VIJF JAAR GELEDEN EERSTE VOETSTAP IN HET MAANSTOF I vis T sport Waarom u zo weinig grote brasems vangt Meer Vissport Via space-shuttle lonken naar Mars VELTMAN Vissen op zee niet helemaal ongevaarlijk ZATERDAG 20 JULI 1974 PAGINA 15 Om 3.56 uur en 20 sec. Nederlandfee tijd op 21 juli 1969 zeit Neil Armstrong als eerste mens een voetstap op de maan met de historisch geworden woorden „Dit is een klei ne stap voor een mens maar een enorme sprong voor de mensheid". Het is nu vijf jaar geleden, deze wezenlijk meest historische voetstapde eerste voetstap op een ander hemellichaam dan de aarde ,de wieg van de mensheid en haar woning gedurende de een of twee miljoen jaren van zijn ontwikkeling tot de homo-technicus van thans. Over de datum van deze gebeur tenis bestaat wel eens verschil van opvatting, maar dat is het gevolg van de tijds- en ook 'datumverschil- len in de verschillende streken van de aarde. In Amerika, de startplaats van de historische reis, was het nog 20 juli, vandaar dat deze datum dikwijls wordt genoemd. Misschien zou voor de historieschrijver de da tum 21 Juli 1969 om 02.56 uur 20 seconden nog het meest aanvaard baar zijn als Greenwich-tijd, gere kend naar de tijdschaal van de eeu wen oude sterrenwacht ten zuidoos ten van Londen, die zo lang „stan daard-tijd" is geweest. Honderden miljoenen mensen zijn Indertijd direct getuige geweest van de maanwandeling van Armstrong en Aldrin door middel van diezelf de ruimtetechniek die de mensen op de maan bracht, namelijk via communicatie-satellieten, die de in Amerika opgevangen directe beelden over de gehele wereld uitstrooiden. Minder dan drieëneenhalf jaaf* later was die belangstelling gedecimeerd toen de maanwandelaars nummer elf en twaalf Cernan en Schmitt, over de maan rondtoerden in een Jeep en tenslotte ter afsluiting van het Apollo-maanprogramma op 19 december 197? «tille Oceaan neerploften. teriaal (ongeveer 435 kg), de hon derdduizenden foto's die tijdens zes maanvluchten en de maan wande lingen- en ritten zijn gemaakt, de kilometers filmmateriaal en de meet resultaten van de instrumenten die op de maan werden gebracht en daar nog lange tijd dn eenzaamheid hebben gewerkt. Deze studies zijn nog lang niet af gerond en wat zij tot dusver ople verden is wetenschappelijk wel ui termate belangrijk, maar zegt de leek betrekkelijk weinig of niets. Niettemin zullen die resultaten in wetenschappelijk opzicht zeer groot blijken te zijn, terwijl voorts de er varing, die met vele ruimtetechnie ken is opgedaan, de basis heeft ge legd voor verdere ontwikkeliiigen en ook praktische toepassingen op aarde, waarvan de leek alweer wei nig kennis heeft, al heeft hij er da gelijks mee te maken. De technische ..fall out" van ook het Apollo pro ject is groot geweest. Jaren werk Zo snel leven we tegenwoordig, dat in slechts drie en een half Jaar een gigantisch (door geldgebrek gekort wiekt) programma werd uitgevoerd, en dat bij het eerste lustrum de eerste voetstap al weer verre historie schijnt te zijn geworden. Dat de pu blieke belangstelling (met een her leving ten tijde van de schipbreuk in de ruimte van de Apollo-13) zo snel ia gedaald ligt ook wel aan de aard van de resultaten van de maan vluchten. De geleerden van allerlei disciplines zullen nog Jaren stude ren op het meegebrachte maanma- In kort bestek Nog even een korte terugblik op de zes maanlandingen, die thans vijf Jaar geleden een aanvang na men. De landers vertoefden teza men 298 uur en 32 minuten op de maan. De lopende en gemotoriseer de excursies duurden tezamen 100 uur en 8 minuten, waarbij 96,25 km over de maan werd afgelegd. Aan maanmateriaal werd 435,4 kg naar de aarde gebracht. De maanwande laars waren in volgorde van hun eerste stappen op de maan Arm strong, Aldrin, Conrad, Bean, She- pard, Mitchell, Scott, Irwin, Young, Duke, Cernan en Schmitt. De Apol- lo-commandnanten die inmiddels om de maan bleven draaien waren