Statentocht door Leiden Merenwijkers kregen nooit antwoord van staatssecretaris agenda ZOMERCONCERT IN MAREKERK Lezers schrijven Fusie van veilingen Katwijk-R ijnsburg is nu een feit Boerhaave Penning dr. Coons KUS ZATERDAG 20 JULI 197% Zaterdag Hooglandse Kerkgracht 48. dansen. Morsweg 114, Leldse Jeugdschaakso- clëtelt voor beginners en gevorderden van plm 10 tot 18 laar. 3.30—6.30 uur Breestraat 19, Twentwel. sociëteit voor kamerbewoners, vanaf 9 uur Blauwpoortsorug/Kort Galgewater, 1015 uur voorm,, vertrek salonschip naar AvlfauiA en Braassemtocht. Te rug plm 17.30 uur. Inl. tel 01710—21096 —43655. Zondag Anton lus Clubhuls. dansen. 8—11 uur Hooglandse Kerkgracht 48. dansen, inaf 8 uur nam. Geverstraat 05. Oegstgeest, sociëteit vanaf 8 ver kamerbewoners alleenetaan- LEIDEN De Statentocht, een jaarlijks terugkerende autotourtocht ter gelegenheid van de eerste vrije statenvergadering 400 jaar gele den, trof het gisteren met het weer, maar daardoor niet met de drukte in de Breestraat. De hele week was het erg druk in de binnen stad, maar op de eerste echt zonnige dag in de bouwvakantie was men de stad uitgetrokken. En daardoor stonden er maar weinig mensen langs de défilé-route van de Statentocht in de Breestraat Ze hebben nog weinig gezien ook, want op auto's met wimpeltjes ben je gauw uitgekeken. Een aantal dames en heren moest het elemaal afkijken, van auto I tot en met auto 225. Dat waren de autoriteiten, die bij het stadhuis stonden opgesteld: twee Commis sarissen der Koningin (Zuid- en Noord-Holland) en burgemeesters van Statensteden waarlangs de tocht ging. Alsmede vertegenwoor digers van de 3 Oktober-vereniging, die de deelnemers in dit her denkingsjaar marsepeinen hutspot aanbood. VVV deed er een vaantje bij. Uit Leiden zelf namen twintig auto's aan de tocht deel. (Foto Jan Holvast). Sinds de bezetting van de werkka- i staatssekretaris Van Dam hebben we niet stilgezeten. Aan de vaste kamerkommissie voor Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning hebben we een petitie aangebo den waarin de eis tot huurverlaging de Merenwijk uitgebreid is toe gelicht. Het antwoord van deze „volksvertegenwoordigers" luidt: „We zullen de heer Van Dam om com mentaar vragen". Nu is dit precies de man in wie we geen cent vertrouwen meer heb ben. Brieven en een bezetting heeft hij aan zijn laars gelapt. Waar hij wel erg sterk in is, is in het opdissen leugens. Zo heeft hij na de be zetting aan de pers medegedeeld dat hij al eens een gesprek met ons co mité gehad heeft. In een brief heb ben we hem dit onder de neus ge wreven. Natuurlijk geen antwoord! In een gesprek met enige naar hun eigen zeggen zeer sociaal be wogen bestuursleden van de pro testants christelijke woningbouwver eniging (P.C.W. is gebleken dat zU totaal niet bereid zijn om samen met de bewoners door het vuur te gaan voor een lagere huur. Het is voor deze mensen trouwens erg gemakkelijk om zich niets aan de wensen van hun huurders gelegen te laten liggen. De bewoners van de Merenwijk kunnen namelijk in het algemeen geen lid van deze woning bouwvereniging worden! Dit moet veranderen. De sociale bewogenheid van de P.C.W. blijkt onder meer uit het feit dat de eerste hard weigeraars met een minimale huurschuld voor de rechter zijn gesleept. Op deze ma nier willen üj de weigeringsaktie breken. Het „recht" moet zijn be loop hebben en of mensen hierdoor in moeilijkheden komen, interesseert hen blijkbaar niet. Als klap op de vuurpijl heeft de regering deze week de huurplannen van de toekomst bekendgemaakt. Per 1 april 1975 moeten we op een huurverhoging van 8 of zelfs 10 pro cent rekenen. Over 4 Jaar moeten wij Merenwijkers dan zo'n 600 gulden per maand voor onze woning gaan betalen. Wij kunnen en zullen een dergelijke huur niet betalen. Het lijkt ons dat deze „progressieve" regering zo de enige weg inslaat die leidt naar een vurig verzet van alle bewoners van de schandalig dure nieuwbouwwonin gen in heel Nederland. HUURDERSKOMMITTE MERENWIJK P/A KIEKENDIEFHORST 5 LEIDEN (T. 43134) Maandag