Spuitgast stak een oud huis in brand NS HAD HET DRUK l ...en gisteren] programma] Grote schade bij reeks branden Olieloze rariteiten rally werd een groot succes SCHILDERIJEN DIEFSTAL ROTTERDAM Utrechts water is schoner dan in '73 {y^y^vandaag DUITSE TV TVmorgêFi] MAANDAG 15 JULI 1974 EE XT De Olieloze Rariteiten Rally in het Drentse dorp Eext j (gem. Anloo) is ondanks het slechte weer een groot succes ge worden. Ruim 5000 bezoekers had- I den al op tijd het parcours om zoomd. Wat ingenieuze lieden uit Eext hadden bedacht is wel uniek te noemen. Hetgeen getoond werd betekende dagen denkwerk en weken, soms maanden zwoegen in vaak afgelegen schuren, icaar de geheimzinnigheid oxp. de 'voertui gen' bleef hangen. Toen Barend Barendse het startsein had gegeven, probeerden vijftien vaak bizarre voertuigen 1 hun parcours te rijden. Er waren deelnemers uit Amsterdam met een voertuig, het zgn. stoommo- biel, ontworpen door twee instru mentenmakers, dat een stuk vak werk toonde en nog een behoor lijke snelheid ontwikkelde. Het geheel werd gestookt met houts kool. Verdere deelnemers kwamen uit Limburg, Arcen en Friesland, doch de plaat Eext had wel het "grootste" aantal voertuigen, waaronder een closetmobiel, een rijdende kerk en een rijdend ledi kant. De meeste voertuigen roer den voortbewogen door vaak enorme spierkracht van de be stuurders. De organisatie die in handen was van de heer G. Veen stra uit Eext en geboren is uit de negen autoloze zondagen wil vol gend jaar weer een olieloze rari teiten rally houden. r Het closetmobiel zorgde zaterda de stortbak zorgt, via enige he} het voertuig voortrolt. j voor veel bekijks. Het legen van 'bomen, voor de energie waarmee DEN HAAG Ook gedurende het weekeinde is het niet bijzonder druk geweest op de Nederlandse wegen. Op de wegen naar Duitsland waren er geen ernstige stagnaties. Alleen in de nacht van vrijdag op zaterdag was het enkele uren vry druk by de grensposten. Drukker was het by de Spoorwegen. De treinen in het hele land waren dit weekeinde zeer vol. Op de iyn naar Valkenburg (L.) heelt de N.S. zelfs extra rytuigen moeten gebruiken. Gistermiddag werd het treinver keer tussen Roosendaal en Breda ge stuurd door blikseminslag in de bo- ROTTERDAM Uit een flat aan het C ooihaven terras in Rotterdam zijn dit weekeinde acht schilderijen gestolen met een totale waarde van tussen de vijftig en honderdduizend gulden. De inbrekers, die ook nog wat sieraden en f1500 aan contant geld meenamen .konden tamelijk on gestoord hun gang gaan. De bewo ners van de flat waren met vakan tie Uit een flat in Buitenveldert is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor ongeveer f85.000 gestolen aan sieraden en snuisterijen. De bewoon ster van de flat werd omstreeks zes uur 's ochtends wakker door lawaai in haar woning. De dieven, die wa ren binnen gekomen door een ruitje in te drukken, namen de benen en zijn spoorloos. Zaterdagavond hebben een onbe kend aantal mensen een apotheek in het Zuidhollandse Capelle aan den IJssel beroofd. De gif kast van de apotheek werd opengebroken daar uit zijn een aantal opiaten, wekemi- nen en vergiften gehaald. De daders ajn tot nu toe spoorloos. venleiding. Ten gevolge daarvan werd de overwegapparatuur in werking ge steld en waren de seinen gestoord. Met bussen werd de verbinding on derhouden. In het verkeer kwamen dit week einde tenministe acht mensen om 't leven. Het ernstigste ongeval ge beurde op de beveiligde overweg in het Brabantse Helvoirt. Daar greep gisteravond laat een lege reizigers trein een passerende bromfiets. De bestuurder en zyn duopassagier wa ren op slag dood. In de nacht van zaterdag op zon dag sloeg de 21-Jarlge K. J. G. Kuin uit Westwoud met zyn bromliets over de kop toen zyn stuur verward raak te met die van een andere brommer. Hy overleed ter plaatse. De andere bromfietsberyder liep zware verwon dingen op. De 