Ik kan wel huilen meneer Varkensmesterijen in gevaar GOEDE VANGST ALMELOSE POLITIE Schipper zette familie af op pijler van de Zeelandbrug PROBLEMEN GEREZEN ROND HOGERE HUREN Binnen etmaal op waterfiets de Ringvaart rond 99 99 Plavuizen kopen voor het Rem- brandthuis Haagse verwijten aan de regenng NECKERMANN ZET CYPRUSREIZEN VOORLOPIG STOP Produktschap somber over de vleesmarkt DONDERDAG 18 JULI 1974 PAGINA 7 Drie Duitsers stalen voor meer dan miljoen ALMELO Twee weken ver hoor door de Almelose politie heeft aan het licht gebracht dat genoemde is het brein achter drie Duitsers die probeerden in te reeks inbraken. Hl] is een g breken bij een modehuis in Al- bekende van de Duitse politie. De melo inbraken hebben gepleegd 35-Jarige H. is al waarbij voor meer dan een mil- land veroordeeld i Joen gulden is buit gemaakt. De Almelo gepleegd Duitsers werden in de nacht ;n hoeveelheid koffers en tas ter waarde van veertigdui de zend gulden buit. In Duits- Spanje te gaan. Er werd echter land hadden rij het voornamelijk met geld gesmeten dat al snel voorzien op leren Jassen, televi verraden werden. Zij wilden hier van een modehuis in Hamburg een boot kopen om daarmee naar gevonden diefstallen moesten wilden gaan inbreken. Een ander bewijsstuk van de politie is worden een casettebandje met gesprek- in Neder- sietoestellen. kostuums en vloer- gepleegd, bij de laatste inbraak in ken van de drie mannen terwijl Almelo werden rij gepakt. rij een inbraak plegen in De meeste inbraken rijn door in Hamburg waar de goederen de belangrijkste verdachte, winkel in Duitsland. De recorder eigenaar van drie bars en een bor- daar trad automatisch in werking 1 op 2 juli op heterdaad betrapt, de verdachten in Duitsland ge- tegen sterk gereduceerde prijzen deel aan de Reeperbahn in Ham- toen de deur geopend werd. Op de Twee van de verdachten hebben pleegd. In Nederland hebben rij van de hand werden gedaan. band spreken de mannen elkaar de Almelose poli- met hun namen aan. Hun stem men zijn duidelijk te herkennen, uit Hamburg. Het rijn de S5-ja- reerd. In Hypolitushoef maakten derland omdat rij door hun heler Op hem is echter een tekening aldus de Almelose politie. ZIERIKZEE De schippersfamilie Een De Gier uit MaaSbracht is gisteren rus var via een pijler van de Zeelandbrug in bevrijdde de veiligheid gebracht door de 22-jarige chelijke positie, schipper Frans de Gier. Hij ontdek te gisterochtend vroeg dat rijn schip. de sleepboten, de Wal- Muller en Co uit Terne uzen, uit hun ha- De sleepbootbemanning wist zelfs - - - het schip met hard pompen boven het 366 ton metende binnenschip De water te houden. Later is het schip HAARLEMMERLIEDE „Wat een prestatie, wat een prestatie. Meneer ik heb de tranen im m'n ogen. Ik kan wel huilen". De daad bij het woord voegend, zette de ontroer de dame een zonnebril op, want het werd haar wérkelijk te machtig. Zes Jongens van camping de Lie- krijgen, ik heb de zenuwen". En dan de bij Haarlem hadden het toch eindelijk: .Daar komen ze, ik zie de maar geleverd: de Ringvaart rond volgbootjes, Ja Jan dat zijn ze'. Het op een waterfiets en dat nog wel duurt dan nog een half binnen de tijdlimiet van 24 uur: rond vier uur dinsdagnacht waren ze vertrokken en kwart over acht kwamen ze Koud, nat en uitgeput verdragen. En van de Jongens duwt écht rijn, met luid getoeter ko- binnen. Met stramme benen; kunnen de omhelzingen haast niet Bloemen, ovaties, zelfs draai-orgel was er bijgehaald om ze te ontvangen. Een uur voor hun binnenkomst was de spanning al hoog opgelopen. Zouden ze het. halen? De laatste loodjesEen kilometer voor de finish moest er nog gemasseerd wor den. Htm knieën konden niet meer. Het is blijven trappen of stil ko men te liggen. De laatste versieringen wer den aangebracht, slingers in de kan tine, vlaggen bij de finish. Zenuw achtige vaders en moeders liepen heen en weer. De mevrouw van de kampwinkel had nog niet gegeten: „Ik kan geen hap door m'n keel AMSTERDAM Wie heipén wil, om de moeizaam verlopende finan ciering voor het Rembrandthuis in Amsterdam te voltooien, kan nog steeds terecht bij het Rembrandt