Bomexplosie T o wer een dode, gewond Turkije in voordeel BELGISCHE BOEREN BLOKKEREN WEGEN 'Geheime politie was misdadig' Een boekje open over Amerikaanse spionage Veel militairen in nieuw kabinet van Portugal Veel kinderen onder slachtoffers bij oorlog om Cyprus WEER FRANSE KERNPROEF? Veel doden bij rellen in Angola Democraten in Mozambique willen proces John Lennon moet VS uit DONDERDAG 18 JULI 1974 PAGINA 9 WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse Centrale Inlichtin gendienst en politici in Latijns- Amerika zien naar men zegt met spanning uit naar de komende publikatie in Londen van een boek dat de sluier zou oplichten van het Amerikaanse spionage werk in Latijns-Amerika. Het boek is geschreven door 'n ex-beamte van de CJ.A., Philip B. F. Agee. Agee woonde eerst in Frankrijk en daarna in Engeland nadat hij in 1969 met de inlich tingendienst gebroken had. Hij had er acht Jaar voor gewerkt in Lait.y ns-Amerika. Laurence Stern, verslagge ver van de Washington Post, is Agee onlangs gaan interviewen in zijn huis op de Engelse kust. Hij kreeg enkele voorbeelden van de onthullingen die Agee in zijn boek zou doen. Mexico: Agee werkte in 1966 mee aan de oprichting van een kantoor van de CIA in Mexico. Blijkens het bordje op de deur had zich een kantoor ge vestigd van Public-Relationsfirma Robert Mullen en Co. In 1967 ves tigde Agee zich zelf in Meixco, waar hij twee jaar verbonden was aan de Amerikamse ambassade als „speciaal medewerker voor de voorbereiding van de Olympische Spelen", die in 1968 in Mexico plaatshadden. Brazilië: De C.I.A. besteedde in 1962 ongeveer twintig miljoen dollar aan steun voor pro-Ameri kaanse kandidaten in de parle- ments- en gemeenteraadsverkie zingen. Chili: Terwijl Agee in 1964 gestationeerd was in Uruguay, zou hij persoonlijk hebben zorg gedragen voor de overmaking van 200.000 d:oflIar in Chdleens gelid u£t uit New York, voor de verkiezings cafnpagne van de christendemo cratische presidèntskandidaat Eduardo Frey Montalvo, die ook gekozen werd. Agee zou in zijn boek veel bij zonderheden geven over de hech te banden tussen de C.I.A. en een aantal Latijnsamerikaanse vakbondsorganlsait&es die geldeend zy-n meit de Amerikaanse vak bondsfederatie AFLCIO, achter wier naaan de inlichtingeniiiienst zich zou verschuilen. De ex-agent verklaarde tegen over Stern dat zijn werk en dat van zyn collega's neerkwam op een net van manipulaties van agenten, ambtenaren, persorga nen en militairen door middel van de klassieke spionagemetho- den als corruptie, omkoperij. chantage en overstelpende pro- Wel zal Agee in zijn boek te genspreken dat de CJ.A. in La tijns-Amerika zover is gegaan agenten die overbodig waren ge worden fysiek te likwideren. Agee erkent dat hij na zijn ho ger onderwijs met enthousiasme voor de C.IA. ging werken, in de overtuiging dat hij zijn land diende. Maar al gauw, zo zei hij tegen Stern, kwam hij erachter dat de Amerikaanse geheime dienst „de sterke arm van de po litie van het kapitalisme", en een „instrument van politieke onder drukking in het buitenland" is. LISSABON (UPI) Het Portugese staatshoofd generaal An tonio De Spinola heeft de samenstelling van een nieuwe rege- rimg bekendgemaakt. Het door kolonel Vasco Goncalves geleide kabinet is een coalitie van vertegenwoordigers van de linkse en links van het centrum bestaande partijen. Politie-auto's en ambulances voor de Tower in Londen, waar gistermiddag een bom ontplof te in de wapenzaal die op dat moment vol stond met