'Aan Jungle Opera ben ik Jarenlang bezig geweest' vandaag... ...en gisteren Reinaert de Vos is meneer Unilever of meneer IBMzegt Jaap v.d. Merwe TOP 30 TOP C DUITSE TV C/RADIDXmmmmM} Gesproken radio- en tv-gids voor blinden TV morgen] DONDERDAG 18 JULI 1974 De venijnige gedachte Jaap van de Merwe door Simon Carmig- gelt ooit "onze lokale bottelaar van de wonderolie der revolutie" genoemd te kunnen betrappen op kapitalistisch wonen wordt niet gehonoreerd. Achter een por tiekdeur (beplakt met stickers die respectievelijk verkondigeir dat we PPR moeten stemmen en dat we geen Angola-koffie moe ten kopen omdat het 'bloedkoffie' is> in het Amsterdamse stadsdeel Nieuw Zuid een kleurloze trap naar een bovenetage. Leveran ciers kunnen hun waren depone ren in een boodschappenmand je dat via touwtjes en katrolletjes I kan stijgen en dalen. Van de Merwe in blokjeshemd, de kraag zover open dat een dege lijke witte borstrok zichtbaar is. Twee katten die om voedsel miau wen, verder niemand thuis. Een voor- en achterkamer gevuld met spullen die iedere binnenhuis architect meteen tot een prop zou willen trommelen. Allerhande meubilair, boeken, tijdschriften Haagse Post, Nieuwe Linie, toch ook De Avenue), een doos boen was tussen het koffieservies op de salontafel, op de schoorsteen een vaas met in de kelk een ver moeide kerstbal die z'n glans ver loren heeft. Jaap van de Merwe staat sinds jaar en dag' te boek als de Nederlandse cabaretier en tekstschrijver die 't meeste rood in zijn vaandel heeft. Door de een als voorvechter voor de kleine man op handen gedragen, door de ander voor 't leven bestempeld als een fanate gif spuiter die er een heidens genoegen in schept te schoppen naar iedere andersden kende die in z'n buurt komt. Ik kan in het theater met het stralendste gezicht de vreselijkste dingen zeggen", spreekt Van de Merwe monter. "Ik wind er geen doekjes om. Waarom zou ik? Dat doet het kapitaal toch ook niet?" Nou, stralend gezicht..J3e normale trekken van Van de Merwe hebben meestal dat verongelijkte van de schooljongen die na voor de derde keer te laat te zijn thuisgekomen van de ijsbaan verder schaatsplezier door vader is ontzegd. Het imago van Jaap is allesbehalve vrolijk. Hij: "Ik ben eeuwig in de weer voor de onderhoud, ik wil kwijt wat ik kwijt wil ,niet meer. Je moet het niet erger maken dan no dig is. Dat men mij over het alge meen niet zo aardig vindt... vroeger trok ik me dat erg aan. Je voelt Je een eenling. Ik ben een van die mensen die over de maatschappij een beetje zijn eigen gedachte pro beert in te brengen. En het is pas genoeg als iedereen het met me eens is, als iedereen ziet dat ik ge lijk heb". Het seizoen 1974/1975 zal Jaap van de Merwe (49) op twee manieren in het theater brengen. Als auteur van "Jungle Opera", een musical op ba sis van het middeleeuwse dierenepos over Reinaert de Vos, door de Nieu we Komedie op het repertoire geno- En als pappie van een groep die ,,'t Oproer kraait", een programma dat drie Jaar te volgen was op de Vara-radio (later ook op televisie), naar het podium zal overhevelen. "Aan "Jungle Opera" ben ik Jaren bezig geweest, vertelt Van de Mer we. Ik heb, geloof ik, wel tien ver sies gemaakt. Steeds weer verande ringen. Waarom? Omdat ik het re sultaat zélf niet goed vond. De me ning van anderen interesseert me niet. Als ik iets goed vind verander ik geen woord meer." "Ik had een opdracht voor een stuk voor de toneelgroep Centrum. Toen het klaar was zei artistiek leider Peter Oosthoek dat hij het voor tweederde met de tekst eens was, of ik de rest niet zus of zo kon wijzi gen. Je kunt voor mij de boom in, zei ik. Wat jij wilt. wil ik