huis zelf, waar nog bijna alle 300 plavuizen uit de kelder ten verkoop gereed liggen. Ze stammen uit de 17- de eeuw en worden nu verkocht voor f250 per stuk, inclusief een certifi caat van echtheid. Op de valreep van de bouwvakan- tie zijn deze week de eerste beton- drukpalen, die het huis aan de Jo- denbreestraat voor verdere verzak king moeten behoeden, de grond in geperst. Ook deze palen worden voor de financiering van de restauratie, symbolisch verkocht tegen een prijs van f 5000,- per stuk. In ruil smaakt de goede schenker het genoegen rijn naam te zien ge graveerd op een metalen plaquette, die in de hal van het straks vernieuw de museum voor het nageslacht de ze goede daad publiekelijk in herin nering blijft roepen. Tot dusverre zijn er 19 verkocht. Er rijn in totaal 30 palen nodig, zodat er nog 11 4»or de symbolische verkoop beschikbaar zijn. De totale restauratie van het Rem brandthuis wordt geraamd op on geveer f950.000,-. De overheid ver leent een subsidie van 4 ton. Uit de opbrengst van de paal-verkoop hoopt het bestuur 1—2 ton te verkrijgen en uit de verkoop van de plavuizen 175.000,- resteert nog een tekort van f 325.000,- die men door diver se schenkingen bijeen hoopt te kun nen brengen. ADVERTENTIE die hem bloemen wil ge ven weg. „Ga weg met die rotzooi, ik hoef ze niet te hebben". Waarschijnlijk de spanning, ver moeidheid. Maar het orgel geeft toch de vrolijke noot: „Ik zie een sterSterretjes zagen ze inder daad, dus vlug naar de douche, weg van alle enthousiastelingen en dan een lekkere Hollandse pannekoek. Daarna feesten tot in de kleine uur tjes want het publiek vindt dat er iets te vieren vaK, moegefietst of niet: gedanst en gehost zal er wor den. Het draaiorgel staat er niet voor niets. Of ze het nog eens over zullen doen? „Voorlopig niet hoor, maar misschien volgend jaar. Maar dan om het record te verbeteren". Voor lopig zien ze het echter niet meer zo zitten. Want het is toch wel een beetje tegengevallen. De regen, de kou, de harde wind. Misschien is het volgend jaar wel een betere zomer. Jonge Peter, water begon te maken. Zo vlug hij kon voer hij naar de Zierikzee gesleept. Zeelandbrug en zette daar rijn echt genote, een kind en drie volwassen familieleden plus de scheepshond af op een van de pijlers. Zelf klom hij met grote inspanning tegen de 13 meter hoge pijler op en sloeg op de brug alarm. De rijkspolitie te land en te wa ter en twee sleepboten sdhoten het zinkende schip te hulp. De politie die onmogelijk langs de pijler naar be neden kon afdalen, sprak de drenke lingen moed in- het vluchthaventje De Val Straatrovers zeer actief in Amsterdam DEN HAAG B. en W. van Den Haag hebben in een brief aan de mi nister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening en staatssecretaris van Binnenlandse Zaken de rege ring verweten dat die nog altijd geen veruer zoe« in Amsterdam, is een werkelijk overleg met Den Haag dankbaar object voor straatrovers, heeft eevoerd h» AMSTERDAM Het grote aantal toeristen, dat door het slechte weer vertier zoekt in Amsterdam, is een Gisteren werd een 33-jarige Duitser in de Warmoesstraat door twee mannen van rijn portefeuille met ruim 300 gulden beroofd. Twee ande re Duitsers werden op de Zeedijk be stolen van een portefeuille met 700 gulden. De daders, de 23-jarige I.D. en de 26-jarige vrouw J. van der S. konden op aanwijzing van de gedu- heeft gevoerd over de spreiding de rijksdiensten. In de door de andere gemeenten van het gewest 's-Gravenhage onder steund e brief schrilft het "o^-^e voorts dae de min later en st?«trve- cretaris de beShil'vorming van 3e Tweede Kamer over de spreiding on- luist internreteren In septem!