toeris ten. Ooggetuigen noemden het een slachting. Op de achter grond de Tower-brug. De socialistische leider Mario Soa- res is teruggekeerd als minister van Buitenlandse Zaken. De leider van de Communistische Party, Alvaro Cunhal, heeft zyn functie van mi nister Zonder Portefeuille behouden. De uit zestien leden bestaande re gering telt behalve Gon?alves zeven militairen By de overige acht leden zyn naast Communisten, Socialisten en Democraten ook enige party loze politici. President De Spinola, die zyn aan kondiging deed voor de in een van de zalen in zyn paleis opgestelde televi- siecamara's, zei in een korte toe spraak dat het nieuwe kabinet er een zal zyn van „discipline". „De nieuwe regering, waarin de coalitie is gehandhaafd, zal het programma volgen van de beweging der stryd- krachten, waarvan premier Goncal ves een van de oprichters was", al dus de Spinola. „Op deze wyze, aldus de president, zal het politieke leven in ons land een ander gezicht krijgen met meer burgerlyke en sociale discipline ten einde vertrouwen in de toekomst te vestigen". Volgens waarnemers in Lissabon biykt uit de samenstelling van de regering niet welke politiek zy zal volgen. In het nieuwe kabinet hebben ver der onder meer nog zitting: luite nant-kolonel Mario Firmino Miguel (Defensie), Antonio de Almeida San tos (Overzeese Gebieden), Manuel de Costa Braz (Binnenlandse Zaken), Francisco Salgado Zenha (Justitie) en kapitein Jose Inagio Costa Mar tins (Arbeid). Naast Cunhal zyn tot minister zonder Portefeuille be noemd: Joaquim Magelhaes Mota, majoor Eduardo Melo Antunes en majoor Victor Alves. 1 Grieks leger veel kleiner Produktiekosten te hoog BRUSSEL (ANP) Belgische boeren zijn ontevreden over VM1 de ernst van de situatie in de het feit dat hun inkomsten als gevolg van gestegen produbtie- vteessektor. aldus levens, kosten afnemen, en zij hebben gisteren opnieuw verschillende wegen in het land afgegrendeld. Dat gebeurde onder meer op de weg Bergen-Charleroi en Bergen Beaumont, in de buurt van Luik en in de Ardennen. LONDEN In de roemruchte Tower of London, waar koning Hendrik VIII zijn vrouw Anne Boleyn liet onthoof den, is gistermiddag een bom ontploft. Volgens een opgave van Scotland Yard kwam een bezoeker om het leven, 33 bezoekers van deze toeristische trekpleis ter, onder wie veel kinderen, raakten gewond. De bom explodeerde in de Witte Toren, het hart van de vesting die 900 jaar geleden döor Willem de Veroveraar aan de oever van de Theems werd gebouwd. De gouveneur van de Tower ver telde dat de helse machine was ver borgen naast een antiek kanon in de ondergrondse wapenkamer waar historische stukken geischuit en wa pens worden tentoongesteld. Toen de bom ontplofte was de rufimte afgeladen met toeristen. Ten. minste 30 mensen werden tegen de grond geslingerd. Sommigen van hein liepen brandwonden op. Een tiental ziekenwagens bracht de gewonden in allerijl naar zie- kenfhudzen Sn de omgeving waar de behandelende artsen vertelden dat minstens tien slachtoffers, van wie vijf kinderen, mogelijk een of meer ledematen zullen moeten missen. Scotland Yard weigerde in, te gaan op de vraag wie er verantwoordelijk is voor de aanslag, de eerste die de Tower sinds 1881 heeft getroffen. Het heeft er echter alles van dat men te maken heeft met een nieu we terreurdaad van het Ierse Re publikeinse leger dat ijvert voor de hereniging van Ulster en de Ierse republiek. NamenLuikBastenaken mogeiyk te myden omdat verschei dene wegen daar door landbouwtrek