List redt zeven gijzelaars in Washington MAKARIOS VERWACHTTE COUP Geen veranderingen op eiland Sark Nieuwe premier Portugal voert eerste overleg Ziekte premier stort Laos in ernstige crisis Sleutel binnengesmokkeld in pak jnaandverband Al weken geruchten over Griekse staatsgreep op Cyprus Israël krijgt burgerwacht AMIN DREIGT MET OORLOG Onbekende officier PAGINA 6 BUITENLAND MAANDAG 15 JULI 1974 SARK (Reuter) Michael Beaumont, de 46-jarige raketin genieur. die de nieuwe heerser is geworden van het kleine Britse kanaaleiland Sark, is niet voorne mens het feodale stelsel op het eiland te wijzigen en het zodoen de bloot te stellen aan de gevaren van de vooruitgang. Michael Beaumont volgde zijn grootmoeder Dame Sibyl Hatha way op, die gisteren in haar wo ning op Sark aan een hartaanval bezweek. Zij was negentig en had het eiland van zeven vierkante kilometer bestuurd sinds de dood van haar vader in 1927. Het eiland Sark, een Brits rots eiland bij de Franse kust, kent geen auto's, geen inkomstenbelas ting, geen echtscheiding, geen vakverenigingen en volgens Dame Sybil geen misdaad. De 570 bewoners van Sark heb ben de zojuist overleden heerseres van het eiland „een verlichte des poot" gevonden. Naar eigen zeg gen, was zij „een feodale leider en eigenaar van het laatste bolwerk van feodalisme in de wereld". De heer Beaumont zei gisteren, dat hij de ideeën van zijn groot moeder zou volgen. „Ik ben niet van plan om toestemming te geven tot het houden van auto's en andere zogenaamde moderne verbeteringen op dit eiland. Na tuurlijk is het regime hier ar chaïsch en feodaal. Maar daar houd ik van". Michael Beaumont is de 22ste heerser van Sark en heeft be voegdheden op grond van een handvest, dat werd verleend door koningin Elizabeth de Eerste van Engeland. Michael Beaumont, die hoopt het toeristenbezoek aan het eiland te kunnen uitbreiden, is gehuwd met een bewoonster van Sark. Op het eiland Sark wonen 582 mensen en het heeft een eigen parlement. De politiemacht telt twee man, er is een gevangenis en een rechtbank en de heerser of heerseres is alleen maar verant woording verschuldigd aan de Britse koningin en haar Privy Council, oftewel Kroonraad. De heerser van het eiland moet voor zijn koninklijke voorrechten betalen. Daartoe moet op Sint Michiel (29 september) van elk jaar de vorst in Buckingham Pa lace te Londen een bedrag worden overhandigd van 50 shilling. Tot oude en merkwaardige rechten van de Dame of Seig neur behoren dat zij of hij de enige mag zijn op het eiland die bijvoorbeeld een teef mag hebben, of duiven houden. Op Sark mogen geen motor voertuigen zijn. Vier Jaar geleden hadden de bewoners het verzoek van de plaatselijke arts om een auto te mogen aanschaffen ge steund, maar dame Sibyl zei „nee". De arts heeft het eiland toen verlaten. Het eerste wat zijn opvolger deed was een fiets kopen. Dame Sibyl, die aan rheumatiek leed, reed zelf wel rond in een voer tuigje, maar dat liep op batte rijen. Dame Sybil. LISSABON (UPI/AP/Reuter) De nieuwe premier van Por tugal. geniekorpsingenieur kolonel Vasco Goncalves, heeft gis teren overleg gepleegd met de leiders van Portugals belang rijkste politieke partijen over de vorming van een nieuw coalitiekabinet, zo hebben politieke-partijkringen in Lissabon meegedeeld. De gesprekken hadden plaats in do woning van Goncalves in Cascais, een vissersplaats op 30 kilometer ten westen van Lissabon. Na afloop begaf Goncalves zich naar het paleis Sao Bento ,in de hoofdstad, de regeringszetel. Onder de geraadpleegde politici Een van de gijzelaars, 'politieman Calvin Mouton, troost zijn vrouw nadat hij dank zij een list ontsnapte aan de gevangenen, die hem en zes anderen gegijzeld hielden. WASHINGTON (Reuter) Zeven gijzelaars die door twee gewapen de gedetineerden zijn vastgehouden in het cellenblok van een federaal gereohtshof in Washington, zijn gis teren op avontuurlijke wijze aan hun bewakers