Als Helen terugkeert naar haar man is deze tv-serie net 'n keukenmeidenroman Vragen RADIOPROGRAMMA TVmorgëiA KNVB wil ook geld voor radioflitsen DUITSE TV DINSDAG 16 JULI 1974 PAGINA 5 Hieronder tien vragen die wij voor legden aan de vertegenwoordigsters van enkele vrouwenorganisaties in Nederland. Ook lezers van dit blad kunnen op deze vragen reageren. Daartoe dient men een briefkaart of brief te schreven aan de redactie van deze krant met in de linker boven hoek „Helen". i deze 2. Is overspel van een echtgenoot voldoende reden voor een vrouw om echtscheiding aan te vragen? 3. Stelt een vrouw altijd haar moe derrol voorop wanneer zij in con tact treedt met andere 4. Zou u als slot van de serie het herstel willen zien van de huwe lijksband tussen Helen en haar 5. Vindt u het verklaarbaar dat He len het plan van haar vriendin abortus te plegen afwijst? 6. Hoe staat u tegenover het stand punt van de echtgenoot, die niet duldt dat zjjn kinderen in con tact komen met een homofiel? 7. Vindt u het reëel dat Helen fi nanciële hulp van haar aanbid ders afwijst? 8. Denkt u dat het milieu waaruit Helen afkomstig is iets te maken heeft met haar gedragspatroon? 9. Wat vindt u van de echtgenoot? 10. Wat is uw algemene indruk van Alison Fiske in de rol van Helen. Martin Shaio als Helens man Frank. Maandagavond: zoveelste afleve ring van de London Weekend TV- serie "Helen een vrouw van deze tijd". De A\RO is er blij mee, want zonder ingewikkelde pellin gen staat onomstotelijk vast dat naar dit huwelijksdrama uit het leven gegrepen intensief wordt gekeken. De acteurs Alison Fiske en Martin Shaw, respectie velijk als Helen en Frank, dragen 't door Alexander Baron geschre ven scenario, dat naar goede Engelse gewoonte voortreffelijk wordt gespeeld onder de opval lend sobere regie van Christopher Hodson. Het gegeven is niet nieuw, de uit werking wel. Helen en Frank vormen ogenschijnlijk een geluk kig echtpaar, dat grote liefde koestert voor zijn twee kinderen Chris en Diana. Een kwartier ver der in de eerste aflevering wordt de kijker echter duidelijk dat Frank geen brave jongen is. Hij heeft een zwak voor vrouwelijk schoon en maakt een slippertje waar zijn vrouw door toevallige omstandigheden achter komt. Het is niet de eerste keer in hun vijf jarig huwelijksleven dat Frank met andere vrouwen de jolige toer maakt. Na deze laatste ervaring neemt Helen een resoluut besluit. Zij verlaat haar man met het vaste voornemen voor haar en haar beide kinderen een nieuw leven te creëren, geheel zelfstan dig. zonder hulp van wie dan ook. Helen komt in kommervolle om standigheden te verkeren onder vindt veel tegenslagen, maar weet het hoofd boven water te houden. In al haar plannen - o.a. chemie 6tuderen wordt zij gedwarsboomd door haar echtgenoot, die zijn Jaloer se gevoelens niet kan onderdrukken en als een botterik te keer gaat in het gezin. In vrij korte tijd ontmoet He len twee mannen die zich met de bes te bedoelingen over haar willen ont fermen. Tot nu toe heeft Helen alle avances van de hand gewezen omdat zij de richting van haar leven zelf wil bepalen en de opvoeding van haar kinderen centraal stelt. De reacties na de eerst aflevering getuigden van grote lof. De manier waarop een gestrand huwelijk in scène is gezet, kwam modern en hard over. Niet versluierd, niet drakerig, wel levensecht. De aanpak werd nieuw genoemd, eerlijk en psycholo gisch tot in detail verantwoord. In de daaropvolgende afleveringen 6tak de twijfel haar kopje op. Twij fel aan de goede bedoelingen van de schrijver, twijfel aan Helen die door sommigen niet meer als een vrouw van deze tijd werd