Madera kan Keizer in finale niet stuiten,.. Promotiekansen amateurkampioen Ook open tennistitel van Zweden voor Borg cBuiterjlands geld 5 LEIOSE SPAARBANK APPIE HAPPIE Sterk tennis op toernooi van Leidsche Hout MAANDAG 15 JULI 1974 Wereldrecord Jenny Turall op 1500 meter SYDNEY Jenny Turall heeft in Sydney het reeds in haar bezit zijnde wereldrecord op de 1500 meter vrije slag met 4.8 seconde verbeterd en ge bracht op 16 minuten 43,4 sec. Het 14-Jarig zwemstertje kwam op 9 Ja nuari van dit Jaar in Sydney tot een tijd van 16.48.2. „Ik was niet van plan het record te verbeteren", zei ze nadat ze eigenlijk als een soort trai ning voor haar trip naar de Verenig de Staten in actie was geweest. „Maar de omstandigheden waren voortreffelijk en dat heeft gemaakt dat ik zo bijzonder snel ben gegaan". MOSKOU Het Russische zwemmen is niet uit de schaduw van Oost-Duitsland gekomen. Bij de na tionale kampioenschappen in Ere- wan (heren) en Charkow (dames) werd slechts bij uitzondering het Oostduitse peil bereikt. Alexander Samsonov zorgde voor een nieuwe beste Jaarprestatie door de 200 meter vrije slag af te leggen in 1.55.0. Vla dimir Boere won de 100 meter vrije slag in 52.8 seconden en ex-wereld recordhouder Nikolai Pankin zorgde voor nationale records op de 100 en 200 meter schoolslag: 1.05.4 en 2.25.2. Bij de dames toonde Natalia Popova zich de veelzijdigste. Zij won de 200 meter vlinderslag in 2.20.1, de 200 meter wisselslag in 2.27.4 en de 400 meter wisselslag in 5.07.4. NAPELS De Joegoslaaf Rogo- sic Veljko heeft gisteren voor de vierde achtereenvolgende maal, de internationale lange-afstandsz wem- wedstrijd van het eiland Capri naar Napels gewonnen. Hij legde de afstand van haast 29 ki lometer af in 7 uur 10 minuten 20 seconden, en verbrak daarmee de snelste tijd op die afstand, gevestigd door de Italiaan Giulio Travaglio, met 22 minuten en 45 seconden. Aan de wedstrijd, die werd gehou den bij kalme zee, werd deelgenomen door zwemmers uit Argentinië, de VS, Engeland, Spanje, Joegoslavië, Italië, Egypte. Syrië, Jordanië en In dia. LEIDEN Het is jaren geleden, dat er op de finale-dag van het toernooi van de Leidsche Hout zo sterk werd getennist. In alle categoriën en niet in het minst bij de Veteranen. Maar teneinde te voorkomen, dat men ons van een overdreven gevoel voor de "goede oude tijd" zou gaan verdenken, eerst aandacht voor het hoofdnummer: het herenenkelspel B. Daar kwam de planning van de wedstrijdleiding inderdaad uit. Distriktskam- pioen Madera tegenover de winnaar van het toernooi van de Munnik, Hans Keizer. Door Frank Bomte r Hans Keizer (links) rekende af met Bram Madeira (rechts, Josine v. d. Koogh (rechts onder) won het damesenkelspel door winst op Ellen Gerrese links onder). Foto Jan Holvast. Dait laatstgenoemde ln een glan- zende vorm steekt, bevestigde hij na drukkelijk in de halve finale tegen de "vastbijter" van de Leidsche Hout, Rob Stamm, die met 6—2, 6—0 vol maakt kansloos werd weggesohaakt. Bram Madera rekende echiber even overtuigend af met Adri van Leeu wen, al waren de cijfers natuurlijk niet zo daverend, als die van Keizer tegen Stamm. Madera won met 6—0, 7—5. "In de eerste set lukte mij alles en hem niets", zei Madera na afloop van die partij. De tweede set ging heel wat moeilijker". Zo was het ook, want in die tweede set kwam Adrie van Leeuwen op toe ren met zijn allround-tennis. Made ra's geweldige loopwerk, zijn kijk op de bal en gevoel voor wat de tegen stander gaat doen, hielp hem over de brug. Tegen Hans Keizer leken zijn dropshots het pleit voor hem snel te zullen beslechten. Hij kwam met 5— 2 voor te staan om toen tegen een soms fabelachtig scherp spelende Keizer zeven spellen op rij te verlie zen 1. Wat dat betekent, weten allen die wel eens tegenover Madera heb ben gestaan het bestOok al was Madera bepaald niet op