ontsnapt, dankzij een sleu tel die in een doos met maandver band was verstopt. De zeven mannelijke en een vrou welijke gijzelaar, onder wie drie poli tiemannen en een secretaresse, ont snapten uit het sousterrain terwijl een van de gedetineerden sliep. Ze ontkwamen in een lift waaop de binnengesmokkelde sleutel paste. De tweede gedetineerde was in een an der deel van het cellenblok volgens een vooropgezet plan door de auto riteiten telefonisch aan de praat ge houden. Alle zeven gijzelaars zaten goed en wel in de lift toen hun twee belagers, Frank Gorham en Robert Jones, de ontsnapping ontdekten. Na de ont snapping vertelde politiewoordvoer der George McKinney dat het ge sprek van de autoriteiten met Gor ham en Jones voortduurde en dat eerstgenoemden geen ultimatum aan het tweetal hadden gesteld. De sleutel was nodig om de lift in beweging te krijgen. Tijdens het gijzelingsdrama was de lift op slot gehouden. Om de sleutel- binnen te smokkelen was het plan ontworpen de vrouwelijke gijzelaar maandver band te laten vragen. Frank Gor ham beging de vergissing de hand doek zonder nadere inspectie door te laten. Het plan was afkomstig van politie man Calvin Mouton, een van de gij zelaars, die zich ernstig zorgen was gaan maken over de wending die het VIENTIANE (AP) De 72-jarige premier van Laos, prins Souvanna Phoema, heeft zaterdag een hart aanval gehad en is ernstig ziek, zo wordt van goed ingelichte diploma tieke zijde in Vientiane vernomen. De zegsman deelde mee dat deze Inlichting afkomstig is van "volstrekt betrouwbare zijde". Souvanna is mi nister-president van de coalitierege ring die in april is gevormd. De ko ninklijke Laot.iaanse regering, waar van Souvanna eerder de leider is ge weest, en de communistische Pathet Lao, die onder leiding staat van Sou- vanna's halfbroer prins Souvanou- vong. Souvanna wordt gezien als een belangrijk bindend element in turbu lente Laotiaanse politiek. Inmiddels is uit Bangkok een groep Thaise haltspecialisten naar Vientiane ver trokken om prins Souvanna te be handelen, zo is in Thaise regerings kringen vernomen. Krachtens da vredesakkoorden die een einde maakten aan de oorlog tus sen de regering van Souvanna en de Pathet Lao. mocht Souvanna over lijden of geheal invalide worden, dan neemt een vice-premier, van de Pa thet Lao afkomstig, de leiding van de verenigde regering over. Oorspronkelijk had Souvanouvong een van de twee vice-premier posi ties kunnen bekleden, maar in plaats daarvan werd hij hoofd van de in vloedrijke nationale politieke raad. De tweede man van de Pathet Lao. Phoumi Vonvichit, werd vice-pre mier. Naar de Laotische regering heeft meegedeeld, is premier Soev. Phoema „vermoeid en overwerkt". Eerder had de minister van Defensie verklaard dat de premier vrijdag een hartaan val had gehad. Zijn toestand werd drama was gaan nemen. Hij opper de het tijden 'n geheim telefoonge sprek met de autoriteiten in het ge bouw. Er was al een eerder plan geweest, dat het buiten werking stellen door het doorsnijden van een kabel van het televisie-apparaat behelsde waar mee de gedetineerden him gijzelaars in het oog hielden. Het plan bevre digde niet en men besloot het alter natieve plan van Mouton te wagen. Mouton vertelde dat Gorham en Jo nes zich van begin tot einde als "he ren" hadden gedragen. Maar Juist zondag was er een kentering geko men. De twee gedetineerden hadden de gijzelaars bij zich geroepen en ge zegd dat ze zondag niet meer zouden onderhandelen en pas maandag nieuwe eisen zouden stellen. Toen besloot Mouton tot actie over te gaan. Mouton, een gelukkige echtgeno te in de armen gesloten, zei dat hij inderdaad een vuurwapen had kun nen bemachtigen en Gorham en Jo nes had kunnen doodschieten. "Maar ik kon mezelf er niet toe brengen", zei hij. Mouton vertelde dat het drama don derdag begon toen Gorham een vuur wapen tevoorschijn had gehaald, en tegen hem had gezegd: "Hou je koest, dan doe ik Je