Gigantisch hemelobject is 'n raadsel voor alle astronomen Vliegwiel als energie-hamster OP SCHAAL Omgekeerde energiecrisis in heelal spitst zich toe -msT-s- 3srs3i"5£5rs.-« 1 ZATERDAG 13 JULI 1974 PAOINA 19 Op een afstand van ongeveer tweemiljard lichtjaren van de aarde is zoals onlangs in dit blad vermeld door de synthese-radiotelescoop in het Drentse Westerbork korte tijd geleden een hemelobject gesignaleerd, dat de onwaarschijnlijk grote diameter heeft van twintig miljoen lichtjaren. Een lichtjaar is de afstand die het licht in het luchtledige per jaar aflegt met een snelheid van 300.000 km per seconde. Een lichtjaar is derhalve circa 9460 miljard kilometer. Het omvangrijke object is een soort Melkwegstelsel waar uit gaswolken zijn gestoten, die het geheel de fantastische omvang geven. De ontdekking stelt de astronomen voor nieuwe raadsels en verhevigt de „energie-crisis" waarmee zij de laatste jaren a! te kampen hebben. De afstanden In het heelal zijn voor aardse begrippen zo groot, dat men zich deze niet kan voorstellen zonder een schaalverkleining. Wie een wereldreis onderneemt, b.v. rond de aarde reist, legt daarbij ongeveer 40.000 km af. Dat is indrukwekkend, maar op kosmische schaal betekent het niets, helemaal niets. De afstand van de aarde tot het dichtstbijzijnde hemellichaam, onze natuurlijke maan, bedraagt het tienvoudige: ongeveer 400.000 km. De afstand tot de zon, de dichtstbijzijnde ster waar wij omheen cirkelen, is al vele malen groter: 150.000.000 km. Al deze getallen en die wij verder noemen zijn benaderingen. Het zegt weinig, als wij vertellen dat het opzienbarende grootste tot dusver ontdekte hemelobject een doorsnee heeft van 20 miljoen lichtjaar ofwel 200.000.000.000.000.000.000 km. Dat gaat ons voorstel lingsvermogen te boven. Laten we het op een andere manier proberen. We stellen ons de aarde voor zo groot als de punt achter deze zin. Op die schaal be draagt de afstand tot de maan anderhalve centimeter, die tot de zon 6 kilometer. De zon is een van de ongeveer hondierdmiljard sterren van het Melkwegstelsel, dat in realiteit een doorsnee heeft van 100.000 licht jaar, d.w.z. 1.000.000.000.000.000.000 km. Ook dat is onvoorstelbaar. Op de schaal „aarde is punt" bedraagt de omvang van dit Melk wegstelsel 40.000.000 km., d.wi. ongeveer 100 maal de werkelijke afstand aarde-maan. Daarmee komen we al in moeilijkheden. Dat is ook alweer te groot om ons voor te stellen. We moeten dus naar een nog kleinere schaal. We stellen nu de baan van de aarde om de zon (straal dus in wer kelijkheid 150.000.000 km.) voor ais de al eerder genoemde punt achter het einde van deze zin. Op die schaal is de aarde zelf inge krompen tot een puntje van eentwlntigimlljoenste millimeter! En op die eigenlijke ook alweer onvoorstelbare schaalverkleining heeft het enorme object, dat de astronomen thans verbaast, een doorsnee van maar helst 800 kilmeterDat is de afstand van Leiden naar Milaan, iets meer dan naar het in de afgelopen weken zo roemrucht geworden München. En dat enorme stelsel staat op die schaal dan op een afstand van 40.000.000 kilometer van de aarde, dat is honderd maal de gemid delde afstand tot de maan of duizend maal de omtrek van de aarde. Dat alles op een schaal, waarop de aarde gereduceerd is tot een stipje van eentwintigmiljoenste millimeter... nieuwe materie gevormd werd het niets", waardoor een groter i Tot dusver zijn astronomen en kos- mologen uitgegaan van het stand- dend heelal toch redelijk bevolkt punt, dat de wetten bleef. Nu zich verschijnselen