Rijnsburgse raad herdacht burgemeester B. Koomans Noordzeekust wacht nog op vakantiegangers Koetshuis moet opgeknapt Ook het gemeentepersoneel was aanwezig ZATERDAG 13 JULI 1974 Wetenschappelijk QgQndB congres in Leiden Zaterdag RIJNSBURG Stijlvol en sober heeft de Rijnsburgse ge meenteraad gisteravond in aanwezigheid van het voltallige gemeentepersoneel burgemeester Barend Hendrik Koo mans herdacht, die in de vroege ochtenduren van vrijdag op 63-jarige leeftijd overleed. Een zichtbaar aangedane loco burgemeester, wethouder H. de Mooij, deed aan het begin van deze bijzondere bijeenkomst hij wilde het geen raadszitting noemen de leden van de raad en het ge meentepersoneel officieel mededeling van het verscheiden van Rijnsburgs eerste burger. Door Cees Combee Foto Jan Holvast In een door alle aanwezigen in de raadszaal staande aangehoorde toe spraak schetste wethouder De Mooij de loopbaan van burgemeester Koo mans, die in 1957 naar Rijnsburg kwam en daar in de afgelopen zeven tien jaar met inzet van al zijn krach ten enorm veel voor de gemeenschap heeft mogen doen. Op het gebied van de woningbouw, de sanering, het on derwijs, de bejaardenzorg en op ve lerlei ander terrein heeft hij gedu rende zijn burgemeesterschap in Rijnsburg veel tot stand mogen en kunnen brengen. De Mooij: "Burgemeester Koo mans wilde veel doen. maar hij deed dat altijd als de middelen beschik baar waren en in het besef van zijn grote verantwoordelijkheid tegenover de gemeente en de andere overhe den, die hij diende. In de Rijnsburg se gemeenschap vervulde hij vele functies, ondermeer het voorzitter schap van het comité "Duizend jaar Rijnsburg", van het Dienstencen trum, van het comité "Gedenkteken Graven van het Hollandse Huis", van de Stichting "Tuinbouwbelan- gen" en van de afdeling Rijnland van het Ned. Rode Kruis. Voorts was hij bestuurslid van het Leidse Diaconesserihuis. Hij was ridder in de Orde van Oi an je Nassau en droeg de erering van de Stad Hüttental. In dat Diacouessenhuis heeft bur gemeester Koomans enige weken ver toefd. Vorige week vrijdag keerde hij vol enthousiasme en vol interesse voor de gemeentelijke zaken en met allerlei plannen weer naar huis te rug. Helaas heeft hij die plannen niet kunnen uitwerken. 'Met het heen gaan van onze burgemeester, die als Cornelis Kaars ook in het verzet een belangrijke rol heeft gespeeld, ver liest de Rijnsrurgse gemeenschap 'n •bekwaam bestuurder, die zich altijd voor iedereen beschikbaar heeft gesteld", constateerde De Mooij, die er verder op wees, dat het burgemees ter Koomans altijd moeilijk viel iemand anders pijn te moeten doen. "Waarin lag zijn grote kracht"?, zo vroeg De Mooij zich af. Hij liet er di rect het antwoord op volgen: "In zijn onwankelbaar geloof, dat hij een voudig en oo»c kinderlijk beleefde. Vaak zei Koomans, dat je van Gods genade nooit te groot kunt denken. Zelf dacht hij, uitgaande van dat on wankelbare g-iloof, nooit groot van zichzelf, maar wel en des te meer van zijn Meester. Als man, die dicht bij zijn God leefde bezat hij de humor van het christendom. Het was name lijk een man vol humor". Nadat loco-burgemeester De Mooij enige gevoelvolle woorden tot de na bestaanden had gesproken en hen de kracht van God had toegewenst in deze moeilijke dagen sprak namens de raad nestor T. Kralt. Hij gewaag de van de schok, die er door de ge meente was gegaan bij het verne men van het overlijden van burge meester Koomans. Daarom meende hij ook die tolk te mogen zijn van de hele gemeenschap om dankbaar te gewagen van het vele, dat burge meester Koomans in zijn leven voor Rijnsburg heeft mogen doen. De overledenen zag dit als een opdracht van zijn zender. Nu heeft deze zender gezegd, dat het genoeg was en hem opgeroepen tot een veel hogere taak. Namens het gemeentepersoneel voerde de heer T. Langerak het woord: "Diepe verslagenheid heerste er