zijn best "de vier partijen, die ik, door de re gen vandaag moest spelen, hebben daar niets mee te maken door zijn niet aflatende vechtlust is de Roamburger altijd een moeilijk te nemen hindernis. Tegen Keizer was die totale inzet echter niet voldoen de. Onstuitbaar, onverstoorbaar stoomde de gebaarde Voorschotenaar door naar de winst: 75, 61. "Nou lukte mij helemaal niets", zei een te leurgestelde, maar als altijd sportie ve Madera. Met lege handen ging hij overi gens niet naar huis. Samen met zijn rivaal in de finale van het herenen- kelspel B.. Hans Keizer, won hij het herendubbelspel van Adri van I^eu- BAASTAD Björn Borg heeft na de titels van Frankrijk en Ita lië ook de open titel van zijn eigen land op zijn naam gebracht. De 18-jarige Zweed won met 6 3, 6—0, 6—7, 6—3 van de Italiaan Adriano Panatta. Nadat hij aan vankelijk de partij volkqjpen had beheerst door de kracht van zijn service, de snelheid van zijn pas- seerslagen en de slimheid van zijn lobs. Het hij tegen het einde van de derde set het volgepakte stadion van Baastad in het on zekere door de Italiaan gelegen heid te geven te ontsnappen. Pa. natta overleefde drie matchpun- ten en won de tiebreak van de derde set. In de vierde set even wel herwon Borg het initiatief. Alles bij elkaar wais het voor de Zweden een niet ad te vertrou wenwekkende generale repetitie voor de halve finale van de Eu ropese zone volgende week tegen dezelfde tegenstander. Te meer daar in het dubbelspel Panatta en Paolo Bertolucd met 8—6. 6—2. 64 zegevierden over Borg en Ove Bengtsson. Borg verdien de met de overwinning in het enkelspel ruim 20.000 guMen. Toernooi Metselaars SCHEVENINGEN Nationaal kampioen Jan Hordijk is gisteren winnaar geworden van het inter nationale tennistoernooi van de Metselaars. Hij versloeg in de eindstrijd de nummer één van Brazilië Carlos Kirmayr in drie sets: 4-6, 7—6. 6—4. Tijdens de „tiebreak" van de tweede set deed zich een incident voor. Op set- poinit bij de stand 6—3 sloeg Hor dijk een volley, die volgens Kir mayr tweemaal het racket zou hebben geraakt. De scheidsrech ter had echter niets gehoord en kende het punit en dus de set toe aan Hordijk, die daarna ook de derde set op zijn naam brachit. Hordijk verdiende mot deze zege duizend gulden. Kir mayr kreeg f.750. De titel bij de dames gtag naar Tine Zwaan. Zij won in drie sets (2-6, 6-0. 6—1) van Elly Appel J eugdkampioenschap BUSSUM Op de banen van .Het Spieghel" te Bussum zijn de afgelopen week de inter nationale jeugdkampioenschap- 1 pen van Nederland gehouden. De uitslagen van de finales in de di verse leeftijdsgroepen zijn: Tot en met 18 Jaar: Jongens: Jan Buise—Max Ool- ders 6—3. 2-6. 6—2; meisjes: Di. ane Evers (AusJ—Ivette Wol- dringh 6—4. 6—1 Tot en met 16 Jaar: Jongens: Ota. Hallgren (Zwed.) René Gorter 6—4, 6—2; meis jes: Mariebte Pakkea^-Bernandine Sluyter 6—2. 5—7. 7—6. Tot en met 14 Jaar: Jongens: Bas Vletter—Ronald Groen 4—6. 6—3, 6—3; meisjes: Iv. Ben-Bieman—Yvonne Schot horst 1—6. 6-4. 8-6. Tot en met 12 jaar: Jongens: Martin BdMus—Bert Poelgeest 62. 6—1: meisjes: Ni cole van Erven—Eis Kodde 7—5, 6—2 •BALTIMORE. Maryland Betty Stöve en Joyoe Ruïne heb ben zaterdagavond hun tegen standsters in het World Team Tennis mat 51 verslagen, waar door Baltimore Banners, de stad waarvoor de Nederlandse profes sional en haar Amerikaanse teamgenote speien. met 2524 won van de Golden Gaters uit San Francisco Eerder hadden Stöve en Hume Leslie Hunt en Liana Kloss met 7—6 verslagen, Niet geplaatst DUSSELDORP De Neder landse kampioene Marijke Schaar heeft zich niet kunnen plaatsen voor de finale van het internatio nale tennistoernooi van Düssel- dorp. Bij een stand van 3—6, 0—1 in de halve finales tegen de Westduitse Ka/tja Ebbirughaus, moest zij wegens een beenblessure de strijd staken. Voorts wend in de halve finales van het heren enkelspel de als eerste geplaatste Jan Kades uitgeschakeld. De Tsjechische oud-Wimbleidonkam- pioen maakte zich bij een achter stand van 2—4 in de tweede set tegen de Belg Mignot kwaad over een beslissing van een lijnrechter en speelde ongeïnspireerd de partij uit. Kat ja Ebbonghaus won in de damesfinale met 6—2. 