Redering maakt afspraken voor meerdere jaren „PAVILJOENS MOETEN GEREINIGD WORDEN" Nieuwe gegadigde ter vervanging van Starfighter De proefballonnen van het kabinet PROLOOG MOET SUBSIDIE KRIJGEN Laat'ns wat van je Nederland weigerde Curacao garantie I ZATERDAG 13 JULI 1974 ÊÊMmmtmn.wm PAGINA 7 DEN HAAG Het kabinet heeft voor het eerst in de parlementaire geschiedenis meerjarenafspraken gemaakt op alle gebieden van het overheidsbeleid. j Premier Den Uyl heeft dait gisteravond na het kabinets beraad meegedeeld. Hij streeft ernaar om zowel alle begro tingen als de meerjarenafspraken op Prinsjesdag te presen teren. Over de begroting over het ko mend jaar deelde de minister-presi dent mee dat Nederland duidelijk be zig is om zich te herstellen van de i energiecrisis. De daling op de beta lingsbalans zal "niet onaanzienlijk geringer" zijn dan werd verwacht en de prijsstijgingen zijn in Nederland lager dan in andere landen die met de energiecrisis te maken hebben. Zorgen maakt het kabinet zich over de nog steed6 oplopende werkloosheid. Hiertegen zullen op nieuw maatregelen worden geno- jEen gunstige ontwikkeling vormt de gestegen aardgasprijs. Het kabinet is het eens geworden over de verdeling |van de aardgasbaten. De buitenland se contracten zijn al aangepast aan de prijsverhogingen; de binnenland- se prijzen moeten nog worden aange past. 'Vakantie Gelijk met de bouwvakkers gaat ook het grootste deel van onze mi nisters met vakantie. Zij worden I voornamelijk waargenomen door AR- minister De Gaay Portman tot 3 augustus en daarna een weekje door zijn AR-collega Boersma. De minister van Binnenlandse Za ken vervangt gelijktijdig zeven mi nisters. Hij krijgt er namelijk Alge mene Zaken, Buitenlandse Zaken, Defensie, Volkshuisvesting, CRM, Verkeer en Waterstaat en Justitie bij. Er is dus duidelijk sprake van dat de AR Nederland tijdelijk re geert. De enige minister die geen vakan tie heeft ingeboekt, is minister Lub bers van Economisohe Zaken. Hij vervangt ook nog Duisenberg (finan ciën) tijdens diens vakantie. Zomertijd Nog deze maand zal een interdepar tementale werkgroep advies aan de regering uitbrengen over invoering van de zomertijd. Na het reces zal de ministerraad zich hierover buigen. Staatssecreta ris Meijer van CRM heeft dit geant woord op schriftelijke vragen van het AR-Kamerlid De Kwaadsteniet. Bestuur Dennendal: UTRECHT De drie paviljoens ivan Dennendal die vorige week door het „Nieuw Dennendal"-personeel jzijn verlaten, zullen het komende iweekeinde door een ontsmettings- dienst worden ontsmet. De paviljoens izijn sterk vervuild en er is onge dierte- Dit heeft het bestuur van de Wil lem Arntszstichting gisteren mee- gedeeld na afloop van een bespre king met de tijdelijke directie van Dennendal en met vertegenwoordi gers van de inrichtingen die verpleeg krachten hebben gestuurd om op Dennendal te helpen. Tijdens dit overleg is de toestand jvan de pupillen op Dennendal be sproken zoals die werd aangetroffen door de hulpverleners. Volgens een woordvoerder van de hulpverleners liet die toestand veel te wensen over. Het bestuur zal aan de ont- smettingsdienst een officieel rapport Moord in het V ondelpark AMSTERDAM In het Amster damse Vondelpark heeft gisterenmid dag de 21-Jarige Duitser W. S. zijn 19 I Jarige landgenoot Willy Sieb door een messteek in de rug om het leven gebracht. De dader is door de politie 1 aangehouden. De messteek was gevolgd op een ruzie. Beide Jongelui waren onder in- i vloed van verdovende middelen. vragen over de situatie in de pavil joens. Gisteren is ook gesproken over de problemen die verband houden met de hulpverlening van buitenaf. Deze hulp wordt ernstig bemoeilijkt door dat de vakantieüjd is aangebroken. Dat belemmert allerlei noodzakelij ke werkzaamheden als schoonma ken en het verrichten van herstel werkzaamheden. Het bestuur van de W.A.