vanmorgen in het gemeente huis. Het was er een moment stil. Iedereen was op zijn of haar eigen wijze bezig het verlies te verwerken. Wij verliezen in burgemeester Koo mans veel. Hij zat niet ver van ons in zijn kamer. Het lampje daar boven stond nagenoeg eltijd op wit en bijna nooit op rood. Als we wat met hem te bespreken hadden konden we zo bin nenlopen. Hij stond altijd voor ons klaar". Tenslotte deelde loco-burgemees ter De Mooij nog mede, dat tijdens de rouwdienst dinsdagmiddag om twee uur in de oude hervormde kerk naast het gemeentehuis en waarin de zwager van de overleden burge meester, ds. Biesma uit Sassenheim zal voorgaan, op uitdrukkelijk ver zoek van de familie geen toespra ken zullen wor.ien gehouden. De eni ge die het woord zal voeren is de com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk. Na deze bijzondere bijeenkomst in het Rijnsburgse raadhuis brachten raadsleden en gemeentepersoneel 'n condoleance-bezoek aan mevrouw A. Koomans-Wind en haar kinderen en namen daarbij afscheid van hun ge liefde burgemeester Barend Jïendrik Koomans. LEIDEN Op 17, 18 en 19 Juli zal in Leiden in het Gorlaeuslaborato- rium de vijfde internationale confe rentie over immunofluorescentie en aanverwante microscopische technie ken worden gehouden. Immunofluo rescentie maakt het mogelijk op cel len en onderdelen van cellen stoffen aan te tonen. Dit is van grote waar de voor de gezondheidszorg. Het congres wordt georganiseerd door „The New York Academy of Sciences" in samenwerking met de Boerhaavecommissie voor voortgezet onderwijs van de Leidse Universiteit. Het komende congres is het grootste tot nu toe. De meer dan 300 deelne mers komen uit twintig verschillen de landen. Leiden als plaats van sa menkomst is gekozen omdat Juist hier zeer originele bijdragen zijn ge leverd aan de ontwikkeling en de toepassing van de techniek van deze diagnostische methode. Hooglandse Kerkgracht 48, dansen vanaf 8 uur nam. De Vink, dansen van 9-2 uur nam. 9SO^UMTOon 815te Zaal' Antlekmarkt Morsweg 114, Leidse Jeu| sociëteit, schaaklessen v jaar. 10-5.30 Een stoel aan de collegetafel in het Rijnsburgse raadhuis bleef gisteravond leeg. Het was die van burgemeester B. H. Koomans. In tegenwoordigheid van het gemeentepersoneel herdaeht de raad stijlvol en sober de overleden eerste burger, die tijdens zijn zeventienjarig burgemeesterschap zoveel voor Rijnsburg heeft mogen doen. WASSENAAR Het voormalige koetshuis bij het kantoorgebouw Schoolstraat 21 (waarin gemeente bedrijven en centrale boekhouding zijn gevestigd) verkeert in een slech te toestand. Het gebouw wordt ge bruikt voor net stallen van fietsen van het personeel van deze diensten en het parkeren van enkele (dienst)- auto's. De herstelwerkzaamheden die noodzakelijk zijn om het oude ge bouw weer in een behoorlijke en ver antwoorde staat te brengen zouden f40.000,- tot f60.000 moeten kosten afhankelijk van het weglaten c.q. uitstellen van voorzieningen welke voor het huidige gebruik urgent zijn. B. en W. van Waasenaar zijn van mening, dat het gebruik van de op stal een dergelijke uitgave niet recht- vaardigd. Ze hebben dan ook over wogen de opstal te doen slopen en op een gedeelte van het vrijkomende terrein een eenvoudige rijwielover kapping en een beschutting voor twee dienstauto's aan te laten bren gen. De hieraan verbonden kosten, «sloop van de opstal inbegrepen), werden geraamd op f 12.400,-. Alvorens hierover echter een de finitief standpunt te bepalen, acht ten zij het wenselijk het oordeel van de commissie openbare werken te vernemen. Deze zaak is enkele malen in genoemde commissie aan de orde geweest., terwijl de oommis sie ook ter plaatse is gaan kijken. De commissie is unaniem van oordeel, dat gepoogd moet worden het gebouwtje tc handhaven. Zij ad viseert maatregelen te nemen om het gebouwtje te conserveren en te gen verder verval te behoeden, zulks