voordoen, vroeger geen kennis overal in de ruimte den. Het kon wel eens zijn, dat men dat droeg, moet men zich gaan afvragen, standpunt zou moeten verlaten. Of of men niet beter de fysische proces- dat men door verfijning van de waar- sen in het heelal eerst aan moet pak- nemingen ook verfijningen, dus ver ken om pas daarna de oorsprong van anderingen, in de fysische wetten De ontdekking werd zoals gezegd gedaan met behulp van de synthese- radiotelescoop in Westerbork, en wel onder leiding van de Leidse astro- per 1 108 miljoen km stand de aarde af. Deze weg- den i prof. dr. H. van der Laan door vliedende beweging doet zich bij al- hoeveelheden energie ons bereiken, een team buitenlandse, bij de Leid se Sterrewacht werkzame astrono men, te weten dr. Anthony Willis, dr. Andrew Wilson en dr. Ri chard Strom. De ontdekking jcen werd mogelijk door twee factoren: de unieke eigenschappen van de syn these-telescoop en een nieuwe com puter-techniek, ontwikkeld door een medewerker van de Leidse Sterre wacht. verwijderde hemelobjecten van pulsars, voor als consequentie van het uit- renstelsels, dijende heelal. De gasnevels van het stelsel ste- 'eerszijden uit ben een kegelvorm. De punt van die kegel is naar het centrum van het sterrenstelsel gericht. exploderende ster- sterke energiebron - als botsende sterrestelsels etc. kosmische energie-probleem heb- heeft astrofysici en kosmologen voor a the aantal vragen gesteld, die alleen maar indringender zijn geworden door de ontdekking van het giganti sche hemelobject door de "Leidse" as- tronomqn in Westerbork. Er is geen Het gas dat die kegels vormt is energiebron bekend, die zo massaal Een van de parabolische schotelantennes van het obser vatorium in Westerbork, waarmee men luistert naar de radiostem van hemelobjecten op onvoorstelbaar grote af standen. de huidige situatie na te gaan. Het is mogelijk, dat men tot geheel nieu we natuurkundige concepties moet komen, om het kosmologisch gebeu ren te begrijpen. wdjl men tevens worstelt met het pro- lijk nog bleem, hoe een dergelijk grote massa concentratie zich kan hebben ont wikkeld. ijl. Er bevinden zich De kern van het verbijsterend he- schijnlijk niet meiobject bestaat uit een betrekke- aU>men in lijk normaal sterrenstelsel, dat wil zeggen een verzameling sterren en interstellair gas zoals ook ons Melk wegstelsel er een is. Onze zon is één van de honderdmiljard sterren van dit Melkwegstelsel, dat min of meer discusvormig is met een maximale diameter zon staat ongeveer 30.000 lichtjaren van het centrum af. In zeker opzicht Deze ijle gaswolken zouden ondanks is zo'n itelsel betrekkelijk stabiel in de ingenieuze computer-programme- dat de onderlinge aantrek- ring nog niet zijn ontdekt. kubieke centi timeter. Vaste stof op aarde omvat per kubieke centimeter ongeveer 1.000.000.000.000 000000.000000 aio- men. Ondanks de ijlte van het gas bevatten deze gaswolken door hun enorme uitgestrektheid toch een gi- 100.000 lichtjaren. De gantische hoeveelheid materie. Men is niet ondankbaar voor deze grote afstand materie uit nieuwe raadsels. Het betrekkelijk sim- het heelal van terug liet eigen- een sterrenstelsel kan werpen als bij plistische beeld 3C-236 het geval schijnt te zijn, ter- nog geen halve Daartoe kan de omstandigheid veel bijdragen, dat die vreemde, onbe grepen processen zich blijkbaar alle afspelen op bijzonder grote afstan den van de aarde. Dat betekent ook, dat wij bij de waarneming van die processen en situaties 1 thans in de situatie van twee mil jard Jaar geleden, op het moment dat de thans