resp. Collins, Gordon. Roosa, Worden, Mat- tingly en Evans. Hoewel de Russen niet erg scheutig zijn met verhalen over hun toekomstplannen in de ruimte zijn er aanwijzingen, dat zij geen aanstalten maken om in navolging van de Amerikanen maanlandingen te gaan ondernemen door kosmonauten. De Amerikanen hebebn voorlopig ook geen ambities meer in die richting. Vermoedelijk zal de maan. na de drieëneenhalf Jaar menselijk bezoek in het kader van het Apollo-programma, deze eeuw dan ook geen bezoek van mensen meer krijgen. De vesti ging van langdurig bemande Amerikaanse wetenschappelijke bases op de maan zall pas geruime tijd na het Jaar 2000 plaats vimdien, dit in afwijking van de plannen uit de Jaren vijftig. Al lange tijd gelleden namen Amerikaanse deskundigen aan, dat de Russen in de bemande ruimtevaart de maan links zouden laten liggen en zouden streven naar het oogsten van een pri meur op Mars. Of dat inderdaad het geval zal zijn is een kwestie van speculatie. Zij hebben wel experimenten onder nomen met langdurige afzondering van kleine groepjes weten schapsmensen in betrekkelijk kleine, zichzelf bedruipende ruim ten. Dergelijke proeven zijn noodzakelijk wanneer men de veel meer dan een Jaar durende reis naar Mars en terug degelijk wil voorbereiden. Amerika heeft ook ambities in de richting van Mars. Het on bemande Marsonder zoek wordt in 1976 voortgezet met een im- sbrumentlandiing, maar in het achterhoofd van de experts be ginnen plannen vaste vorm te krijgen voor een landing van astronauten op onze buurplaneet. Een goed functionerende space-shuttle, de volgende generatie van ruimtevoertuigen die omstreeks 1980 operationeel zal zijn, maakt het mogelijk in een baan om de aarde de ruimtevoer tuigen te construeren die voor een Marsreis nodig zijn. Men weet al. wanneer op z'n vroegst de onderlinge stand van de pla neten gunstig zou zijn voor de start: 5 april 1985. De missie zou langs Venus voeren, waardoor de snelheid aanzienlijk kan wor den vergroot en Mars bereiken op 10 april 1986. De astronauten zouden veertig dagen op Mars kunnen verblijven alvorens zij de terugreis zouden aanvaarden om op 15 november 1986 weer „thuis" te zijn in een baan om de aarde vanwaar zij door een spaoe-shuttle naar de aarde zelf zouden worden t.eruggebracht, 590 dagen na hun vertrek. Het is overigens onwaarschijnlijk dat men op dat moment deze enorme trip al kan maken. Waarschijnlijk zal men naar een volgende gunstige stand van de planeten moeten uitzien. Maar dat het er na de succesvolle maanvluchten, die vijf Jaar geleden begonnen, naar toe gaat staat als een paal boven water. Afgezien van de vage televisiebeelden die de aarde rechtstreeks bereikten is dit de eerste werkelijke foto van een mens op de maan. Dit is Aldrin, gefotografeerd door Armstrong kort na de aanvang van het eerste maanwandeling et je. In het vizier van de helm weerspiegelt zich de gestalte van Armstrong. middels het astronauten-team ver- tlaten, sommigen om elders in de NASA of de ruimtevaartindustrie werk te vinden, anderen om in de politiek, de wetenschap of het an dere bedrijfsleven te duiken. Vervolg Na het maanprogramma is het Amerikaanse bemande ruimtevaart programma wat minder spectaculair geweest, al werd nadien ook het ui termate belangrijke Skylab-experi- ment uitgevoerd, waarbij in de der de vlucht de driekoppige bemanning tot 83 dagen in de ruimte bleef. De de vlucht de driekoppige bemanning tot 83 dagen in de ruimte bleef. De wetenschappelijke resultaten van dit experiment zijn waarschijnlijk nog groter geweest dan die van de maan-excursies. Bovendien is de kennis van de aarde en haar atmos feer er aanzienlijk door vergroot ter wijl tevens de milieuzorg over de ge hele aarde er door kan worden ge diend. Dubbelvlucht Overigens staat er nog maar één bemande Amerikaanse vlucht op het programma, alvorens in omstreeks 1980 een geheel nieuwe generatie ruimteschepen operationaal zal zijn, de