gezien, twijfel aan de „echtheid" van het gegeven dat door anderen onlogisch, overtrokken en melodramatisch werd genoemd. Over echtparen die gaan scheiden wordt veel minder dan vroeger ach ter de hand gefluisterd. Woorden als schande en verwerpelijk worden in dat opzicht nauwelijks meer gebruikt. Wie het met zijn of haar partner niet meer kan vinden en tot scheiding be sluit, wordt niet meer met de nek aangekeken, al wordt met name de gescheiden vrouw nog vaak aange merkt als een Juffrouw die het niet ëo nauw neemt en met wie wel iets te versieren valt. In het onderhavige kader speelt het bewustwordingsproces van de moder ne vrouw een belangrijke rol. De vrouw die in haar huwelijk niet meer wil fungeren als de onderdanige huis houdster, die alles van haar heer ge maal incasseert en accepteert en de vrouw die na de scheiding niet meer alleen afhankelijk wil zijn van de ali mentatie die haar door de rechter is toegewezen. Vele kijkers voelen zich nu door de „Helen"-serie bekocht, omdat vol gens hen de realiteit geweld wordt aangedaan omdat onzuivere motieven worden gehanteerd en bepaalde ge beurtenissen zich onlogisch voltrek ken. Zij zeggen dat elementen wor den ingebracht die met de kern van de zaak niets te maken hebben, dat de schrijver zich ook heeft laten verleiden tot valse romantiek. De moeilijkheid is dat Helen niiet re presentatief is voor een bepaalde groep. Er zijn tientallen Helen's te bedenken die in dezelfde omstandig heden totaal anders zouden reageren. Blijft ook de vraag hoe dezelfde He len zich zou opstellen wanneer de omstandigheden anders waren gesi tueerd. Uit de peilingen die wij verrichtten kwam in dat opzicht een belangrijke conclusie naar voren: „Er zit een ge vaarlijke tendens in de serie", aldus een aantal vrouwen. „Veel mensen gaan zich aan Helen spiegelen en dat is verkeerd. Wat zeggen de oudere mensen nu? „Zie Je wel, die Helen redt het ook en ze zit ook moeilijk". Alsof de weg die Helen gaat de enige en de Juiste is. Tot nu toe is Helen nog steeds zoekende, niets wordt op gelost." Ons land telt een menigte vrou wenorganisaties. Onder al haar le den peilden wij de meningen over "Helen, een vrouw van deze tijd" en dat leverde vaak verrassende ant woorden op. Opmerkelijk is het dat ook onder vrouwenorganisaties met een wat behoudende signatuur mo dern wordt gedacht over zaken dde nog niet zo lang geleden in de taboe sfeer lagen of zonder meer als niet acceptabel terzijde werden gescho ven. Opmerkelijk is ook dat in de hogere bestuursregionen van landelijke vrouwenverenigingen weinig naar televisie wordt gekeken. Vele presi denten, vice-presidenten en voorzit sters verklaarden nog nooit van de Helen-serie te hebben gehoord. An deren beweerden wel over de serie te hebben gelezen, maar dat ze nim mer de tijd hadden gevonden *n af levering te zien. Niet uitgesloten moet worden geacht dat sommige van de ze vrouwen de serie wel degelijk ken nen, maar om de een of andere reden niet willen laten blijken dat zij de serie op de voet volgen. Uit de meeste reacties kwam naar voren dat de serie aanvankelijk goed van start ging maar dat er later te veel onzuivere elementen in 't drama zijn geslopen. De directeur van de Centrale Vereniging van Organisa ties voor hulpverlening aan niet-ge- huwde Moeders in 's Hertogenbosch merkte op: "In iedere aflevering komt er een maatschappelijk probleem bij en dat is onlogisch". Over het algemeen wordt Helen toch wel beschouwd als een vrouw van deze tijd, al kan men sommige reac ties van haar moeilijk verklaren. Sommige vrouwen zijn van mening dat Helen zich te veel verschuilt ach ter