ten behoeve van een nader te bepa len bestemming. B. en W. kunnen zich met dit ad vies verenigen en zullen nagaan, eventueel in samenwerking met de Kulturele Kern voor welke doelein den het gebouwtje in de toekomst gebruikt zal kunnen worden. Om het gebouwtje te kunnen hand haven is in eerste instantie nodig, dat het dak wordt hersteld, de zin ken goten met regenafvoeren wor den vernieuwd en het in desolate toestand verkerende plafond we derom brandvertragend wordt ge maakt. Dit kan geschieden door op de bestaande houtconstructie, brandwerende platen aan te bren gen. De kosten worden geraamd op f 16.000. (Foto Holvast) Wassenaar wil meer vrijwillige brandweerlieden WASSENAAR Het vrijwilligers korps van de brandweer is geleide lijk teruggelopen van 89 tot 23, me de als gevolg /an het feit, dat de vrij willigers te weinig bij brandbestrij ding worden betrokken door het op treden van de beroepskern. Burgemeester en wethouders willen streven naar een evenwichtiger op bouw tussen beroepskern en vrij willigerskorps. Maatregelen worden voorbereid om het vrijwilligerskorps in te zetten voor het verrichten van consignatiediensten in de weekein den. B. en W. willen een wervings campagne houden. RIJNSBURG De 40-jarige heer P. A. Pronk uit Rijnsburg is bij een bedrijfsongeluk om het leven ge komen. Tijdens loodgieterswerk zaamheden op het dak van het HI- BE-bedrijf in Valkenburg is hij, naar men vermoedt, uitgegleden, ver volgens door een ruit gegleden en in zijn val, meter naar beneden, te gen een IJzeren U-balk geslagen. Met ernstige snijwonden en een zwaar schedelbasisfractuur is hij naar het Academisch Ziekenhuis In Leiden vervoerd, waar hij enige uren later overleed. Bedford viert come-back met overwinning.. LONDEN De eerste dag van de open Britse atletiekkampioenschap- pen op de baan van Crystal Palace in Londen stond in het teken van de come back van David Bedford. De Engelsman, die zich in tijden niet bij wedstrijden heeft laten zien, won de 10.000 meter in 28 minuten 14.8 seconden. Bedford is op deze afstand overigens wereldrecordhouder met 27.30.8. De tweede plaats was gister avond voor Ford (GB) met een tijd van 28.16.0. Breestraat 19. Twentwel, sociëteit voor kamerbewoners, vanaf 9 uur nam Blauwpoortsbrug/ Kort Galgen water. 10.15 uur voormvertrek salon schip naai Avifauna en Braassemtocht terug plm. 17.30 uur lnl. 101710-21095 43655. Groenoordhalterrein Autocircus Maatz, 8 uur nam. Zondag Antonius Clubhuis, dansen. 8-11 ^Ifóoglandse ^Kerkgracht 48 dansen Geverstraat 65, Oegstgeest. sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden 8-12 uur nam. Breestraat 19, Twentwel, sociëteit voor kamerbewoners, vanaf 9 uur nam. Groenoordhalterrein Autocircus Maatz, 3 uur nam. Maandag Blauwpoortsbrug/ Kort Gali 10.15 uur voorr naar Avifauna rug plm. 17.30 21095-43655. Jeugdvakantiedorp Zuid West, schoterweg (naast zwembad Vliet"), vakantiebezigheden vooi deren van 4 tot 13 Jaar, 9.30 uur Voor- kin- KATWIJK/NOORD WIJK Niets dan sombere gezich ten aan de kust. Van mensen werkzaam in de toeristische industrie en van vakantiegangers. Niemand is eigenlijk te vreden. De gasten treffen het niet met het weer en de men sen, die het overgrote deel van hun inkomen moeten put ten uit het badseizoen, hebben naar hun mening in juli nog nooit zo weinig vakantiegangers aan de kust gezien als mo menteel het geval is- Hun hoop is nu gevestigd op zaterdag, wanneer zo'n anderhalf miljoen Nederlanders en de no dige Duitsers, maar niet uit het Rijnland met vakantie gaan. Enquêtes hebben uitgewezen, dat de ene helft daar van naar het buitenland gaat en de andere helft in eigen land blijft. Wat de Duitsers betreft, die ziet men aan de kust het komende weekeinde ook niet komen. Ze hopen daarom op 25 juli. Dan komt de vakantiestroom in Noordrijn-West- falen op gang. Meer dan hoop is het eigenlijk niet. Eerlijk gezegd ziet met het voor het badseizoen 1975 niet meer zo zitten. Ondanks nadrukkelijke verklaringen van de V.V.V.