space-shuttle, waarover straks In Amerika en Rusland werkt men intensief aan de voorbereiding van een gezamenlijke Amerikaans-Rus sische Apollo-SoJoez-vlucht in de zomer van het komende Jaar. De voorbereidingen kosten veel tijd. Er moeten twee verschillende syste men voor worden aangepast, onder meer door een koppelings-sluis, aan de ene kant geschikt voor de Apollo, en de andere zijde aangepast aan de Sojoez. In de ruimte zullen de capsules (met drie Amerikanen en twee Russen) gekoppeld worden. De bemanningen zullen eikaars capsules en instrumenten door en door moe ten kennen, zij leren eikaars taal en zij moeten gezamenlijk experimen ten voorbereiden. Na de tegenslagen die de Russen de laatste drie Jaar hebben ondervon den met hun Sojoez en het ruimte station Saljoet hebben de Amerika nen als voorwaarde voor het door gaan van de gezamenlijke vlucht ge steld, dat de Sojoez betrouwbaarder moest worden. Daartoe werd dit ruimteschip geheel op de helling genomen. Er werden grote verande ringen in aangebracht waardoor het o.m. niet meer geschikt is voor drie bemanningsleden maar slechts plaats biedt aan twee kosmonauten. De huidige Sojoez-Saljoetvlucht van de Russen moet het bewijs leveren, dat de Sojoez nu inderdaad beter func tioneert. Vermoedelijk zullen de Rus sen vóór de gezamenlijke vlucht nog een of twee aparte Sojoez-tochten maken voor verdere beproeving van de nieuwe systemen. Space-shuttle Voor de Amerikanen is deze ko mende vlucht politiek weliswaar zeer belangrijk, maar overigens is het meer een „tussendoortje" ln afwach ting van de periode van de space-* Shuttle. Deze space-shuttle is een op een vliegtuig lijkend ruimtevaartuig dat vertikaal als een raket met behulp van boosters en een enorme brand stoftank wordt gelanceerd, in de ruimte vrij kan manoeuvreren en op aarde landen als een vliegtuig, des gewenst op elk groot vliegveld met een landingsbaan van voldoende lengte. Het ruimteschip Is tientallen malen bruikbaar evenals de al ge noemde brandstoftank die aan een parachute in de oceaan terugvalt en geborgen kan worden. Slechts de twee boosters, ter weerszijden van de brandstoftank aangebrachte steunraketten, gaan verloren bij ie dere lancering. De space-shuttle wordt 37,5 meter lang, ongeveer de lengte van een te genwoordig straalverkeersvliegtuig. Net als bij een vliegtuig bevindt zich voorin een cockpit voor de uit drie koppen bestaande bemanning. Daarachter bevindt zich, ook weer als bij een conventioneel vliegtuig, een ruimte voor nuttige lading dwz passagiers die niet tot astronau ten zijn opgeleid (maximaal zes) en een instrumentenlading, b.v. een kunstmaan of een tijdelijk om de aarde cirkelend bemand ruimtelabo ratorium. Dit ruimtelaboratorium wordt ontwikkeld en gebouwd in Eu ropa, o.m. met medewerking van Ne derland. Zo'n kunstmaan of laboratorium kan de shuttle verlaten om in een aparte baan om de aarde te komen via enorme luiken in het dak de shuttle, en kan vla diezelfde weg weer in de shuttle worden terugge bracht. De voordelen van de shutte zy'n vele. Beschadiging van kunstmanen bij de lancering zal vermoedelijk minder voorkomen. Nadat de shuttle in een baan om de aarde ds geko men, kan de kunstmaan nog eens getest worden op de belangrijke on derdelen, alvorens haar heel voor zichtig naar buiten te sturen in de beoogde baan. Bij optredende manke menten in zeer dure kunstmanen kan men er een shuttle heen stu ren om de zaak te repareren. Een ruimtelaboratorium zoals door Eu ropa wordt gebouwd kan men na het werk aan boord weer door een shuttle naar de aarde terugbren gen voor een volgende missie, waar bij alleen het wetenschappelijk in strumentarium behoeft te worden vervangen. Zo zijn er nog meer voordelen, die het shuttle-program ma, hoewel in opzet veel duurder het Apollo-programma, per missie toch heel veel goedkoper maakt. De kosten van één ruimte onderzoek wordt er gemiddeld tot een vijftig ste mee