-stiohting heeft een directionele werkgroep met volledige directiebevoegdheden in het leven geroepen. De groep bestaat uit drie stafleden van Dennendal. Per 15 Juli komt daar nog een coördi nator van bulten de inrichting bij. De werkgroep zal er voor zorgen, dat bet huishoudelijk materiaal op Dennendal nog dit weekeinde volle dig op peil wordt gebracht. Het nu aanwezige team van hulp verleners van buiten is aangevuld met een groep assistenten uit de W.A.-stichting. Als hun voornaamste taken noemt het bestuur: het zo snel mogelijk aanvullen van het per soneel, het weer onmiddellijk be ginnen met de dagelijks polikliniek ten behoeve van de pupillen van Dennendal, het zo snel mogelijk verhelpen van de aan de gebouwen toegebrachte schade en het vervan gen van verdwenen materiaal, het weer op gang brengen van de thera peutische activiteiten, het op gang brengen van vakantieregelingen voor pupillen (volgens het bestuur is na melijk uit mededelingen van de hulp verleners gebleken dat veel pupillen de stress-situatie in de afgelopen pe riode moeilijk hebben kunnen verdra- "Te veel Amerikaanse belangen' gen) en het organiseren van de hulpverlening vanuit andere inrich tingen in het land gedurende de zo- mer-periode waarin het nieuwe per soneelsbestand zal worden opge bouwd. Veel hulpverleners hebben volgens het bestuur de voorwaarde gesteld, dat het voormalige personeel en de op non-actief gestelde personeelsle den niet meer op de terreinen van Dennendal komen. Het bestuur heeft na overleg met de vakbonden be sloten, alle op non-actief gestelden met ingang van 1 oktober 1974 ont slag te verlenen onder garantie van een uitkeringsregeling daarna. Een van de voorwaarden die aan deze uitkeringsregeling is verbonden, is dat zij zich niet meer laten zien op de terreinen of in de gebouwen van de W-A.-stichting. Even eten en speedboot weg ARNHEM Een Duitse toerist is in Arnhem zijn speedboot kwijtge raakt. De man parkeerde zijn auto met aanhanger en speedboot langs de kant van de Apeldoornseweg in Arnhem om te gaan eten. Na de maaltijd trof hij alleen nog zijn auto aan. De aanhanger en trailer waren spoorloos verdwenen. De waarde van de trailer en speedboot: ongeveer f 13.000,-. De politie van Steenwijk heeft gistermiddag een jeug dige inwoner van die plaats aangehoudendie ervan ver dacht wordt brand te hebben gesticht in hotel "De Kope ren Pomp". Het horeca-be- drijf brandde geheel uit, de brandweer kon maar net voorkomen dat de vlammen oversloegen naar de omlig gende huizen. De schade van de brand wordt geschat op meer dan een miljoen gulden. Het hotel bevatte onder meer een groot aantal antieke voorwerpen, ter waarde van rond 300.000 gulden. Per soonlijke ongelukken hébben zich bij de brand niet voorge daan. WILLEMSTAD, CURACAO De Nederlandse regering zal niet garant staan voor een lening welke Curacao bij de Export-import bank (Exim- bank) in de Verenigde Staten wil sluiten ter financiering van de aan leg van een scheepswerf op het eiland. Dit heeft minister mr. W. F. de Gaay Fortman (Antilliaanse en Su rinaamse Zaken) meegedeeld aan gezaghebber A. E. Kibbel aar tijdens de besprekingen die de vorige week in Den Haag zijn gevoerd. De Curacaose gezaghebber (bur gemeester) heeft er in Den Haag op gewezen dat het scheepswe rfproj e ct van