6—1 van Helga Masthoff. De Belg Mignot won in de eindstrijd met 6—1, 6—0, 4—6, 6—4 van de Tsjech Jiri Hretoec. Mignot kreeg voor dit grootste succes uit zijn loop baan 10.000 gulden. EINDHOVEN Nieuw-Zee- land heeft zich b*J de kwalifica tie-wedstrijden in Eindhoven ge- kwalificeerd voor de finale van het toernooi om de Coupe Annie Soisbauit, die in de Franse plaaits Le Touquet zal plaatsvinden. Nw.- Zeeland won met 2—1 van De- Björn Borg. nemarken en met 2—0 van Ne derland. Het Nederlandse twee tal Annelies Prins en Yvonne van den Eeckhout, dat in de eer ste ronde met 21 had gewonnen van Noorwegen, was niet opge wassen tegen de Nieuwzeeüandse meisjes Judith Connor en Pauline Elliot: 0—2. GSTAAD Op de finaiedag van de open Zwitserse kampioen schappen in Gstaaid is slechts één partij gespeeld. In de eind strijd van het dames dubbelspel wonnen Helga Hoefil en Lea Peri_ coli (WDld /It) met 6—2, 6-0 van Kamako Fukuoka en Michel Rodriguez (Jap./ChiliDe ove rige drie fmales konden wegens de onophoudelijke regen niet wor den afgewerkt en werden ver schoven naar maandag. wen/De Groot, 6—4. 6—4. In de hal ve finale leek de combinatie van de twee erkende arive-specialisten in grote moeilijkheden te zullen komen tegen het Unicum-duo Arnold van der Oapellen/Har Meyer. De eerste set, werd door Har Meyer aan het net beslist met een stop-volley, 7—5. "Het was een lekke bal", zei men achter baan 1. Hoe het zij, Madera haalde de bal niet. Na e?n onderbreking van wege de regen was het snel bekeken: 6—1, 6—0 voor Madera/Keizer. De tweede winst voor genoemd duo, want Madera had met een verras send goed spelende Maya de Boer ook het gemengd dubbelspel op zijn naam geschreven tegen Kees en An- nelies Koole. 6-2. 6-1. "Voorlopig stop ik", zei Kees Koole. tobbend met een tennisarm. "In de halve finale ging het nog wel. maar in deze par ti 1 verging ik bil iedere slag van de pijn". Het damesenkelspel B was voor Josine van der Koogh. Niet nadat zij aan de rand van de nederlaag had getoefd. 6-4 (na 1-4), 7-7 en tenslot te tegen een moegestreden Ellen Ger rese. 6-2. Een boeiend duel. waarin de dropshot van Josine van der Koogh slopend werk deed. Maar El len Gerrese had de partij binnen be reik. Een tweede winst kon Josine van der Koogh niet realiseren. In de finale van het damesdubbelspel - het nummer waarin de walk-overs de waarde van de zege sterk devalueer den - waren Annelies Koole en Co van Berge-Henegouwen beter dan Josine van der Koogh en Mirjam Mulder, 6-3, 6-4. De veteranen kregen weer heel wat bekijks. Van der Hoek. nationaal kampioen in de categorie boven de 55. streed een verbitterde strijd te gen Bert Modderman, 10 Jaar zijn Junior! Laatstgenoemde zag geen kans om de geduchte linkse fore hand van Van der Hoek afdoende te beteugelen. Ondanks een 1-4 achter stand in de tweede set, de eerste won hij met 6-3, pakte Van der Hoek de partij met 6-3, 6-4. Tot een finale te gen Jan de Groot, die ln de andere halve finale toch meer moeite had met Karsten dan hij ook zelf had verwacht (6-2, 6-4) kwam het niet. Na de finale herendubbelspel, die hij met Karsten winnend afsloot te gen het duo de Groot/Hughan, 7-5, 8-6, had de dappere* oudgediende geen "adem" meer. Jammer voor de Groot én voor het publiek, want de oudjes "verkochten" zich goed. Vol gend Jaar een nog sterkere bezetting in dit nummer", zei de wedstrijdlei der Alex Mulder. Tot slot het ge mengd dubbelspel veteranen, dat Co van Berge-Henegouwen haar tweede titel opleverde. Met Hans Jansen raasde zij in recordtempo langs de combinatie Koemans/Mevr. de Beer, 6-2. 