ALMERE: EEN STAD VOOR IEDEREEN OP DE BODEM V DE ZUIDERZEE Ir. Frieling: „Stad waar kind veilig kan spelen Martin Bierman: Géén Almere, terug naar de oude stad PAGINA 14 ZATERDAG 13 JULI 1974 Almere ...nu nog een zand-plaat Twee kilometer voor one uk ligt het Gooimeer. Er naartoe strekt zich een zandvlakte uit. We staan aan de rand ervan. Achter ons heeft het land lage struiken, waaruit steeds fa zanten opvliegen. Dit is de bodem van de Zuiderzee, we bevinden ons op de zuidwestelijke punt van Zuidelijk Fle voland. De stilte noodt tot mijmeren. We sluiten de ogen en pro beren een voorstelling te krijgen van waar die zandvlakte over een jaar of tien het draagvlak van zal zijn: de eerste kern van de nieuwe stad Almere. „Almere-Haven" zal de naam van de stadswijk zijn; in 1985 zouden hier zo'n 70.000 mensen moeten wonen in huizen met schuine daken, werken in bedrijven die hierheen verhuisd zijn; winkelen, lopen, fietsen, spelen, fluiten, mopperen, van een kind bevallen of iemand ten grave dra gen, gelukkig zijn of niet, kortomleven. Hier op het zand. We kunnen er geen plaatje van krijgen, doen de ogen weer open. Almere? Dertig kilometer verderop in polder, in Lelystad ook al vraagteken stopt men de twijfels hebben. Maar i diep weg. In het hoge kantoor van twijfels, de Rijksdienst de IJsselmeer- dingen: hoe moet Je het doen, hoe polders, dat Lelystad overheerst en snel mag Almere groeien, hoe richt bestaansrecht poogt te geven, werkt je de stad in, vragen, vragen het projektbureau Almere, continue discussie. Die discussie circa 40 Jonge kristalliseert zich met regelmaat uit uit, zoals dat heet, l dan trekt de karavaan weer „verschillende disciplines": planolo- stukje verder. Van wat er aan dat gen, architecten, stedebouwkundigen, economen, sociologen, en zo Met z*n allen zijn zij Almere stichten en voor de kern Almere Haven is hun vo'tooid. Hun leider is ir. Dirk Frieling, stukje is voorafgegaan, komt weinig naar buiten. Daardoor kan ik me wel voorstellen, dat we soms overkomen als knapen, die 't werd goeddeels allemaal zo precies weten..." In de tweede helft van volgend Jaar, wil het projektbureau, moet de J6-jarige Amsterdammer met heel eerste paal voor Almere de grond in. .vrolijk blikkende ogen in een rond Dat betekent dat na de komende gelaat. Hij komt dagelijks met de bouwvak vakantie een begin moet - bus naar Lelystad en passeert dan worden gemaakt met de grondwerk- steeds de vlakte. zich zaamheden. De stad zal meerdere De kernen zijn met elkaar opgaat, denk ik verbonden door groene ruimten, liggen, zoals parklandschappen. Almere gedacht had. het zand de kernen hebben, ieder i struiken en de vogels. „Als dan net de zon wel eens: laat 't m het is", zegt hij, ..maar die gedachte Fiets- en voetgangersverkeer krijgt corrigeer ik dan terstond. Want 't grote aandacht; men wil er moet zeker gebeuren, Almere..... De gescheiden en beschutte wegen voor. stad is nodig." Het openbaar vervoer zal optimaal zijn. i.^—Almere moet een stad worden voor Doot iedereen, leefbaar voor zowel de j nyT baby in een kinderwagen of de Aad Wagenaar bejaarde in een schommelstoel. In Almere moet de leeftijdsopbouw een Over die noodzaak viel in 1968 het afspiegeling^ zijn van die in iedere gebouwd worden in Zuidelijke Jonge gezinnen domineren. „Kom Flevoland. Almere het woord is de vroeg-middeleeuwse naam Zuiderzee was nodig, zi nien, om het noordelijk deel Randstad Holland, vooral \mster- dam, te ontlasten. Almere kreeg in Almere en breng Je ouders werd onlangs vond publicatie gegrapt. ,n de Maar Almere is geen grap. Gok? Wl een waagstuk? We vragen het ir. Frieling. ook Purmerend en Alkmaar die hebben. Almere zou zelfs passeren van het mistige Jaar 2000 is het niet overlopers 250.000 moeten gok stad te gaan bouwen zonder kunnZen huisvesten. Het minimum proceskennis? Almere kent geen stelde n op 125.000 mensen. noodzaak, het Almere parlement. Almere: een illusie, aldus anderen. Anderen, die ook zeiden: „Almere ^eta anders doet dan het stichten precedent immers? Frieling: „Geen precedent? Vergeet niet, dat de dienst Zuiderzeewerken