de St. Anna Shipyard Compa ny, waarin ook de Curacaose over heid participeert, van grote beteke nis is voor de werkgelegenheid op 't eiland. Volgens de neer Kibbelaar staat men echter in Nederland op het standpunt, dat geen garanties gege ven worden voor de financiering van projecten welke worden gebouwd met materiaal dat afkomstig is uit de Verenigde Staten. De Nederlandse regering beschouwt de Eximbank Britten doen offerte NBT STOPT ONDERZOEK ONDER VS- JONGEREN DEN HAAG Het Nationaal Bu reau voor Toerisme stopt zondag dat is zeven weken eerder dan was gepland met een onderzoek naar het reisgedrag van Amerikaanse Jongeren, die Amsterdam bezoeken. Het doet dat op aandringen van de Rijks Luchtvaart-Dienst, die be zorgd is over de goede relaties met luchtvaartautoriteiten in de VS. Jeugdige Amerikanen, die meewerk ten aan het onderzoek kregen daar voor een vergoeding van vijftig dol lar. In Amerika rezen hiertegen be zwaren. Die vijftig dollar werden daar beschouwd als een verkapte kor ting op de vliegprijs. Om die reden, heeft de KLM, daartoe geadviseerd door de IATA, de organisatie van in ternationale luchtvaartmaatschap pijen, zich al eerder uit het project teruggetrokken. Er zijn inmiddels een paar honderd jongeren onder vraagd. DEN HAAG De Britse vlieg tuigmaatschappij Hawker Sdddely Aviation Ltd in Londen heeft het ministerie van Defensie in Den Haag een (vrijwillige) offerte gedaan voor de aanschaf van haar gevechts vliegtuig, de V/Stol Harrier, ter ver vanging van de Starfighter f 104 g. Een woordvoerder van de luoht- machtvoorlichtingsdlenst verklaarde gisteren, dat het voorstel inderdaad is gedaan, maar dat de luchtmacht de offerte nog niet had gezien. Volgens de Britse fabrikant van de V/Stol Harrier gaat het om een bestaand toestel, waarmee onder meer de Engelsen in NAVO-ver- band vliegen. Er zijn circa 230 van deze toestellen in gebruk. Een groot voordeel van dit type is naar het oor deel van de Britse fabrikant, dat het vertikaal kan opstijgen en landen. „Een landweg of voetbalveld zou den al voldoende zijn", zo wordt ge zegd. In verband hiermee wordt nog op gemerkt, dat dit toestel dus ook veel minder kwetsbaar iB, omdat het geen gebruik behoeft te maken van de be staande vliegvelden, die bij mogelij ke vijandelijkheden door de tegen partij in de eerste plaats op de korrel zouden worden genomen. Ook de kos ten zouden veel geringer zijn: de V/Stol Harrier kost 9,2 miljoen gul den. terwijl er in de defensienota voor de vervanging van de Starfighter per toestel een bedrag van 15 miljoen gulden is uitgetrokken. Waarom pas nu een offerte aan Nederland is gedaan, vindt zijn oor zaak in de gewijzigde taak voor de Nederlandse luchtmacht, waarbij tactische luchtsteun aan grondtroe pen en eventueel de mogelijkheid om een luchtgevecht te kunnen voe ren, primair zijn geworden. „De V/ Stol Harrier is een kleiner toestel, dat Juist bijzonder geschikt is om grondsteun te verlenen", zo zei een woordvoerder van nationaal vliegtuig- beheer in Scheveningen, dat Harrier in ons land vertegenwoordigt. De Nederlandse luchtmacht onder zoekt op het ogenblik vier typen vlieg tuigen, die eventueel de Starfighter en later ook de NF-5 zouden kunnen gaan vervangen. Dat zijn de Franse Mirage F L/M 53, de Zweed se Saab-Viggen en de Amerikaanse Northrop Cobra en YF 16 van Ge neral Dynamics, welke laatste er kort geleden bij is gekomen. Alle vier de typen verkeren, in de uit voering waarvoor de luchtmacht be langstelling heeft, nog ln het ont wikkelingsstadium. als een commerciële Instelling, die erop gericht is de