niks". Vervol gens werden de gijzelaars het cellen blok binnengebracht William Hale, onderdirecteur van het korps rechtbankpolitie waartoe Mouton behoort, zei dat de ontsnap pingspoging van de gijzelaars een "berekend risico" was geweest. Het plan had volmaakt gewerkt en Gor ham en Jones hadden er de eerste minuten geen lucht van gehad, zei Frank Gorham, een van de twee gevangenen die zeven mensen gij zelden in een gerechtsgebouw in Washington. hij. "Ik vermoed zo dat ze hun ogen niet geloofden", aldus Hale. De 25-Jarige Gorham zat op het ogenblik van zijn actie 25 jaar we gens een gewapende roofoverval en 10 tot 30 Jaar wegens gevangenisop stand uit. Jones, die 24 is, zat ruim tien Jaar uit wegens uiteenlopende strafbare feiten. waren leiders van de communisti sche, socialistische en minder links van het centrum staande partijen. Of zich onder hen de communist Cun- hal, de socialist Soares en de demo craat Pereira de Moura bevonden, was niet bekend. Toen Gonclaves zaterdag benoemd werd. zei hij dat hij een coalitie zou vormen waarin ook plaats zou zijn voor "enkele legerkameraden". Hij zei dat zeer belangrijke punten in zijn regeringsprogramma stakingen regelende wetten en een nieuwe kies wet zouden zijn. De benoeming van Goncalves kwam als een volslagen verrassing. Algemeen werd aangenomen dat de eveneens dinsdag afgetreden minister van Defensie, luitenant-kolonel Ma rio Firmino Miguel, die als een per soonlijke vriend van De Spinola bekend staat, de nieuwe premier zou worden. Goncalves is voorzitter van de coör dinatiecommissie van de "beweging der strijdkrachten", de groep van Jonge officieren die de staatsgreep van 25 april uitvoerde. De Spinola zei dat de nieuwe premier "meer dan wie dan ook geschikt was om het pro gramma van de beweging der strijd krachten uit te voeren". Op grond van de recente wijzigin gen in de grondwet is, aldus zei De Spinola toen hij de benoeming van Goncalves bekendmaakte, de premier geheel verantwoordelijk voor de keus van zijn ministers. Premier Goncalves heeft aan ver slaggevers meegedeeld dat hij de sa menstelling van zijn kabinet begin volgende week bekend zal maken, 't Zal een coalitieregering worden, waarin ook enige militairen zullen zijn opgenomen. Op de vraag of hij ook de communistische leider Alvaro Cunhal zal uitnodigen zei Goncal ves: "Dat is zeer wel mogelijk". Als een van de dringendste problemen van Portugal zag hij de invoering van een kieswet en een wet op de sta kingen. De 53-Jarige kolonel Vasco Dos Santos Goncalves is afgestudeerd als civiel-ingenieur en heeft gediend in Portugese enclaves in India en in de Afrikaanse gebieden Mozambique en Angola. Hij speelde naar verluidt 'n belangrijke rol bij de staatsgreep van 25 april en maakt deel uit van het hoogste constitutionele lichaam, de 21 leden tellende Raad van State. Hij is getrouwd en heeft een zoon en een dochter, die beiden aan de universi teit studeren. Kolonel Goncalves. Goncalves heeft "linkse sympa thieën maar is geen communist, mo gelijk meer socialist", zo zeggen po litieke kringen. De linkse partijen in Portugal hebben In eerste reacties zaterdagavond instemming betuigd met de benoeming van Goncalves. Koerden in actie De Koerdische opstandelingen hebben een Iraakse waterkrachtcentrale opgeblazen in Chamcamal, zo meldt het radiosta tion 'Stem van Koerdistan'. Daarbij zouden vijf Iraakse bewakers van de centrale zijn gedood. De radio meldt ook successen voor de Koerden op andere fronten. Ultimatum De Nepalese regering heeft een ultimatum gesteld aan de Chamoas-guerrilleros (een beweging van antichinese Tibetanen) om zich met hun wapens en munitie voor 26 Juli over te geven. De Nepalese auto riteiten willen dat er een eind komt aan de guerrilla-activiteit langs de Nepalees-Chinese grens. zaterdagmiddag „redelijk" genoemd. Volgens waarnemers in Zuidoost-Azië kan een ernstige ziekte Laos in een ernstige crisis storten. JERUZALEM <fiP) De Israëlische regering heeft gisteren goedkeuring verleend aan het plan tot het stich ten van een officiële burgerwacht wier taak zal zijn de burgers en hun huizen te beschermen tegen aanval len van terroristen. De burgerwacht zal worden ge sticht onder noodvoorsehriften die nog dateren uit de tijd van het Brit- sa mandaat, dus nog voordat de staat Israël was ontstaan. De minister voor de politie, Hillel, zal verantwoordelijk worden voorde burgerwacht waarvoor een bedrag wordt uitgetrokken van, omgerekend, 21,3 miljoen gulden. Voor de organisatie bestaat grote belangstelling, zei de minister na derhand. Reeds 12.000 burgers hebben zich opgegeven en verwacht wordt dat nog duizenden hun voorbeeld zullen volgen. Heroverd De Cambodjaanse re geringstroepen hebben zaterdag een belangrijke buitenpost ten zuidwes ten van Phnom Penh heroverd, ter wijl op de andere fronten in het land de stryd aanzienlijk is afgenomen. Aartsbisschop Makarios president van Cyprus, werd op 13 augus tus 1913 te Panayia bij Paphos op Cyprus als zoon van een schaapher der geboren. Zijn wereldlijke naam luidde Michael Mouskos. Hij trad als novice in het klooster te Kykkos en studeerde te Nicosia en te Athe ne. In 1946 ontving hij zijn pries terwijding en ging naar Boston in de Verenigde Staten voor studie. In 1948 keerde hij naar Cyprus terug. Hij werd gekozen tot bisschop van Kitium en werd in 1950 aartsbis schop van Cyprus. In die Jaren onderhield hij reeds nauwe contacten met de Griekse NAIROBI (AFP/Reuter) President Idi Amin van Oeganda heeft ge dreigd zijn buurland Tanzania bin nen te rukken en een aantal plaat sen te bezetten. In een telegram aan generaal Siad Barre, president van Somalië en fungerend voorzitter van de organisatie van Afrikaanse een heid (OAE) heeft Amin volgens ra dio-Nairobi president Julius Nyere- re van Tanzania en president Ken neth Kaoenda van Zambia ervan be schuldigd dat zij steun verlenen aan invasieplannen van de vroegere pre sident van Oeganda, Milton Obote. Amin zegt dat het niet in zijn be doeling ligt verdeeldheid in de OAE te zaaien maar dat Oeganda als zelf standige staat het recht heeft zich te verdedigen. „Als Obote en zijn aan hangers hun plannen voor een inva sie in Oeganda uitvoeren zal ik hen van antwoord dienen en diep in Tan zania doordringen en die gebieden be zetten waar de tegenstanders van het Oegandese bewind zich gevestigd hebben', aldus Amin, verzetsbeweging tegen het toenmali ge Britse gezag over Cyprus. Bij een onofficieel plebisciet in 1950 sprak 95 procent van de Grieks Cyprioten die vier-vijf de van de bevolking uit maken, zich uit voor aansluiting bij Griekenland. Als waarnemer woonde hij in 1955 de conferentie van Afro- Aziatische landen te Bandung bij. Een poging om steun van de Verenigde Naties te krijgen voor „enosis' (aansluiting bij Grieken land) faalde en ook een gesprek met de Britse autoriteiten liep op niets uit. Inmiddels was het op Cyprus zeer onrustig geworden en de Grieks-on dergrondse beweging EOKA, onder leiding van kolonel Grivas, pleegde aanslagen op Britse instellingen. De gespannen betrekkingen tussen de Grieks-Cyprische meerderheid en de Turkse minderheid op het eiland verscherpten bovendien. De toenma lige Britse gouverneur Harding kon digde de noodtoestand af en in 1956 werd Makarios verbannen naar de Seychellen, een eilangroep in de In dische Oceaan, op beschuldiging van steun aan de ondergrondse ac tiviteiten. Hij ging niet in op een Brits voor stel hem vrij te laten als hij be loofde geweld te veroordelen. Niet temin werd hij in maart 1957 toch vrijgelaten, maar mocht niet naar Cyprus terugkeren. Makarios zette toen, met volledige steun van de regering van Grieken land, zijn acties van Athene uit voort. Hij zag echter in, dat aan sluiting bij Griekenland niet moge lijk was en nam genoegen met on afhankelijkheid voor Cyprus, onder garantie van de Verenigde Naties. In