarin men de situatie in andere EuropeBe lan den, waar vrouwen al lang eerder hun pensioen krijgen, uitvoerig zal belichten. Volgens de aktiegroep zal Neder land door de harmonisatie van de sociale wetgeving in de EG op den duur niet onder een verlaging van de pensioengerechtigde leef tijd voor vrouwen uitkunnen. En men hoopt dan ook dat de kwes tie zo spoedig mogelijk in de Tweede Kamer aan de orde zal worden gesteld- Hoe ver Nederland overigens wat betreft het vervroegd pen sioen voor vrouwen, bij andere Europese landen achterligt, blijkt uit een overzicht dat de aktiegroep heeft someragestefld. In Oostenrijk, Italië, Turkije, Rusland, Hongarije, Bulgarije, Roemenië, Zuidslavië, Albanië en België en Luxemburg krijgen de vrouwen namelijk al op hun 55ste jaar pensioen. In Tsjechoslowa- kije zijn moeders van kinderen al op hun 53ste Jaar aan hun pen sioen toe. In Griekenland op hun 57ste Jaar. In Frankrijk, Enge land, Polen en Oost-en Westduits- land op hun 60ste Jaar. In Dene marken en Zweden kunnen vrou wen op hun 62ste jaar aanspraak maken op pensioen. Uit een onderzoek van de aktie groep blijkt bovendien, dat ons land de enige westerse mogend heid is, waar alleenstaande vrouwen, door middel van een pre mie, mee moeten betalen aan een algemeen weduwenpensioen. In al onze buurlanden wordt alleen mannen deze verplichting opge legd. Het adres van de Vrouwenactie groep voor Vervroegd Pensioen is: Michel Angelostraat 91, huis Amsterdam telefoon: 020—713458 Een van de Jongste rages in Nederland manifesteert zich in de etalages van bloemenwinkels en in vensterbanken van menig huis. Bolvormige, schijfvormige en langwerpige cactussen zijn de blikvangers. Glazen accubakken in allerlei maten worden met zand en gekleurd gruis gevuld en als bloembakken voor de exotische prikkers gebruikt. De cactus is terug in de Nederlandse huiska mer en dat betekent een herle zing van een decoratief element uit de jaren '20. Omstreeks die tijd, namelijk in 1919, is ook de Vereniging opge richt die het sinds enige tijd weer bijzonder druk heeft met nieuwe Jedende Nederlands-Belgi sche Vereniging voor Liefhebbers van Cactussen en andere Vetplan- ten. Volgens het in Beekbergen ge vestigde secretariaat van de ver eniging is het ledenaantal fors om hoog geschoten. Secretaresse mevrouw E. A. M. Verduyn-De Bruyn vertelt dat die toeneming vorig Jaar al be gonnen is. "We schreven toen over de 500 nieuwe leden in en dat is dubbel zoveel als de norma le Jaarlijkse aanwas", zegt ze. De Vereniging heeft momenteel ruim 2000 leden, niet alleen in Ne derland en België, maar ook el ders in de wereld. Er zijn 25 afde lingen met wisselende activitei ten: bijeenkomsten, lezingen, de monstraties en ruilbeurzen. De vereniging heeft een bibliotheek sn via 'n maandblad wordt voor lichting gegeven over allerlei fa cetten van deze stekelige hobby. Iemand die beroepshalve dage lijks de vinger aan de pols van deze rage in cactusachtigen heeft, is kweker H. van Donkelaar in Werkendam. Hij is een van de (vijf) grote handel- en exportkwe kers op dit gebied in Nederland, en heeft een goed overzicht van de ontwikkeling van deze hobby, doordat hij helemaal gespeciali seerd Is op de verkoop aan lief hebbers. Ook hij signaleert "een behoorlijke stijging" in de ver koop, niet alleen in Nederland, maar ook naar het buitenland en met name Duitsland, de Scandi navische landen en Japan. Zaadverkoop Overigens is die cactus-min nende toerist (waarschijnlijk nietsvermoedend) eigenlijk in overtreding wanneer hij een aan tal gratis geplukte cactussen en vetplanten meeneemt naar het va derland. "Want", aldus een me dewerker van de Plantenziekte- kundige Dienst in Wageningen, "volgens de wet moeten alle ge wortelde planten en voortkwe- kingsmateriaal bij invoering uit andere landen van een gezond heidscertificaat voorzien zijn. Er wordt echter een uitzondering ge maakt voor kleine hoeveelheden kamerplanten die door reizigers, voor persoonlijk gebruik worden vervoerd. Dat geldt trouwens ook voor het meenemen van snijbloe men en vruchten uit andere lan