- managers, dat het seizoen door die late vakanties in Noord- rijn-Westfalen veel later valt en veel langer zal duren dan de laatste jaren het geval was. kust van die naar schatting 750.000 vakantiegangers, die de komende twee weken him verlof in eigen land door brengen, niet veel. Hooguit ais 't zon nig weer is wat mensen, die een dag naar de kust komen. Onder hen zijn veel kampeerders en watersportlief hebbers en vakantiegangers, die hun heil op de Veluwe, in Zuid-Limburg of in de Achterhoek zoeken. Artsen LEIDEN Wijk I: Morswegkwar- tier. binnenstad tot Cityring: J, Grent, Zoeterwoudse Singel 28. tel. 22538. Wijk n: Groenoord, Kooi en Merenwijk: p. p. w. Kehrer, Burg- gravenlaan 1, tel. 25820. Wijk m: Waard. ProfessorenwIJk, Tuinstads- wijk: G. E. J. Pleterse. Zoeterwoudse Singel 109., tel. 24403. Wijk IV: Zuid West, Haagwegkwartier: H. C. Weg man, Paganinistraat 8, tel. 26509. LEIDERDORP Van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 30070. OEGSTGEEST 3. W. de Haan. Wilhelmlnapark 2, tel. 51390. VOORSCHOTEN - P. Koopmans, Wagner laan 69. tel. 6352 (zaterdag). S. v.d. KoolJ, v.d. Oyelaan 13, tel. 6951 (zondag). warmond A. w. Bots. Prof. Aal- berselaan 2, Voorhout, tel. 02522- 11393. Apotheken De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen door: Apo theek Kok. Rapenburg 9. tel. 20136. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voonschoten, telef. 01717-2525. Apo theek Van Breest Smallenburg, Loe- vestein 7, Leiderdorp, tel. 99211. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam. napark 8. tel. 53274. Wijkverpleging LEIDEN Zr. B. J. Rigters, Witte Singel 58, tel. 31055. Zr. M. H. Am- merlaan, Schubertlaan 166, tel. 62835. LEIDERDORP Zr. T. v.d. Lens, tel. 070-271507. OEGSTGEEST Interkruis, Lijt- weg 7, tel. 54500. VOORSCHOTEN Geaondhetds- centrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. WARMOND Zr. A. Vriend, Frle- zenhorst 23, Sassenheim, tel. 02522- 12022. info-sentrum In het Kreatief Sentrum ls het Info-sentrum op de volgende tijden voor ledereen geopend: donderdag avond van 20.30 uur tot 22.30 uur en zaterdagmiddag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Kinderopvang Informatiebureau werkgemeenschap Kindercentra Lelden. Welzljnsraad' Stationsweg 28. tel 46861 Geopend dl' 9.30—12 uur. wo en do 2—4 uur en ▼r. 9.30—12 uur Gezinsverzorging A^8tlchtlng ^Gezlngvergorglng, Lelden. rig zeelef 45. tel. 49 voorm). Moedert voor moeders Mevr. Zr. E. Jansen—Nlemeyer. Hof- hulp l 49441 nnsverzorglng, M fc/m vrij. 9—10 i dijck 32. Oegstgeest. tel. Release Hulpverleningsdienst Releaae, Nieu we Rijn 20a, tel. 24555. In verband met vakanties ziln de openingstijden tot eind augustus gewijzigd in ma, woe. do. v— - - juli t Sociëteit Twen te wel, Breestraat 19, openingstijden: elke dag behalve op ma., do. v.a. 21.00 uur Toegang voor mensen v.a 20 jaar. - Een ding is zeker: er is 'in de bad plaatsen nog voldoende logiesruimte te krijgen en ook voor augustus is men nog lang niet uitverkocht. Niet in hotels, niet in pensions en ook niet bij de vele honderden particulie ren, die kamers met ontbijt beschik baar stellen. Nu noodt het weer de laatste weken bepaald niet tot een verblijf aan de kust. Het gevolg daar van kan zeker zijn, dat vakantiegan gers die beschikken over eigen ver voer en die niet hebben besproken, de steven wenden naar Zuid-Europa waar de zon momenteel wel chijnt en dus een behaaglijke temperatuur heest. Neen, erg hoogvol ziet het er zo op het oog niet uit. Maar...wat niet is kan nog komen. Daarop hopen de werkers in de toeristische industrie jSÉz Door Cees Combee .het Lege terrassen Er zijn nog heel wat van de vele honderden hadcabines op het Katwijkse strand onbezet, terrassen langs de boulevards is het