66-jarige C. Dorgelo uit Leende botste zaterdag met haar auto tegen een boom en raakte daarby zo ern stig gewond dat zy in de loop van de dag in het St. Anna-ziekenhuis bezweek aan de opgelopen verwon dingen. Op slag dood was de 17-Jarige J. van Enk uit Genemuiden toen hy in nacht van zaterdag op zondag met zyn bromfiets tegen een dwars op de weg staande auto met aanhangwagen botste. De 18-Jarige mevrouw M. Ne- derkoren-Gruythuyzen gaf zaterdag avond op een kruising in Rosmalen met haar auto geen voorrang aan Voetbal De straf commissie van de Bulgaarse voetbad band heeft za terdag twee spelers van het natio nale elftal zwaar gestraft wegens „ernstige misdragingen". De natio nale spitsspeler Kirtt Mülanov is voor het leven geschorst en de reserve doelman van het Bulgaarse elftal Simeon Simeomov mag zes maanden niet meer voor zyn club CSKA Sen. temvrisko Zname uitkomen. Autosport De Pin Keyo Ros berg heeft op de Hockenheimring in West-Duitslanid de race om de Gast- rol-GTX-trofee voor formule Super V gewonnen. De Pin, die reed in een Kaiman, eindigde twee seconden voor de Zweed Persson. Derde werd de Zwitser Cabrieds. een andere auto van rechts. Zy over leed in het ziekenhuis. De 34-jarige W. J. Konings uit Venlo kwam gistermiddag in Ko ningsbocht (gem. Eeht) om het le ven. Hy kwam met zyn auto op de linker weghelft en botste frontaal op een tegenligger. De 25-Jarige A. Mutsaers uit Til burg is gisteravond in Ravels (Bel gië) met zyn auto verongelukt, zyn vriendin werd zwaargewond naar een ziekenhuis in Turnhout gebracht. Het slachtoffer is met zyn auto tegen een boom gevlogen. UTRECHT Het zwemwater in de provincie Utrecht is op sommige plaatsen duideiyk scho ner dan vorig Jaar. Elders is de kwaliteit er bepaald niet slechter op geworden, zo biykt uit het Jaariyks onderzoek dat het labo ratorium van Provinciale Water staat naar de kwaliteit van het zwemwater in de provincie heeft verricht. Het allerbeste zwemwater treft men in Utrecht aan in de Maar- seveense Plassen (ten noorden van de stad Utrecht). Zwemmen in de Loosdrechtse Plassen daar entegen, is een zaak die minder aanbevelenswaardig is, ook al is daar de vervuiling minder ge worden. De waterkwaliteit van de neder-Ryn en de Lek is slecht. De bacteriologische toestand in de afgesneden stukken van de rivier tussen Wyk by Duurstede en Amerongen is volgens de pro vincie veel beter dan die in de rivier zelf. Het water van de Eem is wel verbeterd, maar zwemmen moet daar worden afgeraden. De verbe tering van de waterkwaliteit daar is te danken aan het feit dat de waterzuiveringsinstallaties van Amersfoort en Baarn/Soest nu functioneren. (Van onze correspondent) BAARN De Baamse poli tie heeft gisteren een lid van de vrijwillige brandweer uit deze plaats aangehouden wegens het stichten van brand in een op de monumentenlijst staan de woning in de Lage Vuursche, aan de oprijlaan naar Kas teel Drakenstein. Er is nog een tweede verdachte aangehouden, die inmiddels, evenals de brandweerman heeft bekend, de brand zaterdag te hebben gesticht. De woning is volledig uitgebrand. De brandweerman zal op staande voet worden ontslagen. In dezelfde woning is enkele maan den geleden overigens al eerder brand gesticht. Men heeft toen ech ter geen daders kunnen aanhouden. De woning zal nu gesloopt moeten worden en in feite zulen de inwoners van Lage Vuursche daar niet om rou wen, want naar hun mening stond de woning een mogelijke uitbreiding van het daarnaast gelegen splinternieu we dorpshuis in de weg. Het dorpshuis in het tot de ge meente Baarn behorende buurt schap is onlangs tijdelijk gesloten, omdat de kantinebeheerder failliet is gegaan. Zaterdag zat een groep inwoners van de Lage Vuursche met een aantal kampeerders al bier drinkend in het gras voor het dorps huis de situatie te bespreken. Men was weinig ingenomen met de slui ting van het gebouw en de negen