kers waren geblokkeerd. Na de middag rukten twee colon- uit deze provincie stuurden de Belgi- Het was een slachting, vertelde een ooggetuige huilend. Beefeaters, de WELLINGTON (AP) De premier wachters van de toren in hun rood van Nieuw Zeeland. Norman Klrk met witte pofbroekén gooiden hun ceremoiëIe h«en -s zoveel keer zo goed mogelijk om te lelden. Boeren in Antwerpen hebben gis termiddag ook de autowegen by deze DEN HAAG Wanneer het door De Nationale Garde die de staats- de staatsgreep op Cyprus een gewa- greep pleegde wordt op 10.000 man pend treffen tussen Turkye en Grie- geschat, wat echter ln geval van kenland zou komen is Turkye verre- volledige mobilisatie op kan lopen weg in het voordeel, zowel ter land, tot 50.000 man. De politie telt 2000 ter zee als in de lucht. man. Bovendien Is er nog een Turks- De bewapening van de Turkse Cypriotische militie van 7000 man strydkrachten Is over het algemeen die door mobilisatie op 20.000 man nogal verouderd, maar daar staat kan worden gebracht, tegenover dat Turkye veel meer Griekenland en Turkye hebben, manschappen onder de wapenen overeenkomstig de akkoorden over de heeft in de drie krygsmachtonder- onafhankelykheld van Cyprus, elk dei™. een eigen garnizoen op het eiland. Bovendien moet worden aangeno- respectieveiyk 950 en 650 man sterk, men dat de Griekse strijdkrachten Engeland heeft twee grote bases op door de zuiveringen van de laatste het eiland (Akrotiri en Dhekella). Jaren sterk Is verzwakt, met name ln Binnen deze gebieden oefent Enge- de hogere regionen. land de volledige soevereiniteit uit. Hieronder een overzicht van de ge- De oppervlakte van het Britse terri- schatte sterkte van de mankrachten torium ls bepaald op 99 vlerkante van beide landen: „ïyl (260 vlerkante kilometer). Turkye Griekenland Tenslotte is er ook nog de vredes- 400.000 50.000 39.000 75.000 150.000 De militaire verhoudingen op Cy prus zelf zyn nogal gecompliceerd. Misdadiger doodt bejaard echtpaar li ft 000 macht van de Verenigde Naties op 23 000 het eUand- die bestaat uit 2973 mili- 18 000 Uiren en 171 politieagenten. 25.000 65.000 200.000 i landbouwtrekkers op in de rich- sche premier, Tindemans. i Luik. Ook daar liep het i heeft om aan te nemen dat Frankrijk wo°nsdag opnieuw een kernproef in ae atmosfeer heeft uit- 8 gevoerd bij het Moeroeroa atol in het ,LïidbOU"i,.I^ïe.nSJ zuidelijk deel van dc grote oceaan. Dit zou de vierde kernproef zijn ge weest in de huidige reeks nlsters Oleffe. een telegram waarin ze onder een tussentydse aanpassing van de Europese landbouw-produoentenpry- en eisen. Landbouwers in Bastogne ploegden woensdagmiddag, terwyi de rijks wacht een wakend oogje in het zeil dat toebehoort aan de Belgische minister voor de Midden stand, Olivier. De Belgische minister van Land- Zij brachten kermende ei bloed bespatte kinderen naai Een van de slachtoffertjes drie-Jarig meisje. met buiten, ras een JOHANNESBURG De al dagen lang durende bloedige rassenonlus ten in Loeanda, hoofdstad van An gola hebben alleen al dinsdag zeven tien mensenlevens geëist, zo berichtte MIAMI (AP) Een onbekend ge- gisteren het avondblad The Star in bleven en ontsnapte misdadiger heeft Johannesburg. Honderd mensen zijn gisteren in bossen ten zuidwesten bij schietpartijen gewond van Miami twee door hem ontvoerde Het aantal doden in Loeanda is mensen met machinegeweervuur ge- daarmee sinds bet weekeinde geste- dood. gen tot minstens 36. De meesten Hy had de industrieel Sydney Gans schijnen zwarten te