ZATERDAG 20 JULI 1974 PAGINA 17 Foto links: Arusha, een half jaar oud leeuwinnetje van de Rotter damse diergaarde "Blij-dorp", werd onlangs per KLM Doug las DC-8 van Schiphol naar Nairobi gevlogen. Daar zal de kleine Arusha een rol gaan spelen in een nieuwe Colum bia film. Vandaar dat Arusha bij haar vertrek als een echte film-diva een persconferentie gaf in het perscentrum van de luchthaven. Nadat de filmopnamen in Kenya zijn gemaakt, zal Arusha, onder wetenschappelijke begelei ding van de wereldberoemde dierenkenner George Adam- son terug in de natuur wor den gebracht. Foto rechts: Dit hondje en aapje waren onafscheidelijke vriendjes. Vandaar dat bij de verhui zing van Suriname naar Ne- derland van het gezin waar toe zij behoorden, de beide diertjes de trans-atlantische oversteek samen in één ken nel maakten. Een dolfijn is geen vis maar een zoogdier. Hij wordt door de KLM tijdens het transport door de lucht dan ook als zodanig behandeld. Hij wordt in een hangmat vervoerd, maar wel voortdurend besprenkeld met water om uitdroging van de huid te voorkomen. 0 Bij het opstijgen en het landen worden koeien onrustig. Zij verbruiken dan meer zuurstof. Maar hoeveel? Passagiers nemen een snoepje om de druk op de oren weg te nemen. En paarden dan? 0 Hoe reageren dieren op een lange afstandsvlucht en hoeveel vee mag er dan in één box? Dertig ton tropische aquariumvis wordlt nu elke week vervoerd uit het Verre Oosten, Zuid-Amerika en Afri ka. Voorwaarde hiervoor is echter da't één hoeveelheid water staat tegenover drie hoeveelheden medicinale zuurstof en dat er niet te veel visjes in een doos gaan. Dit zijn maar een paar facetten van het dierenvervoer door de lucht. Dieren worden om ver schillende redenen vervoerd. Het vervoer van vee naar een ontwikkelingsland kan opbouw of verversing van de veestapel betekenen. Pluimvee en met name eendagskuikens kunnen behalve bestemd zijn voor consumptie, in ontwikkelingslanden juist weer de opbouw van de pluimveestapel gaan vormen. Wat de reden van het transport ook moge zijn, een feit is, dat dieren aan boord van een vliegtuig anders reageren dan b.v. op de boerderij. Zij zijn dan in een geheel vreemde om geving. Ze zien andere mensen, ho ren andere stemmen en geluiden. Hierdoor ontstaat spanning en dat f betekent meer inspanning en dus I meer zuurstofverbruik. Daarvoor die- I nen dan de Juiste maatregelen te I worden getroffen. Bij het vervoer I van dieren is het beheersen van het klimaat derhalve een belangrijk as pect. Een aangename temperatuur, 'n goede luchtcirculatie en een Juiste vochtigheidsgraad zijn van de aller grootste betekenis. Vijftig Jaar geleden, om precies te zijn op 9 Juli 1924, vervoerde de KLM zijn eerste fokstier van Rotter dam naar Parijs. Toen kon men in boeken alles lezen over dieren, maar niets over hoe dieren reageren op vervoer door de lucht. Trouwens, de KLM bestond toen zelf nog geen vijf Jaar. Fokstier De KLM heeft zich echter in de vijftig jaar die er liggen tussen het vervoer van die fokstier Nico V en het vervoer van 37 paarden van de Royal Canadian Mounted Police in mei jJ., ontwikkeld tot's werelds be langrijkste dierentransporteur. Een astronomisch getal aan dieren van uiteenlopende soorten en afmetingen werden in deze periode door de lucht vervoerd. Vooral in de laatste vijfen twintig jaar kwam deze ontwikkeling eerst goed op gang. Direct na de oorlog waren er veel transporten van wilde fauna om dierentuinen weer te voorzien van o.a. luipaarden, slangen, olifanten en vo gels. In juni 1953 reisde de uit Po len afkomstige Elisabeth Litzan per KLM van New York naar We nen. Zij werd op deze reis verge zeld door haar vijf Nubische geit jes. Deze huisdieren beschouwde Elisabeth Litzan behorend tot haar gezin. Vandaar dat zij tij dens een nachtelijke transit-stop op Schiphol niet naar een hotel ging, maar zich samen met haar "gezinsleden" in het KLM Dieren hotel ter ruste begaf. Van particuliere zijde v^as er toen veel vraag naar tropische vogels en apen. door de lucht naar hun nieuwe eige naren. Verder werden er wat paar den en koeien vervoerd. Aanvanke lijk dacht men de grote veestapel in het buitenland te kunnen verbeteren, door het sturen van sperma van stamboekstieren. Dat bleek echter niet de oplossing te zijn. Voor de daadwerkelijke verbetering v. d. vee stapel bleken ook nog andere facto ren een rol te spelen. Daarbij was b.v. het welden van de koeien. Het was niet alleen het gras eten, maar er moesten ook veekoeken aan te pas komen als aanvulling op dat gras eten. Verder bleek dat in som mige landen het vee overdag beter in de schaduw kon staan en 's nachts geweld kon worden. Vanaf dat mo ment kreeg het begeleiden van de boer en het vee een wetenschappelijk aspect voor de KLM. W etenschappelijk De KLM zocht contact met de Ve terinaire Faculteit van de Rijksuni versiteit van Utrecht en ook met an dere Instituten en Universiteiten in Europa. Het vervoer van dieren door de lucht diende zo perfect