teruggebracht. Dit program ma is een direct vervolg op de er varingen met Apollo, de maanlandin gen incluis. Het is eigenlijk verbluffend, dat de mens de maanlanding van vijf Jaar geleden al bijna is vergeten, maar dat niettemin binnen diezelfde vijf Jaar van nu bemande ruimtevluch- ten een normale zaak worden, met eigenlijk normale vliegtuigen, waar in niet alleen zwaar opgeleide astro nauten dienst doen, maar gewone wetenschapsmensen en gewone la boratorium-instrumenten. Brasem is vrijwel overal te vangen, dus waarom geen fraai plekje langs het water uitgezocht De brasem wordt door het Ne derlandse hengelaarslegioen nog altijd beschouwd als de "nationa le vis". De reden daarvoor is dui delijk: de vissoort komt vrijwel in elk water in grote aantallen voor en wordt geregeld gevangen. Zo vaak soms in bepaald water, dat er al gauw wordt gesproken van "verbraseming" van het viswater. Ook het aantal hengelaars dat het op de brasem gemunt heeft is erg groot. Dat is weer toe te schrijven aan het feit, dat brasem algemeen ge zien wordt als een gemakkelijk te vangen vis. Bovendien een vis die elke gram toont. Ondanks die gro te aantallen, die rondzwemmen en ondanks het grote aantal henge laars, dat jacht maakt op de bra sem, is het aantal werkelijk grote brasems dat gevangen wordt aan de bescheiden kant. De meeste exemplaren, die in 't schepnet belanden zijn tussen de 25 en 45 centimeter lang. In de klasse tot de 60 centimeter zijn de vangsten al veel spaarzamer en de brasems boven die maat zijn geen alledaagse vangsten. Dat ze zo weinig gevangen worden heeft dacht ik twee oorzaken. De een ligt bij de hengelaar, de an der bij de vis. HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76 - Leiden Telefoon 34867 De gemiddelde brasemvisser wordt gekenmerkt door een ge ring mobiliteit. Als hij op een be paalde plaats wat kleine brasemp jes vangt is de prikkel om te gaan verkassen en het elders te probe ren niet bijster groot. Daarnaast wordt de brasem door de gemid delde hengelaar onderschat. Juist door die grote aantallen heeft de mening postgevat, dat brasem 'n weinig schuwe vis is. De kwalificatie is misschien Juist voor de kleine brasem, maar gaat zeker niet op voor de exem plaren, die de halve meter zijn ge passeerd. Immers zij hebben die lengte weten te bereiken door ELAN echte visboten. YAMAHA- OUTBOARDS. 2 tot 55 pk. 2 Jaar garantie. Echte service door fabrieks- monteur. Boot-Centrum b.v. steeds uit de buurt van vishaak jes te blijven en dat vereist na tuurlijk wel enige voorzichtigheid. Vaak wordt het de grote brasem erg gemakkelijk gemaakt, want 't materiaal, waarmee op de brasem wordt gevist, is veel te zwaar. Er worden soms lijnen gebruikt van 22 tot 25 honderdste en dat is voor de brasem in ons land wel wat te veel van het goede. Iets anders ligt dat in Ierland waar ook de kleine brasem er flink wat calo- rietjes tegenaan gooit om buiten bereik van de hengelaar te blij- Hoe kunnen we nu die hele gro te exemplaren aan de schubben komen? Ik dacht, dat een heel be langrijke voorwaarde was, dat we beschikken over een goede voer- plek. Als het maar even mogelijk is zou u de avond, die voorafgaat aan uw visdag een voerplek moe ten maken. En niet zo'n kleintje. Want de brasem is een veelvraat. En omdat ze vaak in scholen van honderden exemplaren rond zwemmen kunt u zich voorstellen, dat een paar sneetjes brood niet in staat is om een school bra sems op een bepaald plekje vast te houden. Er zijn brasemvissers die wel De enige speciaalzaak voor a HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11, teL 24020 vangst. Natuurlijk moeten we dan wel rekening houden met het wa ter waar we vissen. Gaan we vissen in een polder sloot van drie, vier meter breed dan zal de voerplek van veel ge ringere omvang behoeven te zijn dan wanneer u ergens op de Kaag of op de Westeinder uw geluk gaat proberen. Het voer hoeft beslist niet alleen uit voor de vis eetbare