MAGDALENA MOONS HET LIEFJE VAN VALDEZ? °Spaiên op tethiijri Fruin: naar rijk der B LEIDSE SPAARBANK^ Waar of niet waar rond het ontzet in 1574 fa belen Weer een holle rotte kies LEIDEN Ideetje Spelen in de zon ZATERDAG 20 JULI 1974 Nog enkele maanden en dan staat Leiden in het teken van het vierde eeuwfeest van Lei- dens ontzet: 3 oktober 1574. Vele straatnamen wij den ken aan Van der Werf straat, Lammenschansw., Magdale- na Moonstraat, Duivenbode- straat. Jan van Houtkade, Valdezstraat, Boisotkade houden de gedachte aan die tijd levendig. Aan de vele plannen, die de 3 Octoberver- eeniging voor de komende feestweek in petto heeft, kan er wellicht nog één worden toegevoegd: breng boven het naambord van bovengenoem de straten een krans met de stadslinten aan. Het is zo maar een idee-tje, maar het staat voel feestelijk. PI. In haar Haagse woning belooft Valdez aan Magdalena Moons de stad niet te bestormen. gegaan. De latere gebeurtenissen het keren van de wind met name, waardoor het weerspannige water op eens begon te stijgen was niet te voorzien en niet tijdig te verwach ten. Romance Over de verdere afloop van de ro mance tussen Magdalena Moons en Valdez schreef Han de Wilde in sep tember 1964 in het Leidsch Dagblad het volgende: Valdez begaf zich, na het opbreken van het beleg, eerst naar Utrecht en vervolgens naar Bra bant. Van daaruit richtte hij zich daar hij niet naar Holland kon terugkeren met brieven tot zijn aanstaande bruid om haar te bewe gen naar Antwerpen te komen, naar het huis van haar getrouwde zuster. Magdalena voldeed aan zijn smeek beden en in Antwerpen werd ten slotte haar huwelijk met Don Fran cisco Valdez voltrokken. Na het overlijden van Valdez in 1580 begaf Magdalena zich weer naar Holland. Na enige tijd weduwe te zijn geweest trouwde zij met Jonk heer Willem de Bye (of De Bie).Ten tweede male weduwe geworden, huw de zij met jonkheer Juriaan van Len- nep, een aanzienlijk Kleefs edelman, met wie zij op het Huis te Werve onder Voorburg enige Jaren heeft gewoond. Daarna is zij te Utrecht op 82-jarige leeftijd, zonder kinderen na te laten, overleden. Tot zover de lezing over deze romance van twee geliefden. Waar of niet waar? De historicus Fruin en daarvoor maakten wij een gang naar het Leids Gemeente-archief houdt er echter een andere verklaring op na, die er op neerkomt, dat er nimmer van 'n huwelijk tussen Magdalena Moons en Valdez sprake is geweest. Fruin, die dit huwelijk dan ook naar het rük der fabelen verwijst, heeft daar, na een onderzoek in de archieven van het Gemeente-archief te Antwerpen, alle grond voor. Een belangrijk document kwam hem in handen, t.w. een afschrift uit de huwelijksboeken van de St. Jacobs- parochie te Antwerpen, waaruit blijkt, dat op 16 augustus 1578 Jan Cues en Magdalena Moons aldaar in het huwelijk traden. Om meer dan één reden acht Fruin het bedenke lijk, dat achter de naam Jan Cues de naam van Valdez schuil ging. Dat er voor Valdez een goede reden be stond om in augustus 1578 zijn aan wezigheid te Antwerpen verborgen te houden is zeker, maar daaruit volgt, aldus Fruin, nog niet, dat diezelfde reden bestond om zijn naam te ver zwijgen in een actie, die geheim kon worden gehouden voor een ieder, met uitzondering slechts van de priester en de getuigen, op wiens discretie men vertrouwen mocht. Bovendien was het niet raadzaam in de acte een valse naam te laten schrijven, waar door die gehele acte krachteloos werd. Indien werkelijk het gevaar voor Valdez te Antwerpen op dat ogenblik zo dreigend was, dat hij bij het sluiten van zijn huwelijk een valse naam moest opgeven, dan zou het een onbegrijpelijke dwaasheid zijn geweest het huwelijk onder zulke om standigheden daar te sluiten, te meer omdat de gehuwden terstond daarna de stad verlaten en zich begeven moes ten naar de streek, die door het Spaanse leger bezet werd en waar de veldheer in volkomen veiligheid open lijk onder zijn eigen naam de plech tigheid had kunnen voltrekken. Fruin, die zijn conclusies in 1879 op schrift stelde en zegt er niet in te geloven, „dat Juffrouw Moons ooit met Valdez is gehuwd" voegt daaraan o.a. nog toe: „De opsiering t.w. vooreerst het later gevolgde huwelijk en ten twee de de door haar invloed verhinderde bestorming der stad, moet als fabel worden verworpen. De waarheid, die op deze wijze in al haar naaktheid overblijft, is zo weinig bekoorlijk, dat "het ons waarlijk niet verwonderen kan, dat liefderijke nabestaanden haar met het kleed der verdichting hebben bedekt en opgetooid. Mogen zij het ons vergeven, dat wij dat kleed thans weer meedogenloos hebben af gerukt. De historie is slechts met eenvoudige waarheid gediend en rust niet voordat zij deze van alle bedrieg lijke opschik ontdaan heeft". Tot zo ver Fruin in zijn onthullende ver klaring. Waar of niet waar? ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor Door Sam Plaitteel Magdalena Moons, de Haagse "joffer", die van moeders zijde stamde uit een Brabants adellijk geslacht. LEIDEN Een dbor de NCRV nu al vele malen op het televisiescherm gebrachte pro- duktie „Waar of niet waar?" komt ons voorde geest nu wij vandaag stilstaan bij de rol, die Magdalena Moons gespeeld zou hebben in het ontzet van Leiden in 1574. Zou heb ben want de geschiedschrijvers zijn het er lang niet over eens, dat Magdalena Moons de Spaanse bevelhebber Valdez heeft weten te bewegen om zijn oorspronkelijke plan van bestorming der stadswallen te laten varen. Maar eerst het verhaal. Magdalena Moons stamde van vaders zijde uit een deftige Hollandse familie, van moeders zijde uit een adellijk Brabants geslacht. Zij woonde met haar moeder, broer en zuster ten tijde van het beleg in Den Haag, waar zij Don Francisco Valdez ontmoette. Hij werd prompt verliefd op haar en vroeg haar ten huwelijk. Haar familie waardeerde Valdez zeer, doch maakte toch wel ernstig bezwaar. Tenslotte was Valdez een Spanjaard, een vijand en derhalve gezien de tijdsomstandigheden een moeilijk te accepteren partij. Maar Magdalena was meer dan dertig Jaar, beantwoordde de liefde van Francis co en stemde tenslotte toe in een huwelijk, waarvan de voltrekking echter werd uitgesteld vanwege de belegering van Leiden, die Valdez intens bezig hield. De vurige en niets ontziende Span jaard werd evenwel langer dan hij verwacht had door de dappere hou ding van do Leidenaars opgehouden. In zijn brein ontsproot toen het plan om de stad door een algemene be storming in te nemen. Op een dag noodde hij zijn aanstaande bruid, haar familie en enkele aanzienlijke lieden aan een maaltijd. Een vrolijk diner werd het echter niet, want Magdalena was bijzonder droevig ge stemd en was bepaald geen opge wekte disgenote. Geen wonder was het, dat Francisco haar vroeg wat haar mankeerde en wat hij kon doen om haar droefheid weg te nemen. Zijn toekomstige bruid antwoordde, dat zijn voornemen om Leiden te bestormen, de oorzaak van haar treurigheid vormde. Dat zij in die stad zo vele goede vrienden had. Dat zij een afschuw van bloedvergieten en van geweld had. En dat hij, in dien hij werkelijk van haar hield, moest afzien van de bestorming van een stad, die hem toch weinige da gen later in handen moest vallen, gezien de stellige berichten inzake de ellendige toestand en omstandig heden der Leidenaars. Zij ging zelfs zó ver, dat zij stelde, dat hü nimmer haar hand en alles wat daarmee annex was zou verwerven als hij de stad zou bestormen. Het verhaal gaat dan verder, dat Valdez om de liefde van Magdalena te winnen afzag van zijn bestormingsvoor nemen. Legende Voorwaar een schoon, menselijk en poëtisch verhaal, door vele geschied schrijvers bevestigd, doch door his torici als Tydeman en Fruin voor een een legende gehouden. Zo stelde Ty deman, dat het beleg van Leiden slechts in algemene zin die naam kon dragen en van geheel andere aard was dan de belegeringen van Haarlem en Alkmaar in 1573. De Spanjaarden hadden zo veel volk verloren, dat zij het nu eens anders wilden aanleggen. Zij zouden Leiden niet door geweld van wapenen wil len innemen, doch door het zwaard van de honger tot overgave willen dwingen. In feite was dus, aldus Ty deman, het beleg een blokkade, waar bij de stadswal niet bedreigd, geen bres geschoten, geen kanonschot ge lost werd. Ook Fruin maar daar over later hield er een andere mening op na. Volgens het onlangs overleden be stuurslid van de 3 Octobervereeni- ging, Han de Wilde, die als archi varis van deze vereniging een studie van het beleg en ontzet van Leiden maakte, is de stelling van Tydeman aanvechtbaar. Valdez beschikte vol gens hem over meer dan 10.000 sol daten. Dit aantal zou voldoende ge weest zijn om tot een aanval over te gaan. Bovendien had Valdez ver sterking gevraagd aan de Groot- Commandeur, die compagnieën sol daten naar Leiden zond. Bovendien kon Valdez alles wat hij nodig had vanuit Haarlem. Amsterdam en Utrecht laten aanrukken, hetgeen ook geschiedde. Ook in andere opzichten, aldus Han de Wilde, blijkt Tydeman niet geheel Juist in zijn beweringen te zijn