haar kinderen teneinde contacten met andere mannen te vermijden. Voor een moderne vrouw wordt dat als onlogisch gezien. Iemand rea geerde aldus: "Ik weet dat psychia ters vaak tegen gescheiden vrouwen zeggen: "Zorg eerst nou eens voor Je eigen geluk, dan komt dat geluk van je kinderen vanzelf. Die kinderen groeien wel op. Je kinderen hebben er geen baat bij als Je niet gelukkig bent. Felle reacties ontketende de vraag: "Zou u als slot van de serie het her stel willen zien van de huwelijks band tussen Helen en haar man Frank"? "Als dat gebeurt", zo is de algemene opvatting, dan is deze se rie niet meer geweest dan een keuken meidenroman. Dan is Helen beslist niet de moderne vrouw die zij heet te zijn. Dat brengt ons op het oordeel over de gedragingen van echtgenoot Frank. Unanieme mening: een enor me slappeling, die nog het oude prin cipe huldigt van de traditionele man die denkt alles te mogen. De ontmoeting met de miljonair ln het romantische landhuis wordt als de slechtste, meest onwaarschijnlij ke en suikerzoete aflevering be schouwd. Een vrij Jonge vrouw: "Ik verbaas mij over het feit dat Helen in zo'n korte tijd door zoveel goedwillende partijen wordt benaderd. Ik heb dat zelf nog nooit meegemaakt. Komt in het werkelijke leven niet voor". VERWERPELIJK "Verwerpelijk" riepen de meeste vrouwen door de telefoon op de vraag "Hoe staat u tegenover hetstand punt van echtgenoot Frank, dat zijn kinderen niet in hetzelfde huis van een homofiel mogen wonen? Of het milieu van het ouderlijk huis van in vloed is op het gedragspatroon van Helen daarover wilden de meeste vrouwen zich niet uitlaten. Men vindt het wel opmerkelijk dat de va der van Helen dochter en zoonzoon weer bij elkaar wil brengen. En hoe past in dat benauwde milieu de om standigheid dat moeder al Jaren een verhouding heeft met een vroeger vriendje? Het wordt als zonderling aangemerkt, omdat moeder slechts tevreden is met een hapje eten. De enige bevrediging die zij van haar minnaar overhoudt. Dat Helen elke financiële hulp van haar aanbidders afwijst, wordt be schouwd als een goed trekje van haar. Het bewijst haar persoonlijk heid, haar wil om zelfstandig te zijn, niet afhankelijk van mdlde gevers. Telefoniste-receptioniste Peggy Bolleman van het Vrouwen-Contact van de PvdA (28 Jaar, drie Jaar ge scheiden en geen kinderen) zei: "Ik vind Helen een vrouw van deze tijd. Ze doet een heleboel dingen moedig alleen. Ik geloof niet dat vrouwen vroeger zo resoluut van hun man weg zouden gaan. Op de vraag met be trekking tot het overspel antwoordde zij: "Overspel van mijn man zou voor mij geen reden zijn om te schei den. Maar de man van Helen is al vijf jaar bezig en dat ligt even an ders". Over de moederrol van de ge scheiden vrouw: "Ik heb gemerkt dat vrouwen die pas alleen zijn, de kin deren in bijna alles voorop stellen. Zij worden moederdieren". Over het herstel van de huwelijks band: "Niet doen. Bovendien zal dat niets aan de situatie veranderen. Misschien dat hij uit angst de eer ste tijd geen vriendinnetjes neemt. Maar dat zal niet lang duren, vrees ik". Over de abortus: "Ik vind het verklaarbaar dat Helen haar vriendin abortus afraadt. Want Helen doorziet haar vriendin en voelt aan dat zij vurig naar een kind verlangt". Tenslotte: *Tk heb niet het idee dat Helens' afkomst iets te maken heeft met haar gedragspatroon. Ze stelt namelijk eigen normen en spiegelt zich niet aan haar ouders". Juffrouw Ten Cate van de Neder landse Vereniging voor Vrouwenbe- langen en gelijk Staatsburgerschap in Den Haag is van mening dat het overspel niet de enige reden is voor Helen om te vertrekken. "Het