Rapenburg 10, gebou Raad van Zoeterwoude ZOETERWOUDE De gemeen teraad vergedart donderdag om acht uur. Op de agenda staat het onder zoek naar de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden, alsmede voorstellen over het beschikbaar stel len van kredieten voor diverse on derwijsvoorzieningen. De langste dag hebben we al weer gehad, maar de mooie zomer moet echt nog komen. Toch zouden we als de voorspellingen uitkomen nog heel wat mooie dagen moeten krijgen. Triumph International Wala heeft er in ieder geval op geregend en brengt luchtig ondergoed, waarin we ook kunnen zonnebaden. Niet alleen handig om mee op vakantie te nemen, maar ook heel slim voor wie tussen werktijd door even gelegenheid heeft op een rustig plekje te zonnen. Op de afgebeelde foto's, broekjes met beha's in jeans trikot, die bedoeld zijn als founda tions, maar ook heel geschikt zijn als tweedelig badpak. Ook het gestreepte camisooltje en T-shirt op effen broekje geven al lerlei mogelijkheden. KATWIJK De fusie van de groen teveilingen van Rijnsburg en Kat wijk is een feit. De leden van beide veilingen hebben met algemene 6temmen de plannen goedgekeurd. Rijnsburg zajf nu met ingang van 22 juli al haar veilingaktiviteiten sta ken, doch haar peenwasserij in eigen beheer blijven exploiteren tot 1 augustus 1977 of eerder als zij zou liquideren dan wel eventueel in het kader van een fusie, haar peenwasse rij aan Katwijk overdragen. Boven dien zullen alle leden van Rijnsburg vanaf bovengenoemde datum hun ge teelde produkten bij Katwijk veilen. Zij zullen dan ten aanzien van Kat wijk gelijke financiële rechten en verplichtingen hebben als de leden van Katwijk, met dien verstande evenwel, dat zij geen aansprakelijk heid zullen dragen voor een eventueel nadelig liquidatiesaldo van Katwijk. De kosten die voor Rijnsburg zul len voortvloeien uit afvloeiingsre gelingen met een of meer personeels leden, zullen gedurende 3% Jaar voor 50 procent voor rekening van Katwijk zijn, hiervoor is een bepaald bedrag vastgesteld. De overige artike len werden zonder meer door de ver gadering ter kennis aangenomen. Wel werd meegedeeld dat het een belangrijke zaak zou zijn dat de peenwasserij in Rijnsburg haar werk bleef doen om zo het lange wachten dat anders zou optreden te voorko men. Het leden tall is samengevoegd nu 600. Katwijk heeft met haar 450 leden het grootste aandeel. VEULEN Mijn hartelijke dank voor de plaat sing van de werkelijk voortreffelijk goed gezond uitziende veulentweeling met moeder-foto in uw krant van 17 Juli. Ik ben er van overtuigd dat wanneer deze veulens, welke erg kwetsbaar zijn nu hun eerste le vensweken, een nauwgezette verzor ging krijgen, zij een minstens even lang en gezand leven tegemoet vaan dan dat van een eenling-geboorte veulen. Zelf een enthousiast liefheb ber en bewonderaar van alle eenhoe- vigen, heeft het mij enigszins ver baasd dat Juist deze foto niet af komstig is van een Hollandse fokker, maar uit de V S. van Amerika. Want ons eigen stamboek t.w. het Warm bloed Paard Nederland te Bilthoven, is op dit ogenblik bezig met een onderzoek omtrent tweeling-geboor ten in Nederland van het Jaar 1974 en vraagt o.a. de volgende gegevens op A. welke merrie bracht het afge lopen najaar, winter of dit voorjaar een tweeling ter wereld. B. Hoelang had de merrie gedragen, C. was een van de veulens dood of beide. D. Leven de beide veulens nog. E. Van welke hengst was deze tweeling. Volgens mijn voorlopig verkregen informatie zijn er in Nederland op dit moment maar liefst dertien ge lukkige paardefokkers met een mer rie met tweeling. Dat dit een vrij zeldzaam gebeuren is in de paarde- wereld, is en blijft een vast gegeven en mogelijk voor de toekomst een interessante studie en onderzoek waard. F. de Ham Keurmeester Vee en vlees Tieboel Siegenbeekstraat 28 Leiden Steenachuur 6 ruüavond Leldse Post- zegelvrieaiden. 8 uur nam Blauwpoortsb rug/Kort Galgewater. 