in woners en kampeerders, onder wie ook de ex-kantinebeheerder gaven daarvan steeds luidruchtiger blijk. De politie moest herhaaldelijk bij het dorpshuis komen om tot rust te manen, tot kort na middernacht in eens de aangrenzende woning in brand stond. De gehele groep kampeerders in woners van de Lage Vuursche werd in eerste aanleg van brandstichting verdacht en ook voor verhoor mee naar het politiebureau in Baarn ge nomen. Zij bleken echter dusdanig onder invloed, dat er van een zinnig gesprek geen sprake kon zijn. De he le groep werd dan ook vrijwel di rect weer naar huis gestuurd en de volgende morgen opnieuw op het bu reau ontboden. De toen afgelegde verklaringen gaf de politie voldoende grond om een 26- jarige magazijnbediende uit Baarn en een 27-Jarige verwarmingsmonteur uit Lage Vuursche aan te houden. Zij hebben de brandstichting inmid dels bekend en zullen begin deze week voor de officier van Justitie worden geleid. NEDERLAND I 18.25 Reportage Tour de France (NOS) 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Super King Size Toppop (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Alle hens, tv-serie (AVRO) 21.10 Tele vizier Magazine (AVRO) 22.00 Helen, een vrouw van deze tyd, tv-serie (AVRO) 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De jonkvrouw van Avignon, tv-serie (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Zo vader, zo zoan (NCRV) 20.45 Doc Elliot, tv-serie (NCRV) 21.35 Terug met muziek in uw straatje (NCRV) Tweede aflevering uit een serie van drie programma's, waarin een aantal artiesten dat in het afgelopen win terseizoen in „Muziek in uw straatje" is opgetreden, terugkomt. In deze aflevering: Lowland Trio (JVfljn naam is Haas"); Wilma Driessen („II bacchio"); The Blue Diamonds („Ramona")Ciska Peters „Zo zal deze zomer zyn"); Don Rosenbaum („I'm swimming into deep water"); Zangeres zonder Naam („Solda tje") Alexander Curly („1*1 never drink again")Cock tail Trio („Wie heeft de sleutel van de Jukebox gezien?"); Marie-Cecile Moerdyk („Op de grote stille heide"); Marco Bakker („Der Vogelfftnger bin ich Ja"; Annie de Reuver („Kyk eens in de poppetjes van myn ogen") Jackpot („Ginny Ginny"); Ben Cramer („De clown"); Nick Mackenzien („One is one"). 22.25 Geestelijke liederen (NCRV) 22.40 Journaal (NOS) Met dezelfde bewonderenswaar dige precisie waarmee de Ame rikanen hun ruimtecapsules al- tyd op de afgesproken plaats in de Oceaan laten neerpion- zen. Slaagden NOS en de VARA er zondag ln twee BBC-series voor een groot deel te laten samenvallen, die welis waar niet hetzelfde onderwerp, maar ongetwijfeld wel dezelfde groep kijkers hadden. Zoiets gebeurt natuurlijk dikwijls bij series over misdaad, avonturen op zee of huiselijk leven, zon der dat er dan veel kabaal over wordt gemaakt door tv- critid en hun bondgenoten. Waarom nu dan wel? Omdat bedoelde programma' van Ja cob Bronowski (over de wor ding van de mens) en John Berger (over manieren van zien) in hun eigen straatje passen? Of omdat er van cul tuur sprake is? Ik geloof het niet. De ergernis erover spruit voornamelijk hieruit voort, dat programma's van het bepaalde soort kwaliteit dat deze beide programma's bezitten, slechts met mondjesmaat, en naar het schijnt ook met de nodige te rughouding, door de omroep vereniging gedistribueerd wor den. Als die zeldzame program ma's dan ook nog samenvallen, zoals zondag en zoals vorige week bij de herhalingen van „Rudy Schokker huilt niet meer" en „Cider with Roses", dan rijst toch minstens het vermoeden van onoplettend heid, als men al niet aan opzet wil denken. Dat samenvallen bood wel de gelegenheid beide programma's met elkaar te vergelijken. Wat ze gemeen hebben is een grote aandacht voor het visuele en voor een „welgevormde" tekst, die aanspreekt. Bovendien is er de centrale presentator, die in zulke programma's (denk ook aan „Civilisatie" met Sir Ken