belangen van het Amerikaanse bedrijfsleven en han del te behartigen. Het eilandgebied Curacao heeft in Januari van dit Jaar de Eximbank gevraagd het project te financieren. Deze stelde enkele voorwaarden, waarvan er een was dat Nederland garant zou staan. Het eilandgebied Curagao heeft aan alle andere voorwaarden voldaan voor het ge stelde tijdstip van 4 april. De Exim-banK is toen zelf naar de Nederlandse regering gestapt om de garantie te krijgen voor de 51 mil joen dollar, die nodig zijn. De bank vraagt, aldus gezaghebber Kibbelaar de garantie, omdat het bedrag waar het hier omgaat groter is dan het to taal van de Antilliaanse begroting. De kosten van het totale project worden nameillk op 63 miljoen dol lar begroot. De Eximbank, zo wordt op Cura cao vernomen, financiert alleen dat gedeelte van dit bedrag, dat de Ame rikaanse export beslaat en de plaat selijke kosten in de Verenigde Sta ten. Het is nu afwachten, zo meent men op Curacao, wat de Exim-bank gaat doen. Deze reden dat de St. Anna Shipyard zich tot de Exim bank heeft gewend is, dat hier een veel lagere rentevoet wordt gekregen, mentairireerden hiero.p dat de Neder- Antilliaanse handelskringen com- mentaireerden hierop, dat de Neder landse hulp »Ucen kan worden ver kregen, wanneer Nederland er voor deel bdj heeft. Een reactie van het kabinet voor Antilliaanse en Surinaamse Zaken kon gisteren niet worden verkregen. DEN BOSCH De toneelgroep "Proloog" moet van de gemeente Eindhoven subsidie krijgen. Dit is gisteren door het gerechtshof in Den Bosch beslist. Proloog had een kort geding aan gespannen tegen de gemeente Eind hoven over verlening van subsidia, over het seizoen 1974/75. De gemeente Eindhoven is nu ver oordeeld de subsidie zoals deze eer der door B. en W. van Eindhoven was vastgesteld, te betalen. Ook de 4000 gulden kosten van het gedirig moeten door de gemeente worden voldaan. Deze uitspraak is tegenovergesteld aan die van de president van de rechtbank in Den Bosch. Hiertegen ging Proloog in beroep. Door het ge rechtshof is de toneelgroep in het ge lijk gesteld. Nou, dan hebt u vanavond rustig de tijd om even te bellen. Zo-maar, met een goeie kennis. Bijpraten, bijlachen, datvinden de mensen nog aardig ook. En duur is bet niet. Want 's avonds eninhet weekendbelt u voor half geld door heel Nederland I Door Peter Riemersma DEN HAAG Op de machti gingswet na, die was bedoeld om 'de gevolgen van de oliecrisis te I beteugelen, heeft het progressieve kabinet-Den Uyl tot nu toe nau- Iwelijks "wetgevend werk" ver richt. Het kabinet is er nog niet aan toegekomen om zoals dat heet 'vorm te geven aan de j samenleving'. Wetten voorberei den en vervolgens verdedigen in j de volksvertegenwoordiging dat is de meest zinvolle bezigheid die men van een kabinet-met visie mag verwachten. Het vorm geven (in progressieve ogen: veranderen van de samenle ving) gaat niet hup, een, twee drie. Bovendien heeft dit kabinet veel tijd verloren aan de energiecrisis en werkt het met de extra-handicap,' dat het niet zonder meer kan rekenen op een vruchtbare samen werking met het parlement. Er is geen vaste meerderheid die de ploeg-Den Uyl steunt. Daar komt nog bij, dat in normale omstandig heden (geen crisis, wel vaste meerderheid) het toch al vaak tot het derde parlementaire Jaar duurt voordat „het oogsten" kan beginnen. Erg hard kan men het kabinet niet vallen, dat het ruim een Jaar na zijn ontstaan nog niet veel wezenlijks heeft laten zien. Maar nu al kan met enige zekerheid worden beweerd, dat er in deze regeringspe riode ook niet bijster veel van de grond