is de hele figuur van die man, een verschrikkelijk slappe vent. Daarom moet ze ook niet naar haar man teruggaan. Eigenlijk kan hij deze vrouw niet aan. Geestelijk is hij geen portuur voor haar. Hij is een rokkenjager. Hij zoekt allerlei vrien dinnetjes omdat hij niet tegen zijn vrouw is opgewassen". Een mevrouw van de Nederlandse Vereniging van huisvrouwen: "Nee, ik vind Helen niet helemaal een vrouw van deze tijd. Ze is geweldig besluiteloos, niet flink genoeg. Terug naar diè man moet ze nooit doen. Dat zou me geweldig teleurstellen. Ze moet het zelfs niet doen voor de kinderen. Een hele nare man die Frank, omdat hij zegt zoveel van zijn kinderen te houden, maar in fei te komt hij om het zijn vrouw moei lijk te maken". Een mevrouw van de Bond van Plattelandsvrouwen: "Overspel van een man? Misschien geen reden om te scheiden. Maar wat je als vrouw in theorie zegt, dat doe Je in de praktijk vaak anders. Het hangt van de vrouw af. Onder Jong gehuwden, wordt tegenwoordig vaak het open huwelijk gepropageerd. Er zijn in derdaad mensen die het kunnen op brengen dat ieder zijn eigen weg gaat. Je moet er over kunnen pra ten". En over echtgenoot Frank: "Een vriendelijke, aardige slappeling". Tenslotte nogmaals de directeur van de organisatie voor hulpverlening, aan ongehuwde moeders: "Geschei den vrouwen raken net zo geïsoleerd als ongehuwde moeders. Als vrouw komen ze in een uitzonderingspositie terecht. Iedereen denkt: dat is een losbol. Zij wordt sexueel vogelvrij verklaard. Dan komen er snel kapers op de kust, al zijn het in de Helen- serie solide kapers. Tot zover de meningen. Uit alle reacties blijkt dat "Helen, een vrouw van deze tijd", in ieder geval een ac tueel probleem aansnijdt, al haalt de inhoud het waarschijnlijk niet bij "Huwelijkstaferelen" van Ingmar Bergman, dat op het ogenblik in Zweden een even groot publiek trekt als "The Forsyte Sage". Het zou goed zijn deze serie ook op het Nederland se scherm te brengen. NEDERLAND I 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Guyana Waterland, natuurserie (VARA) 19.48 Het Naardermeer, natuurfilm (VARA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Zomaar een zomeravond, gevarieerd programma (VARA) 21.25 Landleven, tv-serie (VARA) 22.20 Achter het Nieuws (VARA) 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.25 Reportage Tour de France (NOS) 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De Voetbalkwis (KRO) 19.30 De Melchiors, tv-serie (KRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 De verdachte, speelfilm met Charles Laughton (KRO) 21.45 Verroest; wat een revolutie: programma uit de serie Gamma (KRO) In deze aflevering een film over de „industriële ar cheologie". 22.15 Journaal (NOS) l ...e/7 gisteren i Rembrandt werd geboren in 1606 en stierf in 1669. In 1642 schilderde hij het schilderij dat pas anderhalve eeuw later de naam „Nachtwacht" opgeplakt kreeg. In 1715 werd het doek verplaatst van de Doelen naar het Amsterdamse stadhuis, waar de wand, waar het han gen moest, te klein was. Goede raad was niet duur. Men sneed enkele renen van het schilderij af, de grootste reep aan de lin kerkant en toen paste het. We verplaatsen ons nu naar het Jaar 1974. De AVRO zendt, met veel succes en onder veel bijval van critici en kijkers, de 13-delige serie „Helen, een vrouw van deze tijd" uit. Een serie die weliswaar niet zo sterk en indrukwekkend is als Ingmar Bergmanns zesdelige serie over hetzelfde onderwerp: .scenes uit een huwelijk", ook omdat nogal wat zijpaden in „Helen" bewandeld worden en de aandacht daardoor wordt afgeleid van de beide hoofd personen en