al tientallen Jaren bouwen is fröbelen, de polderjongens werken bedacht hebben aan het werk te houden.' Of: „Men wint onnodig land, het aangaat, inmnen middel als doel, en denkt dan: wat wat in Engeland moeten we er nou mee? Almere bouwen: dat is e idee. project, dat van nederzettingen: Emmeloord, de Zuiderzee- Dronten, Lelystad enzovoorts. Erva- zichzelf ring met landinrichting is er dus wel degelijk. Wat die proceskennis ook leren van vooral Zweden towns" is ontwikkeld Het goed verschil is dat die nieuwe woonkernen in de nabijheid Of: „Almere: een Rijksprestige/ grote stad zijn opgetrokken en wij stad". op geheel nieuw land aan het werk Twijfel Op het. projektbureau van Ir. Frieling trekt men zich van deze negativismen niets aan. In de Ir Frieling: „Ik ben er verschillende uitingen van de stadsontwerpers malen geweest, vooral op Zweden mist men de twijfel. hebben we gestudeerd. Hoe de 4 Ir. Frieling daarover: „Het Is mensen er wonen... Je komt er niet „Almere moet je niet daar, in Flevoland bouwen. Almere zou Je in allerlei oude binnensteden moeten bouwen. Niet buiten, maar in de stad is de oplossing te vin den voor de bevolkingsaanwas". Dat zegt ir. Martin Bierman (34), planoloog, voorzitter van de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer. Hij is een tegenstan der van Almere. "Er is een gebrek aan kennis om steden te ontwikkelen", zegt hij, "de ervaring, die men met Le lystad opgedaan zou hebben, is geen ervaring. Die stad bestaat nog niet, dus Je kunt nog niet over mislukken spreken. Van Al mere wil men nu een super-tuin stad maken, maar proceskennis ontbreekt totaal. Als projectbu reau moet Je dan eerlijk toegeven: o.k. wa doen maar wat. Of Je moet en dat is verstandiger zeggen: we doen 't niet. Bij gt- brek aan kennis is ieder groot project gedoemd te mislukken". Zoals, meent Martin Bierman, het hele overloopbeleid mislukken zal. "De overloop zal voor het rijk onbetaalbaar worden", zegt hij, "bovendien ontlast Je de gro te steden niet, de mensen die weg trekken, blijven er toch op aan gewezen". De stad is onleefbaar geworden. Maar volgens Bierman kan dat veranderen. Als we tenminste zijn leuze overnemen: "Allemaal terug naar de stad". "We zullen terug moeten in het ruimtegebrek, dat zeker. Maar bij de stadsvernieuwing zijn kleine woonvormen met groen en priva cy toe te passen". Maar hoe krijg Je de mensen te rug naar de stad die nu knus in een dorpje wonen? Bierman: "Door ze te mentali- seren. Het perspectief te tonen: als we doorgaan zoals nu is 't plat teland binnen de kortste keren on leefbaar". Is het hele land on leefbaar zelfs. Vooral, zo meent Martin Bierman (en hier spreekt de voorzitter van de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer), als de dienst Zuiderzeewerken, maar doorgaat met inpolderen. Met Flevoland is men al te ver gegaan. "De argumenten voor inpoldering zijn overleefd", zegt hij, „maar toch houdt men vol, dat de Markerwaard noodzake lijk droog gelegd moet worden. En zolang politici zich op ieder niveau door ambtenaren van rijksdiensten zich op leder ni veau de kaas van het brood laten eten, gaan de poldermensen door. Straks is de Waddenzee dan- aan de beurt om ingepolderd te wor den". Stoppen met inpolderen dus. En wat er nu aan land ligt, aldus Bierman, moet gebruikt worden voor dat, waarin de stad niet kan voorzien: natuurgebied. Geen Almere. Bierman: "Bovendien zou Alme- ?e slechts kunnen lukken ten kos ten van de huidige overloopgebie- den in Noord-Holland. Er zal een twééde overloop komen: van de "oude" groeikernen naar Almere. Die oude kernen in Noord-Hol land zullen dan verpauperen men laat een verpest milieu achter. En daar kun je dan de laagstte in komens weer kwijt". "Zo gaat dat als de ruimtelijke ordening nog steeds bepaald wordt door de portemonnee". Ir. D. Frieling: "...dan denk ik, laat 't zo maar liggen. logisch, dat de mensen die op dit goed achter. In het begin werk zijn afgekomen, niet twilfelen wel aanpassingsmoeilijkheden, —wel aan de noodzaak om Almere te bij de mensen als bij de voorzieningen. Ik kreeg de indruk