neth Clarke, maar ook aan „De Bezetting" van dr. L. de Jong en ..Kunstgr^en" van Pierre Janssen) de kykers ener zijds houvast moeben bieden, en anderzijds de functie van de dorpsmeester innemen, wiens gezag in het dorp vroe ger even groot was als nu het gezag van mensen als Jacob Bronowski en John Berger by de televisiekijkers. Er zijn ook belangrijke ver schillen. De aanpak van Berger kenmerkt de kunstenaar, die van Bronowski de geleerde. Berger spreekt ook sneller en Intetlectueler dan Bronowski, die zich kennelijk tot een gro ter en breder publiek richt als hij zijn woorden wikkend en wegend op ons los laat. Bro nowski tracht de problemen van de wording van de mens zo helder mogelijk te doorlich ten, waarbij hij ons stap voor stap meevoert in de ontwikke ling, terwyi John Berger ons Juist sprongsgewijs via allerlei kunstgrepen probeert duidelijk te maken dat het allemaal an ders en ingewikkelder in elkaar zit dan we dachten. NICO SCHEEPMAKER MAANDAG 15 JULI Hilversum I 402 m en FM-kanalen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal 18.21 (S) Jazz Spectrum. NOS: 19.00 (S) Wereldmuziekconcours Kerkrade 20.00 Komt u maar.actueel programma met telefonische reacties en lichte mu ziek. 21.j0 Reportage. 22.15 Voor blin den en slechtzienden. 22.25 Uitzending, van de Bond zonder Naam. NOS: 22.30 £ÏJS?w®l.avbO 2240 Radio-Journaal. NOS: 22 50 (S) Hobbyscooppopulair dedeUngen; 1250 Nieuws. 12.41 Echo en 13.00 Raden maar... 14.00 Voor de kinderen. 14.30 (S) Holiday Interlo kaal vakantieprogramma de Surinaamse cineast Prank Zichem, over de film Papleren Nederlander- 17.10 Voor de kleuters. 1750 Nws. i 298 i i FM- i NOS-Jazz Ja: 2350 r 2 minuten nieuws. VENRAY In een paviljoen van de psychiatrische inrichting Sint- Anna te Venray heeft in de nacht van zaterdag op zondag brand ge woed. Op dat moment waren 21 vrou welijke patiënten in deze afdeling. Dank zij snel ingrijpen van het ver plegend personeel, politie en brand weer konden de patiënten in veilig heid worden gebracht in een ander paviljoen De schade loopt in de hon derdduizenden guldens. De oorzaak van de brand is niet bekend. Een felle brand als gevolg van hooibroei heeft gisteravond een boerderj in Groot-Ammers (Z.H.) grotendeels verwoest. Behalve de hooizolder waar de brand uitbrak, gingen de stallen en het woongedeel te verlo-en. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Eerder op de dag had de brand weer 26 ton hooi van de zolder ver wijderd, omdat men bang was voor hooibroei. Bij een inspectie van het overgebleven hooi leek gisteravond rond half negen de zaak in orde. Maar een uur later brak toch brand uit. Een koffiebar aan de Zoutkeet singel ln Den Haag ls gisteravond uitgebrand. De brandweer slaagde er bijtijds in een anderhalf Jaar oud meisje, dat zich op de tweede verdie ping vaa het brandende pand be vond, m veiligheid te brengen. De schade aan de koffiebar, inclusief inboedel, wordt op f 40 000 geraamd. De brandweer was de brand bin nen het kwartier meester. De eige naar van de koffiebar, de heer J. J. Knijnenburg, was op het moment dat de brand uitbrak afwezig. De re cherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Gistermorgen zijn de magazijnen van het warenhuis Miltenburg in het centrum van Apeldoorn vrijwel uit gebrand. De oorzaak moet worden gezocht in kortsluiting. En de schade belooopt zeker vele tienduizenden guldens. De eigenaar ls tegen brandschade verzekerd. Gistermiddag is in Ravenstein (N. Br.) een boerderij, vermoedelijk door blikseminslag, uitgebrand. De scha de bedraagt ongeveer f125.000. De eigenaar, de heer C. van der Beem, is verzekerd. De Nederlandse mevrouw J.de Haan uit Dokkum is zaterdag avond tweede geworden in de in Baden Baden gehouden verkie zing tot "Naaldprinses van Êuro- pa". Zij moest een Westduitse da me voor laten gaan in deze ived- strijd van 42 dames uit 10 Europese