niet. Ik ben eigenwijs genoeg om te denken dat ik het beter weet. Als Je het stuk zo niet wilt hebben, nou, dan speel Je het niet'. "Anderhalf, twee Jaar geleden was ik met "Jungle Opera" in het sta dium van "ik weet het niet meer". Ad Odijk van het Groot Limburgs Toneel is toen gaan duwen. Je moet, Je moét het afmaken, zei hij. Ik dacht: Ad is tenslotte niet hele maal gek. Uiteindelijk een laatste krachtsinspanning en toen was het wel goed, "Jungle Opera" was klaar. En dan? Het GLT kon het niet spelen. Theater ook niet, Glo- be...Ton Lutz, met die man kon ik geen aansluiting vinden... Centrum- Peter Oosthoek wilde wel maar vijftig procent van het gezelschap was tegen. Ben Bos, de dramaturg van de Nieuwe Komedie zag het helemaal. Hij katalyseerde een hoe veelheid enthousiasme bij het gezel schap en bij regisseur Eric Oost hoek en het was voor mekaar". De musical „Junge Opera". De po litieke musical "Jungle Opera", ver betert Van de Merwe. „Dat politieke is al in het middeleeuwse verhaal verdoezeld. Reinaert wordt altijd voorgesteld als de geestige figuur, als de vermakelijke vrijbuiter. Dat is ie niet". Het is meneer Unilever of meneer IBM. Een opvreter. Géén barbaar. Degenen die de economische machts posities hebben zijn geen barbaren. Dat zijn altijd vriendelijke mensen in goed gesneden pakken. Cuwaert de Haas, dat is een van de slacht offers van Reinaert. Cuwaert, het prototype van de gewone man, die denkt: ik kan het wel rooien als we maar solidair ziin". OPROER Over de "Oproer"-produktie is op dit moment nog weinig te vertellen, zegt Van de Merwe. "Ik ben ijverig bezig met maken, het Is voor mij eigenlijk nog een even groot raadsel als voor de medewerkers (os. Nelly Frijda, Loes Vos, Cor van Rijn en Marius Monkau). In oktober starten we in De Brakke Grond in Amsterdam, daarna onder meer Piccolo en HOT, in totaal veertig voorstellingen". "Het wordt een theaterstuk, een vrolijke guerrilla, met zowel cabaret als rechttoe-rechtaan-elementen. Uiteraard is deze produktie niet iets als een kopie van het succesvolle programma van rebelse liedjes dat we voor de VARA deden. Misschien kan het een poging worden om het theater een stukje verder te hel pen." Vragen Van de Merwe of het toe vallig ook geen commercieel door borduren is op het door hem- uit stekend- samengestelde boek over het proletariërslied in Nederland en Vlaanderen, "Gij zijt kanalje heeft men ons verweten", dat onlangs uitkwam en waarvan de eerste op lage (12.000 exemplaren!) inmiddels is uitverkocht. "We krijgen geen subsidie, ciële redenen spelen natuurlijk een beetje mee. Maar, dat ik dit ga doen omdat het boek er zo lekker intippeltnee. dam. De Toneelraad van die stad vroeg per advertentie om mensen die het komend seizoen het toneel aanbod in vooral de sector „kleine zaal" zouden willen verzorgen. Was dat niets voor Van de Merwe? HijIk zou best een gezelschap wil len vormen om - op hedendaagse voet- een soort volkstoneel te. bren gen. Hoe? Ik kan geen recept ge ven, ik voel me niet de Heijermans van deze tijd. Men moet mijn op merkingen voor gratuite nemen. Men gelooft me wel of men gelooft me niet." "Ik zou stukken willen zien, maken, produceren, met de gedachte: dit kan een half jaar in Carré staan. Ja, in Carré, al het toptheater zou tenslotte op Amsterdam geconcen treerd moeten worden -Ar KRO's „VoetbaUcwis" neemt dinsdag 23 Juli afscheid van de twee voetballende Johanmen. Zoweü Cruijff als Neeskens worden voor hun ver trek naar Spanje uitgewuifd In de laaJtóte aflevering van „De Voetbalkwis", dinsdag 30 juli, wor den nogmaals alle doelpunten uit het Wereldkampioenschap Voetbal herhaald. Dait betekent 92 maal .goal". De programma's wonden op dinsdagavond om 19.05 uur via Ne derland II uitgevonden. L 1) Sugar baby love, Rubeibtes Sparks 21. (14) You make me feer brand- 2. 