International House in Leiden Vier op de tien inter esseert 't niet Alfrink bij Lord's Folks Kardinaal „Hutspot" voor rijders Statentocht EgSwaïj! Primeur voor Nederland in Prytaneum FIETS WEG: DIEPDROEVIG (^^|püi\ffi(5gRT| Gemeentelijke en landelijke politiek IEMCO-winkel gehandhaafd DE WEG NAAR LEIDEN Er bestaat een goede kans dat de universiteit van Leiden als eerste in den lande een Interna tional House zal krijgen, een ont- moetings- en dienstverleningscen trum voor buitenlandse (en Neder landse) medewerkers en studenten. Een stuurgroep onder /oorzitter- schap van mr. J. C. Tupker die ook voorzitter is van het Leids Universiteits Fonds hoopt een dergelijk ctenrum te kunnen reali seren n het Prytaneum (Rapenburg) dat met het vertrek van de mensa in se ptem oer naar het nieuwe mensa gebouw aan de Kaiserstraat groten deels zal vrijkomen. Voor de herinrichting van het fors uitgeleefde Prytaneum is nog flink wat geld nodig. Weliswaar is er op de begroting van de universiteit een be drag vrijgemaakt voor de huur, maar dat is niet voldoende. Dit gegeven en goedkeuring van de begroting door de universiteitsraad vormen nog de enige hindernis. Als die is genomen, zou het International House begin volgend Jaar kunnen gaan draaien. Het doel van een International House, waarvan er elders in de we reld al een flink aantal functioneert zou kortweg kunnen worden aange duid als het creëren van een ontmoe tingspunt waar buitenlanders zich thuis kunnen voelen. In Leiden is het HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans. Citizen, Ewe-Ancre Vpor f39,50 heeft U btf ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER V. d. WATER Haarlemmerstraat 181. de bedoeling hieraan te beantwoorden door in het International House o.a. een conversatie-zitkamer te maken, een oibliotheek-leeskamer, een re creatiekamer en een televisiekamer. Voor wat de toekomst betreft leeft de gedachte om een aantal kamers in hei Prytaneum in te richten als nachtverblijf voor buitenlandse gas ten van de universiteit. Gastvrouwen Volgens mevrouw T. J. Teeuw die van de stuurgroep deel uitmaakt, zijn de plannen voor een International House in Leiden bepaald niet van de laatste tijd. Jaren geleden al na- aat zij in de Verenigde Staten met dergelijke centra kennis had gemaakt had zij het idee dat een Interna tional House ook in Leiden een be langrijke functie zou kunnen vervul len. Alleen ontbrak het aan een ge schikte ruimte. Mevrouw Teeuw be sloot toen met een aantal andere mensen een zg. International Neigh bour Group op te richten (1964) om met jaarlijks zon tachtig Neder landse gastvrouwen voor en met bui tenlandse gezinnen de nodige recrea tieve activiteiten te ontwikkelen. In 1967 werd bovendien een Interna tional Centre opgericht, waar twee secretaresses de sociale opvang en andere belangen van buitenlanders, waar dat nodig is verzorgen en behar tigen. Dagelijks proberen ze een op lossing te vinden voor tal van pro blemen, zoals huisvesting, verzeke ringen en het plaatsen van kinderen op scholen. De Neighbour Group en het In ternational Centre zouden in het In ternational House moeten worden ondergebracht. Een omgekeerde volg orde overigens, omdat het gebruike lijk is dat dergelijke instellingen Juist in een International House wor den opgezet. Volgens mevrouw Teeuw is er veel goodwill voor een International Hou se in Leiden. De behoefte aan een dergelijk centrum is trouwens niet minder. In totaal zijn er zo n 600 bui tenlandse studenten, van wie de helft afkomstig is uit Suriname en de An tillen. Bovendien telt de Leidse uni versiteit een niet te verwaarlozen aantal buitenlandse stafmedewer kers en brengen Jaarlijks honderden buitenlanders een bezoek aan de universiteit. Het is de bedoeling het Internatio nal House met vrijwilligers in ploe gendienst te laten functioneren. Om de nodige financiën bij elkaar te krijgen is er een zg. fund-raising commissie opgericht, zoals er ook een beheerscommissie van de grond is ge komen die het reilen en zeilen van 't International House in de gaten moet gaan houden. Het International House zou overi gens niet het gehele Prytaneum in beslag nemen. Voorlopig wordt er gedacht aan de eerste verdieping van het gebouw. Wat de bestemming zal worden van de ruimte op de begane grond is nog niet bekend, wel