"Dit is geen wandeling, maar een prestatietocht" LEIDEN Regen verstijfde spieren van wandelaars van wie één uit deze regio mopperde: DONDERDAG 18 JULI 1974 Wil Blansjaar. Joop Tijssen. Mevr. Leemans. Westerhout. Vierdaagse-reportage van Jan Holvast en Hans Melkert Leidenaar Arie v. d. Linden meldde ons al vroeg, dat zijn vriend Floris Bakels weieens niet zou kunnen komen opdagen. Wat was dat? Was de gevorderde rechtenstudent, die voor ons blad elke week de Leidse kantonrechter onder de loep neemt, van het rechte pad geraakt? Zijn vriend moest het beamen. Floris heeft het moei lijk, zei hij eenvoudig. Dat bleek veel later. Floris kwam meer aanwankelen (met een k) dan -wandelen, maar hü had een extra inspanning geleverd. Zijn indrukken stonden op papier en die vindt u hieronder. Morgen misschien nog meer als de schrijfmachine het wint van het bed. En stoer ging hy verder. „Ik wil dit evenement ge woon een keer meemaken. Waar is de EHBO-post, nog 500 meter? Dat is een heel eind". V. d. Linden. LEIDSE GANGER TE VOET Stilte, een grote, zacht zoevende stilte alom. De ochtendmist kruipt over de uiterwaarden, toch rijkt het oog ver. In de verte, tegen zacht glooiende heuvels aangevlijd: weide, boomgaarden. Hier en daar een strategisch gelegen huis, of huizen Het is half vyf 's ochtends. De vierdaagse karavaan, of beter ge zegd alleen de lange afstandlopers (50 kilometer per dag) verlaat nog intact, nog veerkrachtig, en nog niet wakker de slapende stad Om je heen kan Je de snellen al zien demarreren, en vallen de langzamen stuk voor stuk weg. Het grote selecteren, het grote afval len ook is al begonnen, en zal eigenlijk niet eerder ophouden dan om vijf uur 's middags, de sluitingstijd van de laatste controlepost Meteen moet maar worden opgebiecht dat mijn maat Aria en ik eigenlijk al wel uitgeselecteerd zijn. In het begin, de eerste twintig kilometer, ging het erg goed, maar toen kwam de terugslag, kwa men de blaren (samen een stuk of tien), kwam ook de EHBO-post En de spierpijn, maar doorstrompelen, tanden op elkaar enzo en je niet laten kennen. Terwijl ik nu de ervaringen verwerk, ligt Arie al anderhalf uur te slapen Een heleboel indrukken vliegen op Je aan. Het natuurschoon om Je heen bijvoorbeeld, waarmee wij als Leidenaren bepaald min der zijn bedeeld. De organisatoren hebben een Betuwe-route uitge zet, wat tot gevolg heeft dat je de ene kersen- na de andere peren boomgaard passeert. Langs de kant van de weg veel stalletjes waar in vruchten worden verkocht, wat tot gevolg heeft dat de weg bezaaid ligt met kersepitten. Naar is dat. Af en toe trap Je name lijk op zon oneffenheid en dat doet een beurse voet bepaald geen goed. Vernuftig zijn inmiddels de systemen die men bedacht heeft om de spreeuwen van de kersen te houden. Het allerslimst was wel de man die vanuit een centraal opgesteldetoren door één ruk aan een touw over het hele veld heen blikjes aan het rammelen kon brengen. Wie achter zijn bureau zit, zoals ik nu godzijdank, heeft mak kelijk praten. Dat neemt niet weg dat we allebei ook op de weg al dachten dat we eigenlijk wel wat erg summier te werk waren gegaan. Zo was de starttyd bijvoorbeeld een grote (en weinig aan gename) verrassing, met als gevolg dat we vannacht zo'n uurtje of twee hebben geslapen. En van de vereiste drie- vierhonderd kilometer voorbereidingsfase, die een veteraan ons voorschreef, is ook maar een kwart „gemaakt". Nee, vertrouwen op Je goede gesternte blijft heus wel een leuke taktiek, maar Je moet hem al leen niet op het vierdaagselopen