door ons ontvangen stra ling door dat object werd uitgezon- fundamenteel vraagstuk over: hoe is dit alles op gang gekomen, wat was de oorsprong obJecTÓp tw«- hebben twee theorieën opgeld ge daan: de "big bang", eein oerexplosie vanuit een zeer geconcentreerde ma teriebal, of een "steady state" situa tie, waarin in de lege ruimte steeds moeten aanbrengen i een beetje te begrijpen. Voer voor kosmologen, astronomen, fysici en ook nog filosofen Wetenschap en technologic door P. Bok kings kracht van de samenstellende delen (sterren, planeten en gas) ge neutraliseerd wordt door middelpunt vliedende krachten als gevolg van wenteling van het gehele stelsel. de waarnemingen niet richt met de synthese-radiotelescoop in Westerbork. Dit instrument dat Voor de energievoorziening Er zijn echter nog zeer veel tech- nen door middel in 1970 in gebruik werd genomen, is waarschijnlijk toekomstige wereld zal hoogst- nische problemen op te lossen Op dat laatste fan laser-stralen, den gehandhaafd van meer dan Voor experimenten met dit proceis jongste) procédé 100.000.000 graden celsius. Het ge- zijn enorme hoeveelheden elektrische beslissende rol het zover i Tot voor enkele tientallen Jaren geleden achtte men dergelijke stel sels inderdaad stabiel, maar men toen nog geen weet van allerlei ma terie en energieën, die de ruimte tus sen de sterren allesbehalve tot een steriel vacuum maken. De kennis daaromtrent is pas in de laatste de cennia vergaard. o.m. door de ont- eigendom van de Stichting Radio- worden gespeeld door de kern-fusie- Er zijn thans twee hoofdrichtia- nog terug, straling van Zon en Melkweg, en reactor, waarin (in tegenstelling tot gen in de research op dit terrein: op- nieuwe apparatuur ten dienste van stichting van de Nederlands0 Organi- de conventionele kerncentrale) ener- sluiting van een "plasma" van zeer het onderzoek van het eerstgenoem- satie voor Zuiver Wetenschappelijk gie wordt vrijgemaakt door de sa- hoge temperatuur binnen magneet- de procédé. velden en in de tweede plaats tweehonderd maal zo groot als oog. ondanks de had Onderzoek, waarin ook verschillen de astronomische centra zoals de Leidse Universiteit hun zegje heb ben. Het observatorium is uniek in de wereld. Er kunnen waarnemingen mee worden gedaan die nergens an ders mogelijk zijn. De telescoop be- 1e "radio-Mtronomie staat in feite uit twaalf paraboli sche radioantennes van 25 meter doorsnee, opgesteld langs een onge veer anderhalve kilometer lange lijn. Door de draaiing van de aarde om haar as vormen die schotels i de afzonder- fusie-reactor volgens dit a- pressie en verhitting van lichte ker- procédé moeten temperaturen vastgehouden worden. Ieder mate riaal voor een vat zou in een fractie verdampen. wikkeling en de ruimtevaart. zojuist genoemde getallen ongeveer loop van tijd object wordt afstand meter, althans van tweemiljard lichtjaar ongeveer lijke antennes door middel Van ge- zo groot aan de hemel zou schijnen compliceerde apparaturen efficient als de maan. worden gericht. De waarnemingen van ieder moment worden vastgelegd in een computer-geheugen en wan neer de aard-rotatie de waarne- mingslijn tot een waarnemingscir kel heeft voltooid worden al die af zondert! »ke waarnemingen door De kern, *n sterrenstelsel waarnemingen met telescopen reeds computer weer vertaald in een beeld bekend en is gecatalogiseerd onder dat door een enorme parabolische het nummer 3C-236. Deze kern is door de enorme afstand niet met het blote oog zichtbaar. Al enige tijd geleden bleek, dat dit sterrenstelsel een sterke straling