*»** -orj het spreiidingsdTbait in de Kamer peertien worden aangehouden. Ook afgerond met het aannemen in de politiecel belandde de 18-Jari- motle-Peilnenburg, waarin staat dat 68 tKc midden op de Dam nieuwe ontwikkelingen in de Haa-se een 19-Jarlg Zwitsers meisje had aggjomeraitie aanWdlitig kunnen ge- üflnifphaolH on hoor HoaeKII hoe. - haar daarbij haar i tot wijzigingen van het beleid het dappere zestal. De hele camping was uitgelopen om ze toe te juichen. pasp°°„r„t',reis.papiere" e? K'n bedraS dat bij de spreiding"ook""andCTe~de- van 600 Zwitserse franken had ge- len van de Randstad moeten worden rold- betrokken. Volgens het college be schikt de regering noch over kwan titatieve. noch over kwalitatieve doeleinden voor de Haagse regio. B. en W. noemen het "onberaden" om in 1975 al beslissingen te willen nemen over voortzetting van het spreidingsbeleid. zoals het kabinet zich voorstelt. Op dat ogenblik is het volgens B. en W. nog onmogelijk te overzien welkende gevolgen rijn ee- weest van de eerste trandhe van 6500 artïeidsplaatsen. Door Reny Dijkman. Uw geld groeit op de rug van E&L gesteund door 2 pilaren: het open beleggingsbeleid in de s polis en de professionele i verzekeringadviseur. Die de unieke levensverzekering- i projekten van E&L kent. Plus alle, ook fiskale, mogelijkheden voor uw specifieke probleem. Houd ruggespraak met hem. 5 e goede verzekeringadviseur Een kniemassage bleek even voor de finisch noodzakelijk. De ge wrichten hadden dan ook heel wat te lijden gehad. DEN HAAG Het wordt hoog tijd dat er aan de onrust rond het huur- en subsidiebeleid een eind komt. De oplossing zal echter niet eenvoudig zijn. De betrokken bewindslieden staan voor de ontwarrine van een gordiaanse knoop. Maar die eventue le forse huurverhoging die het Ka binet-Den Uyl in petto heeft, is in feite niets nieuws. Al onder het vorige kabinet ver oorzaakte de toenmalige minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, drs. B. J. Udink, grote op schudding met een nota waarin hij een huurverhoging van 20 pet. extra op alle bestaande woningen wilde leggen. Zijn motivatie was dat daar door de huurprijzen van het bestaan de huizenbestand niet al te laag zou den blijven in vergelijking met de nog te bouwen nieuwbouw, waar van de prijzen omhoog vlogen. Destijds het was in 1972 en Udink wenste deze extra verhoging tussen '73 en '75 was daar veel verzet tegen vanuit de progressieve hoek. 't Kabinet-BiesheuVel viel en de nota werd geluidloos van tafel geveegd. De weerstand tegen een dergelijk forse maatregel was zo groot dat het huidige progressieve kabinet via de machtigingswet de huurstjjgingen wist te beknotten tot maximaal 7 pet. en voor de allernieuwste huizen tot 3 pet. Nu blijkt dat ook dit kabinet er op deze wijze financieel niet uit komt en met een gat van ruim een half miljard komt te zitten. Hoewel de huidige beperking van huurstij gingen nog tot 1 april 1975 van kracht Minister Gruyters. blijft, wenst minister Duisenberg van Financiën een forsere huurver hoging om dit onverwachte tekort te dekken. Gruyters ging in rijn nog niet gepubliceerde nota tot 8 pet, maar men acht het niet uitgesloten dat in de herziene versie straks spra ke zal zijn van 10 pet. De huurder zal bovendien straks met een nog ingewikkelde materie worden geconfronteerd op huurge- bied: boetes vriendelijk gezegd "heffingen" als hij te goedkoop woont (minder dan 1/10 van het salaris voor de lagere inkomensgroe pen tot 1/6 bij de welvaartsgrens) en een netwerk van subsidiemo gelijkheden. De vraag blijft bestaan of een der gelijk forse huurverhoging van 8 tot 10 procent in de nieuwbouw niet gro ter problemen zal scheppen. Zeker is dat de vrije sector niet zal schromen om dit regeringsvoorbeeld groten deels te volgen. Dat kan leiden tot krankzinnige verhogingen die in geen vergelijk meer staan tot het woongenot. Een tien procents huur verhoging over 200 gulden is wel iets anders dan over 400 of 600 gulden. Daar zouden straks nog wel eens moeilijkheden over kunnen ontstaan. -te De VPRO is van püan heit bo mend seizoen een zestal speelfilms van Jean-Luc Godard op de beeld buis te brengen. Hieronder bevinden zich zowel zijn meest recente werk stuk „Tout va bieo" als films van vroegere datum, ander meer „Le pe tit Soldat" uit 1963 en „Le Weekend" uit 1967. Jongen (16) verdronk bij pootje baden WASSENAAR De 16-jarige Jan Nijkamp uit Den Haag wiens li chaam gisteren werd ontdekt in een duinmeer bij Wassenaar is vol gens de politie verdronken bij het pootje baden. De Wassenaarse re cherche