10.15 uur voorm.. vertrek salonschip, naar Avifauna en Braassemtocht. Te- rug^plm^lTSO uur. Inl. tel. 01710 Jeugd vakantiedorp Zuid Weet Voor- schoterweg i naast zwembad T3e Vliet') vakantiebezigheden voor kin deren van 4 tot 13 Jaar, 9.30 uur voorm. —3 uur nam. Artsen Leiden Wijk I: Morswegkwar- tier. binnenstad tot Cltyring. F. Kruis. Paganlaistraat 17, tel. 42504. Wijk II Groenoord, Kooi en Merenwijk: A. van Luyk, Thorbeckestraat 5. tel. 22522 Wijk III: Waard, Professoren wijk en T\iln8tadswl1k: H. Albers. Noordelnds- plein 2a. tel 22268. Wijk IV: Zuid West Haagwegkwartler: J. van Wingerden, Boshulzerkade 28. tel. 30791. Leiderdorp P. Kemme Merel straat 134a tel. 91000. Oegstgeest J. B. Hugenholtz. Wil- helmln»park 2. tel. 51390.. Voorschoten P. Swen. Veurseweg 20. tel. 2356 (zaterdag). J. Vrljenhoek, V. d. Oyslaan 38. tel. 6421 (Bondag). Warmond A. de Gijzel. Swelland- 16. tel. 2866 (zaterdag) P. Apotheken i zondagsdienst Op elk identiteitsbewijs zou een afdruk van lippen van de eigenaar moeten staan. Dit zegt de Parijse arts dr. Renaud. Hij heeft „de afdruk van een kus" intensief bestudeerd en ontdekt, dat lipafdrakken even persoonlijk zijn als vingerafdrukken en even gemakkelijk kunnen wor den geïdentificeerd. Volgens hem is zo'n lipafdruk een waar devol aanvullend hulpmiddel bij de identificatie van personen. Aangezien men zelfs van de meest gezagsgetrouwe burger moeilijk kan verwachten dat hij zijn lippen eerst op een vet tig stempelkussen drukt, denkt de dokter in dit verband aan het gebruik van een speciaal soort „bestendige" lipstick. LIJtweg 4. tel. 55482. Apotheek Breest Smallenburg, Loevesteln vei. 99211, Leiderdorp. Apotheek Voor schoten. Leldse weg 66. Voorschoten tel. 01717—2625. Wijkverpleging Oegstgeest Interkruls, LIJtweg 7, plein 338, S assenhelm. tel. 02522 Jnf o-sentrum In het Kreatief Sentrum Is het Info-sentrum op de volgende tijden voor iedereen geopend: donderdag avond van 20.30 uur tot 22.30 uur en zaterdagmiddag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Kinderopvang Informatiebureau werkgemeenschap. Kindercentra Lelden. welzynsraad. Stationsweg 28 tel 46801 Geopend dl. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging. Lelden. *~ivragen hulp bejaarden en langdu- zleken en gezinsverzorging. Mare t/m vrij. 9—10 uur 2? tel. 49441 (ma. voorm). Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. Jansen—Nlemeyer. Hof- dijck 32. Oegstgeest. tel. 01710—^3652. Release Hulpverleningsdienst Release, Nieu we Rijn 20a. tel. 24555. In verband met vakanties zijn de openingstilden 'ot eind augustus gewijzigd in ma. woe en do. van 25 uur nam., ma en do. 8 10 uur nam Release is gesloten van 14 MANILLA Onder de "Missen'* die in Manilla bijeen zijn om te laten uitmaken wie nu wel de mooiste is, heerst nog steeds een goede stemming, Miss Zwitserland barst tussen de repetities door uit in een vrolijk gezang. Miss Canada naast haar heeft het ken nelijk druk met andere zaken om haar bij te vallen, terwijl Miss Japan en Miss Hongkong elkaar wél het een en ander te vertellen hebben. LEIDEN Dr. A. H. Coons (op de foto) van de Engelse Harvard Univereity is onderscheiden met de „Boerhaave Penning". Hij kreeg de penning voor zijn vele verdiensten 'met name op het gebied van de im- .munofluorescentie waarvan hij de grondlegger is. Immunoflorescentie is een microscopische techniek waar mee bacteriën en virussen kunnen worden ontdekt. .(Foto Jan Holvast), LEIDEN Jan Schmitz organist van de R.K. Hartebrugkerk, met de, langzijde langs de Mare, ver plaatste gisteren zijn werkterrein naar de Herv. barokkekerk aan diezelfde Mare, in het kader van de zomerconcerten van K en O. Zonder tussenstation verbond hij Franck's Choral ni met Bach's Preludium et Fuga in D en wijdde hij zich verder aan de levenden: aan Langlais, aan zijn aanwezige vriend Marius Monnikendam, aan de Tsjech Petr Eben. Na Langlais volgde nog een Baroque Suite van Gordon Young, ons niet nader bekend. Naar Monnikendam hebben we slecht geluisterd. Volgens pro gramma moest vóór hem Kodaly komen met een Introitus en Ite, missa est. We zochten tijdverspil lend naar de onvindbare