uitzond in het gebied van de radio golven. Er waren vage aanwijzingen, dat er ook radiostraling uit de omge ving van dit stelsel kwam. maar de- werd zodanig overstraald door diameter van zesmiljoen lichtjaar. zijn opgevangen. Van daar de benaming ..synthese" radiotelescoop. Deze uiteenzetting is uiteraard enigszins gesimplificeerd. De werkelijkheid is heel wat inge wikkelder. De synthese-telescoop heeft al meer aanvankelijk onbestaanbaar geach te hemelobjecten opgespoord, tot de emissie uit het centrum zelf, dat maar dat is "pas" eenzesde die omgeving eenvoudig "verduisterd" gigantische stelsel 30-236. werd. In de aanvang van dit artikel, schreven wij over de "energiecrisis" van de astronomen. Dat is een wat andere crisis dan die van ons dage- nemingen In het begin van dit Jaar ujk5 leven. er namelljk een te- de straling uit het centrale sterren- veei aan energie In het heelal volgens stelsel als het ware "uit te wissen" en de huldige stand van onze aardse we- daarmee het "verbUndingseffecr op tenschap. Er is namelijk geen enke de oorsprong, te heffen. Toen bleek overduidelijk, je verklaring dat ijle gaswolken om dit stelsel in- i de hoeveelheden energie, die in derdaad radiostraling uitzonden. Tot de recente tijd ontdekte processen in grote verrassing van de astronomen het heelal op gang moeten brengen strekte dit samenhangende object van sterrenstelsel en ontsnappende gaswolken zich uit over een afstand in stand houden. Men weet pas sinds korte tijd van het bestaan van quasars, merk- energie vereist, die niet direct Bij het Max Planck Instituut voor dit plasma plasmafysica te Garchine bij Mün- seconde chen staat men thans voor een nieu we groots opgezette serie proeven waarbij enorme hoeveelheden elek trische energie verbruikt zullen wor den. De vereiste magneetvelden kunnen alleen worden opgewekt met stroom- sterkten van 45.000 ampere. Siemens heeft nu een buiten-model energie hamster ontwikkeld, getoond op de bijgaande foto, die deze gigantische vermogens kan leveren. Een reusachtig vliegwiel (midden) wordt met een elektromotor die ge voed wordt door het normale elektri citeitsnet geleidelijk in vrij lange tijd op een snelheid van 1650 toeren per minuut gebracht. Dit vliegwiel heeft een gewicht van 226 ton, een lengte van 3,9 meter en een diameter van 2,9 meter. Op dat hoge toeren tal is er evenveel energie in opgesla gen aüis in een 80-ton zware sneltrein die met 216 km per uur over de rails dendert. Via een aan het vliegwiel gekoppel de generator en een aantal gelijkrich- ters kan men dan elektrische vermo gens van maximaal 150 miljoen watt opwekken, althans stootsgewijze in impulsen van 5 tot 10 seconden. De werkelijke experimenten met deze ap paratuur zullen pas in volgend of daarop volgend Jaar een aanvang nemen. Het systeem van energie-opslag in vliegwielen wordt al meer toegepast, ondermeer als noodvoorraad energie bij installaties die ernstig gevaar kunnen opleveren wanneer de nor male energievoorziening uitvalt. On langs zagen wij bv in Ispra, waar het Italiaanse laboratorium van de Euro pese organisatie voor kernonderzoek is gevestigd, een soortgelijke (veel zwakkere) vliegwiel-reserve om de stroomvoorziening voor reactor-acti viteiten te verzekeren. Wanneer de normale stroomvoorziening voor zo'n installatie uitvalt en ook nood-aggre gaten het zouden laten afweten, heeft men in zo'n vliegwiel voldoende ener giereserve, om de pompen voor het koelwater gaande te houden tot de reactor definitief is gestopt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19