heeft na een uitvoerig on derzoek vastgesteld dat er geen aan wijzingen rijn voor een misdrijf. De politie vermoedt dat de Jongen, die niet kon zwemmen, in het spaarbek ken is gaan pootje baden en daarbij in diep water is gekomen en ver dronken. SCHIPHOL De touroperator Neckermann heeft besloten de vijf reizen naar Cyprus, die voor dit sei zoen nog op het programma stonden, gezien de situatie op het eiland, niet uit te voeren. Aan de ongeveer 150 vakantiegangers, die voor deze reizen E&LE*»»L Korte Voort,out 20 Den Haag TeL 070-46 92 62* DEN HAAG In een nota over de varkensvleesproduktie in de lan den van de Europese Gemeenschap, en in de Verenigde Staten in 1974— 1975 noemt het Produktschap voor Vee en Vlees de perspectieven voor de vleesmarkt somber. Wat slacht- varkens betreft Is te verwachten dat de prijzen, nadat ze anderhalf jaar gunstig zijn geweest, nu een tijd lang verliesgevend zullen blijven. Al enige tijd worden, althans in ons land. de arbeid en de vaste kos ten van de varkensmesters niet meer vergoed, maar de laatste tijd worden ook de voederkosten niet meer door de opbrengstprijs gedekt. Bij de fokkers worden de arbeidskos ten grotendeels niet meer in de big- genprijzén teruggevonden, laat staan dat een beloning voor de bedrijfslei ding zou riin. De continuïteit van de varkens- mesterU is hiermee volgens het pro duktschap in gevaar gebracht. Daar door ontstaat tevens de kans dat de consumenten na de huidige periode van goedkoper vlees een periode van duur vlees tegemoet gaan in de tweede helft van 1975 en in 1976. Naast een groot aanbod van slacht- varkens is er ook een groot aanbod van slachtrunderen in de EG. In de komende maanden zal dit nog stij gen. Volgens de nota hebben de hoge varkensprijzen in het tweede half- iaar van 1972. maar vooral in 1973 en het eerste kwartaal van 1974. er ondanks de gestegen voerkosten toe geleid dat de fokkerij gedurende de laatste anderhalf laar in alle EG- ianden nogal is toegenomen. Het thans beschikbare cijfermateriaal, wijst erop dat het huidige meer-aan- bod van slachtvarkens (vergeleken met een jaar geleden) in de zes af zonderlijke EG-landen in 't Jaar dat loopt van juli 1974 tot Juli 1975 zal blijven aanhouden en mogelijk nog verder zal oplopen Het produktschap verwacht dat pas In de tweede helft van het Jaar 1975 de produktie on een lager peil zal ko- De heer Homburg, bestuurslid van het produktschap, zag drie mogelijk heden die tot een effectieve verlich ting van de situatie kunnen bijdra gen: de produktie omlaag (voor var kens te realiseren door voor een bepaalde periode het gemiddeld slachtgewichrt te verlagen) overschot ten zo mogelijk buiten de EG afzet ten binnenlandse consumptie stimu-- leren. Hij waarschuwde voor een te ster ke inkrimping van de mester ij. Hij was van mening dat men in de ons omringende landen nog sterker op de lage varkensprijzen zal reageren, dan in Nederland. hadden geboekt, zal een andere be stemming worden aangeboden. Neckermann had eens in de twee weken een vlucht naar Nicosia op Cy prus via het Griekse eiland Rhodos. Voor deze bestemming waren de meeste passagiers. Alle vluchten, werden uitgevoerd met vliegtuigen van Transavia. Op de daarvoor afge sproken datum 23 Juli, zou, wanneer de situatie op het eiland Cyprus dat tenminste toelaat, de groep die daar nu verblijft, worden opgehaald. Er zal dan geen nieuwe groep meer wor den afgezet. "Omdat we al door veel mensen zijn gebeld die voor een Cyprusreis hadden geboekt, maar die nu liever een andere bestemming zouden wil len hebben, zijn we er toe overge gaan de Cyprusreizen te laten ver vallen", aldus Neckermann gister middag desgevraagd. De Rotterdamse touroperator Bel- air, die ook reizen naar Cyprus orga niseert, wil eerst afwachten hoe de situatie zich op het eiland ontwikkeld alvorens te besluiten de reis niet door te laten gaan. Volgens een woordvoerder van Belair rijn bij deze touroperator nog geen verzoeken binnengekomen van vakantiegan gers die hun Cyprusreis wilden wijzi gen in een andere zonnige bestem ming.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7