toepassen. Want dit is geen kat- tepis. Erg grappig is het dat Je onderweg vaak dezelfde inhaalt, of andersom natuurlijk, zoals in ons geval. Zo liepen wij byvoorbeeld vrijwel de hele route om en om met een Zuidmolukse groepering, die zich door strydliederen en vooral een dwingend swingende tambourijn in cadans hield. En zo zijn we maar liefst zesmaal ingehaald door een détachement van de Haagse politie, dat het vooral in liederen over de wereldcup en dergelijke zocht. De kneep zit hem hier natuurlijk in het feit dat de één meer en vaker rust neemt dan de ander; het schijnt zelfs zo te zijn dat sommigen in deze „wandelmars", zoals de zeer militair ingestelde organisatie het geheel bij voorkeur noemt, een soort veredelde kroegentocht zienEnfin, ieder zijn meug. Ook voor de kleding, de voetbedekking, eigenlijk het hele voor komen gaat zoiets trouwens op. Mensen op klompen, op laarzen, op bergschoenen. Op gewone schoenen, sandalen en op sport schoenen, en ga zo maar door. Keurig geklede oudere heren en dames, progressievelingen. idioten, lelijkerds. Regenpakken, korte broeken. Soepele lopers, kreukels en sj (Akers. Alles wat u verzinnen kan, het is er wel én laat zicfc zien. En wordt ook gezien. Zoals in de dorpen, waar de deelnemers op de met dranghekken afgesloten straat paradeerden, en hartelijk be klapt door wat wel de hele bevolking leek. Er werd zelfs door kleine Jongetjes om handtekeningen gevraagd, en dat vergoedde veel. Menige zwoeger voelde zich op die lange, natte tocht plotse ling toch een heel klein beetje belangrijk. En toverde de Juichende kijkers waarvandaan, hij wist het zelf niet plotseling weer die trotse tred voor. van 's ochtends heel vroeg. FLORIS BAKELS Morgen meer foto's van vier- daagselopers uit deze regio ADVERTENTIE Het cassette huis In de beste merken. Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. Uw Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Me). V. d. Fluit. Weyers. Beij. Nieuwe Rijn 18 01710 40166 De groep van het Academisch Ziekenhuis Leiden. WYCHEN „Dit is geen wandeling, maar een prestatie tocht". Een verzuchting van die Alphense poliltie-agent Gerritsen, die eerder vanwege een spieraandoening moest uitvallen en er ook nu last van heeft. Hij was niet de enige op de tweede dag van de Nijmeegse vierdaagse, die even als de eerste een natte bedoening werd. Spieren in beweging houden, was het motto. En daardoor hadden de wandelaars weinig tijd om hun ervaringen te vertellen. Sommigen uit deze regio, die met de naam van hun krant 'n stukje thuis' zagen, liepen zelfs door en riepen alleen maar gedag. Wie zal het hen kwalijk nemen? Wij niet, die de beschutting van een auto hadden Peter Delis en Hans Ouwerkerk. ra, Jos, Adri, Cock, Marja Cok- kie, Ans, Marianne, Kees. Paul. en Dick. Vrolijk, maar om één ding „met de pest in". Dat het zo regent. Hetgeen wij onderschrijven, van harte (onder het natte hemd) Vandaag en morgen in telegram stijl ervaringen van de vierdaagse lopers uif ons verspreidingsgebied, bij elkaar een flinke koppel. Maar ze lo pen niet bij elkaar. Ze gaan schuil in het groen van het leger, dat om wonderlijke redenen grijs wordt ge noemd, of ze gaan op in de bonte karavaan van tussen de twaalf- en dertienduizend dapperen. De mooiste ongetwijfeld u kunt het zelf vergelijken —is Leidse Wil Blansjaar, ook nu begeleid door een niet Leidse heer, die de camera op een afstand houdt. Voor de tweede maal is ze in de vierdaagse en dit maal met 800 trainingskilometers in de eveneens mooie benen, al komt dat in geiteharen sokken