zijn. Precieze en diens vrouw ontvoerd in de kost- statistieken zijn er echter niet. bare auto van buitenlandse makeiy De onlusten zijn uitgebroken door van Gans, maar toen hy bemerkte de wurgmoord op een blanke taxi dat hy vervolgd werd door de politie chauffeur in een wijk van zwarten, maakte hy het echtpaar af. Een blanke wraakoefening was er Er is een grootscheepse jacht naar het gevolg van en tien zwarten vie- hem ingezet. len hieraan ten offer. De schoonzoon van Gans, John Volgens The Star heerst in delen Een "Beefeater"een bewaker Shapiro, deelde de politie mee dat de van Loeanda ware terreur. Het leger van de Tower in zijn middeleeuw- misdadiger het echtpaar had ont- heeft achterbuurten waar zwarten voerd nadat dit, per auto, was aan- wonen, afgegrendeld. Blanken die in se uniform, helpt twee gewonde gekomen by het kantoor van de fir- deze "krottenwijken" woonden, zijn bezoekers na de aanslag. ma van zyn schoonvader te Miami, gevlucht. Behoud Dollard De Eu ropese Commissie, het „dagelijks be stuur" van de Europese Gemeen schappen, is blij met het besluit van de Nederlandse regering het hield, land natuurreservaat de Dollard te be houden. Dat heeft de oommissie gis teren in Brussel meegedeeld. In een verklaring zegt ze voldaan te zijn bouw, Albert Lavens, heeft gisteren Overgenomen Vierhonderd persconferentie in Brussel gezegd dat de in Europees verband genomen maatregelen in verband met de vleesoverschotten voldoende hebben gisteren het bedrijf overge- effect van deze maatregelen al bin- LOURENCO MARQUES „Een nieuw „Neurenberg proces" staatsgreep van de 25ste april 500 ge nomen. De ondernemingsraad be_ nen enkele weken voelbaar zou zyn. Arx arresteerd. Mair de laatste weken sloot daartoe nadat de directie van De Belgische minister noemde de voor de berechting van de misdaden die zijn bedreven door de ziJn 2QQ van hen al weer vrijgelaten. Sonarep in Lissabon had geweigerd Gemeenschappelyke Markt een „log- agenten van de voormalige Plde-DGS (de ontbonden Portugese En wat er van de 500 overigen is ge- de directeur-generaal te ontslaan. ge machine". Dat is er oorzaak van geheime politie) in Mozambique", een van de politieke bewe- worden weet niemand. Ex-gevange- Ik werd daar 48 dagen opgesloten in ondiepe kuilen, waar we stenen 6611 061 legden. De volgende dag zagen Knuppel Vietcong-aanval De Vietcong heeft gisteren een dorpje op 8 kilo meter van de grootste stad in de delta van de Mekong, Can Tho, aangevallen en vrijwel de hele burgerwacht gedood of gewond, resp. negentien en zestien. Of het dorpje, Thanh An met 700 inwoners, door de Vietcong is veroverd, is niet be kend. De aanvallers verforeq vyf man. Bosbranden In Attica, in de omgeving van Athene, woeden al sinds eiixele dagen bosbranden van een ongekende omvang. Duizenden hectaren olijfboomgaarden en pijn bomen zijn al door het deze beweging, die geen politieke partij wil zijn, wordt onder andere door veel juristen meegewerkt. In de afgelopen twee maanden heeft een "Commissie van onderzoek naar misdrijven tegen de mensheid en de economie", ingesteld door de democraten, een onderzoek inge steld naar het optreden van de onge- WASHINGTON (AP) De instan- veer 1000 PIDE-agenten, die in Mo- tie waarbij men in beroep kan gaan zambique werkzaam waren. De com- tegen uitsprasen van de Amerikaan-' grotendeel mt advocaten se immigratiedienst heeft gisteren bestaat, heeft meer dan duizend ge- Pierre Zanin spraken, vroegen hun namen niet te publiceren, dat betekent hun dood", zeiden