2) Love of live, Earth Fine 12. (10) Fly away little Paraquayo, neiw. Stylistics 3. 3> OH. Chicago, Resonance George Baker 22. (24) Tonight, Tony Sherman 4. 8) The night Chicago died, 13. 5) De tamme boerenzoon, 23. (27) Am abend kommen die Paper Lace André van Duin Traume, Imca Marina 5. 7) Music in the air, US 14. (19) Ah l'amore. Mouth 24. Bangin' man. Slede 6. 6) Emma, Hot Chocola&e McNeal 25. (17) Heimwee naar Marokko, 7. 9) Band on the run. 15. (28) Robbie, Peter Koelewijn De Piraten Paul McCartney 16. (23) Och I do* Lynsey de Paul 26. (22) I love you, Larry Colbton 8. 4) Die goede oude tijd, 17. (26) Papa was a poor man. 27. Hello summertime, Gerard Cox Jack Jearsey Bobby GcJldsbaro 9. (21) Let your hadr hang down, 18. (18) Ddie sonne geht auf. 28. In olid Mexico, Catapult Fretdldy Breok Nick McKenzne 10. (12) Rock the boait. 19. (25) If you go away, Terry Jacks 29. (29) Hold her tight, Hues Corporation 20. (20) Trioo tri co tra, The Osmonds 11. (11) This town ain't bag enough. Tony y los Santos 30. Evtidenltly, Waily Tax EMOTIE "Volkstoneel, zei ik. Mensen hebben altijd het idee dat theater wat in tellectualistisch moet zijn. Beppie Nooy, Rooie Sien, vijftienhonderd voorstellingen, nu in 1974 kun Je Je afvragen wat het geheim is geweest van Marius Spree en van Bouber. Waarom Laboratoriumtheater met zevenentwintig dubbele bodems? Theater is een kwestie van emotie overbrengen, niet van intellect". WDR: 18.00 (K) Nieuws uit Noordrijn-Westfalen. 18.05 (K) Voor de kinderen. 18.15 (K) Dr Ma (K) Journaal. 20.15 (K) Beeldenult de wetenschap. 21.00 (K) Los Angeles 1937, misdaadfilm. 21.45 (K) Discus sieprogramma. 22.30 (K) kommentaar en weerbericht. 18.25 (K) UDTI DUITSLAND II 18.25 (K) Hier kocht der Chef. 19.00 (K) Journaal. 19.30 (K.) DaJi-DalL vragenspel. 21.00 (K) Journaal. 21.15 (K) kontrovers. 22.00 (K) Kunstpro gramma. 22.45 (K) Journaal. NEDERLAND I 18.25 Reportage Tour de France (NOS) 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Camping '74 gevarieerd programma uit Lemmer (EO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Camping '74 (EO) 22.00 De man achter de film (VPRO) In deze aflevering van de Amerikaanse serie „Men who made the movies" een portret van Alfred Hitchcock. Men ziet ook een groot aantal fragmenten van Hitch- cock-films. 23.10 Jounaaï (NOS) NEDERLAND II 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Ver van de bewoonde wereld Ma to Grosso (2), documentaire-serie (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Botsing, tv-film (AVRO) De Zweedse televisiefilm volgt een aantal mensen dat betrokken is geweest by een (ernstig) auto-ongeiuk. 21.40 AVRO's Sportpanorama: Olympische Spelen 1972, München (2) (AVRO) 22.45 Journaal (NOS) Kon ik dinsdag berichten over een filmpje met een origineel onderwerp, te weten het Engel se genootschap voor industriële archeologie, waaraan ik de wans vastknoopte dat iets der gelijks ook zo snel mogelijk in Nederland verwezenlijkt zou worden, vandaag kan ik u mel den dat de Stoomwalsenclub Nederland (blijkens een repor tage in van gewest tot gewest) momenteel zijn lustrum viert. Zelden is een van mijn wensen zo snel in vervulling gegaan, de vervulling kwam in dit ge val zelfs vijf Jaar eerder dan de wens. Wat natuurlijk niet wegneemt dat zo'n genootschap voor industriële archeologie als in Engeland functioneert, van verder strekkende betekenis is daa een stoomwalsenclub. In panoramiek zagen we woensdag een korte film over dove en