den". Fouten De meest voorkomende verzor- gingsfout bij cactussen ligt vol gens hem bij het water ge ven. Want al zijnjjactussen in de vrije natuur in staat om 'n "voor raadje" vocht op te slaan en dit in tijd van nood langzaam te ver- ruiken, de thuis gekweekte cac tus gaat verkommeren bij gebrek aan regelmatige verzorging. "Ze ker 's zomers hebben cactussen regelmatig water nodig. En dan liefst op vaste tijden", zegt hij. "Het weer is erg belangrijk. Als het buiten donker en vochtig is, kunnen de planten best een paar dagen zonder gieten. Ik adviseer altijd wel om ze droog de nacht te laten Ingaan". De belangstelling voor cactus sen heeft de laatste jaren een ex tra dimensie gekregen via het toe ristische bezoek aan zuidelij ke landen, waar de cactussen en vetplanten zomaar voor het pluk ken langs de weg staan. Menige agave, yuca of schijfcactus wordt als vakantiesouvenir meegevoerd naar Nederland en weet zich vrij aardig aan te passen aan de Hol landse tuintjes, zolang de zomer duurt. Tegen de winter worden die exotische groeisels echter alle maal binnenhuis-klanten. GENèVE Argentinië, Ivoorkust, Libanon, Sierra Leone en Ceylon zijn de vijf landen die door de Unesco zijn uitgekozen voor een onderzoek naar de onderwijs- en beroepsmoge lijkheden voor de vrouwen in die landen. De Unesco zal nagaan hoeveel be roepen er zijn, die door allerlei maat schappelijke vooroordelen niet door vrouwen kunnen worden uitgeoefend, ondanks het feit dat zij er een vol waardige opleiding voor hebben ge volgd. Ook wil men onderzoeken of er in de diverse landen bepalingen zijn, waardoor zij beroepsopleidingen niet kunnen volgen. De Unesco wil bovendien graag we ten welke opvattingen er in de di verse staten over onderwijs a^n vrou wen bestaan. De resultaten van het onderzoek zul len volgend jaar bekend worden ge maakt ter gelegenheid van het feit dat 1975 door de Verenigde Naties, werd uitgeroepen tot het jaar van de Kampvrouwen op het toneel PARIJS Tot begin 1941 was de Franse romanschrijfster Charlotte Delbo secretaresse van de acteur, Louis Jouvet. In dat Jaar verliet ze hem om zich aan te sluiten bij de Franse ondergrondse. Ze werd ge arresteerd en met meer dan tweehon derd andere vrouwen naar Ausch witz gedeporteerd. Daar ontdekte zij wat so lidariteit en grootmoedigheid in zo een situatie kunnen betekenen. 21e heeft er een toneelstuk over ge schreven dat een onthutsende getui genis is geworden van de houding van vrouwen in concentratiekampen tegenover de dood. Het wordt nu iedere avond in een theater in Parijs gespeeld door 22 toneelspeel sters. Het heeft wel acht jaar ge duurd voordat zij een theater vond, dat het stuk met zo veel vrouwelijke speelsters wilde accepteren. Het blijkt nu echter een groot suc ces te zijn. De denim is ook doorgedrongen tot de overhemden sektor. Elmi maakte van lichtblauw "washed- out" denim bedrukt met bloemen, beestjes en ander motieven een overhemd dat zowel op een spij kerbroek als onder een traditio neel kostuum gedragen kan wor den. Het overhemd heeft een hoge boord en is skinfit gesneden. Voor f45,- is het in de winkel te koop. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... PAGINA 15 Je kan tegenwoordig met de mo de alle kanten uit, want de rokleng- te doet er absoluut niets meer toe, vooral niet bij de boetiekjes van Puck en Hans in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. Puck en i« Kemmink, al zo'n tien Jaar samen actief in de mode reisden naar In dia en Afghanistan, Londen, Brus sel en Parijs om voor deze zomer de mooiste stoffen en de meest ver rukkelijke kantles bij elkaar te zoe ken. Zij verwerkten ze in romanti sche japonnen die hier exclusief voor ons blad door Lucle Visser worden geshowd. Het 16-jarige Haagse meisje, dat onlangs op Ca pri tijdens internationale verkiezing van het fotomodel van het Jaar derde werd, kwam net terug uit St. Tropez, waar ze voor de bekende Britse modefotograaf David Hamil ton poseerde die in Zuid-Frankrijk modereportage voor de Vogue maakte.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15