niet druk. De stroom van vakantiegangers moet zeggen de managers van de toeristische industrie. De werkers vragen: Wanneer? Ook op de nog komen, Wanneer men zo over de boulevards van Katwijk en Noordwijk loopt en men werpt een blik op de terrassen van de restaurants en hotels en men kijkt naar het strand, dan valt er be slist niets van een grandioze drukte te bespeuren. Zeker, er zijn wel wat gasten, doch er staan heel wat bad- korven en badcabines leeg. Bij de Kat wijkse strandexploitanten is meer dan de helft van de cabines niet ver huurd. Tot die verhuurde houten bouwsels moet men dan ook nog re kenen de seizoencabines. Deze zijn voor het hele seizoen verhuurd aan inwoners van de badplaats en aan mensen, die uit de in de omgeving liggende plaatsen komen: Leiden, Rijnsburg, Alphen aan den Rijn, Valkenburg, Leiderdorp etc. Aan men sen dus, die als het weer gunstig is een dag naar de kust trekken. Ook augustus is er buiten die „sei- nog heel veel vrij. Er moet een stoot volk komen wil men al die buisjes" best hebben. In de hotels en pensions kan het personeel het werk op zijn slofjes aan. Hoteleigenaren stellen, dat ze zoiets in Jaren nog niet hebben mee gemaakt. Zo weinig gasten in de Ju- li-ma and. De restaurants en andere eetgelegenheden hebben het evenmin druk. Met het aangetrokken seizoen- personeel zit men eigenlijk wel een beetje in de maag, want ook op de terrassen is er weinig bedrijvigheid. Met een aantal mensen minder zou men het eveneens gemakkelijk af kunnen. Maar, zo redeneert men, als het weer omslaat en de badgasten toch nog komen, dan heb Je dat per soneel hard nodig. Overigens verwacht men a?n de Uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over de af- Twentwel gelopen Jaren blijkt, dat de kust en de bossen van Utrecht en de Veluwe een flink stuk van hun aandeel in de vakantieparticipatie hebben ver loren. Ten aanzien van de kustont- wikkeling stelt het Nationaal Bu- Wetswinkeltje reau voor Toerisme, dat er, ondanks de activiteiten die er worden ont plooid om het aanbod langs de kust te verbeteren dan wel aan te passen, bij het NBT toch ongerustheid be staat over de ontwikkeling in dit re creatiegebied. Deze aktiviteiten, zo wordt gesteld, zijn te incidenteel en van een te be scheiden opzet. Zij omvatten de kust niet in zijn totaliteit, terwijl dit te gen de achtergrond van de toeris tische ontwikkeling toch noodzakelijk is, mede gezien de vele nieuwe projec ten in andere Europese landen. Daar om is het NBT druk bezig een initia tief te ontwikkelen om zo mogelijk te komen tot een meer geïntegreerd beleid met als doel de aantrekkelijk heid van de Noordzeekust voor korter en langer verblijf te verhogen. Hier voor dient een Projectgroep Kustont- wikkeling te worden geformeerd. In Katwijk en Noordwijk hoopt men nu maar, dat er zaterdag en de ko mende weken een kentering ten goe de zal intreden wat de komst van de vakantiegangers betreftt. Het seizoen is nog niet voorbij en behoeft beslist nog niet als verloren te worden af geschreven. Wel moet de stroom van gasten snel losbarsten. Is dat niet het geval, dan ziet het er met recht hope loos uit. or gratis undlge bijstand. Adres Leidse als, ApothekeredUk 83 Ope- jden dlnsd woensd. dond 101 Morskwartler clubhuis Mie. Morsweg 69. teL 80775. do. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad B.V Witte Singel 1 Lelden Postbus 54 - Giro 67055 Telefoon directie en administra tie 01710-25041. Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Had Mulder Maandabonnement f 10.77 Kwartaalabonnement f 31.80 Per Post f84.20 Jaarabonnement f116.20 Losse nummers f 0.45 a t>an nementegelden oy vooruit betaling te voldoen BU lutoma- tis^hf jverschryving geen ad ministratie- co incassokosten Naoezorging van 184X>—20.00 a Zaterdag /an 1600-18.00 a Telefoon 01710-80500

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2