doofstomme kinderen in üe Dusitschool in Bangkok, dezelfde school waarover sa mensteller Bob Use hi al weer enkele Jaren geleden een prijs winnende radiodocumentaire maakte. Dankzij grote doortas tendheid en het schrijven met een snelheid die alleen buiten de bebouwde kom gesanctio neerd pleegt te worden, was ik nog net in staat het gironum mer voor u te noteren, voordat dit weer in de vergetelheid van Hilversum wegzonk. U kunt uw geld voor de Dusitschool stor ten op de Helen Keiler Stich ting, giro 2895692. Ik vraag mij weieens af waar om zulke programma's eigenlijk gemaakt worden? Als ik bij mezelf te raden ga, zou ik zeg gen: in de eerste plaats voor de kijkers, die op die manier weer iets meer te weten komen over Thailand, dan via de serie „Anna en de koning van Siam", en die daardoor boven dien weer eens met de gerust stellende gedachte geconfron teerd worden, dat andere men sen en andere kinderen het nog heel wat beroerder hebben dan zij zelf. In de tweede plaats voor de dove en doof stomme kinderen op die school, omdat zij langs deze weg (via via) misschien meer begrip voor hun situatie weten te wakken bij hun eigen regering en landgenoten, en ook omdat de mensen in het verre en rij ke westen wellicht bereid zul len zijn voor het goede doel geld te storten, als zij eenmaal met eigen ogen hebben gezien dat het goed besteed wordt. Ik vind beide motieven bijzon der honorabel en ik Juich het dan ook toe dat speciaal voor het vervullen van zowel reden één als reden twee een expedi tie (onder regie van Rudolf Spoor) werd uitgerust die naar Bangkok afreisde, alles filmde, de film monteerde, aankondig de, afdraaide en kijkers trok. Waarmee dan meteen aan het eerste motief (een film voor de kijkers) was voldaan. Maar dan gebeurt er (dikwijls) iets merkwaardigs. Zodra het tweede motief (ter wille van de kinieren, dus van het goede doel) geëffectueerd moet wor den, dus zodra het gironummer getoond moet worden, vergeet mei de vele honderden man uren die al in de produktie ge stoken zijn en gaat men be knibbelen op enkele seconden zendtijd. Het gironummer ver schijnt in beeld, dankzij het feit dat ik criticus ben heb ik toevallig een ballpoint bij de nand alsmede papier, ik sta bliksemsnel op, pak mijn ball point van tafel, grijp het pe- piar, met mijn ogen strak op het scherm gericht zeg ik de cijfers van de girorekening hardop terwijl ik ze op tast op net papier noteer (want als ik ev2n mijn ogen afwend raak ik de draad weer kwijt), en nog Juist voor het sluiten van de mi^kt heb ik de boodschap weten op te schrijven Andere mensen, die hun pen uit de la of uit hun colbertjas je moeten pakken, of zo gauw geen papiertje bij de hand hebben, of toevallig net last van een slapend been, kunnen nog zo van goede wil zijn, maar zij staan toch machteloos tegen de Hllversumse haast: bij 289... moeten zij al afha ken. Ik* stel daarom voor dat minister Van Doorn alle om- roeoverenigingen een uur extra zendtijd per Jaar aanbiedt, die zij echter verplicht zijn te be nutten voor het enkele minu ten langer tonen van alle hu mane gironummers die van de omroepbladen uiteraard niet NICO SCHEEPMAKER DONDERDAG 18 JULI HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 (S) lichte orgelmuziek, lkor; .30 Kleur: informatie over kerk en samenleving. NCRV: 19.00 (S) Leger ides Heilskwartier. 19.15 De kerk de landbouw. NOS: 12.40 België „jetrur hedendaagse muziek. 14.30 Blik op derde wereld. 14.45 Blik op Europa. 15.00 Zoeklicht op Nederland: repor- muzlekprogramma. 21.55 (S) klassie- commentaren muziek. 16.00 Nieuws.) Humanistich Verbond: 16.45 Laat Je niks wijsmaken. VPRO: 17.00 VPRO-Vrij dag: magazine. 