geweest. Want, zo vraagt hij zich af. indien er inderdaad geen aanvallen zijn gedaan en geen kanonschot werd gelost, hoe is het dan te verklaren, dat de wallen, aanvankelijk onneem baar geacht, later dringend herstel behoefden, zodat vrouwen zowel als mannen wedijverden om dit zware werk te verrichten. En verder, dat men een stormaanval vreesde en dat de dienst van ruiters nutteloos werd geacht en op de stad kanonschoten zijn gelost. Het instorten van de wal- muur tussen Koepoort en Bourgon dische toren vormt voor De Wilde het bewijs, dat de muur. Juist op dit punt, ernstig geteisterd moet zijn geweest door geschutsvuur. Niettemin, zo is verder zijn conclusie, begonnen de Spanjaarden reeds op 22 september 1574 enige schansen te verlaten en werd niet tot de stormaanval over- Nieuwe Rijn 18 01710 40166 LEZERS SCHRIJVEN Alsof de duvel ermee speelt? Weer twee branden in de binnenstad. Eén in onze wijk; de ander vlak daarbui ten. In twee reeds lang leegstaande panden, waar troep en vuilnis in was gegooid. De voorzitter van de buurt vereniging en een aantal anderen hebben gewaarschuwd dat dat vies was, ongedierte gaf, stonk en brand (stichting) kon veroorzaken. En inderdaad: er kwam brand, een uitslaande brand n.b. Want er werd niet geluisterd naar de waarschuwin gen. Weer een holle rotte kies op een plaats waar een zindelijk denkende gemeente eens fors aan woning- en buurtverbetering zou hebben gedaan. De ministeries van CRM en Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening staan tegenover woning- en buurt verbetering dermate positief dat er bijna elke maand wel een regeling afkomt die deze zaak financieel steeds gemakkelijker maakt. Maar deze za ken lopen meestal via de gemeente, diezelfde gemeente die niet luistert als men voor brand en ander stads- verval waarschuwt. Dat treffen we dus niet bepaald! Onze indruk is dat de gemeente niets heeft gedaan troep verwij deren), niet omdat ze het door de drukte vergeten is, maar omdat ze vindt dat grote delen van de binnen stad maar beter gesloopt kunnen worden, zodat ze daarna Projekt 5 of een andere bouwreus en geldwolf kan uitnodigen om er eens wat nieuws, duurs, rechts, fris en hoogs voor in de plaats te zetten, een woonbunker voor alleen-woners of een kantoor of andere bouwsels, die „niemand", behalve de bouwer in feite wil. Buurtvereniging Marendorp, A. L. BOSSEN, secr., Oude Rijn 100. Leiden. Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaal baar. Door het toepassen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer dan 35 Jaar het betrouwbare Juweliersadres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service door onze eigen ateliers. UW WINKELIER v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens ls. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel ln te korten. Invalide dupe van laffe daad Eén van onze invalide mensen, die zijn auto geparkeerd had op het Stadhuisplein, in de parkeerhaven voor invaliden, kwam bij terugkeer tot de ontstellende ontdekking, dat» zijn voorbanden waren doorgesneden. Dit is een zeer laffe daad, men treft hier een medemens die het toch al moeilijk heeft, omdat hü. niet als een gezond mens goed kan lopen. Waarom gunt men deze mensen die parkeerruimte niet? Volgens mij hebben juist deze men sen meer ruimte nodig om in onze moeilüke stad te kunnen komen, om hun boodschappen te kunnen doen. De parkeerontheffingen worden niet anders afgegeven, dan bü medische noodzaak. Dit is één van de redenen waarom de Algemene Nederlandse Invaliden Bond de ontheffingen verleent aan invaliden. De politie doet wat menselükerwijs mogelijk is om voor deze mensen Juist die parkeerruimte vrü te hou den. Maar toch moeten dikwüls deze Invalide mensen terugkeren omdat de parkeervakken bezet zün door auto's van gezonde mensen, met als gevolg dat men een boete krijgt. Maar laat men zich dan niet wre ken, door de banden van een inva lide door te snüden! Waarschijnlijk heeft de dader dit gedaan in een vlaag van woede, maar laat hij dan ook zo flink zün, om deze grote schadepost voor deze man te vergoeden. Dan geeft hü tenminste nog blük iets menselüks te bezitten, en spijt van zün daad. Secretariaat Algemene Nederlandse Invaliden Bond afdeling Leiden e.o.. Van 't Hoffstraat 54, Leiden. LEIDEN Gelukkig is het wetfP beter geworden, waardoor het buitengebeuren in het Jeugdvakantiedorp in Zuidwest weer floreert. Spelen met water en zand is favoriet. Foto Jan Holvast.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3