landen. Ruim 100.000 bezoekers op vlootdagen DEN HELDER De jaarlijkse vlootdagen van de Koninklijke Mari ne in Den Helder hebben dit jaar een recordaantal van meer dan 100.000 bezoekers getrokken. Tien procent van hen waren buitenlanders. Verle den jaar kwamen er ruim 80.000 mensen naar ilit evenement kijken, van wie 30 procent uit het buiten land afkomstig was Van vrijdag- tot zondagmiddag was de marineha ven voor het publiek toegankeiyk. De grootste trekp eisters op dit evene ment van de marine waren de krui ser Zeven Provinciën, het bevoorra dingsschip Poolster en de buitenland se marineschepen. Natuurlijk trok ook de gratis rondvaart door de ha ven weer veel belangstelling. Gistermiddag is staatssecretaris Stemerdink van Defensie met zyn gezin een kijkje komen nemen. 24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m en FM-kanalen. JI-00 CS) Bandstand. 18.30 Nieuws. ««Toelichting bij het nieuws. 81.48 NCRV Vocaal Ensemble met orgelbe geleiding: klassieke koorwerken. 19.00 Sri»Ts)°3ïirfKi <s> Theologische kroniek. 23.15 (8) Fluit en klavecimbel: klassieke en moderne muziek. 23.5524.00 Nieuws m°aerne Hilversum UI 240 en 298 m. en FM- kanalen. D,rleJj^ter.e2<Jo2n RadU? fï 20 05 (S) Take the 8-train. 21.02 De negen-uur-show. 22.02 (S) Su perclean Dream-machlne. 23.02 (S) Vanavond laat 0.02 Radiojournaal 0.05 (S) Dat had Je gedroomd. 1.02 Cees Contlnu de nacht door. 5.027.00 Voor dag en dauw voltreffers. #02-4.02 Si 6.02 Radiojournaal). Dinsdag 16 tuil 1974 Hilversum I 402 m en FM-kanalen. AVRO: 7.00 reeuws. 7.11 (S) Dag met een gaasje. (8.00 Nieuws. 8.11 Radio- isnai- s&jsrasx (9xo,° -sttiWiss^rg&ssgiL diojouraaal). 11.30 (S) Rondom twaalf gevarieerd programma met om 11.55 19w ?mhte8n; Overheidsvoorlichting 12.30 Uitzending voor de landbouw AVRO12.40 (S, Improviseren met' (V13.00 Nieuws. 13.11 Radio- ziek. 14.15 (S) Over ne. 14.55 (S) Licht (3) Licht en uitzicht: gewijde muziek 16.00 Nws. 16.03 Klankbord. 16.10 (S) Voor kleuter en kind. 16.30 (S) Jeugd- 7.00 (8) Mobiel: een be- beweeglljke Nieuws. 7.02 Het levende 7.07 (S) Badlnerle: klassieke (gr.). (7.30 Nieuws; 7.41—7.50 Echo.) 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws o a-. de hutevrouw. kanalen. Ieder heel i VARA: 7.02 Drie op Je boterham (S) Pep op Drie. 11.03 Tom Blow ln uw radio. 12.03 (S) Drie tussen de middag: Een opvallend vrolijke geva rieerde visite. 13.03 (S) Drie tussen de middag (vervolg). 14.03 Pop-KontakU 16.02 (S) Mix. 17.03 (8) Wem. MAANDAG 15 JULI DUITSLAND I 17.56-18.00 (Kj Jounn. (Regionaal pro gramma: NDR: 18.00 (K) Seriepro- programma. 1956 (K) Serieprogram ma. 19.59 (Z/W) Programmaoverzicht. WDR: 856-12.15 (k en Z/W) TV-Kur- sussen. 9.30 (K) Sesamstrasse. 18.00 <K) Nieuws uit Noordrijn-Wesüfalen. 19.20 (K) Vervolg dokumentaire. 19.48 (K) Gevarieerd programma.) 20.00 (K) Journ. en weerbericht. 20.18 (K) Reportages, analyses en meningen, 21.00 (K) Serieprogramma. 21.45( K) Dokumentair programma. 22.30 K) speelfilm uift 1973. 0.46 (K) 17.00 (K) Journ. 17.10 (K) Kinderse rie. 1755 (K) Aktuallteiten en muziek. 1856 (K) Tekenfilm. 19.00 (K) Journ. 19.30 (K) Dokumentair programma. 20.15 (K) Sociaal programma. 21.00 (K) Journ. 21.15 (Z/W) BarfuaB durch die Hölle (4), Japanse tv-film. 22.40 JournaaL 13.21 (S) Franse kamermu- 14.00 Woord der Waarheid. Weer: radlomagazi- Nederland I 8.36 Gymnastiek 19.48 (K) Heu Naardermeer, natuurfilm. NOS: 20.0" ma. 21.25 (K) Landleven, tv-serie. 2250 (K) Achter het Nieuws NOS: 22.50- 22.55 (K) Journ. Nederland II kinderen. 9.00 Moeders NOS: 18.25 (K) Reportage Tour de vakantiesfeer. heen: informatie e. 1150 Bejaar- De France. 18.45 (K) Fabeltjeskrant. 18.55 ru- (K) Journ. KRO: 19.05 (K) De Voet- balkwis. 19.30 (K) de Melchlors, tv- serie. NOS: 20.00 (K) Journ. KRO: 20.21 De - speelfilm i (K) Verroest; l het land; 1256 Me-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5