levenservaring is het noodzakelijk dat zij op hun tekentafels lijnen 't Ligt vooral besloten in zijn dat men de be-^kingsopbouw wel dat alle soorten mensen naar de trekken, die straks andermans geluk karakter. En in de omstandigheden: wat aan het toeval had overgelaten, nieuwe stad komen." kunnen bepalen? als er straks werkloosheid komt, Dat is iets waaraan bij Almere Juist wordt Almere daar niet van veel aandacht geschonken wordt. Zijn de mensen van het Ir. Frieling: „Een mens zijn geluk is gevrijwaard, ik bedoel maar.... Onze Voor de compleetheid van de projektbureau zich er van bewust niet alleen een zaak van die lijnen, bijdrage aan andermans geluk, Ja, als de lijnen die wij «trekken, leiden tot een stad waar een kind veilig spelen kan, dan dragen we bij aan het geluk van de moeders. Die zitten in Almere dan niet meer in de zenuwen als de kinderen buiten spelen. Essentieel voor geluk- is wat mensen mogen. Daarom is ons dilemma ook vaak: hoe ver mag Je gaan met regelen? Er is bij Almere een volstrekte overwaardering van de ontwerp- en bouwfase en een geringschatting van de gebruiksfase. Het slagen van Almere moet Je juist zeiken in het gebruik en beheer van die stad. Wat mag de burger straks? Heeft hij het recht om iets te veranderen aan wat wij ontworpen hebben? Hoe Je het ook wendt of keert, 't blijft abstract; we kunnen nu eenmaal geen honderd Jaar vooruit zien." Corrigeren Reden ook, waarom het projektbu reau Almere „de uitdrukkelijke bedoeling heeft de stad niet af te maken". „Er moet wat te doen blijven voor volgende generaties," zegt ir. Frieling. „De eerste kern wordt gebouwd voor zo'n twintig tot vijfentwintigduizend mensen", zegt hij, „als die kern gebouwd wordt, zijn we al bezig met de ontwikkeling van volgende kernen. We houden principieel stukken open om de mogelijkheid te 6cheppen de stad tot in lengte van Jaren te kunnen aanpassen, te corrigeren. Zo kan het ook dat bepaalde bebouwingen een tijdelijke bestemming hebben aanvankelilk zal veel van het wonen in het centrum van Almere zijn, later kan die woonfunctie worden terugge drongen." Almere moet een stad zijn „voor iedereen"; hier moet het antwoord gegeven worden op de ontmenging van de bevolking, zoals die zich de laatste Jaren voordoet door het wegtrekken van de weiges telden uit de steden naar de dorpen. In Almere moeten we elkander weder vinden. Het projektbureau v?n ir. Frieling wil dat bereiken doo'- de huizen in Almere betaalbaar te maken: de grote groep van trekkers van inkomens onder de 20.000 gulden moet er een huis kunnen huren. Ook de rijkere natuurlijk, maar de „dure huizen" mogen in Almere niet op een kluitje liggen geen indeling naar inkomen hier. geen „goudkust" in contrast met een get to. Een stad, zo zegt men, heeft voor zijn levendigheid een „beetje chaos" nodig. Hoe krijg je dat aan een tekentafel voor elkaar? Ir. Frieling: „Je kunt geen Jordaan ontwerpen. Je moet in de stijl van Je stedebouw niet opzettelijk chaos aanbrengen. Dat lukt niet. In Zweden hebben ze bij het ontwikke len van de nieuwe kernen met een heleboel verschillende architecten gewerkt. Maar je merkt het haast niet de verschillen zijn opper vlakkig, omdat het toch allemaal architecten uit dezelfde tijd waren. Wat wij dus doen is dat open laten van delen van het ontwerp van de stad, het niet afmaken. Alles tegelijk neerzetten kan nu eenmaal niét, een stad moet groeien in decennia, zelfs in eeuwen. Almere ook, wat we dan doen is het condities scheppen voor dat beetje chaos. Hoever mag Je gaan met regelen? Chaos is niet te regelen." We zijn weer terug bij de zandvlakte aan het Gooimeer In 1976 dus gaan ze hier wonen, de overlopers. Begin deze week kwamen de eersten hier al een kijkje nemen; in een fraaie houten keet. o^-ieraan de Gooimeerdijk, het „voorlichtings kantoor Almere", werd de aspirant bewoners over hun nieuwe stad verteld. Ze kregen ook een vragenlijst, de „oningevulde details" van de ctad betreffend. De stad Almere. Het eerste bouwsel zal een telefooncentrale zijn. Is dat symbo lisch?

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 14