zal komen. Om de extra-handicap van het ontbreken van een vaste meerder heid op te vangen heeft het kabinet zijn toevlucht genomen tot het middel van de nota. Over vele onderwerpen legt het kabinet in deze vorm zijn voorlopige visie voor aan het parlement. De daarop volgende discussie moet dan zicht 'geven op de politieke haalbaarheid van echte wetsvoorstellen. Een methode die tijd vreet. Het ls nauwelijks een vraag of er ln de gegeven omstandigheden een andere methode is. Het is in elk geval een beproefde methode. Ook het kabinet-Cals plaveide het regeringspad met nota's. Dat kabinet is aan de oogst nooit toegekomen. Er zijn allerlei aanwijzingen voor, dat er toentertijd, in de Jaren zestig, gewoon geen meerderheid was te vinden in de volksvertegenwoordi ging voor de door dat kabinet ontwikkelde langere-termijn-visies. Zou er sindsdien écht wat zijn veranderd? Het kabinet-Den Uyl is bezig het antwoord op die vraag te zoeken. Vol goede moed heeft het in de regeringsverklaring en bij de algemene politieke en financiële beschouwingen in de herfst van 1973 in totaal 21 nota's aangekondigd. De meest besproken nota tot nu toe is die over defensie. Het is een stuk, waarin beleid voor de komende tien Jaar wordt uitgestippeld een huzarenstuk van Jewelste. Maar wat er ook allemaal op papier staat, ln werkelijkheid is er nog niets veranderd aan de krijgsmacht. Het echte werk moet nog beginnen. De defensienota ls een half jaar later verschenen dan was aangekon digd. Mede naar aanleiding van die vertraging heeft het Tweede-Ka merlid dr. W. Drees van DS'70 onlangs ironisch opgemerkt: „In het algemeen ligt de datum van verschijning van een of andere nota natuurlijk veel eerder dan toege zegd. Soms gaat het echter om een datum, die naar later afwijkt..." Hoe staat het nu wat dat betreft met de 21 aangekondigde nota's? Er zijn er acht ingediend bij het parlement: over de grondwetsherzie ning, de studiefinanciering, het ruimtelijk beleid, de Oosterschelde, de buitenlandse werknemers, ,de werkende Jongeren, het welzijnsbe leid en deze week: de defensienota. Van eveneens acht nota's kan men zeggen, dat zij over tijd zijn of later zijn ingediend dan was aangekon digd. Dan resteren nog vijf die zon- tijdsaanduiding in het vooruitzicht zijn gesteld of die nog op tijd kunnen komen. Drie belangrijke nota's komen nog voor of uiterlijk op Prinsjesdag. Over: een meerjarenplan voor de ontwikkelingssamenwerking, de toe komstige energievoorziening (b.v. de rol van de kernenergie daarbij), het huur- en subsidiebeleid. Het zijn evenzovele kluiven die het kabinet ln de parlementaire arena werpt. Later, veel later zal blijken wat ervan overblijft en wie wat slikt. Het zijn niet alleen kluiven maar ook proefballonnen. Vergif geloosd: veel dode vis STEENDEREN Door het spui ten van onkruidverdelgingsmdddelen in de "Kleine Beken" in de Gelder se plaats Steenderen is een groot aan tal dode vissen komen boven drijven. Een inwoner van Hengelo (Gld) is door de rijkspolitie verhoord en ver klaarde op last van het waterschap polderdistrict IJsselland het gif in de beken te hebben gespoten. Men wilde daarmee de begroeiing op de bodem van de beken tegen gaan. Hoewel het spuiten met gif in op pervlaktewater niet is verboden, meent men uit het grote aantal do de vissen te moeten opmaken, dat te veel is gespoten of dat onvoorzichtig is gewerkt. Tegenover de Rono verklaarde de inspecteur voor Milieuzaken van het ministerie van Milieuhygiëne de vervuiling een "bijzonder kwalijke zaak" te vinden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7