hun problematiek,' maar toch een serie die be won-' dering verdiént en het rapport cijfer negen. Dus wat doet de AVRO? Die vermindert de serie met 7.7 procent door één van de 13 af leveringen niet uit te zenden. Het betrof de vierde of vijfde aflevering. Reden: een drieluik van argumenten. Ten eerste: er moest toch een aflevering sneuvelen, omdat anders de aansluiting met het zomerpro- gramma (of het win terpro- gramma, daar wil ik van af zijn) zou worden gemist. Een zelfde argument dus als bij de „Nachtwacht" werd toegepast: De serie past niet, dus snijden we er e.en reep af. ten tweede: het was toch de zwakste afle vering van de dertien, omdat er bovendien sprake is van steeds afgeronde afleveringen hinderde het dus niet. Ten derde: die aflevering vier of vdjf bevatte onvertogen woor den en beelden. Zoals gezegd verdient de serie het rapportcijfer negen, maar ook niet meer. Want al kijkend merk ik toch dat ik me geeste lijk schrap zet tegen al die ca lamiteiten waardoor Helen ge troffen wordt: al die ontslagen en al die merkwaardige huwe lijksaanzoeken. Een beetje minder kan ook wel, denk ik dan. En ook als Stephen qua karakter het type man is dat een huwelijksaanzoek voorstelt als een „voordelig aanbod" dan zou hij zich er met zijn intelli gentie toch wel voor wachten dat ook uit te spreken. En wat me in Helen steeds meer gaat tegenstaan is geloof 1 khet feit, date z|j enerzijds anderen verwijt dat zij niet op hun gevoelens afgaan maar verstandelijk redeneren, terwijl zij zelf het type is dat haar gevoelens verstandelijk aftast. ZdJ „besluit' bijvoorbeeld dat zij medelijden zal hebben met meneer Simpson, en maakt hem op die manier gevoelsma tig onschadelijk. Maar mis schien is dat wel de kracht van de serie: dat Je toch iede re keer weer wilt kijken en meeleven, ook al is de hoofd persoon je niet sympathiek. NICO SCHEEPMAKER Dinsdag 16 juli Hilversum I 402 m en FM-kanalen. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal 18.21 De Arabieren ontwaken, causerie. 18.40 (S) Licht orkest met zangsolis te. 19.05 (S) Y'All come: Country en Westernmuziek. 19.30 Mijn dochter 10j wait je ver xiiwiitmuz,Ls.au venirprogramma. 21.00 (S) Neen 21.10 (S) Met muziek op stap, (S) Herengracht 338. 22.10 (S) naai. 22.50 (S) Lichte 21.45 (S) Piano- 22.40 Radlojour- hte zang. 23.00 (S) De Chris Barber Band. 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum H 298 m en FM-kanalen. pro- Mens en samenleving een uitzending van het ministerie van C.RM. 17.30 Nieuws. NCRV: 17.32 (8) Hier en Nu. Hilversum III 240 en 298 m en FM- kanalen. AVRO: 7.02 Drie op Je boterham. (8.02—8.05 Radiojournaal). 9.03 (S) Pep-op-drie: Arbeidsvitaminen met '-platen. 11.08 T 12.06 (S) Drie (S) Zin in muziek: geven de NOS: 19.50 Den Haag de Südwestfunk met solist: moderne kanalen. NOS: 18.02 Joost mag niet eten VARA: 19.02 Drie loopt achter: Pop- reconstructie. 20.02 (S) Nashville 21.OS (S) Jazz en Blues. 22.02 (S) (P)op- donder. 23.02 (S) Wachten op mldder- WOENSDAG 17 JULI Nederland I— KRO: 17.00-17.45 Nogal wiedus. kin derprogramma. NOS: 18.45 (K) Fa beltjeskrant, 18.55 (K) Journ. 19.05 (K) Van Gewest tot Gewest 19.50 So- 22.15 TK) Panoramlek.' 22*40- 22.45 (K) Journ. Nederland II NOS: 18.25 (K) Reportage Tour de France. 18.45 (K) Fabeltjeskrant. 18.55 nacht. 0.02 (S) In de kleine 2.02 (K) Journ. KRO: 19.05 (K) Anna de Koning i Slam, IKOR- 5.027J)0 Hans Hamburger en Wim Bloemendaal. Woensdag 17 Juli 1974 Hilversum I 402 m en FM-kanalen. VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Aktualiteitenshow. (7.45 VPRO: Deze dag. 8.00 Nieuws. 