17.55 Mededelingen. 23.05 (S) Rotterdams Filharmonisch Wooró. 7.07 (S) Badinerie: klassieke Orkest met solist: klassieke muziek. - - - 23.55-24.00 Nieuws. GRAVE De vereniging het ge sproken weekblad „De Band" in Grave gaat een gesproken radio- en tv-gids voor blinden uitgeven. De vereniging heeft hiervoor per 1 au gustus toestemming gekregen van alle bij de NOS aangesloten omroep, organisaties. Het nieuwe blad wordit In hoofd zaak uitgebracht op compaotcassetote en brengt dagelijks radioprogram ma's, gesplitst in deden van ongeveer twee uur, telkens van Hilversum I, II in. Ook de tv-programma's van Nederland I en n worden vermeld. Bovendien zullen bij belangrijke en interessante uitzendingen toelichtin gen worden gegeven. „De Band" gaf reeds een gilds uit in brailleschrift, maar volgens de vereniging beheersen veel visueeü ge handicapten d'ilt schrift nilet, terwijl het voor andere gehandicapte abon nees niet mogelijk is informatie over radio en tv te krijgen zonder hulp van derden. vrije (S) Tijd muziek ln Nieuws. 18.41 Wereldpanorama. 18.53 Zojuist van schenen: nieuwe boeken. AVRO:' 19.00 Trefpunt -Knipperlicht Special: tips voor watersporters. 19.30 (S) 1000 Jaar IJslandse Muziek. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Radiojournaal. 20.10 (S) Ariadne auf Naxos, opera van Richard Strauss, uitgevoerd door een Neder lands ensemble met solisten. 22.20 (8) Klassieke gitaarmuziek. 22.35 Dat zit goed fout: een korte ludleke-culturele happening. 22.55 (S) Dichter bij de muziek: nieuwe liedjes, chansons of songs. 23.20 (S) Essay: een progra over kunst wordt doorgepraat. 23.50 Radiojournaal. 23-55-24.00 Nieuws. nastiek voor de hulsvrouw. 8.46 de kinderen. 9.00 Moeders wil ls wet ln vakantiesfeer. 10.00 (S) Aubade: klassieke muziek. (Om 10.30 Nieuws.) 11.00 Gebakjes en een Beter leven - verhalen van wel en wee. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee pauzeprogramma met o.m. om 12.23 Wij van het land; 12.26 Mededelingen: 12.30 Nieuws. 12.41 Echo en 13.00 Raden maar.... 14.00 (S) Holiday Interlokaal: vakantiepro gramma met om 15.30 Nieuws. 17.00 (S) Country and western muziek. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. HILVERSUM III 7.02 (8) Gospel sound. 8.02 (8) Tussen thee 10.08 (S) De 19.02 (S) Drie loopt achter. 20.02 (S) Poster. 21.02 (S) Sesjun: Jazz en blues, live. 22.02 (S) De Hugo van Gelderen Show met Nederlandstalige Top Tien. 23.02 (S) Tros-Sport-Tljd - VRIJDAG 19 JULI 1974 HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 tS) Dag Barend. 13.03 tS) Drie middag: Ontroerend goed. NOS: 14 03 Popkontakt I: De Meurders methode. NEDERLAND I NOS: 18.26 (K) Reportage Tour de France. 18.45 (K) Fabeltjeskrant. 18.55 (K) Journ. NCRV: 19.05 (K) NCRV- Poppenkast. 19.30 (K) De Jonkvrouw van Avignon, tv-serle. NOS: 20.00 (K) Journ. NCRV: 20.21 (K) Flash Back: licht <S) Klassieke pianomuziek. NOS: 9.20 Wat heeft dat kind?. In Manilla worden deze week allerlei activiteiten ontplooid, die verband houden met de Miss Universe verkiezingen. Een aantal meisjes maakt hier een ritje in een vrolijk beschilderd busje. V.l.n.r. Miss Maleisië, Miss Bahama, Miss Finland, Miss Griekenland, Miss Honduras en Miss Verenigde Staten. Nieuws. 11.03-11.05 Radiojournaal. NOS: 22.65-23.00 (K) Jour naal. NEDERLAND II NOS: ld.45 (K) Fabeltjeskrant. 18.55 (K) Journ. TROS: 19.05 (K) De Wal ts, tv-serle. NOS: 20.00 (K) Journ. Zomer '74: amuse- 21.20 (K) De F.B.I., TROS: 20.21 (K) Zomer detectiveserie. 22.16 (K) Wordt geholpen?, tv-serle. IKOR: 22.50 (K) Les CamlBards, film (dl. 1). NOS: 23.45-23.50 (K) Journaal.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5