mogelijk te geschieden. De hierop gevolgde ja renlange samenwerking met de leden van de wetenschappelijke staf, lever de een schat aan waardevolle gege vens op. Zowel klinisch als physiolo- gisch. De stafleden uit Utrecht maakten op geregelde tijden zelf die rentransporten mee. De KLM kreeg hierdoor ook gegevens over water damp-ontwikkeling tijdens het trans port van dieren door de lucht. Ook over de invloed van klimaat en om geving op de stofwisseling. Dit ver garen van wetenschappelijke ge gevens over gedrag en behandeling onderweg en het waar mogelijk toepassen in de praktijk is niet alleen in het belang van de KLM, maar ook van de dieren zelf. van de schappij ter wereld, speciaal opge verladers en van de ontvangers. leide dierenstewards in dienst heeft. De opleiding geschiedt eveneens in samenwerking met de Rijksuniversi- Dierenstewards teit van Utrecht. Deze stewards zijn vertrouwd met het vervoer van die- Eén en ander leidde er ook toe, dat ren door de lucht. Zij kennen de de KLM als enige luchtvaartmaat- juiste voeding, weten hoe de dieren gedrenkt moeten worden en hoe een kooi gereinigd moet worden. Zij ge ven paarden een haverkoekje of een andere lekkernij om de druk op de oren weg te nemen. Ook zijn zij ge traind in de psychologische oenade- ring van de dieren en weten zij hoe te handelen wanneer het dier on rustig wordt. Hierdoor en mede door het feit dat de KLM speciale paar- deboxen in eigen beheer had ont worpen, werd aan de KLM het trans port toevertrouwd van springpaar den naar verscheidene concours hip- piques. De ruiterequipes van talloze landen werden ter gelegenheid van de Olympische Spelen naar Rome, Tokio, Mexico en Munchen ver voerd. De beroemde Lippizaners van de Spaanse rijschool in Wenen gin gen per KLM, evenals vele bekende en niet minder kostbare dravers, waaronder Hairos Deux. In de laatste twee decennia is er heel wat veranderd op het gebied van de belading. Eendagskuikens werden in het begin vervoerd in do zen, waarvan er vier op elkaar ge stapeld konden worden. Nu zijn dat er tien en dat kan omdat de war me lucht, die de kuikens afscheiden, wordt afgevoerd en er verse wordt aangevoerd. Dit gebeurt door het plaatsen van hiervoor speciaal ont worpen zgn. "Chickspacers". Dat zijn houten schotten, die de rijen dozen met kuikens op een bepaalde afstand van elkaar houden. In 1955 was een zending van 60.000 eendagskuikens, toen nog met een DC-4, een novum. Nu gaan er op vijf pallets zo'n vier tot vijf ton mee. Dat zijn er 16.000 per pallet. Op die manier vervoert de KLM per jaar ve le miljoenen eendagskuikens. Hondenkennel De KLM was één van de eerste luchtvaartmaatschappijen die een hondekennel introduceerde. Er zijn vier verschillende types, want de grootte van honden kan aanmerke lijk verschillen. waarin beschreven staat hoe het niet-sprekende lid van de familie toch op een reis kan worden voor bereid. Een echte dierenliefhebber laat z'n huisdier nl. enkele dagen van te voren kennis maken met de ken nel. Hij laat hem er een nachtje in slapen en legt er z'n lievelings speel goed in. Tijdens de vliegreis is het dier dan in vertrouwde omgeving. Per Jaar vervoert de KLM zo'n 3000 honden en katten, meestal op inter continentale trajecten. De technische vooruitgang heeft op haar beurt weer meer mogelijkhe den geopend. Jarenlang werd er een maximum gewicht van 500 kilo aangehouden voor het vervoer van een stier. Het vervoer van een stier van twaalf of dertienhonderd Kilo is geen probleem meer. Nu kan de KLM 425 nuchtere kalveren cd3i wil zeggen 15 dagen oud) op één vlucht Vorig Jaar reisden er in totaal 6000 van deze kalveren met de KLM. Maar ook 8000 vaarzen, 900 biggen, 750 pinken. 320 varkens en 100 zevra's, 120 Miljoen glasaaltjes gingen van Nantes naar Tokio. De hobby-markt levert ook al in teressante cijfers op. In 1973 werden ruim 37 miljoen tropische vissen vervoerd en 6% miljoen kanaries, gingen o.a. naar Noord-Amerika en het Verre Oosten. Het vervoer van levende have vraagt een nauwgezette aandacht, voor de tijdsfactor. Met andere woor den, hoe lang duurt die reis en is dat verantwoord ten opzichte van het dier. Tijdens de reis is dan de con trole op de temperatuur en op de vochtigheidsgraad weer van belang. De zorg om het welzijn van het dier, in aantal vele malen groter dan het passagiersvervoer, is in die vijftig Jaar niet minder geweest dan die, waarmee de passagiers wordt om ringd. Foto links: 9 juli 1924: start van het transport van grote dieren door de lucht. Nico V, een reeds vele malen bekroonde prijsstier, vertrok op die dag per Fokker F-III vanaf een zonnig vliegveld Waalhaven bij Rotterdam naar Parijs om deel te nemen aan een ten toonstelling. Foto rechts: Vele dolfijnen hebben, com fortabel liggend in hangmat en liefderijk verzorgd door de ten liefderijk verzorgd door de bekwame handen van een dierensteioard reizen van dui zenden kilometers per "Vlie gende Hollander" gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17