9.00 Van alle markten thuis) 9.04 Wa- 9.40 Muziik. portret. 10.00 j jaren 50. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 (S) Een middagje Stoomradio: een pro gramma vol goede j KRO/RKK: 19.30 Kenmerk: infor matie over kerk en samenleving. NOS: 20.00 (K) Journ. KRO: 20.21 (K) De wrekers.tv-serie. 21.10 (K) De bln- HILVERSUM De onderhande lingsoorlog tussen de KNVB en de NOS inzake de betaling voor het recht van uitzending van voetbal- flitsen en reportages via radio en te levisie is weer in volle hevigheid uitgebarsten. Nadat De Stoop, lid van het sec- tiebestuur betaald voetbal van de KNVB vorige week verklaarde, dat de NOS moet rekenen op een bedrag van drie miljoen gulden (de NOS be taalt thans f 750.000,- voor een sei zoen), zei mr. F. Hogewoning, voor zitter van het sectiebestuur, gister avond in het radioprogramma: "Komt u maar" van de NOS, dat de KNVB nu ook geld zal gaan vragen voor de korte radioreportageflitsen in het zondagmiddagprogramma: "Langs de lijn". Deze uitzendingen waren tot dusver vrij van rechten. De heer Hogewoning zei, dat het be drag in de orde van grootte van en kele miljoenen guldens zal liggen Het programma was gewijd aan de vraag, of het betaalde voetbal lijdt onder de uitzending van de radio- flitsen. Het merendeel van de luis teraars dat op deze vraag in het ra dioprogramma reageerde, meende van niet, maar De Stoop zei voor de radio, dat zulks naar zijn overtui ging wel degelijk het geval was en voor de KNVB ook aanleiding is ge weest om een marktonderzoek te la ten instellen. Daarin zal onder meer worden nagegaan, in hoeverre voet balsupporters door het zondagmid dagprogramma worden thuisgehou den. Hij zei, dat het sectiebestuur vrij dag de hoogte van het bedrag zal be palen. dat van de NOS als vergoe ding wordt gevraagd. Volgens De Stoop moet men rekenen op drie miljoen. Carel Enklaar, hoofd van de dienst televisieprogramma en leider van de NOS-onderhandelingsdelegatie ver zekerde, dat de NOS niet van plan is om voor de reportageflitsen via ra dio en televisie ooit miljoenen te gaan betalen. "En dat schadeverhaal ho ren we nu al Jarenlang van de KNVB. In onze onderhandelingen is dat trouwens allang een achterhaalde zaak", aldus de heer Enklaar. Hij sprak er zijn verbazing over uit, dat door de KNVB nu reeds bedra gen zijn genoemd, terwijl de onder handelingen nog moeten beginnen. (S) Metropole Orkest. 17.55 Medede lingen. Hilversum II 298 m en FM-kanalen. TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 IS) Ontbljt- Soos. met om 7.30 Nieuws, 7.41—8.00 Aktua: 8.30 Nieuws en 8.36—6.45 Gym nastiek voor de hulsvrouw. 10.00 (S) Kaboutertljd. 10.30 Nieuws. 10.33 muziek uit de Bondsrepubliek. 16.00 Meer over minder: De stem van de sprekende minderheid. 17.00 (S) Eu- rollght: lichte muziek. 17.20 Overheids- duitsland i .00 (K) nieuws ultNoordrlJn-West- falen. .10 (K) Gevarieerd progra.- ma. 18.40 Aktualltetten. 19.20 (K) Algabra um acht) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 (K) Op zoek naar het nieuwe goud, film 2X.00 (K) Quiz. 21.45 (K) Buitenlandse reportages. 22.30 (K) Journaal en weerbericht. Madame, tv-flhn. 19.00 (K) (K) Journaal. 19.30 (K) De duiker vanTahiti. t-serle. 20.15 (K) Ekonomlsche kroniek. 21.00 einen Film, tv-spel. Het verlegen meisje dat hier tegen de brede borst van de ac teur Warren Beatty aanleunt is de 17-jarige Carrie Fisher, een dochter van filmster Debbie Rey nolds en zanger Eddie Fisher. Carrie maakt haar debuut in de film "Shampoo"een eigen pro- duktie van Warren Beatty. In de ze film treden ook op Julie Chris tie en Goldi Hawn,

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5