middel eeuwse sequentie, die er de grond slag van is. De verklaring bleek, dat Kodaly was overgeslagen. Zo krijgt Debussy gelijk, dat een concertganger kan worden als een blinde in een museum, omdat hij de klanken hoort zonder de noten te zien. Wat de klank betreft komt Franck, als Cavaillé-Coll-compo- nist, er meestal niet op z'n best af. Het wordt doorgaans behel pen, ook in de Marekerk. Het blijft niettemin veel gewonnen als de blinde luisteraar een blik krijgt in de bouw van het werk en die is prachtig. In dit geval speciaal met het oog op Bach. Bachs hier niet gespeelde Praeludium et Fuga in a en Franck's Choral be ginnen op een paar haartjes na met de gelijke zestienden ak koordbrekingen. Tekenend. Maar Pr. et F. in D houdt de verwant schap, blind horend gelet op de toetsenstructuur. Monnikendam schreef een prima boek over Franck. Daarin Franck's uit spraak: alvorens te sterven ga ik nog Chorals schrijven zoals Bach, alleen op andere basis. Franck hield woord, schreef ze in Bach's geest en gaf daarna de geest. Uit dat oogpunt bezien, vonden we de opvolging Bach-Franck zeer sprekend. Schmitz bereikte daar nog niet zijn topkracht. Die verstaan we inclusief de supe rieure speelmansdrift. Die zege vierde in Langlais' aanstekelijk ritmische Pasticcio, waar we een genoegdlijke Bourgondische volks dans achter zoeken. Zegevierde in de vier gezellige francophiele de len van die a la baroc Suite van Young, eigenlijk ook pasticcio's. Postiches zijn kwasi kopieën. Ze- geleverde in het virtuose elan van The Bells van Monnikendam, weer een verrijking van het va derlandse orgelrepertoire. Ten slotte in het Moto ostinato van Eben. Denken daarbij was vrij. Aam een lokomotief bijvoorbeeld voor het obstinate bewegingspa troon. Aan de poppetjes van de Arabier (pierement) voor het al door opduikend ritmisch figuur tje. Vlerne zou ervan gesmuld hebben en bij Schmitz schuimde het plezier van het orgel af. Geen confectie-recltal KEES VERHOEF Peuters van Noord-Hofland hebben eigen speelzaal Voorschoten Wethouder Esselaar (Onderwijs) zal 10 augustus het nieuwe wijkcentrum aan het Albar- daplantsoen openen. Daarna, is er van 12 tot 15 uur, open huis. Alle be woners van Noord-Hofland hebben de gelegenheid de nieuwe aanwinst in de wijk te bekijken. Naar een naam voor het gebouwtje wordt nog steeds gezocht. Het gebouw bevat twee afdelingen: een vdor de peuterspeelzaal, de an dere voor wijkwerk van de Hervorm de en Gereformeerde Gemeenten. Het is tot stand gekomen met medewer king van gemeentelijke diensten en dankzij de belangeloze hulp van ve le wijkbewoners. De ingebruikneming van het gebouw maakt een einde aan het "inwonen" van de speelzaal, onderdeel van de St. Kinderspeelzaal Voorschoten, in het scholencomplex. De speelzaal begint weer op 13 augustus en de tijden zijn: 's morgens van 9 tot 12 uur en 's middags van 13.15 tot 15.45 uur. Twentwel Sociëteit Twen te wel. Breestraat 19. openingstijdenelke dag behalve op ma., do. v.a. 21.00 uur Toegang voor mensen v.a 20 laar. Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor gratis rechtskundige bijstand. Adres Leldse Volkshuls. Apothekersdyk 33 Ope ningstijden dinsd woensd. dond 10—1 uur, do. 79 urn nam Dienstencen trum Hogendorpstraat 36 vrij 79 uur nam Morekwartier clubhuls Mie. rennest. Morsweg 59. tel. 80775. do. 7—9 uur nam Dienstencentrum Noordelnpleln 2b tel. 40483. algeme ne Informatie, dag. van 9—10 uur Architecten 7.30—9.30 uur op het adres Mid delweg 4 (by Hooglandse kerk.) LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR I .KI DEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscb Dagblad B.V Witte Singel 1 Leiden Postbus 54 Giro 57065 Maandabonnement 10.77 Kwartaalabonnement f 81.80 Per Post f34 20 Jaarabonnement r 116-20 Losse nummers f 0.4f AoouueiiieuuigeideD ny vooruit betaling te voldoen Bit automa nis-n^ iverschryving geen ad ministro tie- em incassokosten NaDezorging vsd iö.oo20.00 u Zaterdag van 1000—18.00 a Telefoon 01710-80500.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2