februari 1959 kwamen vertegen woordigers van Engeland, Grieken land en Turkije in Londen bijeen. Ze werden het al spoedig eens over onafhankelijkheid. Onder gejuich werd Makarios bij zijn terugkeer op Cyprus welkom geheten en op 16 augustus werd het eiland een onaf hankelijke republiek, die zich echter nooit bij Griekenland of bij Turkije zou mogen aansluiten. Makarios werd de eerste president en de Turkse Cyprioot dr. Fazil Kucuk vi ce-president. De verhouding tussen beide bevol kingsgroepen verslchterde echter, terwijl de militante groepen onder kolonel Grivas zich er niet bij neer legden, dat er geen aansluiting bij Griekenland tot stand was geko men. In 1963 braken bloedige onlus ten uit, waarbij de Grieks-Cyprio ten trachtten algehele suprematie over het eiland te verkrijgen. Er dreigde oorlog tussen Griekenland en Turkije en de Verenigde Naties besloten een troepenmacht naar het eiland te zenden. Na hernieuwde strijd op het eiland besloten Griekenland en Turkije op 2 december 1967 min of meer over het hoofd van Makarios tot een ontwapening van de Cyprische na tionale garde en terugkeer van de legermacht die Griekenland op het eiland had gevestigd. Dit plan werd echter slechts gedeeltelijk uitge voerd. Makarios werd in 1968 tot president herkozen en in februari 1973 op nieuw. Bij parlementsverkiezingen in 1970 had zijn partij 15 van de 35 zetels behaald, twerwijl de voor standers van aansluiting bij Grie kenland, die deze verkiezingen boy cotten geen enkele zetel kregen. In dat Jaar werd een helikopter, waar Makarios in zat, beschoten, terwijl zijn vroegere minister van buiten landse zaken Georghadjis werd ver moord. Makarios weigerde echter deze daden toe te schrijven aan de Griekse regering of aan de Griekse legerofficieren, waarvan er 650 op Cyprus achtergebleven waren. In februari verscherpte de regering van Griekenland het conflict door vorming van een „regering van na- MAKARIOS tionale eenheid" te eisen, terwijl de Grieks-orthodoxe synode van Cy prus eiste, dat Makarios zij poli tieke activiteiten zou staken en voortaan alleen geestelijk leider zou blijven. Makarios gaf hieraan geen gevolg. Wel kwam hij aan het ver- ublijve n.Makarios gaf hieraan geen gevolg W.el kwa mhi Jaa nhe tver- langen van Athene tegemoet om zyn minister van buitenlandse za ken Kryprianou, die als tegenstander van Griekenland werd beschouwd, te ontslaan. Begin deze maand deed Makarios een oeroep op Griekenland de Griekse officieren aan het hoofd van de Cyprische nationale garde terug te trekken. Hij beschuldigde Griekenland er van pogingen hem te vermoorden en de onafhankelijke republiek Cyprus te doen verdwij nen. Dat blijkt vanmorgen te zijn gebeurd. Luchtvaartpionier Generaal Carl Spaatz, de eerste opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht en een luchtvaartpionier, is zondag in het Walter Reed Medical Center te Washington op 83-Jarige leeftijd overleden na een hartaanval Bommen in Engeland Gisteravond laat zijn in de industriesteden Man chester en Birmingham bommen ontploft. Door de ontploffing in Man chester zijn twee personen gewond. Door de bom werd een gebouw in het centrum van de stad getroffen. In dit gebouw was een filiaal gevestigd van de staatsdrukkerij. In Birming ham is niemand gewond. Cholera in India Een cholera-epi- demie ji de Indiase staat Kerala heeft in twee maanden tijd 116 men senlevens geëist. Clandestien Volgens de Ameri kaanse vreemdelingen- en naturali satiedienst in Washington tellen de Verenigue Staten een clandestiene vreemdelingenbevolking van ruim 7 miljoen en komen er elk jaar 1 mil joen niet-geregistreerde buitenlan ders bij. Rellen u. Loeanda In Loeanda (Angola) hebben rellen het leven ge kost van zeven personen. Van de 28 gewonden zijn er 12 ernstig aan toe. De gwe .ddadigheden waren ontstaan nadat een taxichauffeur, een blan ke, was vermoord.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6