staat 't vast dat het NBBS, het aan de Br ee straat gevestigde Nederlandse Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrek kingen, van mogelijke huisvesting in het Prytaneum heeft afgezien vanwe ge de parkeerproblemen om en nabij het gebouw. Het NBBS, waarvan vo rig Jaar al gesuggereerd werd dat 't serieus van plan zou zijn zich in Ijet gebouw aan het Rapenburg te ves tigen. is nu gedeeltelijk in het Pry taneum ondergebracht. n Bloemengroet vanuit uw Vakantieoord, Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleurop- bloemist zorgt ervoor! Ftourop/laUrflon NederUnd dtpIrm&erd 90* t LEIDEN De komende herdenking van Leidens ontzet op 8 ok tober 1574 krijgt as. vrijdag en terecht reeds enig reliëf. Het is die dag precies 402 Jaar geleden, dat in Dordrecht (op 19 Juli 1572) de eerste vrije Statenvergadering werd gehouden. Twaalf ste den, waarondèr Leiden, besloten in deze historische zitting de zijde van de Prins van Oranje te kiezen en heldhaftig verzet te bieden tegen de toenmalige Spaanse overheersers. Een besluit, dat ook Leiden zijn vrijheid teruggaf. Ter herinnering aan deze Statenvergadering wordt ook dit Jaar langs de twaalf Statensteden, t.w. Alkmaar, Dordrecht, Edam, Enk huizen, Gorinchem, Gouda, Haarlem, Hoorn, Leiden, Medemblik, Monnickendam en Oudewater, voor automobilisten een Statentocht gehouden. Leiden is vrijdag het centrale punt voor de ruim 200 Statentocht- rijders. 's Middags om plm. twee uur zullen zij voor het stadhuis in de Breestraat defileren voor de commissaris van de koningin in Noord-Holland en de burgemeesters van de twaalf Statensteden. Vooraf moeten de ralleyrijders het défilé vertrekt vanaf de Doe lenkazerne op enkele controleposten een stempel halen. Eén van deze posten bevindt zich in hét Museum van Oudheden. Het bestuur van de 3 Octobervereeniging biedt hier alle rijders een zakje marsepeinen hutspot aan; het Leidse VW-kantoor voegt hier aan Leids vaantje bij. Waar doet Mevrouw Hoogendijk 't van Van d'r dikke salaris. Bij uitzendbureau LUBA. Zo maar 'ns een weekje werken. Slimme mevrouw Hoogendinges LEIDEN: Nieuwe Rijn 35. Telefoon: 01710—40341. ALPHEN A. D. RIJN: Donizettihof 10. Telefoon 0172094698. MAANDAG 15 JULI 1974 Prof. dr. A. E. Cohen is voor de periode van 1 september '74 tot dezelfde datum in '76 opnieuw be noemd tot rector magnificus van de Leidse universiteit. Op 12 Juli omstreeks 11 uur ging ik naar het Diaconessenhuis. Daar ik hartpatiënt ben, had ik een fiets LEZERS SCHRIJVEN: met versnelling, merk Selintrix kleur groen. Die stond op slot in het fiet senrek. Toen ik om 3 uur buiten kwam, was mijn fiets ontvreemd. Het is wel diepdroevig dat Je niet eens op de fiets naar de specialist kan gaan. J. DEVILEE Morsweg 179 LEIDEN Postduivenvereniging ,3et Oosten". Uitslag van Noyan. In concours 100 duiven. Uitslag: 1, 7. 8 W. v. Klink; 2. 5 D Kort; 3. K. Dok- kum Zn.; 4. G. Brandt; 6. S. Schoe- man; 9. W. Gijsman; 10. C. Seller. Uitslag van Bergen op Zoom. In concours 300 duiven. 1. 5 B. Singe- ling; 2, 3. 4, 6. 8 W. Gijsman; 7. K. Dokkum Zn.; 9 J. de Wolf; 10 Cv Vesseur. Uitslag van de vlucht Ruffec. Af stand 751 km. In concours 55 dui ven. 1 C. Vesseur; 2. 5, 6 D. Koet; 3, 4 P. Juffermans; 7 W. Gijsman; 8 H. de Haa6; 9 C. Seller; 10 W van Klink. Uitslag van de vlucht Duffel. Af stand 120 km. In concours 240 dui ven. 1, 4, 5, 9 W. Gijsman; 2, 10 C. Gijsman; 3. 7, 8 C. Vesseur; 6 K. Dokkum Zn. P-V. De Blauwkras'. Uitslag vlucht St. Kath. Waver. K. v. d. Steen 1; P. de Haas 2, 5, 10; H. Bodijn 3; J. B. Diereman 4; P. Gijsman 6, 7. 8; W. v. d. Wetering 9. Uitslag vlucht Noyon. F. v. d. We tering 1, 2, 3, 5. 8, 9; J. B. Diersmaa 4; P. Sloos 6; H. Moenen 7; S. Sprin ger 10. LEIDEN In Hengelo zijn ge slaagd voor het examen Engels MO handelsbriefwisseling: mevr. C. H. G. J. T. Boendermaker-Boersma (Voor schoten), mej. M. C. J. Gronheid (Leiden)mevr. N. Z. van der Linde- Puik (Wassenaar), mevr. M. Emeis- Stolk (Bodegraven). Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het docto raal examen scheikundig ingenieur: M. T. A. M. van der Lans (Voor schoten), voor het doctoraal examen vliegtuigbouwkundig ingenieur: J. G. Kroon (Alphen aan den Rijn) en voor het doctoraal examen wiskundig ingenieur: P. A. Slats (Wassenaar). LEIDEN Het hoogtepunt van de viering van het eerste lustrum van de Jongerengroep "The Lord's Folks" is zondag niet ongemerkt voorbij gegaan. De "dynamische" groep had Kardinaal Alfrink bereid gevonden samen de eucharistie te komen vie ren, een idee dat de kerkgangers, ge zien de grote drukte in de Jozefkerk aan de Herensingel duidelijk aan sprak. Hoofdthema in deze eucharistie viering was het "Levensideaal". Na een welkomstwoord van één der Jon geren en het hierop volgende voor namelijk muzikale gedeelte, ging Kardinaal Alfrink in een toespraak wat verder in op dit thema. Inhakend op één van de gezongen liederen, "Op mijn manier", wist de kardinaal dat ieder men op zijn eigen manier tot God komt, hoe vreemd het soms ook mag gaan. "We kunnen niet allemaal heiligen zijn, maar wel is het erg be langrijk dat de mensen elkaar vin den; dat liefde en vrede geen loze kreten blijken te zijn." De Kardinaal besloot z'n toespraak met te zeggen dat het hem zeer ver heugde zoveel Jonge mensen "onder ons" te hebben. Het dankgebed, het eucharistiegebed, de communie en de voorbeden besloten deze dienst, waarin The Lord's Folks opnieuw aantoonden met hun muziek en zang een nieuwe dimensie aan het "kerk- gaan" te hebben toegevoegd. (Foto Jan Holvast) Niemand in Leiden zal denken dat dit Willem Rosbergen is. Tachtig procent weetdat de bur gemeester Vis heaL LEIDEN Het onderzoek onder 600 burgers heeft uitgewezen, dat men in Leiden meer belangstelling heeft voor problemen, die de gehele gemeente betreffen dan voor proble men van de buurt of wijk, waar men woont. In Zuidwest is dat in nog ster kere mate het geval dan in de overi ge wijken. De interesse voor de landelijke po litiek en voor de gemeentelijke poli tiek ontlopen elkaar niet zoveel. Voor beide onderwerpen zegt 60 pet. (eni ge) interesse te hebben. Ongeveer 40 pet. stelt weinig of geen belang stelling te hebben. Er is dus een dui delijke samenhang. De interesse in gemeentelijke poli tieke zaken is groter naarmate men een hoger welstands- of opleidings niveau heeft en bij mensen, die kor ter Inwoner zijn van Leiden. In de binnenstad, waar veel stu denten wonen, is men minder aan de gemeente gebonden en is men rela tief weinig tevreden met de woonsi tuatie. In het Roodenburger-district (hoog welstands- en opleidingsni veau) voelt men zich nog het meest gebonden aan de gemeente en is men relatief meer tevreden met de woon situatie en de financiële en maat- schapj)elijke positie. De ondervraag den in Noord (laag opleidings- en welstandniveau hebben relatief meer autoriteitenvrees, voelen zich meer sociaal geïsoleerd en zijn minder tevreden met de behuizing en de financiële en maatschappelijke po sitie. Bijna tien procent stelt in aanmer king te komen om als vraagbaak te fungeren als het gaat over gemeente lijke politieke zaken. In het Roqden- burgerdistrict ligt dit percentage ho- LEIDEN Het elektrotechnisch be drijf van IEMCO BV is in andere handen en gaat naar 't industrieter rein in Zoeterwoude, maar de win kels aan Nieuwe Rijn en Nieuwstraat blijven draaien, ook onder de naam IEMCO. Dit gedeelte van het bedrijf is voortgezet door de Elektro Combi natie Nederland. ger. Binnen deze groep "opinie-lei ders" ten aanzien van gemeentelijke politiek zijn mannen sterk vertegen woordigd. Uit de antwoorden blijkt, dat men bij gemeentelijke overheid veelal in eerste instantie denkt aan beleidsbe palende functionarissen als burge meester en wethouders en leden van de raad. Een paar percentages: Tachtig procent weet de naam van de burgemeester (wellicht ge flatteerd door de ondertekening van de aanbevelingsbrief aan de onder vraagden door Vis). Bijna de helft weet de baan van één of meer wethouders te noemen. Ongeveer één zesde kant de naam van één of meer raadsleden. Ruim zestig procent weet, dat de Partij van de Arbeid de meeste ze tels heeft in de raad. Op dit gebied ligt de kennis hoger naarmate men een hoger welstands- of opleidingsniveau heeft, bij man nen en naarmate men bij de ge meenteraadsverkiezing meer de voor keur geeft aan "linksere" partijen. Volgende keer (vrijdag a.s.) iets over kranten, regionale radio en te levisie. Vierde van twaalf artikelen van Hans Melkert, gebaseerd op het onderzoek naar de relatie tussen Leidse burger en gemeentelijke overheid

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3