en wandel schoenen niet zo uit.. Oudste De oudste uit dit gebied is Voor schotenaar P. M. Beij. Hij is 75 en is voor re 28ste maal in de vierdaag se. Hy gaait door met viermaal dertig als het even kan, want de oudste van het legioen is hij nog lang niet. Rot terdammer Henk v. d. Wal. oud- OlympLsch atleet, tekent voor dit pre dikaat. De meest „gedécoreerde" met wandelmedailles is mevr. Leemans uit Le.den. Ze heeft ze niet allemaal op, die 500 medailles, maar thuis in de Bartokstraat hangen ze op een groot bord, dat herinnert aan allerlei wandeltochten en prestatiemarsen in binnen- en buitenland. Ze is voor de zestiende maal in Nijmegen en wil ermee doorgaan ondanks de „pen sioengerechtigde leeftijd". Je ziet haar evenmin als Beij de leeftijd (66) Eén van de snelsten althans gis teren is Joop Tijssen (22) uit Zoe- terwoude, bakker van beroep en voor zijn zilveren kruisje hier. Voor de vijfde maal dus en zonder bezwaren en blaren. Eén van de ongeduldigsten was Hillegommer Weyers, die alleen zei, dat hy voor de achtste maai viermaal 50 km loopt, zich liet fotograferen en weg was. Eén van de opgeweksten is de Leid se mej. v. d. Fluit, helemaal in plas tic en du* niet bang voor de buien. „Dat ben ik toch niet Een geoefende wandelaar heeft in dit land dergelijk weer meegemaakt en de spieren zijn eraan gewend," zei ze na te hebben opgemerkt in de afgelopen maand 600 km. te hebben gelopen. Ze krijgt vast en zeker het achtje op het vier- daagsekruis. Eén van de vrieraielijksfte is Leider dorper Deltóker, voor de achtste maal hier en nu op de 40 kan, die niiet ver gat zijn buren van de Van Lennep- dreef de groeten te doen. Mededeling aan hem: de zoon, die bij de Marine meeloopt, is niet langs geweest. Kin deren luisteren soms slecht naar hun vader. Eén van de rustigste is Oegstgees- tenaar Westerhout, die even met een Alphense agent in discussie ging over het begrip „prestatie," ons even ver telde hier voor de tweede maal te zijn op de 50 km. en in het wandel legioen opging. En één van de meest rijdende wan. delaars is Leidenaar Bokma, werk zaam bij de Wegenwacht en nu vier dagen op de weg. Lopend wel te ver staan, in de Wegenwachtgroep van tien man. HIJ is er voor de vierde maal bij, nog steeds op de 50 km. Van de één naar de twee. Drie pa ren op deze pagina. Eén „gemeente lijk" team uit Leiden met Van Wou denberg van de Woningstichting (met martiale snor) en Taffijn van ge meentewerken, resp. voor de tiende en elfde maal in Nijmegen. En zoals altijd: alles oké. Twee Jonge paren uit Leiden. Peter Delis en Hans Ouwerkerk, allebei 14 en allebei voor de tweede maal hier, vier dagen lang 30 km. Of ze dat leuk vinden? Stomme vraag, laten ze merken. Anders kom Je toch niet terug.- Uit Valkenburg Henk en Adri Imt- horn, resp. voor de eerste en tweeae maal in de vierdaagse. Vier dagen houden ze 40 km. lang de Feyenoordkleuren omhoog door in het rood-witte shir.t te lopen. .Daar in kan je toch niet uitvallenDat kunnen we niet maken tegenover Leidenaar Wim Rijsbergen". Voetbal- enitbomsiiaste wandelaars. Voor de verpleging vooral van voeten zorgt een uitgebreid EHBO-korps. De veertien jonge mensen van het Academisch Zieken huis in leiden kunnen vier dagen de verpleging vergeten en ze doen dat ook. Het is een vrolijk groepje, dat langs de vierdaagsewegen trekt. Maar door het natte en slechte weer wel een ploig met haast. Tijd voor de achternamen was er niet. Daarom al leen de voornamen in willekeurige volgorde: Theo, Marion, Onno, Lau-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3