6-0. Hillegom "Ik heb tegen Bob van Overbee- ke gezegd", aldus F. Engelenburg sr.. bestuurslid van de regio Leiden van de KNLTB: "Jij kan met Jouw spel verliezen van de slechtste en winnen van de beste". Voor de in dit Hillegomse toernooi als nummer één geplaatste Ronald Blommendaal was het Jammer, dat Bob v. Overbeeke in de juiste stemming verkeerde om van de beste te winnen. In de halve finale moest Blommendaal dan ook door de knieën. 7—5. 86. Moeilij ker nog was de finale tegen J. van der Marei, die ook al verrassend de num mer twee geplaatste speler en team genoot van Blommendaal in de Noordwtlkse SV 1. Gerard Pasma had bedwongen. Na een sterke eerste set, 6—2. moest Bob van Overbeeke duidelijk gas terug nemen. 4—6 .maar in de beslissende set kon hij net aan doordrukken. Niet dn hef minst door zijn sterke service, 6—2, 4—6, 6—4. Linda van der Mey kwam tegen Elly Trompert op een set-achter stand, 3—6, won daarna door fel ge concentreerd spel de tweede set, 6—4 en domineerde vervolgens volledig in de derde set, 6—2. Natuurlijk was '6 herendubbelspel B voor Blommen- daal/Pasma, want wat er ook ver keerd gaat bij de Noordwijkers, niet hun dubbelspel. Strijkis/Reus boden verwoede tegenstand, maar kwamen niet verder dan vier spellen: 6—3, 6— 1. voor Blommendaal/Pasma. Wil- lemUn Tondrok won t damesenkel spel van Mary van der Voorn, 6—3, 5 7, 63 en met laatstgenoemde ook het damesdubbelspel C. Tegen de combinatie Mevr. van der Berg/ Greet Lommerse werd het een snelle affaire. 6-1, 6-1. Joke van Duyn en Joop van Engelen toonden zich in de finale van het gemengd dubbelspel C ternauwernood de sterksten tegen Inge Stroek en Johan Boers, 75 6 8, 6-4. Ereplaatsen voor Vellenga BRUSSEL De Franse adjudant Gaudel is, op Valentinois, met 1225 punten zaterdag als eerste geëindigd op hef Brusselse internationale dres suur-toernooi. De Franse luitenant Remiat werd op Nantais tweede met 1192 punten en de Nederlandse luitenant Vellen ga uit Voorsciioten, op Lowanoron, derde met 1176 punten. Het evenement van gisteren werd ook door adjudant Gaudel gewon nen en wel met 1195 punten. Hij reed daarbij weer op Valentinois. De Nederlandse mevrouw Van Olphen werd, op Alaric, tweede met 1167 punten en Voorschotenaar Vellenga, op Lowancron. derde met 1157 pun ten De Amerikaanse vijfjarige merrie Delmonica Hannover heeft zaterdag op de renbaan Westbury van New York voor het tweede achtereenvol gende Jaar de internationale Roose velt draverij, het officieuze wereld kampioenschap. gewonnen. De met drie tegen vijf gestarte favoriet nam vanuit de derde startpositie direct de leiding en stond die niet meer af hoe wel er een fotofinish aan te pas moest komen om het verschil aan te wijzen met nummer twee, het Cana dese paard Keystone Garry. Den Haag - Met de vreugde en te- Zoals bijvoorbeeld het „beruchte" van de zondagamateurs of de kam- eventueel tekort voor hun rekening. leursteUingen van „WK'74" nog vers bedrag van 3000 gulden, waarop een pioen zaterdagvoetbal. Clubs die De financiële scheiding is daarmee in het geheugen, houden de amateurvereniging recht heeft als KNVB-officials zich alweer druk een speler door een betalende club bezig met bestuurlijke zaken. Daar- wordt gecontracteerd. bij wordt een lang slepende kwestie nu grondig aangepakt. Het is de reorganisatie Bij éénjarig contract wil het amateurvoetbal over gaan naar de sectie betaald voetbal heb ben recht op een uitkering van 50.000 gulden. Bovendien krijgt men op vrij eenvoudige wijze geregeld. Aan de vorming van afzonderlijke besturen zitten echter nog wel een paar haken en ogen. herstructurering dit bedrag ongewijzigd laten, doch ciële begeleiding, waarin gedurende drie jaar nog een finan- Betaald voetbal vormt geen pro- voor de vergadering Naast de gebruikelijke