ze ter toelichting. lange opsomming van de onvoorstel- Hun getuigenverklaringen zijn bare gruweldaden die sinds het begto netjes ops6borgen de dossjers van Ik werd herhaaldelijk onder- 5» vraagd. waarbij i de guerrilla in 1964 door de Plde de Democraten. De commissie zijn bedreven, vooral tegen Afrika- onderzoek spreekt van „gevallen", die gesneden, nen. Een lange opsomming van wil- elk ecn nummer hebben in plaats lekeurige arrestaties, folteringen, van namen. Drie van deze "geval- doodhongeren, moorden en massa- ten.. geven een inzicht ln het schrik- gevangenen bewind van de geheime politie. voorbeeld getoond", aldus het relaas val 617". die op l mei 1974 uit de ge vangenis kwam. "Geval 607". heeft tien Jaar door- "Geval 617" werd op 5 mei 1970 ge- gebracht werd de stank zo ondraaglijk dat de bewoners van het eiland protesteer den. Toen werden onze kameraden op een ander Kerkhof begraven. Soms organiseerden de bewakers "Jachtpartijen" Zt haalden dan 50 de^tons hebben m- gevangen bij elkaar, die ze op het Uj biMre vi eU?nd 108 Uetetl' Dan J*»*. ade gevangenen werd Wüd' hele lichaam sloeg met een stuk rub berband of met een grote knuppel. Tijdens de hele ondervraging moest ik op myn knieën blyven zitten, met gestrekte armen. Ik had vriend bij wie va.u ue venuaarue xaeatiea, mrtrge- deeld dat hij tegen 10 september ,missie die door de autoriteiten is be- Amerika moet hebben verlaten. woest. De branden bedreigen ook het ders wordt hij uitgewezen. x-koning Constan. In 1973 was door de immigratie rookwolken den op een 20 km den. i de branden die ln zijn eigen land i het in bezit hebben 1 last met het verzamelen van alle ge gevens. Slachtoffers Elke dag melden zich nieuwe slachtoffers bij het hoofdkwartier van de democraten. De kilo's verza meld feitenmateriaal moorden. Duizenden hebben Jarenlang nachtmerrie geleefd in de gevange nissen Machava bij Lourenco Mar- arresteerd toen hij van zijn werk ques, in Quelimane aan de kust of in kwam en beschuldigd van het leve- het fort op het eiland lbo in het ren van kledingstukken aan het be uiterste noorden van het land. Voor velen is de nachtmerrie nog ten hebben me twee dagen lang on- niet voorgoed achter de rug. Veel dervraagd. Ze sloegen me met. de slachtoffers aarzelen om te getuigen "Palmatorla" (een soort knuppel met agenten sloegen tegen hun beulen, uit vrees voor re- een verdikt uiteinde, waarmee Pide- heb nu nog pressailles. Van de 1000 Pide-agen- agenten de handbeentjes ten die volgens de Democraten in vangenen stuksloegen). Daarna werd vier gevangenen" Mozambique werkten, zijn er na de Ut overgebracht naar het eiland lbo. moesten proberen te ontsnappen aan de kogels van de "Jagers". Meestal keerde slechts de helft van hen terug. Toen de militairen op de 25ste april net fort "op" het etlahd de gevangenis .an Machava blnnen- tbo. Hij werd gearresteerd op 11 mei dr„°J^Hi„1,^5e" 1964, omdat men vermoedde dat hij een Frelimo-sympathisant was. met bloed be vlekte cellen. Df "kula" (martelka mer) was bedekt met een rood vrydingsfront Frelimo. „Pide-agen- vrijgelaten op 1 mei 1974. "Ik werd zaïek- foIterwerktui- zoals iedereen ge slagen met de knup pel en met rubberhand. Politie- daar Twee maanden na de staatsgreep op de mond Ik is het aantal slachtoffers van de Pi- negen tanden. El- de-DGS zelfs niet bij benadering be- ke dag stierven op het eiland drie of kend. Een duizendtal overlevenden der gevangenen" "We begroeven 2

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9