delen te bestaan. Meng er gerust wat scherp zand doorheen, dat kan geen kwaad. Verder zou ik u willen aanbevelen om enkele broodjes "halfom" te maken. Zo'n voertje maken we als volgt: we vervaardigen van geweekt brood, zand, speciaal lokvoer en water een flinke bal waarin we met twee vingers een holte maken. Daarin stoppen we een handje maden en sluiten het gat vervol gens weer. Als dit broodje op de bodem van het viswater ligt be ginnen de maden zich door het voer te wurmen en komen naar verloop van tijd naar buiten. Zorg er ook voor, dat u de vol gende dag precies de plek weet waar u het voer heeft neergegooid anders loopt u de kans Juist de vis te hébben weggelokt, van de plaats waar u zit. Vist u langs de kant neem dan een duidelijk herken ningsteken en gooit u de hengel utt op een plas of een meer, maak dan een schetsje met twee of drie vaste punten. Is er vrijwel geen scheepvaart dan kunt u ook al vast de steekstokken neerzetten. Dan hoeft u de volgende dag nog minder lawaai te maken. Omdat het voer op de grond is beland is het duidelijk dat we ook over de grond vissen. Zinkend vis sen heeft over het algemeen de voorkeur. Maar met mate. Zorg vuldig uitloden is ook voor het brasem vissen noodzakelijk. Een uitzondering zou Sk willen maken voor erg ruw weer. Dan kunnen 'n of een paar loodjes meer op de lijn er voor zorgen dat het aas wat rustiger op de bodem ligt en ge makkelijker door de vis kan wor den opgepakt. Opgepakt is het juiste woord, want de brasem met zijn naar be neden gerichte en inschuifbare bek aast met het lichaam schuin omlaag en soms zelf volledig ver ticaal. Dat is ook de reden waar om u bdj het brasemvlssen nogal eens een "opsteker" krijgt. Tenslotte nog een paar tips: vis niet zwaarder dan met nylon met een dikte van 16 honderdste, stop ze niet in een leefnet want ze be schadigen erg snel, voer tijdens 't vissen kleine stukjes brood bij, til nooit brasem aan de lijn uit het water want u verspeelt onherroe pelijk haken. Petri hefil. Boelee's hengelsportartikelen Dat sportvissen op de Noordzee een niet helemaal ongevaarlijke bezigheid is heeft vorige week een Eindhovense hengelaar on dervonden. Een van zijn familiele den haalde tijdens een vlstocht op zee met het sportvissersvaartuig "Aegir" uit Kolijnsplaat eein pijl staartrog op. De schipper schreeuwde nog waarschuwend: "afblijven", maar de sportvisser kon zijn ongeduld de vis van de haak te halen niet bedwingen. Prompt ging de pijlstaartrog in de aanval en sloeg zijn giftige staart in de hand van de Eindho- venaar. Direct werd via Scheve- ningen Radio de dokter en de am bulance gewaarschuwd. Het schip stoomde zo snel het kon naar de thuishaven in Kolijnsplaat. De onfortuinlijke sportvisser werd opgenomen in het ziekenhuis in Goes, maar na een tegengif-be handeling mocht hij het zieken huis weer verlaten. De schipper van de "Aegir" de heer Hens en, vertelde, dat de sportvissers wel vaker een rog vangen. "Maar meestal roepen ze mij er eerst bij en dan hak ik met een bijl de giftige staart af", vertelde hij. De pijlstaartrog, een kleintje in zijn soort van zo'n 50 centimeter, heeft achteraf toch zijn staartje moeten prijsgeven. De Belgen vechten namelijk om een pijlstaartrog, die ze een lek kernij vinden. De Nederlandse sportvisser lust ze niet en geeft een dergelijke vangst dan ook graag af aan zijn Belgische colle- Karper van ruim 17 pond De Leidse sportvisser Hans Ro man uit de Meloenstraat boekte vorige week een prachtige vangst. In de ochtenduren ving hij op de Wijde Aa een karper van ruim zeventien pond. Het duurde gerui me tijd alvorens de vis capitu leerde. Na te zijn gefotografeerd werd de vis weer teruggezet. Ook vanuit de Ringvaart werden afge lopen week enkele goede karper- vangsten gemeld. voor minder geld sortering kwaliteit verlaagde prijzen DEN HOLDER HENGELSPORT Janvossensteeg 75/77 Leiden

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15