algemene vergaderingen betaald voetbal vergadering, beleggen de Afdelingen amateurs, dan extra-vergaderingen om de KNVB-zaken te bespreken. In zo'n extra vergadering worden dan in elke Afdeling drie afgevaardigden Pappenheimers echter blijkt te ken nen, voegt hieraan toe dat het sla gen van dit laatste voorstel afhan kelijk is van de bereidheid van de bestuursleden om een aantal taken Ook ten aanzien van de KNVB- Bondsvergaderingen kunnen voor- delen worden bereikt. Met zestig af- daadwerkelijk te delegeren, gevaardigden van twéé secties krijgt Tot het rapport bij meerjarige contracten wil getracht"1 wordt bedrag verdubben terwijl het bestuurlijke apparaat, lang gekoesterde taald voetbal digheld te vervullen. Maar ook al omdat in de hoogste wetgevende macht van de voetbal bond - de Bondsvergadering moeten opleveren. Extra vergoedin gen zouden ook moeten worden toe gekend als het om amateurspelers gaat, die werden geselecteerd waaruit dertig afgevaardigden voor van de de bondsvergadering worden geko- het be- lenging van een éénjarig contract 100.000 gulden per Jaar. grotere" zelfstan- Voor de bestuuriljke v KNVB wordt gestreefd naar twéé hoofdafdelingen: één voor betaald Maar bij de amateurs heeft voetbal en één voor de amateurs. verhouding van amateurs en bi- vertegenwoordigende elftallen. Van ^greto^'en'^g^tat™ taald voetbal fifty-flfty Is, kan het gaat lasten. De KNVB zélf krijgt eigen bleem. Met één afgevaardigde elke vereniging of stichting vormt t. x J algemene vergadering, derü8 afgevaardigden worden geko- dan, net als bij men een meer besluitvaardig college structureringscommissie, voetbal, uiteindelijk dan met de huidige 96 afgevaardig- aanvaarding ingrijpende den uit viér secties, die nog weL ringen brengt in eens voor een Babylonische spraak- schappij, verwarring zorgen. betaald voetbal niets beginnen der medewerking en zeker niet als het om regle mentswijzigingen gaat, een tweederde meerderheid is eist. de helft naar de KNVB. dTamatTu^ °°k heeft de commissie zich bezig gehouden met de zogenaamde „doorstroming" in en uit de eerste divisie. De betalende club, die onder- ^tbal maken met zondagamateurvoetbal, de thans bestaande vergaderingen zaterdagvoetbal en Afdelingsvoetbal. Gezien de soms tegenstrijdige be langen zal het wel enig overleg 1 als lid van de Bondsvergade ring, Districtsvergaderingen worden over bodig en zullen verdwenen, evenals De herstructurerimgscommissie acht de her- lat bij verande- voetbalmaat- het ook wenselijk over te gaan tot „professionalisering". Daarmee be doelt men het aantrekken een amateurbe- betaalde krachten x- gen i l hier tot één amateurbestuur stuur Of het rapport aanvaard wordt is een andere zaak. Van het betaald voetbal wordt geen grote tegenstand verwacht, maar de houding van de amateurs is nog niet duidelijk. Van belang is in dit verband of de te komen. afzonderlijk be- nu nog door bestuurs- en commis- dagamateurs, de zaterdagclubs stuur betaald voetbal geschiedt na sieleden van de KNVB worden ver- de Afdelingsverenigingen tijdens de Zeist en de officiële mededelingen. Om dat te bereiken stelt de com- kandidaatstelling door de verschil- richt. Deze bestuursleden krijgen daarover te houden vergaderingen de basis te verleg- lende secties of door vijf of meer dan meer tijd voor de bepaling Er werd dan ook vormd, die thans een uitvoerig rap port heeft uitgebracht, waarin te- eindigt in de eerste divisie, zou dan moeten terugkeren naar commissie ge- het amateurvoetbal. De daardoor vrijgekomen plaats mag worden In genomen door de algemeen gen naar de (twintig) Afdelingen, leden de hiervoor genoemde het beleid. De commissie, die haar vens enkele andere hete hangijzers teurkampioen van Nederland, of in werden besproken. tweede Instantie door de kampioen ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11